Jump to content

Xperia X8 : Διαδικασία root χρησιμοποιώντας το SuperOneClick


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img638.imageshack.us/img638/1635/superoneclickv151.png

Για όσους έχουν android 1.6 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

Για όσους έχουν android 2.1 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

1.Εγκαθηστουμε τα usb drivers (για τα windows XP)

2.Κανουμε αποσυμπιεση το SuperOneClick

3.Ενεργοποιουμε στο κινητο το USB-Debugging(παμε ρυθμισεις.εφαρμογες.αναπτυξη. εντοπισμός σφαλμάτων)

4.Συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ να κάνουμε mount την κάρτα μνήμης

5.Ανοίγουμε το SuperOneClick και κλικάρουμε την επιλογή ROOT

6.Κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό μας και είμαστε Τζι Τζι!!!!!!!!!!!!

 

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε... :p:p:p

Έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Σίγουρα δεν μπορεί να χαλάσει το κινητό μου (xperia x8- sony ericsson- με βάση να ακουλουθήσω κατα ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες σου);

2) Το mount τι σημένει;

3) Η εγγύηση κρατάει;

4) Συγνωμη αν είναι καπως noobικες ερωτήσεις

5) Πώς μπορώ να εγκαταστήσω τους drivers- πρέπει να το κανώ ακόμα κι αν εχω εγκαταστήσει το PC Companion;

6) Συγνώμη αν είναι κάπως noobικες ερωτήσεις

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Edited by Andrew00798
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το κατάφερα να το κάνω και γω root χτες. Παιδευομουν κανα 3 ωρό να βγάλω άκρη γιατί σταματούσε το πρόγραμμα στο waiting for device. Και τελικά ανακάλυψα ότι έφταιγε ότι δεν είχα εγκατεστημένο το pc companion. Οπότε έχετε το υπόψην και αυτό. Kai όλα λειτούργησαν καλά.

Επίσης με βοηθησε και αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM.

Ps: για το unmount tης κάρτας που λέμε απλά στην φάση που συνδεετε το καλώδιο

Usb απλά μην πατατε σύνδεση με τον υπολογιστή από το κινητό σας, αφήστε το έτσι. Δείτε και το βίντεο θα σας βοηθήσει. Το root έγινε στα Windows 7.

 

Επίσης στο βίντεο και έτσι το έκανα και γω αν και ίσως να μην έχει διαφορά πρώτα τρέχει το superoneclick μέχρι να εμφανιστεί το waiting for device και μετά συνδέει το τηλέφωνο.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις από τη στιγμή που το rooting δεν σχετίζεται με το multitouch το παρόν tοpic δεν είναι το κατάλληλο για τέτοιες ερωτήσεις. Με βάση τα όσα γνωρίζω στο Χ8 δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις multitouch.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα και απο εμενα.

μολις χθες το αγορασα και ειμαι στην διαδικασια "πειραματισμου".

εμενα εχει αυτη την στιγμη την 2.1-update1.

εχω μια ερωτηση στην διαδικασια του root, πρεπει να βγαλουμε την καρτα sim ή δεν υπαρχει προβλημα;

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν χρειαζεται να την βγαλεις. Δεν θα εχει κανενα προβλημα

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

http://img638.imageshack.us/img638/1635/superoneclickv151.png

Για όσους έχουν android 1.6 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

Για όσους έχουν android 2.1 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

1.Εγκαθηστουμε τα usb drivers (για τα windows XP)

2.Κανουμε αποσυμπιεση το SuperOneClick

3.Ενεργοποιουμε στο κινητο το USB-Debugging(παμε ρυθμισεις.εφαρμογες.αναπτυξη. εντοπισμός σφαλμάτων)

4.Συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ να κάνουμε mount την κάρτα μνήμης

5.Ανοίγουμε το SuperOneClick και κλικάρουμε την επιλογή ROOT

6.Κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό μας και είμαστε Τζι Τζι!!!!!!!!!!!!

 

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε... :p:p:p

 

καλησπερα! προσπαθω να κανω root αλλα μολις ανοιγω το superoneclick και παταω root , συνεχως μου δινει μηνυμα πως το προγραμμα δεν ανταποκρινεται!! το εκανα πανω απο 10 φορες! συνεχως το ιδιο μηνυμα... superoneclick δεν ανταποκρινεται.. :( καμια ιδέα για το γιατι συμβαινει αυτο?? windows vista

 

 

οκ οκ τα καταφερα :)

Edited by doritaa
Link to comment
Share on other sites

doritaa γράψε αν θες τι έκανες λάθος και σου έβγαζε αυτό το μήνυμα για να το ξέρουν και χρήστες που μπορεί να αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

doritaa γράψε αν θες τι έκανες λάθος και σου έβγαζε αυτό το μήνυμα για να το ξέρουν και χρήστες που μπορεί να αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα. :)

 

αμε, συμφωνα με αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM , ανοιγα πρωτα το προγραμμα και μετα εκανα συνδεση το usb. Φανταζομαι αυτο ηταν το λαθος, διοτι οταν εκανα το αντιθετο , δουλεψε . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν υπαρχει custom rom για την σειρα X.

 

και pinch to zoom μπορεις να εχεις --> http://www.youtube.com/watch?v=LrUeX7lkeBk&feature=related

και φυσικα οποια custom rom θελεις... ---> http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=849

 

εκτος και αν εννοειτε κατι αλλο με τις αρνητικες απαντησεις που δινετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά αν κάνω το root που λέει στο συγκεκριμένο θέμα τι ακριβώς κάνει στο κινητό;;; Τι διαφορά έχετε δει μέσα εκτός του ότι μπορώ να βάλω custom rom και αλλά εννοώ μέσα στο ui και γενικά σε εγκατάσταση εφαρμογών δηλαδή θα μπορώ να βάλω περισσότερες εφαρμογές από το market;;; Το mount τι είναι τι πρέπει να πατησω εκεί;;; Εγώ για τον μόνο λόγο που θέλω να κάνω root είναι γιατί είδα έναν οδηγό εδώ σε αυτό το forum το οποίο μπορείς να περάσεις τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ακόμα και στην 2.1 update1 που εχω εγω με αριθμό έκδοσης 2.1.1.Α.0.6 με το link2sd...

 

Ευχαριστω και ελπιζω να μου απαντησετε!!!

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Με το ροοτ απλα η καταργουνται καποιες ασφαλειες του κινητου και μπορεις να τρεξεις διαφορες εφαρμογες, να περασεις custom rom, να εχεις pinch zoom κτλ...Για να βαλεις app2sd πρεπει να εχεις ροοτ...και δεν θα κανεις mount τν καρτα δηλαδη δεν θα πατησεις στο κινητο τιποτα οταν το συνδεσεις με το pc,οταν θα σου βγαλει εκεινο το πινακακι στο κινητο θα πατησεις πισω

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο το busybox που δειχνει στο παρακατω βιντεο που θα σας στειλω για τη ειναι πρεπει να το βαλω εγω μονο για να περναω τις εφαρμογες στην sd με το link2sd θα πρεπει να το βαλω και που χρησιμευει;;;

http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM&feature=related

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται αυτο το busybox ομως χρειαζεται εκεινο που σου εγκαταστει το titanium manager

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται αυτο το busybox ομως χρειαζεται εκεινο που σου εγκαταστει το titanium manager

 

που χρειαζετε το titanium manager;;; ειμαι λιγο δυστακτικος στην αρχη γιατι φοβαμε μην παει τιποτα στραβα δεν το εχω και πολυ καιρο το κινητο 3 εβδομαδες!!!

Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις το app2sd αν δεν κανω λαθος χρειαζεται το titanium manager με το busybox του εγκατεστημενο

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://img638.imageshack.us/img638/1635/superoneclickv151.png

Για όσους έχουν android 1.6 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

Για όσους έχουν android 2.1 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

1.Εγκαθηστουμε τα usb drivers (για τα windows XP)

2.Κανουμε αποσυμπιεση το SuperOneClick

3.Ενεργοποιουμε στο κινητο το USB-Debugging(παμε ρυθμισεις.εφαρμογες.αναπτυξη. εντοπισμός σφαλμάτων)

4.Συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ να κάνουμε mount την κάρτα μνήμης

5.Ανοίγουμε το SuperOneClick και κλικάρουμε την επιλογή ROOT

6.Κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό μας και είμαστε Τζι Τζι!!!!!!!!!!!!

 

Και ενα

γι αυτους που δεν το πιασαν με τις οδηγιες

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε... :p:p:p

 

Ρε τα κανω ολα σωστα...Ομως ανοιγω το SuperOneClick και σε μια στιγμη krakarei to προγραμμα και βγαζει δεν αποκρινεται....Τι να κανω??Μ εχει σπασει τα νευρα

Edited by mpasketpro
Link to comment
Share on other sites

Σε τι εισαι-> windows 7 xp vista?? Αν εισαι σε xp πρεπει να εχεις το NET Framework 3 και πανω, και SP2 και πανω.

 

Υ.Γ Αν μπορεις να βγαλεις την παραθεση απο το ποστ σου, δεν ειναι και πολυ ωραιο.

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://img638.imageshack.us/img638/1635/superoneclickv151.png

Για όσους έχουν android 1.6 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

Για όσους έχουν android 2.1 : Κατεβάζουμε τους drivers για το x8 (για τα windows XP) από εδώ

και μετά κατεβάζουμε το SuperOneClick

 

1.Εγκαθηστουμε τα usb drivers (για τα windows XP)

2.Κανουμε αποσυμπιεση το SuperOneClick

3.Ενεργοποιουμε στο κινητο το USB-Debugging(παμε ρυθμισεις.εφαρμογες.αναπτυξη. εντοπισμός σφαλμάτων)

4.Συνδέουμε το κινητό μας στον υπολογιστή ΧΩΡΙΣ να κάνουμε mount την κάρτα μνήμης

5.Ανοίγουμε το SuperOneClick και κλικάρουμε την επιλογή ROOT

6.Κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό μας και είμαστε Τζι Τζι!!!!!!!!!!!!

 

Επισης πρεπει να εχετε εγκατεστημενο στον υπολογιστη σας το Net framework 3 και πανω και για τα windows xp το SP 2 και πανω.

 

Και ενα

γι αυτους που δεν το πιασαν με τις οδηγιες

 

Ελπίζω να τα καταφέρετε... :p:p:p

ειναι η ιδια διαδικασια και το χ10 mini ? το εχω κανει root με το z4root, μετα χρειαστηκε να παει στην ericsson και το εκανα με το super one click. μετα ξαναχρειαστηκε να παει στην ericsson το κινητο και εκ τοτε δεν μπορω να το ξανακανω root !!! Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ? ??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑΩ ROOT μΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ !! ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ????

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας την official 2,1 root, χανεται η εγγυηση? Η μηπως δε φαινεται αυτο αν παει στο σερβις? Και αν χανεται, γινεται με καποιο τροπο να το κανεις παλι unroot? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας την official 2,1 root, χανεται η εγγυηση? Η μηπως δε φαινεται αυτο αν παει στο σερβις? Και αν χανεται, γινεται με καποιο τροπο να το κανεις παλι unroot? Ευχαριστω.

 

Νομίζω χάνετε,unroot μπορείς να κανείς με το z4root.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...