Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα!!!θα ηθελα να μου πει καποιος ποια ειναι η καλυτερη ρομ!!!εχω την 10,5 και γενικοτερα τις 10+ απο τοτε που βγηκαν χωρις ομως νωριτερα να ασχοληθω με τις 9+.Ποια θεωρειται καλυτερη??γνωριζω παντως τα προβληματα της 10,5 χωρις να με ενοχλουν ιδιαιτερα!!!:lol:

 

Αν τα προβλήματα της 10 δε σε απασχολούν μείνε στη 10. Είναι η καλύτερη, η ταχύτερη και η πιο λειτουργική ROM που έχω δοκιμάσει στο κινητό μου.

Η 9 είναι η δεύτερή σου επιλογή, αν σε ενοχλουν τα προβλήματα της 10 (όπως εμένα). Ως froyo είναι πιο αργή και μετά από αρκετό καιρό χρήσης έχει την τάση να παρουσιάζει κολλήματα όπως όλες οι froyo.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο που θα κατεβασω αυτην την εκδοση 9.6 και πως θα την περασω????τονισα οτι ειμαι αρκετα ασχοτος και χωρις καλο εξοπλισμο(laptop)....

 

Ρίξε και εδώ μια ματιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα..

 

θελω να rootαρω και γω το τηλεφωνο,κατεβασα απο μια σελιδα το z4root που διαβασα εδω οτι ειναι καλο αλλα εμενα δεν μου κανει δουλεια..φορτωνει φορτωνει και μετα μου γραφει ''equiring root shell'' ακουγετε ενα μπιπ πισω απο το κινητο και η εφαρμογη κλεινει κ freezaρει και το τηλ.

 

Κανω κατι λαθος εγω?Παρακαλω βοηθηστε με..

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα..

 

θελω να rootαρω και γω το τηλεφωνο,κατεβασα απο μια σελιδα το z4root που διαβασα εδω οτι ειναι καλο αλλα εμενα δεν μου κανει δουλεια..φορτωνει φορτωνει και μετα μου γραφει ''equiring root shell'' ακουγετε ενα μπιπ πισω απο το κινητο και η εφαρμογη κλεινει κ freezaρει και το τηλ.

 

Κανω κατι λαθος εγω?Παρακαλω βοηθηστε με..

ευχαριστω εκ των προτερων..

 

4-5 ποστ πριν,αναρτησαν μια σελιδα με ρομ και σχετικα του τηλ.

εχει οδηγιες για ροοταρισμα αλλα

πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο να περασεις μια ηδη rooted rom απο το να παιδευεσαι.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

4-5 ποστ πριν,αναρτησαν μια σελιδα με ρομ και σχετικα του τηλ.

εχει οδηγιες για ροοταρισμα αλλα

πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο να περασεις μια ηδη rooted rom απο το να παιδευεσαι.

και ποια προτεινεις?η 9.6 του kyrillos ειναι rootαρισμενη ας πουμε?

 

συγνωμμη αν σε πρηζω αλλα ειμαι ασχετος με αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

και ποια προτεινεις?η 9.6 του kyrillos ειναι rootαρισμενη ας πουμε?

 

συγνωμμη αν σε πρηζω αλλα ειμαι ασχετος με αυτα!!

 

ναι ειναι ροοταρισμενη.

δοκιμασε τη.διαβασε τις οδηγιες.χρειαζεσαι να κατεβασεις την ρομ και ενα προγραμμα odin.

εχει αναλυτικες οδηγιες για το τι πρεπει να κανεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ψάχνω αλλα δεν το βρίσκω. Οπότε αναγκαστικά θα ρωτήσω πάλι παρόλο που είμαι σχεδόν σιγουρος ότι έχει απαντηθεί.

Υπάρχουν πουθενά οδηγίες για να κάνουμε multiboot μεταξύ 9.6 και 10 ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα περασα και γω εχθες την 9,6 του Κυριλλου και πραγματικα το κινητο μεταμορφωθηκε!!

 

Εχω μια απορια ομως..Πως θα δω αν εχω κανει σωστα το partition στην καρτα?Στο titanium μου γραφει:

ROM συστηματος 219ΜΒ(31,6 ΜΒ ελευθερα)

Εσωτερικη 201ΜΒ(64,5ΜΒ ελευθερα)

Καρτα SD 6,76GB(6,68GB ελευθερα)

 

Δεν εχω περασει πολλες εφαρμογες αντε να ναι 10ΜΒ ολες και εδω διαβαζω οτι ο χωρος τηλεφωνου μετα το περασμα της rom ειναι 170ΜΒ εμενα γτ ειναι τοσο λιγος?Εχω κανει/καταλαβει κατι λαθος?

 

UPDATE

 

προσπάθησα να κάνω αυτό:

 

"""" Μέχρι εδώ λοιπόν έχουμε περάσει στο κινητό μας την έκδοση 9 και το update 9.+

Μπορούμε να αυξήσουμε τον χώρο στο κινητό μας για περισσότερες εφαρμογές με ένα partition στην sd και την ενεργοποίηση του Hybrid Data2sd και για να το πετυχουμε κανουμε τα παρακατω

 

Βάζουμε το κινητό σε recovery mode

Επιλέγουμε Miscellaneous

Partition SD Card

Δώστε τα μεγέθη που θέλετε

Προτείνετε 512-1gb ext και 0mb swap

Περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί το Partition και κάντε wipe Data και reboot

Μεταβείτε στο φάκελο G3MOD Hybrid and Multi Data configs που υπάρχει στο αρχείο της ρομ που κατεβάσατε

Αντιγράψτε το περιεχόμενο του φάκελου g3mod(4 αρχεία ) στην διαδρομή Android/data/g3mod και κάντε επανεκκίνηση

Τώρα λοιπόν έχουμε στο κινητό την έκδοση 9.+ με Partition στην sd και ενεργοποιημένο το Hybrid Data2sd για περισσότερο χώρο στο κινητό μας""""

 

αλλα δεν βρήκα το φάκελο G3MOD Hybrid and Multi Data configs.που τον βρίσκω?έψαξα στα αρχεία αλλα πουθενά.

Τώρα στο titanium backup μου εμφανίζει μνήμη κάρτας SD 7.53 GB!

Τι βλακεία έχω κάνει? παρακαλώ βohθhστε με gt έχω αγχωθεί,λογικά έσβησα και το αρχικό partition που είχα κάνει για την λειτουργία της ROM έτσι?τι κάνω τώρα? !

Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα θελα τη βοηθεια σας, σχετικα με το kies...

To προβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ... με τιποτα..!!!

Αυτό φυσικά με επηρεάζει και στην όλη διαδικασία για την αναβάθμιση του κινητού.. σωστά..;

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω...;

Έχω το kies αναβαθμισμένο και έχω πατήσει άπειρες φορές την επίλυση προβλημάτων σύνδεσης κτλ...

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

για multiboot λογικα ειναι η ιδια διαδικασια που γινεται σε ολες τις ρομ.

νομιζω ομως οτι λογω διφορετικων ρομ δεν γινονται multiboot.

 

 

τα 4 αρχεια ετσι οπως γραφεις στις οδηγιες ειναι σε φακελο μαζι με την ρομ που κατεβασες.αν δεν τα βρεις πες να στα στειλω.οτι εχεις 7,3gb σημαινει οτι εχει γινει partition η καρτα απλα λειπουν τα 4 αρχεια που διαβαζουν το partition.

 

 

επανηλειμενα εχει συζητηθει οτι 8 στα 10 κινητα δεν διαβαζουν το kies.

ειναι ενα αχρηστο προγραμμα που κανουν την δουλεια του αλλα καλυτερα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω την τελευταία ελληνική, από sammobile, σε μια φίλη η οποία έχει μείνει σε 2.1. Ακολουθώ τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και μετά όλα οκ? Πέρα από εφαρμογές, μπορούν να σβηστούν μηνύματα, επαφές κ.τ.λ.; Έχει διαφορά η διαδικασία σε σχέση με το φλασάρισμα του S3 που έχω κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω την τελευταία ελληνική, από sammobile, σε μια φίλη η οποία έχει μείνει σε 2.1. Ακολουθώ τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και μετά όλα οκ? Πέρα από εφαρμογές, μπορούν να σβηστούν μηνύματα, επαφές κ.τ.λ.; Έχει διαφορά η διαδικασία σε σχέση με το φλασάρισμα του S3 που έχω κάνει;

 

Ναι θα διαγραφούν όλα. Αφού θες την τελευταία ελληνική γιατί δεν κάνεις update από το kies? Δεν θα σου διαγραφεί τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

τα 4 αρχεια ετσι οπως γραφεις στις οδηγιες ειναι σε φακελο μαζι με την ρομ που κατεβασες.αν δεν τα βρεις πες να στα στειλω.οτι εχεις 7,3gb σημαινει οτι εχει γινει partition η καρτα απλα λειπουν τα 4 αρχεια που διαβαζουν το partition.

Ναι θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μου τα στείλεις.

 

Και 2 ερωτήσεις ακόμα σαν άσχετος.

 

1)Πριν περάσω την rom στις οδηγίες έγραφε να κάνω ένα partition στην κάρτα 1000mb κάτι και 200mb swap το οποιο και έκανα..τώρα που ξαναέκανα partition όταν έκανα wipe data σβήστηκε το προηγούμενο?και αν ναι υπάρχει πρόβλημα στην ROM?Θέλω να πω η ROM χρησιμοποιεί αυτό το partition για την λειτουργία της?η καμια σχέση?

 

2)όταν πέρασα την ROM πέρασα την 9.0 και μετά τα updates(part 1 και part 2)μέχρι την 9.6 τα πέταξα μες την SD σύμφωνα με τις οδηγίες.Τώρα που έκανα wipe data σβήστηκαν κι αυτά και πρέπει να τα ξαναπεράσω?Ρωτάω gt στα αρχεία του κινητού υπήρχε ένα αρχείο "Κyrillos rom 9.6 κτλ" που τώρα δεν υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Guest gmavrom

Καλησπέρα και από εμένα παίδες,

 

Λοιπόν να σας πω πως έχουν τα πράγματα:

 

Εγώ βρίσκομαι Αγγλία για σπουδές και η κοπέλα μου (ιδιοκτήτης του Galaxy 3) στην Ελλάδα.

 

Πριν 2 βδομάδες λοιπόν ήρθε να με επισκεφτεί και της πέρασα την έκδοση 10.5. Όλα ήταν καλά για 1 βδομάδα που έμεινε εδώ και με το που έφυγε μου παραπονιέται ότι κολλάει συνέχεια. Όχι είναι αργό, αλλά freezάρει με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάλει την μπαταρία.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι με φλασάρισμα, odin κλπ λόγω του ότι δεν έχει ιδέα από τέτοια.

 

Συνεπώς, καλούμαι εγώ να της βρω λύση εξ'αποστάσεως. Σημειωτέον ότι εγώ επέμενα να της φλασάρω ROM για να της το βελτιώσω. Έτσι, το κράξιμο το τρωω εγώ... :p

 

Μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα έλυνε τίποτα ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα διαγραφούν όλα. Αφού θες την τελευταία ελληνική γιατί δεν κάνεις update από το kies? Δεν θα σου διαγραφεί τίποτα..

 

Δηλαδή με το ΚIES πια είναι η διαδικασία; Το συνδέω το κινητό στον υπολογιστή και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει το ΚIES; Θα βρει αυτό την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το ΚIES πια είναι η διαδικασία; Το συνδέω το κινητό στον υπολογιστή και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει το ΚIES; Θα βρει αυτό την αναβάθμιση;

 

Ναι, θα σου βγάλει μια ενημέρωση στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μου τα στείλεις.

 

Και 2 ερωτήσεις ακόμα σαν άσχετος.

 

1)Πριν περάσω την rom στις οδηγίες έγραφε να κάνω ένα partition στην κάρτα 1000mb κάτι και 200mb swap το οποιο και έκανα..τώρα που ξαναέκανα partition όταν έκανα wipe data σβήστηκε το προηγούμενο?και αν ναι υπάρχει πρόβλημα στην ROM?Θέλω να πω η ROM χρησιμοποιεί αυτό το partition για την λειτουργία της?η καμια σχέση?

 

2)όταν πέρασα την ROM πέρασα την 9.0 και μετά τα updates(part 1 και part 2)μέχρι την 9.6 τα πέταξα μες την SD σύμφωνα με τις οδηγίες.Τώρα που έκανα wipe data σβήστηκαν κι αυτά και πρέπει να τα ξαναπεράσω?Ρωτάω gt στα αρχεία του κινητού υπήρχε ένα αρχείο "Κyrillos rom 9.6 κτλ" που τώρα δεν υπάρχει..

Αδέρφια ειλικρινά χρειάζομαι boht8eia..υπάρχει πρόβλημα με την rom αφού έσβησα το αρχικό partition?να την ξαναπεράσω?πως μπορώ να δημιουργήσω ένα partition και να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές?

 

4 μέρες έχω γράψει το πρόβλημα μου..παρακαλώ ας με βύθιση κάποιος μην κάνω και καμια άλλη βλακεία..

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια ειλικρινά χρειάζομαι boht8eia..υπάρχει πρόβλημα με την rom αφού έσβησα το αρχικό partition?να την ξαναπεράσω?πως μπορώ να δημιουργήσω ένα partition και να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές?

 

4 μέρες έχω γράψει το πρόβλημα μου..παρακαλώ ας με βύθιση κάποιος μην κάνω και καμια άλλη βλακεία..

 

Καλησπέρα. Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τί ακριβώς έχεις κάνει, αλλά: κάθε φορά που δημιουργείς τα διαμερίσματα (partitions) στη κάρτα τα προηγούμενα χάνονται. Θα μπορούσες να ελέγξεις τα διαμερίσματα της κάρτας σου σίγουρα σε linux και ίσως στο "disk managment" των εργαλείων διαχείρισης των windows. Απ' ότι έχω καταλάβει η γενική ιδέα είναι να μην έχεις διαμέρισμα για swap, παρά μόνο αν έχεις αρκετά γρήγορη κάρτα.

Το wipe data δεν καταστρέφει το διαμέρισμα, απλώς το αδειάζει, οπότε δεν χρειάζεται να το δημιουργήσεις ξανά.

Όσον αφορά τα updates δεν κατάλαβα τί εννοείς. Η διαδικασία είναι η εξής. Εγκαθιστάς τη rom μεσω odin. Μετά κατεβάζεις το αρχείο update της 9.6 και το βάζεις κάπου στην κάρτα σου, πηγαίνεις στο cwm recovery και το εγκαθιστάς, τέλος. Από εκεί και πέρα το wipe data δεν απεγκαθιστά το update.

Τέλος, για τη χρήση του διαμερίσματος από τις εφαρμογές. Εξαρτάται από τον kernel που χρησιμοποιείς. Αν έχεις τον default της rom (g3mod δηλαδή) πρέπει να βάλεις κάποια αρχεία (τα δίνει ο Κύριλλος στη σελίδα της rom) στη κάρτα σου. Παρ' όλ' αυτά νομίζω ότι το πιο εύκολο είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή kmapp και να "ενεργοποιήσεις" με αυτή το διαμέρισμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια ειλικρινά χρειάζομαι boht8eia..υπάρχει πρόβλημα με την rom αφού έσβησα το αρχικό partition?να την ξαναπεράσω?πως μπορώ να δημιουργήσω ένα partition και να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές?

 

4 μέρες έχω γράψει το πρόβλημα μου..παρακαλώ ας με βύθιση κάποιος μην κάνω και καμια άλλη βλακεία..

Αδερφέ οτί θες για το galaxy 3 θα το βρείς στον οδηγό του Astronayti. Πρώτα περνάμε τη rom (κάνουμε wipe data πρώτα όμως) και μετά κάνουμε το partition(κάνε format πρώτα τη sd και μετά κάνε το partition οπως λένε οι οδηγίες).

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

θελω να ενεργοποιησω της διαφημίσεις για λιγο και δεν μπορω.

βασικα εχω την 9.6 του κυριλλου που εχει ενσωματωμετο block.

μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ βρηκα πως το αρχειο host στο φακελο etc ευθυνεται για το block.

πηγα λοιπόν να το μετακινισω για λιγο σε αλλο φακελο για να μην βλεπει το αρχειο, να κανω αυτο που θελω και μετα να το ενεργοποιησω παλι αλλα δεν με αφηνει να το επεξεργαστώ.

μηπως ξερετε τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

αφου εχει περαστει η rom και εχει γινει wipe data σειρα εχει η καρτα.καθε φορα που κανεις partition τα δεδομενα διαγραφονται.αρα θα κανεις το παρτιτιον και θα περασεις στον φακελο 3gmod αυτα τα 4 αρχεια http://www.mediafire.com/?xwks94njc4g1xlk

 

φανταζομαι εχεις 3gmod κερνελ.

 

για να γινει partition με το κουμπι του κινητου πατωντας το συνεχεια μας παει σε ενα μενου οπου επιλεγουμε την καρτα για partition και τελος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα..

Μια ερωτηση θελω να κανω. Με ποιο προγραμμα πειραζετε τον επεξεργαστη? Απ'οσο διαβαζω με το setcpu αλλα πηγα να το βαλω και ειδα οτι ειναι paid εφαρμογη. Ετσι ηταν παντα? Μπορει καποιος να μου προτεινει μια free εφαρμογη ωστε να το πειραξω λιγο γιατι γυρισα πισω στην v9.6 OC ετσι για αλλαγη και ειπα να πειραματιστω περισσοτερο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα..

Μια ερωτηση θελω να κανω. Με ποιο προγραμμα πειραζετε τον επεξεργαστη? Απ'οσο διαβαζω με το setcpu αλλα πηγα να το βαλω και ειδα οτι ειναι paid εφαρμογη. Ετσι ηταν παντα? Μπορει καποιος να μου προτεινει μια free εφαρμογη ωστε να το πειραξω λιγο γιατι γυρισα πισω στην v9.6 OC ετσι για αλλαγη και ειπα να πειραματιστω περισσοτερο.

Ευχαριστω.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το setcpu μπορείς να το βρεις free μέσω του XDA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...