Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε με ακουστικα;;;;

 

Προφανώς και γίνεται με ακουστικά. Απλά στο μεγάφωνο δεν γίνεται...

 

 

παιδια η κερνελ ειναι κατι ασχετο απο την ρομ?εγω εχω την g3mod#3.1 εχοντας την ρομ του κυριλλου 9.5.αν παω στην ρομ 10.5 θα πρεπει να αλλαξω κερνελ η ακομη και αν δεν χρειαζεται να αλλαξω μπορω να βαλω καποια νεοτερη εκδοση η καποια αλλη καλυτερη κατα την γνωμη σας παντα?δηλαδη υπαρχουν διαφορα κερνελ κατι σαν τις διαφορες ρομ? και γενικα ποια θα πρεπει να βαλω στο κινητο για να λειτουργει καλυτερα?αν μπορειτε δωστε λινκ (ελπιζω να μην σας μπερδεψα αλλα ειμαι λιγο ασχετος οποτε sry :wacko: )

 

Λοιπόν βασικά κάθε ρομ "πατάει" σε έναν κερνελ. Συνήθως σε κάθε ρομ έχω τον κερνελ που θεωρώ καλύτερο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι ο καλύτερος. Εκτός αν έχεις όρεξη να ψαχτείς αρκετά με το κινητό και να δοκιμάσεις νέα πράματα, θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις κερνελ.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μολις εβαλα την 10.5 του κυριλλου και εχω ενα 8εμα...τα αρχεια μ η εφαρμογη εννοω απ οτι βλεπω δεν υπαρχει...για να βλεπω να στελνω κτλ τα αρχεια μου πως 8α το κανω τωρα?και επιπλεον αν κανεις χρισιμοποιει το holo launcher ξερει αν γινετε να αλλαξω 8εση στις εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα την 10.5 του κυριλλου και εχω ενα 8εμα...τα αρχεια μ η εφαρμογη εννοω απ οτι βλεπω δεν υπαρχει...για να βλεπω να στελνω κτλ τα αρχεια μου πως 8α το κανω τωρα?και επιπλεον αν κανεις χρισιμοποιει το holo launcher ξερει αν γινετε να αλλαξω 8εση στις εφαρμογες?

 

Άνοιξε τον "file explorer".

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια,εχω το κινητο πανω απο χρονο,με απλη χρηση (kyrillos 9.6) δηλ. τηλεφωνα,κραταει πανω απο 3-4 μερες.Αν εχετε ανοιχτα gps wi fi ιντερνετ παιχνιδια,το να κραταει μιση με μια μερα ειναι φυσιολογικο...
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια,εχω το κινητο πανω απο χρονο,με απλη χρηση (kyrillos 9.6) δηλ. τηλεφωνα,κραταει πανω απο 3-4 μερες.

 

Μια από τα ίδια αλλά με την 9.5 και wifi μόνο όταν το χρειάζομαι !!!

Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,

μια ερωτηση σχετικα με μια καρτα μνημης που εχω,προφανως κατι επαθε και δεν εμφανιζει τις φοτο οπως και ολα τα υπολοιπα αρχεια.Υπαρχει τροπος επαναφορας με καποιο προγραμμα?Πχ τις φοτο μεσα στο κινητο τις εμφανιζει με ενα σπασμενο στη μεση εικονιδιο και δεν τις ενοιγει και επισης οταν κανω μαζικη αποθηκευση στον υπολογιστη δεν ανοιγει...υπαρχει τροπος η τα εφτυσε?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,

μια ερωτηση σχετικα με μια καρτα μνημης που εχω,προφανως κατι επαθε και δεν εμφανιζει τις φοτο οπως και ολα τα υπολοιπα αρχεια.Υπαρχει τροπος επαναφορας με καποιο προγραμμα?Πχ τις φοτο μεσα στο κινητο τις εμφανιζει με ενα σπασμενο στη μεση εικονιδιο και δεν τις ενοιγει και επισης οταν κανω μαζικη αποθηκευση στον υπολογιστη δεν ανοιγει...υπαρχει τροπος η τα εφτυσε?

 

Πιθανόν να τα έφτυσε αν είναι πολυχρησιμοποιημένη. Εγώ θα δοκίμαζα να τη συνδέσω με ένα card reader σε ένα pc και να κάνω έλεγχο για σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να τα έφτυσε αν είναι πολυχρησιμοποιημένη. Εγώ θα δοκίμαζα να τη συνδέσω με ένα card reader σε ένα pc και να κάνω έλεγχο για σφάλματα.

 

οταν λες ελεγχο για σφαλματα?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ελεγχο για σφαλματα?

 

Ο Υπολογιστής μου > Δεξί κλικ στην sd card > Ιδιότητες > Εργαλεία > Έλεγχος Σφαλμάτων.

 

Αν δε δουλέψει αυτό, πριν την πετάξεις δοκίμασε να κάνεις και φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Υπολογιστής μου > Δεξί κλικ στην sd card > Ιδιότητες > Εργαλεία > Έλεγχος Σφαλμάτων.

 

Αν δε δουλέψει αυτό, πριν την πετάξεις δοκίμασε να κάνεις και φορμάτ.

 

Δεν την βλεπει καν ο υπολογιστης μου οποτε μαλλον τα εφτυσε!Ουτε στη διαχειριση δισκων εχει κατι...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλεπει καν ο υπολογιστης μου οποτε μαλλον τα εφτυσε!Ουτε στη διαχειριση δισκων εχει κατι...

 

Ούτε με το minitool partition wizard? Πολύ πιθανό να φταίει και το card reader. Από το κινητό δοκίμασες να την κάνεις format?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το minitool partition wizard? Πολύ πιθανό να φταίει και το card reader. Από το κινητό δοκίμασες να την κάνεις format?

 

 

Ούτε με το minitool partition wizard.Ναι δοκιμασα και απο το κινητο αλλα δεν την αναγνωριζει.Επισης καθε φορα που την βαζω στο κινητο αυτο αργει κανενα λεπτο μεχρι να την φορτωσει αλλα δεν την φορτωνει...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το minitool partition wizard.Ναι δοκιμασα και απο το κινητο αλλα δεν την αναγνωριζει.Επισης καθε φορα που την βαζω στο κινητο αυτο αργει κανενα λεπτο μεχρι να την φορτωσει αλλα δεν την φορτωνει...

 

χμμ έχεις απόδειξη αγοράς? Συνήθως οι κάρτες μνήμης καλύπτονται από μεγάλη εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δυο ερωτήσεις να κάνω:

 

1) υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για εκφώνηση καλούντος που να υποστηρίζει επαφές στα ελληνικά??Έχω απογοητευτεί..Όσα κι αν έχω δοκιμάσει δεν υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες και θα είναι λίγο τραγικό να αλλάξω τόσες επαφές σε greeklish.Άσε που δε θέλω γιατί στο τέλος θα ξεχάσουμε να γράφουμε και ελληνικά.

 

2) στο κινητό έχω το froyo 2.2 εδώ και 3 μήνες περίπου που έχω το κινητό.Επίσης έχω κάνει ήδη root στο κινητό με τη βοήθειά σας όταν παλαιότερα ήθελα να αναγνωρίζει το κινητό live wallpapers και πέτυχε. Τώρα θέλοντας να κάνω το κινητό ακόμα πιο ελκυστικό σε εμένα σκέφτηκα να πειραματιστώ και να αλλάξω rom.Μπορεί κάποιος να μου πει ποια θα ήταν η καλύτερη που θα μπορούσα να βάλω και αν έχει την υπομονή να μου εξηγήσει πώς θα το κάνω??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δυο ερωτήσεις να κάνω:

 

1) υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για εκφώνηση καλούντος που να υποστηρίζει επαφές στα ελληνικά??Έχω απογοητευτεί..Όσα κι αν έχω δοκιμάσει δεν υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες και θα είναι λίγο τραγικό να αλλάξω τόσες επαφές σε greeklish.Άσε που δε θέλω γιατί στο τέλος θα ξεχάσουμε να γράφουμε και ελληνικά.

 

2) στο κινητό έχω το froyo 2.2 εδώ και 3 μήνες περίπου που έχω το κινητό.Επίσης έχω κάνει ήδη root στο κινητό με τη βοήθειά σας όταν παλαιότερα ήθελα να αναγνωρίζει το κινητό live wallpapers και πέτυχε. Τώρα θέλοντας να κάνω το κινητό ακόμα πιο ελκυστικό σε εμένα σκέφτηκα να πειραματιστώ και να αλλάξω rom.Μπορεί κάποιος να μου πει ποια θα ήταν η καλύτερη που θα μπορούσα να βάλω και αν έχει την υπομονή να μου εξηγήσει πώς θα το κάνω??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για το πρωτο ερωτημα σου.. η απαντηση λεγεται svox και θα το βρεις στο play store.Μετα για ελληνικα περνας την καταλληλη φωνη (ariadne λεγεται).Εγω αυτο εχω στο galaxy s (η αληθεια ειναι οτι στο galaxy 3 δεν το εχω δοκιμασει) αλλα ετσι και αλλιως πριν το αγορασεις εχει και δωρεαν δοκιμαστικη περιοδο...οποτε δες αν σου κανει πρωτα ;)

 

Τωρα για το δευτερο σου ερωτημα δεν μπλεκομαι εγω γιατι οι επιλογες ειναι αρκετες και εξαρταται το τι σε ενοχλει και τι οχι....(πχ. η πιο γρηγορη που υπαρχει απ'οτι λενε τα παιδια εδω ειναι η 10.5 νομιζω που ειναι του Κυριλλου αλλα δεν εχει blue tooth.)

οποτε καλυτερα να μην εκφερω γνωμη.Αλλα αφου εισαι στο καλυτερο φορουμ.... :p σιγουρα θα βρεις βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου..Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το svox σε free έκδοση??

 

Επίσης το ερώτημά μου για τη rom ισχύει αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει..

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :-)

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου..Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το svox σε free έκδοση??

 

Επίσης το ερώτημά μου για τη rom ισχύει αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :-)

 

Φανταζομαι οτι ρωτας για την ελληνικη φωνη γιατι το svox μονο του ειναι free....

Το ξερω οτι το να δωσεις 2.99 μπορει να σου φαινεται καπως....αλλα πιστεψε με εψαξα σε απειρα site να βρω την ariadne "δωρεαν" αλλα δεν ειχα καμια τυχη....

Τελικα εκανα λογαριασμο στο google wallet με την προπληρωμενη μου και πλεον εχω και 1 αγορασμενη εφαρμογη (απο τις 49):D πιστευω ομως οτι δεν επεσα εξω με ενα τοσο μικρο ποσο.....;)

 

Και τωρα για το αλλο σου θεμα(γιατι μεχρι τωρα ηταν ολα off topic...) θα σου προτεινα να δοκιμασεις την kyorarom να δεις πως θα σου κατσει....και στο ματι και στο χερι....αλλα επειδη εχει περασει αρκετος καιρος που την εχω φλασαρει (βλεπεις το μικρο το εχω πια για δευτερο...το κυριο μου ειναι το S)δεν θυμαμαι ουτε την διαδικασια ουτε και το που την ειχα βρει....

Προσπαθησε να googlαρεις και αν δεις καπου σελιδα στους xda μαλλον εκει εισαι.....

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι ρωτας για την ελληνικη φωνη γιατι το svox μονο του ειναι free....

Το ξερω οτι το να δωσεις 2.99 μπορει να σου φαινεται καπως....αλλα πιστεψε με εψαξα σε απειρα site να βρω την ariadne "δωρεαν" αλλα δεν ειχα καμια τυχη....

Τελικα εκανα λογαριασμο στο google wallet με την προπληρωμενη μου και πλεον εχω και 1 αγορασμενη εφαρμογη (απο τις 49):D πιστευω ομως οτι δεν επεσα εξω με ενα τοσο μικρο ποσο.....;)

 

Και τωρα για το αλλο σου θεμα(γιατι μεχρι τωρα ηταν ολα off topic...) θα σου προτεινα να δοκιμασεις την kyorarom να δεις πως θα σου κατσει....και στο ματι και στο χερι....αλλα επειδη εχει περασει αρκετος καιρος που την εχω φλασαρει (βλεπεις το μικρο το εχω πια για δευτερο...το κυριο μου ειναι το S)δεν θυμαμαι ουτε την διαδικασια ουτε και το που την ειχα βρει....

Προσπαθησε να googlαρεις και αν δεις καπου σελιδα στους xda μαλλον εκει εισαι.....

 

Kyrillos ROM 9.6 και KyoraROM Ascendency 0.5.2

Και οι 2 εξαιρετικές...Του Κύριλλου νομίζω ότι θα έχει και ελληνικά στο πληκτρολόγιο της Samsung, στην Kyorarom θα πρέπει να κατεβάσεις από το market για να έχει ελληνικά το πληκτρολόγιο...Πολύ ωραίο είναι το GO Keyboard και το Adaptxt...

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos ROM 9.6 και KyoraROM Ascendency 0.5.2

Και οι 2 εξαιρετικές...Του Κύριλλου νομίζω ότι θα έχει και ελληνικά στο πληκτρολόγιο της Samsung, στην Kyorarom θα πρέπει να κατεβάσεις από το market για να έχει ελληνικά το πληκτρολόγιο...Πολύ ωραίο είναι το GO Keyboard και το Adaptxt...

 

Ναι ακριβως ετσι ειναι...και ειναι και οι 2 πληρως λειτουργικες.Απλα στου Κυριλλου που ειχα δοκιμασει (την 9.4 νομιζω) μου εδειχνε μπερδεμενη αλφαβητο στις επαφες και το ειχα αναφερει.....(δηλαδη στις επαφες με αρχικο γραμμα Δ-Ε αναμεσα τους μου ειχε πεταξει καποιες επαφες ασχετες πχ. απο Κ) και δεν ξερω αν εχει διορθωθει.....Μονο αυτο με ειχε χαλασει λιγο και πηγα σε kyorarom.....

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos ROM 9.6 και KyoraROM Ascendency 0.5.2

Και οι 2 εξαιρετικές...Του Κύριλλου νομίζω ότι θα έχει και ελληνικά στο πληκτρολόγιο της Samsung, στην Kyorarom θα πρέπει να κατεβάσεις από το market για να έχει ελληνικά το πληκτρολόγιο...Πολύ ωραίο είναι το GO Keyboard και το Adaptxt...

 

Η Kyorarom έχει και το πληκτρολόγιο Android που έχει Ελληνικά.....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Η Kyorarom έχει και το πληκτρολόγιο Android που έχει Ελληνικά.....

 

Ναι, αυτό που ήθελα να πω είναι αν κάποιος θέλει το κλασσικό 3x4 πληκτρολόγιο, που έχει ως επιλογή το πληκτρολόγιο της Samsung...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα καινουργια sd για το κινητο, οποτε θελω να αντιγραψω τα αρχεια απο τη μια στην αλλη. Το partition πως μπορω να το διαβασω απο το pc για να γινει το απαραιτητο copy-paste;

 

Επίσης κυριλλε απο οτι ειδα το partition ειναι σε ext3. Εχουμε επιλογη να το κανουμε ext4 και σε τι συμφερει ή οχι?

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται να κάνω το κινητό να δανείζεται μνήμη από την sd στις εφαρμογές ώστε να έχω όσο δυνατόν γίνεται άδεια τη μνήμη της συσκευής.Θέλω να το κάνω γιατί το κινητό τον τελευταίο καιρό σέρνεται και υποθέτω ότι είναι από υπερφόρτωση μνήμης. Μήπως υπάρχει κάποιου είδους partition όπως τον υπολογιστή?? και αν ναι τη μπορεί να προσφέρει το partition??
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται να κάνω το κινητό να δανείζεται μνήμη από την sd στις εφαρμογές ώστε να έχω όσο δυνατόν γίνεται άδεια τη μνήμη της συσκευής.Θέλω να το κάνω γιατί το κινητό τον τελευταίο καιρό σέρνεται και υποθέτω ότι είναι από υπερφόρτωση μνήμης. Μήπως υπάρχει κάποιου είδους partition όπως τον υπολογιστή?? και αν ναι τη μπορεί να προσφέρει το partition??

 

Υπάρχει φίλε μου. Για αυτό πρέπει να περάσεις έναν custom kernel (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=27298717) και αφού πάρεις backup της κάρτας μνήμης, από recovery mode θα κάνεις το partition. :) Μόλις βάλεις τον κερνελ πες μου να σε κατευθύνω.

 

Πηρα καινουργια sd για το κινητο, οποτε θελω να αντιγραψω τα αρχεια απο τη μια στην αλλη. Το partition πως μπορω να το διαβασω απο το pc για να γινει το απαραιτητο copy-paste;

 

Επίσης κυριλλε απο οτι ειδα το partition ειναι σε ext3. Εχουμε επιλογη να το κανουμε ext4 και σε τι συμφερει ή οχι?

 

χμμ δεν είμαι σίγουρος. Λοιπόν άκου τι θα έκανα εγώ. Θα έμπαινα recovery mode, και θα έκανα partition στην κάρτα μνήμης. Μετά θα έβαζα την παλιά sd και από το recovery θα έκανα backup από cwm. Μετά θα περνούσα τα αρχεία μουσικής και τέτοια ΚΑΙ ΤΟ BACKUP στην καινούρια sd και στη συνέχεια αφού βάλω την καινούρια κάρτα στο κινητό θα έκανα restore sd-ext από recovery. Και όλα καλά όλα ωραία. Ας λέει ότι είναι ext3, ext4 είναι. Αφού την κάνεις παρτιτιον από recovery είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...