Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave 723


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα επανέλθω μόλις βάλω και ελληνικό πληκτρολόγιο, πράγμα που είναι πιο ζόρικο και θέλει λίγο παραπάνω μελέτη:ninja:

 

Επανήλθα :grin:

 

πάει κι αυτό, πέρασε

 

Wave 723 με Bada 2.0

http://i179.photobucket.com/albums/w308/oddlabs/20120608224140-1.jpg http://i179.photobucket.com/albums/w308/oddlabs/20120608223102.jpg

 

Με Internet και ελληνικό πληκτρολόγιο

http://i179.photobucket.com/albums/w308/oddlabs/20120608225555.jpg

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποιο link παρακαλώ για το τροποποιημενο firmawere. Έχω εγκαταστησει και εγω το bada 2 και αντιμετωπιζω τα ίδια προβληματα. Ευχαριστώ. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι καν όλο το firmaware παρά μόνο το CSC αρχείο που έχω τροποποιήσει. Επειδή όμως είναι στο λάπτοπ της κοπελιάς μου (δικό της είναι το τηλέφωνο) θα το ανεβάσω μες τη βδομάδα κάποια στιγμή και ίσως κάνω και ένα μικρό guide για CSC editing.

 

update

 

Πριν απ' όλα, γράφω ένα μικρό disclaimer: Χρησιμοποιείς το αρχείο CSC με δική σου ευθύνη! Αν σου καεί το τηλέφωνο, το λαπτοπ, το αυτοκίνητο ή το σπίτι, αν μπουν και σε κλέψουν κλπ,κλπ, δεν ευθύνομαι εγώ σε καμία περίπτωση.

 

Το αρχείο έχει δοκιμαστεί και έχει παίξει με το S7230MXXLA1_S723MOXALA1_OXA firmware...Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να φορτώσεις με τον multiloader αυτό, αντί γι' αυτό που περιέχεται στα αρχεία του firmware.

 

Αν δεις ότι δεν έχεις 3G θα χρειαστεί να κάνεις Preconfiguration (υπάρχει σχετικό guide στο forum) και να επιλέξεις "EUR"

 

Επιλέγεις τα πληκτρολόγια που θες, ας πούμε αγγλικό και ελληνικό

 

 

Στο display language, θα δεις την επιλογή Greek...ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ, γιατί θα χρειαστεί να ξαναφλασάρεις το τηλέφωνο (είναι ακόμα στην έκδοση v01...σκοπεύω να κάνω μία βασική μετάφραση και στο μενού, αλλά όχι σύντομα)

 

 

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και πάλι...

 

 

Μία ερώτηση, μπορεί κανείς να μου γράψει εδώ ποιο firmware (το 1.1) έχει το τηλέφωνο κανονικά; Αυτό φαίνεται μέσα από το KIES. Αν μπορεί κάποιος να ποστάρει ένα screenshot θα ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ

Κ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι δεν πήγε καλά και από Bada 2 θες να γυρίσεις στην 1.1 ?

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν είχα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα, ειδικά αν σκεφτούμε ότι δεν ήταν και τόσο επίσημο firmware. Αν εξαιρέσεις ότι που και που ήθελε μια επανεκκίνηση γιατί γινόταν λίγο αργό, δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα που δεν μπορούσες να ζήσεις μαζί του. Αν είχα τον χρόνο και το κουράγιο να ασχοληθώ περαιτέρω με το firmware ίσως να μπορούσα να το έκανα πιο ελαφρύ άμα ξήλωνα διάφορα άχρηστα πράγματα...

 

Το θέμα που έχει προκύψει είναι ότι ο νέος πλέον ιδιοκτήτης του τηλεφώνου, δεν μπορεί να ζήσει χωρίς ελληνικό μενού και μιας και αυτό δεν υπάρχει στην έκδοση 2.0, θα πρέπει να το ξαναφλασάρω στην 1.1 και επειδή κυκλοφορούν άπειρες εκδόσεις για κατέβασμα, ζήτησα τη βοήθειά του φόρουμ. :)

 

Αν μπορούσες να μου δείξεις και τι σου γράφει το KIES όταν συνδέεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή θα σου ήμουν υπόχρεος

 

 

Ευχαριστώ

Κ

Edited by odt
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η S723EBULF1/S7230EVFGLF1 (bada 2) που έχει και ελληνικά.

Είναι όμως vodafone (προσωπικά εμένα δεν με πειράζει).

http://www.sammobile.com/forum/showthread.php?t=6567

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η S723EBULF1/S7230EVFGLF1 (bada 2) που έχει και ελληνικά.

Είναι όμως vodafone (προσωπικά εμένα δεν με πειράζει).

http://www.sammobile.com/forum/showthread.php?t=6567

 

 

 

θεός! με έβαλες σε δουλειές τώρα!

 

ευχαριστώ

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα custom csc αρχείο για το firmware που υπέδειξε ο UserXP (S723EBULF1/S7230EVFGLF1) για όσους θέλουν να έχουν και ελληνικά αλλά δεν θέλουν τις εφαρμογές τη vodafone.

 

link για το csc για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν...εδώ----> link

 

Δεν χρειάζεται preconfiguration και έχει περασμένες όλες τις ρυθμίσεις για Internet για cosmote, vf, wind. Είναι δοκιμασμένο μόνο με Αγγλικά και Ελληνικά, εάν επιλέξετε άλλη γλώσσα (εμφάνισης όχι πληκτρολογίου) το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να ξαναφλασάρετε :!:

 

ισχύει το ίδιο disclaimer που γράφω και παραπάνω :)

 

 

για άλλη μια φορά ευχαριστώ τον UserXP που μου άνοιξε τα μάτια!! :D

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Κώστα.

Θα δοκιμάσω το δικό σου csc.

 

Βασικά το τηλέφωνο είναι της γυναίκας μου και δεν το ζορίζει πολύ.

Όσο το "έπαιξα" εγώ, είναι μια χαρά.

Ίσως η μνήμη να είναι λίγη. Αν αφαιρούσαμε κάποια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!δοκιμασα το bada2 με το λογισμικο που προαναφερθηκε αλλα δεν ειδα και τοσο καλη αποκριση στην αφη και ειδικα κατω αριστερα στην οθονη!τωρα που ξαναπερασα την 1.1 καμια σχεση!και ο ηχος στο bada 2 βγαινει πολυ πιο χαμηλα απο οτι στην 1.1!
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Κώστα.

Θα δοκιμάσω το δικό σου csc.

 

Βασικά το τηλέφωνο είναι της γυναίκας μου και δεν το ζορίζει πολύ.

Όσο το "έπαιξα" εγώ, είναι μια χαρά.

Ίσως η μνήμη να είναι λίγη. Αν αφαιρούσαμε κάποια πράγματα...

 

Κατάλαβα, από την άλλη που η κοπελιά μου το ήθελε για facebook, gmail, exchange mail, κλπ,κλπ το τηλέφωνο άνετα έφτανε στα τέρματα (με bada 2 μιλάμε) πράγμα που γινόταν κουραστικό πολλές φορές. Από την άλλη, αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά, δεν θα έχει θέμα...μιας και συνολικά δουλεύει ικανοποιητικά...βέβαια...σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται καν να αναβαθμίσεις στην έκδοση 2, παρά μόνο για να πεις ότι το έκανες ...;)

 

 

Καλησπερα σε ολους!δοκιμασα το bada2 με το λογισμικο που προαναφερθηκε αλλα δεν ειδα και τοσο καλη αποκριση στην αφη και ειδικα κατω αριστερα στην οθονη!τωρα που ξαναπερασα την 1.1 καμια σχεση!και ο ηχος στο bada 2 βγαινει πολυ πιο χαμηλα απο οτι στην 1.1!

 

Φίλε μου, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Ούτε στην απόκριση, αλλά ούτε και στην ένταση του ήχου...:)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, από την άλλη που η κοπελιά μου το ήθελε για facebook, gmail, exchange mail, κλπ,κλπ το τηλέφωνο άνετα έφτανε στα τέρματα (με bada 2 μιλάμε) πράγμα που γινόταν κουραστικό πολλές φορές. Από την άλλη, αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά, δεν θα έχει θέμα...μιας και συνολικά δουλεύει ικανοποιητικά...βέβαια...σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται καν να αναβαθμίσεις στην έκδοση 2, παρά μόνο για να πεις ότι το έκανες ...;)

 

 

 

 

Φίλε μου, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Ούτε στην απόκριση, αλλά ούτε και στην ένταση του ήχου...:)

 

Τελικα το ξαναφλασαρα και εστρωσε!!και με το custom csc που εδωσε ο φιλος τα σπαει!

Link to comment
Share on other sites

Στον ήχο παρατήρησα κι εγώ (και η γυναίκα μου) διαφορά στην ένταση.

Πάντως μπορεί να βελτιωθεί με κάποιες ρυθμίσεις. Θα βρω το link και θα το ποστάρω.

 

Η απόκριση είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Στον ήχο παρατήρησα κι εγώ (και η γυναίκα μου) διαφορά στην ένταση.

Πάντως μπορεί να βελτιωθεί με κάποιες ρυθμίσεις. Θα βρω το link και θα το ποστάρω.

 

Η απόκριση είναι πολύ καλή.

 

Η αλήθεια είναι ότι στα χέρια μου το τηλέφωνο δούλεψε μόνο με bada 2, δεν ξέρω πως ακουγόταν πριν, αλλά τώρα μου φαίνεται ικανοποιητικό. Μάλλον δεν είμαι ο κατάλληλος να πω αν βελτιώνεται ή όχι με το bada 2, αλλά σίγουρα δουλεύει αξιοπρεπώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε??εκανα update το 1.1 αλλα δεν εχω ελληνικα...ελεγα να αφησω αυτο το λογισμικο αντι να βαλω το 2.0..μηπως μπορειτε να μου δωσετε καποιο λινκ για να βαλω ελληνικο μενου και πληκτρολογιο??ευχαριστω!!

 

παιδια το λογισμικο που λετε(2.2) σε εμενα δεν λειτουργησε..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις το csc με ελληνικα και για το bada 1.1 η να μ δωσεις καποιο link γτ δεν μπορω να το βρω καπου?? Edited by alexis3501
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ενα samsung wave 723 και επειδή το αγόρασα από εξωτερικό δεν μου δίνει την επιλογή να έχω το menu στα ελληνικά. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το τι πρέπει να κάνω ώστε να έιναι το menu μου στα ελληνικά;

Ευχαριστώ

 

φιλε μου η ελληνικη εκδοση του bada 1.1 ειναι εδω..την εψαχνα πολυ καιρο και επιτελους την βρηκα.. http://gsm-data.com/download/summary/954/2839.html ...βαζεις για csc το vodafone lite και ουτε εφαρμογες της vodafone εχει ουτε τιποτα..δουλευει κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδιά καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια

θέλω να δοκιμάσω το bada 2.0, αλλά φοβάμαι μήπως τα κάνω όλα λαμπόγυαλο στο κινητό...

θα ήθελα σε πρώτη φάση να μου πείτε πως μπορώ να πάρω backup τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, και κατόπιν ίσως κάποιες ρυθμίσεις του κινητού

επίσης αν υπάρχει κάποιο link που να περιγράφει πως γίνεται η διαδικασία, θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

oσεs φορεs εμπλεξα με hard reset κ τετοια...τιs επαφεs στην καρτα sim κ τα αρχεια (φωτο βιντεο κλπ) στην καρτα μνημηs κ μετα εξω κ τιs 2 καρτεs για να ειμαι σιγουροs...:happy:
Link to comment
Share on other sites

χμ, όσον αφορά στο σκέλος του backup έχεις κάτι να προτείνεις ?

 

 

με το samsung kies δεν μπορείς να κάνεις backup τις επαφές;

Link to comment
Share on other sites

με το samsung kies δεν μπορείς να κάνεις backup τις επαφές;

 

δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, θα το κατεβάσω αργότερα σπίτι να το δω, ευχαριστώ πολύ

μέσω αυτού μπορώ να κάνω και την αναβάθμιση του bada ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...