Jump to content

Vodafone Full Σήμα


sportguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς αυτο. Στην εποχή των smartphones χρειάζεσαι διαρκώς Internet στο κινητο.

 

Όπως ακριβώς είπες, θεωρητικά θα άνοιγες το WiFi άλλα δεν θα σε εξυπηρετούσε στις κλήσεις σου ούτε και στην προσβασιμότητα σου.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση. Αυτή η συσκευή δίνει 3G και σήμα για κλήσεις σε 1 τηλεφωνικό αριθμό vodafone (συγκεκριμένο) ή φέρνει σήμα σε 1 χώρο που μπορεί εκ φύσεως να μην έχει. Πχ. σε 1 υπόγειο / ημιυπόγειο γραφείο θα μπορούν όλοι οι συνδρομητές που μπαινοβγαίνουν να έχουν σήμα ή μόνο οι δηλωμένοι στη συσκευή ?
Link to comment
Share on other sites

Απ οσο εχω καταλαβει μονο οσοι δηλωθουν στη συσκευη.

 

περιορισμοι:

-μονο για vodafone

-μεχρι 32 δηλωμενοι αριθμοι

-μεχρι 4 ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο εχω καταλαβει μονο οσοι δηλωθουν στη συσκευη.

 

περιορισμοι:

-μονο για vodafone

-μεχρι 32 δηλωμενοι αριθμοι

-μεχρι 4 ταυτοχρονα

- μέχρι 4 ταυτόχρονες κλήσεις/βιντεοκλήσεις/μεταδόσεις δεδομένων

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν υπαρχει μια τετοια συσκευη οχι αναγκαστικα στην Ελλαδα που θα μπορουμε να αγορασουμε και να εχουμε 3G σημα απο οποια δηποτε εταιρια?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, επειδή δεν είναι θέμα συσκευής, αλλά δικτύου. Οι Cosmote/Wind δεν το υποστηρίζουν.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω επειδη βλεπουν οι αλλες εταιρειες πως εχει πολυ ζητηση και οι συνδρομητες της θελουν και εκεινοι λογικα θα βγαλουν και εκεινη παρομοια συσκευη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί η συσκευή. Η συσκευή είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Πρέπει να γίνει και επένδυση στο δίκτυο για να υποστηριχτεί αυτή η τεχνολογία. Προς το παρόν δεν το κόβω να το κάνει καμία τους άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ αρχίζω να αισθάνομαι ελέφαντας με όσα διαβάζω... ΟΚ τεχνολογικά η συσκευή είναι κάτι αξιόλογο. ΑΛΛΑ: Επειδή το χ δίκτυο είναι ανίκανο να πετύχει κάλυψη στο χώρο μου θα πρέπει εγώ να έχω μια dsl να πληρώνω και να δρομολογήσω κλήσεις μέσω αυτής, τις οποίες όμως θα πληρώνω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στο δίκτυο;;; Γιατί εμένα μου φαίνεται πως σε πιάνουν κορόιδο; Αν είχε μια ΓΕΝΝΑΙΑ έκπτωση για τις κλήσεις μέσω του... full σήμα (πώς λέμε συνδρομητής full κορόιδο), να το συζητήσω... Έτσι όμως...

Σε λίγο θα σε επιβαρύνουν στο λογαριασμό σου και για τα έξοδα της κεραίας που θα σηκώνουν στην περιοχή σου...

Δεν πάμε καλά αν κρίνω από τις αντιδράσεις της μεγάλης μερίδας των συνδρομητών (ενθουσιώδεις) τις οποίες διαβάζω εδώ μέσα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ αρχίζω να αισθάνομαι ελέφαντας με όσα διαβάζω... ΟΚ τεχνολογικά η συσκευή είναι κάτι αξιόλογο. ΑΛΛΑ: Επειδή το χ δίκτυο είναι ανίκανο να πετύχει κάλυψη στο χώρο μου θα πρέπει εγώ να έχω μια dsl να πληρώνω και να δρομολογήσω κλήσεις μέσω αυτής, τις οποίες όμως θα πληρώνω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στο δίκτυο;;; Γιατί εμένα μου φαίνεται πως σε πιάνουν κορόιδο; Αν είχε μια ΓΕΝΝΑΙΑ έκπτωση για τις κλήσεις μέσω του... full σήμα (πώς λέμε συνδρομητής full κορόιδο), να το συζητήσω... Έτσι όμως...

Σε λίγο θα σε επιβαρύνουν στο λογαριασμό σου και για τα έξοδα της κεραίας που θα σηκώνουν στην περιοχή σου...

Δεν πάμε καλά αν κρίνω από τις αντιδράσεις της μεγάλης μερίδας των συνδρομητών (ενθουσιώδεις) τις οποίες διαβάζω εδώ μέσα...

Το θέμα υπεραναλύθηκε σε προηγούμενα posts.

 

Είναι αδύνατον να καλυφθούν εύκολα περιοχές στις οποίες διαμαρτύρονται συνεχώς κάτοικοι/δήμαρχοι, περιοχές με τρύπες στις οποίες υπάρχουν ελάχιστοι ή καθόλου συνδρομητές και σημεία εσωτερικών χώρων με τεράστια εξασθένηση (υπόγεια, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιάνει καμία εταιρία στο χώρο σου τι θα κάνεις; Θα μείνεις χωρίς κινητό τηλέφωνο; Δε βγήκε ως λύση σε προβλήματα κάλυψης που οφείλονται σε υπαιτιότητα της εταιρίας. Είναι λύση για περιοχές όπου δεν μπορείς να έχεις καλό σήμα από καμία εταιρία.

 

Επίσης, αν οι περισσότερες επαφές σου βρίσκονται στο δίκτυο της VF δεν συμφέρει να κάνεις φορητότητα, σε περίπτωση μη ικανοποιητικής κάλυψης στον χώρο σου.

 

Και εν πάσει περιπτώσει, είναι μια διευκόλυνση την οποία δεν την έχει άλλος πάροχος.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ότι είναι μια διευκόλυνση. ΌΜΩΣ χρησιμοποιεί δικό σου εξοπλισμό και γραμμή την οποία ΕΣΥ πληρώνεις ενώ σε χρεώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...

Θα έπρεπε να παρέχει μια ΓΕΝΝΑΙΑ έκπτωση για τη χρήση που κάνεις μέσω της dsl σου...

Ίσως φαίνεται πολύ παράξενο αυτό σε κάποιους αλλά μην τρώμε τα φούμαρα της κάθε εταιρείας... Σε λίγο θα ζητήσουν και έρανο για να βάλουν κεραίες...

 

ΥΓ: Πολύ εμπιστευτική πληροφορία: σκέφτονται να βγάλουν και άλλο ένα... κουτί, το οποίο θα προωθεί τις κλήσεις σου μέσω δορυφορικής σύνδεσης. Απλά θα πρέπει να βάλεις εσύ τη δορυφορική σύνδεση. Και φυσικά θα σε χρεώνει κανονικότατα για αυτές... :)

Γρήγορα, χειροκροτήστε τους !!! :)

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ότι είναι μια διευκόλυνση. ΌΜΩΣ χρησιμοποιεί δικό σου εξοπλισμό και γραμμή την οποία ΕΣΥ πληρώνεις ενώ σε χρεώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...

Θα έπρεπε να παρέχει μια ΓΕΝΝΑΙΑ έκπτωση για τη χρήση που κάνεις μέσω της dsl σου...

Ίσως φαίνεται πολύ παράξενο αυτό σε κάποιους αλλά μην τρώμε τα φούμαρα της κάθε εταιρείας... Σε λίγο θα ζητήσουν και έρανο για να βάλουν κεραίες...

Δεν νομίζω ότι θα πέσεις έξω με την κατανάλωση δεδομένων που έχει μία κλήση ή βιντεοκλήση, σε σύγκριση με τα πλεονεκτήματα που σου προσφέρει (100% εγγυημένο σήμα 3G, σταθερή χωρητικότητα, κλπ).

Για το internet μπορείς πάντα να χρησιμοποιείς το WiFi ή το Ethernet.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ότι είναι μια διευκόλυνση. ΌΜΩΣ χρησιμοποιεί δικό σου εξοπλισμό και γραμμή την οποία ΕΣΥ πληρώνεις ενώ σε χρεώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ...

 

Σ'αυτήν την περίπτωση λοιπόν,κάθεσαι στην Κοσμοτε ή την Wind που ενδεχομένως δεν πιάνουν στο χώρο σου ούτε αυτές και τους λες και ευχαριστώ από πάνω που πληρώνεις πάγιο χωρίς να έχεις κάλυψη.Εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάρω τσάμπα το VAG.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ότι είναι μια διευκόλυνση. ΌΜΩΣ χρησιμοποιεί δικό σου εξοπλισμό και γραμμή την οποία ΕΣΥ πληρώνεις ενώ σε χρεώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ..

 

Και το SkypeOut Είναι μια διευκόλυνση που την πληρώνεις και σε χρεωνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για να βγάζεις κλήσεις απο την γραμμές ΠΟΥ ΕΣΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.

 

Δεν έχω ακούσει διαμαρτυρία για το SkypeOut.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Μισο γιατι με μπερδεψατε..... τι καταναλωση δεδομενων λετε για μια κληση?

Απ οτι εχω καταλαβει, με το μαραφετι αυτο εχεις φουλ σημα και δεν πληρωνεις τπτ περισσοτερο/λιγοτερο απ οτι πριν. Κανονικα το παγιο+χρεωσεις στη βοντα και κανονικα το dsl σου. Δλδ τωρα και μετα το ιδιο θα πληρωνω, σωστα; Τα δεδομενα σε μια κληση που λετε προφανως ειναι πχ σαν να κατεβαζω ενα αρχειο απο το dsl μου, ή οταν μπω στο ιντερνετ απο το κινητο μου θα κατεβαζει τα αντιστοιχα και το dsl, ομως αφου εχουμε ολοι απεριοριστα δεδομενα στο dsl δεν μας νοιαζει.

Σωστα καταλαβα; ή καπου υπαρχει παγιδα;

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν υπάρχει παγίδα.Απλά, ορισμένοι ανησυχούν για το εύρος ζώνης που καταναλώνει το VAG από την adsl γραμμή.Λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει φυσικά, μιας και το bandwidth που καταναλώνει κατά τη διάρκεια μιας κλήσης είναι απειροελάχιστο και δεν επηρεάζει την ταχύτητα κατεβάσματος από torrents κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν υπάρχει παγίδα.Απλά, ορισμένοι ανησυχούν για το εύρος ζώνης που καταναλώνει το VAG από την adsl γραμμή.Λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει φυσικά, μιας και το bandwidth που καταναλώνει κατά τη διάρκεια μιας κλήσης είναι απειροελάχιστο και δεν επηρεάζει την ταχύτητα κατεβάσματος από torrents κλπ.

 

οποτε μια χαρα....

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα και το παράγγειλα, θα μου έρθει δωρεάν καθότι έχουμε αρκετές γραμμές και οι λογαριασμοι μας ειναι καλοι "σπονσορες" της Vodafone.

 

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί θέλει τηλεφωνα με 3G και όχι WiFi ?!

Δηλαδή βάζουμε μια κεραια κινητής μέσα στο σπίτι αντί για ένα "ας-πούμε-WiFi-A.P" ?

 

Η φωνή οταν μιλάμε θα πηγαίνει μέσω του ΑDSL ιντερνετ?

Οπότε η Voda χρησιμοποιεί λίγοτερο τις συχνότητες που έχει GSM και τα πάει όλα μέσω VOip?

Fookin-brilliant... Πλουτισε μιλάμε!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα και το παράγγειλα, θα μου έρθει δωρεάν καθότι έχουμε αρκετές γραμμές και οι λογαριασμοι μας ειναι καλοι "σπονσορες" της Vodafone.

 

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί θέλει τηλεφωνα με 3G και όχι WiFi ?!

Δηλαδή βάζουμε μια κεραια κινητής μέσα στο σπίτι αντί για ένα "ας-πούμε-WiFi-A.P" ?

 

Η φωνή οταν μιλάμε θα πηγαίνει μέσω του ΑDSL ιντερνετ?

Οπότε η Voda χρησιμοποιεί λίγοτερο τις συχνότητες που έχει GSM και τα πάει όλα μέσω VOip?

Fookin-brilliant... Πλουτισε μιλάμε!!!!!!!!!!!!

 

οπως θα δεις και παραπανω εκπεμπει λιγοτερο απο ενα ασυρματο τηλεφωνο. και η φωνη ναι παιρναει μεσα απο το adsl.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα microcell για μεσα στο σπιτι,το θεμα ειναι οτι ακομη και στο ιντερνετ να μπεις που γι αυτο το λογο δημιουργηθηκε αυτο το δικτυο για προσβαση στο νετ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ,υπαρχει ορθη πολιτικη χρησης κι αλλες χαζομαρες,εμενα τουλαχιστον με κρατα αδιαφορο το ασυρματο ιντερνετ απο οποιαδηποτε εταιρια,ηδη πεταξα 50 ευρω με το καρτοιντερνετ και δε μπορω να κατεβασω τιποτα,δεν εχει προσβαση σε καποια sites ενω δε μπορεις να κατεβασεις τιποτα,το ιντερνετ γι αυτο δημιουργηθηκε για να κατεβαζουμε,δεν ειναι σαν τηλεοραση που βλεπεις μονο και κοιτας με τις ωρες αλλιως δε θα ειχε ουσια,ας το σκεφτουν καλα αυτο κι ας προσπαθησουν να βρουν μετρα κατα της υπερφορτωσης του δικτυου......
Link to comment
Share on other sites

να το πω και αλλιώς..

 

για την ακτινοβολία που εκπέμπει, έχει κάποια μετρήσιμη κλίμακα, π.χ SAR ?

 

Γιατι το να λέμε οτι ειναι οσο ενα wifi-router δεν είναι σοβαρό μέτρο σύγκρισης..

Και ποιος σας είπε με ΝΟΥΜΕΡΑ οτι έχει ακτινοβολία όσο ένα Dect (που τα dect ειναι ΠΟΛΥ ανθυγιεινά σε θέμα radiation) ή ενα WiFi-γρυλορούτερ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρελαβα!

Φουλ σημα σε ολο το σπιτι! Πριν 0-2 γραμμες max κι αυτες κοντα στο μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...