Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει καποιος να μου δωσει link για την modaco r12 και τη τελευταια FLB??:)

Για FLB R9 εδω: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/323154/rom-oled-tft-flb-froyo-g2-for-zte-blade/

 

Για Modaco r12 εδω: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/324786/oled-tft-09-feb-r12-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen/

 

Να ρωτησω κι εγω κατι γιατι με εχει μπερδεψει...Αν κανεις το σπασιμο για την 512ram και στη συνεχεια οταν θελεις να περασεις καινουρια rom κανεις wipe data/factory reset και στη συνεχεια wipe cache , αφου περασεις τη rom η μνημη παραμενει 512??

Και το ρωταω αυτο γιατι σε αλλα προγραμματα που λεει 256MB και σε αλλα οτι απομενουν πανω απο 300MB (αρα ειναι και ξεκλειδωτη)...

Edited by ntsingos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για FLB R9 εδω: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/323154/rom-oled-tft-flb-froyo-g2-for-zte-blade/

 

Για Modaco r12 εδω: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/324786/oled-tft-09-feb-r12-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen/

 

Να ρωτησω κι εγω κατι γιατι με εχει μπερδεψει...Αν κανεις το σπασιμο για την 512ram και στη συνεχεια οταν θελεις να περασεις καινουρια rom κανεις wipe data/factory reset και στη συνεχεια wipe cache , αφου περασεις τη rom η μνημη παραμενει 512??

Και το ρωταω αυτο γιατι σε αλλα προγραμματα που λεει 256MB και σε αλλα οτι απομενουν πανω απο 300MB (αρα ειναι και ξεκλειδωτη)...

παραμένουν ναι! και κάτι ακομα που θελω ειναι το recovery.img που χρειάζεται για να γυρισω σε stock rom και στην κατάσταση οπως ηταν το κινητό οταν το πηρα οπως περιγράφει τη διαδικασια ο kogos εδω:

Για παράδειγμα, αν θες να γυρίσεις σε stock, βάζεις με CWM το stock zip που έχεις κι εσύ στην υπογραφή σου. Αυτό θα σου βάλει το system και boot partition της wind...

Για να σβήσεις όμως το CWM εντελώς, και να βάλεις stock, τότε θα πρέπει από το PC να βάλεις στο ίδιο folder το recovery.img, fastboot κ.λ.π. (όπως κάναμε όταν κάναμε install το CWM, αλλά αυτή τη φορά έχεις και το recovery.img(αυτο το αρχείο θέλω!). Και γράφεις:

fastboot-windows flash recovery recovery.img

 

...και μετά fastboot-windows reboot

 

Και τέλος... θα σβήσει το CWM και θα βάλει το stock recovery partition.

 

Η ανάλυση της εντολής fastboot-windows flash recovery recovery.img είναι:

Χρήση του fastboot για windows (fastboot-windows), εντολή να κάνει flash το partition recovery (flash recovery) με χρήση του αρχείου recovery.img...

Αν θυμάσαι, όταν πρωτοβάλαμε το CWM η εντολή ήταν κάπως έτσι:

fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

που σημαίνει το fastboot-windows να κάνει flash το partition recovery με χρήση του αρχείου recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img...

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Με τον κλασικό τρόπο του CWM και του stock zip γίνεται replace το boot και το system partition.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα...

Εχω JJ9 και Launcher Pro...εχω κρυψει καποια apps απο το drawer και εχω βαλει κ το button savior...

Οταν ομως κλεισω το κινητο και το ανοιξω ξανα, τα apps εμφανιζονται κ το buttonsavior δεν ειναι ενεργοποιημενο...

Επισης ειτε εχω δονηση ειτε οχι στο button savior αυτο δονειται.....

Γιατι γινεται αυτο...? Μπορω να κανω κατι...?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως φτιαχνουμε TPT? Θελω να ετοιμασω ενα το οποιο θα εχει: stock Wind Rom (system partition) + stock boot, recovery.

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια που χρειαζονται (εκτος απο τη stock rom της wind) για να επιστρεψω το κινητο στην αρχικη του κατασταση?? να διαγραψω και το clockwork δηλαδη.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια που χρειαζονται (εκτος απο τη stock rom της wind) για να επιστρεψω το κινητο στην αρχικη του κατασταση?? να διαγραψω και το clockwork δηλαδη.ευχαριστω

 

Κανε flash μεσω fastboot, clockworksmod ή recovery manager αυτο:

http://www.megaupload.com/?d=8V1V7F02

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωσες την μνημη στα 512mb;Αν οχι καντο!Βαλε κι ενα Launcher Pro και θα δεις οτι θα ειναι ταχυτατο.

 

Ναι 512 εχω.

Οκ θα δοκιμασω και launcher pro.ευχαριστω :)

 

Όχι, θέλεις το Move2SD ή το App 2 SD. Διαλέγεις και παίρνεις.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το πρώτο.

 

Οκ ευχαριστω πολυ :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μολις περασα την flb-r9(φοβερη)και επιδει ειμαι λιγο απειρος θα ηθελα να ρωτησω για θεμα ασφαλειας με την εφαρμογη reboot και superuser τι κανουμε.ευχαριστω που ανεχεστε τις ερωτησεις μου
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μολις περασα την flb-r9(φοβερη)και επιδει ειμαι λιγο απειρος θα ηθελα να ρωτησω για θεμα ασφαλειας με την εφαρμογη reboot και superuser τι κανουμε.ευχαριστω που ανεχεστε τις ερωτησεις μου

 

Τι ακριβως εννοεις τι κανουμε;Δεν σε καταλαβα;

Το superuser μην το πειραξεις αφου δεν ξερεις τι να το κανεις,και το reboot απλα κανει επανεκκινηση στο κινητο σου.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις τι κανουμε;Δεν σε καταλαβα;

Το superuser μην το πειραξεις αφου δεν ξερεις τι να το κανεις,και το reboot απλα κανει επανεκκινηση στο κινητο σου.

 

ok σε ευχαριστω.απλωσ δεν εχω καταλαβει την σημασια του superuser και φοβαμαι μηπως κανω καταλαθος κατι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαι ερωτηση σε αυτους που χρησιμοποιουν την flb9.

Μου παρουσιαζει μια δυσλειτουργια στο localization. Δεν μου δειχνει ολα τα μενου στα ελληνικα. Ειναι καποιο bug η συμβαινει κια σε σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαι ερωτηση σε αυτους που χρησιμοποιουν την flb9.

Μου παρουσιαζει μια δυσλειτουργια στο localization. Δεν μου δειχνει ολα τα μενου στα ελληνικα. Ειναι καποιο bug η συμβαινει κια σε σας.

 

Συμβαινει και σε μας οπως συμβαινει λιγο πολυ σε ολες τις custom roms.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα την flb9 και δεν μου τα δειχνει ολα ελληνικα (π.χ. εφαρμογες)

Ξερει κανεις γιατι και αν μπορω να το διορθωσω

 

Ποιες εφαρμογες εννοεις;Υπαρχουν εφαρμογες που δεν εχουν Ελληνικο ονομα οποτε φυσικο ειναι να στις δειχνει με Αγγλικα.Ας πουμε τα μηνυματα στα βγαζει στα Ελληνικα "Μηνυματα" ή στα Αγγλικα "messaging";

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να ξενερώνω με την καθυστέρηση του zte blade. Υπάρχει κινητό με παρόμοιες δυνατότητες?

 

Υπάρχει;;; Με τέτοια τιμή και τέτοια που προσφέρει;;;

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω! ή απλά δεν θέλω... ;0)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω νεα ρομ μετα την rls9 που εχω τωρα επειδη τρωει συχνα καποια κολληματα.χρειαζεται να κανω factory reset? και αν ναι πριν την περασω η αφου την περασω??
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω νεα ρομ μετα την rls9 που εχω τωρα επειδη τρωει συχνα καποια κολληματα.χρειαζεται να κανω factory reset? και αν ναι πριν την περασω η αφου την περασω??

 

 

κάνε wipe data/cache

κάνε πρώτα ένα back up εάν θέλεις να την κρατήσεις ή να γυρίσεις πίσω εάν πάει κάτι στραβά.

Και μετά βάζεις την καινούργια rom που σε ενδιαφέρει.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

παραμένουν ναι! και κάτι ακομα που θελω ειναι το recovery.img που χρειάζεται για να γυρισω σε stock rom και στην κατάσταση οπως ηταν το κινητό οταν το πηρα οπως περιγράφει τη διαδικασια ο kogos εδω:

 

μπορει καποιος να μου στειλει τα αρχεια που χρειαζονται (εκτος απο τη stock rom της wind) για να επιστρεψω το κινητο στην αρχικη του κατασταση?? να διαγραψω και το clockwork δηλαδη.ευχαριστω

 

Το stock recovery partition θα το βρεις από εδώ... η διαδικασία είναι η ίδια με την διαδικασία του install του CWM, αλλά αυτή τη φορά χρησιμοποιείς το αρχείο recovery.img. Το αρχείο αυτό έχει παραχθεί με romdump φυσικά.

[edit]: το αρχείο το είχε στείλει ήδη ο linkinpark4175, πιο άμεση απάντηση δεν θα βρεις μου φαίνεται σε άλλο forum:)

 

Δυστυχώς, το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να επιστρέψεις στα 256MB RAM που είχε η συσκευή καινούργια (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Επίσης, αν έχεις βάλει custom rom με re-partition (TPT), ίσως να είναι καλή ιδέα να κάνεις τα παρακάτω 4 απλά βήματα (επισημαίνω,χρειάζονται ΜΟΝΟ αν έχεις κάνει re-partition για να αυξήσεις τον χώρο που είναι διαθέσιμος για εφαρμογές):

1) βάζεις πάλι την ουγγρική rom με TPT ώστε να γίνει re-partition σε stock

2) ξανακάνεις εγκατάσταση το CWM

3) βάζεις τη stock wind rom

4) κάνεις εγκατάσταση το custom recovery.img

 

Γενικά, αν κάποιος έχει κάνει re-partition όταν έβαλε rom με TPT, καλό είναι να κάνει τα παραπάνω βήματα πριν να το πάει για την επίσημη 2.2 της wind, γιατί φοβάμαι πως το partition της custom θα είναι μικρότερο του partition της wind froyo. Βέβαια, ακόμα δεν ξέρουμε με πιο τρόπο θα γίνετε η αναβάθμιση, και μπορούν ακόμα και η wind να επιλέξει TPT (που είναι μάλλον το πιο πιθανό πλέον) οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αφού στην εγκατάσταση της καινούργιας rom 2.2 wind θα γίνει και το σωστό re-partitioning αν χρειάζεται.

 

 

Ξερει κανεις πως φτιαχνουμε TPT? Θελω να ετοιμασω ενα το οποιο θα εχει: stock Wind Rom (system partition) + stock boot, recovery.

 

μπορείς να πάρεις την ουγγρική rom που χρησιμοποιούν όλοι για το 256-512RAM και να αντικαταστήσεις το αρχείο system.img με το αντίστοιχο του romdump της stock wind. Αν δεν το έχεις, ρίξε σήμα να το ξανανεβάσω γιατί το παλιό λινκ που είχα βάλει είναι νεκρό. Προσοχή όμως, δεν αντικαθηστάς το recovery ούτε το boot, μόνο το system.img... τα άλλα είναι έτοιμα. Επίσης προσοχή, το έχω κάνει 2 φορές, την πρώτη δεν μου έκανε boot, και αναγκάστηκα να πάω με CWM... στο καπάκι το ξαναδοκίμασα, και δούλεψε μια χαρά.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το stock recovery partition θα το βρεις από εδώ... η διαδικασία είναι η ίδια με την διαδικασία του install του CWM, αλλά αυτή τη φορά χρησιμοποιείς το αρχείο recovery.img. Το αρχείο αυτό έχει παραχθεί με romdump φυσικά.

[edit]: το αρχείο το είχε στείλει ήδη ο linkinpark4175, πιο άμεση απάντηση δεν θα βρεις μου φαίνεται σε άλλο forum:)

 

Δυστυχώς, το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να επιστρέψεις στα 256MB RAM που είχε η συσκευή καινούργια (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Επίσης, αν έχεις βάλει custom rom με re-partition (TPT), ίσως να είναι καλή ιδέα να κάνεις τα παρακάτω 4 απλά βήματα (επισημαίνω,χρειάζονται ΜΟΝΟ αν έχεις κάνει re-partition για να αυξήσεις τον χώρο που είναι διαθέσιμος για εφαρμογές):

1) βάζεις πάλι την ουγγρική rom με TPT ώστε να γίνει re-partition σε stock

2) ξανακάνεις εγκατάσταση το CWM

3) βάζεις τη stock wind rom

4) κάνεις εγκατάσταση το custom recovery.img

 

Γενικά, αν κάποιος έχει κάνει re-partition όταν έβαλε rom με TPT, καλό είναι να κάνει τα παραπάνω βήματα πριν να το πάει για την επίσημη 2.2 της wind, γιατί φοβάμαι πως το partition της custom θα είναι μικρότερο του partition της wind froyo. Βέβαια, ακόμα δεν ξέρουμε με πιο τρόπο θα γίνετε η αναβάθμιση, και μπορούν ακόμα και η wind να επιλέξει TPT (που είναι μάλλον το πιο πιθανό πλέον) οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αφού στην εγκατάσταση της καινούργιας rom 2.2 wind θα γίνει και το σωστό re-partitioning αν χρειάζεται.

 

 

 

 

μπορείς να πάρεις την ουγγρική rom που χρησιμοποιούν όλοι για το 256-512RAM και να αντικαταστήσεις το αρχείο system.img με το αντίστοιχο του romdump της stock wind. Αν δεν το έχεις, ρίξε σήμα να το ξανανεβάσω γιατί το παλιό λινκ που είχα βάλει είναι νεκρό. Προσοχή όμως, δεν αντικαθηστάς το recovery ούτε το boot, μόνο το system.img... τα άλλα είναι έτοιμα. Επίσης προσοχή, το έχω κάνει 2 φορές, την πρώτη δεν μου έκανε boot, και αναγκάστηκα να πάω με CWM... στο καπάκι το ξαναδοκίμασα, και δούλεψε μια χαρά.

 

Καταρχας ευχαριστω για την εοεξηγηση φιλε kogos:D για το repartition που λες δεν καταλαβα ακριβως τι ειναι...:happy:αυτο που εχω κανει εγω ειναι τα 512mb που εχω ξεκλειδωσει και μετα το περασμα του clockwork mode και απο τοτε καποιων εκδοσεων της jellyfish.χρειαζεται να κανω αυτα τα 4 βηματα?

 

edit: Εχω φτιαξει ενα αρχειο word το στο οποιο εχω μαζεψει απο μηνυματα των παιδιων εδω μεσα καθως και απο οδηγους που εχω διαβασει απο αλλα sites σχετικα με το blade συγκεντρωτικα ολες σχεδον τις διαδικασιες "αναβαθμισης" του κινητου μας. Περιλαμβανει ολες τις νέες ρομ,addons,themes, και γενικα οτιδηποτε κυκλοφορει "ζεστό" για το blade!Το εχω στην υπογραφη μου! ευχαριστω:D

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Japanese Jellifish RLS9 και αυτοί οι κωδικοί δεν λειτουργούν ως Secret Dialler Codes.

 

Edit: on the ROMs based on the Japanese 2.2 you need to put the phone into "Engineering Mode" first, by dialling *ZTE*OPENEM# (*983*673636#) -- this action will be confirmed by a quick pop-up. To close this mode, dial *ZTE*CLOSEEM# (*983*2567336#) -- this then prompts whether you want to do a Factory Reset, which you do not have to do (you can simply Back away from this screen).

 

Αυτό το έκανα εννοείται αλλά τίποτα πάλι.

Any ideas?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα...

Εχω JJ9 και Launcher Pro...εχω κρυψει καποια apps απο το drawer και εχω βαλει κ το button savior...

Οταν ομως κλεισω το κινητο και το ανοιξω ξανα, τα apps εμφανιζονται κ το buttonsavior δεν ειναι ενεργοποιημενο...

Επισης ειτε εχω δονηση ειτε οχι στο button savior αυτο δονειται.....

Γιατι γινεται αυτο...? Μπορω να κανω κατι...?

 

Ξερει καποιος...???

 

Επισης εχω και εγω ενα αρχειο word παροομοιο με αυτο που αναφερει ο φιλος πιο πανω...

Να το στειλω σε καποιον να το επεξεργαστει οπως νομιζει καλυτερα...??

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις την ουγγρική rom που χρησιμοποιούν όλοι για το 256-512RAM και να αντικαταστήσεις το αρχείο system.img με το αντίστοιχο του romdump της stock wind. Αν δεν το έχεις, ρίξε σήμα να το ξανανεβάσω γιατί το παλιό λινκ που είχα βάλει είναι νεκρό. Προσοχή όμως, δεν αντικαθηστάς το recovery ούτε το boot, μόνο το system.img... τα άλλα είναι έτοιμα. Επίσης προσοχή, το έχω κάνει 2 φορές, την πρώτη δεν μου έκανε boot, και αναγκάστηκα να πάω με CWM... στο καπάκι το ξαναδοκίμασα, και δούλεψε μια χαρά.

 

μα το romdump δεν σου δεινει το system σε μορφη system.img αλλα 2 αρχεια:

"system.tar.gz" και "system.info.gz"

επισης τα boot.img και recovery.img του ουγγρικου ειναι ιδια με της Wind?

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε που μπορώ να δοκιμάσω (να το δω live) το blade κάπου στην Αθήνα, είτε στο κέντρο, είτε στο Περιστέρι είτε οπουδήποτε;

 

Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αλλά στη WIND το έχουν σε dummy μόνο ... :(

 

Ευχαριστώ :)

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...