Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατι δεν δουλευουν αυτα, ενω δουλευουν στην CM στην οποια βασιζεται?

 

Δεν δουλεύουν ούτε στην cm...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω περασει στο κινητο μου την 9.5 του Κυριλλου με τη βοηθεια ενος οδηγου του astronaytis. Σκεφτομαι τωρα να περασω τη 10.1 . Το κάνω με τον ίδιο οδηγο; Αλλαζει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν ούτε στην cm...

 

Συγνωμη, τοτε μαλλον κατι ειχα διαβασει λαθος.

Τελος παντων, ειναι κατι που μπορει να διορθωθει σε επομενη εκδοση της V10 ή δεν υπαρχει περιπτωση?

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχω περασει στο κινητο μου την 9.5 του Κυριλλου με τη βοηθεια ενος οδηγου του astronaytis. Σκεφτομαι τωρα να περασω τη 10.1 . Το κάνω με τον ίδιο οδηγο; Αλλαζει κατι;

Ναι. Τον ακολουθείς κατά γράμμα (όπως την 9.5+) εκτός από το partition (είναι έτοιμο, πάρε backup της sdcard στον υπολογιστή σου, διαμόρφωσε την, πήγαινε recovery mode και επέλεξε πως θα την χωρίσεις). Πρέπει πρώτα να βάλεις την CM7 (http://cm7-i5800.googlecod...lpha8_ODIN.zip) με το odin και μετά μόλις την βάλεις θα κατεβάσεις την v10.4, θα την βάλεις στην κάρτα μνήμης, θα μπεις στο recovery mode, θα την εγκαταστήσεις από το install zip file και μετά θα πατήσεις wipe data/factory reset. Εγώ κάνω και πριν την εγκατάσταση της rom data/factory reset (όπως γράφει ο αστροναύτης). Αφού κάνεις όλα αυτά κάνε το partition όπως είπαμε πιο πάνω. Τις εφαρμογές σου ή θα τις κατεβάσεις από το playstore ή θα τις επαναφέρεις χωρίς data με το titanium. Μετά για να ενεργοποιήσεις v6 Supercharger, το Voodoo και τα υπόλοιπα της v10.4 κάνεις ότι γράφει ο Κύριλλος στα χαρακτηριστικά της v10.4 (features). Απλά για να ξέρεις η ν10.4 είναι πιο γρήγορη από την ν9.6 αλλά δε θα δουλεύει το Bluetooth και το βίντεο (η εγγραφή δουλεύει κάπως με την εφαρμογή Videocam illusion αφού κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις και η αναπαραγωγή δουλεύει αλλά με κακό ήχο). Κατά τα άλλα θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με τη ν9. Καλό φλασάρισμα! ;)

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ως φανατικός των custom ROM από την πρώτη εβδομάδα που πήρα το κινητό θα ήθελα να κάνω ορισμένες επισημάνσεις και να δω και τη δική σας εμπειρία επί του θέματος.

 

Οι πρώτες ημέρες της εγκατάστασης μιας ROM είναι ονειρικές. Το κινητό πάει τόσο γρήγορα που, όλο χαρά, μπαίνεις στο myphone.gr και λες ότι το κινητό απογειώθηκε κλπ κλπ... Ωστόσο μετά από μερικές ημέρες λειτουργίας σταδιακά αρχίζουν διάφορα κολλήματα. Μερικά παραδείγματα:

1. Από τη στιγμή που βάζεις το pin περνάει αρκετή ώρα πριν φορτωθούν όλα τα προγράμματα, πριν σταματήσει η "αναζήτηση για νέα πολυμέσα στην SD" κλπ κλπ. Τελικά καθώς περνάει ο καιρός και συνεχίζεις τη χρήση του κινητού σου με τη ROM καταλαβαίνεις ότι σταδιακά μέσα σε αυτό το "νεκρό χρόνο" το κινητό σου γίνεται όλο και λιγότερο λειτουργικό, μέχρι που, αν προσπαθήσεις να κάνεις οτιδήποτε (πχ να πάρεις τηλέφωνο) κολλάει-κάνει restart και χαλάει ο κόσμος.

2. Εκεί που όλα πάνε μια χαρά αρχίζει πάλι εκείνο το παλιό γνωστό πρόβλημα της SIM για το οποίο τόσοι φίλοι έχουν παραπονεθεί στο παρελθόν (αυτό που συνήθως λύνεται με καθάρισμα της SIM με οινόπνευμα για ένα ένα διάστημα πριν επανέλθει).

3. Το κινητό αρχίζει να κολλάει σε ανύποπτο χρόνο. Και μάλιστα εκεί που το χρειάζεσαι περισσότερο. Πραγματικά το συγκεκριμένο γεγονός έχει αρχίζει και με εκνευρίζει απίστευτα. Χωρίς κανένα λόγο το κινητό κολλάει και πρέπει να περιμένεις πέντε ώρες για να ανοίξει η φοβερών απαιτήσεων εφαρμογή των κλήσεων (!!!) για να πάρεις ένα ρημαδοτηλέφωνο. Και εκεί που βλέπεις τα νεύρα σου να σπάνε, να σου και ένα restart...

 

Τα παραπάνω προβλήματα δε συμβαίνουν ταυτόχρονα αλλά αποτελούν ένα ολόκληρο φάσμα από κολλήματα που επηρεάζουν τη λειτουργικότητα του κινητού. Γιατί κακά τα ψέμματα, ένα κινητό πρέπει να μπορεί να κάνει κλήσεις και να σου επιτρέπει να στείλεις ένα παλιομήνυμα μέσα σε εύλογο χρόνο. Αυτές είναι οι βασικές λειτουργίες του.

 

Να διευκρινίσω ότι όλα τα παραπάνω αποτελούν απλές παρατηρήσεις. Τρέφω απόλυτο σεβασμό για τον Κύριλλο και όλη τη δουλειά που έχει κάνει ως τώρα και την οποία έχω ακολουθήσει από την έκδοση 5 και μετά. Το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ την Kyorarom. Και στις δύο αντιμετώπιζα πάντα τα ίδια προβλήματα... Βεβαίως γνωρίζω ότι το κινητό μας είναι πεπερασμένων δυνατοτήτων, ΑΛΛΑ ποτέ δεν ήθελα να παίξω παιχνίδια... Ήθελα απλά να κάνω αυτά που κάνει ένα οποιοδήποτε κινητό (κλήσεις, μηνύματα) και να χρησιμοποιώ και καμιά εφαρμογή πότε πότε. Και πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνει τα πάντα να καταρρέουν μετά από ένα χρονικό διάστημα χρήσης. ΜΟΝΟ η έκδοση 10 του Κυρίλλου έκανε πραγματικά μαγικά πράγματα στο κινητό μου. Με αυτή πραγματικά μεταμορφώθηκε ως προς την ταχύτητα. Αλλά λόγω των γνωστών προβλημάτων με bluetooth και κάμερα καθώς και λόγω ενός θέματος που είχα με το handsfree και με την επιστροφή ήχου κατά την κλήση αποφάσισα να επιστρέψω σε Froyo.

 

Να διευκρινίσω ότι κατά καιρούς κάνω Fix Permissions και Clear Dalvik Cache από το Recovery Mode χωρίς καμιά ιδιαίτερη επίδραση στη λειτουργικότητα του κινητού... Επίσης να διευκρινίσω ότι έχω χρησιμοποιήσει τόσο OC όσο και non-OC εκδόσεις των ROM που προανέφερα. Τέλος (επειδή φαντάζομαι ότι αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση) δεν επιστρέφω σε official ROM λόγω του a2sd, του root (που είναι απαραίτητο για εφαρμογές όπως το Titanium Backup) και ορισμένων άλλων ατού των custom ROM...

 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ... Θα ήθελα ωστόσο τα σχόλιά σας επί του θέματος...

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, αναλυτικότατο το review. Και εγώ για να πω την αλήθεια, πήγα από froyo σε gb για τον λόγο που λες παραπάνω. Ότι αρχίζει να κολάει χωρίς λόγο. Μετά τις πανελλήνιες θα το κοιτάξω μήπως ξαναφτιάξω από την αρχή την v9. :) Θα έγραφα περισσότερα αλλά.... ΑΟΔΕ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, αναλυτικότατο το review. Και εγώ για να πω την αλήθεια, πήγα από froyo σε gb για τον λόγο που λες παραπάνω. Ότι αρχίζει να κολάει χωρίς λόγο. Μετά τις πανελλήνιες θα το κοιτάξω μήπως ξαναφτιάξω από την αρχή την v9. :) Θα έγραφα περισσότερα αλλά.... ΑΟΔΕ!

Κύριλλε κοίτα τις εξετάσεις σου και άστα για μετά τα άλλα! Καλή επιτυχία στα υπόλοιπα μαθήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jdros2000, πολυ σωστα ολα αυτα που ειπες!Κι εγω ειμαι πιστος ακολουθος του Κυριλλου απο την εκδοση 3.0 μεχρι και τωρα,και ολα αυτα τα εχω τραβηξει κι εγω και ολοι μας!!ΟΜΩΣ...ειναι και το μονο κινητο που εχω 3 χρονια τωρα και δεν το εχω βαρεθει ουτε στιγμη!!Ολες αυτες οι αλλαγες με εκαναν να γλιτωσω περιπου 600-800 ευρω σε κινητα,κατι που μηδενιζει σχεδον ολη αυτη τη ταλαιπωρια που σιγουρα εχει μια custom rom!!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι:

επειδη στο κινητο μου τελευταια (απο τοτε που εβαλα μια custom rom, αλλα και τωρα που επεστρεψα στην official 2.2) δεν την παλευει η μπαταρια καθολου -δεν κραταει ουτε 4 ωρες αν παρεις τηλεφωνο κλπ- ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να σιγουρευτω οτι φταιει οντως η μπαταρια κ οχι η rom? υπαρχει κατι που μπορω να κανω μεσω καποιας ρυθμισης για να την επαναφερω? (εχω δοκιμασει κατι calibration κλπ αλλα δεν πιανουν)

 

αν οχι, ξερετε που μπορω να βρω απο Ελλαδα καποια μπαταρια της προκοπης χωρις να δωσω ιση αξια με αυτην που εχει το κινητο αν το πουλησω μεταχειρισμενο? :P

κ τελος, αν παρω νεα μπαταρια, πως θα πρεπει να ειναι η πρωτη φορτιση για να ειναι σωστη? πρωτα να την αφησω να αδειασει ή να τη φορτισω κατευθειαν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Το εχω ψιλοπαρατησει το κινητο στο θεμα των update αλλα τωρα λεω να ξανασχοληθω μπας και γινει πιο ενδιαφερον.

Καταρχην, εχω μεινει με την v10 και θελω να παω στην v10.4 μιας και διαβαζω πολυ καλα λογια.

Γινεται να παω απευθειας απο 10 σε 10.4 ή πρεπει να κανω ολα τα update, ενα-ενα? και επισης μηπως χρειαζεται να ξαναπερασω την 10 μεσω odin εκτος απο τα wipe που θα του κανω?(μηπως καθαρισει καλυτερα σκεφτομαι)

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω μιας και τωρα σκεφτομαι να ασχοληθω και με το setcpu ωστε να διαχειριστω καλυτερα την ισχυ του CPU, μηπως πρεπει να βαλω κατι διαφορετικο ωστε να μπορω να πειραξω τις συχνοτητες?(το λεω γιατι θυμαμαι κατι για εκδοσεις OC και NON-OC. Ισχυει ακομα κατι τετοιο ή ειναι μια ιδια για ολα πλεον?)

Προς το παρον ευχαριστω.

 

ΥΣ: Κυριλλε καλη επιτυχια με τις πανελληνιες, στα εναπομειναντα μαθηματα τουλαχιστον, και σε ευχαριστουμε για ολα αυτα που εχεις κανει για τον γαλαξια μας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω τν 9.5 του κυριλλου και 8ελω να βαλω μια νεοτερη αλλα με αποτρεπει το προβλημα με τν καμερα (το ακουστικο μπλε δοντι δεν το χρισιμοποιω οποτε np)...μπορω με καποια εφαρμογη η οτιδηποτε να κανω για να το λυσω?και επισης (προς κυριλλο) υπαρχει περιπτωση να το διορ8ωσεις σε επομενη εκδοση η δεν γινετε?????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ως φανατικός των custom ROM από την πρώτη εβδομάδα που πήρα το κινητό θα ήθελα να κάνω ορισμένες επισημάνσεις και να δω και τη δική σας εμπειρία επί του θέματος.

 

Οι πρώτες ημέρες της εγκατάστασης μιας ROM είναι ονειρικές. Το κινητό πάει τόσο γρήγορα που, όλο χαρά, μπαίνεις στο myphone.gr και λες ότι το κινητό απογειώθηκε κλπ κλπ... Ωστόσο μετά από μερικές ημέρες λειτουργίας σταδιακά αρχίζουν διάφορα κολλήματα. Μερικά παραδείγματα:

1. Από τη στιγμή που βάζεις το pin περνάει αρκετή ώρα πριν φορτωθούν όλα τα προγράμματα, πριν σταματήσει η "αναζήτηση για νέα πολυμέσα στην SD" κλπ κλπ. Τελικά καθώς περνάει ο καιρός και συνεχίζεις τη χρήση του κινητού σου με τη ROM καταλαβαίνεις ότι σταδιακά μέσα σε αυτό το "νεκρό χρόνο" το κινητό σου γίνεται όλο και λιγότερο λειτουργικό, μέχρι που, αν προσπαθήσεις να κάνεις οτιδήποτε (πχ να πάρεις τηλέφωνο) κολλάει-κάνει restart και χαλάει ο κόσμος.

2. Εκεί που όλα πάνε μια χαρά αρχίζει πάλι εκείνο το παλιό γνωστό πρόβλημα της SIM για το οποίο τόσοι φίλοι έχουν παραπονεθεί στο παρελθόν (αυτό που συνήθως λύνεται με καθάρισμα της SIM με οινόπνευμα για ένα ένα διάστημα πριν επανέλθει).

3. Το κινητό αρχίζει να κολλάει σε ανύποπτο χρόνο. Και μάλιστα εκεί που το χρειάζεσαι περισσότερο. Πραγματικά το συγκεκριμένο γεγονός έχει αρχίζει και με εκνευρίζει απίστευτα. Χωρίς κανένα λόγο το κινητό κολλάει και πρέπει να περιμένεις πέντε ώρες για να ανοίξει η φοβερών απαιτήσεων εφαρμογή των κλήσεων (!!!) για να πάρεις ένα ρημαδοτηλέφωνο. Και εκεί που βλέπεις τα νεύρα σου να σπάνε, να σου και ένα restart...

 

Τα παραπάνω προβλήματα δε συμβαίνουν ταυτόχρονα αλλά αποτελούν ένα ολόκληρο φάσμα από κολλήματα που επηρεάζουν τη λειτουργικότητα του κινητού. Γιατί κακά τα ψέμματα, ένα κινητό πρέπει να μπορεί να κάνει κλήσεις και να σου επιτρέπει να στείλεις ένα παλιομήνυμα μέσα σε εύλογο χρόνο. Αυτές είναι οι βασικές λειτουργίες του.

 

Να διευκρινίσω ότι όλα τα παραπάνω αποτελούν απλές παρατηρήσεις. Τρέφω απόλυτο σεβασμό για τον Κύριλλο και όλη τη δουλειά που έχει κάνει ως τώρα και την οποία έχω ακολουθήσει από την έκδοση 5 και μετά. Το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ την Kyorarom. Και στις δύο αντιμετώπιζα πάντα τα ίδια προβλήματα... Βεβαίως γνωρίζω ότι το κινητό μας είναι πεπερασμένων δυνατοτήτων, ΑΛΛΑ ποτέ δεν ήθελα να παίξω παιχνίδια... Ήθελα απλά να κάνω αυτά που κάνει ένα οποιοδήποτε κινητό (κλήσεις, μηνύματα) και να χρησιμοποιώ και καμιά εφαρμογή πότε πότε. Και πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνει τα πάντα να καταρρέουν μετά από ένα χρονικό διάστημα χρήσης. ΜΟΝΟ η έκδοση 10 του Κυρίλλου έκανε πραγματικά μαγικά πράγματα στο κινητό μου. Με αυτή πραγματικά μεταμορφώθηκε ως προς την ταχύτητα. Αλλά λόγω των γνωστών προβλημάτων με bluetooth και κάμερα καθώς και λόγω ενός θέματος που είχα με το handsfree και με την επιστροφή ήχου κατά την κλήση αποφάσισα να επιστρέψω σε Froyo.

 

Να διευκρινίσω ότι κατά καιρούς κάνω Fix Permissions και Clear Dalvik Cache από το Recovery Mode χωρίς καμιά ιδιαίτερη επίδραση στη λειτουργικότητα του κινητού... Επίσης να διευκρινίσω ότι έχω χρησιμοποιήσει τόσο OC όσο και non-OC εκδόσεις των ROM που προανέφερα. Τέλος (επειδή φαντάζομαι ότι αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση) δεν επιστρέφω σε official ROM λόγω του a2sd, του root (που είναι απαραίτητο για εφαρμογές όπως το Titanium Backup) και ορισμένων άλλων ατού των custom ROM...

 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ... Θα ήθελα ωστόσο τα σχόλιά σας επί του θέματος...

 

Νομίζω ότι τα κολλήματα που δημιουργούνται, είναι λόγω της froyo σε συνδυασμό με τον τρόπο που διαχειρίζεται τη μνήμη και του ότι η rom είναι πειραγμένη. Το ίδιο μου έκανε κι εμένα και μάλιστα σε κάποιες στιγμές στο τσακ δεν έφαγε τον τοίχο!!! Τώρα έχω βάλει stock froyo και το έχω δώσει στον πατέρα μου και μέχρι στιγμής τα πάει super!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, καλορίζικο το νέο κινητό και καλά φλασαρίσματα :)

 

 

 

Έχεις κάνει κανονικά wipe data μετά το πέρασμα της v10.4?

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε :) Διαβάζω έκθεση τώρα, ελπίζω να πέσει θέμα που γνωρίζω και όχι κάτι παρατραβηγμένο.

 

 

 

Περίεργο που σέρνεται το κινητό. Χμμ δες με το titanium αν είναι όλες οι εφαρμογές στην εσωτερική (+ στο παρτιτιον) και όχι στην κάρτα μνήμης. Αλλά΄θα σου πρότεινα να κάνεις backup μηνύματα, μητρώο κλήσεων και εφαρμογες και να κάνεις wipe data μιας και από v10.1 σε v10.4 έχει αλλάξει η έκδοση της CM7 (από v7.1 σε v7.2) και ίσως γιαυτό. Κατατάλλα πετάει κανονικά η v10.4.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εχω Samsung i 5800 εχωπερασει την 10.4 βεβαια το προβλημα του video, cam scanner,qr code παραμενει και επισης μου παρουσιασε κατι αλλο που δεν εκανε σε αλλη εκδοση πολλες φορες βγαινει εκτος δικτυου χωρις να επανερχεται και πρεπει να κανω reboot....γνωριζουμε κατι γιαυτο? και αν θα λυθει το προβλημα με τα παραπανω....ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω τν 9.5 του κυριλλου και 8ελω να βαλω μια νεοτερη αλλα με αποτρεπει το προβλημα με τν καμερα (το ακουστικο μπλε δοντι δεν το χρισιμοποιω οποτε np)...μπορω με καποια εφαρμογη η οτιδηποτε να κανω για να το λυσω?και επισης (προς κυριλλο) υπαρχει περιπτωση να το διορ8ωσεις σε επομενη εκδοση η δεν γινετε?????

 

Δυστυχώς αν πας στην ν10 θα πρέπει να μάθεις να ζεις (προς το παρών) χωρίς bluetooth και κάμερα (δουλεύει κάπως με την εφαρμογή Videocam illusion, settings->audio quality->11khz ). Το πρόβλημα έχει να κάνει με τη CM7 πάνω στην οποία βασίζεται η rom του Κύριλλου. Οπότε δε νομίζω να είναι θέμα του Κύριλλου. Θα δεις διαφορά πάντως στην ταχύτητα και δεν θα έχεις τα κολλήματα που τρώει το κινητό στη froyo (v9) όπως εύστοχα παρατηρεί πιο πάνω ο jdros2000. Εγώ προσωπικά κάθισα δύο μήνες στη 9.5. Έτρωγε κολλήματα το κινητό μετά από λίγο καιρό αλλά θεώρησα ότι κάτι δεν είχα κάνει σωστά λόγω της απειρίας μου πάνω στις custom rom. Τελικά δεν ήταν μόνο η απειρία μου. Όταν πήγα στη v10 και είδα το κινητό να πηγαίνει σφαίρα (σε σχέση με την ν9 πάντα) τότε είπα ότι δεν θα ξαναγυρίσω v9 παρόλο που δεν είχα bluetooth και κάμερα. Όταν πήρα καινούργια συσκευή είπα να ξαναγύρισα στην ν9 (ήμουν στην ν9.5 πριν και είπα να δω και την ν9.6) για να έχω εφεδρική συσκευή με bluetooth και κάμερα και ελάχιστες εφαρμογές. Αλλά πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να γυρίσω στην 10 για να δοκιμάσω την 10.4 γιατί άρχισε πάλι να ''βαραίνει'' πάλι. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει η όλη διαδικασία, να δοκιμάζω καινούργιες rom. Κολλάς!!! Τα βάζεις λοιπόν σε μια ζυγαριά. Εγώ μπορώ να ζήσω χωρίς κάμερα και bluetooth γιατί χρησιμοποιώ πλέον τη συσκευή ως εφεδρική.

Παρεμπιπτόντως τα θέματα ΑΟΔΕ ήταν εύκολα. Καλή συνέχεια!

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μπαινω στο ζουμι :P Το τελευταιο διημερο μου εχει βγαλει την πιστη το κινητο(εχω την v10.4).Ενω πεταγε στην κυριολεξια για 3 -4 ημερες μετα μου αρχισε κατι κολπα στην φαση απιστευτο Lag,Μου πετουσε διαφορα errors στο ασχετο και αμα χρειαζοταν καποιο reboot για να ξεκολλησει οταν ανοιγε περα απο το οτι δεν υπηρχε κανενα widget σε καμια οθονη λειπουν και ορισμενες εφαρμογες.. :S Επειδη το κινητο το χρησιμοποιω παρα πολυ στην δουλεια μου σκεφτομαι να περασω την 2.2 stock και ας αρκεστω στις πολυ πολυ λιγες εφαρμογες που θα μπορω να εχω μεσα εξαιτιας της ελειψης χωρου.

Ποια ειναι η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω?να περασω πρωτα την 2.1 και απο εκει μεσω Kies την 2.2?

Καποιο link για την stock 2.1?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μπαινω στο ζουμι :P Το τελευταιο διημερο μου εχει βγαλει την πιστη το κινητο(εχω την v10.4).Ενω πεταγε στην κυριολεξια για 3 -4 ημερες μετα μου αρχισε κατι κολπα στην φαση απιστευτο Lag,Μου πετουσε διαφορα errors στο ασχετο και αμα χρειαζοταν καποιο reboot για να ξεκολλησει οταν ανοιγε περα απο το οτι δεν υπηρχε κανενα widget σε καμια οθονη λειπουν και ορισμενες εφαρμογες.. :S Επειδη το κινητο το χρησιμοποιω παρα πολυ στην δουλεια μου σκεφτομαι να περασω την 2.2 stock και ας αρκεστω στις πολυ πολυ λιγες εφαρμογες που θα μπορω να εχω μεσα εξαιτιας της ελειψης χωρου.

Ποια ειναι η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω?να περασω πρωτα την 2.1 και απο εκει μεσω Kies την 2.2?

Καποιο link για την stock 2.1?

Ευχαριστω πολυ!

 

Δε χρειάζεται να βάλεις πρώτα τη 2.1. Μπορείς να βάλεις κατευθείαν τη 2.2. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ολα τα link ειναι για το megaupload..Καπου αλλου υπαρχουν?

edit:τα βρηκα εδω για οποιον ενδιαφερθει μελλοντικα(που του ευχομαι οχι :P)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1497261

 

Παιδες περασα εν τελει την 2.2 αλλα δεν μου αναγνωριζει καθολου την καρτα μνημης.Την εκανα format και σε ntfs και σε fat32 αλλα τίποτα..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα εν τελει την 2.2 αλλα δεν μου αναγνωριζει καθολου την καρτα μνημης.Την εκανα format και σε ntfs και σε fat32 αλλα τιποτα..

 

NTFS δεν κάνει σίγουρα. Ίσως θέλει FAT. Κάνε φορμάτ μέσω του κινητού. Αν δε μπορείς δοκίμασε να κάνεις format σε FAT στο PC.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω κανει λιγο μπαχαλο με τα partitions και με τα unallocated Κτλ και ψαχνω ακρη..ε ρε βραδιατικα!!

 

Κάνε format με τα Windows. Δεξί κλικ στην sd>Διαμόρφωση>FAT32. Θα σου διαγράψει τα partitions και θα στο κάνει σαν καινούριο. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. :/

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως βρηκα την λυση ψιλο στην τυχη και μετα απο παρα πολλες δοκιμες ;)

Οχι δυστυχως δεν εστρωνε ετσι..Ηταν το πρωτο που δοκιμασα.!Σε ευχαριστω πολυ παντως που ασχοληθηκες :)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως βρηκα την λυση ψιλο στην τυχη και μετα απο παρα πολλες δοκιμες ;)

Οχι δυστυχως δεν εστρωνε ετσι..Ηταν το πρωτο που δοκιμασα.!Σε ευχαριστω πολυ παντως που ασχοληθηκες :)

 

Τίποτα!

Μιας και έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την stock, όπως φαντάζομαι και πολλοί εδώ μέσα, μετά από μερικές ημέρες πες μας τις εντυπώσεις σου... Τα κολλήματα για τα οποία έγινε λόγος παραπάνω μετά από μερικές ημέρες χρήσης παρουσιάζονται στη stock;

 

EDIT:

 

Δεδομένου ότι αυτο που οι περισσότεροι χρειάζονται από μια custom rom είναι το προηγμένο a2sd και το root, πόσο ουτοπικό ειναι να δημιουργηθεί μια ROM που θα είναι απλά pre-rooted και θα υποστηρίζει πχ το a2sd που έχουν οι ROM του Κυρίλλου; Μήπως τα προβλήματα θα ήταν λιγότερα τότε;;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!

Μιας και έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την stock, όπως φαντάζομαι και πολλοί εδώ μέσα, μετά από μερικές ημέρες πες μας τις εντυπώσεις σου... Τα κολλήματα για τα οποία έγινε λόγος παραπάνω μετά από μερικές ημέρες χρήσης παρουσιάζονται στη stock;

 

EDIT:

 

Δεδομένου ότι αυτο που οι περισσότεροι χρειάζονται από μια custom rom είναι το προηγμένο a2sd και το root, πόσο ουτοπικό ειναι να δημιουργηθεί μια ROM που θα είναι απλά pre-rooted και θα υποστηρίζει πχ το a2sd που έχουν οι ROM του Κυρίλλου; Μήπως τα προβλήματα θα ήταν λιγότερα τότε;;

ειχα εγω καννενα 6μηνο,κατεβασμενη απο Samfirmware ,η οποια ηταν rooted.

To μονο που ειχε ηταν η εκδοση με τον ελλατωματικο explorer,ειχα κατεβασει λοιπον τον opera και καποιες φορες εκανε forced close.

Bεβαια μετα απο ενα εξαμηνο σερνοτανε και αυτη.

Η μνημη του ηταν σχεδον πληρης,παντα επρεπε να βγαλω καποια εφαρμογη για να περασω μια αλλη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ο Κυριλλος εβγαλε το changelog για την 10.5... Αντε να δουμε ποσο καλυτερη μπορει να γινει μια ηδη πολυ καλη rom...

(χθες εγκατεστησα τον holo launcher απο market και σημερα τον βλεπω ενσωματωμενο στην 10.5... τυχαιο????)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...