Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση για κυριλο! δεν γινετε να κρατησεις backup απο CWM Και να το σηκωσεις για να το περασουμε εμεις και να μην χρειαζετε flash ? απλα αναρωτιεμαι...

 

Γίνεται αλλά είναι λίγο complicated.

 

να κανω μια ερωτηση? να κανω flash η να περιμενω το update.zip?

 

Φλασαρε.

 

 

 

Νέα: Καταπληκτικά νέα αλλά δεν μπορώ να σας πω τι ακριβώς είναι :) Πάντως η v6 αναμένεται ΓΑΜΑΤΗ :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Μια βοήθεια για έναν αρχάριο

1)για να ακολουθήσω τα βήματα του πρώτου πόστ θα πρέπει να έχει προηγηθεί root ;

2)Επίσης αν κατάλαβα καλα η τελευταία έκδοση του Odin περιέχει την πιο πρόσφατη rom έτσι δεν είναι;

Υγ : συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παρουσιαστηκαν καποια θεματα με την official vodafone 2.1update1 σχετικα με το root αυριο θα ειναι ετοιμη προς διαθεση χωρις αυτο το προβλημα και αν ολα πανε καλα αποψε αυριο θα ειναι ετοιμη και της cosmote 2.1-update1.Συγνωμη για την ταλαιπωρια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια βοήθεια για έναν αρχάριο

1)για να ακολουθήσω τα βήματα του πρώτου πόστ θα πρέπει να έχει προηγηθεί root ;

2)Επίσης αν κατάλαβα καλα η τελευταία έκδοση του Odin περιέχει την πιο πρόσφατη rom έτσι δεν είναι;

Υγ : συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε ...

 

καποιος να απαντησει? sorry για το double post:(

Link to comment
Share on other sites

kyrillos να περιμενουμε καποια στιγμη απο εσενα gingerbread στο κινητο??πες μας ναι και τα μυαλα στο μιξερ μετα!!!!

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια βοήθεια για έναν αρχάριο

1)για να ακολουθήσω τα βήματα του πρώτου πόστ θα πρέπει να έχει προηγηθεί root ;

2)Επίσης αν κατάλαβα καλα η τελευταία έκδοση του Odin περιέχει την πιο πρόσφατη rom έτσι δεν είναι;

Υγ : συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε ...

 

 

1. οχι.απλα ακολουθα τις οδηγιες οπως ειναι..

2. αλλο το odin φιλε μου και αλλο οι rom που φορτωνουμε για να περασουμε στο κινητο !:rolleyes:

 

 

Επειδη παρουσιαστηκαν καποια θεματα με την official vodafone 2.1update1 σχετικα με το root αυριο θα ειναι ετοιμη προς διαθεση χωρις αυτο το προβλημα και αν ολα πανε καλα αποψε αυριο θα ειναι ετοιμη και της cosmote 2.1-update1.Συγνωμη για την ταλαιπωρια

 

φιλε astronauti δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια διαφορα απο vodafore σε cosmote h αντιστροφα.....εμενα ειχε cosmote και τωρα εβαλα vodafone ... καμια διαφορα......τι σημαινει αυτο ? :rolleyes:

 

φιλικα παντα !! ;)

Link to comment
Share on other sites

kyrillos να περιμενουμε καποια στιγμη απο εσενα gingerbread στο κινητο??πες μας ναι και τα μυαλα στο μιξερ μετα!!!!

 

Gingerbread 2.3.4 (Cyanogen Mod 7) μπορεί αλλά όχι αποκλειστικά από εμένα. Δεν έχω τέτοιες γνώσεις αλλά αυτός που φτιάχνει το κερνελ, κατάφερε να bootarei το galaxy3 σε CM7 αλλά δουλεύουν ελάχιστα features (πράγμα λογικό). Το καλοκαιράκι μπορεί να έχουμε CM7 (Gingerbread) stable :P

 

@bagg21, Η διαφορά υπάρχει σρις ρυθμίσεις δυκτίου (vodafone-cosmote) αλλά και στα official updates. Μπορεί πχ να πάρει η vodafone πρώτα το update.. :P

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

1. οχι.απλα ακολουθα τις οδηγιες οπως ειναι..

2. αλλο το odin φιλε μου και αλλο οι rom που φορτωνουμε για να περασουμε στο κινητο !:rolleyes:

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου , απλα επειδη διαβαζω για συνεχως βελτιουμενες εκδοσεις και εχω μπερδευτει , ακουθωντας το post#1 ολοκληρωνω τη διαδικασια η ακολουθουν κι αλλα βηματα;

Οπως και να εχει παντως αυριο πρωι θα το δοκιμασω!!!

Edit: Τωρα μολις διαβασα για την 5.3 και την 5.5 , τελος παντων πστευω πως δε θα αντιμετωπισω δυκολιες αλλα ακομα αν τα βρω σκουρα ολο και καποιος απο εδω θα βοηθησει!!!

Edited by omilitis1987
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η 5.3 σέρνεται χωρίς να έχω πειράξει τίποτα

Edit: Εβαλα ενα ram booster και παει παλι σφεντόνα. Μάλλον κάποια εφαρμογη τρωει μνήμη.

 

Ποιο εβαλες;;

 

Μετα απο καμμια 30αρια flashαρισματα πλεον ολα γινονται με κλειστα ματια!!!Παρ'ολα αυτα ομως εχω καποιες αποριες οι οποιες πρεπει να μου λυθουν για να συνεχισω:

1) Λεει στις οδηγιες:"Recommended firmware before flash: I5800XXJPF/JPM/JPN"!Εγω που "φοραω" την 5.3 εχω JPM;

2)Τη διαδικασια με το titanium backup για την 5.5 δεν τη πολυκαταλαβα και

3)Οταν κανουμε restore μετα απο ενα καινουργιο flashαρισμα,επαναφερουμε και τα system data ή μονο τις εφαρμογες μας;

Μπορει οι αποριες μου να ειναι χαζες αλλα τις εχω απο οταν πρωτοφορεσα τη 3.3!!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καμμια 30αρια flashαρισματα πλεον ολα γινονται με κλειστα ματια!!!Παρ'ολα αυτα ομως εχω καποιες αποριες οι οποιες πρεπει να μου λυθουν για να συνεχισω:

1) Λεει στις οδηγιες:"Recommended firmware before flash: I5800XXJPF/JPM/JPN"!Εγω που "φοραω" την 5.3 εχω JPM;

2)Τη διαδικασια με το titanium backup για την 5.5 δεν τη πολυκαταλαβα και

3)Οταν κανουμε restore μετα απο ενα καινουργιο flashαρισμα,επαναφερουμε και τα system data ή μονο τις εφαρμογες μας;

Μπορει οι αποριες μου να ειναι χαζες αλλα τις εχω απο οταν πρωτοφορεσα τη 3.3!!

 

 

1. ναι

2,3. Όκα κάντα restore :P

Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2,3. Όκα κάντα restore :P

 

Πολυ πρωινος εισαι!!!!!!! Οταν λες οκα εννοεις ολα ετσι;;Και κατι αλλο: "and place

the contents of the folder "sdcard" in your sdcard"Αν βαλω τα περιεχομενα του φακελου στη καρτα μου ζηταει να αντικαταστησει τα παλια!!Δεν το θελουμε αυτο,ετσι;Οποτε θα κανουμε copy/paste ολο το φακελο;;

Link to comment
Share on other sites

titanium backup's preferences and select the default install location => internal

 

στις ρυθμισεις του τιτανιουμ,που βρισκω το default install location => internal?

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου..

Ετοιμάζομαι να φλασάρω την v5.5 αφού οι αλλαγές από την 4,1 που είμαι είναι μεγάλες!! :w00t:

Γιατί όμως πλέον δεν υπάρχει ο κέρνελ που να επιτρέπει το OC? δεν είναι τόσο σταθερός? στην 4,1 δεν είχα κανένα πρόβλημα σταθερά oc από 866 έως 1000

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου..

Ετοιμάζομαι να φλασάρω την v5.5 αφού οι αλλαγές από την 4,1 που είμαι είναι μεγάλες!! :w00t:

Γιατί όμως πλέον δεν υπάρχει ο κέρνελ που να επιτρέπει το OC? δεν είναι τόσο σταθερός? στην 4,1 δεν είχα κανένα πρόβλημα σταθερά oc από 866 έως 1000

 

Υπομονή και όλα θα γίνουν. Υπομονή:-)

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα την καινούργια rom του kyrillos και θέλω να ρωτήσω το εξής :πώς μπαίνω σε recovery mode αφού έχω περάσει την νέα rom και αν θα χρείαστω άλλα αρχεία πέρα από αυτά
Link to comment
Share on other sites

Πλεον και στο δικο μου κινητο τρεχει η froyo. Πολλα ευχαριστω στον Κυριλλο.

 

Μολις ανακαλυψα οτι το κινητο μετα το update δεν εχει 3G συνδεση, μηπως καποιος μπορει να βοηθησει? Το δικτυο μου ειναι cosmote καρτοσυμβολαιο. Να προσθεσω οτι εκανα factory reset κι επσης το data network mode ειναι activated. Τι συμβαινει ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα οτι το κινητο μετα το update δεν εχει 3G συνδεση, μηπως καποιος μπορει να βοηθησει? Το δικτυο μου ειναι cosmote καρτοσυμβολαιο

τσεκαρε στη σελίδα 12 τιs ρυθμίσεις

Και πήγαινε ρυθμίσεις ασύρματη επικοινωνία δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και τικαρισε χρήση πακέτων δεδομένων

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις πήγα από την 2.2 στην 5.5 του Κυριλλου...

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ειναι πολύ λίγο στο παιδί αυτό!

Μια χαζή ερώτηση: οταν ξεκινάει, μου ζητάει να επιλέξω από ADW.Launcher, LauncherPro, TwLauncher.

Τι συνιστάτε να επιλέξω με την εμπειρία σας?

Ευχαριστώ

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε στη σελίδα 12 τιs ρυθμίσεις

Και πήγαινε ρυθμίσεις ασύρματη επικοινωνία δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και τικαρισε χρήση πακέτων δεδομένων

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Ναι φιλε μου μολις τωρα το διορθωσα.Πηρα απτην αρχη το thread και το ανακαλυψα.Σε ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια !!! Ελπιζω να μην υπαρξουν αλλα μπερδεματα! Τωρα θα δοκιμασω το tethering που ειναι και ο βασικος λογος που περασα την froyo

Link to comment
Share on other sites

Μολις πήγα από την 2.2 στην 5.5 του Κυριλλου...

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ειναι πολύ λίγο στο παιδί αυτό!

Μια χαζή ερώτηση: οταν ξεκινάει, μου ζητάει να επιλέξω από ADW.Launcher, LauncherPro, TwLauncher.

Τι συνιστάτε να επιλέξω με την εμπειρία σας?

Ευχαριστώ

 

Ευχαριστώ φίλε :P

Λοιπόν, εγώ εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ τον LauncherPro, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης αν τελικά επιλέξεις αυτόν πάτα το αριστερό κουμπί όταν είσαι στις αρχικές οθόνες, => preferences => advanced => και κάτι λέει για 3d. Τίκαρε το. Επίσης ψάξε όλες τις ρυθμίσεις για να τον τροποποιήσεις στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πήγα από την 2.2 στην 5.5 του Κυριλλου...

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ειναι πολύ λίγο στο παιδί αυτό!

Μια χαζή ερώτηση: οταν ξεκινάει, μου ζητάει να επιλέξω από ADW.Launcher, LauncherPro, TwLauncher.

Τι συνιστάτε να επιλέξω με την εμπειρία σας?

Ευχαριστώ

 

Και εγώ θα προτείνω Launcher Pro. Χρησιμοποιούσα τον ADW, αλλά κατά τύχη άλλαξα στο LauncherPro, και από τότε κόλλησα.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο τα σπαει μετα το update. Επισης το tethering λειτουργει αψογα.Ξερουμε εαν υπαρχουν επιπλεον χρεωσεις στο mobile internet οταν γινεται tethering ( οπως ας πουμε συμβαινει με το wi fi hotspot του iphone) ?

Και κατι ακομα, υπαρχει δυνατοτητα να βλεπουμε battery percentage χωρις καποιο widget?

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο τα σπαει μετα το update. Επισης το tethering λειτουργει αψογα.Ξερουμε εαν υπαρχουν επιπλεον χρεωσεις στο mobile internet οταν γινεται tethering ( οπως ας πουμε συμβαινει με το wi fi hotspot του iphone) ?

Και κατι ακομα, υπαρχει δυνατοτητα να βλεπουμε battery percentage χωρις καποιο widget?

 

Δεν είναι iOS είναι Android, οπότε όχι δεν έχει επιπλέον χρέωση, αλλά ,όπως είναι λογικό, όταν κάνεις tendering σε πολλά κινητά τα mb κατεβαίνουν πιο γρήγορα. Καλό είναι το Mywhatsup (αν έχεις whatsup) για να βλέπεις το υπόλοιπο σε mb αν έχεις καρτοκινητή. Αν έχεις wind η voda, υπάρχει και για αυτές ένα παρόμοιο. Επίσης λογικά έβαλες την I5800XXJPF. Ο Saliez μόλις ενημέρωσε το πρώτο ποστ με την τελευταία έκδοση, οπότε αν θες πέρνα την. Είναι λίγο καλύτερη. Battery percentage χωρίς widget έχει η ρομ μου αν θες να βάλεις αφού βαρεθείς την v2.2 της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι iOS είναι Android, οπότε όχι δεν έχει επιπλέον χρέωση, αλλά ,όπως είναι λογικό, όταν κάνεις tendering σε πολλά κινητά τα mb κατεβαίνουν πιο γρήγορα. Καλό είναι το Mywhatsup (αν έχεις whatsup) για να βλέπεις το υπόλοιπο σε mb αν έχεις καρτοκινητή. Αν έχεις wind η voda, υπάρχει και για αυτές ένα παρόμοιο. Επίσης λογικά έβαλες την I5800XXJPF. Ο Saliez μόλις ενημέρωσε το πρώτο ποστ με την τελευταία έκδοση, οπότε αν θες πέρνα την. Είναι λίγο καλύτερη. Battery percentage χωρίς widget έχει η ρομ μου αν θες να βάλεις αφού βαρεθείς την v2.2 της samsung.

 

Thanks. Οπως ειπες εβαλα την προηγουμενη εκδοση αλλα μου φαινεται βαρυ να επαναλαβω ολη τη διαδικασια για να αναβαθμισω ξανα. Εξαλλου το κινητο το χρησιμοποιω μονo για κλησεις , web browsing οταν ειμαι εκτος σπιτιου και πλεον tethering , οποτε αν δεν προκυψουν ιδιαιτερα bugs δεν αλλαζω!:-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...