Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο 5 μερες ξεματιαστικα και διαβασα 300 σελιδες τοπικ...

Αγορασα bladeακι OLED 512 και θα ερθει με 2.2 ROM...

Λετε διαφορα προβληματα για τις JJ και εγω θελω απλα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη μεχρι τωρα απο αποψη σταθεροτητας και κολληματων...εβγαλα το συμπερασμα οτι μαλλον ειναι η 8αρα...Εχω δικιο..?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ολα καλα μεχρι στιγμης με την rls 9.

Τα προβληματα με την διαποπη προγραμματων εξαφανιστικαν.

Κομπλε

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ασφαλης δεν ειχα καποιο προβλημα εως τωρα. Γιατι μου σβηνετε τα μυνηματα? δεν εδωσα κατι δημοσια!

 

Αυτό ακριβώς!

Αν έχεις να δώσεις κάτι νόμιμο μπορείς να το δώσεις δημόσια. Δεν χρειάζεται να παραπέμπεις τους χρήστες να επικοινωνήσουν με pm.

 

 

@giannisj5 όσα μηνύματα σου έχουν σβηστεί, είναι του τύπου "Παιδιά ξέρει κανείς τίποτα?". Δεν χρειάζεται να ρωτάς κάθε μέρα το ίδιο πράγμα. Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει, θα σου απαντήσει.

 

Συνεχίζουμε στο θέμα μας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη δεν υπάρχει μόνο για να σηκώνει τα apk των εφαρμογών αλλά χρησιμοποιείτε και για τα data και για την cache αλλά και για την dalvic cache....

 

Ωραίο πρόγραμμα απεικόνισης της χωρητικότητας είναι το DiskUsage.Αυτό θα σου δείξει ακριβώς πόσο χώρο (και για πιο λόγο) πιάνει η κάθε εφαρμογή όσο πιάνει. ;)

 

ευχαριστώ πολύ φίλε! Απ' ότι βλέπω, το igo μου πιάνει 35mb στη μνήμη... αυτό έχει κάνει τη μεγάλη διαφορά! Αν και τα αρχεία του είναι στη κάρτα μνήμης. Μήπως κάποιο άλλο gps πρόγραμμα είναι πιο ελαφρύ;

Link to comment
Share on other sites

1ον navi γινεται να βαλεις τον οδηγο που εχω στην υπογραφη μου στην πρωτη σελιδα?Πιστευω θα βοηθησει.

 

2ον Οσο εχω το blade εχω παρατηρησει το εξης, υπαρχουν εφαρμογες/παιχνιδια που κατεβαζω και οταν παω να κανω εγκατασταση δεν κανει και μου βγαζει το μηνυμα "η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη". Το εχω παρατηρησει σε εφαρμογες που παω να κανω update οπως το mybackup pro ωπου αν σβησω την εγκατεστημενη εφαρμογη και τοτε παω να εγκαταστησω την καινουρια το περναει κανονικα (οποτες σκεφτομαι πως ισως να ειναι ανοιχτη η εφαρμογη εκεινη την στιγμη και γι'αυτο μου το βγαζει) αλλα το κανει και σε εντελως νεες εφαρμογες που δεν εχω καποια ποιο παλια version στο κινητο.

Εχει να κανει με compatibilty?

Δοκιμασα να περασω το tattoo mania (paid) και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα ενω οταν πηγα να περασω το tattoo mania free το περασε κανονικα!

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω προβλημα με το Blade και το κουμπι ON/OFF, δεν λειτουργει το κουμπι μονο αν το πατησω με μεγαλη πιεση ,πηγα στην WIND και μου ειπανε ,οτι θα γινει αντικαταστασι,σε μια εβδομαδα (το BLADE το εχω 2 μηνες),λετε να το κανουν αντικαταστασι η......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω προβλημα με το Blade και το κουμπι ON/OFF, δεν λειτουργει το κουμπι μονο αν το πατησω με μεγαλη πιεση ,πηγα στην WIND και μου ειπανε ,οτι θα γινει αντικαταστασι,σε μια εβδομαδα (το BLADE το εχω 2 μηνες),λετε να το κανουν αντικαταστασι η......

 

Αν ανοίξεις το πίσω καπάκι και προσπαθήσεις να πατήσεις το κουμπί με την πλάτη του κινητού "γυμνή", και το κουμπί δουλεύει μια χαρά, τότε μόνο καπάκι θα σου αλλάξουν και θα είσαι μια χαρά. Αν όμως έχει και το κουμπί εσωτερικά πρόβλημα, θα σου το αλλάξουν όλο γιατί το κύκλωμα του on/off κουμπιού δεν αλλάζετε αυτόνομα.

 

Αυτό το πρόβλημα το είχες από την αρχή;;; αν ναι, έπρεπε να το είχες πάει για DOA14.

 

Τώρα, το "μία εβδομάδα" που σου είπαν μην το πιστεύεις και πολύ... υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν έρθει οι συσκευές σφαίρα, αλλά και άλλες περιπτώσεις εδώ που έχουν κάνει και 1 μήνα να επιστραφούν... αν είναι για αντικατάσταση πάντα, αφού το κινητό πουλάει σαν παλαβό και έχουν έλλειψη συνήθως. Αν είναι για απλή επισκευή είναι πιο γρήγοροι.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το πίσω καπάκι και προσπαθήσεις να πατήσεις το κουμπί με την πλάτη του κινητού "γυμνή", και το κουμπί δουλεύει μια χαρά, τότε μόνο καπάκι θα σου αλλάξουν και θα είσαι μια χαρά. Αν όμως έχει και το κουμπί εσωτερικά πρόβλημα, θα σου το αλλάξουν όλο γιατί το κύκλωμα του on/off κουμπιού δεν αλλάζετε αυτόνομα.

 

Αυτό το πρόβλημα το είχες από την αρχή;;; αν ναι, έπρεπε να το είχες πάει για DOA14.

 

Το εχω δοκιμασει χωρις το καπακι και παλι τα ιδια κανει,το προβλημα το κανει εδω και μια εβδομαδα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup με το clockwork 2.5.1.8, το backup απο το φάκελο clockworκ\backup μπορώ να το περάσω στο pc, και να το χρησιμοποιήσω μετά το patch για να επαναφέρω το κινητό όπως ακριβώς το είχα πριν το patch (ρυθμίσεις, επαφές, φωτο κλπ?). ΤΕλικά το έκανα και έγινε ακριβώς όπως το είχα πριν και με 512 RAM!!, δεν ήμουν σίγουρος λόγω αυτού του comment "Όλα τα βήματα είναι απαραίτητα. Το backup είναι για το image του κινητού, όχι τα δεδομένα."

 

Μ'αλλον δεν με βλέπω για froyo...:cry:

 

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτό το αρχείο backup για να "επιστρέψω" στην αρχίκη κατάσταση μετά από flashαρισμα κάποιας custom jjrls9?

 

Θα έπρεπε να κάνω wipe/ battery calibration Κλπ?

Edited by ntopas
Να μην κάνω συνεχόμενα posts...

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους,πηρα και εγω το Blade εδω και 3 ημερες και ολα μια χαρα.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι ποιο πολυ απο περιεργεια,δεν ειναι κατι χρησιμο για

μενα.

Πηγα να στειλω ενα μηνυμα και ειδα οτι δεν μπορουσα να γραψω καποιο

νουμερο τηλεφωνου εκτος των επαφων.

Ισχυει αυτο η σας εκανα να γελασετε.

Στο τηλ. δεν εχω πειραξει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι κανεις λαθος. Μολις ξεκινας να γραφιες το νουμερο σου εμφανιζει απο κατω τις επαφες που εχουν το νουμερο αυτο, αν το νουμερο αυτο δεν το εχει καμια επαφη τοτε δεν σου εμφανιζει κατι και συνεχιζεις κανονικα να πληκτρολογεις το νουμερο που θες.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Κατι κανεις λαθος. Μολις ξεκινας να γραφιες το νουμερο σου εμφανιζει απο κατω τις επαφες που εχουν το νουμερο αυτο, αν το νουμερο αυτο δεν το εχει καμια επαφη τοτε δεν σου εμφανιζει κατι και συνεχιζεις κανονικα να πληκτρολογεις το νουμερο που θες.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση,αυτη την στιγμη δεν μπορω να το δω

αλλα αυτο που εκανα ηταν

μηνυματα-συνθεση νεου μην. και εκει δεν βγαζει καπου να βαλω

νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος.Στο κενο που σου εχει γραφεις το νουμερο αλλιως πατας ακριβως διπλα στο κουμπι με το προσωπακι και επιλεγεις επαφη.
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

1) Σωστός, κατεβάζεις τη stock rom από του mafiozou...

2) Πάλι σωστό... κάνεις ακριβώς τις ίδιες κινήσεις όπως όταν βάζεις custom, αλλά αυτή τη φορά βάζεις με CWM την stock από την υπογραφή του mafiozou... Μέχρι εδώ θα έχεις ένα κινητό που θα έχει την stock ROM πλέον, και το CWM... άρα το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις replace το CWM με το stock recovery... και γι'αυτό πας στο βήμα 3 που περιγράφεις.

3) Βάζεις στο ίδιο folder όλα τα σχετικά αρχεία και ξεκινάς το κινητό με +volume και το power (όπως όταν κάναμε εγκατάσταση το CWM) και μετά από το PC πατάς:

 

fastboot-windows flash recovery recovery.img

 

fastboot-windows reboot

 

Το αρχείο του stock recovery θα το βρεις από εδώ, αν δεν το έχεις κατεβάσει ήδη.

Αυτό που θα κάνεις με τον τρόπο αυτό είναι να αντικαταστήσεις ΜΟΝΟ το CWM με το stock recovery partition, και δεν θα πειράξεις καθόλου έτσι το system (το system είναι πλέον stock rom από το προηγούμενο βήμα σου).

 

Φυσικά, στο τέλος, αν πας να ξεκινήσεις το κινητό με το -volume και το power, θα πάρεις ένα ωραιότατο FTM (μπορείς να το κάνεις για δοκιμή, να δεις αν έχουν μπει όλα μια χαρά... αν πάρεις FTM και όχι το CWM, είσαι μια χαρά).

 

Αν αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, εδώ είμαστε... μην ανησυχείς όμως, δεν μπορείς να το καταστρέψεις το κινητό... ακόμα κι αν κάνεις κάτι λάθος, μπορείς πάντα να περάσεις το CWM πάλι. Αν και να σου πω την αλήθεια, κανείς δεν πρόκειται από την wind να δει πως έχεις εγκατεστημένο το CWM... οπότε και μόνο τη stock rom να βάλεις, και πάλι εντάξει θα είσαι μάλλον.

το αρχειο του stock recovery εχει διαγραφει! μπορω να το βρω καπου?

Link to comment
Share on other sites

το αρχειο του stock recovery εχει διαγραφει! μπορω να το βρω καπου?

 

uploading now.....

 

upload finished

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

sos

υπάρχει internet browser για το κιν μας που να μπορεί να σώσει και να στείλει επισυναπτομενα αρχεία στο gmail?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για σας,πηρα handsfree με 12€ απο τη mediamarkt αλλα δεν μπορεσα να τη βρω με το κινητο?Πως συνδεουμε handsfree?Μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

sos

υπάρχει internet browser για το κιν μας που να μπορεί να σώσει και να στείλει επισυναπτομενα αρχεία στο gmail?

ευχαριστω

 

Από browser δεν κοίταξα αλλά μπορείς από την εφαρμογή gmail που έχει η 2.1 αλλιώς μπορείς να την βρεις στο market

Link to comment
Share on other sites

sos

υπάρχει internet browser για το κιν μας που να μπορεί να σώσει και να στείλει επισυναπτομενα αρχεία στο gmail?

ευχαριστω

Δε ξέρω για browser, από την εφαρμογή gmail πάντως γίνεται κανονικά.

 

Edit: με πρόλαβαν :p

 

 

Sent from my Blade.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για browser, από την εφαρμογή gmail πάντως γίνεται κανονικά.

 

Edit: με πρόλαβαν :p

 

 

Sent from my Blade.

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. έχετε δίκιο,γινεται εύκολα. απλά στο view as html και οχι ως mobile που έψαχνα αρχικά

θένκς

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κ εγω την rls9 κ μ εμφανιστηκαν ολα τα προβληματα που εχουν αναφερθει...Δν λειτουργουσε η αναγνωριση κλησεων, και εμφανιζε παλι τα can't connect κτλ...Οποτε κατα τη γνωμη μ μν κανετε τν κοπο να την περασετε...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κ εγω την rls9 κ μ εμφανιστηκαν ολα τα προβληματα που εχουν αναφερθει...Δν λειτουργουσε η αναγνωριση κλησεων, και εμφανιζε παλι τα can't connect κτλ...Οποτε κατα τη γνωμη μ μν κανετε τν κοπο να την περασετε...

 

Εβαλα κ εγω την rls9 κ δεν μ εμφανιστηκαν ολα τα προβληματα που εχουν αναφερθει...Λειτουργουσε η αναγνωριση κλησεων, και δεν εμφανιζε παλι τα can't connect κτλ...Οποτε κατα τη γνωμη να κανετε τν κοπο να την περασετε...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...