Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα παλι ρε παιδια, οταν συνδεομαι με το ovi suite στους χαρτες, μου βγαζει :

Maps is running on your device

It seems that you have the Maps appilication running on your device.

To continue please close Maps...

Η πλακα ομως ειναι οτι δεν εχω ανοιχτους τους χαρτες στο κινητο...:(

 

Και μενα μου την κανει αυτη την βλακεια.

 

Μάλλον έχετε την 3.08 έτσι? Αν πάτε στα process του κινητού ( με κάποιο task manager ) θα δείτε ότι τρέχει το mapsbackground.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον task manager ειδες αυτη την εφαρμογη να τρεχει? Εγω με τον Handy Taskman δεν ειδα τιποτα τετοιο να τρεχει.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι,οταν στο site της ΝΟΚΙΑ λεει "δοκιμαστε τους νεους χαρτες",εννοει τους 3.06??γιατι αυτοι δεν ειναι κ τοσο νεοι,αλλα στο Ν8 δε μου βγαζει καποια αναβαθμιση απο αυτους..εκτος αν την κανουμε αλλιως κ οχι μεσα απο το ovi suite?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την έκδοση του προγράμματος τότε αυτή είναι η τελευταία διαθέσιμη επίσημη έκδοση.Η αναφορά που έχει γίνει εδώ σε πιο καινούργιες,αριθμητικά,είναι γιατί πρόκειται για beta εκδόσεις που θα τις βρεις εδώ http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-for-mobile-v3-08

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν και beta έκδοση, η 3.08 είναι πολύ σταθερή και προς το παρόν δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μαζί με το Live View κάνουν έναν καταπληκτικό συνδυασμό. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν και beta έκδοση, η 3.08 είναι πολύ σταθερή και προς το παρόν δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μαζί με το Live View κάνουν έναν καταπληκτικό συνδυασμό. ;)

 

οντως το live view τα σπαει..οσο για τους χαρτες,αν τους βαλουμε,μετα σε περιπτωση που βγουν ως κανονικη εκδοση μπορουν να μπουν κατευθειαν με update ή θα πρεπει να βγαζουμε τα παντα κ ξανα εγκατασταση?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οντως το live view τα σπαει..οσο για τους χαρτες,αν τους βαλουμε,μετα σε περιπτωση που βγουν ως κανονικη εκδοση μπορουν να μπουν κατευθειαν με update ή θα πρεπει να βγαζουμε τα παντα κ ξανα εγκατασταση?

 

Δε νομίζω να χρειαστεί να απεγκαταστήσουμε τα πάντα από την αρχή. Λογικά με overwrite θα δουλέψει. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να περάσω ολόκληρη διαδρομή που έχω βρει στο ιντερνετ στους χάρτες της νοκια?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται να περάσω συντεταγμένες στο gps; Βρήκα στο google earth ένα σημείο που θέλω και θα ήθελα να αποθηκευσω στο gps του Ν8 την ακριβή τοποθεσία..Ψάχνοντας στο χάρτη του Ν8 δεν μπορώ να βρω τη θέση αυτή και είναι ο μόνος τρόπος να το περάσω..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ψαχνόμουν σήμερα αν γίνεται να περιστρέψουμε το χάρτη, εννοώ δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα. Το μόνο που βρήκα ότι μπορεί να κάνει είναι να προσανατολιστεί στην πορεία (με το εικονίδιο της πυξίδας). Επίσης, γίνεται να έχουμε βαθμιαία ρύθμιση της απεικόνισης 3D, δηλαδή πολύ, λίγο κλπ; :what: :blink:

 

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται να περάσω συντεταγμένες στο gps; Βρήκα στο google earth ένα σημείο που θέλω και θα ήθελα να αποθηκευσω στο gps του Ν8 την ακριβή τοποθεσία..Ψάχνοντας στο χάρτη του Ν8 δεν μπορώ να βρω τη θέση αυτή και είναι ο μόνος τρόπος να το περάσω..

 

 

 

Νομίζω ότι δε γινόταν ποτέ αυτό στο Nokia Maps, ούτε γίνεται. Αυτή τη δυνατότητα θα τη βρεις στο Garmin. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε γινόταν ποτέ αυτό στο Nokia Maps, ούτε γίνεται. Αυτή τη δυνατότητα θα τη βρεις στο Garmin. ;)

 

Αυτό κατάλαβα κι εγώ...Το έχω βάλει κατά προσέγγιση και ......θα δείξει αν θα φτάσω στο σωστο μέρος όταν το επισκευτώ ή θα είναι αρκετά μέτρα μακριά...Πάντως οι συντεταγμένες του ν8 και του google earth κατάφερα να συμπίπτουν ...

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

έχει φωνητικές οδηγίες, πήγαινε: ρυθμίσεις εφαρμογών,εφαρμογές χάρτη, χάρτες & πεζοπορία, φωνητική καθοδήγηση και στις επιλογές θα σου βγάλει και Ελληνικά με ονόματα, επέλεξε αυτό και θα το κατεβάσει μόνο του (ένα μικρό αρχειάκι είναι).

 

δεν μου βγαζει ελληνικα εκει.

στην οθονη εμφανιστηκαν τωρα που περασα την 3.08 4 εικονιδια. τι ειναι αυτο που λεει "οδηγοι" ? αυτα εχουν εμφανιστει και στις εφαρμογες.

μπορουν να φυγουν απο την οθονη?

Link to comment
Share on other sites

δεν μου βγαζει ελληνικα εκει.

στην οθονη εμφανιστηκαν τωρα που περασα την 3.08 4 εικονιδια. τι ειναι αυτο που λεει "οδηγοι" ? αυτα εχουν εμφανιστει και στις εφαρμογες.

μπορουν να φυγουν απο την οθονη?

 

Σε καποιο παραπανω ποστ λενε πως βαζεις την ελληνικη καθοδηγηση,οι οδηγοι απαιτουν συνδεση στο ιντερνετ και εχουν διαφορες πληροφοριες,τα εικονιδια τωρα ετσι ειναι 4,εγω εκανα εναν φακελο πχ Νοκια maps και ταβαλα εκει μεσα να μην ειναι ετσι χυμα.:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο παραπανω ποστ λενε πως βαζεις την ελληνικη καθοδηγηση,οι οδηγοι απαιτουν συνδεση στο ιντερνετ και εχουν διαφορες πληροφοριες,τα εικονιδια τωρα ετσι ειναι 4,εγω εκανα εναν φακελο πχ Νοκια maps και ταβαλα εκει μεσα να μην ειναι ετσι χυμα.:)

 

οκ, θα κανω το κολπο με την καθοδηγηση με αλλη γλωσσα την ακυρωση και μετα βγαινουν ελληνικα.

τα εικονιδια με το φακελο που εφτιαξες και τα εβαλες μεσα εφυγαν απο την οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 εικονίδια που εμφανίζονται είναι το widget Εφαρμογές Χάρτη. Αν δεν απατώμαι, έχει υιοθετηθεί από την έκδοση 3.06 και μετά. Οι συντομεύσεις είναι προκαθορισμένες.

Προσωπικα προτιμώ να βάλω κανονικά ένα widget συντομεύσεων και ως 4η συντόμευση βάζω τον φάκελο GPS που έχω δημιουργήσει στο μενού με τις εφαρμογές που σχετίζονται μόνο με το GPS, π.χ. LiveView, LeGPS data, Garmin, Google Maps κλπ. Στις 3 πρώτες συντομεύσεις έχω τις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες εφαρμογές GPS, πατώντας στο φάκελο μπαίνεις και στις υπόλοιπες. Μία πρακτική λύση για να έχεις διαθέσιμες όλες τις εφαρμογές δορυφορικής πλοήγησης ανά πάσα στιγμή. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

1 απορια και 1 προβληματακι..απορια:το 3g εχει καμια σχεση με το gps? Προβληματακι:Οταν ανοιγω το gρs με βγαζει γερμανια και οταν λοκαρει με περναει χωρα,χωρα και με φτανει αθηνα,σημειωση...εχω περασει την 3.08 στους χαρτες,το εχει κανεις αλλο αυτο το κουφο?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1 απορια και 1 προβληματακι..απορια:το 3g εχει καμια σχεση με το gps? Προβληματακι:Οταν ανοιγω το gρs με βγαζει γερμανια και οταν λοκαρει με περναει χωρα,χωρα και με φτανει αθηνα,σημειωση...εχω περασει την 3.08 στους χαρτες,το εχει κανεις αλλο αυτο το κουφο?

 

Το 3G και γενικά το internet σου χρησιμεύει για να κλειδώσεις γρηγορότερα δορυφόρους, είναι το λεγόμενο Assisted GPS (A-GPS). Όμως ακόμα και χωρίς σύνδεση διαδικτύου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δέκτη GPS της συσκευής σου. Κι εγώ την 3.08 έχω περάσει, δεν υπάρχει καμία διαφορά σε σχέση με πριν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση χαρτων μου εβγαλε το ovi.v3.0611wk10b01 map version0.2.43.117.Δεν ξερω αν ειναι καινουργιοι αλλα εγω τους περασα.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι εχω την v 3.06 map version 0.2.42.122 συνδέω το κινητό με το pc μέσο usb ανοίγω το ovi suite παω στην επιλογή χάρτες και προσπαθεί να κάνει ανανέωση για να μου ενφανισει τους χάρτες από τις διαφορες χώρες γραφει connecting αλλα τίποτα εκεί μενει και δεν ενφανιζει χάρτες για να πατήσω να κατεβάσω αυτόν που θέλω και το οβή suite μια χαρά έχει αναγνώριση το N8 τι να κάνω καμια λύση?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τους κατέβασα κι εγώ πριν λίγες μέρες στο C6-01. Αλλά νομίζω για να σου εμφανιστούν στο Ovi suite πρέπει να έχεις την τελευταία έκδοση του Ovi suite (3.1.1.80).

 

Επίσης στην 1η σελίδα του θέματος, προτείνω να διορθωθεί ότι η τελευταία έκδοση είναι η 3.6 (beta). Η έκδοση αυτή δεν είναι beta πια, είναι η τελευταία επίσημη έκδοση.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...