Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δοκιμασα και σε 2ο αμαξι χωρις επιτυχια :(

 

 

Yep! Σιγουρα τον ενεργοποιησα (αφου το κινητο σταματησε να ακουγεται μουσικη απο το κινητο ενω το mp3 επαιζε κανονικα απο πισω στην οθονη)

 

Μια σημαντικη (κατα την αποψη μου παντα) ελλειψη ειναι η αδυναμια να ορισεις στο ξυπνητηρι mp3 που θα ακουγεται αντι για το "beep beep"

Ειναι τρελη χαζομαρα να εχεις ενα application 24/7 μονο και μονο για αυτο!!

μπορεις κανονικοτατα να ορισεις mp3 σαν ηχο για το ξυπνητηρι,μαλλον κανεις κατι λαθος στις ρυθμισεις

μπες στο ρολοι-----επιλογες----ρυθμισεις-------ηχος αφυπνισης------τραγουδια και επιλεγεις το mp3 της επιλογης σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν του κάνεις επανεκκίνηση, και πάλι δεν φορτίζει μέσω usb; Αν όχι, είναι άλλο ένα σημάδι κακής λειτουργίας της συσκευής.

 

Το Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί το διάβασες; Αν όχι, για ρίξτου μια ματιά.

 

φυσικα και το εχω διαβασει. εχω κανει οτι λεει αλλα παλι συνδεεται το ατιμο. παντως δοκιμασα να απενεργοποιησω την αυτοματη ενημερωση του N8 για λογισμικο και μαλλον ειναι οκ τωρα. ευχαριστω πολυ παντως!!! να'σαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το εχω διαβασει. εχω κανει οτι λεει αλλα παλι συνδεεται το ατιμο. παντως δοκιμασα να απενεργοποιησω την αυτοματη ενημερωση του N8 για λογισμικο και μαλλον ειναι οκ τωρα. ευχαριστω πολυ παντως!!! να'σαι καλα!!!

 

φίλε μου αυτό είναι πρόβλημα του firmware και πιστεύω θα λυθεί σε επόμενη αναβάθμιση. Το πρόβλημα το έχουν δηλαδή όλα τα Ν8 ''παιδικές αρρώστιες'' μην ξεχνάμε ότιδήποτε καινούργιο στην αγορά έχει και τα προβλήματα του. Τώρα να ξέρεις ότι αν κολλήσει για κάποιο λόγο η συσκευή ή σε κάποιο restart ακόμα και ηθελημένο το πρόβλημα θε επανέλθει ξανά. Στο λέω γιατί το έχω παρατηρήσει σε όλα τα Ν8.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ειχε ακουστει οτι η μεγαλη αναβαθμιση λογισμικου για τα ν8 θα γινοταν στις 15/12 οπου θα γινονταν και αντικατασταση του browser και αλλα τετοια. ξερει κανεις κατι νεοτερο?

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και σε 2ο αμαξι χωρις επιτυχια :(

 

αν τα κανεις ολα σωστα και δεν εχεις αποτελεσμα τοτε μαλλον πρεπει να κανεις μια βολτα προς NCC

 

ειχε ακουστει οτι η μεγαλη αναβαθμιση λογισμικου για τα ν8 θα γινοταν στις 15/12

 

δεν ισχυει κατι τετοιο

η αναβαθμιση 2.0 θα γινει το φεβρουαριο

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο έκανε αναβάθμιση ενημερώσεων εφαρμογών αλλά δεν ξέρω ποιά εφαρμογή ενημερώθηκε

 

Εμενα δε βρηκ τπτ. μαλλον δεν ειχε βαλει καποια απο τις γνωστες μεχρι τωρα.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε βρηκ τπτ. μαλλον δεν ειχε βαλει καποια απο τις γνωστες μεχρι τωρα.

 

Το δικό μου βρήκε 3 ενημερώσεις, μία για τα κοινωνικά δίκτυα, μία με ένα θέμα (midnight κάπως) και μία άλλη που δεν θυμάμαι ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Είχε ακουστει οτι η μεγαλη αναβαθμιση λογισμικου για τα ν8 θα γινοταν στις 15/12 οπου θα γινονταν και αντικατασταση του browser και αλλα τετοια. ξερει κανεις κατι νεοτερο?

Κώστα, το update που περιμένουμε μέσα στον Δεκέμβρη θα είναι minor με βελτιώσεις και διορθώσεις bug και το μεγάλο το περιμένουμε μάλλον από Φεβρουάριο. Δες και αυτό.

Το δικό μου βρήκε 3 ενημερώσεις, μία για τα κοινωνικά δίκτυα, μία με ένα θέμα (midnight κάπως) και μία άλλη που δεν θυμάμαι ακριβώς...

Αυτά τα update έχουμε λάβει μέχρι σήμερα συν κάτι παιχνίδια που μου έβγαλε το ovi suite, τα Nead for Speed Shift και Galaxy on Fire.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, το update που περιμένουμε μέσα στον Δεκέμβρη θα είναι minor με βελτιώσεις και διορθώσεις bug και το μεγάλο το περιμένουμε μάλλον από Φεβρουάριο. Δες και αυτό.

 

Αυτά τα update έχουμε λάβει μέχρι σήμερα συν κάτι παιχνίδια που μου έβγαλε το ovi suite, τα Nead for Speed Shift και Galaxy on Fire.

 

σε ευχαριστω. οσο για μια κοπελια που εγραφε για φλασαρισμα το ν8 εγω θα ελεγα οτι προς το παρων δεν υπαρχει λογος διοτι αν θελεις κατι συγκεκριμενο κανεις αιτημα στην opda και σου δινει σε 12 ωρες (τοσο εκανε σε εμενα) τα key & cert. τα περισσοτερα που κυκλοφορουν μεχρι τωρα για το ν8 ειναι ηδη signed

 

και να τονισω οτι ειμαι στην 5η μερα μπαταριας και εχω ακομα 30%

Edited by katsaplian
Link to comment
Share on other sites

συν κάτι παιχνίδια που μου έβγαλε το ovi suite, τα Nead for Speed Shift και Galaxy on Fire.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3416027#post3416027

 

 

Στο δικό σου το golf δεν έχει έρθει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

και να τονισω οτι ειμαι στην 5η μερα μπαταριας και εχω ακομα 30%

 

Εσένα πρέπει να σε βάλω σε κανα ignore list.... :lol::lol:

Άκου 5η μέρα... εδώ βγάζω 2 χωρίς να το δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα πρέπει να σε βάλω σε κανα ignore list.... :lol::lol:

Άκου 5η μέρα... εδώ βγάζω 2 χωρίς να το δουλεύω.

 

ρε συ αν στην αρχη την χρησιμοποιησεις σωστα μετα θα δεις τι κανει η μπαταρια. σε κανενα απο τα νοκια που ειχα δεν εχω ξαναδει τετοια αυτονομια και καθε μερα εχω ιντερνετ και εγκαταστασεις διαφορων που βρισκω

Link to comment
Share on other sites

 

και να τονισω οτι ειμαι στην 5η μερα μπαταριας και εχω ακομα 30%

 

απο τις 5 μερες ποσες μερες το εχεις κλειστο??? :p

τι χρηση το κανεις ακριβως?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. οσο για μια κοπελια που εγραφε για φλασαρισμα το ν8 εγω θα ελεγα οτι προς το παρων δεν υπαρχει λογος διοτι αν θελεις κατι συγκεκριμενο κανεις αιτημα στην opda και σου δινει σε 12 ωρες (τοσο εκανε σε εμενα) τα key & cert. τα περισσοτερα που κυκλοφορουν μεχρι τωρα για το ν8 ειναι ηδη signed

 

και να τονισω οτι ειμαι στην 5η μερα μπαταριας και εχω ακομα 30%

 

αμα το αφησω και εγω στην ησυχια του και το βαλω και εξοικονομηση ενεργειας (ολα αυτα μονο για να δω ποσο θα κρατησει) και μενα θα φτασει τις 5 μερες. Οταν δε το χρησιμοποιω (ή με ελαφρια χρηση) με το ζορι πεφτει μια μπαρα τη μερα.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

μπορεις κανονικοτατα να ορισεις mp3 σαν ηχο για το ξυπνητηρι,μαλλον κανεις κατι λαθος στις ρυθμισεις

μπες στο ρολοι-----επιλογες----ρυθμισεις-------ηχος αφυπνισης------τραγουδια και επιλεγεις το mp3 της επιλογης σου

 

Δικιο εχεις!

Menu > Settings > Phone > Time and date >Clock alarm tone > Songs

 

thx!

 

Οι αναβαθμισεις για καινουργιο ovi (3.6 νομιζω), NFS Shift και golf εχουν βγει εδω και 4-5 μερες...

Προσοχη! Οι παλιοι χαρτες που υπηρχαν στο ovi δεν κανουν και πρεπει να τους ξανακατεβασετε!!

Edited by SubeRip

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Εσένα πρέπει να σε βάλω σε κανα ignore list.... :lol::lol:

Άκου 5η μέρα... εδώ βγάζω 2 χωρίς να το δουλεύω.

 

αμα το αφησω και εγω στην ησυχια του και το βαλω και εξοικονομηση ενεργειας (ολα αυτα μονο για να δω ποσο θα κρατησει) και μενα θα φτασει τις 5 μερες. Οταν δε το χρησιμοποιω (ή με ελαφρια χρηση) με το ζορι πεφτει μια μπαρα τη μερα.

 

 

Κάτι περίεργο παίζει με την αυτονομία... Αν και οι δυο σας του έχετε κάνει πάνω κάτω τις ίδιες ρυθμίσεις και ο mpapad δεν έχει βάλει καμιά "περίεργη" εφαρμογή μέσα, τότε κάτι περίεργο συμβαίνει... Δε μπορεί του mpapad χωρίς χρήση να του κρατάει 2 μέρες και του aristotelhs2060 5... Κάτι δεν κολλάει...

 

Έχετε βάλει και οι δύο σας λειτουργία μόνο σε GSM; Ποιον πάροχο χρησιμοποιείτε; Αν και τέτοια διαφορά πάλι δε δικαιολογείται... Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει σε επίπεδο hardware.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

η χρηση ειναι : καθε μερα παιρνω 4 φορες τα email με wlan και εοισης κατεβαζω 4 με 5 εφαρμογες απο ovi καθως επισης θεματα κ.α. εγκαθιστω παιχιδια που βρισκω σε αλλα φορουμς μιλαω περιπου 20 λεπτα βγαζω καμμια 10αρια φωτο το γιο μου ψαχνω τους χαρτες αρκετη ωρα και περιπου μιση ωρα παιχνιδι με διαφορα games καθε μερα. εξοικονομηση ενεργειας δεν το βαζω καθολου. το κλεινω 11.30 το βραδυ και το ανοιγω 7.30 το πρωι. δεν καταλαβαινω γιατι σας φαινεται περιεργο η 5η μερα μαλλον ασχολειστε ολη τη μερα με το ν8 μου φαινεται. επισης να πω οτι δε συγχρονιζει το email συνεχεια αλλα καθε 4 ωρες και το δικτυο ειναι 3g. μονο μουσικη δεν ακουω
Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο παίζει με την αυτονομία... Αν και οι δυο σας του έχετε κάνει πάνω κάτω τις ίδιες ρυθμίσεις και ο mpapad δεν έχει βάλει καμιά "περίεργη" εφαρμογή μέσα, τότε κάτι περίεργο συμβαίνει... Δε μπορεί του mpapad χωρίς χρήση να του κρατάει 2 μέρες και του aristotelhs2060 5... Κάτι δεν κολλάει...

 

Έχετε βάλει και οι δύο σας λειτουργία μόνο σε GSM; Ποιον πάροχο χρησιμοποιείτε; Αν και τέτοια διαφορά πάλι δε δικαιολογείται... Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει σε επίπεδο hardware.

 

δε μπορω να ξερω τι εχει, και τι χρησιμοποιει ο καθενας παντως λεπτομερειες οπως gsm αντι για 3g και μαυρα themes (αν και με πολυχρωμο το πολυ να μου πεσει μια μερα αυτονμια) ισως παιζουν καποιο ρολο. Αν παλι παιζεις games να εχεις το φορτιστη διπλα σου γιατι συντομα θα τον χρειαστεις ¨) Παντως με το καιρο θα δειτε θα σας κραταει περισσοτερο η μπαταρια. Οχι γιατι θα στρωσει αλλα γιατι θα το πειραζετε λιγοτερο

 

η χρηση ειναι : καθε μερα παιρνω 4 φορες τα email με wlan και εοισης κατεβαζω 4 με 5 εφαρμογες απο ovi καθως επισης θεματα κ.α. εγκαθιστω παιχιδια που βρισκω σε αλλα φορουμς μιλαω περιπου 20 λεπτα βγαζω καμμια 10αρια φωτο το γιο μου ψαχνω τους χαρτες αρκετη ωρα και περιπου μιση ωρα παιχνιδι με διαφορα games καθε μερα. εξοικονομηση ενεργειας δεν το βαζω καθολου. το κλεινω 11.30 το βραδυ και το ανοιγω 7.30 το πρωι. δεν καταλαβαινω γιατι σας φαινεται περιεργο η 5η μερα μαλλον ασχολειστε ολη τη μερα με το ν8 μου φαινεται. επισης να πω οτι δε συγχρονιζει το email συνεχεια αλλα καθε 4 ωρες και το δικτυο ειναι 3g. μονο μουσικη δεν ακουω

 

συγνωμη αλλα μιλαμε για 8 ωρες κλειστο καθε μερα. συνολο δηλαδη 3.5 - 4 μερες αν το υπολογισει κανεις. Επισης κανεις μετρια με ελαφρια χρηση του κινητου. Παντως αυτο που λεω εγω με το να πεφτει 1-1.5 μπαρες τη μερα εναι με 24 ωρες ανοιχτο ακομα και αν δε κανω τπτ. Νομιζω αδικα παιδευομαστε με τη διαρκεια μπαταριας. Αν καποιος θα ηθελε να συγκρινει θα επρεπε να κανει ακριβως τα ιδια πραγματα ακομα και να εχει το ιδιο δικτυο, ρυθμισεις, εφαρμογες, micro sd κτλ κτλ Γα να πει καποιος οτι εχει προβλημα η μπαταρια θα πρεπει να του τελειωνει σε μιση εμρα χωρις να κανει τπτ

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βάλει και οι δύο σας λειτουργία μόνο σε GSM; Ποιον πάροχο χρησιμοποιείτε; Αν και τέτοια διαφορά πάλι δε δικαιολογείται... Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει σε επίπεδο hardware.

 

GSM μόνο και Cosmote πάροχος.

Εφαρμογές βάζω αλλά φροντίζω να μην τρέχουν και συνέχεια είμαι σε εξ. ενέργειας.

 

Ίσως και να είναι το hardware.

Και επειδή είμαι εκτός DOA πλέον, δε θέλω να μπλέξω με service.

 

το κλεινω 11.30 το βραδυ και το ανοιγω 7.30 το πρωι. μονο μουσικη δεν ακουω

 

Μάλλον το βρήκαμε... Εγώ το έχω συνέχεια ανοικτό και ακούω και μουσική...

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να είναι το hardware.

 

Ειλικρινά έχω αρχίσει και μπερδεύομαι με την όλη ιστορία...

 

Είχαμε αρχικά τον tomtom44 που είχε απίστευτο πρόβλημα αυτονομίας και είχε δοκιμάσει τα πάντα. Λες οκ έτυχε. Είδαmε ότι και ο j_pant έχει μάλλον πρόβλημα. Οκ έτυχε πάλι. Εσύ με μόνιμη εξ. ενέργειας και GSM και χωρίς χρήση και σου βγάζει με το ζόρι 2 μέρες. Πάλι έτυχε; Υπάρχουν και οι αναφορές κάποιων χρηστών στο nokia discussions με προβλήματα αυτονομίας. Πάλι τυχαίο; Την ίδια ώρα που από την πρώτη στιγμή o mirrorofsorrow ο katsaplian και όλοι οι άλλοι περιγράφουν καλή αυτονομία.

 

Επιλογή θέματος, GSM, wifi, email, εξοικ. ενέργειας κι όλα αυτά έχουνε αναφερθεί δεκάδες φορές. Φαντάζομαι πριν πει κάποιος ότι έχω σχετικό πρόβλημα τα δοκιμάζει όλα αυτά...

 

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα; Ή ότι έχετε βαλθεί να παίξετε με τα νεύρα μας και μας κάνετε όλοι μαζί πλάκα :p ή ότι κάτι άλλο συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις που δεν ανήκει στις παραπάνω παραμέτρους και ούτε στον "ανθρώπινο παράγοντα" χρήσης.

 

Τι ακριβώς δεν ξέρω. Ίσως αυτή η περίφημη ανακοίνωση περί power management; Ειλικρινά δεν ξέρω και ούτε είναι εύκολο να βγάλει κανείς συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε j_pant για πες μου για να καταλαβω ποιο καλα, το πηρες απο τον γερμανο ειναι απο φινλανδια δεν εχει cosmote my view καθολου ειναι με το κανονικο μενου, αλλα τι product code εχει?Ελληνικο?Καποιο ευρωπαικο?Η της ιδιας της cosmote δηλαδη branded??Μπορεις να το τσεκαρεις και να μας πεις??Ειναι σημαντικο!!:)

 

φιλε μου πες μου που να τα κοιταξω αυτα και θα στα πω κατευθειαν . λογικα ειναι πανω στο κουτι ετσι ?

επειδη δεν ειμαι σπιτι μου τωρα , αυτο που θυμαμαι οτι γραφει στα ελληνικα χωρα κατασξευης φινλανδια . cosmote my view δεν εχει γιατι δεν το πηρα με αναβαθμηση αλλα σκετη συσκευη επειδη ηταν οι μονοι που το ειχαν σε ασημι . ολα τα αλλα θα τα γραψω με το που παω σπιτι .

Link to comment
Share on other sites

για μενα η νορμαλ χρηση κινητου ειναι αυτη που περιγραφω γιατι δουευω και λιγο και εχω εναν μπομπιρα στο σπιτι με τον οποιο και ασχολουμαι. επισης εχω και το bluetooth περιπου 3 ωρες ανοιχτο στο αμαξι οση ωρα χρειαζομαι για νΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. αν δεν δουλευεις εισαι ολη μερα σπιτι και δεν εχεις τιποτα αλλο να ασχοληθεις ε ναι τοτε μπορει να τελειωσει σε 2 μερες η μπαταρια. delivery δεν κανω για να εχω ολη μερα ανοιχτο το gps στο γραφειο και στο σπιτι δεν μπορω να ακουω συνεχεια μουσικη απο το κινητο και επισης δεν ειμαι υπουργος να κοιταω ολΗ μερα τα γραμματοκιβωτια.επισης το βραδυ δεν εχω γκομενες να με παιρνουν τηλεφωνο και το κλεινω. εχω και σταθερο αν τυχει κατι

ρε mirrorofsorrow εγω φταιω μετα που τους εγραφα οτι το ν8 δεν ψηνει καφε? αυτοι εδω θελουν εφαρμογη η οθονη να γινεται ματΙ κουζινας για να βαζουν πΑΝΩ ΤΟ ΜΠΡΙΚΙ:p

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχω αρχίσει και μπερδεύομαι με την όλη ιστορία...

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι.

Πλάκα σε αυτό το θέμα δεν κάνω.

Απλά παραθέτω την εμπειρία μου με το τηλέφωνο. :)

 

Αλλά ούτε κατά τη γνώμη μου υπάρχει μπέρδεμα.

Το δικό μου Ν8 μετά από όλα αυτά που είπαμε θεωρώ ότι έχει πρόβλημα.

(το είχα πει πριν το πάρω... γκαντέμης γαρ :D)

Την ακριβή φύση του προβλήματος δεν την ξέρω. Μπορεί η μπαταρία να έχει πρόβλημα ή να υπάρχει διαρροή όπως είπε και ένας φίλος πιο πριν.

 

Πάντως για την ώρα το 2ήμερο με καλύπτει.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...