Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μετα το ξεκλειδωμα τισ μνημης το αρχειο clockworkmod το διαγραφουμε απο την sd η πρεπει να το αφησουμε.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον,δεν ξερω αν τα κινητα σας παιζουν .avi σε εμενα δεν επαιζαν και κατεβασα την arcmedia και τωρα παιζουν χωρις κολληματα.Επειδη εβαλα καρτα μνημης class 6 μπορει να βοηθαει αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα το ξεκλειδωμα τισ μνημης το αρχειο clockworkmod το διαγραφουμε απο την sd η πρεπει να το αφησουμε.ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3475672#post3475672

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δεν ξερω αν τα κινητα σας παιζουν .avi σε εμενα δεν επαιζαν και κατεβασα την arcmedia και τωρα παιζουν χωρις κολληματα.Επειδη εβαλα καρτα μνημης class 6 μπορει να βοηθαει αυτο ?

 

Και το vitaplayer που αναφέρθηκε παραπάνω είναι πολύ καλό! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου άλλα έφαγα τον κόσμο να ψάχνω για ένα πρόβλημα με την κάμερα και γι'αυτό απευθύνομαι σε εσάς.Ενώ η κάμερα λειτουργεί,οι φωτογραφίες που αποθηκεύει δεν δείχνουν τίποτα!Το ίδιο και το video!Μήπως είναι ελάττωμα?Το έχω αναβαθμίσει σε 512 και το ψιλοπείραξα και με το setcpu....Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε!!!
Link to comment
Share on other sites

μολις περασα με επιτυχια το 512 ΡΑΜ και jellyfish v7. Μπορω να βγαλω με το titanium backup το carhome ή θα γινει καμια στραβη; Διαβασα οτι καποιες εφαρμογες που τις εχει μεσα δεν κανει να τις βγαζουμε

 

εγώ πάντως το έβγαλα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα...

και το quick office που είχε μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια, παρακολουθούσα το topic αλλά κάποια στιγμή το έχασα, εχει φτάσει τώρα 268 σελίδα.

Αν μπορείτε βοηθήστε με, έχω κάνει την ram από 256 σε 512 αλλά είμαι ακόμα με την rom της wind. Για πείτε τη πρέπει να κατεβάσω και τι πρέπει να κάνω για να βάλω την 2.2 ?

 

Διαβάζω για overclocking, αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά την μπαταρία ?

Έμενα 2 μέρες κρατάει και μου φαίνεται λίγο, με overclocking και 2.2 πόσο θα κρατάει ?

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

δεν ξερω αν συμβαινει μονο σε μενα, το ποσταρα και στο modaco αλλα δεν μου απαντησε κανεις.

 

Εκανα το κολπο για τα 512ΜΒ, εβαλα JJ rls6 με hwui (wipe κανονικα), τη δουλεψα μερικες μερες και εβαλα απο πανω rls7 με hwui, χωρις wipe αυτη τη φορα.

 

Οταν εχω συνδεδεμενο το ενσυρματο handsfree (ειτε το δικο του ή ενα νοκια μονοφωνικο που εχω), συμβαινουν τα εξης: ο ηχος κλησης ακουγεται μονο απο τα ακουστικα και οχι απο το μεγαφωνο του τηλεφωνου και οταν παταω το κουμπι του handsfree για να απαντησω, η κληση ανοιγει και τερματιζεται αμεσα! Ειναι μεγαλη ανωμαλια εντωμεταξυ, γιατι αν ακους ραδιο ας πουμε και κανεις ποδηλατο, δεν μπορεις να απαντησεις μια κληση με το κουμπακι, αλλα πρεπει να βγαλεις το τηλεφωνο και να κανεις slide...

 

Τελος παντων, νομιζω οτι στην stock rom της Wind αυτα δουλευουν οπως πρεπει, ας το δκιμασει κανεις να μου πει. Επισης ας δοκιμασεις κανεις με rls 7 να δει αν εχει το ιδιο θεμα.

 

Ευχαριστω.

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

guys βοηθεια. Παλιος στο κινητο, καινουργιος σε costum rom. Περασα το move 2 SD enabler και εβαλα επιλογη external οπως ελεγε σε καποιες σελιδες πιο πριν. Το θεμα ειναι οτι κατεβαζω widget και τα περναει και αυτα εκει με αποτελεσμα μετα απο reboot χαθηκαν ολα. Υπαρχει αλλο προγραμμα σαν αυτο αλλα να με ρωταει ΚΑΘΕ φορα που θελω να κανει εγκατασταση;
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stinger, αυτό που αναφέρεις στην υπογραφή σου για τα battery stats, να ρωτήσω από που άντλησες αυτή την πληροφορία;

Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο να μην έχει αναφερθεί καθόλου στo αντίστοιχο forum Modaco.

Αναφέρεται πως πρέπει να κάνεις wipe battery stats όταν είναι γεμάτη η μπαταρία.

 

Καθε 15 topics του Modaco το επομενο λεγεται "battery recalibration"

 

Σου απάντησε ο linkin, αλλά εκτός αυτού παρακολουθώ xda φανατικά... και xda>modaco :) από εκεί έχουν συσσωρευτεί οι περισσότερες πληροφορίες στον οδηγό καθώς και από το παρόν forum αλλά και από αμέτρητες ώρες δοκιμών.

 

guys βοηθεια. Παλιος στο κινητο, καινουργιος σε costum rom. Περασα το move 2 SD enabler και εβαλα επιλογη external οπως ελεγε σε καποιες σελιδες πιο πριν. Το θεμα ειναι οτι κατεβαζω widget και τα περναει και αυτα εκει με αποτελεσμα μετα απο reboot χαθηκαν ολα. Υπαρχει αλλο προγραμμα σαν αυτο αλλα να με ρωταει ΚΑΘΕ φορα που θελω να κανει εγκατασταση;

 

Σωστά το έκανες, απλά όταν περνάς ένα widget θα πηγαίνεις στην διαχείριση εφαρμογών και θα το μεταφέρεις ξανά στη μνήμη του τηλεφώνου!

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

αν αλλαξω SIM να φανταστώ ότι οι λογαριασμοι που εχω (mail/facebook Κλπ) διατηρούνται;

ΑΝ ναι τοτε ακόμα πιο πέρα, αν βάλω DUAL SIM θα μπορώ να αλλαζω χωρίς θέμα; Θα αλλαζουν και οι ρυθμίσεις για τους Servers για data και sms? Εστω με reboot

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα αγοράσει το πρώτο Blade [το οποίο επέστρεψα λόγο προβλήματος στο Wi-Fi], του είχα κάνει τις πρώτες πέντε φορτίσεις και αποφορτίσεις με το κινητό σχεδόν πάντα ανοικτό, στο δεύτερο Blade αποφάσισα να αλλάξω εντελώς τακτική στις πρώτες φορτίσεις, και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!!!

 

Όσοι θέλουν να τους κρατάει η μπαταρία στο full και δεν έχουν αγοράσει ακόμα τη συσκευή, αν θέλουν, ας κάνουν τα παρακάτω βήματα:

 

Με το που αγοράζουμε τη συσκευή, χωρίς καν να την ενεργοποιήσουμε, τη βάζουμε για φόρτιση για τουλάχιστον 8 ώρες, αυτή τη διαδικασία πρέπει να την επαναλάβουμε τουλάχιστον 5 φορές [η και παραπάνω, για όποιον δεν έχει πρόβλημα] αλλά σε κάθε περίπτωση η συσκευή πρέπει να είναι απενεργοποιημένη και οπωσδήποτε να έχει μπει για φόρτιση με εντελώς άδεια μπαταρία.

 

Κάνοντας αυτό το πείραμα, σήμερα έχω ένα Blade όπου με κανονική χρήση, λίγο Wi-Fi, λίγο Browsing, και με συνεχώς ανοιχτό το Bluetooth, η μπαταρία μου κρατάει 3 και βάλε μέρες!!!

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο? Γενικά πόσο σας κρατάει η μπαταρία?

 

 

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει, ότι με κλειστό το κινητό φορτίζει καλύτερα, αλλά οι 8 ώρες είναι υπερβολή.

Από την στιγμή που φορτίσει η μπαταρία, σταματάει να τροφοδοτείται με ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα αγοράσει το πρώτο Blade [το οποίο επέστρεψα λόγο προβλήματος στο Wi-Fi], του είχα κάνει τις πρώτες πέντε φορτίσεις και αποφορτίσεις με το κινητό σχεδόν πάντα ανοικτό, στο δεύτερο Blade αποφάσισα να αλλάξω εντελώς τακτική στις πρώτες φορτίσεις, και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!!!

 

Όσοι θέλουν να τους κρατάει η μπαταρία στο full και δεν έχουν αγοράσει ακόμα τη συσκευή, αν θέλουν, ας κάνουν τα παρακάτω βήματα:

 

Με το που αγοράζουμε τη συσκευή, χωρίς καν να την ενεργοποιήσουμε, τη βάζουμε για φόρτιση για τουλάχιστον 8 ώρες, αυτή τη διαδικασία πρέπει να την επαναλάβουμε τουλάχιστον 5 φορές [η και παραπάνω, για όποιον δεν έχει πρόβλημα] αλλά σε κάθε περίπτωση η συσκευή πρέπει να είναι απενεργοποιημένη και οπωσδήποτε να έχει μπει για φόρτιση με εντελώς άδεια μπαταρία.

 

Κάνοντας αυτό το πείραμα, σήμερα έχω ένα Blade όπου με κανονική χρήση, λίγο Wi-Fi, λίγο Browsing, και με συνεχώς ανοιχτό το Bluetooth, η μπαταρία μου κρατάει 3 και βάλε μέρες!!!

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο? Γενικά πόσο σας κρατάει η μπαταρία?

 

 

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε :)

 

Φίλε μου επειδή έχω εντρυφήσει στο θέμα μπαταρία, να σου πω ότι δεν παίζει ρόλο το ότι το είχες κλειστό, αλλά στο ότι έκανες τις 5 πλήρεις φορτίσεις/αποφορτίσεις. Γενικά ειδικά στην αρχή εάν φροντίζουμε η μπαταρία μας να κάνει γεμάτους κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κερδίσουμε σε αυτονομία και μακροζωία. Εάν έχεις όρεξη διάβασε τον αναλυτικό οδηγό στην υπογραφή μου, γράφτηκε αρχικά για GalaxyS αλλά τα περισσότερα σημεία είναι κοινά για όλα τα android κινητά :)

 

Γενικά στο Blade βλέπω περίπου 2 μέρες μπαταρία με μέτρια χρήση (με O/C Cpu+bus όμως) και προσωπικά πιστεύω πως είναι αρκετά καλά (για smartphone).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει, ότι με κλειστό το κινητό φορτίζει καλύτερα, αλλά οι 8 ώρες είναι υπερβολή.

Από την στιγμή που φορτίσει η μπαταρία, σταματάει να τροφοδοτείται με ρεύμα.

Δεν σταματάει, απλά όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση, ενεργοποιείται η διαδικασία συντήρησης, δηλαδή, ο φορτιστής στέλνει μικρούς ηλεκτρικούς παλμούς ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη μπαταρία για να την κρατήσει φρέσκια.

 

Για αυτό πολλά Manuals αναφέρουν πως δεν πρέπει να αφήνουμε τις μπαταρίες επάνω στους φορτιστές για πάνω από μια εβδομάδα, διότι τότε, μετά από τόσες πολλές μικρό φορτίσεις, η μπαταρία θα αρχίσει να χάνει την αποδοτικότητα της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σταματάει, απλά όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση, ενεργοποιείται η διαδικασία συντήρησης, δηλαδή, ο φορτιστής στέλνει μικρούς ηλεκτρικούς παλμούς ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη μπαταρία για να την κρατήσει φρέσκια.

 

Για αυτό πολλά Manuals αναφέρουν πως δεν πρέπει να αφήνουμε τις μπαταρίες επάνω στους φορτιστές για πάνω από μια εβδομάδα, διότι τότε, μετά από τόσες πολλές μικρό φορτίσεις, η μπαταρία θα αρχίσει να χάνει την αποδοτικότητα της.

 

Αυτό δεν είναι κανόνας, σε πολλές συσκευές όντως σταματάει όταν γεμίσει η μπαταρία (για λόγους ασφαλείας). Αυτό μπορείς πολύ εύκολα να το καταλάβεις αφήνοντας πχ να φορτίσει το κινητό, μετά το 100% άφησε το ακόμα μια μέρα πάνω στον φορτιστή. To SGS ας πούμε λειτουργεί έτσι, όταν λοιπόν φτάσει 100% σταματάει και εάν εσύ το βγάλεις μετά από 24ώρες ας πούμε θα πέσει κατευθείαν από το 100% στο 90% (είναι το 10% που έχασε στην αναμονή από την στιγμή που έφτασε στην πλήρη φόρτιση της.) Επειδή όμως αυτό είναι device dependent δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν ισχύει για κάθε συσκευή. Για το blade θα το δοκιμάσω προσεχώς!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή έχω εντρυφήσει στο θέμα μπαταρία, να σου πω ότι δεν παίζει ρόλο το ότι το είχες κλειστό, αλλά στο ότι έκανες τις 5 πλήρεις φορτίσεις/αποφορτίσεις. Γενικά ειδικά στην αρχή εάν φροντίζουμε η μπαταρία μας να κάνει γεμάτους κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κερδίσουμε σε αυτονομία και μακροζωία. Εάν έχεις όρεξη διάβασε τον αναλυτικό οδηγό στην υπογραφή μου, γράφτηκε αρχικά για GalaxyS αλλά τα περισσότερα σημεία είναι κοινά για όλα τα android κινητά :)

 

Γενικά στο Blade βλέπω περίπου 2 μέρες μπαταρία με μέτρια χρήση (με O/C Cpu+bus όμως) και προσωπικά πιστεύω πως είναι αρκετά καλά (για smartphone).

Την ίδια ακριβώς διαδικασία φόρτισης και αποφόρτισης [5+ Times, Full Charge / Full Discharge] έκανα και στο πρώτο Blade, μόνο που εκείνο ήταν σχεδόν πάντα ανοιχτό κατά τη διαδικασία φόρτισης.

 

Η διαφορά στην αυτονομία των 2 συσκευών, θεωρώ πως είναι τουλάχιστον χαώδης...

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω εχω ψαξει το θεμα των μπαταριων για το λαπτοπ βεβαια αλλα li-ion ειναι ολες οτι λεει αυτο το site ισχυουν

 

http://kensington.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/936/~/how-to-charge-and-maximize-life-of-lithium-ion-batteries

 

και δε χρειαζεται συνεχεια battery recalibration γιατι χαλας την μπαταρια....στα λαπτοπς μια φορα το μηνα το κανεις...

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Με jellyfish rls8 και o/c στα 652 mhz, ειμαι αισίως στα 516 στο benchmark. Να παω παραπανω? Φοβαμαι παντως, ηδη το αγαπησα το κινητο, αν και να πω την αληθεια αν εκανε 400 και όχι 150, δυσκολα θα αναβάθμιζα!

Εξαιτίας του μαφιόζος βεβαια οι αναβαθμίσεις μου, γιατι χωρις την καθοδηγηση του, ακομα στο πρασινο ανθρωπάκι πριν το recovery, θα ειχα κολλησει :lol:

 

Τα μονα μειον του Ότι η μπαταρία δεν βγαζει ολη την ημερα και το κουμπακι ''πισω'' ειναι λιγο χαλαρο απο την πρωτη μερα. ''Παιζει'' λίγο δηλαδη και φαινεται και ο φωτισμος πισω απο αυτό, αφου το κουμπι βγαινει λιγο προς τα εξω... Ελπιζω να μεινει εκει και να μην βγει πιο εξω!

 

Το νεξους ουαν που ειναι στην ιδια σχεδον βαθμολογια το εννοει με την 2.2 ή με 2.1?

Edited by Mihalisgggg
Link to comment
Share on other sites

Με jellyfish rls8 και o/c στα 652 mhz, ειμαι αισίως στα 516 στο benchmark. Να παω παραπανω? Φοβαμαι παντως, ηδη το αγαπησα το κινητο, αν και να πω την αληθεια αν εκανε 400 και όχι 150, δυσκολα θα αναβάθμιζα!

Εξαιτίας του μαφιόζος βεβαια οι αναβαθμίσεις μου, γιατι χωρις την καθοδηγηση του, ακομα στο πρασινο ανθρωπάκι πριν το recovery, θα ειχα κολλησει :lol:

 

Τα μονα μειον του Ότι η μπαταρία δεν βγαζει ολη την ημερα και το κουμπακι ''πισω'' ειναι λιγο χαλαρο απο την πρωτη μερα. ''Παιζει'' λίγο δηλαδη και φαινεται και ο φωτισμος πισω απο αυτό, αφου το κουμπι βγαινει λιγο προς τα εξω... Ελπιζω να μεινει εκει και να μην βγει πιο εξω!

 

Το νεξους ουαν που ειναι στην ιδια σχεδον βαθμολογια το εννοει με την 2.2 ή με 2.1?

 

Λογικα με 2.1 αφου απο πανω γραφει Nexus One 2.2+

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα ραρ-άκι με τα εξής καλούδια...

 

Android.Apps.20.1.2010.rar

a 3G Watchdog Pro v1.1.1
a Alarm Clock Xtreme v2.0.1
a Android 2.3 Launcher (Home) + v 1.0.4
a AppMonster Pro v1.8.5
a Battery Indicator Pro v3.1.4
a Checkmark ToDo List Pro v3.12
a ExtDateWidgetPro v1.10
a Full Screen Caller ID v5.0.5
a Go!Chat Facebook Pro v.3.1.1
a Jungle Waterfall Live Wallpaper v1.1
a mobisystems.editor.office.pro.v3.0.305
a MyBackup Pro v2.6.1
a Photoid PRO v3.1.0
a RockPlayer Universal v1.6.0 FULL
a Tapatalk Forum App (Pro) v1.10.2
a VPlayer Full 0.7.7b6 Unlock Key
a VPlayer Full 0.7.7b6
g GT Racing Motor Academy HD v3.1.8

 

googlαρετε το όνομα αν δεν ξέρετε τι κ πως...

Edited by thief
αφαίρεση link προς πειρατικό λογισμικό

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βρήκα ένα ραρ-άκι με τα εξής καλούδια...

 

Καλό είναι βέβαια να είμαστε πιο διακριτικοί όταν συζητάμε δημόσια στο forum για διακίνηση "παράνομου" λογισμικού μιας και στο εν λόγω "ραρ-άκι" οι περισσότερες εφαρμογές είναι non-free.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει δοκιμασει κανεις το official adobe reader ας κανει μια συγκριση στην ταχυτητα του ζουμ ιν/αουτ με το mobile systems office. Σε ενα blog είχα διαβάσει οτι ειναι σχετικα αργο το official και πολυ μεγάλο. Το δευτερο ισχύει: 3.9 το office που διαβάζει τα πάντα, λίγο μεγαλύτερο το reader για pdf.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...