Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δε γίνεται μέσα από το τηλέφωνο. Είναι μία σοβαρή έλλειψη που έχει ο νέος Music Player, μαζί με την αδυναμία επεξεργασίας των presets στον Ισοσταθμιστή, αλλά και την αδυναμία επεξεργασίας των ID3 Tags, κάτι που σε προηγούμενα Nseries γίνονταν κανονικότατα. Ελπίζω να γίνει σύντομα κάτι, είμαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος ζητάει πίσω αυτές τις δυνατότητες. :rolleyes:

 

Aπο υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aπο υπολογιστή;

Μπορείς να βάλεις στην συσκευή mp3 tracks που έχουν ήδη album art, τα διαβάζει και τα απεικονίζει κανονικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο 5800 υπήρχε η επιλογή να προσθέσεις εξώφυλλο σε άλμπουμ κατευθείαν απο την έκθεση, τώρα δε γίνεται. Έχει βρεί κανείς κάποιο τρόπο και αν γίνεται να μας πεί και εμάς με βήματα 1,2,3;

Σε vivaz πριν στειλω τους φακελους με τα τραγουδια απο καθε αλμπουμ εβαζα μια εικονα στο αλμπουμ και μετα αλλαγη εικονιδιου και στην συνεχεια τα περνουσα στο κινητο. Μονο ετσι μου εμφανιζε εικονα στο vivaz.

Η κάμερα που εξεχει, δεν προβληματίζει κανέναν; το αφήνεις πάνω στο τραπέζι και ακουμπάει σε εκείνο το σημείο.

Xωρις να εχω Ν8 νομιζω οτι επρεπε να βαλουν ενα καπακι καμερας, γιατι σιγουρα καποιες δαχτυλιες θα τις εχει ολη μερα.

Δεν θελω να γινω κουραστικος, αλλα φοβαμαι μην την πατησω... Εχει παρει κανεις απο Κωτσοβολο? Τι product code εχει? Φερνει παραεισαγωγες?

Εχει αναφερθει πιο πισω οτι φερνει παραεισαγωγες, τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Σε vivaz πριν στειλω τους φακελους με τα τραγουδια απο καθε αλμπουμ εβαζα μια εικονα στο αλμπουμ και μετα αλλαγη εικονιδιου και στην συνεχεια τα περνουσα στο κινητο. Μονο ετσι μου εμφανιζε εικονα στο vivaz.

 

Xωρις να εχω Ν8 νομιζω οτι επρεπε να βαλουν ενα καπακι καμερας, γιατι σιγουρα καποιες δαχτυλιες θα τις εχει ολη μερα.

 

Εχει αναφερθει πιο πισω οτι φερνει παραεισαγωγες, τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

 

Εγώ το πήρα απο Κωτσόβολο, μου είχαν πει οτι ειναι απο Alpha copy , δε ξερω αν ειναι αληθεια αυτο...

 

Εχει κανει καποια restart, καποια insert sim card, και περιμενω να δω αν ολα αυτα θα λυθουν με καποιο firmware..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιστρέψω το N8 μου, και μάλλον αύριο κι όλας που συμπληρώνει την 7η ημερολογιακή μέρα που το έχω για να μην έχω και μπλεξίματα -αν και ο Γερμανός μου δίνει 10 μέρες DOA. Αν και είμαι ενθουσιασμένος από το κινητό και μου βγάζει και αυτονομία ήδη 2 μέρες με συνεχή χρήση, έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και θα ήθελα γνώμες πριν το επιστρέψω. Από την πρώτη κι όλας μέρα, κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, μετά από 1-2 λεπτά συνομιλίας αρχίζω να ακούω μέσα από το ακουστικό πού και πού κάτι σαν στιγμιαίο παράσιτο, ένα ηλεκτρονικό τσικ. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω... Αυτό γίνεται στις περισσότερες κλήσεις, αλλά άτακτα, όποτε του 'ρθει και όχι πάντα. Δοκίμασα με τρεις διαφορετικές sim, το έδωσα και στον κολλητό μου να τηλεφωνήσει και μου είπε ότι το ακούει κι αυτός. Αυτό συμβαίνει ενώ μιλάω και από διαφορετικά σημεία της πόλης, όχι μόνο μέσα στο σπίτι μου (σκέφτηκα μήπως φταίει το δίκτυο).

Οπότε λέω να πάει για αντικατάσταση αν και είναι δύσκολο να το περιγράψω όλο αυτό στον τεχνικό... Είχε ποτέ κανείς σας κανένα παρόμοιο πρόβλημα να μου πει την εμπειρία του;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα απο Κωτσόβολο, μου είχαν πει οτι ειναι απο Alpha copy , δε ξερω αν ειναι αληθεια αυτο...

Εχει κανει καποια restart, καποια insert sim card, και περιμενω να δω αν ολα αυτα θα λυθουν με καποιο firmware..

 

δεν εχει καμια σχεση η alpha copy απλα ο πωλητης δεν ηξερε

το φαινομενο του insert sim card δεν εχει σχεση με το firmware

βαλε απλα μια καινουργια sim και θα εξαφανιστει

 

Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω...

 

φοβαμαι οτι δε θα δεχτουν την αντικατασταση

 

αν το Ν8 παρουσιαζει σε καθε κληση το παρασιτο οπως αναφερεις το καλυτερο ειναι να κανεις καποιο τηλ σε καποιον αριθμο για να το ακουσουν και οι πωλητες ωστε να μην μπορουν να αρνηθουν το doa

Edited by abcdefg

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιστρέψω το N8 μου, και μάλλον αύριο κι όλας που συμπληρώνει την 7η ημερολογιακή μέρα που το έχω για να μην έχω και μπλεξίματα -αν και ο Γερμανός μου δίνει 10 μέρες DOA. Αν και είμαι ενθουσιασμένος από το κινητό και μου βγάζει και αυτονομία ήδη 2 μέρες με συνεχή χρήση, έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και θα ήθελα γνώμες πριν το επιστρέψω. Από την πρώτη κι όλας μέρα, κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, μετά από 1-2 λεπτά συνομιλίας αρχίζω να ακούω μέσα από το ακουστικό πού και πού κάτι σαν στιγμιαίο παράσιτο, ένα ηλεκτρονικό τσικ. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω... Αυτό γίνεται στις περισσότερες κλήσεις, αλλά άτακτα, όποτε του 'ρθει και όχι πάντα. Δοκίμασα με τρεις διαφορετικές sim, το έδωσα και στον κολλητό μου να τηλεφωνήσει και μου είπε ότι το ακούει κι αυτός. Αυτό συμβαίνει ενώ μιλάω και από διαφορετικά σημεία της πόλης, όχι μόνο μέσα στο σπίτι μου (σκέφτηκα μήπως φταίει το δίκτυο).

Οπότε λέω να πάει για αντικατάσταση αν και είναι δύσκολο να το περιγράψω όλο αυτό στον τεχνικό... Είχε ποτέ κανείς σας κανένα παρόμοιο πρόβλημα να μου πει την εμπειρία του;

 

δεν ξερω αν ειναι ευκολο να σου αλλαξουν συσκευη για παρασιτα. μπορει αν που να μην παταει καλα η καρτα σου. αν το παρασιτο ειναι εντονο και δεν ακους το συνομιλιτη τοτε ισως στο αλλαξουν αλλα νομιζω οτι στην καλυτερη θα πας για δηθεν επισκευη. καλη τυχη παντως

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το N8 την προηγούμενη Παρασκευή, πολύ ευχαριστημένος και μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει το παραμικρό κόλλημα ή restart. Απλά για την αυτονομία του κι εγώ λίγες απορίες διαβάζοντας όλους αυτούς που τους κρατάει 2 και 3 ημέρες...

 

Μέχρι στιγμής, με μια νορμάλ για τα δικά μου δεδομένα χρήση (45λέπτο ομιλίας, 1-2 μηνύματα, μισάωρο μουσικής, 15λεπτο internet κι άλλο ένα μισάωρο συνολικά "εξερεύνησης" του κινητού) μου κρατάει ακριβώς μια μέρα, έχοντας κόψει ότι περιττό μπορώ να κόψω, απενεργοποιημένη η εύρεση WLAN κλπ. Του έχω κάνει 5 φορές πλήρη αποφόρτιση (συν μια φορά ανάμεσα στη 2η και την 3η αποφόρτιση που αναγκάστηκα να το φορτίσω ενώ ήταν στο 30% γιατί το χρειαζόμουν την άλλη μέρα και δεν μπορούσα να περιμένω να αδειάσει πλήρως).

 

Χτες το βράδυ ολοκλήρωσε γύρω στις 8μιση τη φόρτιση, αμέσως το έβαλα στην εξοικονόμηση ενέργειας και το έφερε έτσι η τύχη που δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω καθόλου μέχρι το πρωί, δεν το άνοιγα ούτε για να δω την ώρα. Έβαλα και το Nokia battery monitor και σήμερα το πρωί στις 9μιση, μετά από 13 ώρες δηλαδή, είχε πέσει στο 78%. Είναι φυσιολογικό να τρώει περίπου 20% της ενέργειας του μέσα σε ένα 12ωρο χωρίς καθόλου χρήση πέρα της προσπάθειάς του να μένει συνδεδεμένο στο δίκτυο; (εδώ πρέπει να τονίσω ότι το σήμα στο σπίτι μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό... ο μετρητής του δικτύου ανεβοκατεβαίνει συνεχώς σαν να είναι το Spectrum analyzer του Winamp σε έντονο beat :lol: )

 

Το να μου κρατάει ακριβώς μια μέρα, όπως μου έκανε και το Ν82 (φόρτιση στις 10 το βράδυ και ήθελε πάλι φόρτιση στις 10 της επόμενης μέρας, χωρίς να έχει αδειάσει εντελώς πάντως) δεν με πειράζει ιδιαίτερα, το έχω συνηθίσει. Απλά προβληματίζομαι γιατί κάποια παιδιά εδώ έχουν συνδέσει το θέμα της χαμηλής αυτονομίας με αυτό του "ξαφνικού θανάτου". Βέβαια ξαναλέω ότι μετά από μια εβδομάδα χρήσης δεν μου έχει κάνει ούτε ένα κόλλημα. Να ανησυχώ ή όχι; Μήπως τελικά μου τρώει τόση ενέργεια η προσπάθεια ανεύρεσης δυνατού σήματος; Επίσης, να συνεχίσω ακόμα την πλήρη αποφόρτιση ή μετά από 5 φορές δεν χρειάζεται πλέον;

 

Και μια πιο γενική ερώτηση αφού είναι το πρώτο κινητό μου με touch οθόνη, με τι τα καθαρίζετε για να φύγει η βρώμα και κανένας λεκές;

Link to comment
Share on other sites

εδώ πρέπει να τονίσω ότι το σήμα στο σπίτι μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό... ο μετρητής του δικτύου ανεβοκατεβαίνει συνεχώς σαν να είναι το Spectrum analyzer του Winamp σε έντονο beat :lol: )

 

η πηγη του προβληματος σου ειναι ακριβως αυτο και οχι η αυτονομια

επισης μια συμβουλη

μην εχεις το κινητο σου κοντα στο κεφαλι σου κατα την διαρκεια του υπνου

γιατι το τηλ λογο κακης ληψης προσπαθει συνεχεια να συνδεθει με κυψελες

οποτε μεγαλυτερα ποσοστα ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας και μεγαλη καταναλωση της μπαταριας

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

η χρηση ειναι : καθε μερα παιρνω 4 φορες τα email με wlan και εοισης κατεβαζω 4 με 5 εφαρμογες απο ovi καθως επισης θεματα κ.α. εγκαθιστω παιχιδια που βρισκω σε αλλα φορουμς μιλαω περιπου 20 λεπτα βγαζω καμμια 10αρια φωτο το γιο μου ψαχνω τους χαρτες αρκετη ωρα και περιπου μιση ωρα παιχνιδι με διαφορα games καθε μερα. εξοικονομηση ενεργειας δεν το βαζω καθολου. το κλεινω 11.30 το βραδυ και το ανοιγω 7.30 το πρωι. δεν καταλαβαινω γιατι σας φαινεται περιεργο η 5η μερα μαλλον ασχολειστε ολη τη μερα με το ν8 μου φαινεται. επισης να πω οτι δε συγχρονιζει το email συνεχεια αλλα καθε 4 ωρες και το δικτυο ειναι 3g. μονο μουσικη δεν ακουω

 

Τα παχινιδια τα βαζεις απο USB? την ωρα που το εχεις στο usb φορτιζει ταυτοχρονα...

Το δικο μου παντως με αυξημενη χρηση αντεχει 1,5 μερα!! (λογω οτι συνεχεια το σκαλιζω, συχνο wifi και με 3g ανοικτο)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Από χθες που έβαλα το Sygic 8.06 μου έχει κάνει 5-6 επανεκκινήσεις. Να ανησυχώ και να το στείλω πίσω (2η συσκευή) ή το έχει κάνει και σε άλλους ?
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως με αυξημενη χρηση αντεχει 1,5 μερα!! (λογω οτι συνεχεια το σκαλιζω, συχνο wifi και με 3g ανοικτο)

 

μια χαρα ειναι η αυτονομια σου

οι 2 ημερες με αρκετη χρηση ειναι το ιδεατο για ενα τηλ με μπαταρια των 1200 m.amp

σκεφτειται οτι τα αλλα λειτουργικα βγαζουν κατι παραπανω απο μερα και με μπαταριες με περισσοτερα m.amp

 

θα σου προτεινα τις πρωτες φορες να το αφηνεις να σβησει ωστε η μπαταρια σου να μην εχει το φαινομενο μνημης τοοποιο στις καινουργιες ειναι μικρο αλλα υπαρχει.

 

σε καμια περιπτωση δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω οι μπαταριες li-on δεν παρουσιαζουν φαινομενα μνημης

και επισης τους κανεις ζημια οταν τις αφηνεις να αδειαζουν

 

Να ρωτήσω κάτι. Από χθες που έβαλα το Sygic 8.06 μου έχει κάνει 5-6 επανεκκινήσεις. Να ανησυχώ και να το στείλω πίσω (2η συσκευή) ή το έχει κάνει και σε άλλους ?

μηπως πρωτα να εκανες απεγκατασταση του sygic για να δεις αν θα συνεχιστουν τα restart???

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα απο Κωτσόβολο, μου είχαν πει οτι ειναι απο Alpha copy , δε ξερω αν ειναι αληθεια αυτο...

 

Εχει κανει καποια restart, καποια insert sim card, και περιμενω να δω αν ολα αυτα θα λυθουν με καποιο firmware..

 

 

Τι product code εχει? Εχεις δει? Ειναι ελληνικό?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το N8 την προηγούμενη Παρασκευή, πολύ ευχαριστημένος και μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει το παραμικρό κόλλημα ή restart. Απλά για την αυτονομία του κι εγώ λίγες απορίες διαβάζοντας όλους αυτούς που τους κρατάει 2 και 3 ημέρες...

 

Μέχρι στιγμής, με μια νορμάλ για τα δικά μου δεδομένα χρήση (45λέπτο ομιλίας, 1-2 μηνύματα, μισάωρο μουσικής, 15λεπτο internet κι άλλο ένα μισάωρο συνολικά "εξερεύνησης" του κινητού) μου κρατάει ακριβώς μια μέρα, έχοντας κόψει ότι περιττό μπορώ να κόψω, απενεργοποιημένη η εύρεση WLAN κλπ. Του έχω κάνει 5 φορές πλήρη αποφόρτιση (συν μια φορά ανάμεσα στη 2η και την 3η αποφόρτιση που αναγκάστηκα να το φορτίσω ενώ ήταν στο 30% γιατί το χρειαζόμουν την άλλη μέρα και δεν μπορούσα να περιμένω να αδειάσει πλήρως).

 

Χτες το βράδυ ολοκλήρωσε γύρω στις 8μιση τη φόρτιση, αμέσως το έβαλα στην εξοικονόμηση ενέργειας και το έφερε έτσι η τύχη που δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω καθόλου μέχρι το πρωί, δεν το άνοιγα ούτε για να δω την ώρα. Έβαλα και το Nokia battery monitor και σήμερα το πρωί στις 9μιση, μετά από 13 ώρες δηλαδή, είχε πέσει στο 78%. Είναι φυσιολογικό να τρώει περίπου 20% της ενέργειας του μέσα σε ένα 12ωρο χωρίς καθόλου χρήση πέρα της προσπάθειάς του να μένει συνδεδεμένο στο δίκτυο; (εδώ πρέπει να τονίσω ότι το σήμα στο σπίτι μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό... ο μετρητής του δικτύου ανεβοκατεβαίνει συνεχώς σαν να είναι το Spectrum analyzer του Winamp σε έντονο beat :lol: )

 

Το να μου κρατάει ακριβώς μια μέρα, όπως μου έκανε και το Ν82 (φόρτιση στις 10 το βράδυ και ήθελε πάλι φόρτιση στις 10 της επόμενης μέρας, χωρίς να έχει αδειάσει εντελώς πάντως) δεν με πειράζει ιδιαίτερα, το έχω συνηθίσει. Απλά προβληματίζομαι γιατί κάποια παιδιά εδώ έχουν συνδέσει το θέμα της χαμηλής αυτονομίας με αυτό του "ξαφνικού θανάτου". Βέβαια ξαναλέω ότι μετά από μια εβδομάδα χρήσης δεν μου έχει κάνει ούτε ένα κόλλημα. Να ανησυχώ ή όχι; Μήπως τελικά μου τρώει τόση ενέργεια η προσπάθεια ανεύρεσης δυνατού σήματος; Επίσης, να συνεχίσω ακόμα την πλήρη αποφόρτιση ή μετά από 5 φορές δεν χρειάζεται πλέον;

 

Και μια πιο γενική ερώτηση αφού είναι το πρώτο κινητό μου με touch οθόνη, με τι τα καθαρίζετε για να φύγει η βρώμα και κανένας λεκές;

Όπως σου είπε και ο abcdefg, η συνεχής προσπάθειά του κινητού να συνδεθεί αν δεν υπάρχει καλό σήμα καταναλώνει πολύ μεγάλη ποσότητα ενέργειας. Επίσης, τα 45 λεπτά ομιλίας δεν είναι μέτρια χρήση, αλλά βαριά. Όπως και να 'χει, αν το N8, με τον ισχυρότερο επεξεργαστή και την οθόνη των 3.5'', σου κρατάει όσο και το N82 θα πρέπει να είσαι υπερευχαριστημένος.

 

Και μια ερώτηση, όχι μόνο προς εσένα, αλλά σε όλους όσους κοιμάστε με ανοιχτό το κινητό (που όπως διαπιστώνω είστε πάρα πολλοί). Γυναικολόγοι είστε όλοι ρε παιδιά, και πρέπει να είστε πάντα σε ετοιμότητα να τρέξετε να ξεγεννήσετε την έγκυο; Εκτός του ότι η επίδραση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό είναι πολλαπλάσια όταν κοιμάται (υπάρχουν σχετικές μελέτες), και του ότι προκαλεί ελαφρύ και άστατο ύπνο (λόγω πτώσης των επιπέδων της σεροτονίνης), δεν νομίζω να είναι ό,τι καλύτερο να σε ξυπνάει ο κάθε ποπάρας που θα θυμηθεί να στείλει μήνυμα στις 4 το πρωί, ή η γριά που θα πάρει λάθος τηλέφωνο στις 7.30. Ειδοποίηση για τις χαμένες κλήσεις υπάρχει, και μπορείτε να απαντήσετε σε όλους όταν ξυπνήσετε. Δεν νομίζω να σας χωρίσει η γκόμενα επειδή δεν της απαντήσατε άμεσα στο μήνυμα που σας έστειλε ενώ κοιμόσασταν. Ούτως ή άλλως, θα πρέπει να μάθει να σέβεται τον ύπνο σας. Γι' αυτό, εκτός σύνδεσης το βράδυ, και τα λέμε όταν ξυπνήσουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το θέμα του σήματος είναι, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος...

 

Η αλήθεια είναι ότι παλιά το έκλεινα το κινητό το βράδυ αλλά για κάποιο διάστημα είχα κάποιες επαφές με Αμερική και λάμβανα μηνύματα και κλήσεις σε περίεργες ώρες κι από τότε μου έμεινε η συνήθεια να το αφήνω ανοικτό όλη τη νύχτα. Το χρησιμοποιούσα και σαν ρολόι και το κοίταζα για να δω την ώρα όποτε ξύπναγα ξαφνικά μέσα στη νύχτα αλλά πλέον αυτή τη δουλειά μπορεί να την κάνει και το απενεργοποιημένο N82, οπότε θα το κλείνω για να δω αν θα έχω διαφορά στην ποιότητα του ύπνου μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το θέμα του σήματος είναι, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος...

 

Η αλήθεια είναι ότι παλιά το έκλεινα το κινητό το βράδυ αλλά για κάποιο διάστημα είχα κάποιες επαφές με Αμερική και λάμβανα μηνύματα και κλήσεις σε περίεργες ώρες κι από τότε μου έμεινε η συνήθεια να το αφήνω ανοικτό όλη τη νύχτα. Το χρησιμοποιούσα και σαν ρολόι και το κοίταζα για να δω την ώρα όποτε ξύπναγα ξαφνικά μέσα στη νύχτα αλλά πλέον αυτή τη δουλειά μπορεί να την κάνει και το απενεργοποιημένο N82, οπότε θα το κλείνω για να δω αν θα έχω διαφορά στην ποιότητα του ύπνου μου :)

Δεν είναι ανάγκη να το κλείνεις. Μπορείς να το βάζεις εκτός σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα κλειστο η ανοιχτο το βραδυ νομιζω οτι ειναι προσωπικο για τον καθενα. εγω το κλεινω γενικα και δεν καταναλωνω ασκοπα ενεργεια κατι για το οποιο πιστευω οτι θα πρεπει να ειμαστε πιο ευαισθητοποιημενοι
Link to comment
Share on other sites

Ρε mirrorofsorrow εγω φταιω μετα που τους εγραφα οτι το ν8 δεν ψηνει καφε? αυτοι εδω θελουν εφαρμογη η οθονη να γινεται ματΙ κουζινας για να βαζουν πΑΝΩ ΤΟ ΜΠΡΙΚΙ:p

Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις από την συσκευή του και κάνει εντελώς διαφορετική χρήση από εσένα και εμένα. Για κάποιον ο ελλειπέστατος browser είναι λόγος να μην πάρει την συσκευή ενώ για άλλον το ότι δεν υποστηρίζει εξωτερικούς υπότιτλους στην αναπαραγωγή βίντεο. Ο καθένας θέτει τις προτεραιότητές του και κρίνει θετικά ή αρνητικά την συσκευή. Εμείς, μέσα από αυτό το θέμα το μόνο που μπορούμε και οφείλουμε να κάνουμε είναι να βοηθήσουμε χρήστες ή υποψήφιους χρήστες σε τυχόν προβλήματα και απορίες έχουν και να εκφράζουμε πολιτισμένα την άποψή μας σε θέματα που αφορούν το Ν8.

Ακριβώς όπως τα λέει ο MobileX, υπάρχει κανονικότατα αυτή η δυνατότητα, όπως επίσης και άλλες, απλά με πάτημα πάνω στον αριθμό γίνεται το αυτονόητο, δηλαδή η κλήση. Να μην ξεχνάτε ότι πλέον στο S^3 έχουμε context menus με πατημένο το δάκτυλο. Και μάλιστα τώρα μόλις που το δοκίμασα, διαπίστωσα και κάτι άλλο: ότι μπορείς να αντιγράψεις οποιοδήποτε αριθμό από οπουδήποτε και να τον κάνεις επικόλληση στον Dialer (εφαρμογή "Κλήση"). Δεν ξέρω αν στα 5th Edition γίνονταν, αλλά στο δικό μου 3rd Edition (N82) πάντα μου έλειπε αυτή η δυνατότητα. ;)

Δεν γινόταν στις προηγούμενες συσκευές. Άλλη μια ευχάριστη προσθήκη του S^3.

Στο 5800 υπήρχε η επιλογή να προσθέσεις εξώφυλλο σε άλμπουμ κατευθείαν απο την έκθεση, τώρα δε γίνεται. Έχει βρεί κανείς κάποιο τρόπο και αν γίνεται να μας πεί και εμάς με βήματα 1,2,3;

Εγώ πλέον περνάω την μουσική μέσω συγχρονισμού με τον windows media player και μου εμφανίζονται κανονικά εξώφυλλα και όλες οι ετικέτες μένουν ενημερωμένες. Τα κομμάτια μπαίνουν αυτόματα στον φάκελο Music της κάρτας ή της μαζικής μνήμης και βοηθάει σημαντικά να βρεις έναν ήχο για να ορίσεις στο προφίλ, ξυπνητήρι, ημερολόγιο.

Εχει κανει καποια restart, καποια insert sim card, και περιμενω να δω αν ολα αυτα θα λυθουν με καποιο firmware..

Πήγαινε και άλλαξε κάρτα. Κατά 90% αυτή προκαλεί και τις επανεκκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχω αρχίσει και μπερδεύομαι με την όλη ιστορία...

 

Είχαμε αρχικά τον tomtom44 που είχε απίστευτο πρόβλημα αυτονομίας και είχε δοκιμάσει τα πάντα. Λες οκ έτυχε. Είδαmε ότι και ο j_pant έχει μάλλον πρόβλημα. Οκ έτυχε πάλι. Εσύ με μόνιμη εξ. ενέργειας και GSM και χωρίς χρήση και σου βγάζει με το ζόρι 2 μέρες. Πάλι έτυχε; Υπάρχουν και οι αναφορές κάποιων χρηστών στο nokia discussions με προβλήματα αυτονομίας. Πάλι τυχαίο; Την ίδια ώρα που από την πρώτη στιγμή o mirrorofsorrow ο katsaplian και όλοι οι άλλοι περιγράφουν καλή αυτονομία.

 

Επιλογή θέματος, GSM, wifi, email, εξοικ. ενέργειας κι όλα αυτά έχουνε αναφερθεί δεκάδες φορές. Φαντάζομαι πριν πει κάποιος ότι έχω σχετικό πρόβλημα τα δοκιμάζει όλα αυτά...

 

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα; Ή ότι έχετε βαλθεί να παίξετε με τα νεύρα μας και μας κάνετε όλοι μαζί πλάκα :p ή ότι κάτι άλλο συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις που δεν ανήκει στις παραπάνω παραμέτρους και ούτε στον "ανθρώπινο παράγοντα" χρήσης.

 

Τι ακριβώς δεν ξέρω. Ίσως αυτή η περίφημη ανακοίνωση περί power management; Ειλικρινά δεν ξέρω και ούτε είναι εύκολο να βγάλει κανείς συμπεράσματα.

 

Εγώ πάντως είμαι πεπεισμένος ότι υφίσταται πρόβλημα αυτονομίας σε ορισμένες συσκευές. Στο δίκτυο κυκλοφορούν φήμες ότι κάποιο εξάρτημα ίσως να ευθύνεται για την απώλεια ενέργειας και πολλοί το συνδέουν με τον ξαφνικό θάνατο. Ο φίλος ΤΤ13 έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εμένα. Και για να αποσυνδέσω το γεγονός του κακού σήματος που είχε στο σπίτι του σας ξαναπαραθέτω τα δικά μου δεδομένα:

 

Το κινητό όλο το βράδυ στη φόρτιση και σε εκτός σύνδεσης λειτουργία.

GSM λειτουργία, έλεγχος mail κάθε 4 ώρες, ασύρματα κλειστά, ψάξιμο ασυρμάτων δικτύων απενεργοποιημένο, bluetooth κλειστό, widgets offline και καμία περίεργη εφαρμογή ανοικτή (ουτε καν σεταρισμένη, είχα μόνο τα βασικά)

Το κινητό είχε φορτιστεί ήδη 4 ή 5 φορές (φουλ φόρτιση, φουλ αποφόρτιση)

Το πρωί στις 08:30 το αποσύνδεσα από τη φόρτιση με battery monitor στο 100%.

08:30 με 09:00 άκουσα μουσική. Στο γραφείο (με τέλειο σήμα) στις 11:00 και χωρίς καθόλου χρήση το battery monitor μου έδινε 78% και υπόλοιπο λειτουργίας 22 ώρες.

Μέχρι τις 17:00 ασχολήθηκε με το κινητό μισή ώρα (μενού, λίγο ovi και τέτοια αλλά όχι ομιλία, όχι φωτογραφίες ή βίντεο)

Στις 18:00 το battery monitor έδινε 66% και στις 20:00 59% και εκεί έπεσε και μία μπάρα από την ένδειξη μπαταρίας στην αρχική οθόνη.

Ασχολία άλλη μία ώρα (όπως παραπάνω, όχι τίποτα βαρύ) και στις 22:00 είμαι με 36% και να έχουν πέσει 3 μπάρες.

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Το DOA έγινε αποδεκτό, ωστόσο δεν έχω ακόμα την νέα μου συσκευή λόγω έλλειψης στοκ. Μου είπαν θα παραλάβουν Δευτέρα και θα το έχω Τρίτη. Ωστόσο σκέφτομαι να παγώσω τη διαδικασία (το ρώτησα και μπορώ) και να παραλάβω το νέο έτος. Σκέφτομαι να το κάνω αυτό μπας και ισχύουν τα λεγόμενα κάποιων εδώ μέσα για την καινούργια διορθωμένη παρτίδα, ότι δηλαδή οι παρτίδες που θα έρθουν από Γενάρη θα είναι εντάξει. Έχει κάποιος κάποια πληροφόρηση επί του θέματος; Επίσης κάτι που ειπώθηκε ότι μπορούμε από το imei να καταλάβουμε τη βδομάδα παραγωγής, ισχύει; και πως;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας ζάλισα!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια και μενα το battery monitor μου βγαζει οτι να ναι...τα εγραψα και παλιοτερα...αλλα το κινητο κραταει 2 μερες τουλάχιστον.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 2 γρήγορες ερωτήσεις...

1. Μπορώ να το φορτίσω με τον φορτιστή αυτοκινήτου του Ν97 που είχε usb σύνδεση?

2. Κάτι πάτησα μάλλον και δε μου εμφανίζει μηνύματα και κλήσεις στην αρχική οθόνη, παρά μόνο το αντίστοιχο εικονίδιο πάνω δεξιά.. Πως αλλάζει?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 2 γρήγορες ερωτήσεις...

1. Μπορώ να το φορτίσω με τον φορτιστή αυτοκινήτου του Ν97 που είχε usb σύνδεση?

2. Κάτι πάτησα μάλλον και δε μου εμφανίζει μηνύματα και κλήσεις στην αρχική οθόνη, παρά μόνο το αντίστοιχο εικονίδιο πάνω δεξιά.. Πως αλλάζει?

 

Ευχαριστώ!

 

ναι...σε μενα φορτιζει κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι πεπεισμένος ότι υφίσταται πρόβλημα αυτονομίας σε ορισμένες συσκευές. Στο δίκτυο κυκλοφορούν φήμες ότι κάποιο εξάρτημα ίσως να ευθύνεται για την απώλεια ενέργειας και πολλοί το συνδέουν με τον ξαφνικό θάνατο. Ο φίλος ΤΤ13 έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εμένα. Και για να αποσυνδέσω το γεγονός του κακού σήματος που είχε στο σπίτι του σας ξαναπαραθέτω τα δικά μου δεδομένα:

 

Το κινητό όλο το βράδυ στη φόρτιση και σε εκτός σύνδεσης λειτουργία.

GSM λειτουργία, έλεγχος mail κάθε 4 ώρες, ασύρματα κλειστά, ψάξιμο ασυρμάτων δικτύων απενεργοποιημένο, bluetooth κλειστό, widgets offline και καμία περίεργη εφαρμογή ανοικτή (ουτε καν σεταρισμένη, είχα μόνο τα βασικά)

Το κινητό είχε φορτιστεί ήδη 4 ή 5 φορές (φουλ φόρτιση, φουλ αποφόρτιση)

Το πρωί στις 08:30 το αποσύνδεσα από τη φόρτιση με battery monitor στο 100%.

08:30 με 09:00 άκουσα μουσική. Στο γραφείο (με τέλειο σήμα) στις 11:00 και χωρίς καθόλου χρήση το battery monitor μου έδινε 78% και υπόλοιπο λειτουργίας 22 ώρες.

Μέχρι τις 17:00 ασχολήθηκε με το κινητό μισή ώρα (μενού, λίγο ovi και τέτοια αλλά όχι ομιλία, όχι φωτογραφίες ή βίντεο)

Στις 18:00 το battery monitor έδινε 66% και στις 20:00 59% και εκεί έπεσε και μία μπάρα από την ένδειξη μπαταρίας στην αρχική οθόνη.

Ασχολία άλλη μία ώρα (όπως παραπάνω, όχι τίποτα βαρύ) και στις 22:00 είμαι με 36% και να έχουν πέσει 3 μπάρες.

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Το DOA έγινε αποδεκτό, ωστόσο δεν έχω ακόμα την νέα μου συσκευή λόγω έλλειψης στοκ. Μου είπαν θα παραλάβουν Δευτέρα και θα το έχω Τρίτη. Ωστόσο σκέφτομαι να παγώσω τη διαδικασία (το ρώτησα και μπορώ) και να παραλάβω το νέο έτος. Σκέφτομαι να το κάνω αυτό μπας και ισχύουν τα λεγόμενα κάποιων εδώ μέσα για την καινούργια διορθωμένη παρτίδα, ότι δηλαδή οι παρτίδες που θα έρθουν από Γενάρη θα είναι εντάξει. Έχει κάποιος κάποια πληροφόρηση επί του θέματος; Επίσης κάτι που ειπώθηκε ότι μπορούμε από το imei να καταλάβουμε τη βδομάδα παραγωγής, ισχύει; και πως;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας ζάλισα!

 

το μονο που θελω να σου πω ειναι μην το αφηνεις ολο το βραδυ. το streching σε συνθηκες συνεχους φορτισης ισως δημιουργει προβληματα. αφηνε το 2 ωρες οσες δηλαδη χρειαζεται να φορτισει. οι 2 ωρες που χρειαζεται περιπου να φορτισει ειναι ενδειξη καλης λειτουργιας. επισης το nokia battery monitor μη του δινεται καμμια σημασια ξεκιναει με λαθος σταθερες (μετα απο μετρηση )

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια και μενα το battery monitor μου βγαζει οτι να ναι...τα εγραψα και παλιοτερα...αλλα το κινητο κραταει 2 μερες τουλάχιστον.....

 

Αυτο πρεπει να ειναι καποιο προβλημα στο software του τηλεφωνου. Γιατι?

 

- Η μπαταρια μενει πολυ στο 100%, ξαφνικα πεφτει στο 80% Ωστοσο στο ενδιαμεσο το battery monitor δειχνει κανονικα να πεφτει η μπαταρια.

 

- Η ενδειξη μπαταριας ειναι με στρογγυλοποιηση προς τα πανω (δηλαδη το 51-59% θα φαινεται σαν 60% στο κινητο, κανονικο νουμερο φαινεται μονο στο battery monitor)

 

- Καποιες φορες εχω δει την μπαταρια να ανεβαινει μονη της (π.χ. απο το 33% στο 35%). Μικρη αποκλιση αλλα ειναι περιεργο! (Οχι, δεν το ειχα βαλει σε usb)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

το μονο που θελω να σου πω ειναι μην το αφηνεις ολο το βραδυ. το streching σε συνθηκες συνεχους φορτισης ισως δημιουργει προβληματα. αφηνε το 2 ωρες οσες δηλαδη χρειαζεται να φορτισει. οι 2 ωρες που χρειαζεται περιπου να φορτισει ειναι ενδειξη καλης λειτουργιας. επισης το nokia battery monitor μη του δινεται καμμια σημασια ξεκιναει με λαθος σταθερες (μετα απο μετρηση )

Ίσα ίσα, εγώ το Battery Monitor το βρίσκω πολύ πιο ακριβές από την ένδειξη της μπαταρίας, που μένει για πολύ ώρα στο μέγιστο και ξαφνικά αρχίζει να πέφτει με ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...