Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. Σε περίπτωση που μια στις χίλιες δεν συμβεί αυτό μάλλον είναι απενεργοποιημένος ο συγχρονισμός.

 

 

Και αμα συχρονισω στο gmail το ημερολογιο ότι γράφω στο ημερολογιο του κινητού θα υπάρχει μετά αμα μπω απο το pc?

Και που θα μπαίνω στο google account ? Gmail?

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αμα συχρονισω στο gmail το ημερολογιο ότι γράφω στο ημερολογιο του κινητού θα υπάρχει μετά αμα μπω απο το pc?

Και που θα μπαίνω στο google account ? Gmail?

 

Θα μπαίνεις στο http://www.google.com/calendar. Ότι σημειώνεις στο κινητό θα υπάρχει εκεί και το αντίστροφο φυσικά. Ομοίως για τις επαφές σου, τα mail σου, τις σημειώσεις σου στο Google Keep κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και με το google drive τι παίζει? μπορω ν κανω συγχρονισμό απο το κινητο σε αυτο? για να περνιέται μετά στο google drive?

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Και με το google drive τι παίζει? μπορω ν κανω συγχρονισμό απο το κινητο σε αυτο? για να περνιέται μετά στο google drive?

 

Ναι κανονικά. Ό,τι αρχείο βάλεις στο Google Drive στο κινητό, θα το βρίσκεις στο Google Drive στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο calendar τον καιρό που έχει επιλογή η Google να βάλεις και ενώ στο android calendar εμφανίζεται, στο Google calendar δεν εμφανίζεται. Το έχει βάλει κανείς; Ξέρετε τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που πάω να μεταφέρω επαφές απο τη sim στο κινητό αντιγράφονται 3 φορές εκ των οποίων η 1 δεν περιλαμβάνει καν το νούμερο αλλά έχει μόνο το όνομα. Απο την άλλη όταν κάνω μεταφορά απο τη sim στο gmail αντιγράφονται 2 φορές( σε αυτή τη περίπτωση η μία απο τις 2 δεν έχει το νούμερο). Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρεται.Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το google calendar.Στο κινητό χρησιμοποιώ το Splanner και έχω και το google calendar.Οι υπενθυμίσεις φαίνονται κανονικά και στα δύο στο τηλέφωνο ,αλλά δεν φαίνονται στον υπολογιστή ,επίσης στο google calendar.Πώς μπορώ να έχω τις υπενθυμίσεις μου και στο λαπ?Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Συγνωμη που διακοπτω, αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το κινητο μου

 

Μετα απο ενα προβλημα που αντιμετωπισα αναγκαστηκα να κανω πανεγκατασταση του λογισμικου στο κινητο με το PC Companion. Eκανα και ενα αντιγραφο ασφαλειας των επαφων μου απο το PC Companion το οποιο αποθηκευτηκε σε μορφη .dbk στα "Εγγραφα μου". Μετα την επανεγκατασταση ομως, η συσκευη μου δεν αναγνωριζει τετοιου ειδους αρχεια, με αποτελεσμα να μην μπορω να ξαναπερασω τις επαφες μου στο κινητο (και αντιγραφο ασφαλειας σε λογαριασμο Google δεν υπαρχει). Τι μπορω να κανω για να ξαναποκτησω τις επαφες μου ;;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων... :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Συγνωμη που διακοπτω, αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το κινητο μου

 

Μετα απο ενα προβλημα που αντιμετωπισα αναγκαστηκα να κανω πανεγκατασταση του λογισμικου στο κινητο με το PC Companion. Eκανα και ενα αντιγραφο ασφαλειας των επαφων μου απο το PC Companion το οποιο αποθηκευτηκε σε μορφη .dbk στα "Εγγραφα μου". Μετα την επανεγκατασταση ομως, η συσκευη μου δεν αναγνωριζει τετοιου ειδους αρχεια, με αποτελεσμα να μην μπορω να ξαναπερασω τις επαφες μου στο κινητο (και αντιγραφο ασφαλειας σε λογαριασμο Google δεν υπαρχει). Τι μπορω να κανω για να ξαναποκτησω τις επαφες μου ;;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων... :thanks:

 

http://www.dbkfile.com/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!

εχω ενα samsung s3 LTE και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, ξαφνικα κανοντας ολες τις απαραιτητες ενεργειες..

buckup e.t.c,, δεν μου εμφανιζει στο ημερολογιο κανενος τα γεννεθλια..

και οταν κανω επανεκινηση το κινητο, μου βγαζει μηνυμα να συγχρονισω τις εφαρμογες μου με το facebook..

παταω πανω, βαζω κανονικα "ονομα χρηστη" κωδικο.... και καθως παταω συνδεση, μου βγαζει το εξης μηνυμα..

"εχετε ηδη εξουσιοδοτησει την εφαρμοφη facebook με το samsung s3"

και μετα το "οκ" πεταει το μηνυμα... "δεν υπαρχει συνδεση προσπαθηστε αργοτερα"

το δοκιμασα και χειοκινητα: ημερολογια - προσθηκη λογαριασμου - συγχρ. εφαρμογων με το facebook...

και ξανα τα ιδια.. δεν συγχρονιζει..... καμια ιδεα???

εχω δοκιμασει ξανα επαναφορα εργ. ρυθμησεων.. ακομα και επανεγτατασταση λογισμικου.. αλλα παλι τπτ...

μηπως φταει η rom?? εχει την 4.3 της cosmote.. δοκιμασα και αλλη (οχι cosmote) κανονικη.. αλλα παλι τπτ!!!!

βοηθειαααα!!!!

(εχω βαλει κανονικα ολα τα account google - hotmail samsung) και δοκιμασα και εναλακτικες.. να σβηνωτο ενα να αφηνω μονο το αλλο.. τπτ παλι..

ο συγχρονισμος ειναι ενεργοποιημενος συνεχεια.. συγρονιζει με ολα αλλα με τπτ με το ημερολογιο (S planner)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Προετοιμάζω σιγά σιγά τη μεταφορά μου από iOS σε android και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα.

1. Διάβασα στο http://www.android.com/switch/ οτι γίνεται μέσω της εφαρμογής google+ να συγχρονίσω τις φωτογραφίες μου στο cloud του google+ απο το iOS.

Ενώ του βάζω να πάρει Backup, μεταβαίνω στις photo στο google+ από το PC, και εκεί βλέπω μόνο ελάχιστες φωτογραφίες και μάλιστα τις πιο παλιές. Έχω περίπου 1000 αποθηκευμένες φωτο και βίντεο, και μου κάνει backup ούτε 100. Τι κάνω λάθος;

2. Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω επαφές και sms από το iOS στο android? Διάβασα σε ξένα sites πως γίνεται με κάποιες εφαρμογές, αλλά φοβάμαι τον κίνδυνο κωδικοποίησης επειδή όλα τα sms είναι στα Ελληνικά και οι επαφές είναι μεικτές (Ελληνικά και Αγγλικα)>

 

Σας ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη αν είμαι Off topic!

Link to comment
Share on other sites

εγω τις φώτο τις πέρασα με το usb απο το iphone...δλδ τις αποθηκευσα στο λαπτοπ και μετά τις πέρασα με το καλώδιο στο καινούργιο κινητό (android)

εμένα δεν μου συγχρονίζετε το ημερολογιο...ενω εχω γράψει κάποια πράγματα πάνω στο ημερολόγιο στο κινητό , μπαίνω μετά απο το λάπτοπ στο gmail στο ημερολόγιο και δεν μου το βγάζει...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

έχω το Nokia N8 (είμαι λίγο απαρχαιωμένος) και έχω πάρει το Sony z3 compact.

Πως θα περάσω τις επαφές, sms, τις καταχωρήσεις του ημερολογίου και τις σημειώσεις μου;

Με το outlook, δεν έχω κάνει τίποτα και δεν θέλω να προσπαθήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

εγκατεστησα το Phoneminer αλλα παρουσιαζε σφαλμα κατα την αναγνωση των αντιγραφων ... Μηπως υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα που να μπορει να κανει αυτη τη δουλεια ;;

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα μου σε ενα samsung s3 εχει επαφες και στη συσκευη και στη sim

πως μπορω να τις συγχρονισω ολες στο mail της και να υπαρχουν μονο εκει και απο τη sim και τη συσκευη να σβηστουν ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πέρασα τις επαφές μου από το παλιό κινητό σε ένα Samsung Galaxy S III Neo. Έβαλα Skyp, Viber κλπ. Παρατήρησα ότι σε όσες επαφές έχω και το Skype τους, εμφανίζονται 2 φορές. Πχ η επαφή (λέμε τώρα) Ντέρτι Χάρης εμφανίζεται μια φορά να περιέχει κινητό, σταθερό, mail κλπ και ακριβώς από κάτω, ξανά Ντέρτι Χάρης που περιλαμβάνει μόνο το Skype του. Μπορώ να τα συγχωνεύσω ώστε να εμφανίζεται μία μόνο φορά;
john
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πααιδια εσβησα τις επαφες απο την μνημη του τηλεφωνου μου και μαζι κ απο το icloud αφου το εκανα sync με android υπαρχει πιθανοτητα επαναφορας οι επαφες ειχαν σωθει στη μνημη του τηλ κ οχι καπου αλλου φοραω 4.4.2 οχι ρουταρισμενο. Πατησα απο τα ονοματα διαγραφη επαφων απο μνημη τηλ γιατι μ τις εβγαλε τριπλες κ χαθηκαν απο παντου
i cant get no sleep
Link to comment
Share on other sites

Πααιδια εσβησα τις επαφες απο την μνημη του τηλεφωνου μου και μαζι κ απο το icloud αφου το εκανα sync με android υπαρχει πιθανοτητα επαναφορας οι επαφες ειχαν σωθει στη μνημη του τηλ κ οχι καπου αλλου φοραω 4.4.2 οχι ρουταρισμενο. Πατησα απο τα ονοματα διαγραφη επαφων απο μνημη τηλ γιατι μ τις εβγαλε τριπλες κ χαθηκαν απο παντου

 

Στον λογαριασμο google ?

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο google ?

οχι τις ειχα μονο στο icloud κ τις περασα στο τηλ κ μετα τα εσβησα ολα καταλαθος γιατι μ τα εβγαζε 3πλα υπαρχει σωτηρια??? plz παιδες help

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
i cant get no sleep
Link to comment
Share on other sites

οχι τις ειχα μονο στο icloud κ τις περασα στο τηλ κ μετα τα εσβησα ολα καταλαθος γιατι μ τα εβγαζε 3πλα υπαρχει σωτηρια??? plz παιδες help

μπα πουθενα κ αυτα με τα σκαν μουφες ειναι

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
i cant get no sleep
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ είμαι μέσα στα νεύρα. Το σκέφτομαι να το πετάξω στον τοίχο.

Το πρόβλημα το έχω με ένα Huawei honor 3x όπου ξαφνικά σταματάει η εμφανιση των επαφών.δεν δείχνει απολύτως τίποτα.

Έβαλα τις επαφές σε vcard και στην sdcard για να τις τραβάει από εκεί σε περίπτωση που δύσει το gmail αλλά μετά από μια μέρα ξανακολλαει.

Να πω ότι το κινητό φοράει 4,2,2 και σκέφτομαι να περάσω κάνα κιτκατ μπας και φταίει αυτό. Αλλά μέχρι στιγμής από μεταφορά από wphone σε Android είμαι απογοητευμένος.απλά και βασικά πράγματα όπως οι επαφές πρέπει να πάνε ρολόι, όχι να μου σπάνε τα νεύρα σε τηλέφωνο δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το thl 100s με την αρχική ρομ. έχω εδώ και χρόνια τις επαφές στο Gmail (δεν γνωρίζω αν συνέβη και σε εσάς )αλλά με έχει χάσει μερικές επαφες,τι συμβαίνει μάλιστα μια επαφή την εγκατέστησα ξανά πριν ένα μήνα και την έχασε πάλι,τι κάνω λάθος; και πως θα επαναφέρω πίσω τις χαμένες;
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τον πονο μου.

Ξαφνικα μετα απο καποια σκαλισματα οταν παω να σωσω μια νεα επαφη δεν μου δινει δυνατοτητα να το σωσω στο Gmail mου. Εχει εξαφανιστει το μενου εντελως και δινει μονο να το σωσω στο phone. Πως μπορω να τα σωζω στο gmail πλεον

 

εκανα update απο το παναργο (4-5 ωρες) σαιτ της ALCATEL mobile upgrade μεσω υπολογιστη kai ola καλα. Τα recoveries ειτε με μενου ειτε VOL+POWER δεν δουλεψαν. Case closed.

Edited by ELTASSOS
επελυθη το θεμα / case closed
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...