Jump to content

Xperia X8 : Διαδικασία root χρησιμοποιώντας το SuperOneClick


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω χάνετε,unroot μπορείς να κανείς με το z4root.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

α μαλιστα ευχαριστω. Δε μπορεις να κανεις και root με αυτο? Χρειαζεται οπωσδηποτε το SuperOneClick?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λόγικα θα πρέπει να γίνετε και με αυτό.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Λόγικα θα πρέπει να γίνετε και με αυτό.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

ΟΚ thanks θα το δοκιμασω καποια στιγμη (οταν εχω το κινητο στα χερια μου γιατι δεν ειναι δικο μου :p)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχω απογοητευτεί... Κάθε προσπάθεια μου να ρουτάρω το κινητό μου πάει στο κενό!! νομίζω ότι δεν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί το πρόβλημα νομίζω βρίσκεται στο pc. Ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες ( εκτός αυτό με τους drivers γιατί έχω vista και έχω και το τελευταίο pc companion) και το πρόβλημα βρίσκεται στο πρόγραμμα στον υπολογιστή γιατί κολλάει στο σημείο waiting for device. Εκεί κολλάει το πρόγραμμα και μου λέει ότι δεν ανταποκρίνεται. :( Pleaseeeee ας βοηθήσει κάποιος, δεν αντέχω άλλο το low limit της μνήμης!!!!

Α να πω βέβαια ότι έχω Android 2.1

 

Σε τι εισαι-> windows 7 xp vista?? Αν εισαι σε xp πρεπει να εχεις το NET Framework 3 και πανω, και SP2 και πανω.

 

Υ.Γ Αν μπορεις να βγαλεις την παραθεση απο το ποστ σου, δεν ειναι και πολυ ωραιο.

 

Εγώ έχω vista... έχει καμία σχέση αυτό; πφφφφ έλεος δεν τα καταφέρνω με τπτ. :wacko: :(

 

EDIT:

Ανάσταση!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω τι να πω! Έκανα άλλη μία προσπάθεια από τις τόοοοσες που είχα κάνει και έκανε το root!!!!! Γιούχουυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα! μόλις έγινε μέσα σε 5' rout το Χ8 ενός φίλου με αυτό τον οδηγό: εδω

 

τρέχω win7 32 bit

 

και φρόντισα να απενεργοποιήσω antivirus & firewall πριν απο οτιδήποτε! (για να είμαστε σίγουροι!)

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα το "γιατί" αλλά μετα το ρουτ που προσπάθησα να βάλω κατευθείαν την GingerDX v013 , κολούσε και δεν ολοκληρωνόταν ποτέ η εγκατάσταση. Μάλιστα πάγωνε το στριφογυριστό βέλος του Cyanmodgen.

Για να το ξεπεράσω αναγκάστηκα να βάλω την v012 και μετά την v013.

Ίσως να συμβει και σε άλλους να το έχετε υποψην... :O

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα το "γιατί" αλλά μετα το ρουτ που προσπάθησα να βάλω κατευθείαν την GingerDX v013 , κολούσε και δεν ολοκληρωνόταν ποτέ η εγκατάσταση. Μάλιστα πάγωνε το στριφογυριστό βέλος του Cyanmodgen.

Για να το ξεπεράσω αναγκάστηκα να βάλω την v012 και μετά την v013.

Ίσως να συμβει και σε άλλους να το έχετε υποψην... :O

 

full wipe εκανες??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! μόλις έγινε μέσα σε 5' rout το Χ8 ενός φίλου με αυτό τον οδηγό: εδω

 

τρέχω win7 32 bit

 

και φρόντισα να απενεργοποιήσω antivirus & firewall πριν απο οτιδήποτε! (για να είμαστε σίγουροι!)

 

Το Root στην συγκεκριμένη συσκευή προσφέρετε για να αλλάξουμε Rom η και σε κάτι άλλο..????

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Root στην συγκεκριμένη συσκευή προσφέρετε για να αλλάξουμε Rom η και σε κάτι άλλο..????

 

Εγκατάσταση extra εφαρμογών που χρειάζονται πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος (π.χ. εφαρμογές για πλήρες backup).

Αφαίρεση εφαρμογών του συστήματος που δε θες να έχεις

Μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα SD.

Διόρθωση κάποιων προβλημάτων που έχουνε άμμεση σχέση με τα αρχεία του συστήματος(εξαρτάται τη συσκευή)

Διαφορετικά εικονίδια και τροποποιήση κατά βούληση ολόκληρου του γραφικού περιβάλλοντος.

Kαλύτερη διαχείριση μνήμης.

Πρόσβαση σε εφαρμογές που είναι φραγμένες στην Ελλάδα, πχ Gmail/Google Earth/Google Maps. ( Φυσικά τις έχεις ήδη αλλά βγαίνουνε αναβαθμίσεις συνέχεια )

Development, μπορείς ως root να φτιάξεις custom ROMs και φυσικά το root είναι βασική προυπόθεση για να φορτώσεις custom ROMs.

Reboot εκ των έσω, οverclock undervolt, etc.

Όχι πια ενοχλητικές διαφημίσεις στα free apps.

Μπορείς πλέον να παίξεις παιχνίδια που προορίζονται αποκλειστικά για Tegra Android συσκευές, σε όλες τις Android συσκευές που έχουνε υψηλά χρονισμένο επεξεργαστή. (800mhz +)

Ξεκλείδωμα από τον πάροχο, και πολλά άλλα.

 

Mε λίγα λόγια, είσαι EΣΥ ο ιδιοκτήτης του τηλεφώνου σου, και όχι η αντίστοιχη εταιρεία ή η Google.

 

αυτα τα λιγα(κλεμμενα απο αλλο ποστ που εξηγει για το ροοτ):ninja::ninja::D:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

όσο χαζή και να ακουστεί.... Τα δύο partiotion που φτιάχνουμε στην SD κάρτα ενα fat32 και το άλλο ext2 ή fat16 ποιό δέχετε τις εφαρμογές ή ότι άλλο κάνουμε μετακίνηση μέσω της εφαρμογής link2sd ????

Αυτό που φτιάχνουμε πρώτο partition που είναι και φανερό ή το δεύτερο partition που είναι κρυφό????

 

Έχω μια κάρτα 2GB,ποια είναι η καλύτερη λύση που μου προτείνεται να κάνω ?

 

Ελπίζω να έχω σύντομα μια απάντηση,σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αυτή κάνει και για x10mini pro?
"Η χειρότερη τιμωρία μας είναι να μην μπορούμε να βρούμε λόγια να εκφράσουμε αυτό που αισθανόμαστε..."
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία αυτή κάνει και για x10mini pro?

 

Η διαδικασία αυτή κάνει για πολλά κινητά όπως και για το δικό σου (εφόσον έχεις έως 2.2.x. Δεν δοκίμασα ποτέ superoneclick σε ginger).

Έτσι έκανα ροοτ xperia x10 (και πολλά αλλα βέβαια) ενός φίλου στη 2.1 για να κάνω update σε 2.3

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανενας ξερει να μου απαντησει γιατι δεν βρισκει το κινητο μου?

 

Γιατί δεν έχεις στο πσ τους drivers για το κινητό σου η δεν έχεις ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων στο κινητό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μόλις έκανα και εγώ root το τηλέφωνο μου. Έχω όμως μια απορία .. από που μπορώ να κάνω απεγκατάσταση των εφαρμογών του συστήματος (αυτών δηλαδή που προυπάρχουν στο τηλέφωνο) ? Από ότι βλέπω δεν γίνεται από το μενού της απεγκατάστασης των υπόλοιπων εφαρμογών..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κατεβασεις το Titanium manager απο το μαρκετ

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σε όλους,μετά απο πολύ διάβασμα για το root στο X8 είπα να δοκιμάσω να το κάνω και γω στο δικό μου. Και ενώ όλα δείχνουν μέσω τ SuperOneClick να πηγαίνουν καλά,όταν η εφαρμογή μου λέει να κάνω test και το δοκιμάζω δεν μου έρχεται καμία ειδοποίηση στο κινητό. Επίσης η λίστα των εφαρμογών είναι άδεια και το Root Explorer μου βγάζει αυτό το μύνημα: Restart App..Root Explorer has not yet managed to obtain roo access. Because of issues with Superuser... Επειδή το έχω ψάξει το θέμα και δεν καταλαβαίνω,τι κάνω λάθος? Edited by _Talos
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,μετά απο πολύ διάβασμα για το root στο X8 είπα να δοκιμάσω να το κάνω και γω στο δικό μου. Και ενώ όλα δείχνουν μέσω τ SuperOneClick να πηγαίνουν καλά,όταν η εφαρμογή μου λέει να κάνω test και το δοκιμάζω δεν μου έρχεται καμία ειδοποίηση στο κινητό. Επίσης η λίστα των εφαρμογών είναι άδεια και το Root Explorer μου βγάζει αυτό το μύνημα: Restart App..Root Explorer has not yet managed to obtain roo access. Because of issues with Superuser... Επειδή το έχω ψάξει το θέμα και δεν καταλαβαίνω,τι κάνω λάθος?

 

Έκανες επανεκκίνηση το κινητό μετά τη διαδικασία;

 

greeklish

 

Κάνε install το PC Companion, σύνδεσε το κινητό σου πάνω και θα βάλει αυτόματα τους drvers. Εναλλακτικά κατέβασε και κάνε εγκατάσταση το Gordon's Gate.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα αλλα στο τεστ δεν εγινε τιποτα... εκανα retry το κινητο αλλα τιποτα το μονο που εγινε ειναι να εχει περασει ενα αρχειο π λεγεται superuser... και εκει μεσα δεν υπαρχει καμια εφαρμογη... τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

χρειάστηκε να το κάνω 2 φορές reboot για να πιάσει,δεν ξέρω γιατί...πάντως τώρα είναι μια χαρά :D Edited by _Talos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια για xperia x8 ποια Rom μου προτεινετε να βαλω;Κατα τη γνωμη σας ποια ειναι η καλυτερη;

(Οταν βαλω νεα Rom δε θα ειμαι πλεον στην original εκδοση του κινητου μου?)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
http://img638.imageshack.us/img638/1635/superoneclickv151.png

Για όσους έχουν android 1.6 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

Για όσους έχουν android 2.1 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

1.Εγκαθηστουμε τα usb drivers (για τα windows XP)

2.Κανουμε αποσυμπιεση το SuperOneClick

3.Ενεργοποιουμε στο κινητο το USB-Debugging(παμε ρυθμισεις.εφαρμογες.αναπτυξη. εντοπισμός σφαλμάτων)

4.Συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ να κάνουμε mount την κάρτα μνήμης

5.Ανοίγουμε το SuperOneClick και κλικάρουμε την επιλογή ROOT

6.Κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό μας και είμαστε Τζι Τζι!!!!!!!!!!!!

 

Επισης πρεπει να εχετε εγκατεστημενο στον υπολογιστη σας το Net framework 3 και πανω και για τα windows xp το SP 2 και πανω.

 

Και ενα

γι αυτους που δεν το πιασαν με τις οδηγιες

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε... :p:p:p

 

 

Μην μου στέλνεται συνέχεια PM's με απορίες. Ρωτήστε εδώ γιατί κάποιος μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα και έτσι θα βοηθηθεί και αυτός.

 

γιατι δεν μπορω να το κανω root ενω εχω pc companion και μ κολλαει σε μια διαδικασια; Εχω windows 7. Βοηθηστε με αν μπορειτε:)

Ευχαριστώ! χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Για Windows 7 χρειάζονται drivers δικά του ή βάζω των ΧΡ;

 

Δεν χρειάζονται καθόλου drivers. Μόνο το πρόγραμμα

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...