Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

george,μόνο το core κράτησες από την άλλη έκδοση; όλα τα άλλα αρχεία ήταν από την PR1.0;

Από το NAVIFIRM ποια έκδοση έβαλες;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχω περάσει ακόμα την 1.1 αλλά η πλοήγηση με τον ενσωματωμένο browser μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορη. Οι μεγάλες σελίδες πλέον δεν κολλάνε καθόλου μέχρι να φορτώσουν και η κύλιση είναι πολύ smooth. Είχα καιρό να τον δοκιμάσω και μου φαίνεται ότι πλέον λειτουργεί πολύ καλύτερα. Το pinch to zoom επίσης είναι άψογο. Κάποιος που χρησιμοποιεί εντατικά τον ενσωματωμένο browser και έχει περάσει την πρόσφατη ενημέρωση, ας επιβεβαιώσει ότι όλα αυτά δεν είναι της φαντασίας μου. :)
Link to comment
Share on other sites

Από navifirm έβαλα από την Pr 1.0

 

RM-596_011.012_07.01_Balkans_79.92_prd.rofs2.fpsx

RM-596_011.012_329.01_GR_CV_79.92_prd.rofs3.fpsx

 

Τα υπόλοιπα αρχεία είναι της PR 1.1

 

Προσοχή κάνε software update και όχι Refurbish

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει ακόμα την 1.1 αλλά η πλοήγηση με τον ενσωματωμένο browser μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορη. Οι μεγάλες σελίδες πλέον δεν κολλάνε καθόλου μέχρι να φορτώσουν και η κύλιση είναι πολύ smooth. Είχα καιρό να τον δοκιμάσω και μου φαίνεται ότι πλέον λειτουργεί πολύ καλύτερα. Το pinch to zoom επίσης είναι άψογο. Κάποιος που χρησιμοποιεί εντατικά τον ενσωματωμένο browser και έχει περάσει την πρόσφατη ενημέρωση, ας επιβεβαιώσει ότι όλα αυτά δεν είναι της φαντασίας μου. :)

 

Επιβεβαιώνω και γω τα λεγόμενα σου μιας και χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο browser από την πρώτη μέρα. Εγώ και πριν την αναβάθμιση δεν είχα κάποιο θέμα, αν και fun του opera από τα άλλα τηλέφωνα μου, στο Ν8 δεν παίζει ικανοποιητικά. δλδ οι φωτογραφίες είναι πολύ μέτριας ποιότητας, δεν έχει flash, έχει μόνο μια επιλογή zoom κλπ. Για αυτό χρησιμοποιούσα τον ενσωματωμένο browser και με την τελευταία αναβάθμιση (όχι την pr1.1) εφαρμογών θα έλεγα ότι είναι άψογος. Τώρα αυτά τα λέω από τη δική μου εμπειρία με το τηλέφωνο (το έχω ένα μήνα) και πραγματικά απορούσα που κάποιοι είχαν προβλήματα με τον browser ίσως επειδή εγώ δεν είχα τα συγκεκριμένα προβλήματα, όχι ότι οι άλλοι λένε ψέματα απλά μήπως γινόμαστε και κάπως υπερβολικοί γενικά?!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κειμενο σε μια σελιδα δεν σας κουραζει.....?

ο οπερα το προσαρμόζει ακριβως στις διαστασεις του κινητου και δεν σε κουραζει καθολου με τον μανισιο πας περα δοθε......ασε που εχεις 100 επιλογες για να κανεις κατι(πισω μπρος κτλ αλλαγη παραθυρου κτλ....)

στον οπερα ολα αυτα γινονται με 2 κινησεις...

anyway γουστα.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά! Βρήκα ένα νέο bug. Δεν ξέρω αν υπήρχε πριν την τελευταία αναβάθμιση. Μου έστειλαν ένα sms το οποίο περιείχε έναν σύνδεσμο (link). Πατώντας επάνω του παρατεταμένα βγάζει την επιλογή για άνοιγμα του link. Όμως η μόνη επιλογή είναι το Άκυρο, ενώ το διπλανό κουμπάκι θα έπρεπε να γράφει άνοιγμα εντούτοις είναι κενό. Και φυσικά δε μπορείς να ανοίξεις το link!!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά! Βρήκα ένα νέο bug. Δεν ξέρω αν υπήρχε πριν την τελευταία αναβάθμιση. Μου έστειλαν ένα sms το οποίο περιείχε έναν σύνδεσμο (link). Πατώντας επάνω του παρατεταμένα βγάζει την επιλογή για άνοιγμα του link. Όμως η μόνη επιλογή είναι το Άκυρο, ενώ το διπλανό κουμπάκι θα έπρεπε να γράφει άνοιγμα εντούτοις είναι κενό. Και φυσικά δε μπορείς να ανοίξεις το link!!

 

πατάς επάνω στο παρατεταμένα και μετά από πάνω έχει άνοιγμα συνδέσμου, το πατάς και σε βάζει :)

 

άκυρο λοιπόν το bug

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κειμενο σε μια σελιδα δεν σας κουραζει.....?

ο οπερα το προσαρμόζει ακριβως στις διαστασεις του κινητου και δεν σε κουραζει καθολου με τον μανισιο πας περα δοθε......ασε που εχεις 100 επιλογες για να κανεις κατι(πισω μπρος κτλ αλλαγη παραθυρου κτλ....)

στον οπερα ολα αυτα γινονται με 2 κινησεις...

anyway γουστα.....

 

φίλε το κείμενο πραγματικά δεν με κουράζει διότι με το pinch to zoom το προσαρμόζεις ταχύτατα εκεί που το θέλεις χωρίς να πηγαίνεις πέρα δώθε. Για τις επιλογές που αναφέρεις εκτός του ότι τις θεωρώ πολύ χρήσιμες και πληρέστατες από την άλλη γιατί ο opera δεν έχει επιλογές και πρέπει να πατήσεις συγκεκριμένο κουμπάκι; τελος πάντων όπως λες και συ γούστα είναι, άλλα την έλλειψη του opera σε ότι αφορά το flash και pinch to zoom τη θεωρώ τεράστια και δεν συγκρίνεται με τις ελλειψεις του ενσωματωμένου browser. Πάντα κατα τη γνώμη μου, χωρίς παρεξήγηση!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε το κείμενο πραγματικά δεν με κουράζει διότι με το pinch to zoom το προσαρμόζεις ταχύτατα εκεί που το θέλεις χωρίς να πηγαίνεις πέρα δώθε. Για τις επιλογές που αναφέρεις εκτός του ότι τις θεωρώ πολύ χρήσιμες και πληρέστατες από την άλλη γιατί ο opera δεν έχει επιλογές και πρέπει να πατήσεις συγκεκριμένο κουμπάκι; τελος πάντων όπως λες και συ γούστα είναι, άλλα την έλλειψη του opera σε ότι αφορά το flash και pinch to zoom τη θεωρώ τεράστια και δεν συγκρίνεται με τις ελλειψεις του ενσωματωμένου browser. Πάντα κατα τη γνώμη μου, χωρίς παρεξήγηση!!!!!

 

και εγώ δεν έχω κάποιο θέμα με τον browser, με καλύπτει ιδιαίτερα θα έλεγα και σαφώς υπερτερεί από opera λόγω flash και pinch to zoom

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Mια μικρή ερώτηση, προσπάθησα να στείλω ένα αρχείο txt απο τον υπολογιστή στο Ν8 αλλά όταν το άνοιξα στο τηλέφωνο τα γράμματα είναι "αλαμπουρνέζικα"!!

Δε ξέρω αν παίζει ρόλο, έχω w7 και η γραφή είναι καθορισμένη "Arial"... :(

 

 

Δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο στο Notepad στον υπολογιστή σου και στο "save as" επέλεξε encoding UTF-8 και δοκίμασε να το ξαναπεράσεις στο κινητό σου.

I'll attract the enemy with my human call.... I'm so wasted, I'm so wasted!
Link to comment
Share on other sites

φίλε το κείμενο πραγματικά δεν με κουράζει διότι με το pinch to zoom το προσαρμόζεις ταχύτατα εκεί που το θέλεις χωρίς να πηγαίνεις πέρα δώθε. Για τις επιλογές που αναφέρεις εκτός του ότι τις θεωρώ πολύ χρήσιμες και πληρέστατες από την άλλη γιατί ο opera δεν έχει επιλογές και πρέπει να πατήσεις συγκεκριμένο κουμπάκι; τελος πάντων όπως λες και συ γούστα είναι, άλλα την έλλειψη του opera σε ότι αφορά το flash και pinch to zoom τη θεωρώ τεράστια και δεν συγκρίνεται με τις ελλειψεις του ενσωματωμένου browser. Πάντα κατα τη γνώμη μου, χωρίς παρεξήγηση!!!!!

 

φιλε χωρις να θελω να κανω συγκρισεις ειμαι λιγο καλομαθημένος στο θεμα του browser..:)

η νοκια μπορει να κανει παπαδες στο θεμα και το εχει αποδειξει με το n900(δεν ξερω αν επεσε στα χερια σου ποτε αλλα εκει καταλαβαινεις για τι πραγμα μιλαμε και η διαφορα ειναι τεραστια....)....

συμφωνω οτι ο οπερα εχει ελλείψεις αλλα για μενα ειναι πιο βολικος για φορουμς(my phone.gr ) κτλ κτλ ...

με 2 κινήσεις εχεις το κειμενο μπροστα σου και ξεμπέρδεψες.....ουτε περα δοθε ουτε να προσπαθεις μια ωρα να προσαρμόσεις το κειμενο.....στην οθονη σου...

τεσπα γουστα....για μενα αυτο ειναι και το μοναδικο μειον στο κατα τα αλλα πανεμορφο αυτο κινητο...αλλα αφου εχω τον οπερα δεν καιγομαι και πολυ....;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κειμενο σε μια σελιδα δεν σας κουραζει; ο οπερα το προσαρμόζει ακριβως στις διαστασεις του κινητου και δεν σε κουραζει καθολου με τον μανισιο πας περα δοθε.ασε που εχεις 100 επιλογες για να κανεις κατι(πισω μπρος κτλ αλλαγη παραθυρου κτλ. στον οπερα ολα αυτα γινονται με 2 κινησεις. anyway γουστα.....

Συμφωνώ. Βελτιώθηκε ο browser αλλά ο όπερα έχει πολύ περισσότερες επιλογές και είναι ασύγκριτα πιο εύχρηστος. Πρέπει οπωσδήποτε εκεί στην nokia να πάρουν μαθήματα ευχρηστίας από τους προγραμματιστές του όπερα.

φίλε το κείμενο πραγματικά δεν με κουράζει διότι με το pinch to zoom το προσαρμόζεις ταχύτατα εκεί που το θέλεις χωρίς να πηγαίνεις πέρα δώθε. Για τις επιλογές που αναφέρεις εκτός του ότι τις θεωρώ πολύ χρήσιμες και πληρέστατες από την άλλη γιατί ο opera δεν έχει επιλογές και πρέπει να πατήσεις συγκεκριμένο κουμπάκι; τελος πάντων όπως λες και συ γούστα είναι, άλλα την έλλειψη του opera σε ότι αφορά το flash και pinch to zoom τη θεωρώ τεράστια και δεν συγκρίνεται με τις ελλειψεις του ενσωματωμένου browser. Πάντα κατα τη γνώμη μου, χωρίς παρεξήγηση!!!!!

Προβλήματα και εγώ με το πλάτος των κειμένων δεν έχω. Αλλά οι ελλείψεις του browser είναι τεράστιες και το σημαντικότερο είναι η ευχρηστία. Αυτά πο κάνεις με 1-2 κλικ στο όπερα, στον μαμίσιο θέλεις ψάξιμο. Και πιστεύω ότι με τον νέο browser που περιμένουμε δεν θα αλλάξει τίποτα. Θα είναι και αυτός ελλειπέστατος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο browser ειναι μια χαρα, πολυ καλυτερος απο αλλα κινητα! Δεν κατηγορω καποιους που εχουν συνηθισει διαφορετικα (με android κλπ.) αλλα δεν βρισκω κατι αρνητικο στο net surfing που να με απετρεπε απο την αγορα της συσκευης! Αν και δεν ηταν προτεραιοτητα μου η χρηση του internet, εντουτοις ανταποκρινεται μια χαρα στις προσδοκιες μου. Για εναν μεσο χρηστη δηλαδη, πιστευω οτι ειναι απροβληματιστη η χρηση του browser! Και αναμενεται να γινει ακομη καλυτερη στα επομενα firmware...:happy:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω την βοήθεια σας νομίζω υπάρχει ένα bug στο ν8 μου… στο widget της αναζήτησης και στην επεξεργασία της αρχικής οθόνης -> ρυθμίσεις-> ρυθμίσεις αναζήτησης στο περιεχόμενό μου, στο μενού που ανοίγει ενώ έχει την επιλογή του (πίσω) αυτό είναι ανενεργό.. το έχει κάνει σας???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα και εγώ το Ν8 και έχω δύο ερωτήσεις για να

ανακεφαλαιώσω όσα διάβασα:

1) Το κόκκινο στην οθόνη (το οποίο έχω και εγώ) δεν είναι πρόβλημα του τηλεφώνου αλλά της συγκεκριμένης amoled τεχνολογίας;

2) hard format ακόμη δεν μπορούμε ακόμη να κάνουμε γιατί θα χάσουμε το

ovi store;

Σπαστικό είναι ότι οι δωρεάν εφαρμογές από το ovi store βγάζουν διαφημίσεις, είναι κάτι για το οποίο δεν χώνεψα ποτέ μου τα android κινητά.

Γίνεται να το αποφύγουμε αυτό έστω πληρώνοντας τες; Που αλλού μπορούμε να βρούμε εφαρμογές σαν το Handysafe ας πούμε;

Ευχαριστώ.

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη βγηκε σημερα η επιδοτηση πηγα και εγω να παρω το Ν8.Σε οσα καταστηματα ρωτησα μου ειπαν οτι το περιμενουν απο βδομαδα.Πηγα και στο πλαισιο και το ειχε διαθεσιμο και οταν ζητησα να το δω εβγαλε το κουτι μεσα απο το ντουλαπακι και το κουτι ειχε ασπρη ταινια και ηταν και ανοιχτο.στο πλαι ελεγε made in Finland και ρωτησα τον υπαλληλο αν ειναι παραεισαγωγής και μου απαντησε οχι και οτι το πλαισιο δν φερνει παραεισαγωγης οπως ειχε αναφερθει και εδω μεσα στο φορουμ.Τελικα δν το πηρα γιατι ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε κατι παραπανω και αν οντως ηταν παραεισαγωγης αυτο που μου εδειξε.τι να κανω??αν το παρω απο το πλαισιο θα το παρω τζαμπα για καποιο λογο ενω αν το παρω απο αλλο μαγαζι θα πληρωσω 150.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κλειστο ηταν το κουτι??

 

Αν υπάρχει κάποιος λόγος για να μην το πάρεις αυτός είναι το ανοικτό κουτί.

Σου έδωσε κάποια εξήγηση γιατί ήταν ανοικτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος λόγος για να μην το πάρεις αυτός είναι το ανοικτό κουτί.

Σου έδωσε κάποια εξήγηση γιατί ήταν ανοικτό;

 

Τα εχουν κοψει λεει για να μπορει ο κοσμος να βλεπει τα χρωματα.παντως το επιασα το κινητο στα χερια μου(αυτο που ειχε και μεσα στο κουτι)και απο πισω ειχε κανονικα τις ζελατινες(δν εννοω απο οθονη και καμερα,κατι αλλες που εχει με το product code αν και δν ξερω αν αυτο σημαινει κατι καλο):p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...