Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω το έλυσα με τον εξης τροπο. Μπαίνοντας στο μενου με volyme up+κεντρικο κουμπι+ πληκτρο ενεργοποιησης εκανα ενα που λεει αν θυμαμαι καλα reset cache repartition η κατι τετοιο και μετα ολα καλα. Ειχα μια nordway εκδοση και μετα περασα μια ισπανικη και τελος αλλη norway αλλα μετα απο reset ξεκινουσε με ισπανικα. Ελπιζω να βγαζετε ακρη με αυτα που σας λεω. Τα παταγα ολα αφου δε με καιει για το τηλεφωνο κ ηδη ειχα κανει hard reset
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα ενα αριθμο πιστωτικής στο playstore όμως τώρα θελω οπωσδήποτε να τον διαγράψω να αγοράζω με άλλη πιστωτική. Τι μπορώ να κανω;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum :happy:

Μπορείς να μεταβείς στη διεύθυνση wallet.google.com και στα αριστερά σου βρίσκεται η επιλογή "Μέθοδοι πληρωμής". Από εκεί μπορείς να κάνεις προσθήκη ή κατάργηση!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το Green Orange M3 smartphone και μου ηρθε με Android 4.0.4 χωρις Play Store εγκατεστημενο.Κατεβασα καποιο Play Store mod apk απο το xda και το εγκατεστησα.Ανοιγει κανονικα η εφαρμογη και δεν κλεινει αλλα μου βγαζει ''server error'' και τιποτα αλλο.Δεν μπορω ουτε να δω ουτε να κατεβασω καποια εφαρμογη απο το Store.Τι να κανω?Το εχω rootαρει με Framaroot και εχω δοκιμασει να εγκαταστησω τα GoogleLogin και Google Framework με το δευτερο να μην εγκαθισταται...
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά θα σας δείξω έναν τέλειο τρόπο να επαναφέρεται το play store αν έχει πρόβλημα...

Nα σας πω λίγο για το πρόβλημα που είχα εγώ (και άπειρα άτομα όπως είδα στο google μετά από παρα πολύ ψάξιμο)

Ξαφνικά μια μέρα το play store δεν έμπαινε με τίποτα μου έλεγε no connection, όταν πήγαινα να βάλω account στο google μου έλεγε Can't Establish a reliable connection το the server, γενικά οτιδήποτε τις google/play store δεν λειτουργούσε παρόλο που ήμουν μια χαρά συνδεδεμένος στο wifi. ας μην πολυλογώ

 

H αιτια και οι πιο γνωστοί τρόποι οι οποιοι θα βρείτε και στο google εάν σας συμβεί ποτε είναι να ρυθμίσετε σωστά την ώρα του κινητού και την ημερομηνία, να πάτε στις ρυθμίσεις>εφαρμογές δείτε όλες τις εφαρμογές σας επιλέξτε το play store και στη συνέχεια πιέστε εκκαθάριση δεδομένων και Clear cache το ίδιο θα κάνετε και στο download manager που υπαρχει και αυτο στς εφαρμογες.

Δοκιμάστε επίσης να βγάλετε το google λογαριασμό σας και να τον ξαναβάλετε...εγω εβγαλα και ξαναεβαλα το playstore πααλι τιποτα, μπορει να εχετε κατεβασει να βαλετε πολυ πιο καινουρια εκδοση play store απο αυτη που υποστηρίζει το android version σας

Παρόλα αυτά εμενα δεν δούλευε, έκανα ΚΑΙ επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ως τελευταία λύση και τίποτα!

 

Εδώ λοιπόν θα σας πω για την τελευταία λύση η οποια και δούλεψε για μένα και εύχομαι για πολλους ακόμα από εσάς καθώς συμβαίνει συχνά αυτό το πρόβλημα:

Εννοείτε πως πρέπει νάχουμε κάνει root στο κινητό μας έτσι!

 

Κατεβάστε το root explorer.

Κάντε εγκατάσταση θα σας ζήτηση να του επιτρέψετε root access εννοείτε πατάτε ναι.

Ανοίγετε το πρόγραμμα μετά θα πάτε στον φακελο root μετά στον φάκελο etc και εκεί θα βρείτε το αρχείο host, πρώτου το ανοίξετε βεβαιωθείτε ότι πατήσατε πάνω στην μέση γραφει Mount R/W πατήστε αυτό και μετά πατήστε στο host ανοίξτε το με text editor

θα δείτε μέσα έχει μερικά πράγματα του στιλ:

127.0.0.1 localhost

74.125.93.113 android.clients.google.com

 

Εμενα για παράδειγμα είναι έτσι:

127.0.0.1 localhost

#127.0.197.147.21 android.clients.google.com

#127.130.85.93 android.clients.google.com

mtalk.google.com

 

αυτό που μένει να κάνετε είναι να προσθέσετε μια δίεση # σε κάθε αρχή των android.clients.google.com όπως έχω κάνει εγώ στο δικό μου! (δεν χρειάζεται στο πρώτο που γραφει 127.0.0.1)

tips:

Πριν δοκιμάσετε να μπείτε στο play store κάντε μια επανεκκίνηση και μετά μπείτε.

Kατά καιρούς διαφορα παιχνίδια που κατεβάζετε θα προσθέτουν μερικές ip εκεί στο hosts αρχείο οποτε που και που ίσως χρειαστεί να ξαναπηγαίνετε να προσθέτετε δίεση. Η μπορειτε πολυ απλα αντι να βαζετε διεση, να σβησετε τα παντα στο host και να αφησετε το 127.0.0.1 localhost μονο, θα λειτουργει αψογα επισης!

Eπίσης το root explorer συνήθως σας βγάζει στον φάκελο root οποτε πηγαίντε και ψάξτε κατευθείαν το φάκελο etc και μετά hosts.

Μπoρω να εγγυηθω πως αν δοκιμασετε ολους αυτους τους τροπους 99.9% καποιος θα δουλεψει για σας(εκτος αν δεν κανετε σωστα κατι.)

 

Παρακαλω καποιον moderator να κανει stick αυτο το ποστ μου για να μην χαθει στις σελιδες εδω περα διοτι ειναι ενα θεμα που απασχολει και θα απασχολησει τους παντες καποτε. Ειτε να το προσθέσει σαν topic στο android category

 

Link root explorer: https://mega.co.nz/#!PIcy2BLa!oTZsLOLDZP-l-20uyihptOcsf7xwa9ESOA6Aa8QQ7Iw

mirror link σε περιπτωση που δεν σας δουλευει το προηγουμενο: https://www.mediafire.com/?h80877i4vqdw1dq

 

συγγνώμη αν κάποιες λεξεις είναι αγγλικά, απλά χρησιμοποιώ αγγλικά στο κινητό μου και δεν ξέρω πως τα γραφει σε εσάς που εχετε ελληνικά.

π.x. το cache :p

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

πολυ σημαντικο ποστ αυτο

βεβαια με την εκκαθαριση δεδομενων/cache και αφαιρεση λογαριασμου το γνωριζα

αλλα οσο για τη διεση δεν το γνωριζα

δεν ξερω που το πετυχες η αν το ανακαλυψες μονος σου αλλα μπραβο

συμφωνω να γινει stick το ποστ

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει κατι παρομοιο στο xda οταν εκανα μια πατατα με το hosts παλια

να προσθέσω πως εάν όταν πάτε να αγοράσετε coins/credits η οτιδήποτε μέσα σε ένα πρόγραμμα η παιχνίδι και σας λέει ότι δεν επικοινωνεί και δεν μπορείτε να αγοράσετε τώρα, κατά πασα πιθανότητα έχει προσθέσει μια ip στο αρχείο hosts το οποιο δεν έχει δίεση, πηγαίντε βάλτε δίεση και θάναι ok!

βεβαια ίσως χρειαστεί να κάνετε στο παιχνίδι και στο play store clear cache(πριν μπειτε) γιατί θάχει κολλήσει από πριν πως δεν μπορεί να επικοινωνήσει

Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση του play store διαβάσε αυτο http://blog.antelife.com/2014/01/10/newman-n2-k1b-play-store-solution-show-newman-video.html .Για σιγουρο αποτελεσμα χρησιμοποίησε windows 7 και πίσω.Εαν έχεις κάποια απορια στείλτε μύνημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρελαβα ενα Newman K1B με Αndroid 4.2.1 το οποιο ειναι rooted αλλα δεν εχει Play Store.Εχει ενα αλλο μαρκετ που γραφει App Search (αυτο της εικονας) το οποιο ομως ειναι στα κινεζικα και δεν μπορω να του αλλαξω γλωσσα.Κατεβαζει κανονικα βεβαια ολες τις εφαρμογες.Κατεβασα απο εκει αλλα και απο τον browser το Play Store και ενω το εγκατεστησα κανονικα μολις παω να τον ανοιξω κρασαρει και κλεινει αμεσως.Επειδη ειναι για δωρο τι να κανω?

http://pic.pandawill.com/media/banner/2013-08-08_16_17_20Newman%20K1BA.jpg

 

Για εγκατάσταση του play store διαβάσε αυτο http://blog.antelife.com/2014/01/10/newman-n2-k1b-play-store-solution-show-newman-video.html .Για σιγουρο αποτελεσμα χρησιμοποίησε windows 7 και πίσω.Εαν έχεις κάποια απορια στείλτε μύνημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Για εγκατάσταση του play store διαβάσε αυτο http://blog.antelife.com/2014/01/10/newman-n2-k1b-play-store-solution-show-newman-video.html .Για σιγουρο αποτελεσμα χρησιμοποίησε windows 7 και πίσω.Εαν έχεις κάποια απορια στείλτε μύνημα.

όταν είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα λύθηκε αντιγράφοντας το play store.apk στον φάκελο system/app και κάνοντας το εγκατάσταση μετά από κει...(αφού τόχουμε κάνει unistall πρώτα) αλλα σιγουρα να δοκιμασει πρωτα αυτο που του ειπες

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανά 2ωρο το εικονίδιο wifi από μπλε έγινε γκρι. Έχω κανονικά σύνδεση, συγχρονίζω με google.

Έκλεισα άνοιξα ασύρματο, επανεκίνηση ρούτερ-κινητού, καθαρισμός cache google play. Το μόνο που μένει είναι φανουρόπιτα! :lol:

Δεν μου το είχε ξανακάνει και είμαι περίεργος τι συμβαίνει επειδή το κινητό δουλεύει μια χαρά.

 

edit

 

Ενώ ο συγχρονισμός και google play δουλεύουν καλά, έβαλα το hangouts και δεν μπορεί να συνδεθεί με την google. Άρα το γκρι εικονίδιο είναι γι'αυτό το λόγο.

Προτείνει κάποιος κάτι για αντιμετώπιση;

 

edit2

 

Πάνω στην απόγνωσή μου επειδή δεν είχα κάτι άλλο να προσπαθήσω, έβγαλα τις σιμ, άνοιξα το κινητό συνδέθηκα με wifi και έγινε μπλε!! Ξαναέβαλα τις σιμ και όλα καλά!

Edited by bill_phone
Λύση στο πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

γιατί όταν προσπαθώ να κατεβάσω κάτι από το Mrket μου λέει ότι δεν έχει διαθέσιμο χώρο.....ενώ δεν έχω πολλές εφαρμογές μόνο fb chrome es explorer......

το κινητό είναι κινέζικο και έχω βάλει το google play χειροκινητα στον φάκελο system app.....

Link to comment
Share on other sites

Μη χαλάς τη ζαχαρένια σου, βάλε απτόιντ... :)

Σ ευχαριστω παρα πολυ.Το ειχα ηδη κανει,δουλευει μια χαρα και οντως δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρουμαι περαιτερω.Να σαι καλα.

Για εγκατάσταση του play store διαβάσε αυτο http://blog.antelife.com/2014/01/10/newman-n2-k1b-play-store-solution-show-newman-video.html .Για σιγουρο αποτελεσμα χρησιμοποίησε windows 7 και πίσω.Εαν έχεις κάποια απορια στείλτε μύνημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για εγκατάσταση του play store διαβάσε αυτο http://blog.antelife.com/2014/01/10/newman-n2-k1b-play-store-solution-show-newman-video.html .Για σιγουρο αποτελεσμα χρησιμοποίησε windows 7 και πίσω.Εαν έχεις κάποια απορια στείλτε μύνημα.

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα δεν το εχω πλεον στα χερια μου.Θα μιλησω με τον κατοχο του και θα σ ενημερωσω.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

επίσημα πλέον στο play store και ο Google Now Launcher (o default δηλαδή του nexus 5) για όλες τις nexus και Google Play edition συσκευές :)
Link to comment
Share on other sites

επίσημα πλέον στο play store και ο Google Now Launcher (o default δηλαδή του nexus 5) για όλες τις nexus και Google Play edition συσκευές :)

 

Μια χαζη ερωτηση που αν και εχω εμπειρια από πολλα android τι είναι ο περιβόητος Launcher ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

επίσημα πλέον στο play store και ο Google Now Launcher (o default δηλαδή του nexus 5) για όλες τις nexus και Google Play edition συσκευές :)

 

Κάποιο link; Δεν μου τον βγάζει στο nexus 7 (2013), της Google είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link; Δεν μου τον βγάζει στο nexus 7 (2013), της Google είναι;

 

Εδώ είσαι: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.launcher

Της Google κανονικά είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.launcher

Της Google κανονικά είναι.

 

Μόλις έκανα και τις πρώτες ρυθμίσεις και λειτουργεί τέλεια!

Ανυπομονώ να δω πως θα τα πάει και με την κατανάλωση μπαταρίας, πολύ φοβάμαι ότι θα της δίνει και θα καταλαβαίνει..

Για να δούμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ το apk για όποιον άλλον θέλει να τον δοκιμάσει σε μη Google συσκευή

http://d-h.st/iNW

 

πηγή: xda φυσικά :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση που αν και εχω εμπειρια από πολλα android τι είναι ο περιβόητος Launcher ?

 

Το οπτικο μερος διαχειρισης της συσκευης. Αυτο που βλεπεις δηλ. (με τα εικονιδιακια κλπ, και που βαζεις τα widgets). Στα Samsung πχ ειναι ο touchwiz, στα HTC το Sense κ.ο.κ. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

επίσημα πλέον στο play store και ο Google Now Launcher (o default δηλαδή του nexus 5) για όλες τις nexus και Google Play edition συσκευές :)

 

... που έχουν KitKat :P

Link to comment
Share on other sites

Το οπτικο μερος διαχειρισης της συσκευης. Αυτο που βλεπεις δηλ. (με τα εικονιδιακια κλπ, και που βαζεις τα widgets). Στα Samsung πχ ειναι ο touchwiz, στα HTC το Sense κ.ο.κ. :)

 

Ευχαριστω.Αν αλλξω και δεν μου αρεσει μπορω να επαναφερω το παλιο οπτικο μερος ?

Αν και στα δυο κινητα που προανεφερες μια χαρα εμφανιση εχουν με λιγο καλυτερη του HTC που ειχε σε σχεση με το Samsung που εχω τωρα.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Αν αλλξω και δεν μου αρεσει μπορω να επαναφερω το παλιο οπτικο μερος ?

Αν και στα δυο κινητα που προανεφερες μια χαρα εμφανιση εχουν με λιγο καλυτερη του HTC που ειχε σε σχεση με το Samsung που εχω τωρα.

 

Ναι μπορείς εύκολα,είτε απεγκαθηστωντας το νέο,είτε απλά επαναφέροντας το παλιό.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Είχα βάλει μια εφαρμογή στη λίστα με τις επιθυμίες μου. Την επόμενη μέρα, έκανα την εγκατάσταση αλλά η εφαρμογή εξακολουθεί να βρίσκεται στις "επιθυμίες μου". Τι πρέπει να κάνω για να φύγει; [ATTACH]41852[/ATTACH]

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...