Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μην τρελένεστε εμενα είναι γαλλικό το δικό μου. Δεν είδα και καμια τρελή διαφορά με πριν. Το λεω για να μην εχετε ταιραστιες προσδοκίες και απογοητευτήται. Απλα ο browser ειναι λιγο καλητερος
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιγράφω απο αλλο forum

 

Updated my N8 to PR1.1 (013.016). After restarting, my N8 keeps connecting to internet, need to disconnect it manually in several times. Try to restart again, and it keeps connecting to internet.

*HS Widgets offline, no application running in background*

 

lad to know I'm not the only one with this problem...

My N8 also keeps trying to connect to the internet

 

μάλλον δε φτάχτηκε το bug του wireless :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπόθεση του blogger αυτή, η Nokia δεν λέει κάτι τέτοιο.

 

Έχεις δίκιο το επίσημο changelog δεν αναφέρει τίποτα για hard reset κλπ. Δικιά του υπόθεση είναι και σωστή κιόλας. Απλά ελπίζω πλέον με το νέο firm να το φτιάξανε πλήρως το ζήτημα του hard reset και όχι μερικώς, γιατί ήταν ψιλοχοντρή πατάτα αυτή που είχαν κάνει. :)

 

Οπότε όπως και να έχει καλύτερα update μέσω ovi (για τις ελληνικές συσκευές) και αν κάποιος χρειαστεί να κάνει μετά hard reset, ας μας πει τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ ευχαριστη προσθηκη, ευχαριστω. Παρατηρησες μηπως καμια μειωση στην εσωτερικη μνημη της συσκευης ομως μετα την αναβαθμιση; Φανταζομαι πως οχι. Επισης επειδη εxω περασμενο το mod 4.0 στο κινητο μηπως ειναι καλο να το απεγκαταστησω πριν κανω την αναβαθμιση και μετα να το ξαναβαλω; Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλα αν καποιος εχει αποψη ας μου απαντησει!

Μείωση στην εσωτερική μνήμη δεν παρατήρησα. Δεν κοίταξα πόση ακριβώς μνήμη είχα ελεύθερη πριν το udpdate αλλά βρίσκομαι στα ίδια επίπεδα.

 

Το mod 4.0 το έχω περασμένο και εγώ και δεν το έβγαλα πριν κάνω το update. Δεν είμαι όμως σίγουρος για το αν σταμάτησαν να λειτουργούν οι αλλαγές του γιατί είχα βάλει ταχύτερο scrolling που το βλέπω ακόμα να πηγαίνει σφαίρα, landscape dialer που λειτουργεί ακόμα και κάτι λεπτομέρειες που δεν ξέρω αν δουλεύουν λόγω hack ή λόγω της νέας αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω mirrorofsorrow! Ειναι σιγουρο οτι η αναβαθμιση μεσω ovisuite δε σβηνει τα παντα στη συσκευη γιατι θυμαμαι οτι στα παλιοτερα symbian οι αναβαθμισεις μεσω υπολογιστη απαιτουσαν να κανεις backup γιατι εσβηναν τα αρχεια οποτε παντα τις εκανα ΟΤΑ. Ετσι λεω να κανω και στο N8 αλλα διαβαζω εδω οτι ειναι προτιμοτερο μεσω ovisuite, αλλα ουτε για αστειο δε θελω να σβηστουνε δεδομενα απο την συσκευη!

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν σβήνεται. Το data preservation ισχύει από την εποχή του Ν82 και έκτοτε όλες οι συσκευές της Nokia διατηρούν τα δεδομένα τους κατά την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν σβήνεται. Το data preservation ισχύει από την εποχή του Ν82 και έκτοτε όλες οι συσκευές της Nokia διατηρούν τα δεδομένα τους κατά την αναβάθμιση.

 

Γιατι ειχα την εντυπωση οτι μεσω υπολογιστη σβηνονται? Για ΟΤΑ το γνωριζω οτι ισχυει το data preservation. Τελος παντων τοσο μαυρα μεσανυχτα ειχα;!:O. Μαλλον ομως θα προτιμησω και παλι τον περπατημενο δρομο ΟΤΑ.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου θεωρία είναι κάνουμε το OTA και αν συναντήσουμε προβλήματα πάμε σε NSU/Ovi και αν συνεχίσει Phoenix.
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια τι λεει με το update....?

σε μενα δεν εμφανιζεται ουτε με wifi αλλα ουτε με το καλωδιο......:worry:

ειναι φυσιολογικο αυτο....?

(το κινητο μου δεν ειναι ελληνικο ειναι γερμανικο και απο οτι βλεπω ο μιρορ(του οποιου δεν ειναι ελληνικο επισης) εκανε το update κανονικα....)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπηκα σε ενα site για τις πρωτες εντυπωσεις απο την νεα αναβαθμιση και εκει που ελεγε ο καθενας αν στην χωρα του ειναι διαθεσιμη πεταγεται και ενας απο Ελλαδα και λεει οτι την εχει! Η μας δουλευει η δεν ξερει οτι η συσκευη του ειναι παραεισαγωγης χαχα. Εμενα δε μου την βγαζει ακομα παντως.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Η πλοήγηση μπορεί να βελτιώθηκε γενικά αλλά όταν ανοίγω σελίδες με φλας περιεχόμενο, σέρνεται σε βαθμό απελπισίας (στο σημείο που συναντάει το φλας περιεχόμενο). Ειδικά σε μερικές "φορτωμένες" σελίδες, δεν τις άνοιξε πότε σωστά. Οπότε ουσιαστικά, δεν έχουμε κάποια σημαντική βελτίωση στον τομέα του browsing. Μάλλον περιμέναμε κάτι τέτοιο και τρέφουμε ελπίδες να υπάρξει κάποια σημαντική βελτίωση με τον εντελώς νέο browser που θα έρθει με την έκδοση 2.0.

 

τελικα ρε παιδια τι λεει με το update....?

σε μενα δεν εμφανιζεται ουτε με wifi αλλα ουτε με το καλωδιο......:worry:

ειναι φυσιολογικο αυτο....?

(το κινητο μου δεν ειναι ελληνικο ειναι γερμανικο και απο οτι βλεπω ο μιρορ(του οποιου δεν ειναι ελληνικο επισης) εκανε το update κανονικα....)

Και εμένα γερμανικό είναι και έχω product code 0599762 και έχω πλέον την έκδοση 013.016 και όχι την 15 που αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα.

 

Η εφαρμογή κλήσης σας δουλεύει και οριζόντια; Εγώ είχα περασμένο το χακ και δεν μπορώ να καταλάβω αν συνεχίζει να λειτουργεί.

 

Επίσης κάτι μικρά κολλήματα που είχα αραιά με το swype φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί. Όλα μου τα μηνύματα είναι γραμμένα με αυτό από το Ν8 μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η εφαρμογη κλησης δουλευει και οριζοντια. Στην πλοηγηση τι διαφορες ειδες ?

Δεν την εχω δοκιμασει μετα την ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου product code ειναι 059D5C3....

αντε να δουμε ποτε θα το δουμε αυτο το update......:worry:

αναμενόμενα τα νεα για τον broswer.....απο οτι φαινεται θα περιμενουμε παρα πολυ σε αυτο το θεμα......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναβάθμιση μέσω wifi και δεν βλέπω καμία βελτίωση.. Το μόνο καλό είναι η λίγο πιο γρηγόρη εναλλαγή των οθονών. Και κάτι άλλο που παρατήρησα.. Στην μουσική το όνομα καλλιτέχνη άλλαξε γραμματοσειρά.. Μπράβο μεγάλες αλλαγές..
Link to comment
Share on other sites

Ναι η εφαρμογη κλησης δουλευει και οριζοντια. Στην πλοηγηση τι διαφορες ειδες ?

Δεν την εχω δοκιμασει μετα την ενημερωση

Τα θετικά είναι ότι η κύλιση είναι πιο ομαλή, το pinch to zoom λειτουργεί τέλεια, η ευαισθησία των λινκ είναι άψογη και οι σελίδες δείχνουν μα φορτώνουν πιο γρήγορα. Στα αρνητικά ότι δεν προστέθηκε απολύτως τίποτα από τις νέες δυνατότητες που περιμένουμε. Οι σελίδες που έχουν πολλά φλας, δεν ανοίγουν ποτέ... Βασική δουλειά κανείς άνετα. Για πιο εξειδικευμένα πράγματα ή πας σε άλλο λειτουργικό ή περιμένεις να προστεθούν σε επόμενη αναβάθμιση (το οποίο βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση θα ηθελα να κανω... Ο καλυτερος τροπος για να κανω update στο κινητο, ειναι μεσα απο τη συσκευη ή μεσω του υπολογιστη? Διαβασα τα παραπανω posts αλλα ψιλοχαθηκα...

 

P.s. Ειμαι καινουριος στα smartphones, οποτε καθε πληροφορια θα μου φανει πολυ χρησιμη :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι και στην κυλιση ειναι καλυτερο και συμφωνω οτι για απλη χρηση ειναι και πολυ καλο και γρηγορο
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να περιμενε κανεις καμια σημαντικη προσθηκη σε αυτην την αναβαθμιση ουτε φυσικα καμια βελτιωση οσον αφορα το φλας. Αυτο ελπιζουμε να το δουμε με το pr 2.0 αν ωστωσο δεν ερθει ουτε τοτε να γρινιαξουμε οσο θελουμε! Πιο πολυ διορθωση ορισμενων bugs και πιο ομαλη λειτουγεια υποσχεται το συγκεκριμενο update. Και επι τη ευκαιρια το εκνευριστικο bug με το κολλημα που ετρωγε συχνα το μητρωο (πληρης μνημη κλπ) παρατηρησε κανεις αν διορθωθηκε?

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας παιδια!! οταν ειμαι στο youtube και βλεπω ενα βιντεακι,αυτο δεν το παιζει καλα.δηλαδη κανει διακοπες στην φωνη κ η εικονα ειναι σ....τα.τι να θελει;:wacko:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πολλά πειράματα με το μητρώο και δεν εμφάνισε κανένα μήνυμα πλήρης μνήμης. Κατά 90% το διόρθωσαν.
Link to comment
Share on other sites

... μια ερώτηση: όταν λαμβάνω μνμ πως μπορώ να πάρω τηλ αυτόν που μου το στελνει; χωρίς να βγαίνω για να πάω στις επαφές ειδικά αν ο αποστολέας δεν βρισκεται εκεί; παρακαλω βοηθήστε.:(

 

tomtom44

Πατάς πάνω στον αριθμό ή το όνομα (εκεί που λέει Από και σου βγάζει αναδυόμενο menu για κλήση!

 

dim35

ετσι υποθέτω ότι γινότανε ευχαριστω αλλα σε εμένα δεν γίνεται αυτό. το μόνο που γίνεται είναι αν το συρω λίγο να μου βγάλει αντιγραφη και να πάει στα πρόχειρα, που ουτε και αυτό ξέρω που είναι. εκανα soft reset αλλα τίποτα. εχω dark grey greek. εχει κανένας αλλος αυτό το πρόβλημα;

 

edit: μολις βρηκα οτι μόνο απο τις συζητήσεις> παρατεταμένο πάνω στο μνμ βγαζει επιλογές κλήση,άνοιγμα κάρτας επ., διαγραφή. παρουσιαζεται κανενόσ άλλου αυτό;

 

παιδια σορρυ που σας την χαλάω για την αναβάθμιση, αλλα καποιος που ξερει να μου πει αν το εχω μόνο εγώ, ή πως μπορώ να το φτιάξω...

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας παιδια!! οταν ειμαι στο youtube και βλεπω ενα βιντεακι,αυτο δεν το παιζει καλα.δηλαδη κανει διακοπες στην φωνη κ η εικονα ειναι σ....τα.τι να θελει;:wacko:

Να πατας παυση μεχρι να φορτωσει λιγο το βιντεο και να το παιζει μετα χωρις διακοπες, λογικα αυτο ειναι.

παιδια σορρυ που σας την χαλάω για την αναβάθμιση, αλλα καποιος που ξερει να μου πει αν το εχω μόνο εγώ, ή πως μπορώ να το φτιάξω...

Kληση απ'οτι ειδα μπορεις να κανεις μονο μεσα απο τις συζητησεις/ κρατας πατημενο αυτο που θες να καλεσεις/ κληση και μου κανει κληση κανονικα.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χαιρομαι για την αναβαθμιση του office edit κ.λ.π. γιατι το scroll χωρις zoom και χωρις πενάκι ηταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικα σε κάποια μεγαλα αρχεια excel που εχω στο κινητο.για μένα είναι σημαντικό (αφου δεν πληρωνω τίποτα).

μια ερώτηση: όταν λαμβάνω μνμ πως μπορώ να πάρω τηλ αυτόν που μου το στελνει; χωρίς να βγαίνω για να πάω στις επαφές ειδικά αν ο αποστολέας δεν βρισκεται εκεί; παρακαλω βοηθήστε.:(

 

Πολύ απλά.. Ανοίγεις το μήνυμα, και βλέπεις πάνω πάνω το όνομα ή τον αριθμό αυτού που σου το έστειλε. Εκεί που γράφει "Από: <όνομα>"

Πατάς πάνω, και από το αναδυόμενο μενού πατάς Κλήση.. Αυτό είναι!

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..εχω ενα μικρο προβληματακι. προσπαθω να αλλαξω τον ηχο μηνυματος, πηγαινω ρυθμισεις, στο συγκεκριμενο προφιλ για διαμορφωση κ οταν παταω "τραγουδια- ολα τα τραγουδια" εμφανιζεται το "ανοιγμα" αλλα με πεταει παλι πισω στο μενου των ρυθμισεων... μονο στους φακελους "καλλιτ. αλμπουμ κλπ" με αφηνει να μπω, αλλα εκει δεν υπαρχουν ολοι οι ηχοι :wacko:

οποιος δυναται να βοηθησει... :p

 

εκανα κ εγω την αναβαθμιση pr1.1 013.016 με code 059D8G5, αλλα το θεμα που προανεφερα παραμενει..καμια βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...