Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περνώντας την 2.2 και μεταφεροντας τις εφαρμογες στην καρτα!

 

Τσαντίστηκα τόσο που έκανα και εγώ update!

Ερώτηση.

Το hardware acceleration του κινητού το ενεργοποιούμε με το αντίστοιχο rom_hw_ui.zip ; Αυτό το βάζουμε μέσω clockword, όπως βάζουμε μια ρομ; Φορτώνουμε απλά το zip;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με τα πλέον δυσάρεστα μαντάτα της καθυστέρησης της εμφάνισης της επίσημης ROM από Wind για τουλάχιστον Μάρτιο όπως λένε, γιατί να επιστρέψεις σε 2.1;

 

γιατι με τη RLS8 που ειμαι εχω προβληματα οσον αφορα να κολλαει συχνα το κινητο,και διαφορα τετοια που με την 2,1 δεν ειχα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι με τη RLS8 που ειμαι εχω προβληματα οσον αφορα να κολλαει συχνα το κινητο,και διαφορα τετοια που με την 2,1 δεν ειχα.

 

Περίεργο...

Από τότε που είχα Jellifish RLS3b μέχρι και τώρα που εχω την RLS8, δεν θυμάμαι να έχει κολλήσει το κινητό. Άντε να έχει κάνει 1-2 reboot max κι αυτό λόγω setCPU που το είχα στην αρχή στα 768Mhz.

Από τότε που το έριξα στα 729Mhz και ειδικά με Jellifish, δουλεύει ρολόι. Και από εφαρμογές, και τι δεν του χω περάσει επάνω. Τον ουρανό με τ' άστρα! Κι αυτό ακάθεκτο, σκυλί μαύρο! :)

Με την custom Modaco του Paul (R4-R5 αν θυμάμαι καλά), είχα αρκετά κολλήματα (πάγωνε οθόνη κτλ), γι' αυτό και πήγα σε Jellifish.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με την rls7 και εχω κανα δυο προβληματακια οπως ανεφερα και πριν καποιες σελιδες. Δεν βαζω ακομη την rls9 για να περιμενω μηπως βγει η 10. Δυο τρεις μερες ακομη και αν δεν βγει wipe τα παντα και φυγαμε για rls9
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Έβαλα τη jellyfish 9 και το μενού (το κεντρικό που πατάμε και μας βγάζει λίστα με τις εφαρμογές) είναι ΠΟΛΎ αργό. Στα μέσα μενού ή στις κεντρικές οθόνες, όλα μια χαρά. Τι γίνεται;

Επίσης έχω άλλο πρόβλημα. Όταν πάω να γράψω τηλέφωνο να πάρω, όταν γράφω 698 πχ , δε μου εμφανίζει όλα τα τηλέφωνα που ξεκινάνε με 698, όπως πριν. Έχω ξεκοκκαλίσει τις ρυθμίσεις, δε βρίσκω τίποτα. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Έβαλα τη jellyfish 9 και το μενού (το κεντρικό που πατάμε και μας βγάζει λίστα με τις εφαρμογές) είναι ΠΟΛΎ αργό. Στα μέσα μενού ή στις κεντρικές οθόνες, όλα μια χαρά. Τι γίνεται;

Επίσης έχω άλλο πρόβλημα. Όταν πάω να γράψω τηλέφωνο να πάρω, όταν γράφω 698 πχ , δε μου εμφανίζει όλα τα τηλέφωνα που ξεκινάνε με 698, όπως πριν. Έχω ξεκοκκαλίσει τις ρυθμίσεις, δε βρίσκω τίποτα. Καμιά ιδέα;

 

Ακριβως τα ιδια προβληματα εχω και εγω.Το μενου δεν καταφερα να τον φτιαξω(ισως να ενας αλλος launcher να βοηθησει αλλα προσωπικα δεν θελω να του φορτωνω launcher) ακομα και αν εβαλα το patch για hardware accelerated ui παραμενει αργο.Για τον dialler εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα της rom.Δεν γνωριζω αν μπορεις να βρεις και να βαλεις τον ιδιο που ειχαμε στην 2.1.

 

Και ενα αλλο κολλημα της rls 9 που ειχα σημερα ειναι πως ενω ηταν ανοιχτο το wifi ηταν υπερβολικα αργο και εννοειτε ελεγξα και το πισι και αλλο κινητο για να δω αν γινεται μονο σε εμενα(3 λεπτα για να ανοιξει το google εκανε).Εκανα restart αλλα και παλι τα ιδια και κολλουσε υπερβολικα το μενου κλπ.Μετα απο task killer εστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια προβληματα εχω και εγω.Το μενου δεν καταφερα να τον φτιαξω(ισως να ενας αλλος launcher να βοηθησει αλλα προσωπικα δεν θελω να το φορτωνω launcher) ακομα και αν εβαλα το patch για hardware accelerated ui παραμενει αργο.Για τον dialler εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα της rom.Δεν γνωριζω αν μπορεις να βρεις και να βαλεις τον ιδιο που ειχαμε στην 2.1.

 

Και ενα αλλο κολλημα της rls 9 που ειχα σημερα ειναι πως το ενω ηταν ανοιχτο το wifi ηταν υπερβολικα αργο και εννοειτε ελεγξα και το πισι και αλλο κινητο για να δω αν γινεται μονο σε εμενα(3 λεπτα για να ανοιξει το google εκανε).Εκανα restart αλλα και παλι τα ιδια και κολλουσε υπερβολικα το μενου κλπ.Μετα απο task killer εστρωσε.

 

Πάντως έβαλα τον dialer one και γίνεται κανονικά. Αλλά μου τη σπάει, δε γουστάρω έξτρα προγράμματα για πράγματα που γίνονται μια χαρούλα με του κινητού. Launcher ούτε και εγώ θέλω.

 

Α τώρα έχουμε και άλλα κόλπα.

με το που ανοίγει, κανα 2 φορές πετάει το "android.process.acore has stopped unexpectedly"

και τώρα που πάω να βάλω από την κάρτα σιμ τις επαφές

το ίδιο, αλλά με την εφαρμογή com.google.process.gapps.

Θα φάει ένα ωραίο σουτ μου φαίνεται αυτή η rom. Άντε πάλι πέρνα τα όλα.

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Α τώρα έχουμε και άλλα κόλπα.

με το που ανοίγει, κανα 2 φορές πετάει το "android.process.acore has stopped unexpectedly"

και τώρα που πάω να βάλω από την κάρτα σιμ τις επαφές

το ίδιο, αλλά με την εφαρμογή com.google.process.gapps.

Θα φάει ένα ωραίο σουτ μου φαίνεται αυτή η rom. Άντε πάλι πέρνα τα όλα.

 

Μου το εχει κανει και εμενα 2-3 φορες και ειναι αρκετα εκνευριστικο.Επισης δεν μου βρισκει το google maps στο market :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το titanium backup, αν περάσω νέα ROM και κάνω restore, θα μου τα φτιάξει όλα πάλι; Ρυθμίσεις, προγράμματα κτλ;
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση και από μένα. έχω την jj rls8 και έχω βάλει το apps2sd και έχω περάσει όλες τις εφαρμογές στη κάρτα. Όμως βλέπω η εσωτερική μνήμη να έχει ακόμα ελεύθερα 70mb. Δηλαδή αντί να αυξάνει μέγεθος, μικραίνει! Ξέρετε τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το titanium backup, αν περάσω νέα ROM και κάνω restore, θα μου τα φτιάξει όλα πάλι; Ρυθμίσεις, προγράμματα κτλ;

 

Nαι

 

Από χθες είμαι με την rls9 και δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

titanium backup PRO, αν θες να στα κάνει ολα αυτόματα, αλλιώς χειροκίνητα με το απλό...

 

εβαλα την rls9 απο την 6 που ειχα.

ειναι πιο γρήγορη, αλλα στις επανεκινήσεις τις περισσότερες φορές τα εικονίδια τα εμφανίζει με το πρασινο android, και λεει δεν ειναι εγκατεστημένη, κατι τετοιο.. αν βγεις και ξαναμπείς, ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια προβληματα εχω και εγω.Το μενου δεν καταφερα να τον φτιαξω(ισως να ενας αλλος launcher να βοηθησει αλλα προσωπικα δεν θελω να του φορτωνω launcher) ακομα και αν εβαλα το patch για hardware accelerated ui παραμενει αργο.Για τον dialler εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα της rom.Δεν γνωριζω αν μπορεις να βρεις και να βαλεις τον ιδιο που ειχαμε στην 2.1.

 

Πάντως έβαλα τον dialer one και γίνεται κανονικά. Αλλά μου τη σπάει, δε γουστάρω έξτρα προγράμματα για πράγματα που γίνονται μια χαρούλα με του κινητού. Launcher ούτε και εγώ θέλω.

 

Δοκιμάστε τον LauncerPro και αν δεν γίνει άμεσα ο βασικός σας Launcher, ελάτε να μου την πείτε μετά.... :p

Απλά τα σπάει και με τα transition effects της τελευταίας έκδοσης είναι απίστευτα smooth και με 5 φορτωμένες homescreens.... :cool:

 

Ειδικά για τα όμορφα Widgets του αξίζει τα 3$ που κοστίζει η Plus έκδοση!!!

Στην απλή έκδοση δεν σε αφήνει ούτε resize να κάνεις, ούτε να βάλεις τα LauncherPro Widgets του...

 

Μου το εχει κανει και εμενα 2-3 φορες και ειναι αρκετα εκνευριστικο.Επισης δεν μου βρισκει το google maps στο market :mad:

 

Επειδή το Google Maps λείπει από τις τελευταίες Jellyfish , θα το βρείτε εδώ.....

 

Αν βάλω το titanium backup, αν περάσω νέα ROM και κάνω restore, θα μου τα φτιάξει όλα πάλι; Ρυθμίσεις, προγράμματα κτλ;

 

Ναι όλα, αλλά προς θεού μην κάνεις backup+restore εφαρμογές συστήματος!!

Μόνο τις εφαρμογές χρήστη επαναφέρουμε....

 

μια ερώτηση και από μένα. έχω την jj rls8 και έχω βάλει το apps2sd και έχω περάσει όλες τις εφαρμογές στη κάρτα. Όμως βλέπω η εσωτερική μνήμη να έχει ακόμα ελεύθερα 70mb. Δηλαδή αντί να αυξάνει μέγεθος, μικραίνει! Ξέρετε τι παίζει;

 

Η εσωτερική μνήμη δεν υπάρχει μόνο για να σηκώνει τα apk των εφαρμογών αλλά χρησιμοποιείτε και για τα data και για την cache αλλά και για την dalvic cache....

 

Ωραίο πρόγραμμα απεικόνισης της χωρητικότητας είναι το DiskUsage.Αυτό θα σου δείξει ακριβώς πόσο χώρο (και για πιο λόγο) πιάνει η κάθε εφαρμογή όσο πιάνει. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/324786/oled-tft-18-jan-r11-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen/

 

αυτή έβαλα και δεν υποστηρίζει live wallpapers. Απίθανα πράγματα...!

Σφαιράτη μου φαίνεται όμως.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ξεκλειδωσω την 512MB μνήμη RAM κ απο τις οδηγιες που εχετε με link απο το techblog εχουν βγαλει το αρχειο .zip ...

Που μπορω να το βρω ή καποιο αλλο link?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην 8, κλεινει στα καλα καθουμενα το ραδιοφωνο. Και το ZTE και το

αλλο, το MIUI. Και παροτι κλειστο, τη μπαταρια τη μαμει τη μανα.

Link to comment
Share on other sites

26.01.2011: Το ZTE Blade θα αναθαθμιστή επίσημα από την WIND και τη ZTE στο τέλος Μαρτίου. Η απάντηση από το Γραφείου Τύπου της WIND ήρθε κατόπιν ανταλλαγής τριών email, είναι όμως χαρακτηριστική και δείχνει ότι στη ZTE εργάζονται σκληρά για την επερχόμενη αναβάθμιση. Ελπίζουμε αυτή να γίνει Over The Air (OTA) και όχι μέσα από τα καταστήματα όπως αναφέρουν οι πληροφορίες που έχουμε.

 

Πηγή: http://techblog.gr/mobile/zte-blade-android-2-2-froyo-update-8788/

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Ελπίζω να έχει δίκιο το συγκεκριμένο site αλλά δυστυχώς έχει υποπέσει σε πολλά λάθη στο παρελθόν... οπότε, δεν το πιστεύω αν δεν το δω.

 

btw, στο γραφείο τύπου της wind δυστυχώς δεν έχουν ιδέα για καμμία τέτοια ανακοίνωση :(

 

θελω να ξεκλειδωσω την 512MB μνήμη RAM κ απο τις οδηγιες που εχετε με link απο το techblog εχουν βγαλει το αρχειο .zip ...

Που μπορω να το βρω ή καποιο αλλο link?

 

Δες το αρχικό άρθρο του modaco, που πάνω του βασίστηκαν και όλα τα επόμενα...

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/327684/09-jan-guide-update-to-unlock-256mb-devices-to-512mb/

 

εκεί θα βρεις τα αρχεία που θες σίγουρα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έβαλα τον dialer one και γίνεται κανονικά. Αλλά μου τη σπάει, δε γουστάρω έξτρα προγράμματα για πράγματα που γίνονται μια χαρούλα με του κινητού. Launcher ούτε και εγώ θέλω.

 

Α τώρα έχουμε και άλλα κόλπα.

με το που ανοίγει, κανα 2 φορές πετάει το "android.process.acore has stopped unexpectedly"

και τώρα που πάω να βάλω από την κάρτα σιμ τις επαφές

το ίδιο, αλλά με την εφαρμογή com.google.process.gapps.

Θα φάει ένα ωραίο σουτ μου φαίνεται αυτή η rom. Άντε πάλι πέρνα τα όλα.

 

Εβαλα δυο φορες την RLS 9 και μετα τον Dialler απο το zip που προτεινει και δεν παιζει με τιποτα να κανει συγχονισμο τις επαφες απο την SD. Βγαζει αυτο το μηνυμα που λεει ο φιλος.

Αυτο το μηνυμα μου το εχει βγαλει και εμενα 3-4 φορες σε καποιες εφαρμογες που πηγαινα να ανοίξω, εκανα rebbot και επαιξε . Το κανει στο Raging Thunder και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω την πρωτη φορα επαιξε κανονικα μετα κομπλαρει και δεν ανοιγει με τιποτα, βγαζοντας αυτο το μηνυμα. Η αληθεια ειναι οτι με την 8 αυτο δεν το εβλεπα ποτε.

Κατα τα αλλα η 9 ειναι καλη παει γρηγορα

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις:

 

1. Κάτι εχει πάθει ο συγχρονισμός και δεν μου συγχρονίζει τις επαφές. Το ημερολόγιο και το gmail τα συγχρονίζει κανονικά αλλά στις επαφές μου βγάζει ενα μνμ που λέει: Το Sync αντιμετωπίζει προβλήματα αυτή τη στιγμή. Θα ειναι διαθέσιμο ξανά σε λίγο. Τι μπορεί να φταίει?

 

2. Έβαλα το Blue Gingerbread Colour Mod και μόλις άνοιξε το κινητό δεν άνοιγαν οι μαμίσιες εφαρμογές (gmail, calendar, camera, κλπ) ξέρει κάποιος γιατί?

 

Παιδιά κάποιος ξέρει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε giannisj5 για να μην σου απανταμε σημαινει πως δεν εχουμε το προβλημα αυτο.

Εγω το αντιμετωπισα πριν λιγες μερες αλλα την επομενη μου εκανε συγχρονισμο κανονικα οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Μα υπαρχουν ηδη τα εικονιδια του launcer pro (και ολα τα καλουδια του market σε full εκδοση) χωρις να αγορασει κανεις τιποτε. Δεν πηρε κανεις χαμπαρι τι ειχα γραψει πριν απο καποιες σελιδες....εσεις χανετε! :p

Edit: Για ολα αυτα τα προβληματα της 9 που αναφερατε τα ειχα διαβασει ηδη για αυτο και παραμενω στην 8. Το εχω στρωσει και στις home screens (παρολο που τις εχω γεμισει ολες - εχω καμια 90αρια εφαρμογες εγκατεστημενες) παει σφαιρα ο κινεζος

Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Μα υπαρχουν ηδη τα εικονιδια του launcer pro (και ολα τα καλουδια του market σε full εκδοση) χωρις να αγορασει κανεις τιποτε. Δεν πηρε κανεις χαμπαρι τι ειχα γραψει πριν απο καποιες σελιδες....εσεις χανετε! :p

Edit: Για ολα αυτα τα προβληματα της 9 που αναφερατε τα ειχα διαβασει ηδη για αυτο και παραμενω στην 8. Το εχω στρωσει και στις home screens (παρολο που τις εχω γεμισει ολες - εχω καμια 90αρια εφαρμογες εγκατεστημενες) παει σφαιρα ο κινεζος

για το launcer pro ''(και ολα τα καλουδια του market σε full εκδοση) χωρις να αγορασει κανεις τιποτε'', πειραζει να το ξαναπείς? τοσος κόπος είναι? δεν μπόρεσα να βρω κατι ψαχνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Μα υπαρχουν ηδη τα εικονιδια του launcer pro (και ολα τα καλουδια του market σε full εκδοση) χωρις να αγορασει κανεις τιποτε. Δεν πηρε κανεις χαμπαρι τι ειχα γραψει πριν απο καποιες σελιδες....εσεις χανετε! :p

Edit: Για ολα αυτα τα προβληματα της 9 που αναφερατε τα ειχα διαβασει ηδη για αυτο και παραμενω στην 8. Το εχω στρωσει και στις home screens (παρολο που τις εχω γεμισει ολες - εχω καμια 90αρια εφαρμογες εγκατεστημενες) παει σφαιρα ο κινεζος

Είναι ασφαλής η εφαρμογή τους όμως;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Είναι ασφαλής η εφαρμογή τους όμως;

Ναι ειναι ασφαλης δεν ειχα καποιο προβλημα εως τωρα. Γιατι μου σβηνετε τα μυνηματα? δεν εδωσα κατι δημοσια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα και θα χαιρόμουν αν κάποιος μπορούσε να δώσει κάποια λύση μιάς και σπάω το κεφάλι μου άλλα δεν βρίσκω εγώ καμία.

 

-Είχα καμιά 70αριά επαφές που τις συγχρόνιζα κανονικά με το gmail και όλα καλά!

 

-Μετά πέρασα απο το παλιό-παλιό μου τηλέφωνο καμιά 100αριά επαφές οι οποίες δεν ανοίκουν σε κάποια ομάδα όπως οι άλλες και δεν συγχρονίζονται με το gmail ώστε να τις ρετουσάρω!

 

Έκανα μία ομάδα για να τις πετάξω όλες μέσα άλλα το κακό είναι ότι πολλαπλή επιλογή μου δίνει μόνο για διαγραφή. Υπάρχει κάποιος τροπος να τις επιλέξω όλες μαζί μιάς και το μία-μία δεν μου καλοφαίνεται?

 

Ηeeeeeeeelp! :lol:

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...