Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια .

 

Πριν λιγες ωρες απεκτησα κι εγω το ΖΤΕ και κοιταζα για custom ROMS... Και προσεξα οτι υπαρχει ο στανταρ τροπος και η εκδοση ΤΡΤ... Απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σας η Jellyfish rls7 ειναι η πιο καλη και σταθερη για τους περισσοτερους και το installation της ΤΡΤ εκδοσης μοιαζει πολυ απλο...

 

Εχει δοκιμασει κανεις αυτην την εκδοση να μας πει εαν ειναι ενταξει η αν εχει κατι αρνητικο σε σχεση με την αλλη; Ακομα εαν εγκατατησω αυτην την εκδοση τοτε αυτοματα μπαινει και το 512MB hack; Εαν θελω να βαλω τα add-ons που δινει θα εχει ηδη εγκαταστησει το Clockworkmod η θα πρεπει να μπουν καπως αλλιως και αν ναι πως...

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό ήταν. Αν θέλεις εσυ να στέλνεις μόνο κεφαλαία ενεργοποίησε από το πληκτρολόγιο τα κεφαλαία σταθερά.

Φανταζομαι ξερεις οτι αποφευγουμε ολοι να στελνουμε sms με μικρα γραμματα επειδη τα χρεωνει διπλα ετσι?

 

Κι εγώ για verbatim περίμενα να δω όταν το είχα αγοράσει. Και τα san fransisco με verbatim τα πουλάνε. Εμένα όμως μου ήρθε με transcend, και μάλιστα μάλλον class0 γιατί δεν γράφει class επάνω. Οπότε, μπορεί να άλλαξε η κάρτα που έχουν μέσα. Από Ελλάδα το πήρες ή είναι orange SF το δικό σου;

 

Ότι κάρτα δοκίμασα μέχρι τώρα και είναι made in taiwan ή made in china δεν μου κολάει... τυχαίο;, δε νομίζω!!! Όλες οι άλλες πάνε για βρούβες. Αν είναι εύκολο δες η κάρτα που έχεις αν είναι made in taiwan ή china...

Απο WIND το πηρα απο τα πρωτα κιολας αρχες Δεκεμβρη. Οσο για την καρτα δεν την εχω τωρα μαζι μου θα δω αυριο και θα postαρω! Αν το ελυσες παντως το μυστηριο εισαι μεγαλος! :lol:

Ερώτηση σαν νέοπας και εγώ! Εάν χρησιμοποιήσω το patch για το OC του bus (Japanese_Jellyfish_RLS7_ahb_overclocked.zip) Δεν μπορώ να βάλω και το HW UI acceleration? Ή το ένα αναιρεί το άλλο? Ομολογουμένως το patch για το hw ui έκανε εμφανή διαφορά!

 

Μπορεις να τα εχεις και τα 2 μαζι :cool:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους τους bladeαδες εδω.μολις το πηρα κ εγω σημερα :) . Μερικες ερωτησεις: 1. Οταν παω να βγαλω φωτογραφια, οταν κανει auto focus ακουγεται ενας ηχος "κλικ" σαν να χτυπαει κατι μεσα στο κινητο. Αν απενεργοποιήσω το focus δεν το κανει. Ειναι φυσιολογικο αυτό; το κανει και σε αλλους;

2. Καθε φορα που το αφηνω 1 λεπτο και πηγαινει idle η οθονη του κλειδωνει και ανοιγει μονο με το κουμπι ενεργοποιησης. Φανταζομαι σε ολα ετσι ειναι, ωστοσο υπαρχει τροπος να το αλλαξει αυτο; Δλδ να ανοιγει η οθονη με το menu και να κανεις slide για unlock;

3. Γιατι το task killer εμφανιζεται στη δεξια πανω γωνια στο status bar;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, υπάρχει θέμα με το plane mode με την Jellyfish Rls 7...και διάβασα το σχόλιο ενός τύπου στο modaco, αλλά δε το χα δει..

 

Δε λειτουργεί σωστά με κανένα widget το Plane mode. Πρέπει να πας να το κάνεις χειροκίνητα...πφφ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα εχεις και τα 2 μαζι :cool:

 

Ωραία double the fun :)

 

γεια σε ολους τους bladeαδες εδω.μολις το πηρα κ εγω σημερα :) . Μερικες ερωτησεις: 1. Οταν παω να βγαλω φωτογραφια, οταν κανει auto focus ακουγεται ενας ηχος "κλικ" σαν να χτυπαει κατι μεσα στο κινητο. Αν απενεργοποιήσω το focus δεν το κανει. Ειναι φυσιολογικο αυτό; το κανει και σε αλλους;

2. Καθε φορα που το αφηνω 1 λεπτο και πηγαινει idle η οθονη του κλειδωνει και ανοιγει μονο με το κουμπι ενεργοποιησης. Φανταζομαι σε ολα ετσι ειναι, ωστοσο υπαρχει τροπος να το αλλαξει αυτο; Δλδ να ανοιγει η οθονη με το menu και να κανεις slide για unlock;

3. Γιατι το task killer εμφανιζεται στη δεξια πανω γωνια στο status bar;

 

1. Αυτό που ακούς είναι ο Φακός που κάνει autofocus :p 2. Δεν γνωρίζω το πήρα μόλις σήμερα :) 3. Νομίζω εκεί δεν έχει task manager έτσι κι αλλιώς...

 

Πάντως σηκώνει παιχνίδι το blade ε? Στα 730mhz και με το oc bus και δεν καταλαβαίνει τπτ. (612 quadrant)

edit. 637 quadrant @ 768mhz αναρωτιέμαι μέχρι πόσο πάει! (δεν δείχνει να ανεβάζει θερμοκρασία δεν το πιέζω βέβαια μόνο το bench τρέχω)

Edit2. μπα εδώ είναι το cap μου δεν πάει παραπάνω τρώει freeze :) Οκ και πάλι είναι πολύ καλά πιστεύω!

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Αντέχει και το δικό σου στα 768Mhz χωρίς να κρασάρει;;; :wacko:

 

Μήπως να γυρίσω και το δικό μου για RMA με την δικαιολογία ότι δεν κλοκάρεται;;; :p :lol:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αντέχει και το δικό σου στα 768Mhz χωρίς να κρασάρει;;; :wacko:

 

Μήπως να γυρίσω και το δικό μου για RMA με την δικαιολογία ότι δεν κλοκάρεται;;; :p :lol:

 

ΧΑΧΑΧΑ τι μου θύμησες τώρα, εγώ έκαψα επίτηδες έτσι έναν AMD Thunderbird 1gz για τον ίδιο λόγο!! Πωπω προϊστορία! :lol:

 

Πάντως και σε Perfomance scaling (να τρέχει μόνιμα στα 768mhz) δεν το βλέπω να πτοείται!

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω εντός ολίγου την RLS7. Μπορώ να μεταφέρω σ'αυτή με titanium backup τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου;

 

Εφαρμογές σίγουρα, για ρυθμίσεις εάν έρχεσαι από eclair καλύτερα να μην τις επαναφέρεις. Α και επίσης μην επαναφέρεις system apps (εάν έρχεσαι από eclair)

Link to comment
Share on other sites

παιδες υπαρχει περιπτωση το 512ΜΒ hack να μην λειτουργει σε ολα τα τηλεφωνα; Διοτι εγω τα εκανα ολα κανονικα φλασαρισα την rom που επρεπε αλλα η μνημη παρεμεινε εκει...
Link to comment
Share on other sites

παιδες υπαρχει περιπτωση το 512ΜΒ hack να μην λειτουργει σε ολα τα τηλεφωνα; Διοτι εγω τα εκανα ολα κανονικα φλασαρισα την rom που επρεπε αλλα η μνημη παρεμεινε εκει...

 

Δεν γίνετε... λειτουργεί σε όλα. Ακόμα και το pdf με το manual που έχεις μέσα στην μαμίσια κάρτα SD λέει πως έχει 512 RAM... Ίσως να μπερδεύτηκες και να κοιτάς τον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής, ή κάτι δεν έχει μπει σωστά.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

...

Παρά τις προσπάθειές μου ΔΕΝ αναγνωρίζει την 8GB Toshiba (Taiwan).:(

 

αν επιλέξεις επιστροφή συσκευής, πες μας νέα!!

 

και πες μας και τι class ήταν αν είναι εύκολο αυτή που δεν δουλεύει

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ξερεις οτι αποφευγουμε ολοι να στελνουμε sms με μικρα γραμματα επειδη τα χρεωνει διπλα ετσι?

Ακόμη κι έτσι να είναι εχω απεριόριστα sms

:-):-):-)

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Στο setcpu το εχετε on demand ή στο performance mode?

Για αυτους που ψαχνουν blade βρηκα ενα για γνωστο μου που το ηθελε (αγορα) απο το καταστημα εγνατια με ιωνος δραγουμη. Μαλιστα εκανα τηλεφωνικη κρατηση - και οταν με ρωτησε αν το θελω για νεα συνδεση ή αναβαθμιση ηταν ηδη αργα για αυτην οπως τις τα εφερα απο το τηλ ; -)

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια μιά βοήθεια όποιος γνωρίζει....

κατέβασα το astro file manager απο το μάρκετ και το πρόσθετο astro smb για να μπορέσω να δώ ότι κοινόχρηστο έχω στο δίκτυο μου, συμπεριλαμβανομένου και του NAS (e-trayz)

όταν πάω στην επιλογή "δίκτυο" του astro μου ζητάει να καταχωρίσω κάποια στοιχεία άλλα δεν ξέρω τί να βάλω (νόμιζα ότι απο την στιγμή που έχει μπεί το blade στο δίκτυο ώς wifi συσκευή θα μπορούσε να βλέπει ότι έβλεπε σε δίκτυο και το pc)

Moυ ζητάει να καταχωρίσω label,server,share,domain,directory,user name & password. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ή ξέρει κάποιο πιό εύκολο τρόπο για να δώ το δίκτυο μου, η βοήθεια καλοδεχούμενη!

 

ΑΚΥΡΟ - Τελικά έβαλα το ES File Explorer και είναι και πολύ πιο εύκολο και δεν τραβάει ζόρι να συνδεθεί στο δίκτυο - τουλάχιστον όχι τόσο όσο το astro!

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ROUTER GENNET OXYGEN (αυτο που δινει η wind)

 

Mετα απο απιστευτο σπασιμο νευρων με τα γνωστα προβληματα του wifi,αμετρητες επανεκινησεις του router, πολλα πειραματα με εφαρμογες απο το market (blade wifi fix, wifi fixer κ.τ.λ)ειπα να μπω στις ρυθμισεις του router μηπως εφταιγε κατι απο εκει,μολις μπηκα στο router μου εγραψε οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση.Την εκανα και αυτο ηταν ! 3 μερες τωρα δεν εχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία double the fun :)

 

 

 

1. Αυτό που ακούς είναι ο Φακός που κάνει autofocus :p 2. Δεν γνωρίζω το πήρα μόλις σήμερα :) 3. Νομίζω εκεί δεν έχει task manager έτσι κι αλλιώς...

 

Πάντως σηκώνει παιχνίδι το blade ε? Στα 730mhz και με το oc bus και δεν καταλαβαίνει τπτ. (612 quadrant)

edit. 637 quadrant @ 768mhz αναρωτιέμαι μέχρι πόσο πάει! (δεν δείχνει να ανεβάζει θερμοκρασία δεν το πιέζω βέβαια μόνο το bench τρέχω)

Edit2. μπα εδώ είναι το cap μου δεν πάει παραπάνω τρώει freeze :) Οκ και πάλι είναι πολύ καλά πιστεύω!

 

στην αρχη νομιζα οτι μου εκανες πλακα οτι ειναι ο φακος που κανει auto focus αλλα οντως κατι τετοιο ειναι. το κανουν ολα ή πολλα blade ( http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/325433/autofocus-noise/#entry1505794 )

Σχετικα με το 2ο ελπιζω να υπαρχει κανα app γιατι δεν βολευει καθολου το ξεκλειδωμα με το on off κουμπι.

το 3ο ηταν χαζη ερωτηση, απλα παραμενει ανοιχτο το advanced task killer .

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιο ειναι το καλυτερο/σταθεροτερο GPS προγραμμα για το Blade;Θα τρεχει σε 2.1Eclair μεχρι να κανω αναβαθμιση στην original Froyo;

 

Και κατι αλλο που ξαναρωτησα ρε παιδια.Φιλος μου ενδιαφερεται για την συσκευη και ρωταει αν υπαρχει αλβανικη γλωσσα.Παρακαλω αν γνωριζει κανεις κατι , ας πει.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιο ειναι το καλυτερο/σταθεροτερο GPS προγραμμα για το Blade;Θα τρεχει σε 2.1Eclair μεχρι να κανω αναβαθμιση στην original Froyo;

 

Και κατι αλλο που ξαναρωτησα ρε παιδια.Φιλος μου ενδιαφερεται για την συσκευη και ρωταει αν υπαρχει αλβανικη γλωσσα.Παρακαλω αν γνωριζει κανεις κατι , ας πει.

 

Thanks

 

Τα αλβανικά πως είναι στα αλβανικά; Shqiptar;;

 

Αν ναι τότε δεν υπάρχει τέτοια γλώσσα στην Jellyfish R7.Κάποιος φίλος με stock wind θα μπορεί να σου απαντήσει αν υπάρχει εκεί τουλάχιστον.... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι πρεπει να ειναι.

 

Για το προγραμμα GPS που εχουμε καταληξει;Παιδια σορυ που ρωταω , εχω παρακολουθησει ΟΛΟ το θεμα απο την αρχη , αλλα δεν θυμαμαι πιο τελικα ηταν πιο σταθερο και αν υποστηριζεται απο την Eclair.Δοκιμασα και στην "Αναζητηση σε αυτο το θεμα" αλλα δεν μου βγαζει αποτελεσμα για το "GPS"!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Έβαλα το titanium backup αλλα κολλάει στο "Asking for root rights"

Προσπαθώ να το κάνω add το πρόγραμμα από το superuser αλλα δεν μπορώ.

Μέσα στο superuser βλέπω το setcpu που έχει δικαιώματα root.

Φοράω την rls7

πως ειχα δωσει δικαιωματα στο setcpu και τωρα δεν μπορω να δοσω σε αλλο prg?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Απο εχτες ειμαι κι εγω ενας κατοχος του zte blade επιτελους!

Μου το είχε κρατημενο ο αρμαός και το πηρα απο το καταστημα του. Ευτυχως που μου το κρατησανε γιατι τα ειχε πουλησει ολα τα προς διαθεση κομματια. Οι κοπελες εκει με εξυπηρετησαν αψογα. Παντως τεταρτη παραλαβανε και εχτες το ξεπουλησανε...

Όπου το βρειτε σπευσατε. 2 πραγματακια θελω να ρωτησω.

 

1 Το ραδιο δεν παιζει στο ηχείο?

2 Διαβασα τις οδηγιες του νακι13 για να του περασω τη φρόγιο, αλλά ειδα οτι πρεπει να κανεις καποιες εντολες απο το πισι. Χρειαζεται το πισι μου να βλεπει το κινητο? Το εβαλα στη usb και μου το αναγνωρισε μόνο ως αφαιρουμενο δισκο μνημης. Μια βοηθεια εδω πλιζ...

3 Επισης επειδη μου εχει χαλασει η καρτα δικτυου και δεν ανοιγει το wifi μου υπαρχει τρόπος να κανω ιντερνετ στο κινητο? Όταν το βαζω στη usb πχ, να παιρνει αο τη συνδεση μου?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ROUTER GENNET OXYGEN (αυτο που δινει η wind)

 

Mετα απο απιστευτο σπασιμο νευρων με τα γνωστα προβληματα του wifi,αμετρητες επανεκινησεις του router, πολλα πειραματα με εφαρμογες απο το market (blade wifi fix, wifi fixer κ.τ.λ)ειπα να μπω στις ρυθμισεις του router μηπως εφταιγε κατι απο εκει,μολις μπηκα στο router μου εγραψε οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση.Την εκανα και αυτο ηταν ! 3 μερες τωρα δεν εχω κανενα προβλημα

 

 

εγώ το πέταξα απο την πρώτη μέρα και έβαλα ενα BELKIN πολύ δυνατό και πέραν που λύθηκαν τα προβλήματα μέσω του wifi έχω και 10% γρηγορότερο ιντερνετ και στο πισι και στη κινέζικη λεπίδα μου την οποία δεν έχω πειράξει καθόλου και είναι απελπιστικά αργό (σε σχέση με όλα τα μηλόφωνα ποθ είχα) ...:(....

 

έτσι περιμένω αναβάθμιση...

Προς τα πίσω??? Ούτε Βήμα!!!!! Ούτε καν για να Πάρεις Φόρα!!!!! :up:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, έχω ένα router NETGEAR DGN2000 και δεν μπορώ να συνδεθώ.

Κάτι είχα διαβάσει σε προηγούμενα post αλλά δεν το βλέπω πια. (Που είχε πάει στην wind και του είπαν ότι έπρεπε ν' αλλάξει το 801b/g? εάν δεν κάνω λάθος!)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

υ.γ. Κοίταξα εάν χρειάζεται update το firmware στο router και δεν υπήρχε νέα έκδοση, μήπως έτσι λυνόταν το θέμα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, έχω ένα router NETGEAR DGN2000 και δεν μπορώ να συνδεθώ.

Κάτι είχα διαβάσει σε προηγούμενα post αλλά δεν το βλέπω πια. (Που είχε πάει στην wind και του είπαν ότι έπρεπε ν' αλλάξει το 801b/g? εάν δεν κάνω λάθος!)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

υ.γ. Κοίταξα εάν χρειάζεται update το firmware στο router και δεν υπήρχε νέα έκδοση, μήπως έτσι λυνόταν το θέμα.

 

φιλε κοιτα λιγο τις ρυθμισεις σου γιατι εγω εχω το netgear dgn1000 και δουλευει μια χαρα ουτα μια αποσυνδεση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...