Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οτι το ειχε εγκατεστημένο δεν σημαίνει οτι το εχει επίσημα μέσα (οτι εχει πάρει έγκριση η συσκευη να το εχει). Μπορει να στο έβαλε ο κατασκευαστής και για αυτο λέει στα στοιχεία του λινκ που έδωσες pre-loaded. Εμένα αυτο με υποψιαζει, μιας και ειναι φθηνη ταμπλετα και όχι επώνυμη. Εδώ δεν εχουν πάρει πολυ πιο δυνατές συσκευές έγκριση για να εχουν play store. Το αν δεν το έχεις επίσημα δεν ξέρω οταν πας να κατεβασεις τι και ποιο .apk version θα κατεβαζεις, αν θα υπάρχουν διαφορετικά απο μια εταιρία για διαφορετικές υλοποιησεις κινητών που θα τρεχουν σε διαφορετικες αρχιτεκτονικες.

 

Αν το κανεις επαναφορα δηλαδη θα είσαι οκ μετα? θα λειτουργεί εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αλλα μετα απο καιρο παλι τα ιδια θα κανει!!!τι μου προτινεις να κανω ?

απλα θελω να κατεβαζω εφαρμογες για την συσκευη...ειτε απο το play store ειτε πες μου καποια αλλη να περασω μεσα!!!αλλα να σε ρωτησω κατι?

γιατι να μην λειτουργουν και μερικες εφαρμογες που κατεβασα απο εκει?πχ facebook και μερικες αλλες να λειτουργουν κανονικα?πχ youtube η meteo ...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβαζεις και να εγκαθιστας μονος σου εφαρμογές, αλλα πάντα απο πηγές που εμπιστεύεσαι, γιατι τοτε δεν θα υπάρχει το play store να σε προστατέψει για τυχον κινδύνους. Επίσης υπάρχουν market/stores πέραν του play store, μερικα μεγάλα και επώνυμα -όπως το amazon AppStore-, δεν μπορω να σου εγγυηθω ομως οτι θα εχουν οτι ψάχνεις και σίγουρα όχι το μέγεθος του play store της google.

 

Και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να καταλάβεις οτι δεν ειναι σίγουρο οτι θα εξαφανιστούν οι ασυμβατοτητες και τα προβληματα σου. Για αυτα ευθύνεται καθαρά ο κατασκευαστής του chipset σου που τον έψαξα ελάχιστα και κατάλαβα οτι ειναι φθηνός κινέζος και δεν κατάλαβα αν ειναι κάν mediatek, πράγμα που εξαρχής δείχνει αυτο που σου έλεγα, οτι δεν εχει πάρει έγκριση η συσκευη απο την google. Σε αυτην την περίπτωση η google δεν κοιτα για ασυμβατοτητες με αρχιτεκτονικες "παρόμοιες" και δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί κάπως αυτο. Αν υπάρχουν πολλές εκδόσεις για διαφορετικές αρχιτεκτονικες εσυ δεν ξέρω κάν ποια κατεβαζεις και αυτη που κατεβαζεις και θεωρητικά σε υποστηρίζει δεν θα ειναι βελτιστοποιημενη για να τρέξει σε σένα εξαρχής. Αυτο πρεπει να καταλαβεις. Ούτε οι προγραμματιστες το παίρνουν υπόψη, ούτε η google οταν σχεδιάζουν τις εφαρμογές.

 

Επίσης να ξέρεις οτι ειναι σχετικα αδύναμη η ταμπλετα αυτη για android 4, ειναι στα όρια, συνεπώς μην περιμένεις την τέλεια εμπειρια έτσι και αλλιώς. Γιατι επώνυμα κινητα με πολλα πιο παραπάνω λεφτα επίσης εχουν θέματα "εμπειρίας" με τέτοια specs σε android 4. Θέλεις πιο δυνατά specs δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να δω τι υπόλοιπο έχει η κάρτα που έχω συνδέσει με το μάρκετ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ομως και σχολια κακης κριτικης απο χρηστες που δεν ξερουν να δουλεψουν εφαρμογες ή το τηλεφωνο τους δεν τη δουλευει καλα/σωστα. Γενικα τα σχολια μερικες φορες @@@

Αυτο ομως δεν θα αλλαξει και με το google+. Aν καποιος δεν ξερει να δουλεψει σωστα ή οχι μια εφαρμογη και στο google+ να γραφτει το ιδιο θα συνεχισει να κανει. Απλα θα σταματησουν καποια ανουσια σχολια, ομως μαζι με αυτα ισως να σταματησουν και καποια χρησιμα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!:)

Συνέβει το εξής περίεργο....Ήθελα να αγοράσω μια εφαρμογή απο το google play έτσι έβαλα την κάρτα μου στον λογαριασμό του google για να πραγματοποιήσω την συναλλαγή όμως επειδή ήταν american express δεν μπόρεσα τελικά να την χρησιμοποιήσω δεν την δεχόταν...ξαφνικά ανακαλύπτω πως έχει γίνει μια συναλλαγή στην οποία με έχουν χρεώσει ενα δολλάριο.Μπαίνω στο google wallet δεν μου εμφανίζει τίποτα.Όμως είναι σίγουρο πως έχουν παρει χρήματα γιατι μου ήρθε ειδοποίηση απο την τράπεζα στο κινητό για την κίνηση αυτή.Συγκεκριμένα μου λέει πως η google corp τράβηξε το δολλάριο.Τα φώτα σας παρακαλώ!

{What goes around comes around}
Link to comment
Share on other sites

εικονική χρέωση είναι , απλά για να επιβεβαιωθεί ότι η κάρτα είναι ενεργή. Αν θυμάμαι καλά πιστώνεται σύντομα..;)

το μάρκετ δέχεται ΑΜΕΧ, μόνο όταν πρόκειται για USD...οπότε καλύτερα να βάλεις και μια visa/mastercard..;)

Link to comment
Share on other sites

εικονική χρέωση είναι , απλά για να επιβεβαιωθεί ότι η κάρτα είναι ενεργή. Αν θυμάμαι καλά πιστώνεται σύντομα..;)

το μάρκετ δέχεται ΑΜΕΧ, μόνο όταν πρόκειται για USD...οπότε καλύτερα να βάλεις και μια visa/mastercard..;)

 

Α ωραία γιατί τρόμαξα λέω hackers?....ευχαριστώ για την απάντηση να είσαι καλά!:)

{What goes around comes around}
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους. Παιδια αγορασα ενα SAMSUNG MINI 2 σημερα στο γιο μου και κατεβασα απο το PLAY το app για το facebook ,αλλα οταν κανω την συνδεση δεν κανει με τιποτα login . ουτε και στο messenger. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρόνια και χρόνια πολλά σε όλους. Εχω πρόβλημα με το μάρκετ. Κλικ και εμφανίζει ενεργοποίηση περιεχομένων παρασκηνίου,αλλά δεν ανοίγει...καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες εγω εχω ενα προβλημα εχω παρει το xperia mini και δεν μου εχει την εφαρμογη android market μου εχει xperia hot shots και δεν μπορω να κατεβασω τιποτα παω να κατεβασω το google play το κατεβαζω και δεν μου το ανοιγει καν εχω κανει και gmail και παλι τιποτα μηπως ξερει κανεις να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στην τράπεζα σου.

 

Έχω WEBUY Κάρτα της Πειραιώς που την φορτώνεις όσο θες από το σπίτι σου και σου, λέει αναλυτικά για της αγορές και της ημερομηνίες που θες..!!!;) Αν έχεις ένα λογαριασμό στην Πειραιώς, και e-baking την αποκτάς αμέσως απο το σπίτι σου, και μέσα σε 10' ξεκινάς της αγορές...!!!

 

http://s14.directupload.net/images/130102/vlc3cz43.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο google play απο τον υπολογιστή και βλέπω αντί του δικού μου τηλεφώνου, ενα άλλο που εγώ δεν είχα ποτέ. Το δικό μου δεν εμφανίζεται. Ξέρει κανείς κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους. Παιδια αγορασα ενα SAMSUNG MINI 2 σημερα στο γιο μου και κατεβασα απο το PLAY το app για το facebook ,αλλα οταν κανω την συνδεση δεν κανει με τιποτα login . ουτε και στο messenger. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

 

Είσαι σε λάθος θέμα.

Κατά τα άλλα: επιβεβαίωσες ότι έχεις δίκτυο σε άλλες εφαρμογές? (πχ browser) Αν ναι, σιγουρέψου ότι από το ίδιο δίκτυο έχεις πρόσβαση σε facebook/messenger, μπορεί να κόβονται από κάποιο firewall. Αν όχι, συνδέσου στο δίκτυο :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, εχω το sony ericsson xperia x8 και καθε φορα που παω να κατεβασω καποια εφαρμογη απο το market παταω εγκατασταση και μετα απο λιγο μου βγαζει πανω πανω " η ληψη δεν ηταν επιτυχης, προσπαθηστε ξανα" οσες φορεσ και αν το κανω παντα αυτο βγαινει..εχετε κατι στο νου σας?
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο. Username και password είναι σωστά;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κουρασμένος με το ψαξιμο αγοράς εφαρμογών μέσω paypal,androidpit κτλ χτύπησα μια prepaid τράπεζας Κύπρου. Από χθες και ενώ έχει χρήματα η κάρτα, δεν μπορώ με τίποτα να την προσθέσω.

 

Δοκιμάζοντας από την συσκευή μου βγάζει "Σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών από τον διακομιστή [RPC:S-7:AEC-0]".

Στον υπολογιστή,σε δοκιμή αγοράς απ'το play, μου βγάζει "Άκυρη πιστωτική κάρτα" και σε δοκιμή προσθήκης της κάρτας στο google wallet "πρόβλημα εξουσιοδότησης και να τηλεφωνήσω στην τράπεζα".

 

Από την τράπεζα μου λένε πως όλα είναι οκ.

 

Φαντάζομαι πως τα στοιχεία μπαίνουν όλα στα λατινικά(δοκίμασα κεφαλαία-μικρά). Κάτω από την διεύθυνση στο κενό πλαίσιο βάζουμε κάτι;

 

Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει λίγο την διαδικασία μπας και κάτι κάνω λάθος ή έχει ιδέα για το τι μπορεί να φταίει θα βοήθήσει πάρα πολύ.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, εχω το sony ericsson xperia x8 και καθε φορα που παω να κατεβασω καποια εφαρμογη απο το market παταω εγκατασταση και μετα απο λιγο μου βγαζει πανω πανω " η ληψη δεν ηταν επιτυχης, προσπαθηστε ξανα" οσες φορεσ και αν το κανω παντα αυτο βγαινει..εχετε κατι στο νου σας?

Η εφαρμογή λέγεται market ή google play; Άλλες εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει στη συσκευή σου;

 

@R_bachman, μάλλον η κάρτα που έβγαλες φταίει. Πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους στη τράπεζα αν η κάρτα είναι debit, αλλιώς πάλι η κάρτα θα φταίει λογικά. Δοκίμασε να προσθέσεις στο google wallet άλλη κάρτα που επιβεβαιωμένα έχει χρησιμοποιηθεί για να δεις αν την δέχεται.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη λεγεται market .. εχω κανει αλλη μια εγκατασταση απο ενα αλλο που λεγεται playnow αλλα πριν απο μια αναβαθμιση λεγοταν αλλιως κατι με store... !!
Link to comment
Share on other sites

@R_bachman, μάλλον η κάρτα που έβγαλες φταίει. Πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους στη τράπεζα αν η κάρτα είναι debit, αλλιώς πάλι η κάρτα θα φταίει λογικά. Δοκίμασε να προσθέσεις στο google wallet άλλη κάρτα που επιβεβαιωμένα έχει χρησιμοποιηθεί για να δεις αν την δέχεται.

 

Μια prepaid visa έχουνε στην Κύπρου και έχω διαβάσει πως δουλεύει στο μαρκετ.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μια prepaid visa έχουνε στην Κύπρου και έχω διαβάσει πως δουλεύει στο μαρκετ.

 

Εμένα η δικιά μου που είναι της Κύπρου η χρεωστική δουλεύει μια χαρά!

{What goes around comes around}
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου που είναι της Κύπρου η χρεωστική δουλεύει μια χαρά!

 

Δοκίμασα την eurobank visa που έχω και την πήρε κανονικά. Το θέμα είναι πως ήθελα μια prepaid να μην έχω τυχόν προβλήματα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την eurobank visa που έχω και την πήρε κανονικά. Το θέμα είναι πως ήθελα μια prepaid να μην έχω τυχόν προβλήματα.

 

Σωστός κι εγώ με την ίδια λογική το έκανα.

{What goes around comes around}
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη λεγεται market .. εχω κανει αλλη μια εγκατασταση απο ενα αλλο που λεγεται playnow αλλα πριν απο μια αναβαθμιση λεγοταν αλλιως κατι με store... !!

Αν δεν βρεις εφαρμογή που λέγεται play store, δοκίμασε να πας ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> android market και να πατήσεις απεγκατάσταση αναβαθμίσεων. Άνοιξε πάλι την εφαρμογή και λογικά θα σου αναβαθμιστεί αυτόματα (σε play store) και θα μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές.΄

Δοκίμασα την eurobank visa που έχω και την πήρε κανονικά. Το θέμα είναι πως ήθελα μια prepaid να μην έχω τυχόν προβλήματα.

Σου είπα να βάλεις άλλη κάρτα για να δεις τι φταίει, αφού λοιπόν φταίει η κάρτα πρέπει να πας στη τράπεζα και να τους πεις να σου βγάλουν Debit, τόνισε το γιατί προφανώς σου έβγαλαν λάθος καρτούλα. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...