Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση παιδια πως βαζω απο το κινητο ΠΡΟΣ τον υπολογιστη φωτο διοτι μεσα απο τον υπολογιστη ''ειδα'' το κινητο ανοιξα το φακελο που τυς εχω και απλα δεν υπηρχαν !!!!!!! Οταν παω απο το κινητο τις 'βλεπω'' μηπως φταει που τις εχω σε sd αποθηκευμενες ?

 

Αφου το συνδεσεις με τον υπολογιστη με το καλωδιο και το διαβαζει και το ovi suite πας στο pc πατας εναρξη-υπολογιστης και απο εκει μεσα στο κινητο στο imeges και κανεις αντιγραφη-επικοληση σε οποιον φακελο του υπολογιστη θες!!;)

 

Από την στιγμή που διορθώθηκε με έμα restart είναι μια χαρά.

Γειά σας και από μένα και καλή χρονιά. Είμαι καινούριο μέλος και πιθανότατα μελλοντικός (όχι πολύ) αγοραστής του Ν8 :rolleyes:. Πιστεύω πάντως πως για την τιμή του υπερτερεί από τους ανταγωνιστές του.

 

Να το παρεις!!!Σιγουρα υπερτερει κατα πολυ!!!;);)

 

κοιτωντας το βιντεο του τρον απο το yutube και το τηλεφωνο δεν βλεπω καμμια διαφορα.

εβαλα την εικονα και οντως εχει μια πολυ μικρη αποχρωση του κοκκινου, αλλα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ να την δεις.

 

Και εγω με την σειρα μου εχω να πω οτι και σε μενα το βλεπω!!!Εχω το μαυρο και ειναι γερμανικο παραεισαγωγης!!!Αν δεν κανω ζουμ δεν φενεται αλλα με ζουμ αν και λιγο το καταλαβενεις!!!

Τι να πω...:wacko:

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε terrestial σεβομαι την αποψη σου αλλα την βρισκω και οτι πρεπει για να σπειρουμε τον πανικο ξαφνικα. Οτι αναφερεις,ειναι απο προσωπικη σου γνωση/εμπειρια ; Γιατι εμενα χτες η υπαλληλος στη Nokia μου ειπε οτι σε αναλογες περιπτωσεις ειναι θεμα αναβαθμισης. Αλλα ΟΚ,να δεχτω οτι ηταν ασχετη,πολυ πιθανον. Εσυ ξερεις οτι μπορει να φταιει το πανελ οπως λες ; δε μιλαμε για γκριζο μονο χρωμα,μιλαμε για ολα τα σκουρα χρωματα και μονο εκει που υπαρχουν σκιες. Κατα τ αλλα το γκρι και το μαυρο σε αλλα σημεια μια χαρα το αποδιδει. Αρα μιλαμε για ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα,οχι για την γενικη αποδοση της amoled. Κι αν διαπιστωσουμε τελικα οτι ειναι hardware προβλημα,ποιος θα μας αλλαξει τι ; τοσες μερες μετα την αγορα. Το πολυ να μας τα μαζεψουν να τα στειλουν για "εγχειριση". Προσωπικα θα με ξενερωνε αγρια αυτο. Κι αν το αλλαξουμε και πεσουμε σε αλλο ελαττωμα ; ωραια κατασταση δηλαδη.

To θεμα ειναι να παρουμε τωρα,αφου διαπιστωσαμε οτι το εχουμε πολλοι,μια απαντηση απο πιο επισημες πηγες. Αν ξερετε πως πειτε μας

 

Δεν έχω εμπειρία από πάνελ κινητών αλλά από την ενασχόλησή μου με τη φωτογραφία και τα περίεργα που έχω δεί, δεν αποκλείεται το πρόβλημα να μην είναι στην οθόνη αλλά στο συνδυασμό της με το κύκλωμα των γραφικών. Αν είναι έτσι, υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μπορεί να διορθωθεί.

Αν τελικά είναι στο πάνελ, δύσκολα θα αρνηθεί να το διορθώσει. Δυστυχώς αυτό σημαίνει και επίσκεψη στο σέρβις για αλλαγή οθόνης και ανάλογος χρόνος αναμονής.

Για όσους το πήραν από τους πρώτους, δυστυχώς την πατήσατε ξανά όπως όσοι πήραμε τα 5800 και Ν97 πάλι από τους πρώτους. Το έχει αυτό το κουσούρι η ΝΟΚΙΑ και καλό είναι να περιμένουμε να στρώσει η παραγωγή, να διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες και να βγεί και η πρώτη σοβαρή αναβάθμιση του firmware.

Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή και (ευτυχώς για μένα) προηγήθηκε άλλη αναβάθμιση εξοπλισμού μου (αλλαγή σώματος dslr) και έκανα την ανάγκη φιλότιμο. Θα παραμείνω με το παλιό κακό μου Ν97 μέχρι να είναι ώριμος ο αντικαταστάτης του (είτε N8 ή Ε7 ή Ν9 ή ότι τέλος πάντων βγάλει η Νοκια χωρίς θεματάκια με 25% πιθανότητα να σου σκάσουν)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

I have a different issue. My wife have an orange N8 while I carry a black N8. We have the same first homescreen wallpaper of the default grass meadow. Our N8 Light Sensor is set to the same level. Guess wat, my wife N8 wallpaper blue area is lighter tone than mine. It was so obvious. I try to look at picture with blue area in the Photo Gallery. I put down both set on the table, displaying the same image. Hers blue colour area contrast is much lower than mine. I cannot explain why.

 

Στο forum της Nokia. Μας εκαψες ελεϊνη samsung !

Link to comment
Share on other sites

I have a different issue. My wife have an orange N8 while I carry a black N8. We have the same first homescreen wallpaper of the default grass meadow. Our N8 Light Sensor is set to the same level. Guess wat, my wife N8 wallpaper blue area is lighter tone than mine. It was so obvious. I try to look at picture with blue area in the Photo Gallery. I put down both set on the table, displaying the same image. Hers blue colour area contrast is much lower than mine. I cannot explain why.

 

Στο forum της Nokia. Μας εκαψες ελεϊνη samsung !

 

Ωχ τι έγραψες πάλι φίλε sx1vg18!!! Αυτό το θέμα είχα διαπιστώσει κι εγώ με την οθόνη του Ν8 μου με το ίδιο ακριβώς wallpaper!! Ενώ στις φωτογραφίες και τα video στο internet ο χρωματικός τόνος του μπλε ήταν συγκεκριμένος, στο δικό μου Ν8 ήταν λίγο πιο ανοιχτό το μπλε. Εγώ δεν είχα συσκευή όμως δεύτερη για να συγκρίνω!! Το πολύ περίεργο της όλης υπόθεσης είναι το ότι το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήμουν εκδρομή στο βουνό σε μεγάλο υψόμετρο και με πολύ πολύ κρύο! Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν έπιανα το κινητό για να δω την ώρα το μέταλλο ήταν υπερβολικά κρύο! Ε… δεν θα το πιστέψετε αλλά το ίδιο wallpaper εκείνες ειδικά τις μέρες μου φαινόταν πως είχε σκουρύνει!! Δεν ξέρω τι γίνεται παιδιά με το όλο θέμα πάντως κάτι σίγουρα παίζει με κάποιες παρτίδες!! Το καλό πάντως αυτού του γενικού προβλήματος με τις οθόνες είναι πως δεν είναι κάτι που επηρεάζει άμεσα το οπτικό αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το Ν8 ανοίγει τις σελίδες στο internet όπως αυτές εμφανίζονται στον υπολογιστή. Στο wildfire αν απενεργοποιησεις την προβολή κινητού στον browser βλέπεις τα πάντα όπως στον υπολογιστή. Για παράδειγμα το Facebook είναι όπως στον υπολογιστή. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Μ'αρέσει πολύ το Ν8. Σκέφτομαι να το αγοράσω, όμως με ενδιαφερει πολύ ο browser να εμφανίζει τις σελίδες όπως στο pc. Σας ευχαριστώ πολύ.
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Ωχ τι έγραψες πάλι φίλε sx1vg18!!! Αυτό το θέμα είχα διαπιστώσει κι εγώ με την οθόνη του Ν8 μου με το ίδιο ακριβώς wallpaper!! Ενώ στις φωτογραφίες και τα video στο internet ο χρωματικός τόνος του μπλε ήταν συγκεκριμένος, στο δικό μου Ν8 ήταν λίγο πιο ανοιχτό το μπλε. Εγώ δεν είχα συσκευή όμως δεύτερη για να συγκρίνω!! Το πολύ περίεργο της όλης υπόθεσης είναι το ότι το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήμουν εκδρομή στο βουνό σε μεγάλο υψόμετρο και με πολύ πολύ κρύο! Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν έπιανα το κινητό για να δω την ώρα το μέταλλο ήταν υπερβολικά κρύο! Ε… δεν θα το πιστέψετε αλλά το ίδιο wallpaper εκείνες ειδικά τις μέρες μου φαινόταν πως είχε σκουρύνει!! Δεν ξέρω τι γίνεται παιδιά με το όλο θέμα πάντως κάτι σίγουρα παίζει με κάποιες παρτίδες!! Το καλό πάντως αυτού του γενικού προβλήματος με τις οθόνες είναι πως δεν είναι κάτι που επηρεάζει άμεσα το οπτικό αποτέλεσμα!

 

Oντως,ειναι μια ιδιαιτερη για το ματι λεπτομερεια. Και σορρυ που τα ανεβαζω ετσι,θελω να μοιραστω την πικρα γιατι μονος δεν μπορω...ειπα πως ααυτη τη φορα θα αγοραζα το τελειο κινητο αλλα δεν υπολογισα στη nokia !

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τι έγραψες πάλι φίλε sx1vg18!!! Αυτό το θέμα είχα διαπιστώσει κι εγώ με την οθόνη του Ν8 μου με το ίδιο ακριβώς wallpaper!! Ενώ στις φωτογραφίες και τα video στο internet ο χρωματικός τόνος του μπλε ήταν συγκεκριμένος, στο δικό μου Ν8 ήταν λίγο πιο ανοιχτό το μπλε. Εγώ δεν είχα συσκευή όμως δεύτερη για να συγκρίνω!! Το πολύ περίεργο της όλης υπόθεσης είναι το ότι το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήμουν εκδρομή στο βουνό σε μεγάλο υψόμετρο και με πολύ πολύ κρύο! Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν έπιανα το κινητό για να δω την ώρα το μέταλλο ήταν υπερβολικά κρύο! Ε… δεν θα το πιστέψετε αλλά το ίδιο wallpaper εκείνες ειδικά τις μέρες μου φαινόταν πως είχε σκουρύνει!! Δεν ξέρω τι γίνεται παιδιά με το όλο θέμα πάντως κάτι σίγουρα παίζει με κάποιες παρτίδες!! Το καλό πάντως αυτού του γενικού προβλήματος με τις οθόνες είναι πως δεν είναι κάτι που επηρεάζει άμεσα το οπτικό αποτέλεσμα!

Μην συγκρίνεις την οθόνη του υπολογιστή με το κινητό, οι ρυθμίσεις δεν είναι οι ίδιες. Ποτέ δεν θα δεις τα ίδια ακριβώς χρώματα σε δύο διαφορετικές συσκευές απεικόνισης, ακόμη κι αν έχουν ολόιδιο hardware, λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων. Το ότι το wallpaper σου το έβλεπες διαφορετικό στη δική σου συσκευή εξηγείται από τον αισθητήρα φωτός, που ρυθμίζει τη φωτεινότητα ανάλογα με αυτήν του περιβάλλοντος. Αλλά ακόμη και ίδια να ήταν η φωτεινότητα, το μάτι σου την αντιλαμβάνεται διαφορετικά ανάλογα με το φωτισμό του περιβάλλοντος. Γενικά να θυμάσαι πάντα ότι τα χρώματα που βλέπεις με τα μάτια σου (και αντιλαμβάνεσαι με τον εγκέφαλό σου) δεν είναι ποτέ όπως στην πραγματικότητα. Το μάτι σου και ο εγκέφαλός σου κάνουν περίπου ότι και το N8 που αυξομειώνει τη φωτεινότητά του (πιο εκλεπτυσμένα βέβαια), προσαρμόζονται στη φωτεινότητα του περιβάλλοντος.

 

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το Ν8 ανοίγει τις σελίδες στο internet όπως αυτές εμφανίζονται στον υπολογιστή. Στο wildfire αν απενεργοποιησεις την προβολή κινητού στον browser βλέπεις τα πάντα όπως στον υπολογιστή. Για παράδειγμα το Facebook είναι όπως στον υπολογιστή. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Μ'αρέσει πολύ το Ν8. Σκέφτομαι να το αγοράσω, όμως με ενδιαφερει πολύ ο browser να εμφανίζει τις σελίδες όπως στο pc. Σας ευχαριστώ πολύ.

Φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Terrestial αν ανοίξεις ας πούμε το gmail θα βλεπεις όλες τις επιλογές όπως στο pc? Μπορείς να επεξεργαστεις τις πληροφορίες λογαριασμού; Συγγνώμη που επιμένω αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό.
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

 

Τι πρεπει να δουμε φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

 

Kαλυτερα κι απ'το pc μου την δειχνει ! :P

 

Αλλης φυσεως ειναι το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Terrestial αν ανοίξεις ας πούμε το gmail θα βλεπεις όλες τις επιλογές όπως στο pc? Μπορείς να επεξεργαστεις τις πληροφορίες λογαριασμού; Συγγνώμη που επιμένω αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Gmail δεν χρησιμοποιώ, αλλά ναι, προφανώς θα βλέπεις τα πάντα. Ακόμη και στη σελίδα του Youtube να μπεις, θα δεις κανονικά τα βίντεο. Ο browser έχει κανονικά Javascript αλλά και Flash. Πχ στο facebook μπορείς να μπεις στην κανονική σελίδα, αν και δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις από μια φορητή συσκευή, όταν υπάρχει η mobile έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Gmail δεν χρησιμοποιώ, αλλά ναι, προφανώς θα βλέπεις τα πάντα. Ακόμη και στη σελίδα του Youtube να μπεις, θα δεις κανονικά τα βίντεο. Ο browser έχει κανονικά Javascript αλλά και Flash. Πχ στο facebook μπορείς να μπεις στην κανονική σελίδα, αν και δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις από μια φορητή συσκευή, όταν υπάρχει η mobile έκδοση.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το Facebook είναι ένα παραδειγμα. Υπάρχουν sites που η mobile version δε δίνει πλήρη πρόσβαση στη διαχείριση των πληροφοριών. Εχω το Ν86 και για παράδειγμα στο Facebook δε μπορεί να εμφανίσει τη σελιδα όπως στο pc. Ομοίως στο gmail δε μπορείς να διαχειριστεις πληροφορίες λογαριασμου. Έτσι ρωτάω για να είμαι σίγουρη. Με έχει "βολεψει" να εχω πρόσβαση στη full version μιας ιστοσελίδας και oxι στη mobile.

"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα,θα ηθελα να πω τη γνωμη μου.Νομιζω Ειναι θεμα απεικονησης γραφικου της οθονης,και ειδικα σε τετοιο δυσκολο χρωμα γκριζου ντεγκραντε οπως λεγεται το συγκεκριμενο,μιας και η δουλεια μου ειναι γραφιστας σε ψηφιακες εκτυπωσεις,ξερω ποσο διφορετικη ειναι η αποχρωση,αποικονηση απο οθονη σε οθονη υπολογιστη αναλογα τα προφιλ της και δυσκολοτερο στην εκτυπωση ενα τετοιο θεμα,ποσο μαλλον δυσκολο σε μια οθονη που ελεγχετε απο το φως του περιβαλοντος χωρου,το δοκιμασα και γω το θεματακι και βλεπω σε χαμηλο φωτισμο μια ψιλοκκοκινιλα στο τελος εκει που γινεται 100% μαυρο (ζουμαρισμενο)

μολις παω σε κανονικο φωτισμο δυνατο η αποικονηση ειναι τελεια!δοκιμαστε και σεις και πεστε αν δεν αλλαζει τοτε ειναι πραγματικα προβλημα αν οχι δεν νομιζω να τιθεται θεμα αλλαγης (λεω εγω τωρα) γιατι κατα τ αλλα ολα μου λειτουργουν αψογα το αγορασα απο Nokia care 23-12-10 Eυχαριστω

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το Facebook είναι ένα παραδειγμα. Υπάρχουν sites που η mobile version δε δίνει πλήρη πρόσβαση στη διαχείριση των πληροφοριών. Εχω το Ν86 και για παράδειγμα στο Facebook δε μπορεί να εμφανίσει τη σελιδα όπως στο pc. Ομοίως στο gmail δε μπορείς να διαχειριστεις πληροφορίες λογαριασμου. Έτσι ρωτάω για να είμαι σίγουρη. Με έχει "βολεψει" να εχω πρόσβαση στη full version μιας ιστοσελίδας και oxι στη mobile.

Μα ειναι πιο βολικη η full version αν θελεις να εχεις τα παντα οπως στο pc σου. Και εγω μεχρι τωρα δεν σερφαρα πολυ στα κινητα, γιατι ειτε δεν με βολευε η mobile version, ειτε οι οθονες ηταν ανεπαρκεις! Το N8 ειναι το πλεον καταλληλο για χρηση ιντερνετ και για μενα απο τα λιγα που εχουν τοσο καλο browser, ωστε να ειναι περιττη η χρηση Opera κλπ. Μεχρι στιγμης εχω μπει παντου απροβληματιστα και εχω δει απο εικονες μεχρι βιντεο ταχυτατα! Αν η χρηση του σαν net phone ειναι κατι βασικο για εσενα, νομιζω πως δεν θα σε απογοητευσει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα,θα ηθελα να πω τη γνωμη μου.Νομιζω Ειναι θεμα απεικονησης γραφικου της οθονης,και ειδικα σε τετοιο δυσκολο χρωμα γκριζου ντεγκραντε οπως λεγεται το συγκεκριμενο,μιας και η δουλεια μου ειναι γραφιστας σε ψηφιακες εκτυπωσεις,ξερω ποσο διφορετικη ειναι η αποχρωση,αποικονηση απο οθονη σε οθονη υπολογιστη αναλογα τα προφιλ της και δυσκολοτερο στην εκτυπωση ενα τετοιο θεμα,ποσο μαλλον δυσκολο σε μια οθονη που ελεγχετε απο το φως του περιβαλοντος χωρου,το δοκιμασα και γω το θεματακι και βλεπω σε χαμηλο φωτισμο μια ψιλοκκοκινιλα στο τελος εκει που γινεται 100% μαυρο (ζουμαρισμενο)

μολις παω σε κανονικο φωτισμο δυνατο η αποικονηση ειναι τελεια!δοκιμαστε και σεις και πεστε αν δεν αλλαζει τοτε ειναι πραγματικα προβλημα αν οχι δεν νομιζω να τιθεται θεμα αλλαγης (λεω εγω τωρα) γιατι κατα τ αλλα ολα μου λειτουργουν αψογα το αγορασα απο Nokia care 23-12-10 Eυχαριστω

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Το περίεργο είναι πως όταν μπαίνω από τον browser στο http://local.wasp.uwa.edu.au/~pbourke/texture_colour/colourramp/, δείχνει τα πάντα κανονικά, καμία κοκκινίλα ακόμη και στην κλίμακα του γκρίζου. Ενώ όταν μπαίνω στο http://discussions.europe.nokia.com/discussions/attachments/discussions/smartphones/246777/1/gradient-h.png βλέπω κόκκινο αντί για σκούρο γκρι. Πολύ περίεργο. Πρέπει μάλλον να επηρεάζει το χρώμα του φόντου (στο ένα είναι λευκό, στο άλλο μαύρο). Έχει λογική αυτό; Και κατά πόσον μπορεί να είναι θέμα driver και όχι ελάττωμα της οθόνης;

 

Τελικά, μπορεί να είναι και θέμα driver. Αν υποθέσουμε ότι η Nokia πήρε δύο διαφορετικές οθόνες, από δύο διαφορετικούς κατασκευαστές ή ακόμη και από τον ίδιο, μπορεί να εξηγηθεί το φαινόμενο να το έχουν κάποιοι και κάποιοι άλλοι όχι. Στην περίπτωση αυτή μπορεί ο driver για τον έναν τύπο οθόνης να μην έλαβε υπόψη του μια ιδιαιτερότητά της, οπότε καταλήξαμε στη συγκεκριμένη λάθος απεικόνιση. Μπορεί δηλαδή να είναι bug του driver που θα διορθωθεί στο μέλλον. Μπορεί όμως να είναι και hardware πρόβλημα. Αλλά γιατί να απεικονίζει σωστά τη συγκεκριμένη απόχρωση όταν το φόντο είναι λευκό και λάθος όταν είναι μαύρο;

 

Πάντως έχω την εντύπωση, και με τη σύγκριση που του έκανα με το C7 που σας είπα, ότι οι οθόνες που έχουν την κοκκινίλα έχουν πιο εντυπωσιακά χρώματα και μεγαλύτερη αντίθεση.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα το κινητο μου ειναι αγορασμενο απο τον Νοέμβρη και δεν παρουσιαζει το προβλημα που λετε...μολις τωρα δοκιμασα την photo και την βγαζει κανονικα...

χωρις κοκκινα χωρις τιποτα.....

εδω μια Photo τραβηγμενη απο το n97 mini ενος φιλου μου...

http://img87.imageshack.us/img87/9/06012011021.jpg[/img] χμμμμ στην φοτο τωρα που την βλεπω υπαρχει θεμα στο κινητο ομως με το ματι δεν μπορω να το καταλαβω....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα το κινητο μου ειναι αγορασμενο απο τον Νοέμβρη και δεν παρουσιαζει το προβλημα που λετε...μολις τωρα δοκιμασα την photo και την βγαζει κανονικα...

χωρις κοκκινα χωρις τιποτα...(και παλι στην photo δεν φαινεται σωστα Live ειναι ακομη πιο μαυρο το μαυρο...:p)

εδω μια Photo τραβηγμενη απο το n97 mini ενος φιλου μου...

http://img87.imageshack.us/img87/9/06012011021.jpg[/img]

 

Έχει απόχρωση προς το κόκκινο.. απλά δεν είναι τόσο έντονο σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει απόχρωση προς το κόκκινο.. απλά δεν είναι τόσο έντονο σε σένα.

 

ναι για αυτο διορθωσα και το ποστ μου πιο πανω...στην photo απο το ν97 φαινεται οτι υπαρχει θεμα εγω παλι στο κινητο δεν μπορω να το δω τοσο εντονα για να πω την αληθεια δεν μου φαινεται καθολου..περιεργα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω πειστει ουτε και εγω οτι ειναι θεμα hardware! Ο terrestial εχει ενα "point", και δεν μενει παρα να περιμενουμε τις εξελιξεις. Ελπιζω να μην χρειαστει να λυσουμε εξισωσεις για να βρουμε την αιτια της κοκκινιλας...:p
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου εχω να πω οτι και σε μενα το βλεπω!!!Εχω το μαυρο και ειναι γερμανικο παραεισαγωγης!!!Αν δεν κανω ζουμ δεν φενεται αλλα με ζουμ αν και λιγο το καταλαβενεις!!!

Τι να πω...:wacko:

 

Και μένα Γερμανικό γκρι είναι χωρίς πρόβλημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δείτε μερικές δοκιμές που έκανα:

 

Η πρώτη εικόνα είναι η αρχική, αυτή με το μαύρο φόντο. Σ' αυτήν το κόκκινο φαίνεται πολύ έντονα όταν τη βλέπω στην οθόνη του N8 μου. Στη δεύτερη έχουμε την ίδια κλίμακα του γκρίζου σε λευκό φόντο. Εδώ το κόκκινο φαίνεται λιγότερο. Στην τρίτη έχουμε λευκό φόντο, αλλά μόνο μία κλίμακα του γκρίζου, χωρίς την κατοπτρική της. Εδώ το κόκκινο φαίνεται ακόμη λιγότερο. Οι φωτογραφίες 2 και 3 προέκυψαν από την 1 με απλή αντιγραφή της κλίμακας του γκρίζου και αλλαγή του φόντου. Δεν άλλαξα την κλίμακα με κανέναν τρόπο.

 

http://img228.imageshack.us/img228/4523/gradientblackbackground.th.jpg

 

http://img403.imageshack.us/img403/78/gradientwhitebackround.th.png

 

http://img824.imageshack.us/img824/213/gradientwhitebackground.th.png

 

Συμπέρασμα: Όσο πιο ανοιχτόχρωμη είναι η φωτογραφία γενικά, τόσο λιγότερο φαίνεται κόκκινο το σκούρο γκρί (γι' αυτό και δεν το παρατήρησα στη σελίδα που έδωσα προηγουμένως), χωρίς όμως να εξαφανίζεται εντελώς. Το φαινόμενο είναι πιο εύκολα αντιληπτό στο απόλυτο σκοτάδι και αν ζουμάρεις. Στην τρίτη φωτογραφία σχεδόν δεν διακρίνεται σε κανονικό φωτισμό και χωρίς ζουμ.

 

Τελικό συμπέρασμα για την προέλευση του προβλήματος δεν μπορώ να βγάλω, αν και μοιάζει περισότερο για πρόβλημα του software, χωρίς βέβαια να αποκλείεται να είναι τελικά πρόβλημα της οθόνης.

 

Τις εικόνες μπορείτε να τις περάσετε στο κινητό σας και να κάνετε και μόνοι σας τις δοκιμές.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βοηθαει στη συζητηση σας αλλα καλο ειναι να γνωριζετε οτι ακομα και σε κορυφαιες συσκευες απεικονισης (τηλεορασεις η μονιτορ χιλιαδων ευρω) υπαρχει η διαδικασια του calibration. Καθε τηλεοραση, ομως καθε τηλεοραση, αν της βαλει καποιος ακριβως ιδιες ρυθμισεις με μια αλλη ιδιο μοντελο,ποτε δε θα δειχνουν ακριβως το ιδιο.ποτε.γι αυτο και στις κορυφαιες συσκευες απεικονισης παντα γινεται calibration (σε πολλες διαφορετικες εξειδικευμενες software ρυθμισεις με ειδικα οργανα και patterns) ωστε να εχουν οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα πιο κοντα σε ενα διεθνως ορισμενο προτυπο. Βεβαια ειναι αληθεια τοσο μεγαλες αποκλισεις σαν αυτες που περιγραφετε εσεις και σε τοσο μικρες οθονες δε συναντιουνται ευκολα, αλλα παντα αποκλισεις υπαρχουν εξ ορισμου. Αν ειναι ζητημα ελαττωματικης παρτιδας η οχι μπορειτε να το μαθετε μονο αν ανοιξετε τα κινητα σας και συγκρινετε το hardware (η συγκριση γινεται ευκολα). Aλλα επειδη κανεις δεν προκειται, ουτε θα συνιστουσα να μπει σε αυτη τη διαδικασια, μαλλον δεν προκειται να το μαθετε και θα μεινετε με την απορια :) Παντως εγω πιστευω δυσκολα θα βγαλετε ακρη στο σερβις η σε νοκια care με αυτο το ζητημα. Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...