Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ορισμένα άτομα που μιλάω μαζί τους στο τηλέφωνο, μου έχουν πει πως με ακούν λίγο χαμηλότερα σε σχέση με τους άλλους, μάλιστα ακόμα και όταν φωνάζω, η φωνή παραμένει σταθερή χωρίς να μπουκώνει το μικρόφωνο, έχει DSP ή είναι θέμα μικροφώνου?

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Και εμενα τα ιδια, συνιθως μου λενε πως δεν ακουγομαι και να "μιλαω ποιο κοντα στο ηχειο"

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από τις 3-4 μέρες χρήσης του Blade, έχω να σημειώσω τα εξής:

 

1. Ο ήχος είναι πολύ καλός. Εγώ ακούω πολυ καθαρά και ακούγομαι καθαρά, όπως μου λένε οι συνομιλητές μου

2. Η οθόνη είναι πολύ ευκρινής και ζωντανή. Δεν έχω ψάξει αν έχει προβλήματα με ροζ φόντο κλπ, αλλά δεν μου εμφανίζει τρεμουλιάσματα στην εικόνα.

3. Η μπαταρία είναι ικανοποιητική για τη μέτρια χρήση που του κάνω. Κρατάει λίγο πάνω από 24 ώρες, με λίγο ιντερνετ, λίγες κλήσεις και λίγο "σκάλισμα"

4. Η μνήμη του είναι οριακή αν θέλετε να βάλετε αρκετές εφαρμογές. Έχω το μοντέλο με τα 256ΜΒ RAM και βάζω-βγάζω εφαρμογές συνέχεια. Το πρόβλημα πιστεύω πως θα λυθεί με την εγκατάσταση της 2.2 που επιτρέπει εγκατάσταση εφαρμογών και στην κάρτα micro-SD

5. Σε κάποια φάση μου εμφάνιζε συνεχώς μήνυμα για ελάχιστη διαθέσιμη μνήμη. Άρχισα να ξηλώνω εφαρμογές μέχρι που κατάλαβα ότι σε ένα από τα email accounts μου είχα φτάσει τα 40ΜΒ! Δυστυχώς δε βρήκα επιλογή για το μέγεθος των αρχείων που κατεβαίνουν ανά μήνυμα (στα WM είχα βάλει 7ΚΒ οπότε δεν είχα πρόβλημα), ούτε και κάποιο τρόπο για να σβήσω όλα τα μηνύματα ταυτόχρονα, οπότε αναγκάστηκα να σβήσω το account και να βλέπω τα emails μου από το web interface...

6. Το πρόβλημα με το WiFi στην περίπτωσή μου δεν είναι τόσο τραγικό: Όταν το κινητό μπει σε standby mode, συνήθως κλείνει η σύνδεση με το router ενώ το εικονίδιο μένει στη θέση του. Απλά το απενεργοποιώ (από το κινητό) και το ανοίγω πάλι, οπότε παίζει κανονικά.

7. Η φωτογραφική μηχανή που έχει είναι λύση ανάγκης: Καλή ποιότητα την ημέρα, αλλά με λίγο χαμηλό φωτισμό τα πράγματα γίνονται άσχημα και οι φωτογραφίες έχουν θεματάκια. Είναι σίγουρα ένα από τα εξαρτήματα στα οποία έγιναν περικοπές προκειμένου να μειωθεί η τιμή της συσκευής (το άλλο είναι σίγουρα η μνήμη!).

 

Τι μου λείπει?

- Λίγη περισσότερη μνήμη για να είναι πιο "αεράτο" και να μην έχω πρόβλημα π.χ. με τις εφαρμογές.

- Μερικές ρυθμίσεις (όπως π.χ. αυτές που προανέφερα για το μέγεθος των emails) και η καλύτερη αξιοποίηση της κάρτας από τις εφαρμογές, έτσι ώστε η λίγη μνήμη να αντισταθμίζεται από τον αποθηκευτικό χώρο της κάρτας.

 

Γενικά, παρότι είναι η πρώτη μου επαφή με Android και νόμιζα ότι θα με δυσκολέψει περισσότερο, νομίζω ότι το Blade έβαλε ένα λιθαράκι για να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Ελπίζω πως κάποια θεματάκια θα λυθούν με την εγκατάσταση της 2.2, όταν αυτή κυκλοφορήσει επίσημα.

 

Περισσότερες εντυπώσεις θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε κάποιος να λύσει το πρόβλημα με το πληκτρολογιο κλασσικου κινητου τηλεφώνου του touchpal(εννοω που εμφανίζει την αλφαβητα τυχαια)?Ή εστω καποια εφαρμογη που να βγαζει ελληνικο πληκτρολογιο κλασσικου τηλεφωνου με κανονικη διάταξη για εμας τους vintage τυπους...
Link to comment
Share on other sites

Ενα προβλημα που παρατηρησα στο δικο μου SF ειναι με το ξυπνητηρι που δουλευει οποτε του καπνισει.

Το ρυθμιζω κανονικα και την μια δουλευει και με ξυπναει και την αλλη κοιμαται ποιο πολυ και απο μενα!

Το εψαξα λιγο και εχουν το ιδιο προβλημα και αλλοι με κινητο android.

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

το επιασα στα χέρια μου σήμερα και όντως στο ροζ έχει «πρόβλημα». Επίσης στις σελίδες δεν γίνεται ομαλό το pinch to zoom (πχ in.gr) και κολλάει πάρα πολύ (Ενω σε φωτογραφιες κτλ γινεται ομαλα)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες πηρα παντου τηλ. Ακομα και σε δικηγορο. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΩΘΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΣ.Οποιος εχει αμφιβολια ας παρει τωρα στο 1234
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα smartphones δε λειτουργει το ξυπνητηρι οταν αυτα ειναι κλειστα....

 

Ναι αλλα δεν ανεφερα πουθενα οτι ειναι κλειστο...

 

Εντω μεταξυ το δοκισα παλι τωρα 3-4 φορες και ουτε χτυπησε ουτε δονηση εκανε τιποτα απολυτως!

 

edit:

 

Το δοκιμασα και παλι και τωρα επαιξε, κατι μου λεει πως φταιει το advanced task killer.

Θα επανελθω...

Edited by wolf13
:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Λοιπον μαγκες πηρα παντου τηλ. Ακομα και σε δικηγορο. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΩΘΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΣ.Οποιος εχει αμφιβολια ας παρει τωρα στο 1234

Το 1234 ειναι το τηλ συνεργατων αν δεν εχω χασει επεισοδια.....

Link to comment
Share on other sites

Το 1234 ειναι το τηλ συνεργατων αν δεν εχω χασει επεισοδια.....

 

Στο 1260 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΤΕΡΜΑ Η WIND.ΤΑ ΚΟΒΩ ΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα smartphones δε λειτουργει το ξυπνητηρι οταν αυτα ειναι κλειστα....

στο Ν900 που εχω λειτουργει με κλειστη συσκευη.ξερει κανεις καμμια εφαρμογη που να το κανει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχως η Wind ειναι....

 

Μετα απο δευτερο ελλατωματικο τηλεφωνο εντος μιας εβδομαδας, ζητησα επιστροφη χρηματων. Στο καταστημα μου ειπαν οτι "Δεν το προβλεπει η Wind".:lol:

Βρηκα τον Αστικο Κωδικα, μιλησα με το δικηγορο μου και με Συνηγορο του Καταναλωτη και ο τελευταιος με παροτρυνε να μιλησω με τα κεντρικα και να τους αναφερω τη νομοθεσια καθως και οτι δικαιουμαι να κανω καταγγελια εφοσον δεν ικανοποιηθει το αιτημα μου για επιστροφη χρηματων.

...Κλαιν Μαιν.... :X

Μου ειπαν πως επιστροφη χρηματων δε γινεται και πως θα μου αλλαζουν συσκευη

(μετα απο επιβεβαιωση του τεχνικου τμηματος) μεχρι να πετυχω συσκευη που να λειτουργει κανονικα.:mad:

Εκανακι εγω την καταγγελια μου και ηρεμησα. Αν παιδια σας γειωνουν κι εασς, βουρ στο ψαχνο. Αν φανε καμια δεκαρια καταγγελιες, να δουμε θα εγκρινουν επιστροφη χρηματων?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχως η Wind ειναι....

 

Μετα απο δευτερο ελλατωματικο τηλεφωνο εντος μιας εβδομαδας, ζητησα επιστροφη χρηματων. Στο καταστημα μου ειπαν οτι "Δεν το προβλεπει η Wind".:lol:

Βρηκα τον Αστικο Κωδικα, μιλησα με το δικηγορο μου και με Συνηγορο του Καταναλωτη και ο τελευταιος με παροτρυνε να μιλησω με τα κεντρικα και να τους αναφερω τη νομοθεσια καθως και οτι δικαιουμαι να κανω καταγγελια εφοσον δεν ικανοποιηθει το αιτημα μου για επιστροφη χρηματων.

...Κλαιν Μαιν.... :X

Μου ειπαν πως επιστροφη χρηματων δε γινεται και πως θα μου αλλαζουν συσκευη

(μετα απο επιβεβαιωση του τεχνικου τμηματος) μεχρι να πετυχω συσκευη που να λειτουργει κανονικα.:mad:

Εκανακι εγω την καταγγελια μου και ηρεμησα. Αν παιδια σας γειωνουν κι εασς, βουρ στο ψαχνο. Αν φανε καμια δεκαρια καταγγελιες, να δουμε θα εγκρινουν επιστροφη χρηματων?

 

Τι ψαχνεις και εσυ στην ......Ελλαδα..... :mad:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι ψαχνεις και εσυ στην ......Ελλαδα..... :mad:

 

To δικιο μου....:cry:

 

Πρεπει επιτελους οι Ελληνες να αποκτησουμε καταναλωτικη συνειδηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ελεγα χτες ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΑΝ ΞΥΠΝΙΟΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Χ Ω Ρ Ι Σ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ελεγα χτες ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΑΝ ΞΥΠΝΙΟΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Χ Ω Ρ Ι Σ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ.

Πριν παω ΚΑΙ στην wind απλα λεω οτι ημουν τυχερος τα προηγουμενα χρονια γιατι δυο κινητα,ενα στην vodafone και ενα στον γερμανο, μου τα αλλαξανε επιτοπου χωρις καμια εγκριση. Το ενα δεν εβρισκε σημα για καρτα και το αλλο η μιση οθονη δεν εμφανιζοταν. Θα δουμε τι θα μου πουν και μενα

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τα ιδια, συνιθως μου λενε πως δεν ακουγομαι και να "μιλαω ποιο κοντα στο ηχειο"

 

Μου κάνανε και μένα "παράπονα" κάνα 2 φορές, αλλά σε γενικές γραμμές με ακούνε και τους ακούω καλά.Δεν ξέρω αν φταίει και η Cosmote βέβαια.... :p

 

προσπάθησα με το z4root Και με το universal androot αλλα δεν μπορω να το κανω ροοτ ! ΚΑμια ιδεα;

 

Που κολλάς δηλαδή;

Στο Universal Androot είναι ένα κουμπί υπόθεση και όταν τελειώνει σου γράφει "Woot! Your device is rooted" και άμα ψάξεις στις εφαρμογές θα βρεις μια καινούργια που θα λέει "Δικαιώματα Superser" και έχει έναν Νίντζα για εικονίδιο! :lol:

 

 

Από browser ποιον χρησιμοποιήτε??

Δοκίμασα τον μανίσιο, opera 10.1beta, dolphin HD και skyfire 3.0.1 και σε όλους το pinch to zoom σεεεερνεται, εκτός από τον Opera που σε αυτόν δουλεύει άψογα και γιαυτό έγινε ο default browser μου!

 

Καμιά ιδέα πως να tweakαρουμε το pinch to zoom και στους υπόλοιπους;;; :cool:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγω που το πηρα απο Αγγλια μεσω ebay χωρις εγγυηση και με καλυτερα χαρακτηριστηκα να υποθεσω ειμαι σε καλυτερη θεση?

Ευτυχως που δεν εμπλεξα με wind!

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Που κολλάς δηλαδή;

Στο Universal Androot είναι ένα κουμπί υπόθεση και όταν τελειώνει σου γράφει "Woot! Your device is rooted" και άμα ψάξεις στις εφαρμογές θα βρεις μια καινούργια που θα λέει "Δικαιώματα Superser" και έχει έναν Νίντζα για εικονίδιο! :lol:

 

 

:

 

 

Κολλαω Ότι και στο Ένα και στο άλλο δεν γίνεται τίποτα. Στο universal λέει συην αρχη failed και την δεύτερη φορα λέει Ότι πέτυχε. Φυσικά δεν γίνεται τίποτα. Δεν υπάρχει superuser

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Στο 1260 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΤΕΡΜΑ Η WIND.ΤΑ ΚΟΒΩ ΟΛΑ.

Μα τι σχεση εχει η καταγγελια με αυτο που σου λεω (το 1234 ειναι το dealer call center για τα καταστηματα και τους συνεργατες) μου φαινεται οτι θολωσες και δεν ξερεις τι γραφεις

 

Κολλαω Ότι και στο Ένα και στο άλλο δεν γίνεται τίποτα. Στο universal λέει συην αρχη failed και την δεύτερη φορα λέει Ότι πέτυχε. Φυσικά δεν γίνεται τίποτα. Δεν υπάρχει superuser

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγω με το universal δεν ειχα προβλημα και root το εκανα και εχω και το εικονιδιο του superuser

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μα τι σχεση εχει η καταγγελια με αυτο που σου λεω (το 1234 ειναι το dealer call center για τα καταστηματα και τους συνεργατες) μου φαινεται οτι θολωσες και δεν ξερεις τι γραφεις

 

 

Εγω με το universal δεν ειχα προβλημα και root το εκανα και εχω και το εικονιδιο του superuser

 

 

μπορεις να μου πεις στις πληροφοριες τηλεφωνου τι ακριβως σου λεει; εκδοση λογισμικου -βασικου φασματος -πυρηνα -αριθμο εκδοσης;

 

επίσης οταν παρει την 2.2 πως ακριβως θα γίνει; Μεσω προγράμματος; Εαν ναι πιο προγραμμα εχει η ZTE ? (Ζte suite? :p )

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλαρακι πουρχετε την αλλη αλλη εβδομαδα απο λονδινο,αυτα που κυκλοφορουν στην Αγγλια ειναι ολα με την amoled οθονη και τα 512ram, η ηταν μονο η πρωτη παρτιδα?

Απ' οτι ειδα στο βιντεακι που το ανοιξαν το τηλ. η καμερα βγαινει τσατ-πατ,λετε να γινεται να παραγγελουμε την 5mpix και να την κουμποσουμε επανω!

Φανταζεστε δηλ. ενα τουμπανο ZTE με την 5αρα την καμερα του Γερμανικου τα 512ram και amoled του Αγγλικου και περασμενα android 2,2 και Eλληνικα και ολα αυτα με 130 ευρω πουχει στην Αγγλια + κανα 20-40 για το ανταλακτικο της καμερας ,δηλ. 150-170 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...