Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα???

 

1.δεν στέλνει μυνήματα.... μου βγάζει αποτυχία αποστολής!!! είτε με το κανονικο του είτε με handcent....πρέπει να κανω καποια ειδική ρύθμιση????

 

2.Υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο ΚΑΝΟΝΙΚΟ ....χωρίς να βαζει τις συνομιλίες σε ''νήματα'' όπως κάνει το handcent????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά για όποιον θέλει να βγάλει το WaveSecure και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή συστήματος μπορεί να βάλει το SystemApp Remover 4.11

 

Και μια ερώτηση στους έμπειρους περί αγορών... Αγόρασα πριν 2-3 μέρες αυτό:

http://www.wap5.gr/product_info.php?cPath=8_84&products_id=6571

Το θέμα είναι ότι το άνοιξα, πέταξα το κουτί και την επόμενη μέρα το δοκίμασα και ενώ συνδέεται κανονικά με το κινητό, στο ακουστικό δεν ακούω τίποτα, το μικρόφωνο λειτουργεί κανονικά, το ακουστικό είναι νεκρό... Πήρα σήμερα τηλ στο site και μου είπε μια κοπέλα να πάρω την Δευτέρα τηλ που θα είναι εκεί ο υπεύθυνος, μου είπε επίσης ότι αν δεν έχω την συσκευασία δεν μπορούν να κάνουν τίποτα... Εσείς τι λέτε? Αν χρειάζεται συσκευασία μπορεί κάποιος, που έχει αγοράσει το συγκεκριμένο bluetooth, να μου την δώσει αν δεν την χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

και να στη δώσει θα έχει άλλους σειριακούς αριθμούς πάνω. Κατα τη γνώμη μου πρέπει να αλλαχτεί από τη στιγμή που έχεις την απόδειξη. Το κουτί τί στον κόρακα το χρειάζονται? Μήπως θα το ξαναπουλήσουν αν είναι χαλασμένο?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

και να στη δώσει θα έχει άλλους σειριακούς αριθμούς πάνω. Κατα τη γνώμη μου πρέπει να αλλαχτεί από τη στιγμή που έχεις την απόδειξη. Το κουτί τί στον κόρακα το χρειάζονται? Μήπως θα το ξαναπουλήσουν αν είναι χαλασμένο?

 

σωστά... εξάλλου έχει ένα αυτοκολλητάκι το bluetooth που γράφει επάνω τον σειριακό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όποιον θέλει να βγάλει το WaveSecure και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή συστήματος μπορεί να βάλει το SystemApp Remover 4.11

Οπως επισης και με το root explorer με Mount R/W στον φακελο /system/app και delete την συγγεκριμενη εφαρμογη.

 

Πολυ σπαστικη εφαρμογη λες και αν στο κλεψουν δεν θα βρει ο αλλος την λυση να το στειλει μια και καλη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανείς πρόβλημα με την ειδοποίηση κλήσεων όταν το έχετε εκτός δικτύου, κλειστό κτλ? Σε εμένα (Q Telecom) δε λειτουργεί η υπηρεσία Q Who Called αν και σύμφωνα με τη WIND:

Μπορείτε να ενεργοποιείτε ή απενεργοποιείτε την υπηρεσία Q-Who called, ορίζοντας σαν αριθμό προώθησης τον αριθμό 699.555.4444 στις επιλογές προώθησης: Όταν είναι κλειστό, Η σύνδεση δεν είναι εφικτή, ή Όταν το τηλέφωνό σας είναι κατειλημμένο.

 

έβαλα αυτόν τον αριθμό στις ρυθμίσεις αλλά τπτ.. α κ δεν έχω τηλεφωνητή. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα κινητού/ρυθμίσεων γιατί στο e51 ερχόταν sms ειδοποίησης

Edited by Dio1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Έβαλα τελικά την JJR9 με το repartition.

Απλά έχω βάλει το load monitor στο κινητό και μου λέει ότι βρίσκεται στο 9-10-11-12 συνέχεια (δηλαδή σκίζεται το τηλεφωνάκι)

Είναι λογικό αυτό η πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,το Adobe Flash Player 10.1 δουλεύει στα κινητά σας? Εγώ όσες φορές και να δοκίμασα μου βγάζει συνέχεια "Η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη" μετά την εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,το Adobe Flash Player 10.1 δουλεύει στα κινητά σας? Εγώ όσες φορές και να δοκίμασα μου βγάζει συνέχεια "Η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη" μετά την εγκατάσταση.

 

δεν δουλευει το flash σε 2.2

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όποιον θέλει να βγάλει το WaveSecure και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή συστήματος μπορεί να βάλει το SystemApp Remover 4.11

Οπως επισης και με το root explorer με Mount R/W στον φακελο /system/app και delete την συγγεκριμενη εφαρμογη.

 

Πολυ σπαστικη εφαρμογη λες και αν στο κλεψουν δεν θα βρει ο αλλος την λυση να το στειλει μια και καλη :lol:

 

Κανενα λινκ παιδες.!

Δεν τα βρισκω στο μαρκετ

Edit: Τελικα το βρηκα αλλα δεν μπορω να βρω το wave security μεσα στο root.

Καμμια βοηθεια;

Edited by antreasa18
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι δε μπορεσα να παρω μια απαντηση στο αλλο thread.

 

αν διαγραψουμε εφαρμογες του συστηματος απο τη μαμα ρομ αφου φυσικα εχουμε ροοταρει το κινητο με hard reset αυτες οι εφαρμογες επανερχονται η οχι και πρεπει να κρατησεις backup να τις περασεις οποτε θες εσυ?

 

ξερω οτι το ροοτ μενει αλλα δε ξερω για τις εφαρμογες.

 

ας μου απαντησει καποιος γιατι δε θελω να αλλαξω ρομ αλλα θελω να ροοταρω το κινητο για να αφαιρεσω κατι εφαρμογες συστηματος

Link to comment
Share on other sites

Κανενα λινκ παιδες.!

Δεν τα βρισκω στο μαρκετ

Edit: Τελικα το βρηκα αλλα δεν μπορω να βρω το wave security μεσα στο root.

Καμμια βοηθεια;

 

Ειναι paid app, δεν θα το βρεις στο Market.

 

να ρωτησω κατι γιατι δε μπορεσα να παρω μια απαντηση στο αλλο thread.

 

αν διαγραψουμε εφαρμογες του συστηματος απο τη μαμα ρομ αφου φυσικα εχουμε ροοταρει το κινητο με hard reset αυτες οι εφαρμογες επανερχονται η οχι και πρεπει να κρατησεις backup να τις περασεις οποτε θες εσυ?

 

ξερω οτι το ροοτ μενει αλλα δε ξερω για τις εφαρμογες.

 

ας μου απαντησει καποιος γιατι δε θελω να αλλαξω ρομ αλλα θελω να ροοταρω το κινητο για να αφαιρεσω κατι εφαρμογες συστηματος

 

Το Blade δεν εχει "hard root", δηλαδη καθε φορα που κανεις reboot το κινητο πρεπει να τρεξεις το Universal Androot 1.6.1 για να δωσεις δικαιωματα root.

 

Προσεχε οταν βγαζεις system apps τι ακριβως βγαζεις γιατι μερικα ειναι απαραίτητα για την σωστη λειτουργια του λειτουργικου. Το backup καθε ακριβως πανω σε αυτο, αν κανεις καμια γκαφα κανεις απλα restore και εισαι οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το Blade δεν εχει "hard root", δηλαδη καθε φορα που κανεις reboot το κινητο πρεπει να τρεξεις το Universal Androot 1.6.1 για να δωσεις δικαιωματα root.

 

Προσεχε οταν βγαζεις system apps τι ακριβως βγαζεις γιατι μερικα ειναι απαραίτητα για την σωστη λειτουργια του λειτουργικου. Το backup καθε ακριβως πανω σε αυτο, αν κανεις καμια γκαφα κανεις απλα restore και εισαι οκ.

 

οχι δε λεω για permanent root. απλα ρωταω αν αφαιρεσω system apps οπως το calculator η το calendar και του κανω hard reset δηλαδη επαναφορα του τηλεφωνου οπως ηταν απο τη μανα του θα επαναφερει και το calculator calendar η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς αυτή τη λύση στο πρόβλημα της μη εξόδου ήχου κλήσης από το ηχείο του τηλεφώνου όταν είναι κουμπομένο το handsfree σ'αυτό?

Όπως αναφέρουν εκεί κάποιοι που τη δοκίμασαν το κινητό τους μετά το reboot κόλησε στο σηματάκι του android με αποτέλεσμα να χρειαστεί να ξαναφλασάρουν την rom που φορούσαν για να επανέλθει το κινητό.

Ακριβώς τα ίδια έπαθα και γω που την δοκίμασα.:mad:

 

Τώρα αρχίζω να ασχολούμε με τα του android και έχω να πω ότι το πρόβλημα αυτό ήταν που μου την έδινε περισσότερο στην JJ RLS7 που φοράει το Blade μου.

Όμως όχι πλέον γιατί τελικά κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και πλέον έχω ήχο από το ηχείο και όχι από τα ακουστικά του handsfree.:D

 

Το έχω φτιάξει σ'ένα zip εδώ σαν fix για εγκατάσταση μέσω CWM για όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Δοκιμασμένο στην JJ RLS7 για τις άλλες δεν ξέρω.

:!:Προσοχή!!!! Πριν πάρτε ένα backup με CWM για να το επαναεφέρεται αν τελικά δημιουργήσει πρόβλημα στην δικιά σας JJ.

Και φυσικά όποιος το δοκιμάσει, το κάνει με δική του ευθύνη......όπως είπα δεν γνωρίζω και πολλά από android.:p

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει το flash σε 2.2

 

Δουλευει σε 2.2 αλλα δεν δουλευει στον ArmV6 επεξαιργαστη του blade...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει σε 2.2 αλλα δεν δουλευει στον ArmV6 επεξαιργαστη του blade...

 

τελευταια φορα που κοιταξα ειμασταν σε topic για το ZTE Blade και οχι γενικα για android.

 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα???

 

1.δεν στέλνει μυνήματα.... μου βγάζει αποτυχία αποστολής!!! είτε με το κανονικο του είτε με handcent....πρέπει να κανω καποια ειδική ρύθμιση????

 

2.Υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο ΚΑΝΟΝΙΚΟ ....χωρίς να βαζει τις συνομιλίες σε ''νήματα'' όπως κάνει το handcent????

 

Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με μένα (ψαχνοντας τελικά και άλλοι είχαν το πρόβλημα με τη μη αποστολη μυνηματων μεσω handcent) γι α μένα η λύση ήταν να απεγκαταστήσω την last version του με την παλαιότερη handcent SMS 3.5.2.

 

Ετσι αυτόματα λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα λινκ παιδες.!

Δεν τα βρισκω στο μαρκετ

Edit: Τελικα το βρηκα αλλα δεν μπορω να βρω το wave security μεσα στο root.

Καμμια βοηθεια;

 

αυτο θα σβησεις μεσα στο /system/app:

 

com.wsandroid.apk

 

και εισαι οk ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς αυτή τη λύση στο πρόβλημα της μη εξόδου ήχου κλήσης από το ηχείο του τηλεφώνου όταν είναι κουμπομένο το handsfree σ'αυτό?

Όπως αναφέρουν εκεί κάποιοι που τη δοκίμασαν το κινητό τους μετά το reboot κόλησε στο σηματάκι του android με αποτέλεσμα να χρειαστεί να ξαναφλασάρουν την rom που φορούσαν για να επανέλθει το κινητό.

Ακριβώς τα ίδια έπαθα και γω που την δοκίμασα.:mad:

 

Τώρα αρχίζω να ασχολούμε με τα του android και έχω να πω ότι το πρόβλημα αυτό ήταν που μου την έδινε περισσότερο στην JJ RLS7 που φοράει το Blade μου.

Όμως όχι πλέον γιατί τελικά κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και πλέον έχω ήχο από το ηχείο και όχι από τα ακουστικά του handsfree.:D

 

Το έχω φτιάξει σ'ένα zip εδώ σαν fix για εγκατάσταση μέσω CWM για όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Δοκιμασμένο στην JJ RLS7 για τις άλλες δεν ξέρω.

:!:Προσοχή!!!! Πριν πάρτε ένα backup με CWM για να το επαναεφέρεται αν τελικά δημιουργήσει πρόβλημα στην δικιά σας JJ.

Και φυσικά όποιος το δοκιμάσει, το κάνει με δική του ευθύνη......όπως είπα δεν γνωρίζω και πολλά από android.:p

 

Δοκίμασα το zip σου και δούλεψε σε JJ9.

Έκανα ένα backup πριν για καλό και για κακό και καλό θα ήταν να το κάνετε όλοι δοκιμάσετε την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας, σας παρακολουθώ καιρό μιας και την έχω τη συσκευή, αλλά δεν την έχω κατσαβιδώσει όπως πολλοί από εσάς. Στοκ, μαμά που λέμε...

Ακούστε τον πόνο μου μήπως τυχόν μπορεί να βοηθήσει κάποιος :cry: Εχω φάει μεγάλη πίκρα...

Στο τηλέφωνο δεν δουλεύει η αφή. Ξαφνικά το έπαθε απόψε... κόκκαλο τελείως λέμε. Τίποτα, τι το χαϊδεύεις, τι το τρίβεις, ξερό... ok χαλαρώνω, θα βγάλω την κάρτα λέω και θα το βάλω στην παλιά συσκευή.

Έλα μου όμως που τα τηλέφωνα ΔΕΝ βρίσκονται στη SIM, αλλά στη συσκευή. Και λέμε οτι το τηλ. είναι του πεταματού∙ αφού δεν έχω πρόσβαση, τελειώσαν όλα?

 

πάει το ZTE, πάνε και οι επαφές? :X

 

Μήπως ξέρει κάποιος κανένα μαγικό? βλέπω όπως πριν την οθόνη, τα ξεκλειδώματα, τι ώρα είναι κλπ. Αλλά είτε αγγίζεις την οθόνη είτε οχι το ίδιο και το αυτό...

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη. Και να μου πουν στο service οτι μου το αντικαθιστούν σαν συσκευή, εγω καταστράφηκα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τα εφαγε η αφη, το πηγα το προηγουμενο Σαββατο στο καταστημα εδω Δράμα, είπαν θα το στείλουν Αθηνα στο τεχνικο και αυτοι θα επικοινωνησουν μαζι μου. Ακομα τιποτα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας, σας παρακολουθώ καιρό μιας και την έχω τη συσκευή, αλλά δεν την έχω κατσαβιδώσει όπως πολλοί από εσάς. Στοκ, μαμά που λέμε...

Ακούστε τον πόνο μου μήπως τυχόν μπορεί να βοηθήσει κάποιος :cry: Εχω φάει μεγάλη πίκρα...

Στο τηλέφωνο δεν δουλεύει η αφή. Ξαφνικά το έπαθε απόψε... κόκκαλο τελείως λέμε. Τίποτα, τι το χαϊδεύεις, τι το τρίβεις, ξερό... ok χαλαρώνω, θα βγάλω την κάρτα λέω και θα το βάλω στην παλιά συσκευή.

Έλα μου όμως που τα τηλέφωνα ΔΕΝ βρίσκονται στη SIM, αλλά στη συσκευή. Και λέμε οτι το τηλ. είναι του πεταματού∙ αφού δεν έχω πρόσβαση, τελειώσαν όλα?

 

πάει το ZTE, πάνε και οι επαφές? :X

 

Μήπως ξέρει κάποιος κανένα μαγικό? βλέπω όπως πριν την οθόνη, τα ξεκλειδώματα, τι ώρα είναι κλπ. Αλλά είτε αγγίζεις την οθόνη είτε οχι το ίδιο και το αυτό...

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη. Και να μου πουν στο service οτι μου το αντικαθιστούν σαν συσκευή, εγω καταστράφηκα.

 

Το clockworks recovery νομιζω λειτουργει με τα κουμπια του κινητου και οχι με το αγγιγμα. Βαλτο, παρε backup και μολις παρεις το φτιαγμενο απο αντιπροσωπεια κανε και κανενα sync στο google contacts :shifty:

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της αφής.. Το δικό μου εμφάνισε πρόβλημα το σάββατο 29/1 . έβαλα έβγαλα μπαταρία τίποτα. Περίμενα όμως μερικές ώρες και σάββατο βράδυ ξαναλειτούργησε. Κυριακή πάλι τα ίδια, το πρωί νεκρό και μετά απο λίγη ώρα λειτουργεί. Κάπου εκεί κάθισα και έβγαλα πάααααρα πολλές από τις εφαρμογές που είχα γιατί κάπου διάβασα στο ίντερνετ οτι η αφή πεθαίνει σε φάσεις που προσπαθεί να βγει κάποιο notification στο πάνω bar (κάτι το οποίο μου φαίνεται αρκετά χαζό και παράλογο αφού τότε θα έπρεπε με ένα απλό reboot να φτιάχνει...). Από εκείνη τη μέρα (μη το ματιάσω) δεν έχει ξαναχάσει ποτέ το touch.

 

edit. να αναφέρω οτι το κυριακάτικο κόλλημα έγινε όταν πυροδοτήθηκε το alarmed που είχα για ξυπνητήρι. δλδ έχω ανοίξει το κινητό και χαζεύω ίντερνετ για αρκετή ώρα κανονικά, το αφήνω δίπλα και σε λίγα λεπτά χτυπάει το ξυπνητήρι και το touch δε λειτουργεί. χρειάστηκε να βγάλω καπάκι και μπαταρία για να σταματήσει η σαχλαμάρα να χτυπάει..

Edited by m3fisto
ωρθωγραφοία
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ισχύουν αυτά που αναφέρει ο m3fisto τότε οποιοσδήποτε έχει κάνει το 512 fix ή έχει περάσει custom rom, αν του τύχει κάτι τέτοιο, μπορεί να κάνει wipe data μέσα απο το CWM ώστε να επαναφέρει το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση.

Καλό είναι να έχουμε και ένα backup των επαφών μας στην κάρτα μνήμης, άσχετα αν συγχρονίζουμε με google.

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...