Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω, δοκίμασες να τον ξαναεγκαταστήσεις?

 

 

Το απεγκατέστησα και το ξαναεγκατέστησα αλλά πάλι τα ίδια..Και όταν πατάω στο εικονίδιο μέσα στο μενού δε φορτώνει στο ιντερνετ τις ρυθμίσεις του flash player αλλά δείχνει μαύρη οθόνη.Έκανα restore σε ένα back up που είχα 2 μήνες πιο πριν και δουλεύει..αλλά έχασα τις ρυθμίσεις που έκανα από τότε μέχρι τώρα..Τέλοσπάντων αφού έφτιαξε οκ..Μπορείς να μου στείλεις πάλι το link να τον ξανακατεβάσω για να τον έχω πλέον στον υπολογιστή μου??thanks για όλα

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω, δοκίμασες να τον ξαναεγκαταστήσεις?

 

 

Το απεγκατέστησα και το ξαναεγκατέστησα αλλά πάλι τα ίδια..Και όταν πατάω στο εικονίδιο μέσα στο μενού δε φορτώνει στο ιντερνετ τις ρυθμίσεις του flash player αλλά δείχνει μαύρη οθόνη.Έκανα restore σε ένα back up που είχα 2 μήνες πιο πριν και δουλεύει..αλλά έχασα τις ρυθμίσεις που έκανα από τότε μέχρι τώρα..Τέλοσπάντων αφού έφτιαξε οκ..Μπορείς να μου στείλεις πάλι το link να τον ξανακατεβάσω για να τον έχω πλέον στον υπολογιστή μου??thanks για όλα

 

Μια χαρά. Ορίστε ο flash player http://d-h.st/xnk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πια ειναι η τελευταια επισημη ελληνικη εκδοση λογισμικου? Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Η 2.2 froyo είναι η τελευταία επίσημη έκδοση για το galaxy 3.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Η 2.2 froyo είναι η τελευταία επίσημη έκδοση για το galaxy 3.

 

ναι το ξερω οτι ειναι η 2.2 :p

 

ΥΓ: την βρηκα!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι ειναι η 2.2 :p

 

ΥΓ: την βρηκα!

 

Παιδιά ερώτηση..Υπάρχει κάποιο launcher να εγκαταστήσουμε από recovery στην 9.6 του Κυρίλλου που να θυμίζει ice cream??Λέω από recovery γιατί κατέβασα το αντίστοιχο από market το οποίο ζητούσε και το go launcher..Και όπως καταλαβαίνετε όλα αυτά δεν άφηναν και πολύ ram στο κινητό.

 

 

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα στο κινητό μας να φορτώσουμε 2 λογισμικά π.χ. 9.6 και ταυτόχρονα 10.6 και να επιλέγουμε εμείς με ποιο θα ανοίγει το κινητό??

Edited by kidonakisg
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

dual boot γινεται,ψαξε στο xda, το ιδιο και για τον launcher

 

Δυστυχώς μάλλον κάτι δε γράφω σωστά στην αναζήτηση και δε μπορώ να βρω πλήρη οδηγό..Αν βρει κάποιος ας δώσει το link..

 

Σκέφτηκα να κάνω το εξής...Να κρατήσω ένα back up στην sd της μιας ρομ..Να φλασαρω την δεύτερη και να κρατήσω και αυτής ένα back up στην sd..Έπειτα όποια θέλω να ανοίγω να πατάω restore στο αρχείο της..Αυτό που φοβάμαι σ αυτό είναι ότι πρέπει να είναι 2 ρομ με ίδια βάση..π.χ. δε θα μπορώ να έχω την 9.6 και την 10.6 αφού έχουν διαφορετική βάση...Τι πιστεύετε σ αυτό??

 

Αν έχετε επίσης κάποιο launcher για ice cream στείλτε παρακαλώ link...

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον κάτι δε γράφω σωστά στην αναζήτηση και δε μπορώ να βρω πλήρη οδηγό..Αν βρει κάποιος ας δώσει το link..

 

Σκέφτηκα να κάνω το εξής...Να κρατήσω ένα back up στην sd της μιας ρομ..Να φλασαρω την δεύτερη και να κρατήσω και αυτής ένα back up στην sd..Έπειτα όποια θέλω να ανοίγω να πατάω restore στο αρχείο της..Αυτό που φοβάμαι σ αυτό είναι ότι πρέπει να είναι 2 ρομ με ίδια βάση..π.χ. δε θα μπορώ να έχω την 9.6 και την 10.6 αφού έχουν διαφορετική βάση...Τι πιστεύετε σ αυτό??

 

Αν έχετε επίσης κάποιο launcher για ice cream στείλτε παρακαλώ link...

 

Νομιζω οτι γινεται. Εχει καιρο που ειχα το g3. Αλλα γινεται. Αλλα μονο αν εχεις το cwm του g3mod kernel.Μπες στο thread της g3mod κι απ οτι θυμαμαι εχει οδηγιες εκει μεσα. Οσο για το launcher δοκιμασε απο το play το apex η το trebuchet

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι γινεται. Εχει καιρο που ειχα το g3. Αλλα γινεται. Αλλα μονο αν εχεις το cwm του g3mod kernel.Μπες στο thread της g3mod κι απ οτι θυμαμαι εχει οδηγιες εκει μεσα. Οσο για το launcher δοκιμασε απο το play το apex η το trebuchet

 

Ευχαριστώ πολύ..Όντως στο thread του G3MOD βρήκα έναν οδηγό..Οπότε το Σαββατοκύριακο που θα έχω αρκετό χρόνο θα το δοκιμάσω..

 

Όσο για το launcher, το apex φαίνεται τέλειο αλλά δεν είναι συμβατό με τη συσκευή..Οπότε αν έχετε κάποιο παρόμοιο :)

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τις εφαρμογές που μετακινώ στην sd. Έχω την έκδοση 10,6 του kyrillou, χωρίς να έχω κάνει partition, απλά χρησιμοποιώντας την χειροκίνητη μεταφορά μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού. Μετά όμως από κάποιο restart, όσες εφαρμογές είχα μετακινήσει το κινητό δεν τις βλέπει, χάνονται δηλ. τα εικονίδια.

 

Φαίνονται όμως κανονικά από την διαχείριση εργασιών και αν επιλέξω να τις γυρίσω και πάλι στην συσκευή, κάνω και ένα restart, τις βλέπω κανονικά. Υπάρχει κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη έκδοση του λογισμικού? Έψαξα και γενικώς για το θέμα αυτό αλλά δεν είδα κάποια λύση.

 

Κάτι άλλο, για downgrade στην έκδοση πχ 9,7, περνάω απλά το νέο πακέτο μέσω odin ή πρέπει να αλλάξω κάτι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.κατοχος γαλαξια 3 και sii.το μικρο (3) εχω να το πειραξω καιρο.εχω πανω την 9.4 του κυριλλου φυσικα.αλλα ρε παιδια για το 3 το εχουν αφησει ακομα με γιαουρτι???:(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα στο xda έναν οδηγό για multiboot στο τηλέφωνό μας με G3MOD kernel..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1252698

 

Θέλω να κρατήσω σαν πρώτη rom την σταθερότατη και πολύ γρήγορη 9.6 του Κυρίλλου και σαν δεύτερη να περάσω την Cyanongemod 10 (4.1.1 που είναι)..

 

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο να μου πει εντυπώσεις ή δυσκολίες??

Επίσης πως θα τραβήξω το system.img από τη δεύτερη rom??Μπορώ με ένα απλό extract??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα του galaxy 3. θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μου πει αν υπαρχει δυνατοτητα εντοπισμου του κινητου μου μεσω του κωδικου IMEI της συσκευης χωρις να κατεβασω καποια εφαρμογη επι πληρωμη. Να σημειωσω οτι το εχασα πριν 3 μερες και δεν εχω περασμενη καποια εφαρμογη για εντοπισμο και επισης ειναι απενεργοποιημενο οταν το καλω. το ξερω οτι ειναι ακυρο το ποστ μου αλλα ευχαριστω προκαταβολικα οποιαδηποτε βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα Πέρασα την 9.7 oc , μετα το update 9.7.1 και μετά το Fugumod Standard v2.4 beta3-fix1 800MHz => CWM , χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση για να τρέχει στα 800ΜΗΖ ???
Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣΣΣΣΣ...Στο κινητό ενός φίλου galaxy y s6102...

Προσπάθησα να αλλάξω kernel και δυστυχώς έβαλα έναν που δεν είναι συμβατός με το τηλ...Το αποτέλεσμα???Δεν ανοίγει καθόλου και ούτε μπαίνει σε recovery mode για να ξαναπεράσω άλλη rom...Προσπάθησα μέσω odin να αλλάξω λογισμικό ή κερνελ και παρ όλα αυτά πάλι δεν ανοίγει..Έχετε να προτείνετε οποιαδήποτε rom με ενσωματωμένο κερνελ να φλασάρεται με odin???Η γενικά οποιοδήποτε άλλο τρόπο??

 

Το έγραψα εδώ γιατί καμία σχέση το room του δικού μας i5800 με το room του κινητού που αναφέρομαι και επείγει...

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣΣΣΣΣ...Στο κινητό ενός φίλου galaxy y s6102...

Προσπάθησα να αλλάξω kernel και δυστυχώς έβαλα έναν που δεν είναι συμβατός με το τηλ...Το αποτέλεσμα???Δεν ανοίγει καθόλου και ούτε μπαίνει σε recovery mode για να ξαναπεράσω άλλη rom...Προσπάθησα μέσω odin να αλλάξω λογισμικό ή κερνελ και παρ όλα αυτά πάλι δεν ανοίγει..Έχετε να προτείνετε οποιαδήποτε rom με ενσωματωμένο κερνελ να φλασάρεται με odin???Η γενικά οποιοδήποτε άλλο τρόπο??

 

Το έγραψα εδώ γιατί καμία σχέση το room του δικού μας i5800 με το room του κινητού που αναφέρομαι και επείγει...

 

Σε download mode μπάινει?

 

http://www.villainrom.co.uk/SGS2/pics/download.png

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Σε download mode μπάινει?

 

http://www.villainrom.co.uk/SGS2/pics/download.png

 

Ναι....Mόνο σε download mode μπαίνει.....

Edited by kidonakisg
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Ναι....Mόνο σε download mode μπαίνει.....

 

Aπό το sammobile βρήκα την γερμανική έκδοση μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ (δεν ξέρω αν έχει ελληνικά μέσα πιθανόν να έχει )

http://www.hotfile.com/dl/191158499/e759dfa/P6800XXLA4_P6800MOTKL1_MOT.zip.html

 

Μετά μπορείς να την περάσεις μέσω odin :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Aπό το sammobile βρήκα την γερμανική έκδοση μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ (δεν ξέρω αν έχει ελληνικά μέσα πιθανόν να έχει )

http://www.hotfile.com/dl/191158499/e759dfa/P6800XXLA4_P6800MOTKL1_MOT.zip.html

 

Μετά μπορείς να την περάσεις μέσω odin :)

 

Μέσω odin αναγνωρίζει το zip αρχείο??Είχα την εντύπωση ότι αναγνωρίζει μόνο tar αρχεία...Επίσης αλλάζει έτσι ο kernel που έχω τον λάθος περασμένο???

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Μέσω odin αναγνωρίζει το zip αρχείο??Είχα την εντύπωση ότι αναγνωρίζει μόνο tar αρχεία...Επίσης αλλάζει έτσι ο kernel που έχω τον λάθος περασμένο???

 

Μέσα στο zip λογικά θα έχει το tar αρχείο.Ναι αλλάζει ο κερνελ

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο zip λογικά θα έχει το tar αρχείο.Ναι αλλάζει ο κερνελ

 

Φίλε όλα πήγαν τέλεια....Ευχαριστώ για όλα....

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε όλα πήγαν τέλεια....Ευχαριστώ για όλα....

 

να εισαι καλα :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω τον kyrillos13 για όλη τη δουλειά που έχει κάνει ως προς τη βελτίωση της συσκευής μας.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: το odin δε βλέπει το κινητό μου. Ξεκίνησα με το root, τελικά έκανα backup με το titanium, αν και δε χρειαζόταν τελικά. Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις του odin, το έτρεξα ως administrator, έχω windows 8 και το έτρεξα με compatibility για προηγούμενα windows. Όσο για τους drivers του κινητού πιστεύω πως έχουν περαστεί σωστά, καθώς μπορώ να το δω ως removable disk στον υπολογιστή μου, ωστόσο το kies μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται από το kies 2. Έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ και είδα λύσεις όπως απεγκατάσταση του kies γιατί κρασάρει το odin, δοκιμή σε άλλες usb, δοκιμή με άλλο καλώδιο (αυτό δεν το έχω κάνει, χρησιμοποιώ το καλώδιο που είχε το κουτί όταν το πήρα). Θα ήθελα να σας ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση αν δεν έχω προχωρήσει ακόμα στο πέρασμα κάποιας rom (μόνο την επίσημη 2.2 είχα κάνει upgrade πιο παλιά μέσω του kies όταν ακόμα δούλευε) να έχω κάνει κάποια ζημιά που δεν διορθώνεται; Υπάρχει πρόβλημα που φορτώνω την 10.6 ή την 9.7 στο one package ή πρέπει μετά την επίσημη 2.2 να βάλω κάποια από τις πρώτες του Κύριλλου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω τον kyrillos13 για όλη τη δουλειά που έχει κάνει ως προς τη βελτίωση της συσκευής μας.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: το odin δε βλέπει το κινητό μου. Ξεκίνησα με το root, τελικά έκανα backup με το titanium, αν και δε χρειαζόταν τελικά. Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις του odin, το έτρεξα ως administrator, έχω windows 8 και το έτρεξα με compatibility για προηγούμενα windows. Όσο για τους drivers του κινητού πιστεύω πως έχουν περαστεί σωστά, καθώς μπορώ να το δω ως removable disk στον υπολογιστή μου, ωστόσο το kies μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται από το kies 2. Έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ και είδα λύσεις όπως απεγκατάσταση του kies γιατί κρασάρει το odin, δοκιμή σε άλλες usb, δοκιμή με άλλο καλώδιο (αυτό δεν το έχω κάνει, χρησιμοποιώ το καλώδιο που είχε το κουτί όταν το πήρα). Θα ήθελα να σας ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση αν δεν έχω προχωρήσει ακόμα στο πέρασμα κάποιας rom (μόνο την επίσημη 2.2 είχα κάνει upgrade πιο παλιά μέσω του kies όταν ακόμα δούλευε) να έχω κάνει κάποια ζημιά που δεν διορθώνεται; Υπάρχει πρόβλημα που φορτώνω την 10.6 ή την 9.7 στο one package ή πρέπει μετά την επίσημη 2.2 να βάλω κάποια από τις πρώτες του Κύριλλου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

 

Δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση τους οδηγούς και μετά να τους ξανα βάλεις...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...