Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

«Για όσους άνοιξαν τώρα τους δέκτες τους»

 

Όπως αποδείχτηκε σήμερα, όλα τα ZTE Blade σε όλες τις χώρες έχουν 512ΜΒ RAM.

Όσα δείχνουν μόνο 256ΜΒ είναι «κλειδωμένα» και μπορούν να «ξεκλειδωθούν» ώστε να βλέπουν 512ΜΒ RAM.

 

Πριν κάνετε οτιδήποτε, διαβάστε προσεκτικά, πάρτε backup και καλή επιτυχία.

 

ΖΤΕ BLADE How to Unlock 256MB Devices to 512MB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

«Για όσους άνοιξαν τώρα τους δέκτες τους»

 

Χχααχχαχαχαχα.... Κλαιωωω!

 

Ρε παιδια , για εμας που ειναι η πρωτη μας φορα στο android και ,δεν ξερουμε ουτε καν να κανουμε root ,μπορει να φτιαξει καποιος εναν αναλυτικο στα ελληνικα ,ετσι ωστε να κανουμε οτι χρειαστει για να ξεκλειδωσουμε το blade μας και να δουλευει και τα 512mb ram ?...

 

ΥΓ. Αντικειμενικα , αυτη η διαδικασια (του "ξεκλειδωματος") , ειναι ασφαλης ή υπαρχει περιπτωση να μεινουμε με το ..... blade στο χερι????

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και 'γω το κολπάκι με την RAM. Μια χαρά.

 

Χθές δοκίμασα να περάσω την JellyFish αλλα μου εβγαλε ενα απο τα issues που λενε (USIM not supported) κλπ. Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να το φτιαξουμε; Δεν μπορεσα να καταλαβω απο το modaco...

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις τη SIM το βημα 3 ξεπερνιέται ;)

 

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά με τα 512 είναι πολύ πιο γρήγορο. Τουλάχιστον σε εμένα που έχω βάλει της παναγιάς τα μάτια μέσα. Τρέχω Alpha4 2.2 από Modaco.

 

Για τους φιλους που δεν τα καταφέρνουν θα σας πω τι έκανα εγώ:

 

1. Πήρα backup πρώτα με ClockWorkMod 2.5.1.3 που είχα.

2. Έκανα το Update όπως το περιγράφει ο φίλος.

3. Όταν έκανα reboot και άνοιξε ήταν στα φιλανδικά και ζητούσε unlock. Χρησιμοποιόντας αυτό http://arrtoo.x10.mx/unlockBlade.php ξεκλείδωσα την SIM και μπήκε στο φιλανδικό.

4. Σύνδεσα το τηλέφωνο στον Η/Υ και έσβησα τον κατάλογο image από την SD.

5. Έκλεισα το κινητό, έβγαλα την μπαταρία, την έβαλα πάλι και το άνοιξα κρατώντας πατημένο το vol up. το κινητό "κόλλησε" στο σηματάκι του Android.

6. Σύνδεσα το κινητό με το Η/Υ και ακόλουθησα της οδηγίες εδώ: http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319565/oled-tft-30-nov-2-5-1-3-clockworkmod-recovery/ για να ξαναπεράσω το ClockWorkMod (γιατί μετά το Update σβήνετε και αν πάτε να μπείτε βγάζει FTE).

7. Αφού πέρασα το CWM έκανα βοοτ πάλι με πατημένο το vol dow, μπήκε στο CWM και από εκεί έκανα restore το backup Που κράτησα πριν.

8. Έκανα reboot χωρίς wipe cache και TATAMMMMM το κινητό ήταν όπως πριν με όλες τις ρυθμίσεις μου αλλά με 416 πλέον συνολική RAM και ΣΦΕΡΑΤΕΣ επιδόσεις!

 

Άντε και update για να κάνουμε την κάμερα 5MP χαχαχαχ :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

τελικα το εκανα το κολπο και μ εδειξε κι εμενα την μνημη αλλα δε μπορω νΑ επιστρεψω στην μαμα ρομ eimai sto clockworkmod kai ενω παταω να μπει η ρομ της wind m leei installation aborted

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

χρησιμοποιημενη μνημη συστηματος: 113.37mb

ελευθερη μνημη συστηματος: 303.64

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ: 416,64:) :) :) :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Αν πάρω το κινητό απο αγγλία μέσω ebay είναι βέβαιο ότι η αγγλική έκδοση έχει amoled οθόνη?

Από ότι βλέπω θα μ στοιχίσει γύρω στα 180 ευρα τη στιγμή που στην ελλάδα το βρίσκω 150 ευρά.

Αξίζει τα 30 ευρά παραπάνω η amoled????

(πέρα από το θέμα την εγγύησης που χάνεται και αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Αν πάρω το κινητό απο αγγλία μέσω ebay είναι βέβαιο ότι η αγγλική έκδοση έχει amoled οθόνη?

Από ότι βλέπω θα μ στοιχίσει γύρω στα 180 ευρα τη στιγμή που στην ελλάδα το βρίσκω 150 ευρά.

Αξίζει τα 30 ευρά παραπάνω η amoled????

(πέρα από το θέμα την εγγύησης που χάνεται και αυτή)

 

Δεν αξίζει.

 

Πλέον οι AMOLED τελείωσαν οπότε παίρνεις πάλι με LCD.

 

Με το κολπάκι με την RAM γίνεται απόλυτα ίδιο .... Παρ'το απο 'δω για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια το εχω 5 ημερες και εχω μεινει καγκελο! Βεββαια ειναι η πρωτη μου επαφη με android ισως για αυτο να πιστευω οτι ειναι απιστευτη συσκευη για τα λεφτα της. Το μονο που με προβληματιζει εντονα ειναι η συχνη φορτιση που πρεπει να κανω. Δυο φορες την ημερα βεβαια δεν το αφηνω απο τα χερια μου καθολου αλλα ειναι προβλημα. Εχω κλεισττα εννοειται wifi.gps.χαμμηλη φωτεινωτητα οθονης κάι το χρησιμοποιω μονο για σερφαρισμα. Ειναι φυσιολογικο αυτο με τις δυο φορτισεις/ημερα?
Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε το android 2.2 διατηρούνται τα 512MB RAM? Δοκίμασε κανείς ? Εκεί και αν κάνουμε πάρτυ :DDD

 

Ναι κανονικά, αυτά τα alpha3 και alpha4 που διαβάζεις 2.2 roms είναι.

 

Εγω παιδια το εχω 5 ημερες και εχω μεινει καγκελο! Βεββαια ειναι η πρωτη μου επαφη με android ισως για αυτο να πιστευω οτι ειναι απιστευτη συσκευη για τα λεφτα της. Το μονο που με προβληματιζει εντονα ειναι η συχνη φορτιση που πρεπει να κανω. Δυο φορες την ημερα βεβαια δεν το αφηνω απο τα χερια μου καθολου αλλα ειναι προβλημα. Εχω κλεισττα εννοειται wifi.gps.χαμμηλη φωτεινωτητα οθονης κάι το χρησιμοποιω μονο για σερφαρισμα. Ειναι φυσιολογικο αυτο με τις δυο φορτισεις/ημερα?

 

Ναι :) ,όλα τα σύγχρονα smartphones είναι πολύ ενεργοβόρα και οι μπαταρίες τους πάσχουν...

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Αν πάρω το κινητό απο αγγλία μέσω ebay είναι βέβαιο ότι η αγγλική έκδοση έχει amoled οθόνη?

Από ότι βλέπω θα μ στοιχίσει γύρω στα 180 ευρα τη στιγμή που στην ελλάδα το βρίσκω 150 ευρά.

Αξίζει τα 30 ευρά παραπάνω η amoled????

(πέρα από το θέμα την εγγύησης που χάνεται και αυτή)

 

Συμφώνω με τον φίλο παραπάνω.

Έτοιμος ήμουν να το παραγγείλω από εναν φίλο από Αγγλία χθες κι ο λόγος ήταν μόνο η 512RAM, μιας και οι AMOLED σταμάτησαν στην Αγγλία. Όμως η εγγύηση ήταν ένα αγκάθι.

Με τα σημερινά μαντάτα, πήγα το απόγευμα και το πήρα από WIND.

Δεν αξίζει πλέον σε καμία περίπτωση να το πάρεις από Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να στείλει mail στην Wind για να σταματήσει να χάνει πελάτες!! :p

 

Αν βάλουμε το android 2.2 διατηρούνται τα 512MB RAM? Δοκίμασε κανείς ? Εκεί και αν κάνουμε πάρτυ :DDD

 

Ναι από δω και στο εξής όποια ρομ και να φορέσουμε δεν πρόκειτε να χάσουμε την επιπλέον μνήμη Ram!! :D

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
μια ερωτηση.....εχω περασει την alpha3, πως περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης? κατεβασα και το apps2sd με αυτο? και κατι τελευταιο.....ποια ειναι η διαδικασια για να εχω εναν χωρο για τις εφαρμογες και τον υπολοιπο για τραγουδια φωτο κ.τ.λ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το Gsmarena από την αρχή έλεγε πως το ZTE Blade έχει 512 RAM. Κάτι θα ήξερε...
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

τι νεα ειναι αυτα παιδια?

δηλαδη το windισιο (:p) blade εχει τελικα 512 μνημη? ας ειναι ετσι! ουτως ή αλλως δεν εχω "αναγκη" την amoled οθονη, αλλα τη ραμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το Gsmarena από την αρχή έλεγε πως το ZTE Blade έχει 512 RAM. Κάτι θα ήξερε...

 

Πλέον το ξέρουμε και εμείς με αποδείξεις.... :p

 

τι νεα ειναι αυτα παιδια?

δηλαδη το windισιο (:p) blade εχει τελικα 512 μνημη? ας ειναι ετσι! ουτως ή αλλως δεν εχω "αναγκη" την amoled οθονη, αλλα τη ραμ ;)

 

Άμα σκεφτόσουν να το αγοράσεις απο εξωτερικό, πλέον δεν αξίζει τον κόπο! Ούτως η άλλως και στο εξωτερικό πλέον δεν υπάρχει με OLED οθόνη! :ninja:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

τελικα το εκανα το κολπο και μ εδειξε κι εμενα την μνημη αλλα δε μπορω νΑ επιστρεψω στην μαμα ρομ eimai sto clockworkmod kai ενω παταω να μπει η ρομ της wind m leei installation aborted

 

Ρε φιλαράκι μήπως μπορείς να μου πεις τί έκανες με το clockwork?

Εμένα όταν προσπαθώ να μπω σε recovery μου βγαζει το μπλε ανθρωπάκι και μετά κλείνει και βγάζει πάλι πράσινο ανθρωπάκι και πάλι μπλε και κανει loop συνέχεια αυτό το πράγμα.

Και στις τόσες φορές που το έχω φλασάρει μου έβγαλε και το FTM σε κάποια φάση.

Έχω δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις και από ότι είδα οι drivers πρέπει να είναι εντάξει, το αναγνωρίζει σαν ADB.

Link to comment
Share on other sites

512 με alpha 3 και πετάει ο κινέζος!!!

 

Βαλε μας bencmark με το quadrant αν γινεται..εμενα με 256 ram μου βγαζει 980..

Ειδες καμια διαφορα???

Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνει που θα την κάνει μέσω καταστημάτων την αναβάθμιση σε Froyo 2.2 η Wind, καλά θα ήταν να συμπεριλάμβαναν και το fix για ενεργοποίηση της πλήρους μνήμης 512MBs!!

 

(τεμπέλης :O)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...