Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποσα mb βγαζει συνηθως της φωτο?

 

συνηθως 7.5-8 ενω κανονικα 1.5-2.5 . Και η διαφορα ποιοτητας δεν αξιζει με τπτ τοσο μεγαλη δαιφορα στα mb

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά και εγώ το Dark grey έχω εδώ και 2,5 μήνες και δεν μου έχει εμφανίσει την κοκκινίλα.

Εσείς που την έχετε από πότε την έχετε?Από τότε που πήρατε το κινητό ή μετά εμφανίστηκε?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως 7.5-8 ενω κανονικα 1.5-2.5 . Και η διαφορα ποιοτητας δεν αξιζει με τπτ τοσο μεγαλη δαιφορα στα mb

 

Η σημαντική διαφορά στα ΜΒ ίσως να μην αξίζει αν δεν έχεις πολλή ελεύθερη μνήμη, αλλά προσωπικά εγώ το προτιμώ, καθώς όταν βγάζω καινούργιες φωτογραφίες τις συγχρονίζω με την πρώτη ευκαιρία με τον υπολογιστή. Έτσι κρατάω στη συσκευή μόνο όσες θέλω να έχω πάντα μαζί μου. Όσο για το βίντεο και τα fps, ακόμα και να είναι αλήθεια η απώλεια καρέ κατά το ζουμάρισμα (προσωπικά δεν ξέρω αν αληθεύει), έχεις την ευχέρεια να μην εγκαταστήσεις το συγκεκριμένο τμήμα του mod. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα και το εχω ξανα γραψει δεν μου εχει κανει το παραμικρο απο αυτα που γραφουν τα παιδια;)
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να βρεθεί κάπου η ελληνική γλωσσά για να την κατεβάσουμε,γιατί μετά απο update χάνετε από ΟΥΓΓΑΡΈΖΙΚΑ N8 και χριεαζεται να δίνουμε 16 euro στο nokia care

1ον Οσοι εχουν παραεισαγωγης(π.χ το δικο σου που ειναι απο την ουγγαρια)δν πρεπει να κανουν τις αναβαθμησεις μεσω Ovi suite επειδη χανονται τα ελληνικα.Πρεπει να την κανεις μεσω ΟΤΑ δηλαδη μεσα απο το κινητο.

2ον Εφοσον εχασες τα ελληνικα επειδη φανταζομαι εκανες την αναβαθμιση μεσω του υπολογιστη δν χρειαζεται να πας σε NOKIA CARE και να πληρωσεις για να στα περασουν..Μπορεις να τα περασεις παλι μεσω phoenix.Θα δεις πως αν πας στην πρωτη σελιδα του θεματος:)

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκεσ εσασ το gps πιανει αμεσως?? γιατι μεχρι και το gps του ν82 που εχω πιο γρηγορρα κλειδωνει...τι συμβαινει??εβαλα και μεσα το sygic mobile maps 8.24 και τo ndrive to 10.1.15 αλλα το τελευταιο δεν δουλευει για ν8.. δεν εχει ηχο δλδ δεν ξερω ποτε θα βγει εκδοση που να υποστηριζει το ν8...

Το GPS του είναι κορυφαίο... μάγκα. :p Και δεν χρειάζεσαι κανένα επιπλέον πρόγραμμα, αφού έχεις το Ovi Maps. Αν έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS πιάνει σε 2 δευτερόλεπτα. Επίσης, σε κάθε περίπτωση, ένα GPS χρειάζεται να έχει οπτική επαφή με τον ουρανό για να βρει το στίγμα (μιλάω για το GPS, όχι για Wi-Fi/Network positioning που το βρίσκουν και σε εσωτερικό χώρο, με αρκετά μικρότερη ακρίβεια όμως).

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκεσ εσασ το gps πιανει αμεσως?? γιατι μεχρι και το gps του ν82 που εχω πιο γρηγορρα κλειδωνει...τι συμβαινει??

Με τίποτα. Έχω κι εγώ το Ν82 και όσες φορές κι αν έκανα σύγκριση, το Ν8 είναι μακράν γρηγορότερο στο κλείδωμα δορυφόρων.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, ποια είναι για εσένα η καλύτερη λύση για το πρόβλημα; Να κάνει η εταιρία γαργάρα το πρόβλημα όπως "άλλοι" όνομα και μη χωρίο...

 

Ψαξε αναλογο προβλημα σε HTC (Desire νομιζω). Δεν ανοιχτηκε ρουθουνι. Εγω μιλαω για τον Ελληνα μεσοκοπο τεχνικο,που ανακαλυπτει μια amoled ωσαν την πυριτιδα. Εγω προσωπικα δε το δινω τωρα,οσοι θα το κανετε μια χαρα θα πραξετε,αφου θελετε αμεσα διορθωση του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω φοβαμαι να το δωσω. Το πηρα απο τον οτε αρα αυτοι θα το κανονισουν να μου το στειλουν Αθηνα? Βεβαια εχω ενα καταστημα της Νοκια αλλα ειμαι επαρχια και δεν ξερω τι δουλεια θα του κανουν.
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε αναλογο προβλημα σε HTC (Desire νομιζω). Δεν ανοιχτηκε ρουθουνι. Εγω μιλαω για τον Ελληνα μεσοκοπο τεχνικο,που ανακαλυπτει μια amoled ωσαν την πυριτιδα.

 

Πραγματικά δε κατάλαβα.. Η htc τι έκανε δηλαδή σε ανάλογο πρόβλημα όπως λες? Δε μπορώ να σκεφτώ το τι κακό έχει αυτή η λύση και ας μην είμαστε πια τόσο αχάριστοι και καχύποπτοι κτλ κτλ Έλληνες! Δηλαδή επειδή δεν έχεις εμπιστοσύνη στον Έλληνα τεχνικό εσύ, η νοκια πρέπει να σου αλλάξει τη συσκευή ολόκληρη ας πούμε? Όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα υπήρχε τόση γκρίνια (δε ξέρω από εσένα, γενικά λέω) και τώρα που η εταιρία που εμπιστέυτηκες τα χρήματά σου σε βγάζει ασπροπρόσωπο αναγνωρίζοντας και δίνοντας λύση στο πρόβλημα, λες ότι δεν σου κάνει αυτή η λύση..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα N8 dark grey και διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του topic είδα ότι παρουσιάζουν πρόβλημα με την οθόνη και τα ακουστικά? Επειδή θα το πάρω μεταχειρισμένο, οπότε θα μπορώ να το ελέγξω πριν το πάρω, τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω?

Τι ακριβώς είναι το πρόβλημα με την οθόνη και με τον ήχο? Υπάρχει περίπτωση να μου το εμφανίσει αργότερα? Και πως διορθώνετε? Να ανησυχώ με τα παρεισαγωγής? Ακόμα τα κυνηγάει η νόκια?

Επίσης υπάρχει τπτ άλλο που θα πρέπει να έχω υπ όψιν κατά την αγορά και εν τέλει είστε ευχαριστημένοι με το κινητό? Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάθαμε κάτι καινούριο με αυτήν τη φωτογραφία; Τη βλέπω τη διχρωμία εδώ και μήνες στο κινητό μου όπως και όλοι με τη συγκεκριμένη οθόνη. Το ερώτημα είναι αν γνωρίζει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μας πει ότι η Nokia ξεκινά αντικατάστση οθονών.

 

Φιλικό μου nokiacare που ρώτησα δεν γνωρίζει κάτι για αντικατάσταση οθόνης.

Στο δικό μου κινητό παρατήρησα ότι το κάνει πολύ λίγο μόνο στο αναλογικό ρολόι και μόνο όταν είναι στη φάση ξεκλειδώματος (μενού-ξεκλείδωμα).

Δεν το κάνει καθόλου στο ψηφιακό.

Συμβαίνει αυτό και σε εσάς? Αν ναι δεν είναι περίεργο ???

:confused:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Φιλικό μου nokiacare που ρώτησα δεν γνωρίζει κάτι για αντικατάσταση οθόνης.

Στο δικό μου κινητό παρατήρησα ότι το κάνει πολύ λίγο μόνο στο αναλογικό ρολόι και μόνο όταν είναι στη φάση ξεκλειδώματος (μενού-ξεκλείδωμα).

Δεν το κάνει καθόλου στο ψηφιακό.

Συμβαίνει αυτό και σε εσάς? Αν ναι δεν είναι περίεργο ???

:confused:

 

Ναι ετσι κανει και στο δικο μου,στο αναλογικο το μισο ημισφαιριο ψιλοκοκκινιζει,ψηφιακο ειναι οκ...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε κατάλαβα.. Η htc τι έκανε δηλαδή σε ανάλογο πρόβλημα όπως λες? Δε μπορώ να σκεφτώ το τι κακό έχει αυτή η λύση και ας μην είμαστε πια τόσο αχάριστοι και καχύποπτοι κτλ κτλ Έλληνες! Δηλαδή επειδή δεν έχεις εμπιστοσύνη στον Έλληνα τεχνικό εσύ, η νοκια πρέπει να σου αλλάξει τη συσκευή ολόκληρη ας πούμε? Όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα υπήρχε τόση γκρίνια (δε ξέρω από εσένα, γενικά λέω) και τώρα που η εταιρία που εμπιστέυτηκες τα χρήματά σου σε βγάζει ασπροπρόσωπο αναγνωρίζοντας και δίνοντας λύση στο πρόβλημα, λες ότι δεν σου κάνει αυτή η λύση..

 

παιδια ελεος δηλαδη. Εχει ανοιξει κανεις σας ποτε νοκια κινητο ? ρωταω οσους δεν εμπιστευονται ενα νοκια care. Εχω ανοιξει αρκετα(μου αρεσει το ψαχουλεμα :p ) και σας λεω υπευθυνα πως δεν ειναι τπτ ! ουτε τπτ στεγανο ειναι που θα χαλασει ουτε τπτ πολυπλοκο. Ευκολα αλλαζει η οθονη.

 

:protest: :knife: Elop :protest:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φιλικό μου nokiacare που ρώτησα δεν γνωρίζει κάτι για αντικατάσταση οθόνης.

Στο δικό μου κινητό παρατήρησα ότι το κάνει πολύ λίγο μόνο στο αναλογικό ρολόι και μόνο όταν είναι στη φάση ξεκλειδώματος (μενού-ξεκλείδωμα).

Δεν το κάνει καθόλου στο ψηφιακό.

Συμβαίνει αυτό και σε εσάς? Αν ναι δεν είναι περίεργο ???

:confused:

 

Και μενα μονο στο αναλογικο!

 

Κατι αλλο..Οταν λενε οτι εχει 10 μερες doa μετρανε και η μη εργασιμες?

...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι κανει και στο δικο μου,στο αναλογικο το μισο ημισφαιριο ψιλοκοκκινιζει,ψηφιακο ειναι οκ...

 

Να επιβεβαιώσω ότι το κάνει μόνο στο αναλογικό ρολόϊ. Μάλιστα το δικό μου το κάνει στην πιο ελάχιστη μορφή του προβλήματος (για να το προσέξω είδα και έπαθα) και είμαι προβληματισμένος αν πρέπει να το πάω για αλλαγή οθόνης ή όχι. Μπορεί μάλιστα να μην το καταλάβουν αμέσως στο Nokia care και να μου πουν ότι τσάμπα πήγα, άλλα το πρόβλημα της κοκκινίλας υπάρχει έστω και στην πιο ελάχιστη μορφή του.Θέλει σκέψη το πράμα...?????

frastgr
Link to comment
Share on other sites

frastgr επειδή και σε μένα έτσι είναι, σου συνιστώ να μην μπείς στον κόπο. Γιατί να αλλάξεις μια οθόνη στην οποία με το ζόρι διακρίνεις μια μικρή ατέλεια;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπατε για αναλογικό ρολόι. Όταν έχετε εγκατεστημένο το Nokia Bubbles, αλλάζει το ρολόι της προφύλαξης οθόνης από ψηφιακό σε αναλογικό; Γιατί εμένα, αν και άλλαξα το ρολόι συστήματος από ψηφιακό σε αναλογικό, στην προφύλαξη οθόνης παραμένει ψηφιακό. :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ελεος δηλαδη. Εχει ανοιξει κανεις σας ποτε νοκια κινητο ? ρωταω οσους δεν εμπιστευονται ενα νοκια care. Εχω ανοιξει αρκετα(μου αρεσει το ψαχουλεμα :p ) και σας λεω υπευθυνα πως δεν ειναι τπτ ! ουτε τπτ στεγανο ειναι που θα χαλασει ουτε τπτ πολυπλοκο. Ευκολα αλλαζει η οθονη.

 

:protest: :knife: Elop :protest:

Επιβεβαιώνω. Η οθόνη του N8 αλλάζει πανεύκολα. Το μόνο που πρέπει να προσέξει κανείς είναι να μην μείνει κανένας κόκκος σκόνης ανάμεσα στην οθόνη και στο προστατευτικό γυαλί.

 

Η κοκκκινίλα εμφανίζεται παντού όπου έχουμε σκούρο γκρι δίπλα σε μαύρο. Κάποιοι το παρατηρείτε μόνο στο ρολόι, αλλά αν προσέξετε καλύτερα θα το δείτε και αλλού (στο QTorch αν το έχετε, στα βίντεο του Tron, στην αρχική οθόνη του SoundHound, κλπ). Δεν εμφανίζεται μόνο στο N8, είναι γενικότερο πρόβλημα των AMOLED της Samsung (από την οποία προέρχεται η οθόνη).

http://cisforcoder.wordpress.com/2010/11/20/warning-beware-of-color-banding-on-samsungs-super-amoled-phones/

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω. Η οθόνη του N8 αλλάζει πανεύκολα. Το μόνο που πρέπει να προσέξει κανείς είναι να μην μείνει κανένας κόκκος σκόνης ανάμεσα στην οθόνη και στο προστατευτικό γυαλί.

 

Η κοκκκινίλα εμφανίζεται παντού όπου έχουμε σκούρο γκρι δίπλα σε μαύρο. Κάποιοι το παρατηρείτε μόνο στο ρολόι, αλλά αν προσέξετε καλύτερα θα το δείτε και αλλού (στο QTorch αν το έχετε, στα βίντεο του Tron, στην αρχική οθόνη του SoundHound, κλπ). Δεν εμφανίζεται μόνο στο N8, είναι γενικότερο πρόβλημα των AMOLED της Samsung (από την οποία προέρχεται η οθόνη).

http://cisforcoder.wordpress.com/2010/11/20/warning-beware-of-color-banding-on-samsungs-super-amoled-phones/

 

Κι όμως δεν παρατηρώ πουθενά κοκκινίλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν παρατηρώ πουθενά κοκκινίλα.

Αν δεν παρατηρείς είναι γιατί η οθόνη σου δεν την έχει. Αν την έχεις θα την έχεις παντού. Έχουν αναλυθεί πολλές φορές αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μονο στο αναλογικο!

 

Κατι αλλο..Οταν λενε οτι εχει 10 μερες doa μετρανε και η μη εργασιμες?

 

10 εργασιμες μερες.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

πώς κάνουμε save το αρχείο .srt σε unicode;

 

σόρρυ για την άσχετη ερώτηση αλλά δεξι κλικ που;

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

πώς κάνουμε save το αρχείο .srt σε unicode;

Πατας δεξι κλικ----->Επεξεργασια------>Αρχειο------>Αποθηκευση ως------>Εκει που λεει Κωδικοποιηση------>Επιλεγεις Unicode----->Αποθηκευση και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

 

Η κοκκκινίλα εμφανίζεται παντού όπου έχουμε σκούρο γκρι δίπλα σε μαύρο.

http://cisforcoder.wordpress.com/2010/11/20/warning-beware-of-color-banding-on-samsungs-super-amoled-phones/

Δηλαδη αν παρεις καποιο απο τα πρασινα ,πορτοκαλι , η μπλε (που δεν εχουν γκρι κομματια) δεν θα εχεις κοκκινιλα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...