Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα απο εμενα.εχω στην κατωχη μου ενα joy 845 και επειδη το νημα ειναι απλα τεραστιο (155 σελιδες) και διαβασα τις 60 περιπου και μετα απο ψαξιμο μηπως και υπαρχει οδηγος με οτι μπορει να παρει το κινητο (απο rom,theme,gps) και καποιες περιγραφες για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα του τι δουλευει και απο που θα το προμηθευτουμε,δεν βρηκα κατι τετοιο ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η αν εχει σκοπο καποιος να φτιαξει διοτι με τοσες πληροφοριες στο κεφαλι μου και μη εχωντας πανω απο 50% σχεση με android (αχετος και απογοητευμενος απο mobile 6.5 pro και αθλια συσκευη htc touch diamond 2) θελω να ψαξω τι μπορω να κανω με το joy.συγνωμη αν σας κουρασα και αν ειμαι off topic ζητω απο τους mod να το μεταφερουν η να το σβησουν.

 

διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308827

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

απο οτι διαβασα ειναι ασταθης ακομα η rom και κολλαει..

τα καλυτερα που εχω διαβασει ειναι για την pro celestial v2 αλλα και παλι δεν ξερω,θα περιμενω να απαντησει και καποιος αλλος απο το forum για να προχωρησω.σε ευχαριστω παντως.

και ενα ακομα,μπαινω στην αναπαραγωγη μουσικης και διαλεγω ring για τις κλησεις,για τα μηνυματα πως διαλεγω?

επισης να πω οτι μεσα στον φακελο media ειχε φακελο audio και εφτιαξα και εναν notifications οπως ειπαν σε ενα παιδι σε παραπανω post αλλα τζιφος τα μνμ.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το κατεβασα απο αλλου κ το περασα μια χαρα. μαλον καποιο προβλημα υπηρχε με το λινκ

να ρωτησω και κατι αλλο τωρα που την εβαλα την εφαρμογη το μηνυμα εμφανιζεται 2 φορες, μια σαν να μην την ειχα την εφαρμογη και απο την εφαρμογη.δε μπορω να ορισω μονο την εφαργη να εμφανιζει τα μηνηματα?χτυπα και 2 φορες αν αλλαξω τον ηχο

 

όρισε κι εσύ την μια. γίνεται. ή απλά αφαίρεσε την αρχική εφαρμογή...

 

ξέχωρα που με την αρχική εφαρμογή που κουτσουρεύει το όριο χαρακτήρων έχουμε πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εμενα.εχω στην κατωχη μου ενα joy 845 και επειδη το νημα ειναι απλα τεραστιο (155 σελιδες) και διαβασα τις 60 περιπου και μετα απο ψαξιμο μηπως και υπαρχει οδηγος με οτι μπορει να παρει το κινητο (απο rom,theme,gps) και καποιες περιγραφες για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα του τι δουλευει και απο που θα το προμηθευτουμε,δεν βρηκα κατι τετοιο ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η αν εχει σκοπο καποιος να φτιαξει διοτι με τοσες πληροφοριες στο κεφαλι μου και μη εχωντας πανω απο 50% σχεση με android (αχετος και απογοητευμενος απο mobile 6.5 pro και αθλια συσκευη htc touch diamond 2) θελω να ψαξω τι μπορω να κανω με το joy.συγνωμη αν σας κουρασα και αν ειμαι off topic ζητω απο τους mod να το μεταφερουν η να το σβησουν.

 

μόλις 2-3 μυνήματα πιό πάνω εγώ ανέφερα οτι η 2.2 του cas_xp (xda) δούλεψε απροβλημάτιστα σε φρεσκοαγορασμένο joy, με ράδιο (χαμηλή ένταση), bluetooth, wifi hotspot και ταχύτατη! Διάβασε περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=10634846#

 

Επιπλέον στο joy μπορείς να κάνεις ρουτ πανεύκολα (με το z4root) και να καταβέσεις το Rom Manager από το market με το οποίο θα μπορείς να κάνεις image backup όλου του συστήματός σου με το λεγόμενο clockwordmod recovery - και άρα να δοκιμάσεις όποια ρομ θέλεις και να γυρίσεις εκέι που ήσουν αν δεν σου αρέσει!!! Από τα μυνήματα του xda διάβασα οτι η CM δεν πάει πολύ καλά με τα joy, εμένα μια CM και 2.3 που δοκίμασα δεν μου έκατσε, αλλά η 2.2 είναι υπεραρκετή οπότε δεν χρειάστηκα 2.3....

Link to comment
Share on other sites

όρισε κι εσύ την μια. γίνεται. ή απλά αφαίρεσε την αρχική εφαρμογή...

 

ξέχωρα που με την αρχική εφαρμογή που κουτσουρεύει το όριο χαρακτήρων έχουμε πρόβλημα...

 

1)αν μπορεις να με πεις πως θα ορισω εγω τη μια ή πως να αφαιρεσω την αρχικη θα ημουν ευτυχισμενος

2)προσπαθω να αλλαξω το πληκτρολογιο απο πληρες qwerty σε πληκτρολογιο τηλ 12 πληκτρα. παταω στη διαταξη πορτρετου και τοπιου και ενω φαινετε τσεκαρισμενω μολις βγω ξαναλλαζει σε qwerty.εχει κανεις ιδεα τι μπορει να παιζει?

Link to comment
Share on other sites

1)αν μπορεις να με πεις πως θα ορισω εγω τη μια ή πως να αφαιρεσω την αρχικη θα ημουν ευτυχισμενος

2)προσπαθω να αλλαξω το πληκτρολογιο απο πληρες qwerty σε πληκτρολογιο τηλ 12 πληκτρα. παταω στη διαταξη πορτρετου και τοπιου και ενω φαινετε τσεκαρισμενω μολις βγω ξαναλλαζει σε qwerty.εχει κανεις ιδεα τι μπορει να παιζει?

 

1) όταν την επόμενη φορά ρθει μήνυμα πάτα ως προεπιλεγμένη. τώρα πως να το αφαιρέσεις αν ειναι ρουτ μπαίνεις και την διαγράφεις...

2) το έχω παραθέσει παλαιότερα πως γίνεται και με εικόνες. δεν θυμάμαι σε ποια σελίδα αλλά ήταν κιόλας στο HTC_Ime... αν το έχεις το ρυθμίζεις στην εμφάνισή του...

 

 

μόλις 2-3 μυνήματα πιό πάνω εγώ ανέφερα οτι η 2.2 του cas_xp (xda) δούλεψε απροβλημάτιστα σε φρεσκοαγορασμένο joy, με ράδιο (χαμηλή ένταση), bluetooth, wifi hotspot και ταχύτατη! Διάβασε περισσότερα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=10634846#

 

Επιπλέον στο joy μπορείς να κάνεις ρουτ πανεύκολα (με το z4root) και να καταβέσεις το Rom Manager από το market με το οποίο θα μπορείς να κάνεις image backup όλου του συστήματός σου με το λεγόμενο clockwordmod recovery - και άρα να δοκιμάσεις όποια ρομ θέλεις και να γυρίσεις εκέι που ήσουν αν δεν σου αρέσει!!! Από τα μυνήματα του xda διάβασα οτι η CM δεν πάει πολύ καλά με τα joy, εμένα μια CM και 2.3 που δοκίμασα δεν μου έκατσε, αλλά η 2.2 είναι υπεραρκετή οπότε δεν χρειάστηκα 2.3....

 

αν μπορείς απάντησέ μου αν λύνεται το μεγάλο πρόβλημα με το bluetooth που μένει ανοικτό για σύνδεση ή για μεταφορά μόνο 2 λεπτά... και μετά συζητάω για την 2.2.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς απάντησέ μου αν λύνεται το μεγάλο πρόβλημα με το bluetooth που μένει ανοικτό για σύνδεση ή για μεταφορά μόνο 2 λεπτά... και μετά συζητάω για την 2.2.

 

Αν δεν θες μην την συζητάς.... εγώ δεν θεωρώ καν πρόβλημα τον συγκεκριμένο περιορισμό που λες, από μαμά ρομ το joy μένει ανιχνεύσιμο μόνο για 120 δευτερόλεπτα, έτσι είναι και στη συγκεκριμένη. Αν είναι να κάνεις pair με συσκευή, νομίζω προλαβαίνεις να κάνεις την ενέργεια... έστειλα απροβλημάτιστα mp3 περίπου 4mb (αφού έκανα pair τα δύο τηλέφωνα), και το plantronics BT που έχω έπαιξε άψογα, χωρίς αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες μην την συζητάς.... εγώ δεν θεωρώ καν πρόβλημα τον συγκεκριμένο περιορισμό που λες, από μαμά ρομ το joy μένει ανιχνεύσιμο μόνο για 120 δευτερόλεπτα, έτσι είναι και στη συγκεκριμένη. Αν είναι να κάνεις pair με συσκευή, νομίζω προλαβαίνεις να κάνεις την ενέργεια... έστειλα απροβλημάτιστα mp3 περίπου 4mb (αφού έκανα pair τα δύο τηλέφωνα), και το plantronics BT που έχω έπαιξε άψογα, χωρίς αποσυνδέσεις.

 

κάνεις λάθος για την μάνα ρόμ. δεν ισχύει για τα 120. μόνο στις froyo υπάρχει το πρόβλημα. στην τελική έχει και άλλους περιορισμούς αλλά αναφέρεις τρανταχτούς που παίζουν ρόλο στο να μειώνουν τις δυνατότητες του κινητού. το άλλο έχει το θέμα το ράδιο και παλεύουν να το λύσουν... αυτή το bluetooth όπως ή 2.3 που το λύσανε.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το htc ime καω και στις ρυθμισεις γλωσσα κ πληκτρολογιο αλλα δεν υπαρχει κατι εκει.μαλον κανω κατι λαθος.δε ξερω τι γινεται αλλα αυτο το κινητο δε με παει καθολου...
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το htc ime καω και στις ρυθμισεις γλωσσα κ πληκτρολογιο αλλα δεν υπαρχει κατι εκει.μαλον κανω κατι λαθος.δε ξερω τι γινεται αλλα αυτο το κινητο δε με παει καθολου...

 

αυτό με τα γράμματα λύνεται. ας πούμε στην teapot την 4η πάμε

Γλώσσα και πληκτρολόγιο- touch input -

τύποι πληκτρολογίου- πληκτρολόγιο τηλεφώνου ---> για 3 γράμματα (συν τον αριθμό) για κάθε ένα.

τύποι πληκτρολογίου- συμπαγές qwerty ---> για 2 γράμματα για κάθε ένα.

 

στο πρώτο έχει δυο επιλογές όταν γράφεις μήνυμα:

ΧΤ9: σε αυτήν αν έχεις βάλει και ορθογράφο αυτόματα πατάς μια φορά και μετά βγάζει τις λέξεις

και ABC: εδώ πατάμε όσες φορές πρέπει το κάθε πλήκτρο με τους τρεις χαρακτήρες για να βγάλει αυτόν που θέλουμε.

 

Για τον ορθογράφο:

Γλώσσα και πληκτρολόγιο- touch input - εισαγωγή κειμένου με v έχουμε τα:

Πρόβλεψη, ορθογράφηση (για τα Qwerty) και για τα δυο πιο πάνω βάζουμε v στην ορθογράφηση στο πληκτρολόγιο τηλεφώνου & συμπαγές qwerty.

 

Ελπίζω να βοήθησα...sorry αν άργησα να γράψω...

ελληνικά - αγγλικά...

 

ανεβάζω και φωτογραφίες

α)

http://img816.imageshack.us/img816/6823/20101229155800.jpg

και β)

http://img705.imageshack.us/img705/5527/20101229160016.jpg

 

 

το είχα δημοσιεύσει προ καιρού...

Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το κινητό με το pc suite αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα;

Σε 2 υπολογιστές με XP δοκίμασα, κάποια λύση; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το κινητό με το pc suite αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα;

Σε 2 υπολογιστές με XP δοκίμασα, κάποια λύση; :wacko:

 

και τι ρομ του έχεις πάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο δικό μου έχει πρόβλημα στην αφή οπότε μάλλον πάει για αλλαγή όλη η οθόνη. Επειδή λοιπόν θέλω να το πάω στη vodafone έχω δύο απορίες : είναι αγορασμένο 25-11-2010 και θέλω να μάθω αν καλύπτεται από εγγύηση για αντικατάσταση οθόνης και επιπλέον πώς μπορώ να διαγράψω όλα τα μηνύματα και το τηλεφωνικό κατάλογο που είναι μέσα στο κινητό αφού μόνο τα 4 πλήκτρα λειτουργούν μόνο.
Link to comment
Share on other sites

εντυπωσεις απο fast reboot σχετικα με την διαρκειας μπαταριας εχουμε;

μου φαινεται οτι κραταει περισοτερο.

https://market.android.com/details?id=com.greatbytes.fastreboot

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τελικα το εβαλα το htc ime αλλα πάλι δεν αλλαζει το πληκτρολογιο.δε ξερω τι γινεται...
Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το κινητό με το pc suite αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα;

Σε 2 υπολογιστές με XP δοκίμασα, κάποια λύση; :wacko:

 

τόσο το pc suite όσο και το HiSuite που κυκλοφορούν από την huawei είναι λίγο προβληματικά σαν προγράμματα.... εμείς παιδευτήκαμε 2 ώρες να το κάνουμε να δει το τηλέφωνο σε windows (s)vista στο λαπτοπ του αδελφού μου, έπαιξε την πρώτη φορά που μπήκε το τηλέφωνο με usb και έγινε εγκατάσταση των drivers, τις επόμενες απλά δεν το έβρισκε..... τι restart, τι uninstall και install, τίποτα.... Για να είμαι δίκαιος, στο δικό μου το λαπτοπ με win7 το Hisuite έπαιξε με τη μία και το βρίσκει αμέσως το joy.

 

Η λύση ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε, είχε ήδη εγκατεστημένο το my phone explorer ο αδελφός μου, και κάναμε μια δοκιμή έτσι για την τιμή των όπλων, και από θαύμα συνδέθηκε!!!! Προφανώς οι drivers που εγκαταστάθηκαν την πρώτη φορά αναγνωρίστηκαν από το my phone explorer!!!! Οπότε κάνε το εξής, εγκατέστησε το pc suite (ώστε να εγκατασταθούν οι drivers και να γίνει assigned καποια πόρτα com), μετά εγκατέστησε το my phone explorer και κάνε μια δοκιμή - θυμίσου οτι θα έχει εγκατασταθεί my phone explorer client στο κινητό τον οποίο πρέπει να τρέξεις αφού συνδέσεις usb, και ανοίξεις το πρόγραμμα στο pc.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα λυθηκε βαζοντας το smart keybord pro μιας και htc ime για ανεξηγητο λογο δε δουλευε.
Link to comment
Share on other sites

To z4root δεν το βρίσκω στο market. Υπάρχει τρόπος να γίνει root χωρίς να συνδεθώ με pc?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.πριν λιγο καιρο διαβασα οτι η google ανανεωσε το market αλλα ειναι διαθεσιμο για κινητα με 2.2 και πανω.αν λοιπον περασω την 2.2 ρομ ή την 2.3 θα μπορω να εχω και το ανανεωμενο market?
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.πριν λιγο καιρο διαβασα οτι η google ανανεωσε το market αλλα ειναι διαθεσιμο για κινητα με 2.2 και πανω.αν λοιπον περασω την 2.2 ρομ ή την 2.3 θα μπορω να εχω και το ανανεωμενο market?

 

εγώ έχω την έκδοση 3.15. ποια είναι η τελευταία;;;

 

διόρθωσή... από ότι διάβασα αυτήν που έχω την έβγαλε 23/9 άρα έχω βάλει πάνω την τελευταία. το applanet να μου δούλευε καλά θα ήταν!

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την έκδοση 3.15. ποια είναι η τελευταία;;;

 

διόρθωσή... από ότι διάβασα αυτήν που έχω την έβγαλε 23/9 άρα έχω βάλει πάνω την τελευταία. το applanet να μου δούλευε καλά θα ήταν!

 

μπορεις να μου πεις που το βρηκες και το εβαλες(αν επιτρεπει το forum).εχεις 2.2 ρομ ή την original 2.1?ευχαριστω

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις που το βρηκες και το εβαλες(αν επιτρεπει το forum).εχεις 2.2 ρομ ή την original 2.1?ευχαριστω

 

2.3 .... το googlara το κατέβασα και το πέρασα... καλό είναι αλά σπάει λίγο νεύρα στην χρήση του... γιατί είναι διαφορετικό

 

αυτό πχ αν γράψεις θα το βρεις... 3.1.5 market.apk

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

2.3 .... το googlara το κατέβασα και το πέρασα... καλό είναι αλά σπάει λίγο νεύρα στην χρήση του... γιατί είναι διαφορετικό

 

αυτό πχ αν γράψεις θα το βρεις... 3.1.5 market.apk

 

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.προσπαθησα να το εγκαταστησω και ενω ξεκιναει η εγκατασταση μου γραφει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη.εχεις καμια ιδεα?επισης περασα την 2.2 rom του cas_xp.προσπαθω να βαλω ελληνικα στο πληκτρολογιο και δεν μου δινει επιλογη για ελληνικα.μπορει καποιος να βοηθησει?επισης ποιο ειναι το καλυτερο keyboard κατα την γνωμη σας?ευχαριστω

Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...