Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. Προσπάθησα να κάνω root με το z4root αλλά δεν δούλεψε. Προσπάθησα να το κάνω root με το Oneclick αλλά μάλλον τα έχω μπερδέψει.

 

Μάλλον δεν το διάβασες καλά. Το z4root είπαμε ότι δεν κάνει για την JPF. Ενεργοποίησες το USB Debuging;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν το διάβασες καλά. Το z4root είπαμε ότι δεν κάνει για την JPF. Ενεργοποίησες το USB Debuging;

 

ναι. εκανα όλη τη διαδικασία και όταν έφτασα στο σημείο που με τα πλαινα κουμπια το ήχου πρέπει να το πας στο σημείο εκείνο που αναφέρει την sd card το έκανα αλλά αμέσως μετά μου έβγαλε ένα μήνυμα οτι δε μπορεί να συνεχίσει και οτι πρέπει να κάνω reboot. το έκανα και το κινητό επανεκινήθηκε χωρίς όμως να είμαι root

Link to comment
Share on other sites

ναι. εκανα όλη τη διαδικασία και όταν έφτασα στο σημείο που με τα πλαινα κουμπια το ήχου πρέπει να το πας στο σημείο εκείνο που αναφέρει την sd card το έκανα αλλά αμέσως μετά μου έβγαλε ένα μήνυμα οτι δε μπορεί να συνεχίσει και οτι πρέπει να κάνω reboot. το έκανα και το κινητό επανεκινήθηκε χωρίς όμως να είμαι root

 

Δοκίμασε αυτό superoneclick

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό superoneclick

 

ευγε. Είμαι πλέον root. δε κατάφερα όμως να τρέξω livewallpapers. τι μπορε'ι να κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

ευγε.Είμαι πλέον root.

 

Χαίρομαι!

 

δε κατάφερα όμως να τρέξω livewallpapers. τι μπορε'ι να κάνω λάθος

Πες κάτι παραπάνω, μπας και μπορέσω να βοηθήσω. Τι πρόβλημα έχεις;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι!

 

 

Πες κάτι παραπάνω, μπας και μπορέσω να βοηθήσω. Τι πρόβλημα έχεις;

 

κατέβασα το terminal emulator.πληκτρολόγησα τις εντολές που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα, αλλά δε δούλεψε. Φοβάμαι οτι έκαν λάθοε στην πληκτολόγηση και τ γράμματα είναι τόσο μικρά

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα το terminal emulator.πληκτρολόγησα τις εντολές που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα, αλλά δε δούλεψε. Φοβάμαι οτι έκαν λάθοε στην πληκτολόγηση και τ γράμματα είναι τόσο μικρά

 

Πάτα το αριστερό πλήκτρο και στο μενού που θα σου βγάλει άλλαξε το font size. Επίσης γύρνα το κιν στο πλάι. Έδωσες οκ στο SU request;

Πριν δοκιμάσεις να κάνεις οτιδήποτε, εγκατάστησε το titanium backup. Τρέξ' το και όταν ανοίξει πάτα κάτω στη μέση "Problem?". Θα σου ζητήσει να κάνει εγκατάσταση το busybox. Με αυτόν τον τρόπο έχεις σωστά εγκατεστημένο busybox. Τώρα ξαναδοκίμασε τις εντολές, μία γραμμή κάθε φορά και προσοχή στα κενά. Αν κάνεις λάθος μια εντολή θα σου γράψει από κάτω για το σφάλμα.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση! το μαρτιο που θα γινει release απο την sasmsung το firmware πως ακριβος το περναμε? κανονικα με kies? η πρεπει να το γυρισουμε σε παλιο firmware παρακαλω καποιους να απαντηση γιατι σημερα λεω να flashαρω το galaxy :P
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση! το μαρτιο που θα γινει release απο την sasmsung το firmware πως ακριβος το περναμε? κανονικα με kies? η πρεπει να το γυρισουμε σε παλιο firmware παρακαλω καποιους να απαντηση γιατι σημερα λεω να flashαρω το galaxy :P

 

το firmware το περνάς μέσω kies. Απλά αν περάσεις το froyo (από τον οδηγό), δεν χρειάζεται να γυρίσεις στο παλιό. Αρκεί να αλλάξεις κάτι τιμές της registry (όπως στο 2ο μέρος του οδηγού, απλά μόλις βγει το froyo και αλλάξεις τις τιμές θα σου βγεί η αναβάθμιση 2.2) :P

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα σαλτάρω πήρα προχθές το galaxy3 και με το που είδα ότι παίζει και 2.2 είπα να το περάσω αλλά με μεγάλη αποτυχία δεν bootαρε με τίποτα ε λέω να το γυρίσω στο 2.1 ε άλλα χαζά εκεί με έβγαζε ότι είχα 0 μνήμη τηλ. ρε από εδώ ρε από εκέι τίποτα (καινούριο κινητό έφαγε τα flash της ζωής του) τελικά δούλεψε η I5800XXJG6 (2.1) και με τ που ξεκινάει το κινητό με βγάζει ελεύθερη μνήμη 171 , δεν πειράζει λέω και κατεβάζω κάμποσα με αποτέλεσμα να μην εχω μνήμη τώρα , Ε έτσι μένει ο Έλληνας βρήκα ότι μπορούμε να κάνουμε ένα κομμάτι της κάρτας ext2 και να περάσω εκεί τα προγράμματα έλα μου ντε όμως που δεν μπορώ με τίποτα να κάνω mount αυτό το κομμάτι!! το έχω rooted το busybox το μόνο που μπόρεσα να δουλέψω είναι το 1.14.1(από το titanium) (το 1.17.1 το έκανε μια φορά (και καλά) εγκατάσταση αλλά μετά από reboot πήγε περίπατο)

στο /dev/block/ με βγάζει ότι υπάρχεο το mmcblk0 ,mmcblk0p1 kai mmcblk2 και όταν δίνω την εντολή mount -t ext2 /dev/block/mmcblk0p2 /system/sd με βγάζει no such device. καμία ιδέα ρε παιδιά πως θα το κάνω να δουλέψει???

Α έχω και το aapstosd (το μόνο που βρήκα να δουλεύει για 2.1) του δίνω και απο εκεί να κάνει partitions αλλά πάπαλα και αυτό .

κάθε βοήθεια δεκτή

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα σαλτάρω πήρα προχθές το galaxy3 και με το που είδα ότι παίζει και 2.2 είπα να το περάσω αλλά με μεγάλη αποτυχία δεν bootαρε με τίποτα ε λέω να το γυρίσω στο 2.1 ε άλλα χαζά εκεί με έβγαζε ότι είχα 0 μνήμη τηλ. ρε από εδώ ρε από εκέι τίποτα (καινούριο κινητό έφαγε τα flash της ζωής του) τελικά δούλεψε η I5800XXJG6 (2.1) και με τ που ξεκινάει το κινητό με βγάζει ελεύθερη μνήμη 171 , δεν πειράζει λέω και κατεβάζω κάμποσα με αποτέλεσμα να μην εχω μνήμη τώρα , Ε έτσι μένει ο Έλληνας βρήκα ότι μπορούμε να κάνουμε ένα κομμάτι της κάρτας ext2 και να περάσω εκεί τα προγράμματα έλα μου ντε όμως που δεν μπορώ με τίποτα να κάνω mount αυτό το κομμάτι!! το έχω rooted το busybox το μόνο που μπόρεσα να δουλέψω είναι το 1.14.1(από το titanium) (το 1.17.1 το έκανε μια φορά (και καλά) εγκατάσταση αλλά μετά από reboot πήγε περίπατο)

στο /dev/block/ με βγάζει ότι υπάρχεο το mmcblk0 ,mmcblk0p1 kai mmcblk2 και όταν δίνω την εντολή mount -t ext2 /dev/block/mmcblk0p2 /system/sd με βγάζει no such device. καμία ιδέα ρε παιδιά πως θα το κάνω να δουλέψει???

Α έχω και το aapstosd (το μόνο που βρήκα να δουλεύει για 2.1) του δίνω και απο εκεί να κάνει partitions αλλά πάπαλα και αυτό .

κάθε βοήθεια δεκτή

 

Θα σου προτείνω να ξαναδοκιμάσεις την JPF ακολουθώντας κατά γράμμα την πρώτη σελίδα. Αν δε θέλεις να δοκιμάσεις ξανά, δες αυτό. Για οδηγίες δες εδώ. Πάντως καλύτερα να κάνεις ένα ακόμα flash σε jpf.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα όλες τι εκδόσεις που υπάρχουν με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς (λάθους από εμένα) αλλά δεν ήθελε να δουλέψει με 2.2 , το Lagfix από ότι ξέρω είναι για 2.2

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα όλες τι εκδόσεις που υπάρχουν με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς (λάθους από εμένα) αλλά δεν ήθελε να δουλέψει με 2.2 , το Lagfix από ότι ξέρω είναι για 2.2

 

Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος ή δεν ακολουθείς ακριβώς τις οδηγίες, από τη στιγμή που δεν έχει ξαναυπάρξει πρόβλημα. Factory reset πριν και μετά το φλασάρισμα. Η jpf υποθέτουμε ότι είναι ότι πιο κοντινό στο official.

Όσο για το lagfix, ο developer λέει πως είναι και για την Eclair(2.1).

Χωρίς πατέντα δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσει το Galaxy3 ext2 partition.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

και όμως σε ξένα forum πολλοί έχουν το ίδιο με εμένα αλλά χωρίς λύση .

άσχετο το ηλίθιο της υπόθεσης το linux να μην διαβάζει ext τι άλλο να πω

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

το lagfix υπαρχει πουθενα αλλου εκτος απο το xda?

μπορω να το περασω και αργοτερα το lagfix ή μολις περαστει το νεο firmware 2.2?

Link to comment
Share on other sites

το lagfix υπαρχει πουθενα αλλου εκτος απο το xda?

μπορω να το περασω και αργοτερα το lagfix ή μολις περαστει το νεο firmware 2.2?

 

στο xda μόνο.. κάνε register :) μπορείς να το περάσεις όποτε θες απλά μόλις το περάσεις θα χάσεις τα δεδομένα σου

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο επιμένων νικά ξαναδοκίμασα το 2.2 και (προς το παρόν) δούλεψε , άντε πάμε από την αρχή, είχα κάνει backup με το titanium αν κανω restore θα δουλέψουν ή θα με τα κάνει μαντάρα???

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο επιμένων νικά ξαναδοκίμασα το 2.2 και (προς το παρόν) δούλεψε , άντε πάμε από την αρχή, είχα κάνει backup με το titanium αν κανω restore θα δουλέψουν ή θα με τα κάνει μαντάρα???

 

θα δουλέψει. απλά κάνε restore μόνο τις εφαρμογές σου και όχι τις εφαρμογλες/ρυθμίσεις συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κάνει κανεις το link2sd να δουλέψει; rootαρισμενη stock rom και ακολουθώντας τις οδηγίες στο xda κατά γράμμα, μου βγάζει auto mount script error και mount:no such device.Τα δοκίμασα όλα. Root, re-root, επανεκκίνηση αλλά τίποτα...Μέχρι και mount από το Terminal. Καμία τύχη όμως. Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Το /data/sdext2 υπάρχει αλλά η εφαρμογή δεν το "βλέπει".

Edited by Takis_dm
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει κάνει κανεις το link2sd να δουλέψει; rootαρισμενη stock rom και ακολουθώντας τις οδηγίες στο xda κατά γράμμα, μου βγάζει auto mount script error και mount:no such device.Τα δοκίμασα όλα. Root, re-root, επανεκκίνηση αλλά τίποτα...Μέχρι και mount από το Terminal. Καμία τύχη όμως. Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Το /data/sdext2 υπάρχει αλλά η εφαρμογή δεν το "βλέπει".

 

Εχω την εντύπωση ότι δε θα δουλέψει με τίποτα. Το G3 δεν είναι ρυθμισμένο να διαβάζει ext2 partitions(αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Ποιά έκδοση rom έχεις; Υπάρχει και ένα νέο Lagfix στο xda ειδικά για το G3 το οποίο ενοποιεί την εσωτερική μνήμη με ext2 partition στην κάρτα όποιου μεγέθους θέλεις. Τσέκαρε από εδώ και πέρα. Επίσης εδώ είναι η τελευταία έκδοση.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες μερες λειτουργιας του κινητου (με froyo) εχει αρχισει να lagarei εκνευριστηκα....δεν θελω να του κανω root αλλα για να του βαλω το lagfix πρεπει.....οποτε θελω να ρωτησω οσους εχουν βαλει lagfix αν εχει αυξηθει η καταναλωση της μπαταριας? Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες μερες λειτουργιας του κινητου (με froyo) εχει αρχισει να lagarei εκνευριστηκα....δεν θελω να του κανω root αλλα για να του βαλω το lagfix πρεπει.....οποτε θελω να ρωτησω οσοι εχετε βαλει το lagfix αν εχει αυξηθει η καταναλωση της μπαταριας?

 

Άμα το έχεις τιγκάρει σε εφαρμογές έτσι γίνεται. Δοκίμασε το Advanced Task Killer, το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις να κλείνει εφαρμογές που δε δουλεύουν ή να τις κλείσεις όποτε θες με ένα κλικ.

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Άμα το έχεις τιγκάρει σε εφαρμογές έτσι γίνεται. Δοκίμασε το Advanced Task Killer, το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις να κλείνει εφαρμογές που δε δουλεύουν ή να τις κλείσεις όποτε θες με ένα κλικ.
Oχι ρε συ ζητημα να του εχω περασει συνολο 10 εφαρμογες.Παταω contacts ή τηλεφωνο ή sms και αργει αρκετα να φορτωσει σε σχεση με τις πρωτες μερες που ανοιγε τσακ μπαμ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...