Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα κι απο εμενα!Εχω κι εγω την τελευταια εκδοση του Κυριλλου (5.0 final) και πανω που ελεγα οτι εχω καταλαβει πανω κατω τι και πως γινεται, διαβαζω κατι για fugumond 2.4 alpha 5 και παθαινω καταθλιψη!!!!Τι ειναι αυτο;;Που χρησιμευει;;Χρειαζεται να το βαλω κι εγω;;(Το ιδιο ή αλλη εκδοση;;)Ας μου εξηγησει καποιος σε απλα ελληνικα (για ασχετους!!!) σας παρακαλω!!!

 

Αν δεν κάνω λάθος και από ότι έχω καταλάβει το fugumod είναι kernel που προσθέτει το overclock και κάτι άλλα. Αλλά το κύριο χαρακτηριστικό είναι το OC που προσθέτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια μια χαζη ερώτηση

Οταν κανουμε απανεργοποίηση μετα απο παρατεταμενο πατημα του onoff και μετα επανεκινηση εινια το ιδιο πραγμα με το

soft reset και το reboot?

Ρωταω γιατι το εκανα εκαθαριση δεδομενων απο μια εφαρμογη και ζητησε reboot

 

και κατι ακομα, υπαρχει ελληνικο Sidebar για τις επαφες??

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος και από ότι έχω καταλάβει το fugumod είναι kernel που προσθέτει το overclock και κάτι άλλα. Αλλά το κύριο χαρακτηριστικό είναι το OC που προσθέτει.

 

Kernel;;;;;;;; Overclock;;;;;;;;;;;;OC;;;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε καλημέρα.

 

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής, αν δεν ισχύει ήδη. Υπάρχει δυνατότητα να βγάλεις μια ROM που να μην χρειάζεται να κάνεις Wipe Data και Clear Cache στο κινητό σου? Μια ROM δηλαδή που απλά να φλασάρεις μέσω Odin και να μην χρειάζεται να ξαναπερνάς εφαρμογές με Titanium, να ξαναπερνάς τις επαφές σου, κ.ο.κ.! Αν θα μπορούσες να το κάνεις αυτό θα μας γλύτωνες από την εκνευριστική αυτή ενασχόληση με τα φλάσαρε, σβήσε, γράψε, κ.ο.κ.

 

Σ'ευχαριστώ.

 

απο την v3.3 νομιζω μεχρι και την v5.0 beta ετσι γινοταν. εκανες μεσω odin το φλασαρισμα χωρις να χανεις τιποτα. στην 5.0 beta2 - final οι οδηγιες του κυριλλου ελεγαν για wipe. οποτε αφου το λεει ο κυριλλος... δεν ξερω ομως στη final αν δε θες να κανεις partition την καρτα αν χρειαζεται το wipe....αλλα μαλλον χρειαζεται...

 

Καλημερα κι απο εμενα!Εχω κι εγω την τελευταια εκδοση του Κυριλλου (5.0 final) και πανω που ελεγα οτι εχω καταλαβει πανω κατω τι και πως γινεται, διαβαζω κατι για fugumond 2.4 alpha 5 και παθαινω καταθλιψη!!!!Τι ειναι αυτο;;Που χρησιμευει;;Χρειαζεται να το βαλω κι εγω;;(Το ιδιο ή αλλη εκδοση;;)Ας μου εξηγησει καποιος σε απλα ελληνικα (για ασχετους!!!) σας παρακαλω!!!

 

το kernel ειναι αυτο που στηριζεται το λειτουργικο συστημα (αν δεν κανω λαθος). αυτα ειναι που κανει το kernel

δες εδω

αν εχεις τη v5.0 final OC τοτε εχεις τον 2.4 alpha5 kernel γιατι μονο σε αυτον μπορεις να κανεις overclock. αν εχεις τη non OC εκδοση τοτε εχεις το 2.2

το καινουριο kernel 2.4 beta 2 δεν εχει overclock αλλα εχει το voodoo 8 για τον ηχο καθως και η μπαταρια πεφτει 1% καθε φορα αντι για στρογγυλους αριθμους...

προσωπικα προτιμω να εχω τον επεξεργαστη στα 1300 συνεχεια...

 

edit: ο επεξεργαστης του κινητου εχει ταχυτητα 667 MHz. με το overclock (OC) τον κανεις να τρεχει μεχρι 1300 MHz αρα να ειναι πολυ πιο γρηγορη η επεξεργασια αρα και το κινητο να εχει ταχυτερους χρονους αποκρισης και λειτουργιας.

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα... Η samsung σου δινει τον επεξεργαστη στα 667Mhz για πολλους και διαφορους λογους! Σταθεροτητα, Μικροτερη καταναλωση , Μικροτερη θερμοκρασια , επεκταση ζωης του επεξεργαστη.

Με το Overclock απο την αλλη εχεις Καλυτερη αποκριση σε ολες της εφαρμογες που χρησιμοποιεις, κυριως οταν πανε να ανοιξουν (εκει φαινετε η τεραστια διαφορα)

 

1) Εαν εισαι ικανοποιημενος με ενα VW POLO γιατι καιει λιγο και εχει φθηνα ανταλακτικα (Παραδειγμα ειναι μην κραξετε :P ),

2)δεν εχεις οδηγησει ποτε μια Porche για να καταλαβεις την διαφορα και

3)δεν εισαι απαιτητικος γιατι χρησιμοποιεις το κινητο μονο για SMS/τηλεφωνο και λιγο net...

 

τοτε δεν χρειαζεσαι την OC (oc =overclock = δινω παραπανω ρευμα στον επεξεργαστη και αυτος δουλευει πιο γρηγορα, Το ιδιο ισχυει και για αλλες συσκευες οπως οι μνημες RAM του υπολογιστη κλπ...)

 

Εαν παλι εισαι απαιτητικος και θελεις να πηγαινεις "Γρηγορα" me 10 widgets και 8 κιλα πατατες τοτε δεν εχεις να χασεις και τπτ.... Ενα FLASH υποθεση ειναι για να μην το κουραζουμε και πολυ ;)

 

Καλο ειναι να δοκιμασετε και τα 2 οπως και να εχει!

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα... Η samsung σου δινει τον επεξεργαστη στα 667Mhz για πολλους και διαφορους λογους! Σταθεροτητα, Μικροτερη καταναλωση , Μικροτερη θερμοκρασια , επεκταση ζωης του επεξεργαστη.

Με το Overclock απο την αλλη εχεις Καλυτερη αποκριση σε ολες της εφαρμογες που χρησιμοποιεις, κυριως οταν πανε να ανοιξουν (εκει φαινετε η τεραστια διαφορα)

 

1) Εαν εισαι ικανοποιημενος με ενα VW POLO γιατι καιει λιγο και εχει φθηνα ανταλακτικα (Παραδειγμα ειναι μην κραξετε :P ),

2)δεν εχεις οδηγησει ποτε μια Porche για να καταλαβεις την διαφορα και

3)δεν εισαι απαιτητικος γιατι χρησιμοποιεις το κινητο μονο για SMS/τηλεφωνο και λιγο net...

 

τοτε δεν χρειαζεσαι την OC (oc =overclock = δινω παραπανω ρευμα στον επεξεργαστη και αυτος δουλευει πιο γρηγορα, Το ιδιο ισχυει και για αλλες συσκευες οπως οι μνημες RAM του υπολογιστη κλπ...)

 

Εαν παλι εισαι απαιτητικος και θελεις να πηγαινεις "Γρηγορα" me 10 widgets και 8 κιλα πατατες τοτε δεν εχεις να χασεις και τπτ.... Ενα FLASH υποθεση ειναι για να μην το κουραζουμε και πολυ ;)

 

Καλο ειναι να δοκιμασετε και τα 2 οπως και να εχει!

 

θα μου πεις πως εχεις στο quadrant 630? γιατι εγω δεν το φτανω με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τι αποτελεσματα εχεις στο Quadrant ? Δοκιμασε απο "Διαχειρηση εργασιων" να πας στο "Διαχειρηση μνημης" και στο επιπ. 2 να κανεις εκαθ. μνημης μετα home button apps-quadrant full Benchmark.

Καλο ειναι να checkareis και απο "adb shell mount" τι partitions εχεις (rfs/ext4/ext2 κλπ) αλλα και με το "SD TOOLS" Να δεις σε τι ταχυτητες δουλευει η SD σου... το quadrant ειναι bench για ολο το Hardware του κινητου και οχι μονο για τον επεξεργαστη και ρολο παιζουν το ποσο "φορτομενο" εχεις το κινητο αλλα και εαν εχεις κανει σωστα ολη την διαδικασια με τα partition / a2sd / swap και φυσικα το τη ταχυτητα εχει η SD σου...

 

Μολις τωρα μετα απο εκαθαριση μνημης και quadrant πηρα αποτελεσμα 393 Με την v5 final NON OC + 2.4 beta2 (την standard) fugumod ! Τελος να αναφερω οτι χρησιμοποιω 8gb sd class2 με 500mb swap (Αχρηστο αλλα τοσο μου το εκανε το MAD_team app οταν ειχα περασει την 5 beta0) 1gb ext4 για a2sd και σχετικα μετρια-αρκετα φορτομενο το κινητο...

Edited by hack3rakos
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, εχω μεινει λιγο πισω στο θεμα αναβαθμισης της συσκευης μας. φοραω την kyrillos rom v4.0 RC2 unlimited και μου τραβαει τρελλα κολληματα και μεγαλες θερμοκρασιες.... τι νεο εχουμε για να φλασαρουμε?
Link to comment
Share on other sites

@spirosteam Περιμενε μεχρι το βραδυ θα εχει βγει η 5.1 με τον latest fugumod kernel Και fixed Πολλα bugs! Δεν ειναι Overclocked αλλα αξιζει με τα 1000!
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by kyrillos13

 

Kyrillos v5.1 changelog

 

Completely reworked/remade the whole rom.

Fugumod 2.4 beta2 standard kernel.

Keyboard bug fixed

Voodoo Sound v8

1% battery mod

v5.1 is non oc by default so if you want overclock flash fugumod v2.4 alpha5 (no 1% battery mod and NOT RECOMMENDED)

 

Και να προσθεσω εγω το Changelog απο Fugumod 2.4 beta2

 

2.4 beta2 (05/18/2011) :

- Fix Conservative governor

- Fix undervolt not working on 800Mhz edition

 

2.4 beta1 (05/18/2011) :

- SIO scheduler

- Removed NILFS2

- Autogroup scheduler

- VS v8

- Support pimpmycpu app

- sysfs files to tweaks voltages and frequencies

- fix clicks/cuts sounds during calls

 

Τα fixed Bugs που ανεφερα σε παραπανω Post:

 

fix clicks/cuts sounds during calls

Keyboard bug fixed

 

Μαζι με το 1% battery + Voodoo + Σταθεροτητα .... θα επαναλαβω .... αξιζει με τα 100000

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

διαβασα καπου οτι η 5 δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο ή κανω λαθος? η 5.1 θα εχει?

 

Ναι η v5.1 θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να βαλουμε την xxjpm πρωτα και μετα την δικη σου κυριλλε ή κατευθειαν as one package?

 

Βασικα εχω κολλησει καπου. Για να δουλεψει το cwm recovery πρεπει τα παρτιτιονς να ειναι σιγκεκριμενα. Και δεν εχω βρει ακομα τον τροπο...

 

Sent from a parallel Universe

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω κολλησει καπου. Για να δουλεψει το cwm recovery πρεπει τα παρτιτιονς να ειναι σιγκεκριμενα. Και δεν εχω βρει ακομα τον τροπο...

 

Sent from a parallel Universe

 

Δηλαδή τί θες να πεις; Για εξήγησε λίγο μήπως και καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βάλε την v5.1 (μόλις βγει) αλλά αφού λες, μόλις το αγόρασες, ψάξτο λίγο και σε καμιά βδομάδα αρχίζεις τα flasarismata :P

 

 

σε ευχαριστω Κυριλλε....εβαλα την 2.2 froyo χαρη στις οδηγιες σου...μεγαληηηη διαφορα το κινητακι...πολυ ποιο γρηγορο !

μια ερωτηση το πληκτρολογιο της με αφηνει να στειλω μεχρι 70 χαρακτηρες για ενα μηνυμα .......γιατι ?

 

 

 

Καλώς ήρθες bagg21.

 

Αν σου λέει κάτι αυτό που θα σου γράψω, εγώ όταν φόραγα την μαμά 2.1 η μπαταρία μου τελείωνε πιο γρήγορα απ'ότι με την v3.3 Extreme Edition του Κύριλλου (την οποία και θεωρώ την top all-rounder έκδοση του Κύριλλου και σαφώς ανώτερη από την μαμά 2.1)!

 

Θα σου πρότεινα, για να μην απογοητευθείς ως πρωτάρης (στο forum εννοώ), να φλασάρεις την v3.3 Extreme Edition του Κύριλλου για αρχή. Να την συνηθίσεις και μετά αφού βγεί η 5.1, ή η όποια πιο σταθερή από την 3.3 κι έπειτα, να συνεχίσεις.

 

Κάπου διάβασα αυτή την εβδομάδα ότι θα βγει και η μαμά 2.2 μέσω Kies. Αλλά αυτό το διαβάζουμε τους τελευταίους 7 μήνες, οπότε....! :)

 

φιλε μου treasure σε παρακολουθω μερεες και διαβαζω τα topics σου και να πω την αληθεια με εχεις βοηθησει πολυ ....

η επομενη μου ερωτηση θα ηταν " ποια rom μαγειρεμενη μου προτεινετε ; διαβασα και λεει συνεχεια ο treasure οτι η 3.3 ειναι καταπληκτικη" :p

 

ευχαριστω φιλαρακι

Edited by bagg21
Link to comment
Share on other sites

Kyrille ο mumbozver εγραψε αυτο:

 

I just uploaded installer with CWM recovery

In this build FS are data in ext4 and system,cache in ext2, partitioning of SD is in ext4 too, removed "format boot" option

 

PM me for link if you want to test it. If feedback will OK for this version, it will become public beta.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1032169&highlight=cwm+recovery&page=10

 

Δεν ξερω αν εχεις αυτη την version γιατι την δινει με PM... Εαν ναι φανταζομαι οτι:

stl6 ext2 system

stl7 ext4 data

stl8 ext2 cache

 

Ετσι οπως Postares δηλαδη παραπανω θα επρεπε να σου δουλευει... :/

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Κυριλλε....εβαλα την 2.2 froyo χαρη στις οδηγιες σου...μεγαληηηη διαφορα το κινητακι...πολυ ποιο γρηγορο !

μια ερωτηση το πληκτρολογιο της με αφηνει να στειλω μεχρι 70 χαρακτηρες για ενα μηνυμα .......γιατι ?

 

Έχει να κάνει με την μέθοδο των χαρακτήρων νομίζω. Τέλος πάντων δεν μπορείς να στείλεις παραπάνω από 70 χαρακτήρες με της Samsung την εφαρμογή. Κατέβασε από market το handcent sms και θα βρεις την υγειά σου μέχρι 160 χαρακτήρες!

Link to comment
Share on other sites

@hack3rakos αυτήν έχω και δουλεύει κανονικά. Άκου πιο είναι το πρόβλημα. Ότι το CWM recovery θέλει τα παρτιτιονς που είπες, ΑΛΛΑ δεν μπορώ να κάνω το cache.rfs κ το data.rfs από rfs σε ex2/ext4. Ξέρεις κάνα πρόγραμμα? Βασικά θα μπω στα linux τώρα μήπως βγάλω άκρη. Στο κινητό μου τα έχω κάνει αλλά θέλω να τα κάνω convert για να τα φλασάρετε με odin. Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μπορω να γυρισω σε μαμα ρομ??

Ετρεξα χθες του kyrillos 4.1 βελτιωθηκα πολυ αλλα στο screen lock συνεχιζω να εχω κολληματα σε βαθμο που αναγκαζομε να κλεινω και να ανοιγω το τηλ:

Καμια βοηθεια απο τους γνώστες ρε παιδια εχω χαζεψει ο αμοιρος.

Θα ηθελα να το κανω γυρισω σε μαμα ρομ για να δω τις διαφορες μιας και το φλασαρισα με το που το πηρα.

Samsung i5800
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα για boot animation αυτό! To έφερα στα μέτρα του κινητού και τσααακ!

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Τι αποτελεσματα εχεις στο Quadrant ? Δοκιμασε απο "Διαχειρηση εργασιων" να πας στο "Διαχειρηση μνημης" και στο επιπ. 2 να κανεις εκαθ. μνημης μετα home button apps-quadrant full Benchmark.

Καλο ειναι να checkareis και απο "adb shell mount" τι partitions εχεις (rfs/ext4/ext2 κλπ) αλλα και με το "SD TOOLS" Να δεις σε τι ταχυτητες δουλευει η SD σου... το quadrant ειναι bench για ολο το Hardware του κινητου και οχι μονο για τον επεξεργαστη και ρολο παιζουν το ποσο "φορτομενο" εχεις το κινητο αλλα και εαν εχεις κανει σωστα ολη την διαδικασια με τα partition / a2sd / swap και φυσικα το τη ταχυτητα εχει η SD σου...

 

Μολις τωρα μετα απο εκαθαριση μνημης και quadrant πηρα αποτελεσμα 393 Με την v5 final NON OC + 2.4 beta2 (την standard) fugumod ! Τελος να αναφερω οτι χρησιμοποιω 8gb sd class2 με 500mb swap (Αχρηστο αλλα τοσο μου το εκανε το MAD_team app οταν ειχα περασει την 5 beta0) 1gb ext4 για a2sd και σχετικα μετρια-αρκετα φορτομενο το κινητο...

 

εγω στο quadrant εχω μετα βιας 500. εχω class 6 sd 4 GB.

το ξερω οτι ειναι για ολο το hardware αλλα εκει που εχει το προβλημα ειναι τα γραφικα οπου εχει πολυ μικρο σκορ και γι αυτο το 630 μου φαινεται απιαστο.. ειναι βεβαι και οτι το εχω πολυ φορτωμενο (105 εφαρμογες) αλλα και παλι... τα partition μου ειναι ακριβως με τις εντολες του κυριλλου για την 5.0 beta... ενω ο επεξεργαστης στα 1300 συνεχεια... εχει πολυ γρηγορη αποκριση το τηλεφωνο, και δεν ειναι ζητημα ουσιας το benchmark γιατι αλλο κινητο αγορασα και αλλο εχω τωρα.. απλα με εκνευριζει που δεν μπορω να παω σε αυτα τα νουμερα...

σε ευχαριστω παντως για τις οδηγιες σου..

Link to comment
Share on other sites

εγω στο quadrant εχω μετα βιας 500. εχω class 6 sd 4 GB.

το ξερω οτι ειναι για ολο το hardware αλλα εκει που εχει το προβλημα ειναι τα γραφικα οπου εχει πολυ μικρο σκορ και γι αυτο το 630 μου φαινεται απιαστο.. ειναι βεβαι και οτι το εχω πολυ φορτωμενο (105 εφαρμογες) αλλα και παλι... τα partition μου ειναι ακριβως με τις εντολες του κυριλλου για την 5.0 beta... ενω ο επεξεργαστης στα 1300 συνεχεια... εχει πολυ γρηγορη αποκριση το τηλεφωνο, και δεν ειναι ζητημα ουσιας το benchmark γιατι αλλο κινητο αγορασα και αλλο εχω τωρα.. απλα με εκνευριζει που δεν μπορω να παω σε αυτα τα νουμερα...

σε ευχαριστω παντως για τις οδηγιες σου..

 

Πια ρομ μου έχεις? Μόνο με v5.0 beta2+ έχεις ~650 αλλά με την v5.1 θα ξαναπέσουν. Είναι τελείως εικονικά. Αν έχεις το data σε ext2 ανεβένουν. Αν έχεις το data σε ext4 είναι normal.

Link to comment
Share on other sites

Πια ρομ μου έχεις? Μόνο με v5.0 beta2+ έχεις ~650 αλλά με την v5.1 θα ξαναπέσουν. Είναι τελείως εικονικά. Αν έχεις το data σε ext2 ανεβένουν. Αν έχεις το data σε ext4 είναι normal.

 

την v5.0 beta. αρα ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...