Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλάσαρα πάλι την JPF, χώρισα την sd σε partition #1 7GB και τα υπόλοιπα στο partition #2. Τώρα έκανα wipe data cache και τώρα περνάω την final.

 

Ενημέρωση: Όλα πήγαν καλά. Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες στο πρώτο post του xda για το τί κάνεις όταν σου βγάλει το εικονίδιο με το θαυμαστικό και όλα πήγαν καλά. Τώρα περιμένω να βγει το fix για το πληκτρολόγιο. Κύριλλε θα βγει μέσω CWM να το κάνουμε;

 

Ενημέρωση 2: Μόλις έβαλα την sd δεν άνοιγε το κινητό. Έτσι κατέβασα το πρόγραμμα που αναφέρει ο Κύριλλος στο post και έκανα ότι ακριβώς γράφει, αλλά το κινητό δεν ανοίγει με τίποτα. Το έχω αφήσει 8 λεπτά αλλά δείχνει συνέχεια το loading. Αν βγάλω την sd και ανοίξω το κινητό μπαίνει αμέσως.

Edited by caveneo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

μόνο από I5800XXJPF περνάμε στην 5; Γιατί τόση διαδικασία; Μήπως μελλοντική έκδοση είναι πιο εύκολη στο φλασάρισμα (no wipe κλπ);

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρώτη φορά που κάνω post στο forum, οπότε συγχωρήστε μου τυχόν λάθη/παραλείψεις.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το SuperOneClick...Εγκατέστησα την έκδοση 1.9.1

και όταν ξεκινάω την διαδικασία παίρνω το παρακάτω μήνυμα :

 

SuperOneClick v1.9.1.0

Checking drivers…

 

Killing ADB Server…

 

OK

 

Starting ADB Server…

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

 

OK

 

Waiting for device…

 

OK

 

Getting OS Version…

Pushing psneuter…

error: closed

 

FAILED

Φυσικά το τηλέφωνο δεν γίνεται rooted....Κάποια ιδέα για το τι πάει στραβά ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρώτη φορά που κάνω post στο forum, οπότε συγχωρήστε μου τυχόν λάθη/παραλείψεις.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το SuperOneClick...Εγκατέστησα την έκδοση 1.9.1

και όταν ξεκινάω την διαδικασία παίρνω το παρακάτω μήνυμα :

 

SuperOneClick v1.9.1.0

Checking drivers…

 

Killing ADB Server…

 

OK

 

Starting ADB Server…

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

 

OK

 

Waiting for device…

 

OK

 

Getting OS Version…

Pushing psneuter…

error: closed

 

FAILED

Φυσικά το τηλέφωνο δεν γίνεται rooted....Κάποια ιδέα για το τι πάει στραβά ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

Έχεις ενεργοποιήσει τον εντοπισμό σφαλμάτων από το τηλ;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Το τρέχεις ως Administrator; Μήπως έχεις ανοιχτό το KIES; Σε τι λειτουργία θέτεις το τηλ; Στο πρόγραμμα έχει ένα κουμπί που λέει Driver check. Πάτα το και δες αν είναι οκ.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Ναι...όλα έγιναν σύμφωνα με τον οδηγό του Αστροναύτη

 

δοκίμασε με παλιότερη έκδοση του superoneclick.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία πιθανότητα το πρόβλημα να προκύπτει επειδή δεν το τρέχω σαν Admin !

Όχι το Kies ήταν κλειστό.

Τι εννοείς " λειτουργία " : Μου διαφεύγει κάτι :

Nα διευκρινίσω πως δεν το τρέχω αυτή την στιγμή...Είχα δοκιμάσει το Driver Check και ήταν οκ

Θα τα ξανακάνω όλα από την αρχή ( πιθανότατα αύριο ) και θα σας ενημερώσω το συντομότερο για το αποτέλεσμα...

Ευχαριστώ για την έως τώρα βοήθεια και ελπίζω οι επισημάνσεις να μου λύσουν το πρόβλημα.

 

Άργησα να απαντήσω...Θα δοκιμάσω και με παλαιότερη έκδοση.

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς " λειτουργία " : Μου διαφεύγει κάτι :

 

Εννοώ αν το βάζεις σε λειτουργία KIES ή μαζικης αποθήκευσης. Θέλει το δεύτερο, χωρίς να προσαρτείς την κάρτα.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

κανενας οδηγος για το πως περναμε την 5 final παιζει...??

 

εδώ στα αγγλικά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

Link to comment
Share on other sites

Open Odin, click reset files, select ops, tick one package and select the .tar file. Click Start. When the phone reboots will stuck on an android icon screen. Close odin, Disconect usb, remove the battery and go in recovery mode to wipe data/factory reset. [Volume up + Volume down + home + power]. Then wait till your phone boots up. The phone will pass the i5800 screen after 1-2 minute. Dont panic!

 

Καλησπερα :) Κυριλλε για να καταλαβω το κινητο το κανω disconect αφου το odin γραψει πρωτα pass ε? και μετα βγαζω μπαταρια κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Open Odin, click reset files, select ops, tick one package and select the .tar file. Click Start. When the phone reboots will stuck on an android icon screen. Close odin, Disconect usb, remove the battery and go in recovery mode to wipe data/factory reset. [Volume up + Volume down + home + power]. Then wait till your phone boots up. The phone will pass the i5800 screen after 1-2 minute. Dont panic!

 

Καλησπερα :) Κυριλλε για να καταλαβω το κινητο το κανω disconect αφου το odin γραψει πρωτα pass ε? και μετα βγαζω μπαταρια κ.τ.λ.

 

Όχι, όταν σου βγάλει το εικονίδιο με το θαυμαστικό τότε θα κλείσεις το odin και θα αποσυνδέσεις το USB και θα κάνεις τα υπόλοιπα που λέει. Δεν πρόκειται να γράψει PASS.

Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε,περναω τωρα τη final και στο τελειωμα μου βγαζει το ανθρωπακι του android και ενα τριγωνο με θαυμαστικο!! ......Συγνωμη,δεν κοιταξα πιο πανω!!! Ακυρο!!
Link to comment
Share on other sites

Κυριλλε,περναω τωρα τη final και στο τελειωμα μου βγαζει το ανθρωπακι του android και ενα τριγωνο με θαυμαστικο!! ......Συγνωμη,δεν κοιταξα πιο πανω!!! Ακυρο!!

 

Στο xda γράφει τί πρέπει να κάνεις...

Ορίστε:

 

Open Odin, click reset files, select ops, tick one package and select the .tar file. Click Start. When the phone reboots will stuck on an android icon screen. Close odin, Disconect usb, remove the battery and go in recovery mode to wipe data/factory reset. [Volume up + Volume down + home + power]. Then wait till your phone boots up. The phone will pass the i5800 screen after 1-2 minute. Dont panic!

Link to comment
Share on other sites

Recommended firmware before flash: I5800XXJPF

ας μου απαντηση καποιος αν μπορει

 

Στο πρώτο post το έχει. Ποια είναι η ερώτησή σου;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!εαν βαλω το setcpu se 1ghz σε setting performance απο conservative υπαρχει καποιος κινδυνος για το κινητο?το εχει δοκιμασει κανεις?επισης το ιδιο θεμα σε 1.3ghz?γιατι μιλαμε για διπλασιασμο του cpu ουσιαστικα...

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Και σε έμενα το έκανε αυτό με το ανθρωπάκι με το θαυμαστικό το λέω μήπως φταίει κάτι στην νέα ROM

 

Έτσι είναι αυτή η ROM.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!εαν βαλω το setcpu se 1ghz σε setting performance απο conservative υπαρχει καποιος κινδυνος για το κινητο?το εχει δοκιμασει κανεις?επισης το ιδιο θεμα σε 1.3ghz?γιατι μιλαμε για διπλασιασμο του cpu ουσιαστικα...

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Της γυναίκας το έχω στα 1,3Ghz και είναι όλα καλά. Βέβαια τώρα που καλοκαιριάζει δεν ξέρω, αλλά 1 μήνα που το έχει όλα καλά. Και ξέρεις τις γυναίκες, όλο παιχνίδια είναι στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα φιλε μου,ευχαριστω!!!Παντως εμενα εγραψε pass!!!!!

 

Από ότι συμπεραίνω το Odin ότι και να γίνει γράφει pass. Δεν είμαι 100% σίγουρος, απλώς μια διαίσθηση έχω.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post το έχει. Ποια είναι η ερώτησή σου;

 

εχω froyo με την ρομ του κυριλλου 3.3 απλα την ρομ 5 final την περναω κανονικα απλα με προβληματισε το Recommended firmware before flash: I5800XXJPF

χρειαζεται πουθενα κατι αλλο???αυτο ειναι το κολλημα μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...