Jump to content

Play Store (πρώην Google Play) - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Υπάρχει κανεις που να αγοράζει με χρεωστική (debit) VISA/MASTERCARD??? Οχι προπληρωμένες κλπ...

 

Οι περισσότεροι τέτοια έχουμε και αγοράζουμε χωρίς πρόβλημα. Δοκίμασες να κάνεις την αγορά από το PC και έχεις πρόβλημα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω τρελαθει από προχθες να δοκιμάζω με την ALPHA BANK ENTER VISA που αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω, χωρίς επιτυχία...κολλάει συνέχεια είτε στο authorizing download είτε στο starting download και τελικά αναγκάζομαι να ακυρώσω...δείτε και το post μου στην προηγούμενη σελίδα και καθε βοήθεια/ιδέα ευπρόσδεκτη :O

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω τρελαθει από προχθες να δοκιμάζω με την ALPHA BANK ENTER VISA που αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω, χωρίς επιτυχία...κολλάει συνέχεια είτε στο authorizing download είτε στο starting download και τελικά αναγκάζομαι να ακυρώσω...δείτε και το post μου στην προηγούμενη σελίδα και καθε βοήθεια/ιδέα ευπρόσδεκτη :O

 

Με μια τέτοια αγορά έκανα αγορά πριν λίγο. Είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει σωστά τα στοιχεία που απαιτούνται;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω δει αριθμο κάρτας, τριψήφιο κλπ εκατό φορές...ασε που εχω δοκιμάσει και με άλλες 2 (Eurobank debit Mastercard & Πειραιως debit VISA) και συμβαίνουν ακριβως τα ιδια...έχω κανει και ολο το troubleshooting της Google για το "starting download"...πφφφ απογοήτευση...

Με τις προσφορές που τρέχουν θα αναγκαστώ να βγάλω καμια προπληρωμένη πιστωτική και δεν το θελω...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν έχεις δοκιμάσει και με άλλες κάρτες και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, νομίζω ότι και προπληρωμένη να βάλεις δεν θα κάνεις δουλειά σου. Κάτι με το λογαριασμό σου γίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση: πόση ωρα κάνει συνήθως από την παραγγελια και το αντίστοιχο mail που σας έρχεται μέχρι την χρέωση στην κάρτα σας; Αφήνουν συνηθως να παρέλθει το 15λεπτο για πιθανή ακύρωση ή ποικίλει ανάλογα με την εταιρεία της εφαρμογής;;;

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια γρήγορη ερώτηση: πόση ωρα κάνει συνήθως από την παραγγελια και το αντίστοιχο mail που σας έρχεται μέχρι την χρέωση στην κάρτα σας; Αφήνουν συνηθως να παρέλθει το 15λεπτο για πιθανή ακύρωση ή ποικίλει ανάλογα με την εταιρεία της εφαρμογής;;;

 

Ισχύει το 15λεπτο για ακύρωση της παραγγελίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει και με άλλες κάρτες και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, νομίζω ότι και προπληρωμένη να βάλεις δεν θα κάνεις δουλειά σου. Κάτι με το λογαριασμό σου γίνεται.

 

Μάλλον έχεις δίκιο για κακή μου τύχη...:(

Μόλις δοκίμασα με prepaid Eurobank VISA, έχουν περάσει 45 λεπτα και η κάρτα δεν έχει χρεωθει ακόμα.

Το πρωτότυπο είναι οτι προ ολίγου για πρωτη φορά μου ηρθε email με "πρόβλημα στην παραγγελία" και η παραγγελία στην λίστα του PC market έγινε από completed --> declined

Tι πρόβλημα ρε γμτ να έχει ομως ο google λογαριασμός μου που τόσο καιρό έχω κατεβάσει 100 εφαρμογές;; :wacko:

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανεις που να αγοράζει με χρεωστική (debit) VISA/MASTERCARD??? Οχι προπληρωμένες κλπ...

 

Κι εγω με χρεωστικη Enter visa της Alpha Bank.Απο τον υπολογιστη η απο τον Browser του κινητου αγοραζω κανονικα,απο το Market δεν μπορω :worry:

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι οτι μετά από 10(!!) αποτυχημένες απόπειρες αγορών χθες και σήμερα, και η prepaid VISA και η χρεωστική της ALPHA BANK έχουν "σταμπαριστει" ως "declined" από το wallet, με οτι αλλαγές κι αν πειραματιστω σε διευθυνση κλπ, οπότε προσπαθώντας να ξαναπαραγγείλω, οι κάρτες στην drop list εμφανίζονται πλέον ως "μη υποστηριζόμενοι μέθοδοι πληρωμής"...ΑΔΙΕΞΟΔΟ...

Ευχαριστώ πάντως όσους έχουν βοηθήσει ως τωρα εστω και με ενα post

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδιά έχω και εγώ ένα θέμα με το market. Απο το κινητό αγοράζω κανονικά. Απο τον υπολογιστή όμως μου βγάζει το παρακάτω μηνυμα: Για τη δική σας προστασία στο checkout, συνδεθείτε ξανά στον λογαριασμό σας.

Και θέλω να αγοράσω το christmas hd και δεν το βρίσκω στο market. Βρίσκω μόνο την έκδοση με 2€.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Τελικά επέλεξα να αγοράσω την έκδοση των 2€ και μου τη χρέωσε 0,10€.

Edited by tarzan_t
Link to comment
Share on other sites

Έγινε κανονικά και το update στην τελευταία έκδοση του maps :)

 

Σε ποια έκδοση είσαι τώρα;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποια εφαρμογη χρησιμοποιεί ή χρειάζεται τους google maps?

και τέλος γιατί να τους κατεβάσει κάποιος?

ΥΓ-εχω την εντύπωση πως κάτι μου διαφέυγει!!

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κανονικά και το update στην τελευταία έκδοση του maps :)

 

Σε ποια έκδοση είσαι τώρα;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Ήρθε και η οριστική επιβεβαίωση οτι πλεον θα έχουμε κανονικά updates :D

Μετά το χθεσινό minor update η τελευταία version είναι 6.0.1

 

ΥΓ: Χαζευοντας τις διαθεσιμες εφαρομογες της Google στο market είδα και το Google+ όπως είχε γραψει ένας φίλος προχθες :) (μάλιστα χθες είχε και update που άλλαξε και το εικονίδιο της εφαρμογής). Άντε Google, αντε...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν μπορώ να αγοράσω εφαρμογές όπως με το παλιό μαρκετ,ακόμα!έλεος πια!πρέπει κάθε φορά να κάνω απεγκατάσταση του νέου μαρκετ,να γυρίσει στο παλιό για να κάνω μια ριμάδα αγορά!

Ως αναφορά το google maps έχω την 5.8.0 και στο μαρκετ δεν την βρίσκω την εφαρμογή ,ουτε στις εφαρμογές μου ουτε γενικά στο μαρκετ!

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ilka και εγώ με το desire s, με γλώσσα στα αγγλικά όμως , αγοράζω κανονικά εφαρμογές στο νέο μαρκετ και το maps χθες για πρώτη φορά πήρε την καινούργια αναβάθμιση χωρίς να το γυρίσω στο παλιό μαρκετ
Link to comment
Share on other sites

@ilka και εγώ με το desire s, με γλώσσα στα αγγλικά όμως , αγοράζω κανονικά εφαρμογές στο νέο μαρκετ και το maps χθες για πρώτη φορά πήρε την καινούργια αναβάθμιση χωρίς να το γυρίσω στο παλιό μαρκετ

 

πες μου λιγο εαν γυρισω την γλωσσα του κινητου στα αγγλικα μονιμα τι "χανω" απο τα ελληνικα?για sms εχω το gosms οποτε ελληνικα εκει εχω.τι αλλο χανω?η ωρα αλλαζει?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση είσαι τώρα;

 

 

6.01

 

 

 

 

ποια εφαρμογη χρησιμοποιεί ή χρειάζεται τους google maps?

και τέλος γιατί να τους κατεβάσει κάποιος?

ΥΓ-εχω την εντύπωση πως κάτι μου διαφέυγει!!

 

Προσωπικά το χρησιμοποιώ συχνά το maps ειδικά αφού έβαλαν την λειτουργία όπου μπορείς να αποθηκεύσεις ένα μέρος του χάρτη για offline χρήση.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

εγω αγοραζω με enter visa tis alpha bank που ειναι χρεωστικη , και με αφηνει απο τον υπολογιστη αλλα οχι απο το κινητο (αν κ παλιοτερα με παλιο μαρκετ δεν ειχα θεμα)

 

πες μου λιγο εαν γυρισω την γλωσσα του κινητου στα αγγλικα μονιμα τι "χανω" απο τα ελληνικα?για sms εχω το gosms οποτε ελληνικα εκει εχω.τι αλλο χανω?η ωρα αλλαζει?

δυστυχώς δεν ξέρω να σου πώ τι χάνεις . Η ώρα πάντως είναι κανονική δεν μου έχει αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

πες μου λιγο εαν γυρισω την γλωσσα του κινητου στα αγγλικα μονιμα τι "χανω" απο τα ελληνικα?για sms εχω το gosms οποτε ελληνικα εκει εχω.τι αλλο χανω?η ωρα αλλαζει?

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με λέγοντας "χάνω". Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου να σου απαντήσω αν και είναι και θέμα της συσκευής σου ή της rom που φοράς.

Εγώ το έχω μόνιμα στα αγγλικά και δεν βλέπω να χάνω κάτι. Ώρα κλπ και sms είναι το ίδιο. Πληκτρολόγιο ορίζεις εσύ ποιές γλώσσες θα σου δείχνει. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει και να μη σε βολέψει είναι ο τηλεφωνικός κατάλογος. Δεν μπορώ να σου πω τι διαφορές θα έχει γιατί παίζει ανάλογα με το τηλέφωνο ή τον dialer που χρησιμοποιείς όπως και τη γλώσσα των επαφών σου. Προσωπικά τις έχω όλες σε λατινικούς χαρακτήρες (ώστε να ταιριάζουνε και με τα ονόματα του facebook και να μη χρειάζεται να κάνω link έναν έναν) και για να έχω συνεχόμενη ροή στις επαφές μου (όχι πρώτα ελληνικά μετά αγγλικά κλπ).

Επίσης με το android market δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα.

 

Α, η αλλαγή στο android market είναι πως αντί για τα σχόλια των ελλήνων, βλέπεις όλων των αγγλόφωνων. Κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο πλεονέκτημα αυτό γιατί μπορείς να διαβάσεις και 1000 κριτικές αν θες για μια εφαρμογή και όχι με το ζόρι 3-5 (και αν) που μπορεί να έχουν κάνει οι Έλληνες.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όλα τα τελευταία κινητά μου Νokia 5800 και Desire Hd, τα δουλεύω μονίμως με αγγλικό μενού.

Κανένα πρόβλημα με την γλώσσα και πάντα 2 γλώσσες σε πληκτρολόγια για sms, chat κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση. Μετά την αναβάθμιση του κινητού μου έχω Desire HD έχω και το καινούργιο market. Πώς μπορώ να γυρίσω στο παλιό; Απο το μενου ρυθμίσεις->εφαρμογές->μαρκετ-> εκκαθάριση δεδομένων και απεγκατάσταση ενημερώσεων με γυρνάει στην παλιά έκδοση, όμως μόλις ξανα ανοίξω το market με πάει πάλι στο καινούργιο.
Link to comment
Share on other sites

πες μου λιγο εαν γυρισω την γλωσσα του κινητου στα αγγλικα μονιμα τι "χανω" απο τα ελληνικα?για sms εχω το gosms οποτε ελληνικα εκει εχω.τι αλλο χανω?η ωρα αλλαζει?

Αυτό που "χάνεις" είναι ουσιαστικά τα ελληνικά στο μενού και τις εφαρμογές (εκτός αν έχουν επιλογή γλώσσας από μόνες τους). Τίποτα άλλο δεν αλλάζει. Α χάνεις και τα ελληνικά σχόλια πχ στο market ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...