Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε στην ενότητά Οδηγοί:Galaxy 3 Rom και άλλα ενδιαφέροντα. Θα σε βοηθήσει

 

σε ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα. Εδώ κ αρκετές μέρες έχω περάσει την Kyrillos' ROM v9.7.1 (oc) αλλά έχω τεράστιο πρόβλημα με την μπαταρία (δεν έχω πειράξει ισχύ επεξεργαστή)! Από 100% φόρτιση με 15λεπτη κλήση φτάνει στο 30%. Με σερφάρισμα το κινητό κλείνει σε 5 λεπτά!!! Σημειώνω ότι πριν από αυτή τη ρομ είχα πολύ παλαιότερη έκδοση επίσης του Κύριλλου με κανένα πρόβλημα μπαταρίας. Αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι ή κάποια πιο σταθερή ρομ...Περιμένω τη βοήθειά σας...
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα το setcpu και φτιάξε profiles για τον επεξεργαστή. Κάποια στιγμή είχαν αναφερθεί τι είδους να βάλεις. Έχει πολύ καιρό που άλλαξα συσκευή και δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Εδώ κ αρκετές μέρες έχω περάσει την Kyrillos' ROM v9.7.1 (oc) αλλά έχω τεράστιο πρόβλημα με την μπαταρία (δεν έχω πειράξει ισχύ επεξεργαστή)! Από 100% φόρτιση με 15λεπτη κλήση φτάνει στο 30%. Με σερφάρισμα το κινητό κλείνει σε 5 λεπτά!!! Σημειώνω ότι πριν από αυτή τη ρομ είχα πολύ παλαιότερη έκδοση επίσης του Κύριλλου με κανένα πρόβλημα μπαταρίας. Αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι ή κάποια πιο σταθερή ρομ...Περιμένω τη βοήθειά σας...

 

Βρες και πέρνα έναν άλλον kernel. Είχε ανεβάσει κάποιους ο Κύριλλος. Αυτόν που έχει μέσα η rom όντως είχε θέμα με την μπαταριά!

Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε βοηθεια!!!Εκανα partition τη καρτα μου και τωρα δεν την αναγνωριζει και μου λεει "Η καρτα sd ειναι κενη ή χρησιμοποιει μη υποστηριζομενο αρχειο"!!!!Τι να κανω;;

 

ανοιξε το terminal emulator (αν δεν το εχεις υπαρχει στο μαρκετ) και γραψε:

su (πατα enter)

mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1 (πατα enter και περιμενε)

reboot (πατα enter)

 

Προσοχή μετά το vfat έχει κενό και το τριτο γραμμα απ΄το τελος ειναι μηδεν (0)

 

Καλημέρα να ζητήσω συγνώμη που είμαι σε λάθος section αλλα θεωρω το thread το κατάλληλο για το πρόβλημα μου όπως λέει και το παλικάρι απο πάνω μου βγάζει ακριβώς το ίδιο πράγμα για την SD με δυο διάφορες πρώτον εγω δεν έκανα partition και δεύτερον έχω το Galaxy S4 ακολούθησα την διαδικασία που γράφει ο Πάνος

αλλα δεν έβγαλα άκρη να πω πως το κινητο το έχω 3 μήνες το αγορασα ζελατινα και όχι μεταχειρισμένο και το πρόβλημα αυτο το αντιμετοπιζω τον τελευταίο μήνα! Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το system data που μου εμφανίζεται από την εφαρμογή DiskUsage? Πιάνει 148,6ΜΒ χώρο.

 

Εχω κάνει root με την Κύριλλος 9.0, όμως πάλι δεν έχω πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία. Ο φάκελος ήταν μεγαλύτερος πριν το root, τη διαφορά έκαναν κάποια dalvik-cache αρχεία, τα οποία τώρα εμφανίζονται ξεχωριστά. Το υπόλοιπο όμως;

 

Έχω κάνει link όλες σχεδόν τις εφαρμογές στο sdext2, αλλά έχω μόνο 15ΜΒ ελευθερα λόγω αυτού του προβλήματος, με αποτέλεσμα να μη μου έρχονται ειδοποιήσεις e-mail πχ.

 

Συνολικά το appdrawer έχει 40 εικονίδια, μάζι με settings, clock κλπ... Δηλαδή έχω εγκαταστήσει 13 εφαρμογές μόνο, οι οποίες δεν είναι πια και τόσο μεγάλες. Η πιο μεγάλη μετά τα Maps, Google Play Services είναι το Youtube, το Plume και το GoChat, αλλά τα έχω κάνει όλα link. To DiskUsage στο /data δειχνει:

app 11.7 MB

data 8.48 MB

dalvik-cache 5.19MB

tombstones 1.9 MB

system 376 KB

διάφορα άλλα πολύ μικρά

System data 148.6MB!!!

Free Space 15.3MB

 

Είναι φυσιολογικό και τι μπορώ να κάνω για να το αλλάξω; Μήπως είναι κάνενα backup, αν και νομίζω ότι τα έχω περασμένα στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το system data που μου εμφανίζεται από την εφαρμογή DiskUsage? Πιάνει 148,6ΜΒ χώρο.

 

Εχω κάνει root με την Κύριλλος 9.0, όμως πάλι δεν έχω πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία. Ο φάκελος ήταν μεγαλύτερος πριν το root, τη διαφορά έκαναν κάποια dalvik-cache αρχεία, τα οποία τώρα εμφανίζονται ξεχωριστά. Το υπόλοιπο όμως;

 

Έχω κάνει link όλες σχεδόν τις εφαρμογές στο sdext2, αλλά έχω μόνο 15ΜΒ ελευθερα λόγω αυτού του προβλήματος, με αποτέλεσμα να μη μου έρχονται ειδοποιήσεις e-mail πχ.

 

Συνολικά το appdrawer έχει 40 εικονίδια, μάζι με settings, clock κλπ... Δηλαδή έχω εγκαταστήσει 13 εφαρμογές μόνο, οι οποίες δεν είναι πια και τόσο μεγάλες. Η πιο μεγάλη μετά τα Maps, Google Play Services είναι το Youtube, το Plume και το GoChat, αλλά τα έχω κάνει όλα link. To DiskUsage στο /data δειχνει:

app 11.7 MB

data 8.48 MB

dalvik-cache 5.19MB

tombstones 1.9 MB

system 376 KB

διάφορα άλλα πολύ μικρά

System data 148.6MB!!!

Free Space 15.3MB

 

Είναι φυσιολογικό και τι μπορώ να κάνω για να το αλλάξω; Μήπως είναι κάνενα backup, αν και νομίζω ότι τα έχω περασμένα στην sd.

 

Δοκιμασε την εφαρμογη sdmaid μηπως σου καθαρισει τιποτα. Και και αλλο. Εχεις πολλα τραγουδια και εικονες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω 3-4 φωτογραφίες και 2-3 τραγούδια πέρα από τους ήχους ειδοποιήσεων της ROM, συνολικά όχι πάνω από 20MB. Και μάλιστα είναι περασμένα στο /mnt/sdcard. Παρατήρησα ότι εκεί υπάρχουν απομεινάρια από παλιές εφαρμογές που έχω σβήσει, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να παίζουν κάποιο ρόλο.

 

Κάποιος τρόπος να κοιτάξω "μέσα" στα system data και να σβήσω ό,τι φαίνεται περιττό; ίσως με κανενα file explorer.

 

Να σημειώσω ότι το ίδιο πρόβλημα είχα πριν κάνω root και εμφανίστηκε και τις 2 φορές που πέρασα τη ρομ.

 

edit: Παρατηρώ πάντως ότι ο φάκελος sdext2 (141MB) που φανταζομαι ειναι οι εφαρμογές που εκανα λινκ, βρισκεται στο data/sdext2 επομενως τρωει χωρο απο τα 192MB της εσωτερικής μνήμης. Μηπως εχω κανει κατι λαθος στο partition ;

Edited by PAPakatsiki
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ναι, το ξέρω ότι μπαίνουμε στο 2014 και πρέπει να πάρω καινούριο κινητό, αλλά μήπως έχετε καμιά ιδέα για το πρόβλημά μου; :p
Link to comment
Share on other sites

Η rom που παρέθεσες ειναι για το Galaxy S III, όχι για το Galaxy 3. Είναι δυο διαφορετικές συσκευές!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 9.7.1 με kernel στα 1.3ghz

Αλλα οταν παω να κανω partition μου βγαζει error... Καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα sd που έχεις βάλει στο κινητό; Την διαβάζει γενικά το κινητό;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα την διαβαζει....

μεχρι και φορματ την εκανα...

τωρα ειναι fat32 καμια ιδεα τι μπορω να κανω για να φτιαξει και να τρεξει το partition?

εκανα τα παντα και απο θεμα factory & wipe...

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα την διαβαζει....

μεχρι και φορματ την εκανα...

τωρα ειναι fat32 καμια ιδεα τι μπορω να κανω για να φτιαξει και να τρεξει το partition?

εκανα τα παντα και απο θεμα factory & wipe...

 

Κάνε την απλό FAT ή ext2/3 μήπως την διαβάσει έτσι το κινητό.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την απλό FAT ή ext2/3 μήπως την διαβάσει έτσι το κινητό.

 

Θα το δοκιμασω... Σε ext ολη την καρτα λες ε; Και μετα να περασω στο φακελο ολα τα αρχεια απο g3mod?

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω... Σε ext ολη την καρτα λες ε; Και μετα να περασω στο φακελο ολα τα αρχεια απο g3mod?

 

Αν θυμαμαι καλα ολη η καρτα μπορει να ειναι ext2/3 και το partition για το a2sd μπαινει σε ext4.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω... Σε ext ολη την καρτα λες ε; Και μετα να περασω στο φακελο ολα τα αρχεια απο g3mod?

 

οκ εβαλα και αλλη μια SD που εχω δεν εγινε ποτε το partition :/

Link to comment
Share on other sites

οκ εβαλα και αλλη μια SD που εχω δεν εγινε ποτε το partition :/

 

Τι εννοεις; Βαζεις απο το CWM να γινει partition στην καρτα και τι σου βγαζει και δεν γινεται;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Βαζεις απο το CWM να γινει partition στην καρτα και τι σου βγαζει και δεν γινεται;

 

an error occured while partitioning your card. please see /tmp/recovety.log for more details

E: can't mount /dev/block/mmcblk0p1 (or NULL) (No such file or directory)

ειμαι με 9.7 kyrillos rom με κερνελ Fugumod BE Ultra v2.4 "alpha19" (beta3-fix1) 1300MHz

Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 sd σου βγαζει το ιδιο πρόβλημα; Δεν ξερω τι να σου πω από εκει και περα.. Κανε format τις καρτες σε υπολογιστη και δοκιμασε ξανα... Δεν εχω καποια άλλη ιδεα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 sd σου βγαζει το ιδιο πρόβλημα; Δεν ξερω τι να σου πω από εκει και περα.. Κανε format τις καρτες σε υπολογιστη και δοκιμασε ξανα... Δεν εχω καποια άλλη ιδεα.

Τα εχω δοκιμασει ολα :/

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

1. Κάνε wipe τα πάντα στο κινητό. Βάλε την κάρτα στον υπολογιστή, σβήσε ότι partition έχει η κάρτα μέσα και ξανά δημιούργησε το βασικό partition από την διαχείριση δίσκων των windows αν δεν έχεις κάποιο σχετικό πρόγραμμα.

2. Πέρνα ξανά την 9.7 με odin. Βάλε το update της 9.7.1 στην sd.

3. Μπές σε CWM, πέρνα το update και δοκίμασε να κάνεις το partition με cashe 0 και size 512.

 

Πιθανότατα κάτο έχει κολλήσει στην όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

1. Κάνε wipe τα πάντα στο κινητό. Βάλε την κάρτα στον υπολογιστή, σβήσε ότι partition έχει η κάρτα μέσα και ξανά δημιούργησε το βασικό partition από την διαχείριση δίσκων των windows αν δεν έχεις κάποιο σχετικό πρόγραμμα.

2. Πέρνα ξανά την 9.7 με odin. Βάλε το update της 9.7.1 στην sd.

3. Μπές σε CWM, πέρνα το update και δοκίμασε να κάνεις το partition με cashe 0 και size 512.

 

Πιθανότατα κάτο έχει κολλήσει στην όλη διαδικασία.

 

 

 

Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω...

Τα αρχεια απο g3mod τα βαζω κανονικα μεσα στην sd οπως και πριν σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω...

Τα αρχεια απο g3mod τα βαζω κανονικα μεσα στην sd οπως και πριν σωστα;

Από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123 λέει τα εξής:

 

Optional, Enable Hybrid Data2sd [More space for apps!]
- Make a backup of your sdcard, enter CWM recovery and go to Miscellaneous => Partition SD Card. Choose the sizes you want (Recommended:512-1Gb ext, and 0mb swap]. After the partition completes, wipe data and reboot. You can now copy back all your sdcard files which you did a backup.
- Then copy the contents of the sdcard folder in your sdcard and reboot. No wipe data required, the first reboot may take time.

 

Συνεπώς δε χρειάζεται να βάλεις τα αρχεία πουθενά, θα μπουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω...

Τα αρχεια απο g3mod τα βαζω κανονικα μεσα στην sd οπως και πριν σωστα;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328956

Εδώ θα βρεις πολλά που μπορεί να σε βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...