Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα 2-3 3rd edition και αρκετές 5th και όλες τρέξαν μια χαρά. Γενικά η συμβατότητα είναι πολύ καλή.

 

Υπάρχει ένα θέμα με τα εικονίδια σε κάποιες εφαρμογές, φαίνεται μονο ένα άσπρο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζονται υπερβολές. Άλλωστε όσοι είχαν πρόβλημα με την συσκευή τους είναι ελάχιστοι. Και αν λάβουμε υπόψιν το πόσα άτομα το έχουν αγοράσει, το ποσοστό είναι ακόμα μικρότερο.

 

Και όπως έχω ξαναπεί, όταν αγοράζεις συσκευή, οποιασδήποτε εταιρίας και όχι μόνο κινητό τηλέφωνο, πάντα υπάρχει ένα ενδεχόμενο να πέσεις σε προβληματική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα και το δικο μου απο nokia care κηφισια!!

 

- To wireless ρυθμιζεται παρα πολυ ευκολα και με ρωταει ποτε θα μπει μεσω wifi ή 3g στο inet...

- Καπως, μαλλον απο το δικτυο, βρηκε μονο του τiς ρυθμισεις για το 3g...

- Κατεβασα 3 updates για το κινητο

- Τo ovi θελει πολυ δουλεια ακομη...

- Η μπαταρια ηδη δειχνει πολυ καλη :)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 2-3 3rd edition και αρκετές 5th και όλες τρέξαν μια χαρά. Γενικά η συμβατότητα είναι πολύ καλή.

 

Συγγνώμη, δηλαδή μπορεί να τρέξει και 3rd ed. , δηλαδή μη touch εφαρμογές;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την ΜΗ αποσύνδεση του WIFI σε γνωστό δίκτυο, βρήκα και την παρακάτω συζήτηση:

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/Nokia-N8-how-to-turn-off-wifi/td-p/773434

 

Όπως θα δείτε, σε άλλους λύνεται το πρόβλημα και σε άλλους όχι. Στους δεύτερους (στους οποίους ανήκω) η μόνη λύση για να μην τελειώνει γρήγορα η μπαταρία, είναι η διαγραφή του σημείου πρόσβασης για να μην το βρίσκει και συνδέεται.

Αυτό που δεν παρατήρησε κανείς, είναι ότι όταν βάλεις το προφίλ "εκτός σύνδεσης" ως δια μαγείας λύνεται το πρόβλημα!

Όταν επαναφέρεις άλλο προφίλ, αρχίζουν ξανά τα προβλήματα!!!

Προφανώς πρόκειται για πρόβλημα του λογισμικού που ελπίζω να λυθεί στην επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και από μένα. Όταν το έχω συνδεμένο με ακουστικό Bluetooth, δεν κάνει εκφώνηση το όνομα του καλούντος, ενώ όταν δεν είναι συνδεμένο η εκφώνηση γίνεται κανονικά. Θέλει κάποια ρύθμηση;
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ το silver σήμερα από Αρμαο. Πολύ καλό φαίνεται :)

 

Σκεφτομαι να το πάρω από εκεί, οπότε αν θες πες μου εντυπώσεις από το μαγαζί και το κινητό. Ήρθε γρήγορα; πως σου φάνηκε το μαγαζί; είναι όντως ελληνικό το τηλέφωνο; Είναι branded; (απ'ότι είδα έχει κάποια σχέση με wind το μαγαζί)

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως εγινε η διαδικασια? Τους το αφησες καμια μερα να δουνε το αυτονοητο ή στο αλλαξανε επι τοπου?

Επειδή μένω Χίο, τους ενημέρωσα τηλεφωνικώς και τους το έστειλα με courier. Το έλεγξαν και μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι θα μου το αλλάξουν.

Προχθές χάλασε, χθες το έστειλα, σήμερα το παρέλαβαν και αμέσως μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι θα μου το αλλάξουν. Τσακ μπαμ.

Edited by GeorgeChios
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη για να βγαλουμε μια ακρη εδω.Υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν το ν8 κ δεν εχουν προβλημα με το wi-fi ?δηλαδει το ενεργοποιουν κ το απενεργοποιουν οποτε θελουν χωρις κανενα προβλημα?

απαντηστε σας παρακαλω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη για να βγαλουμε μια ακρη εδω.Υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν το ν8 κ δεν εχουν προβλημα με το wi-fi ?δηλαδει το ενεργοποιουν κ το απενεργοποιουν οποτε θελουν χωρις κανενα προβλημα?

απαντηστε σας παρακαλω πολυ!

 

βεβαιως. ειμαι ενας απο αυτους που δεν εχουν προβλημα με το wi fi

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη για να βγαλουμε μια ακρη εδω.Υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν το ν8 κ δεν εχουν προβλημα με το wi-fi ?δηλαδει το ενεργοποιουν κ το απενεργοποιουν οποτε θελουν χωρις κανενα προβλημα?

απαντηστε σας παρακαλω πολυ!

 

εννοείται...:)

και εγω δεν εχω κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και εγω εχω προβλημα με το wifi!

Ψαχνει συνεχεια για wireless.... και κανει και μονο του refresh καθε φορα που επιστρεφω στην πρωτη σελιδα

 

Κατι ακομα:

Θελω να προσθεω ενα application ως widget αλλα δεν εμφανιζεται στην λιστα.

Μπορω να το κανω?!

Π.χ. ενω εχω κανει install τον opera δεν μπορω να τον βαλω σαν widget

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και εγω εχω προβλημα με το wifi!

Ψαχνει συνεχεια για wireless.... και κανει και μονο του refresh καθε φορα που επιστρεφω στην πρωτη σελιδα

 

Κατι ακομα:

Θελω να προσθεω ενα application ως widget αλλα δεν εμφανιζεται στην λιστα.

Μπορω να το κανω?!

Π.χ. ενω εχω κανει install τον opera δεν μπορω να τον βαλω σαν widget

 

Ο οπερα εμφανιζεται στην αρχικη οθονη αν τον προσθεσεις σαν shortcut.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στους κατόχους του N8. Κάποιος έγραψε στο Support Discussions της Nokia ότι πάνω στο κουτί, στην ετικέτα που γράφει το IMEI κλπ, αναγράφεται και η εβδομάδα παραγωγής. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, τι εβδομάδα παραγωγής έχετε, πότε το αγοράσατε και από που; Για να δούμε ποιος φέρνει τις πιο καινούριες (και επομένως λιγότερο ύποπτες να παρουσιάσουν το γνωστό πρόβλημα) συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Ο οπερα εμφανιζεται στην αρχικη οθονη αν τον προσθεσεις σαν shortcut.

 

yep, τελικα θελει σαν shortcut

Ακομα και ενα φακελο που εχω φτιαξει εγω μπορω να τον βαλω σαν shortcut.... Καλο!! :)

Edited by SubeRip

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου, η προθεσμία για αντικατάσταση ή υπαναχώρηση για όλα τα κινητά πράγματα σε περιπτωση πραγματικου ελαττωματος είναι δύο χρόνια από την παραδοση του πράγματος. Εάν έχει ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ προθεσμία ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα αυτή σε περίπτωση αμφιβολίας αρχίζει απ΄την εμφάνιση του ελαττώματος. Για να υπάρχει λοιπόν προθεσμία μικρότερη από τα 2 χρόνια πρέπει να έχει ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ. Αυτά ισχυουν για την ευθύνη του πωλητή. Η ευθύνη του παραγωγού ρυθμίζεται αλλιώς. Αυτά προς το παρόν Edited by danaos2000
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Από το απόγευμα είμαι κι εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος N8. Μετά από αρκετή άσκοπη γραφειοκρατεία, το πήρα στα χέρια από τον Γερμανό στα Χανιά, το άφησα να φορτίσει και τώρα γύρισα να το περιλάβω!!! Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις...

 

Για άλλη μια φορά σήμερα, κατά την παραλαβή, επιβεβαίωσα ότι έχει DOA 10 ημερών!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τώρα είδα το είδα το εξής και συμπληρώνω για όσους το χρειάζονται:

 

Στο πίσω μέρος του τιμολογίου μου βάλανε μια σφραγίδα που γράφει τα εξής:

 

..... ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ - ΕΠΙΣΚΕΥΗ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΕΝΤΟΣ ..... ΗΜΕΡΩΝ,

ΚΑΙ MAX ..... ΛΕΠΤΑ ΟΜΙΛΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ

ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ

ΑΓΟΡΑΣ ΑΝ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ & ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΙΚΤΑ

(ΣΚΙΣΙΜΟ - ΓΡΑΨΙΜΟ - ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ).

ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ

 

Στις πρώτες τελίτσες συμπληρώσανε με στυλό 2 (χρόνια), στις δεύτερες 10 (ημέρες) και στις τρίτες (στο MAX) βάλανε παύλα. Και με βάλανε και το υπέγραψα. Στο τιμολόγιο αναφέρονται δύο κινητά, το N8 και το C7, οπότε αυτό ισχύει και για τα δύο. Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by Soti_
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη για να βγαλουμε μια ακρη εδω.Υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν το ν8 κ δεν εχουν προβλημα με το wi-fi ?δηλαδει το ενεργοποιουν κ το απενεργοποιουν οποτε θελουν χωρις κανενα προβλημα?

απαντηστε σας παρακαλω πολυ!

 

Μπορείς να δείς στις Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Διαχείρηση Συνδέσεων -> Στοιχεία -> Κοινόχρηστα, ποιά εφαρμογή κάνει τη σύνδεση και να την ρυθμίσεις κατάλληλα. Συνήθως είναι ο συγχρονισμός των email.

Link to comment
Share on other sites

Από το απόγευμα είμαι κι εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος N8. Μετά από αρκετή άσκοπη γραφειοκρατεία, το πήρα στα χέρια από τον Γερμανό στα Χανιά, το άφησα να φορτίσει και τώρα γύρισα να το περιλάβω!!! Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις...

 

Για άλλη μια φορά σήμερα, κατά την παραλαβή, επιβεβαίωσα ότι έχει DOA 10 ημερών!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τώρα είδα το είδα το εξής και συμπληρώνω για όσους το χρειάζονται:

 

Στο πίσω μέρος του τιμολογίου μου βάλανε μια σφραγίδα που γράφει τα εξής:

 

..... ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ - ΕΠΙΣΚΕΥΗ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΕΝΤΟΣ ..... ΗΜΕΡΩΝ,

ΚΑΙ MAX ..... ΛΕΠΤΑ ΟΜΙΛΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ

ΑΓΟΡΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ

ΑΓΟΡΑΣ ΑΝ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ & ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΙΚΤΑ

(ΣΚΙΣΙΜΟ - ΓΡΑΨΙΜΟ - ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ).

ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ

 

Στις πρώτες τελίτσες συμπληρώσανε με στυλό 2 (χρόνια), στις δεύτερες 10 (ημέρες) και στις τρίτες (στο MAX) βάλανε παύλα. Και με βάλανε και το υπέγραψα. Στο τιμολόγιο αναφέρονται δύο κινητά, το N8 και το C7, οπότε αυτό ισχύει και για τα δύο. Ελπίζω να βοήθησα.

 

ερωτηση γενικη: ποιος νομος το καθοριζει αυτο? διοτι ο νομος λεει για 2 χρονια εγγυηση. και εκει λεει και για αντικατασταση. δεν λεει πρεπει να εχει μιλησει 30 λεπτα και σε 10 μερες φερτο να στο αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το πάρω από εκεί, οπότε αν θες πες μου εντυπώσεις από το μαγαζί και το κινητό. Ήρθε γρήγορα; πως σου φάνηκε το μαγαζί; είναι όντως ελληνικό το τηλέφωνο; Είναι branded; (απ'ότι είδα έχει κάποια σχέση με wind το μαγαζί)

 

Το κατάστημα είναι Wind αλλά το κινητό είναι Unbranded. Είναι silver Ελληνικό με σφραγίδες και πιστοποιητικά !!:lol: Το παρέλαβα την ημέρα που με είχαν ενημερώσει από την αρχή ότι θα το παραλάβω . Πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και εγω εχω προβλημα με το wifi!

Ψαχνει συνεχεια για wireless.... και κανει και μονο του refresh καθε φορα που επιστρεφω στην πρωτη σελιδα

 

Κατι ακομα:

Θελω να προσθεω ενα application ως widget αλλα δεν εμφανιζεται στην λιστα.

Μπορω να το κανω?!

Π.χ. ενω εχω κανει install τον opera δεν μπορω να τον βαλω σαν widget

 

υπαρχουν και κατι ρυθμισεις στο κινητο. Αν δεν τις κανεις οπως πρεπει σε ολους το ιδιο θα εκανε.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Αν πατησετε πανω στο wlan widget δεν σας βγαζει "switch WLAN scan off"

Αυτο δεν απενεργοποιει ολο το wireless?!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μπαταρία τι λέει ρε παιδιά;

Εγω ειμαι μετά απο 3 φορτίσεις στις 50 ώρες σε Cosmote με μπόλικη ομιλία και αρκετό σκάλισμα.

Να είμαι ευχαριστημένος;

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...