Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύριοι διάβασα σε ένα site ότι η λειτουργία USB on the go του Ν8, που επινοήθηκε για τη σύνδεση pendrive, επιτρέπει κι άλλες συνδέσεις όπως mouse, keyboard, γραφίδα, barcode scanner, κτλ.

Ισχύει κάτι τέτοιο;;; Ειδικά η σύνδεση πληκτρολογίου θα ήταν ότι καλύτερο!

 

Φίλε καλησπέρα. Μόλις το δοκίμασα εγώ σε ασυρματο Logitech πληκτρολόγιο-ποντίκι (LX 710) και λειτουργεί κανονικά. Και ποντίκι και πληκτρολόγιο. Μόνο που στα μνμ η γλώσσα αλλάζει απ΄το τηλ και όχι απο το πληκτρ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κύριοι διάβασα σε ένα site ότι η λειτουργία USB on the go του Ν8, που επινοήθηκε για τη σύνδεση pendrive, επιτρέπει κι άλλες συνδέσεις όπως mouse, keyboard, γραφίδα, barcode scanner, κτλ.

Ισχύει κάτι τέτοιο;;; Ειδικά η σύνδεση πληκτρολογίου θα ήταν ότι καλύτερο!

 

Ισχύει, το έχω δει και σε βιντεάκι στο youtube, αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν με usb ή με bluetooth το mouse-keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε αναφέρει επανειλημμένα, για να μη ψάχνεις 200 σελίδες, απλά μπορείς να γράψεις στο youtube Ν8 usb keyboard και να απολαύσεις τα video. :)

 

Προσωπικά έχω συνδέσει bluetooth mouse, usb mouse, usb keyboard και παίζει με όλα.

 

Να 'σαι καλά για την απάντηση!!

Είναι το δεύτερο καλύτερο που ακούω γι' αυτό το κινητό μετά την κάμερα του!!!

:D

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μηνύματα που αφορούσαν θήκες και κάρτες μνήμης, μεταφέρθηκαν στο επίσημο θέμα Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα). Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε το συγκεκριμένο θέμα για ότι αφορά αξεσουάρ του Ν8 και όχι το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα κι ένα bug. Τσεκάρετε το κι εσείς για να το βάλουμε στη λίστα αν είναι:

 

Όταν τραβάς φωτογραφία από την κάμερα μπορείς να την ανεβάσεις στα κοινωνικά δίκτυα από το μενού της κάμερας την ώρα που την πήρες. Ωστόσο, αν την επεξεργαστείς πρώτα (πχ διόρθωση κόκκινων ματιών) δεν σε αφήνει να την ανεβάσεις. Πατάς το κουμπί και σε πετάει στο μενού!

 

Ωπ! Μόλις το βρήκα. Τη δουλειά χαλάει η αυτόματη μετονομασία της φωτογραφίας του στυλ *_1 (την ώρα που η φωτογραφία ονομάζεται *). Μόλις έσβησα την παύλα, δούλεψε το upload!

Edited by tomtom44
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι.

Όταν μιλάμε με το ακουστικό άλλες φορές η οθόνη σβήνει (λογικό έχουμε

και οικονομία στην μπαταρία έτσι), αλλά αν το απομακρύνω λίγο ή

το κουνήσω λίγο καθώς μιλάω αυτή ξανανάβει.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι.

Όταν μιλάμε με το ακουστικό άλλες φορές η οθόνη σβήνει (λογικό έχουμε

και οικονομία στην μπαταρία έτσι), αλλά αν το απομακρύνω λίγο ή

το κουνήσω λίγο καθώς μιλάω αυτή ξανανάβει.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

 

Απλά ειναι ενεργοποιημένος ο αισθητήρας εγγύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το hard reset που εκανα εγκατεστησα ξανα το ovi store,τους χαρτες τωρα απο που θα τους κατεβασω,απο το ovi?
Link to comment
Share on other sites

Μετα το hard reset που εκανα εγκατεστησα ξανα το ovi store,τους χαρτες τωρα απο που θα τους κατεβασω,απο το ovi?

 

ναι θα επιλεξεις οποιον χαρτη θες στο ovi suite πχ ελλαδα και τον κατεβαζεις στο κινητο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει απεγκατασταση του smart installer, μπορει κανενας να μου πως μπορω να το ξαναεγκαταστησω;
"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

είμαι ευχαρiστημένος χρήστης του htc diamond2 και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή σε nokia N8.

έχω διαβάσει αρκετά το θέμα αυτό ωστόσο θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες ερωτήσεις:

1) τώρα χρησιμοποιό το igo. Το ovi maps πως συγκρίνεται με το igo (κυρίως σε πληρότητα χάρτη και δρομολόγηση)

2) Ο browser που χρησιμοποιώ είναι ο opera mini. Στο Ν8 είναι σταθερός ? (με εξυπηρετεί ο opera mini λόγω ταχύτητας και μικρού όγκου που κατεβάζει)

3) Πότε αναμένεται η ενσωμάτωση flash 10 στον browser της nokia?

4) ακούω πολλούς χρήστες να αναφέρουν κολλήματα - restart κτλ. Είναι η εξαίρεση ή ειναι συνηθισμένο?

5) Υπάρχει κάποιο θέμα με τη συνεργασία με bluetooth ακουστικά? (Με το Nokia 6220 classic είχα προβλήματα)

 

ευχαριστώ,

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει απεγκατασταση του smart installer, μπορει κανενας να μου πως μπορω να το ξαναεγκαταστησω;

 

Υπάρχει ένα σχετικό θέμα στο dailymobile.se

Εκεί προτείνουν να εγκαταστήσεις κάτι όπως το decibel meter και θα επανεγκατασταθεί.

 

Δεν γράφει αν δούλεψε ή όχι οπότε μας ενημερώνεις....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

είμαι ευχαρiστημένος χρήστης του htc diamond2 και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή σε nokia N8.

έχω διαβάσει αρκετά το θέμα αυτό ωστόσο θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες ερωτήσεις:

1) τώρα χρησιμοποιό το igo. Το ovi maps πως συγκρίνεται με το igo (κυρίως σε πληρότητα χάρτη και δρομολόγηση)

2) Ο browser που χρησιμοποιώ είναι ο opera mini. Στο Ν8 είναι σταθερός ? (με εξυπηρετεί ο opera mini λόγω ταχύτητας και μικρού όγκου που κατεβάζει)

3) Πότε αναμένεται η ενσωμάτωση flash 10 στον browser της nokia?

4) ακούω πολλούς χρήστες να αναφέρουν κολλήματα - restart κτλ. Είναι η εξαίρεση ή ειναι συνηθισμένο?

5) Υπάρχει κάποιο θέμα με τη συνεργασία με bluetooth ακουστικά? (Με το Nokia 6220 classic είχα προβλήματα)

 

ευχαριστώ,

Σταύρος

 

1)το ovi θεωρειται το καλυτερο ειδικα σε πληροτητα, ειναι δωρεαν και δεν χρειαζεται να κατεβαζει συνεχεια δεδομενα για τον χαρτη απο την στιγμη που θα τους κατεβασεις απο το ovi suite

2)απο οσο ξερω ειναι σταθερος δεν εχουν ακουστει προβληματα

3)η αυτες τις μερες με την 1.1 η τελη φλεβαρη με 2.0

4)αν εξαιρεσεις τις επανεκινησεις επειδη το ζητανε εφαρμογες που εγκαθιστας, ειναι σπανιο

5)εκτος απο 1-2 εδω μεσα δεν εχουν αναφερθει αλλα περιστατικα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά λάθος αν σου ζητήσει κάποια εφαρμογή πρόσβαση στο ιντερνετ πατάς αυτόματα και όχι για αυτή την περιορισμένη σύνδεση? Γιατί αν το κάνεις σου αλλάζεις τις ρυθμίσεις στη συνδεσιμότητα και πρέπει να τις αλλάξεις και πάλι.

 

δεν σε έπιασα, κάνε το πιο λιανά παρακαλώ!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δεν σε έπιασα, κάνε το πιο λιανά παρακαλώ!

 

οταν μια εφαρμογη θελει να συνδεθει στο ιντερνετ πχ οταν ειναι δωρεαν με διαφημησεις απο οβι σε ρωταει για την συνδεση

1)δεν την επιτρεπεις

2)την επιτρεπεις τωρα

3)την επιτρεπεις παντα

 

αν βαλεις παντα και αυτη τρεχει στο παρασκηνιο τοτε συνεχως θα συνδεεται

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οταν μια εφαρμογη θελει να συνδεθει στο ιντερνετ πχ οταν ειναι δωρεαν με διαφημησεις απο οβι σε ρωταει για την συνδεση

1)δεν την επιτρεπεις

2)την επιτρεπεις τωρα

3)την επιτρεπεις παντα

 

αν βαλεις παντα και αυτη τρεχει στο παρασκηνιο τοτε συνεχως θα συνδεεται

 

μα πατάω το επιλογές και βλέπω ότι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

είμαι ευχαρiστημένος χρήστης του htc diamond2 και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή σε nokia N8.

έχω διαβάσει αρκετά το θέμα αυτό ωστόσο θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες ερωτήσεις:

1) τώρα χρησιμοποιό το igo. Το ovi maps πως συγκρίνεται με το igo (κυρίως σε πληρότητα χάρτη και δρομολόγηση)

2) Ο browser που χρησιμοποιώ είναι ο opera mini. Στο Ν8 είναι σταθερός ? (με εξυπηρετεί ο opera mini λόγω ταχύτητας και μικρού όγκου που κατεβάζει)

3) Πότε αναμένεται η ενσωμάτωση flash 10 στον browser της nokia?

4) ακούω πολλούς χρήστες να αναφέρουν κολλήματα - restart κτλ. Είναι η εξαίρεση ή ειναι συνηθισμένο?

5) Υπάρχει κάποιο θέμα με τη συνεργασία με bluetooth ακουστικά? (Με το Nokia 6220 classic είχα προβλήματα)

 

ευχαριστώ,

Σταύρος

 

φιλε σταυρο

1. το ovimaps ειναι παρα πολυ καλο ελαφρυ και εχιες δωρεαν αλους τους χαρτες της γης χωρις σπασιματα κλπ και την πλοηγηση σε οποια γλωσσα θελεις, οποτε μετραει

 

2. ο οπερα μινι ειναι αξιοπιστος και σταθερος.δεν μου εχει βγαλει προβλημα

3. απαντηθηκε

4. κολληματα δεν παιζουν ευκολα αλλα το λειτουγικο του ειναι νεο οποτε ολο και κατι δεν ειναι τελειοποιημενο. σε λιγο καιρο πιστευω δεν α παιζεται

5. δεν εχω αποψη για ακουστικα αλλα στο αυτοκινητο δουλευει τελεια

 

εν τελει στο προτεινω χωρις δευτερη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα συνηθως εβαζα το gps meso wifi και εμπενε αυτοματα αλλα δεν θυμαμαι τη ρυθμισεις πρεπει να κανω για να κανο πλοηγηση με το wifi ψαχνω αλλα δεν βρισκω μπορειτε να μου πειτε που μπενω για να ενεργοποιησω το a-gps
Link to comment
Share on other sites

μα πατάω το επιλογές και βλέπω ότι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή

 

δεν φαινεται... οπως πχ το μειλ δεν φαινεται να τρεχει αλλα καθε τοσο κανει αναζητηση για νεα... πηγαινε διαχειρηση εφαρμογων και πατα επιλογες σε μια μια εφαρμογη να δεις σε ποιες εχεις δωσει αδεια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,εχω 2 μερες το κινητο αν και ειχα υποσχεθη να μην ξαναπαρω νοκια.....θα ηθελα να ρωτησω πωσ σασ φαινετε απο αποψη ακουστικου στισ συνομιλιες? εχω επεισης iphone 3gs - iphone4 & htc desire .μου φαινετε οτι το νοκια ειναι το χειροτερο
Link to comment
Share on other sites

http://forum.dailymobile.se/index.php?action=dlattach;topic=40153.0;attach=95103;image

 

για δειτε αυτη την εικονα. μαλλον η στιγμη εφτασε,

 

 

9δεν ξερω αν επιτρεπεται το λινκ αν οχι ας το κοψει η οδ

Link to comment
Share on other sites

http://forum.dailymobile.se/index.php?action=dlattach;topic=40153.0;attach=95103;image

 

για δειτε αυτη την εικονα. μαλλον η στιγμη εφτασε

 

δεν φαινεται η εικονα. πρεπει να κανω Login.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αποτο το group facebook του ν8. εχει μια μαιμουδια και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αληθινη. παντως ειναι τραβηγμενη σημερα
Link to comment
Share on other sites

ειναι αποτο το group facebook του ν8. εχει μια μαιμουδια και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αληθινη. παντως ειναι τραβηγμενη σημερα

 

φίλε μου μάλλον είναι μαϊμού διότι πουθενά δεν εμφανίζεται η νέα έκδοση λογισμικού, ούτε καν στο navifirm άλλα ούτε και σε ξένα site με λογισμικό της Νοκια που έχουν τις νέες εκδόσεις συνήθως πολύ νωρίτερα από το επίσημο Nokia update. Αν θέλεις τη γνώμη μου την pr1.1 την βλέπω να έρχεται μέχρι μέσα Φεβρουαρίου και την 2.0 Απρίλιο με Μάϊο. Μακάρι να με διαψεύσει η Νοκια και να βγάλει τις νέες εκδόσεις νωρίτερα.....είδωμεν ??????

frastgr
Link to comment
Share on other sites

βρε φιλαρακια πεστε μου αναλυτικα πως θα κανω την ρυθμιση για να στελνω κ mms; ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...