Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μεταφορά έγινε με καλώδιο ή με Bluetooth ?

 

Με bluetooth φυσικά.

 

Μπορίς να μας πεις από που το πείρες γιατί μ' ενδιαφέγη να πάρω. Τι product code έχει ?

 

http://www.skroutz.gr/s/273168/Nokia-N8.html

 

Κάνε τα τηλεφωνήματά σου σε κάθε μαγαζί να μάθεις αν είναι ελληνικό ή όχι, το χρώμα που σε ενδιαφέρει και διαθεσιμότητα. Οι περισσότεροι το γράφουν και στη σελίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση στον φίλο που το πήρε από κοτσοβολο.έχει κάποια διάφορα κολαει και τέτοια?τι διάφορα έχει το παράεισαγωγης?οποίος ξέρει ας πει ευχαριστώ παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

@kwsths87

Σου απάντησε και ο kaivlorapanos αλλά καλό είναι να διαβάσεις το Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Platform FAQ -> Περί παράλληλων εισαγωγών

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν τρεις μήνες για τον αδερφό μου το νόκια ε5.το πήρα 236ε από μαγαζί που διαφημίζεται στο σκρουτζ.πουθενά δεν έγραφε για παράεισαγωγή.η άλλης χώρας.το τηλέφωνο είναι όλο προβλήματα,σβήνει από μόνο του,ανεβαίνει και κατεβαίνει η φωτεινότητα της οθόνης μέσα σε δωμάτιο με σταθερό φωτισμο..και το χειρότερο,,κάποιες φορές ανάβει και μου λέει να επικοινωνήσο με τον κατασκευαστή,το έχω στείλει δύο φορές για σερβισε-αναβαθμιση.και πάλι τα ίδια,τι κάνουμε?υπάρχει περίπτωση να κάνει τα ίδια και το ν8?έκανα παραγγελεία από τον κοτσοβολο,αν δεν είναι ελληνικό τι λέτε να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγνώμη αλλα μην γράφεται ότι νάναι χωρίς να έχετε διαβάσει έστω και λίγο πριν!

Τι σχέση μπορεί να έχει το μη Ελληνικής εισαγωγής με το καλό ή κακό τηλ ? Ασχετα εντελώς τα δυο θέματα, έλεος δηλαδη !!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπεί ότι το αγόρασα ελληνικότατο 448 αρχές δεκεμβρίου. Μη με κάνετε να σκανάρω την απόδειξη...

Απο που? Απο πλαισιο?

 

Εdit: Τωρα ειδα οτι το πηρες απο ιντερνετικο καταστημα και λογικο ειναι να το εχουν πιο φθηνο, ομως στα μη ιντερνετικα μαγαζια η τιμη ειναι ακομα μεχρι τα 484 και οχι κατω απο 450.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στον φίλο που το πήρε από κοτσοβολο.έχει κάποια διάφορα κολαει και τέτοια?τι διάφορα έχει το παράεισαγωγης?οποίος ξέρει ας πει ευχαριστώ παιδιά.

 

δεν το χρησιμοποιώ εγώ , όσο το έχω δουλέψει είναι άψογο κανένα πρόβλημα και δεν νομίζω να δεις καμιά διαφορά στο παρεισαγωγής, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα χάσει τα ελληνικά όταν το κάνεις αναβάθμιση από το pc , over the air αναβάθμιση δεν χάνεις τα ελληνικά.

Απλά είναι λίγο ξενερωμα γιατί πήγα σχεδόν με κλειστά τα ματιά μετά από όσα διάβασα ότι ο κοτσωβολος δεν φέρνει παρεισαγωγής (το πλεονέκτημα που τον προτίμησα ήταν οι 36 άτοκες δόσεις βασικά), τώρα και εφόσον είναι παραγγελιά , μιας και δεν τα είχε διαθέσιμα, δεν θέλω να μπλεξω με επιστροφές αν και νομίζω οτι πρέπει να το απαιτήσω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν τρεις μήνες για τον αδερφό μου το νόκια ε5.το πήρα 236ε από μαγαζί που διαφημίζεται στο σκρουτζ.πουθενά δεν έγραφε για παράεισαγωγή.η άλλης χώρας.το τηλέφωνο είναι όλο προβλήματα,σβήνει από μόνο του,ανεβαίνει και κατεβαίνει η φωτεινότητα της οθόνης μέσα σε δωμάτιο με σταθερό φωτισμο..και το χειρότερο,,κάποιες φορές ανάβει και μου λέει να επικοινωνήσο με τον κατασκευαστή,το έχω στείλει δύο φορές για σερβισε-αναβαθμιση.και πάλι τα ίδια,τι κάνουμε?υπάρχει περίπτωση να κάνει τα ίδια και το ν8?έκανα παραγγελεία από τον κοτσοβολο,αν δεν είναι ελληνικό τι λέτε να κάνω?

 

Δε το πήρες από το skroutz. Το skroutz είναι σελίδα που σου παρουσιάζει τις πιο φτηνές τιμές πραγματικών καταστημάτων και σου παραθέτει όλα τα στοιχεία τους, τηλέφωνα, φαξ, διευθύνσεις κτλ κτλ, ώστε να μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να κάνεις ερωτήσεις που σε ενδιαφέρουν. Πράγμα που προφανώς δεν έκανες για να αναφέρεσαι μόνο στη σελίδα. Εγώ πρότεινα πιο πάνω να κάνεις μια έρευνα αγοράς μέσω τηλεφώνου από το σπίτι σου και να καταλήξεις στα συμπεράσματα σου γλυτώνοντας το 50άρικο ή και παραπάνω (από την τιμή που πουλάνε τα πλαίσιο e-shop κτλ). Άρα δε σου φταίει σε τίποτα το skroutz.

 

Απο που? Απο πλαισιο?

 

Εdit: Τωρα ειδα οτι το πηρες απο ιντερνετικο καταστημα και λογικο ειναι να το εχουν πιο φθηνο, ομως στα μη ιντερνετικα μαγαζια η τιμη ειναι ακομα μεχρι τα 489 και οχι κατω απο 450.

 

Όχι από κατάστημα στη στουρνάρη, νομίζω το kinitomania. Τι θα πει ιντερνετικό ή μη μαγαζί? Από τη στιγμή που μου προσφέρει το ίδιο ακριβώς πράγμα? Κοιτάξτε το συμφέρον σας.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια σχετικα με το bluetooth 3.0. αγορασα ενα usb ανταπτορακι 3.0 και το δοκιμασα με το n8. οι ταχυτητες ειναι αισχρες χειροτερες και απο το 2.1 που ειχα. Η ταχυτητα δε παει πανω απο 98kbps. Δε ξερω αν φταιει το ανταπτορακι (trust usb bluetooth 3.0) ή το κινητο αλλα αν φταιει το δευτερο οπως αναφερθηκε πιο πριν τοτε προκειται για απατη 100%!

 

για να δουμε την ταχυτητα bluetooth3 του n8 πρεπει να δοκιμασουμε να στειλουμε απο n8 σε n8 ενα μεγαλο αρχειο να δουμε πόση ωρα θα κανει.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει ιντερνετικό ή μη μαγαζί? Από τη στιγμή που μου προσφέρει το ίδιο ακριβώς πράγμα? Κοιτάξτε το συμφέρον σας.

Εσυ καλα εκανες και το πηρες εγω ομως που δεν μενω Αθηνα αυτα τα μαγαζια δεν τα εχω κοντα μου, εχω μονο τα βασικα μαγαζια αλυσιδες οπως και οι περισσοτεροι που δεν μενουν Αθηνα. Θα μου πεις μπορεις να το παραγγελεις και να σου το φερουν. Ομως δεν κανω αγορες μεσα απο το ιντερνετ εκτος απο e-shop οπου και αυτο εχει μαγαζι εδω που ειμαι.:D

Γιαυτο λεω γενικα η τιμη δεν εχει πεσει γιατι στα μαγαζια αλυσιδες που οι περισσοτεροι τα εχουν κοντα τους η τιμη δεν ειναι κατω απο 484, ομως ο καθενας μπορει να το ψαξει και να βρει και καλυτερα.

Εγω απο vodafone το πηρα με επιδοτηση τελικη τιμη 300ευρω. Θα μου πεις τα δινεις στο παγιο, ομως ετσι κιαλλιως θα τα εδεινα στο παγιο γιατι ηδη ημουν σε μικροτερο προγραμμα και δεν εφτανε ο χρονος.

Link to comment
Share on other sites

θα μιλήσω θεωρητικά. Ένα είναι το τηλέφωνο (σαν συσκευή) απλά ανάλογα με την χώρα προορισμού μπαίνει το ανάλογο πακέτο γλωσσών. Αν δηλαδή το τηλέφωνο προορίζεται για Γερμανία και έρθει στην Ελλάδα (παραεισαγωγή) σημαίνει ότι είναι κατώτερο? Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα... Σίγουρα στα τόσα τηλέφωνα που βγαίνουν, κάποια (ελάχιστα ελπίζω) παρουσιάζουν κάποια προβλήματα (όπως δυστυχώς έτυχε σε σας). Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την χώρα προορισμού. Τόσα και τόσα παιδιά εδώ έχουν παραεισαγωγής. Δεν διάβασα για τόσα προβλήματα.

Άσχετο αλλά σχετικό. Τα αυτοκίνητα που έρχονται στην Ελλάδα ως παραεισαγωγή (δεν τα φέρνει η αντιπροσωπία) είναι κατώτερα?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά βίντεο περίπου 200Mb από Ν8 σε Ν8, 14 λεπτά.

 

 

edit: Ψέμα 154Mb είναι το βίντεο, μόλις το τσέκαρα.

 

121 mb σε ν78 11 λεπτα...

 

με καλωδιο απο pc στο ν8 ταινια 900μβ την περασε σε 3 λεπτα.

 

Μεταφορά από υπολογιστή προς Ν8 (και αντίστροφα) αρχείο 1 GB, 15' περίπου, μέσω wlan με Dukto.

Link to comment
Share on other sites

πολλα bluetooth usb αναβαθμιζονται απο εκδοση 2.0 σε 3.0 με software. Απο την αλλη υπαρχουν τα bluetooth 3.0 και τα bluetooth 3.0 + HS (high speed). Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι θεμα hardware. Αν οχι πες μας απο που βρηκες οτι ειναι θεμα software και αν το n8 θα μπορει να υποστηριξει +HS. Αν ψαξεις λιγο θα δεις υπαρχουν τα δυο παραπανω πρωτοκολλα bluetooth 3.0 και το δευτερο δεν υπαρχει σε κανενα κινητο

 

Ρίξε μια ματια στο link

http://www.gsmarena.com/wireless_n_bluetooth_3_speed_test-review-551p4.php

 

Πρώτον, εάν διάβασες τα προηγούμενα post μου δεν διαφωνώ με το οτι:

πολλα bluetooth usb αναβαθμιζονται απο εκδοση 2.0 σε 3.0 με software. Απο την αλλη υπαρχουν τα bluetooth 3.0 και τα bluetooth 3.0 + HS (high speed).

 

Το ότι είναι και θέμα software το αναφέρε που είχα (και έχεις και εσύ τώρα) κάνει link (GSM Arena) και το άρθρο του GSM Arena.

A bit more digging reveals that Android 2.2 (and below) doesn’t even support Bluetooth 3.0 – the BlueZ library that it uses is old and works only up to Bluetooth 2.1+EDR. You can check Bluetooth support info for the other Android versions over at their dev site (there’s no info on Gingerbread though).

 

Και τέλος εγώ δεν ανέφερα ποτέ ότι το N8 με μία αναβάθμιση θα γίνει από Bluetooth 3.0 σε Bluetooth 3.0 HS.

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Τα ποστ στα οποία γινόταν συζήτηση για θέματα μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα:[ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian^3

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

 

Και τέλος εγώ δεν ανέφερα ποτέ ότι το N8 με μία αναβάθμιση θα γίνει από Bluetooth 3.0 σε Bluetooth 3.0 HS.

 

οκ γιατι νομιζα αυτο ελεγες. αρα συμφωνουμε οτι το n8 δεν εχει ταχυτητες bluetooth 3.0 + HS και οτι δε μπορει να το παρει με αναβαθμιση. Αυτο ειναι που εχει σημασια ολα τα αλλα δε χρειαζεται καν να τα συζηταμε.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

θα μιλήσω θεωρητικά. Ένα είναι το τηλέφωνο (σαν συσκευή) απλά ανάλογα με την χώρα προορισμού μπαίνει το ανάλογο πακέτο γλωσσών. Αν δηλαδή το τηλέφωνο προορίζεται για Γερμανία και έρθει στην Ελλάδα (παραεισαγωγή) σημαίνει ότι είναι κατώτερο? Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα... Σίγουρα στα τόσα τηλέφωνα που βγαίνουν, κάποια (ελάχιστα ελπίζω) παρουσιάζουν κάποια προβλήματα (όπως δυστυχώς έτυχε σε σας). Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την χώρα προορισμού. Τόσα και τόσα παιδιά εδώ έχουν παραεισαγωγής. Δεν διάβασα για τόσα προβλήματα.

Άσχετο αλλά σχετικό. Τα αυτοκίνητα που έρχονται στην Ελλάδα ως παραεισαγωγή (δεν τα φέρνει η αντιπροσωπία) είναι κατώτερα?

Σχετικά με το τελευταίο που ρωτάς, σε ορισμένες περιπτώσεις, ναι, είναι κατώτερα. Έχεις συγκρίνει τις "δικές" μας Mercedes με εκείνες που προορίζονται για την αγορά των ΗΠΑ (άλλες πιο ενισχυμένες προδιαγραφές); Πέρα από αυτό, έχεις συγκρίνει τα προϊόντα της ΔΕΛΤΑ στη Ρουμανία, με τα ίδια εδώ; Καμμία σχέση σε ποιότητα (σα να είναι Β' διαλογής τα Ρουμάνικα). Ποιός μου λέει΄λοιπόν ότι δεν μπορεί να έχουμε κάτι παρόμοιο και στα είδη τεχνολογίας; Τα Β' διαλογής (ή τα επισκευασμένα) να μας τα φορτώνουν εμάς (που είμαστε σχεδόν τριτοκοσμικοί). Άλλωστε, τα εισάγουμε και αργοπορημένα, οπότε μπορεί οι πρώτες επισκευασμένες παρτίδες να έρχονατι ως καινούρια κινητά εδώ...

Σκέψεις κάνω...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τελευταίο που ρωτάς, σε ορισμένες περιπτώσεις, ναι, είναι κατώτερα. Έχεις συγκρίνει τις "δικές" μας Mercedes με εκείνες που προορίζονται για την αγορά των ΗΠΑ (άλλες πιο ενισχυμένες προδιαγραφές); Πέρα από αυτό, έχεις συγκρίνει τα προϊόντα της ΔΕΛΤΑ στη Ρουμανία, με τα ίδια εδώ; Καμμία σχέση σε ποιότητα (σα να είναι Β' διαλογής τα Ρουμάνικα). Ποιός μου λέει΄λοιπόν ότι δεν μπορεί να έχουμε κάτι παρόμοιο και στα είδη τεχνολογίας; Τα Β' διαλογής (ή τα επισκευασμένα) να μας τα φορτώνουν εμάς (που είμαστε σχεδόν τριτοκοσμικοί). Άλλωστε, τα εισάγουμε και αργοπορημένα, οπότε μπορεί οι πρώτες επισκευασμένες παρτίδες να έρχονατι ως καινούρια κινητά εδώ...

Σκέψεις κάνω...

 

το κατωτερα δεν ξερω αν ισχυει το οτι ομως ο καθενας εχει ανοιξει και πειραξει τοκινητο εμενα με ενοχλει. το παραεισαγωγης δεν ειναι καινουργιο τηλεφωνο αλλα εστω και πολυ λιγο χρησιμοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και γω το κινητο μετα απο 2 μηνες απο την wind. το αυτοκολλητο της nokia ηταν καλλυμενο με ενα αλλο λευκο αυτοκολλητο...

2 ερωτησεις παιδια

To κινητο δεν φορτιζει απ ευθειας απο το pc-usb?

 

Μπορω να βαλω τις φωτο και τα τραγουδια σε φακελους και να βαλω καποιον file explorer?

EYXAΡΙΣΤΩ

KAVALA - MACEDONIA - HELLAS

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μου λέει΄λοιπόν ότι δεν μπορεί να έχουμε κάτι παρόμοιο και στα είδη τεχνολογίας; Τα Β' διαλογής (ή τα επισκευασμένα) να μας τα φορτώνουν εμάς (που είμαστε σχεδόν τριτοκοσμικοί). Άλλωστε, τα εισάγουμε και αργοπορημένα, οπότε μπορεί οι πρώτες επισκευασμένες παρτίδες να έρχονατι ως καινούρια κινητά εδώ...

Σκέψεις κάνω...

 

Έχεις κάποιο στοιχείο γι'αυτά που λες; Για μια εταιρία του μεγέθους και της φήμης της Nokia; Ή απλά είναι άλλη μια ελληνική θεωρία συνομωσίας; Ας μην κρίνουμε πάντα εξ ιδίων τα αλλότρια. Άλλωστε οι Φινλανδοί είναι ένας από τους πιο "καθαρούς" λαούς. Και η Nokia κάτι σαν εθνική τους εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και γω το κινητο μετα απο 2 μηνες απο την wind. το αυτοκολλητο της nokia ηταν καλλυμενο με ενα αλλο λευκο αυτοκολλητο. 2 ερωτησεις παιδια. To κινητο δεν φορτιζει απ ευθειας απο το pc-usb; Μπορω να βαλω τις φωτο και τα τραγουδια σε φακελους και να βαλω καποιον file explorer;

Φορτίζει κανονικά από usb. Το κινητό σου ήταν ανοιγμένο και είχε φωτοτυπία με τις ελληνικές οδηγίες; Αν η απάντηση στα παραπάνω είναι ναι, τότε η συσκευή σου είναι παραεισαγωγής. Για file manager δοκίμασε τον X-plore, καταπληκτική εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Σημερα το μεσημερι το παρελαβα και εγω απο wind.Απο το καταστημα στην βενιζελου,θεσσαλονικης.Ελληνικο ,το τσεκαρα απευθειας τηλεφωνικα και με nokia care.Eξαιρετικη και η εξυπηρετηση απο τον υπευθυνο του υποκαταστηματος.

Οι πρωτες εντυπωσεις τωρα.Καταρχην το στραβο...πηγαινοντας στο ρολοι υπαρχει και σε μενα αυτη η κοκινιλα στο μισο κοματι του.Αν θυμαμαι καλα επειδη παρακολουθω σε καθημερινη βαση σχεδον το θεμα με το ν8 οριστικη λυση σε αυτο δεν ειχε υπαρξει σωστα?

Παμε στα "καλα" τωρα..απο που να αρχισω και που να τελειωσω:p.εντυπωσιασμενος και απο κατασκευη ,και απο ολα οσα συνανταω μεσα στο μενου του μιας και ακομα οπως καταλαβενετε προσπαθω να το μαθω εστω και λιγο.Ειναι η πρωτη πολυ καλη συσκευη που ειχα ποτε βλεπετε και ειμαι..:D.Φωτο,βιντεο ..φανταστικα.Ηχος πολυ καλος,και πανω απο ολα εχω καλο σημα επιτελους μεσα στο σπιτι που με προηγουμενες συσκευες μου ειχα προβλημα μεγαλο.

Αυτα τα λιγα για την ωρα ,θα επανελθω οπου συναντησω δυσκολιες με καμια ερωτησουλα(εννοειται πρωτα θα ψαχνω στις σελιδες τις προηγ για καμια λυση):p

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα ειναι φωτοτυπια το εγχειριδιο...αυτο πως εξηγειται?!ειναι παραεισαγωγης...οχι μαϊμου!

Απο usb πως φορτιζει απο το pc?το συνδεσα αλλα δεν βρηκα πουθενα καποια επιλογη φορτισης...Κοκκινιλα δεν εχω ουτε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης

KAVALA - MACEDONIA - HELLAS

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα ειναι φωτοτυπια το εγχειριδιο...αυτο πως εξηγειται?!ειναι παραεισαγωγης...οχι μαϊμου!

Απο usb πως φορτιζει απο το pc?το συνδεσα αλλα δεν βρηκα πουθενα καποια επιλογη φορτισης...Κοκκινιλα δεν εχω ουτε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης

 

απο ποιο μαγαζι στη Καβαλα το πηρες? ηξερες οτι ειναι παραεισαγωγη? Ειναι φωτοτυπια γιατι φυσικα τα κινητα του εξωτερικου δεν εχουν ελληνικο εγχειριδιο

 

οταν το βαζεις στο usb δεν σου βγαζει στιγμιαιο μυνημα οτι φορτιζει? επισης αναβει το λαμπακι το ασπρο πανω απο το Micro usb

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα ειναι φωτοτυπια το εγχειριδιο...αυτο πως εξηγειται?!ειναι παραεισαγωγης...οχι μαϊμου!

Απο usb πως φορτιζει απο το pc?το συνδεσα αλλα δεν βρηκα πουθενα καποια επιλογη φορτισης...Κοκκινιλα δεν εχω ουτε καποιο προβλημα μεχρι στιγμης

 

Σχεδον όλα τα ΝΟΚΙΑ που ειχα για αρχισουν να φορτίζουν με USB από PC επρεπε να βγαλω το καλωδιο και να το ξαναβάλω μετά από λίγο 2-3 φορες. Το ν8 με την 2η ξεκινά η φορτιση, το προβλημα αυτο υπάρχει κυριως με τα VISTA.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...