Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυριο το αργοτερο μεθαυριο θα το εχω παραλαβει εγω μεσω Αγγλιας και θα μπορεσω να σας πω αν ειναι καλο κ.λ.π.

Οσον αφορα την εγγυηση απο την στιγμη που το παιρνεις μεσω ebay δεν υπαρχει εγγυηση, το εχουμε αναφερει και νωριτερα.

Αν θελετε το SF κερδιζετε σε μνημη και οθονη και χανετε σε εγγυηση και αντε να δωσετε κανα 20ευρω παραπανω αν το πιασετε απο ebay.

 

Για παραδειγμα, εγω μολις βρηκα στο ebay ολοκαινουριο το SF unlocked, rooted, debranded(δηλαδη με το κανονικο android 2.1 και οχι της orange που ειναι ποιο βαρυ) και με δωρο card reader στην τιμη των 180 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.

Τα βαζετε κατω βλεπετε τι πιστευετε οτι σας καλυπτει ποιο πολυ και αναλογως προχωρατε.

 

 

Οσον αφορα το κοστος ξεκλειδωματος ειναι ΔΩΡΕΑΝ σε αυτη την σελιδα

http://www.nextgenserver.com/calculator/

 

On the above site put your IMEI (will be on the phones box), select ZTE, leave the default model as ZTE BLUEBELT, pop in the not-a-robot code. In the box above the IMEI you’ll receive your code.

Turn off your phone.

Open the back.

Remove the battery.

Remove the (Orange) SIM card.

Insert a SIM card from a different operator.

Replace battery.

Replace back.

Turn on phone (If prompted, enter any PIN number that you may have set on the new SIM).

Now you should be prompted to enter the unlock code. Do it carefully!

You should now get some sort of message saying your phone is unlocked.

 

Τελος η ΖΤΕ δεν ειναι αγνωστη εταιρια (σε παγκοσμια κλιμακα).

Edited by wolf13
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για να καταλαβω.το πηρα απο wind με επιδοτηση.ειναι κλειδωμενο ; αν βαλω καρτα vodafone η cosmote θα ζητησει κωδ. ξεκλειδωματος ;
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω.το πηρα απο wind με επιδοτηση.ειναι κλειδωμενο ; αν βαλω καρτα vodafone η cosmote θα ζητησει κωδ. ξεκλειδωματος ;

 

Όχι δεν είναι κλειδωμένο. Τα παιδιά μιλάνε για το αντίστοιχο αγγλικό από Orange UK που είναι κλειδωμένο.

Link to comment
Share on other sites

τον οδηγο για να περασω custom rom ειναι αυτος http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-android-2-2-froyo-on-zte-blade-orange-san-francisco/ αποριες στην 4)partision menou που ειναι 5)μπαινω στο wipe data και παταω home key στο no ολα no ειναι εκτος απο ενα που λει yes delete all user data 6)wipe cach και διαλεγω το yes wipe cach 8)παω instal zip βαζω την custom rom που ειναι σε μορφη zip στο κινητο και κανω instal και περιμενω. αυτο ειναι το καταλαβα σωστα?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία το κινητό ονομάζεται ORANGE SAN FRANCISCO και κοστίζει 99 λίρες + χρόνο ομιλίας υποχρεωτικά*

 

*10 ή 20 λίρες ανάλογα με τον Άγγλο πωλητή. Αν καταλάβουν ότι είσαι τουρίστας και ότι δεν θα το χρησιμοποιήσεις στο δίκτυό τους θα σου κάνουν ανάκριση τρίτου βαθμού. ΣΥΝΟΛΟ = 109 ή 119 λίρες = 129 ή 140 ευρώ αντίστοιχα.

____________________________________________________________

Ξεκλείδωμα κινητού ΔΩΡΕΑΝ ΕΔΩ

Όταν βάλετε την SIM των ελληνικών δικτύων, ζητάει PIN και μετά ζητάει UNLOCK CODE.

Τον κωδικό τον βρίσκετε στο παρακάτω site εισάγοντας τον αριθμό IMEI που βρίσκεται πάνω στο κινητό σε αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία.

 

Συμπληρώνετε ΙΜΕΙ στο κατάλληλο πεδίο

Διαλέγετε:

Service: ZTE

Model: ZTE BLUEBELT

Εισάγετε τα γράμματα που ζητάει στο

Enter displayed text

και πατάτε ORDER.

Ο κωδικός που εμφανίζεται είναι ο κωδικός που ζητάει για να ξεκλειδώσει.

Μόλις ξεκλειδώσει είναι έτοιμο για χρήση σε οποιοδήποτε δίκτυο.

 

 

 

Όποιος θέλει να το "καθαρίσει" από σκουπιδάκια της Orange και να του φορέσει καθαρό Android 2.1 ακολουθεί τις οδηγίες από εδώ:

http://www.chrislowthian.co.uk/how-to-unlock-de-brand-and-root-the-zte-blade-orange-san-francisco/1824/

Δείτε και αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=E28U0t5RZz8

Όποιος το επιχειρήσει, καλό θα είναι να είναι εξοικειωμένος με την διαδικασία.

Αν δεν ξέρετε μην το πειράξετε. Παίζει και όπως είναι.

 

Το κινητό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στα χρήματά του.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

περιμένω κι εγώ ένα sf από Αγγλία σήμερα και θα αρχίσω να το πειράζω!

Κάνοντας root ή debrand υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα με την orange, σε περίπτωση που πάθει κάτι και χρειαστεί να το στείλουμε Αγγλία;

Πρέπει να κρατήσουμε κάποιο backup πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

περιμένω κι εγώ ένα sf από Αγγλία σήμερα και θα αρχίσω να το πειράζω!

Κάνοντας root ή debrand υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα με την orange, σε περίπτωση που πάθει κάτι και χρειαστεί να το στείλουμε Αγγλία;

Πρέπει να κρατήσουμε κάποιο backup πρώτα;

 

Μπορείς να κρατήσεις δικό σου backup με το ClockWork ή να χρησιμοποιήσεις ένα από εδώ

http://android.podtwo.com/roms/stock/

το OUK_P729BV1.0.0B05_build που είναι το αυθεντικό της Orange

Της WIND είναι το WIND_P729BV1.0.0B02_build αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω μάλλον δεν αξίζει. Σε βίντεο στο youtube που είδα, το SF με το froyo πετάει.

 

Ελπίζω με νέα αναβάθμιση δεν θα υπολείπεται το Blade του SF.

 

Εκτός από την οπτική διαφορά της LCD με την Amoled έχουμε και καλύτερο touch (καλύτερες αποκρίσεις κλπ);

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω και πολλα για να καταλαβω, froyo ονομαζεται η αναβαθμιση που θα γινει στο blade τελος του χρονου οπως εχει πει η wind?? και αν ναι τι θα αλλαζει στο κινητο παιδια?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! εδω βρηκα τις αλλαγεσ σε περιπτωση που θελει και καποιος αλλος να τις δει: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=277505
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε το SF κερδιζετε σε μνημη και οθονη και χανετε σε εγγυηση και αντε να δωσετε κανα 20ευρω παραπανω αν το πιασετε απο ebay.

 

Για παραδειγμα, εγω μολις βρηκα στο ebay ολοκαινουριο το SF unlocked, rooted, debranded(δηλαδη με το κανονικο android 2.1 και οχι της orange που ειναι ποιο βαρυ) και με δωρο card reader στην τιμη των 180 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.

Τα βαζετε κατω βλεπετε τι πιστευετε οτι σας καλυπτει ποιο πολυ και αναλογως προχωρατε.

180€ και χωρίς εγγύηση είναι κάτι που δεν αξίζει.

 

Να το έπαιρνες στα 120€ θα άξιζε το ρίσκο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το βρεις και σε καλυτερη τιμη απο 180 αμα ψαξεις στο ebay.

Σε bid μπορει να το χτυπησεις και στα 150.

Οπως προανεφερα ο καθενας κανει την επιλογη του ;)

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει την ταλαιπωρια το SF απο την στιγμη που αν ειναι ελατωματικο 8α πληρωσεις αλλα τοσα για να το στειλεις πισω και αν 8α βρεις ακρη. Απο αγγλια πχ αν δεν εχει καποιον εκει και το παραγειλεις μεσω Play+borderlinx δεν ξερω πως μπορεις να βγαλεις ακρη. Η μονη επιλογη ειναι να βγει και σε καποια αλλη αγορα που 8α εχουμε αμεση προσβαση. Εγω μετα απο 2 αποτυχημενες προσπα8ειες , μια με orange και μια μεσω Play ( προσοχη εκει ειναι 10 ευρο διαφορα αν το παραγγειλεις σε ευρο αποτι σε λιρες) πηρα απο wind.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια να σας πω κατι? Τη γνωμη μου? Εχουν περασει παρα πολλα κινητα απο τα χερια μου και εχω δει απειρες οθονες. Λοιπον σημερα παρελαβα απο αντικατασταση το δικο μου απο wind γιατι ειχε ενα καμενο πιξελ, και επισεις οπως ειχα πει λιγο πιο πανω, η οθονη ειχε μια προς το ροζ αποχρωση. Ε λοιπον αυτο που κραταω στα χερια μου (Προσωπικη αποψη και γνωμη) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ TFT ΟΘΟΝΗ . Κι αυτο το λεω μ ολη την υπευθυνοτητα που γραφω . Δε ξερω για σας παιδια αλλα εγω ειμαι "ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ" οτι ειναι AMOLED . Εχω διπλα μου και το Samsung Omnia Pro που εχει AMOLED οθονη και χωρις να υπερβαλω ΚΑΘΟΛΟΥ ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΣΕ ΖΟΝΤΑΝΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΣΕ "ΓΩΝΙΕΣ ΘΕΑΣΗΣ" ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ . Δεν ξερω αν και σε εσας εχει τετοια οθονη, παντως η καναν καποιο λαθος στο δικο μου η σε καποια κομματια η τελικα εχουν ολα AMOLED . Ηθελα να το δοσω να το βαλω σε αγγελια, γιατι το αγορασα οπως ειπα και πιο πανω μονο για να το δω, και μετα στο καπακι να το πουλησω αλλα τωρα θα το κρατησω. Το ξαναλεω. Τουλαχιστον το δικο μου εχει AMOLED . Αποκλειεται ΓΙΑ ΜΕΝΑ αυτη η οθονη που βλεπω μπροστα μου να ειναι TFT :!:
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο παιδια ειναι πολυ καλό για τα λεφτά του...WiFi πολύ καλό, το gps (με Ndrive που το δοκίμασα κλείδωσε πολύ γρήγορα), αναπαραγωγή βίντεο μια χαρα και γενικά μέχρι τώρα απροβλημάτιστο παρά τα 256 mb μνήμης που ίσως φοβίζουν μερικούς!Το μόνο που πάσχει είναι η κάμερα αλλά προσωπικά δεν με πειράζει!Βέβαια θέλει καθημερινή φόρτιση αλλά αυτό από ότι διάβασα είναι κάτι που όλα τα Android κινητά έχουν!Τώρα θα του βάλω και καμιά micro sd μεγαλύτερη και ίσως προσπαθήσω να του περάσω Froyo και να το ψάξω λίγο παραπάνω μιας και είμαι καινούριος στο Android!
Link to comment
Share on other sites

Τις εχω κανει ολες. Το εχω γραψει παραπανω. Δε ξερω τι να πω, η εχουν βαλει τη τελειοτερη TFT οθονη με αγνωστη εφευρεση η τους περισσεψε η AMOLED και τη βαζουν να ξεστοκαρουν. Χωρις πλακα τωρα, το τελευταιο εγω το βλεπω πολυ πιθανον.
Link to comment
Share on other sites

Καλά εμένα με εντυπωσιάζει άλλο με αυτά που γράφεις, aby. Πότε το πήγες πίσω, πώς το δέχτηκαν και σε πόσο χρόνο το είχες πίσω; Μιλάμε για ένα νέο προϊόν, με υποστήριξη απλά της Wind και είχες τόσο καλή εξυπηρέτηση;;;
Link to comment
Share on other sites

Τις εχω κανει ολες. Το εχω γραψει παραπανω. Δε ξερω τι να πω, η εχουν βαλει τη τελειοτερη TFT οθονη με αγνωστη εφευρεση η τους περισσεψε η AMOLED και τη βαζουν να ξεστοκαρουν. Χωρις πλακα τωρα, το τελευταιο εγω το βλεπω πολυ πιθανον.

 

Δηλαδή δεν είδες ουτε backlight bleeding σε μάυρο φόντο και σκοτεινό δωμάτιο?

thanks

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q1rxkVaPjuk#t=0m46s

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά εμένα με εντυπωσιάζει άλλο με αυτά που γράφεις, aby. Πότε το πήγες πίσω, πώς το δέχτηκαν και σε πόσο χρόνο το είχες πίσω; Μιλάμε για ένα νέο προϊόν, με υποστήριξη απλά της Wind και είχες τόσο καλή εξυπηρέτηση;;;
Σαββατο 14.30 το πηγα πισω και σημερα το πηρα. Τι σου φενεται παραξενο? Εχει DOA. Αμεση αντικατασταση ως 14 μερες. Κι αν ειχαν αλλο κομματι θα το επαιρνα εκεινη την ωρα φιλε μου αλλα ειχαν ξεμεινει. Βεβαια να ξερεις τους πιεσα αρκετα και εγω.

 

Δηλαδή δεν είδες ουτε backlight bleeding σε μάυρο φόντο και σκοτεινό δωμάτιο?

thanks

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q1rxkVaPjuk#t=0m46s

Φιλε μου δεν εχω λογο να πω ψεμματα, ειπα εκανα ΟΛΑ τα τεστ. Κι αν γυρισεις και δια βασεις πιο πισω, εγω το κατηγορουσα το κινητο, το εθαβα και ΔΕΝ θα το επαιρνα αν δεν το ειχα βρει σε αγγελια (αγορας 3 ωρων) 80 ευρω, αλλα επειδη το εκρινα ευκαιρια μ αυτα τα λεφτα που το πηρα, και ειναι βεβαια, γι αυτο το πηρα. Δε τα παω καλα με τα κινεζικα. Βεβαια συνεχιζω να το κατακρινω για τη καμερα του και για τον ηχο του, που για μενα ειναι απλα μετριος, αλλα για την οθονη του πραγματικα εχω μεινει αναυδος. Βεβαια για AMOLED δε χρειαζεται να μεινω αναυδος απλα δε το περιμενα.

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...