Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες και κατανοητές πληροφορίες! :lol:

 

Έκανα το κινητό μου root, έβαλα και το ελληνικό swype.

Τώρα θέλω να το κάνω να εγκαθιστά τις εφαρμογές στην sdcard (πήγα και πήρα μια 8gb), αλλά απ' ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα ακόμα, ούτε αν το φλασάρω με άλλη rom, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες και κατανοητές πληροφορίες! :lol:

 

Έκανα το κινητό μου root, έβαλα και το ελληνικό swype.

Τώρα θέλω να το κάνω να εγκαθιστά τις εφαρμογές στην sdcard (πήγα και πήρα μια 8gb), αλλά απ' ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα ακόμα, ούτε αν το φλασάρω με άλλη rom, σωστά;

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω γίνεται. Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές στο market. Move2SD ή κάπως έτσι. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το move2sd enabler και το move2sd αφορούν μόνο κινητά με froyo :( τα οποία έχουν τη δυνατότητα αυτή ούτως ή άλλως.

 

Αλήθεια Froyo θα δούμε στο galaxy 3? Ένας άλλος βασικός λόγος που το θέλω είναι επειδή κάπου διάβασα ότι με το froyo θα λειτουργεί και το flash στις ιστοσελίδες!

 

Ευχαριστώ κ πάλι.

Edited by ohimso
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το move2sd enabler και το move2sd αφορούν μόνο κινητά με froyo :( τα οποία έχουν τη δυνατότητα αυτή ούτως ή άλλως.

 

Αλήθεια Froyo θα δούμε στο galaxy 3? Ένας άλλος βασικός λόγος που το θέλω είναι επειδή κάπου διάβασα ότι με το froyo θα λειτουργεί και το flash στις ιστοσελίδες!

 

Ευχαριστώ κ πάλι.

 

Ας ελπίσουμε να το δούμε πριν τα Χριστούγεννα :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε το z4root απ'το market. Ολοκαινουργιο πρόγραμμα που κάνει αυτόματο root. Πειτε εντυπώσεις. Μόλις το έκανα και δεν έχω δοκιμάσει αλλά το superuser μου το έχει εγκαταστήσει κανονικά

 

Update. Μόλις δοκιμασα και λειτουργεί κανονικά. Εγκατέστησα το market enabler.. ;)

Edited by jor1ge
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την βοηθεια σας παρακαλω.

Σημερα εκανα την αναβαθμιση μεσω kies ,

απο τοτε μολις συνδεω την συσκευη με kies μου ανοιγει το παραθυρο autoplay

και πανω δεξια στο kies μου γραφει συνδεση της συσκευης περιμενετε και μενει ετσι.

Μεσα απο το my computer βλεπω το κινητο σαν portable devices .

Στο kies δεν συνδεεται με τιποτα.

Εκανα απεγκατασταση-εγκατασταση στο kies και αναβαθμιση στο Kies παλι τιποτα

εκανα αυτο που λεει ο φιλος παραπανω με modem και pda παλι τιποτα.

 

Υ.Γ.Ειχα κανει το κινητο root πριν την αναβαθμιση του firmware και μολις τελειωσε δεν ημουν root.

Καποια βοηθεια?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την βοηθεια σας παρακαλω.

Σημερα εκανα την αναβαθμιση μεσω kies ,

απο τοτε μολις συνδεω την συσκευη με kies μου ανοιγει το παραθυρο autoplay

και πανω δεξια στο kies μου γραφει συνδεση της συσκευης περιμενετε και μενει ετσι.

Μεσα απο το my computer βλεπω το κινητο σαν portable devices .

Στο kies δεν συνδεεται με τιποτα.

Εκανα απεγκατασταση-εγκατασταση στο kies και αναβαθμιση στο Kies παλι τιποτα

εκανα αυτο που λεει ο φιλος παραπανω με modem και pda παλι τιποτα.

 

Υ.Γ.Ειχα κανει το κινητο root πριν την αναβαθμιση του firmware και μολις τελειωσε δεν ημουν root.

Καποια βοηθεια?

Ευχαριστω

 

Κι εδώ τα ίδια, από όταν έκανα την αναβάθμιση δεν συνδέεται με το kies. Δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα βέβαια, αφού το kies δεν κάνει, στην ουσία, σχεδόν τίποτα.

 

Μετάνιωσα που έκανα και το update μέσω kies, και δεν πρόκειται να το ξανακάνω! Σε κάποιους άλλους κόλλησε εν μέσω update και τους χάλασε το τηλέφωνο.

 

Αυτό που είπαν παραπάνω, με την αλλαγή σε modem και ξανά σε pda, είναι για τις περιπτώσεις που κολλάει η θύρα usb, δλδ αν βάζεις το καλώδιο και δεν το αναγνωρίζει, ή αν κολλήσει και δείχνει πως είναι συνδεδεμένο το καλώδιο, ενώ εσύ το έχεις βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την βοηθεια σας παρακαλω.

Σημερα εκανα την αναβαθμιση μεσω kies ,

απο τοτε μολις συνδεω την συσκευη με kies μου ανοιγει το παραθυρο autoplay

και πανω δεξια στο kies μου γραφει συνδεση της συσκευης περιμενετε και μενει ετσι.

Μεσα απο το my computer βλεπω το κινητο σαν portable devices .

Στο kies δεν συνδεεται με τιποτα.

Εκανα απεγκατασταση-εγκατασταση στο kies και αναβαθμιση στο Kies παλι τιποτα

εκανα αυτο που λεει ο φιλος παραπανω με modem και pda παλι τιποτα.

 

Υ.Γ.Ειχα κανει το κινητο root πριν την αναβαθμιση του firmware και μολις τελειωσε δεν ημουν root.

Καποια βοηθεια?

Ευχαριστω

 

λοιπόν απλά ξαναακολούθησε την διαδικασία που κάνεις root. Και σε εμένα το ίδιο είχε συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το z4root από το market και το root πέτυχε 100%.

 

Ήθελα τώρα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο lagfix για το galaxy 3;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Εκανα σημερα την διαδικασία rootαρίσματος με το z4root. Όλα καλά αλλα δεν συνδεόταν πλέον η συσκευή με το kies. Για να κάνω την συσκευή unroot απεγκατεστησα το z4root και το terminal emulator. Εκανα κάτι που δεν επρεπέ; Αν χρειάζεται κάτι άλλο πεστε μου. Απλά δεν μπορω να σβήσω το προγραμμα και το εικονίδιο από το super user. Πως γίνεται; Εχω κανει σωστα τα υπόλοιπα; Ευχαριστώ...
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Εκανα σημερα την διαδικασία rootαρίσματος με το z4root. Όλα καλά αλλα δεν συνδεόταν πλέον η συσκευή με το kies. Για να κάνω την συσκευή unroot απεγκατεστησα το z4root και το terminal emulator. Εκανα κάτι που δεν επρεπέ; Αν χρειάζεται κάτι άλλο πεστε μου. Απλά δεν μπορω να σβήσω το προγραμμα και το εικονίδιο από το super user. Πως γίνεται; Εχω κανει σωστα τα υπόλοιπα; Ευχαριστώ...

 

Το root δεν έχει καμία σχέση με το Kies. Επίσης, είσαι ακόμα root, το z4root έχει και ένα unroot option, έπρεπε να κάνεις αυτό πριν το βγάλεις. Αν και δεν υπήρχε λογος να το βγάλεις, δεν επηρεάζει το kies το root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα βέβαια, αφού το kies δεν κάνει, στην ουσία, σχεδόν τίποτα.

 

m@l@ - kies :X

 

παίζει να είναι το πιο άχρηστο πρόγραμμα για mobile που υπάρχει...

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, από σήμερα και εγώ root....έχω ένα αέρα ελευθερίας, ένα φοβερό συναίσθημα :-)

Αστειέυομαι....Τόσο καιρό το τρέναρα περιμένοντας το froyo για να το κάνω μετά, αλλά νευρίασα περιμένοντας.

Ο λόγος που ποστάρω είναι για να αναφέρω ότι το στάδιο 2 δηλαδή της εγκατάστασης των drivers νομίζω ότι χρειάζεται ακόμα και με το KIES ήδη εγκατεστημένο. Είχα εγκατεστημένο KIES και usb drivers αλλά δεν εκανε με τίποτα restart sto recovery mode. Αναγκαστικά κατέβασα τους 64bits drivers και όλα ρολόι.

 

Μιλώντας για recovery mode, (γίνεται να μπούμε με συνεχόμενο πάτημα Power Button, ενώ έχουμε ήδη πατημένα -άντε βρες τρόπο τώρα- VOL UP+VOL DOWN+Home Button), εαν ξέρει κάποιος να μου πει αν επιλέγοντας wipe data-factory reset έχει στη συνέχεια και υπομενού. Βασικά θέλω να κάνω wipe τα data μόνο της μπαταρίας μήπως και στρώσει το battery meter, δεν θελω να μου κάνει full data wipe και έχω να ξαναβάζω από την αρχή πάλι τα apps.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

τα custom roms για το sgs λειτουργουν και για το δικο μας το galaxy3? εαν οχι, υπαρχει καποιο νεο που να λειτουργει? καποια αναβαθμιση ισως εκτος απο την επισημη μεσω kies?
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, από σήμερα και εγώ root....έχω ένα αέρα ελευθερίας, ένα φοβερό συναίσθημα :-)

Αστειέυομαι....Τόσο καιρό το τρέναρα περιμένοντας το froyo για να το κάνω μετά, αλλά νευρίασα περιμένοντας.

Ο λόγος που ποστάρω είναι για να αναφέρω ότι το στάδιο 2 δηλαδή της εγκατάστασης των drivers νομίζω ότι χρειάζεται ακόμα και με το KIES ήδη εγκατεστημένο. Είχα εγκατεστημένο KIES και usb drivers αλλά δεν εκανε με τίποτα restart sto recovery mode. Αναγκαστικά κατέβασα τους 64bits drivers και όλα ρολόι.

 

Μιλώντας για recovery mode, (γίνεται να μπούμε με συνεχόμενο πάτημα Power Button, ενώ έχουμε ήδη πατημένα -άντε βρες τρόπο τώρα- VOL UP+VOL DOWN+Home Button), εαν ξέρει κάποιος να μου πει αν επιλέγοντας wipe data-factory reset έχει στη συνέχεια και υπομενού. Βασικά θέλω να κάνω wipe τα data μόνο της μπαταρίας μήπως και στρώσει το battery meter, δεν θελω να μου κάνει full data wipe και έχω να ξαναβάζω από την αρχή πάλι τα apps.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Λοιπόν κατά 99% έχει 2 επιλογές. Μία για τα δεδομένα και μία για την μπαταρία.

πάντως εγώ που έχω κάνει wipe τα stats τις μπαταρίας δεν είδα διαφορά δυστυχώς...

 

τα custom roms για το sgs λειτουργουν και για το δικο μας το galaxy3? εαν οχι, υπαρχει καποιο νεο που να λειτουργει? καποια αναβαθμιση ισως εκτος απο την επισημη μεσω kies?

 

όχι δεν τα roms του sgs δεν λειτουργούν και για το galaxy 3. μέχρι στιγμής δεν έχει βγει καμία. εκτός από την επίσημη έχει βγεί καινούριο firmware αλλά δεν αξίζει το ρίσκο να το flashareis. πάντως εδώ υπάρχουν τα firmware που έχουν βγει για το κινητό μας.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατά 99% έχει 2 επιλογές. Μία για τα δεδομένα και μία για την μπαταρία.

πάντως εγώ που έχω κάνει wipe τα stats τις μπαταρίας δεν είδα διαφορά δυστυχώς...

 

... σκεφτόμουν να κάνω καθάρισμα των δεδομένων της μπαταρίας και μετά να ξαναδοκίμαζα το γιατροσόφι τις HTC. Πιστεύω ότι θα δουλέψει.

 

Παρεπιτόντως σήμερα στις 35 ώρες μετά από πλήρη φόρτιση μου δείχνει υπόλοιπο 50%!!! Τά πήρα !!! Του κάνω reboot και επανήλθε στο 80%. Μετράει σα μεθυσμένο !!!

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

εχει φλασαρει κανεις το κινητακι μας με την rom I5800XXJK1 ???? ξερουμε εαν εχει Ελληνικα? φλασαρεται με odin( με το ιδιο τροπο οπως το sgs?

 

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5800.htm

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

εχει φλασαρει κανεις το κινητακι μας με την rom I5800XXJK1 ???? ξερουμε εαν εχει Ελληνικα? φλασαρεται με odin( με το ιδιο τροπο οπως το sgs?

 

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5800.htm

 

λοιπόν δεν το έχω φλασάρει αλλά φλασάρεται με odin. σχεδόν όπως το sgs

Link to comment
Share on other sites

Όπα το βρήκα! Δεν μου έσβηνε η οθόνη γιατί αφού ανοίξω το MLS destinator παραμένει ανοιχτή μία εφαρμογή BAck light κάτι τέτοιο για να μην σβήνει όταν τρέχει το πρόγραμμα! Τι κάνω τώρα? Έχει πρόβλημα το DESTINATOR και κάθε φορά θα πρέπει να το κλείνω χειροκίνητα?Η υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ! Edited by ougabouga
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω επιλεξει την Αγγλικη γλωσα στο i5800 αλλα οταν θελω να γραψω ελληνικα σε sms δεν μου δινει αυτη την δυνατοτητα αλλα μονο αγγλικους χαρακτηρες!!!!Υπαρχει κανενα προγγραματακι να λυνει αυτο το προβλημα???Τωρα απλα γυριζω γλωσσα στα Ελληνικα, γραφω και μετα γυριζω παλι στα Αγγλικα.Εχω επιλογη Αγγλικη γλωσα για αλλους λογους που με εξυπηρετουν.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

2 προβληματα με το galaxy 3 εχω. Το 1ο ειναι πως θα το κανω να μην μπενει στο internet παρα μονο με wifi (εχω βαλει λειτουργια δικτιου μονο GSM αλλα παλι κατεβαζει)

Το 2ο προβλημα ειναι οτι οντας συνδεδεμενος με wifi και αφισω το τηλεφωνο για καποια ωρα σβινει το wifi, για οικονομια στην μπαταρια προφανος. οταν ομως το χρισημοποιησω ξανα δεν συνδεεται αυτοματα στο wifi και στις ρυθμισεις>ασυρματη επικοινωνια>ρυθμισεις wifi μου γραφει αποτυχια συνδεσης. Οταν του πατησω χειροκινητα να συνδεθει, μπενει. οποιο προγραμμα και να κατεβασα απο το market που ειναι για να κλειδωνει το wifi ανοιχτο δεν καταφερα να μινει ανοιχτο :cry:

Link to comment
Share on other sites

2 προβληματα με το galaxy 3 εχω. Το 1ο ειναι πως θα το κανω να μην μπενει στο internet παρα μονο με wifi (εχω βαλει λειτουργια δικτιου μονο GSM αλλα παλι κατεβαζει)

Το 2ο προβλημα ειναι οτι οντας συνδεδεμενος με wifi και αφισω το τηλεφωνο για καποια ωρα σβινει το wifi, για οικονομια στην μπαταρια προφανος. οταν ομως το χρισημοποιησω ξανα δεν συνδεεται αυτοματα στο wifi και στις ρυθμισεις>ασυρματη επικοινωνια>ρυθμισεις wifi μου γραφει αποτυχια συνδεσης. Οταν του πατησω χειροκινητα να συνδεθει, μπενει. οποιο προγραμμα και να κατεβασα απο το market που ειναι για να κλειδωνει το wifi ανοιχτο δεν καταφερα να μινει ανοιχτο :cry:

 

1. Βάλε το Mobile Data Controler για να κόβεις το internet. Δες εδώ: http://www.appbrain.com/app/mobile-data-controller/com.tung.apnupdate

 

2. Πήγαινε Ρυθμίσεις - Ασύρματα δίκτυα - Ρυθμίσεις Wifi και πάτα το αριστερό κάτω κουμπί. Πήγαινε στο Για προχωρημένους κι από εκεί στο Ρυθμίσεις αδράνειας WiFi.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω επιλεξει την Αγγλικη γλωσα στο i5800 αλλα οταν θελω να γραψω ελληνικα σε sms δεν μου δινει αυτη την δυνατοτητα αλλα μονο αγγλικους χαρακτηρες!!!!Υπαρχει κανενα προγγραματακι να λυνει αυτο το προβλημα???Τωρα απλα γυριζω γλωσσα στα Ελληνικα, γραφω και μετα γυριζω παλι στα Αγγλικα.Εχω επιλογη Αγγλικη γλωσα για αλλους λογους που με εξυπηρετουν.Ευχαριστω

 

Πάνω στο πληκτρολόγιο πρέπει να έχει ένα κουμπί για αλλαγή γλώσσας, (στο Galaxy S είναι ένα γρανάζι). Αλλιώς κοίτα στις ρυθμίσεις, εκεί που λέει για πληκτρολόγιο. Μπορείς επίσης να εγκαταστήσεις το Swype από το 2ο ποστ, και να λύσεις έτσι το πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...