Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορω να κανω κατι,αν μπορεις βοηθησε με

 

αν εχω καταλαβει καλα δεν βλεπει την καρτα το pc?

μπορεις με .zip να περασεις αλλο kernel kai rom σε περιπτωση που εχεις διαγραψει καποια αρχεια.

μηπως εχεις επιλεξει την usb να ανοιγει απο το προγραμμα της samsung (ατιμα γεραματα δεν το θυμαμαι τωρα) και δεν δουλευει?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Για αλλη μια φορα ο Κυριλλος εγραψε πραγματικα!!Η 10 final τα σπαει,ομως εχω μια απορια.Τι γινεται με τα widgets;Τα περναω μεσω titanium και δεν μπορω να τα εμφανισω στην κεντρικη οθονη λες και δεν υπαρχουν,τα κατεβαζω μεσω μαρκετ,το ιδιο!!Τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Για αλλη μια φορα ο Κυριλλος εγραψε πραγματικα!!Η 10 final τα σπαει,ομως εχω μια απορια.Τι γινεται με τα widgets;Τα περναω μεσω titanium και δεν μπορω να τα εμφανισω στην κεντρικη οθονη λες και δεν υπαρχουν,τα κατεβαζω μεσω μαρκετ,το ιδιο!!Τι μπορει να φταιει;

 

Εγώ μια χαρά μπορώ. Χμμ τι εννοείς? Δεν στα εμφανίζει στο μενού για να τα βάλεις? Ποιόν launcher χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα δεν βλεπει την καρτα το pc?

μπορεις με .zip να περασεις αλλο kernel kai rom σε περιπτωση που εχεις διαγραψει καποια αρχεια.

μηπως εχεις επιλεξει την usb να ανοιγει απο το προγραμμα της samsung (ατιμα γεραματα δεν το θυμαμαι τωρα) και δεν δουλευει?

 

kernel περασα αλλα δε γινεται τιποτα.rom πως μπορω να περασω?HELP ME

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά μπορώ. Χμμ τι εννοείς? Δεν στα εμφανίζει στο μενού για να τα βάλεις? Ποιόν launcher χρησιμοποιείς?

 

Ακριβως!!Χρησιμοποιω τον Go Launcher!!Δοκιμασα και με αλλους,αλλα τπτ!!Ενω οι εφαρμογες υπαρχουν στο μενου δεν υπαρχουν σαν επιλογη στα widgets!!!

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!Χρησιμοποιω τον Go Launcher!!Δοκιμασα και με αλλους,αλλα τπτ!!Ενω οι εφαρμογες υπαρχουν στο μενου δεν υπαρχουν σαν επιλογη στα widgets!!!

 

Προσπάθησε να κάνεις ένα wipe cache / wipe dalvik cache μήπως στρώσει...Επίσης, αν περνάς τις εφαρμογές στην sd δεν τις εμφανίζει στην αρχική οθόνη...Το ίδιο ισχύει και με τα widget...Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις ένα wipe cache / wipe dalvik cache μήπως στρώσει...Επίσης, αν περνάς τις εφαρμογές στην sd δεν τις εμφανίζει στην αρχική οθόνη...Το ίδιο ισχύει και με τα widget...Ελπίζω να βοήθησα!

 

Εκανα φορματ την sd και ξαναπερασα τη 10 final χωρις να κανω partition και ολα καλα!Δεν ξερω αν τελικα εφταιγε το partition ή κατι αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανακαλυψει μερικα σφαλματα στην τελικη εκδοση v10

1)Μερικές φορές εκεί που είναι κλειστη η οθόνη ξαφνικα ανοιγει μονη της , μετα κλεινει και μετα ξανα ανοιγει ...αυτο το κανει κανα 2 με 3 φορες και μετα επανερχεται

2)Οταν πηγαίνουμε στις ρυθμισεις κλησεων και παμε εκει που γραφει blacklist και προσπαθησουμε να μπουμε σε αυτην την επιλογη μπερδευεται το μενου...μπαινει το ενα μεσα στο αλλο..το ιδιο γινεται και οταν παμε να γραψουμε ενα μηνυμα και παταμε ρυθμισεις μηνυματων και μετα την επιλογη ρυθμισεων και σε αυτο το σημειο παλι μπερδευεται.

3)Τριτο και τελευταιο που εχω ανακαλυψει μεχρι στιγμης οταν παμε στις ρυθμισεεις μετα ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και μετα πατησουμε ΝΟΜΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ παλι μπερδευεται το μενου.

Μαλλον η v10 ειναι semifinal και οχι final...

Aν μπορεις κύριλλε διορθωσε το..κατα τα αλλα ειναι πολυ πιο γρηγορη απο τις προηγουμενες εκδόσεις διοτο απο οτι πρόσεξα ο επεξεργαστης δουλευει στα 1000 και πεταει το κινητο:lol:

Συμβαινει σε κανεναν αυτα τα λαθη η σε εμενα μονο?

Κοιταξτε το και πειτε μου

 

Υ.Γ.

Εχω μια απορία

Γιατι αν κλεισω το κινητο μου το βραδυ και το ανοιξω μετα απο 10 ωρες περιπου μου τρωει παρα πολυ μπαταρία?

Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει..

:ninja:

Edited by spaceboy1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανακαλυψει μερικα σφαλματα στην τελικη εκδοση v10

1)Μερικές φορές εκεί που είναι κλειστη η οθόνη ξαφνικα ανοιγει μονη της , μετα κλεινει και μετα ξανα ανοιγει ...αυτο το κανει κανα 2 με 3 φορες και μετα επανερχεται

2)Οταν πηγαίνουμε στις ρυθμισεις κλησεων και παμε εκει που γραφει blacklist και προσπαθησουμε να μπουμε σε αυτην την επιλογη μπερδευεται το μενου...μπαινει το ενα μεσα στο αλλο..το ιδιο γινεται και οταν παμε να γραψουμε ενα μηνυμα και παταμε ρυθμισεις μηνυματων και μετα την επιλογη ρυθμισεων και σε αυτο το σημειο παλι μπερδευεται.

3)Τριτο και τελευταιο που εχω ανακαλυψει μεχρι στιγμης οταν παμε στις ρυθμισεεις μετα ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και μετα πατησουμε ΝΟΜΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ παλι μπερδευεται το μενου.

Μαλλον η v10 ειναι semifinal και οχι final...

Aν μπορεις κύριλλε διορθωσε το..κατα τα αλλα ειναι πολυ πιο γρηγορη απο τις προηγουμενες εκδόσεις διοτο απο οτι πρόσεξα ο επεξεργαστης δουλευει στα 1000 και πεταει το κινητο:lol:

Συμβαινει σε κανεναν αυτα τα λαθη η σε εμενα μονο?

Κοιταξτε το και πειτε μου

 

Υ.Γ.

Εχω μια απορία

Γιατι αν κλεισω το κινητο μου το βραδυ και το ανοιξω μετα απο 10 ωρες περιπου μου τρωει παρα πολυ μπαταρία?

Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει..

:ninja:

 

1) Το θέμα το έχει ο fugumod αρκετούς μήνες τώρα :p

2) , 3) Είναι bug του ICS theme. Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ίσως ο developer του το διορθώσει :p Βάλε το gingerbread theme και δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

1) Το θέμα το έχει ο fugumod αρκετούς μήνες τώρα :p

2) , 3) Είναι bug του ICS theme. Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ίσως ο developer του το διορθώσει :p Βάλε το gingerbread theme και δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα...

ΟΚ, ευχαριστω...οι προηγουμενες εκδοσεις δεν το εκαναν αυτο..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους απο εναν νεο χρηστη . Καταφερα το απογευμα να

εγκαταστησω την τελικη εκδοση της Kyrillos 10 μετα απο μερικες ημερες

συμβιωσης με την μπετα 2 ? εκδοση και αφου λογω σοβαρης απειριας παρεκαμψα

καποια βηματα .

Ακομη πιο ευχαριστημενος ακομη και με λιγες ωρες συμβιωσης αν και διατηρησα

τον χρονισμο στα 800 Mhz max . Κατι που δε κατανοησα ειναι ο τροπος που

μπαινει κανεις στην εφαρμογη CWMod . Η εφαρμογη Rom manager δεν με βοηθαει

πολυ . Μηπως μεσω του πληκτρου ON / OFF . Ευχαριστω εκ των προτερων για

τον χρονο σας .

 

 

babisskg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

εδώ και καιρό έχω μείνει στην 6.1 μια και ήμουν πολύ ευχαριστημένος χωρίς καθόλου κολλήματα με μπαταρία που κάθε βράδυ την ξαναφόρτιζα αλλά ήταν κάτι που το είχα συνηθίσει αλλά και γιατί δεν είχα χρόνο για αναβαθμίσεις.

Εδώ και καιρό ακούω καλά λόγια για την 10.

Ερωτήσεις: έφτιαξε το πρόβλημα με το bluetooth, και ποια είναι η διαδικασία εγκατάστασης??? Θα ακολουθήσω τη διαδικασία του Αστροναύτη ή κάτι άλλο???

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξε το πρόβλημα με το bluetooth?

 

οχι δυστυχώς...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δε κατανοησα ειναι ο τροπος που

μπαινει κανεις στην εφαρμογη CWMod . Η εφαρμογη Rom manager δεν με βοηθαει

πολυ . Μηπως μεσω του πληκτρου ON / OFF . Ευχαριστω εκ των προτερων για

τον χρονο σας.

babisskg

 

Αν κρατήσεις πατημένο το on/off θα σου εμφανιστεί ένα μενού που λογικά έχει και το Recovery (CWM)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους απο εναν νεο χρηστη . Καταφερα το απογευμα να

εγκαταστησω την τελικη εκδοση της Kyrillos 10 μετα απο μερικες ημερες

συμβιωσης με την μπετα 2 ? εκδοση και αφου λογω σοβαρης απειριας παρεκαμψα

καποια βηματα .

Ακομη πιο ευχαριστημενος ακομη και με λιγες ωρες συμβιωσης αν και διατηρησα

τον χρονισμο στα 800 Mhz max . Κατι που δε κατανοησα ειναι ο τροπος που

μπαινει κανεις στην εφαρμογη CWMod . Η εφαρμογη Rom manager δεν με βοηθαει

πολυ . Μηπως μεσω του πληκτρου ON / OFF . Ευχαριστω εκ των προτερων για

τον χρονο σας .g

 

Κουμπί on/off > Reboot > Recovery :D:D

Link to comment
Share on other sites

ωρα για μαθημα.

μεχρι στιγμης ξερω οτι kernel ειναι οι drivers του υλικου που περιεχει το κινητο μας,σωστα;

καθε φορα που περναμε μια καινουργια rom στην ουσια πειραζουμε μονο το λειτουργικο.

καποιοι εχουν πειραξει τους drivers (marsellube,g3mod) ωστε να παιζει καλυτερα το κινητο μας περνωντας καινουργιο kernel και δεν εχουν καμια σχεση με την samsung.

ας πουμε τωρα στην ν10 που δεν δουλευουν καποια στοιχεια που ειναι το προβλημα;

οτι oi drivers του κινητου μας δεν ειναι συμβατοι με την rom; γιατι εχω δει τα επισημα update να γινονται μονο σε rom που δειχνει οτι οι drivers ειναι συμβατοι για την νεα εκδοση rom.πχ. froyo, ging/ead,ics τωρα.

ολα αυτα ερωτησεις οποτε μπορει σε αυτα που αναφερω να περιεχουν λαθεμενα στοιχεια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μείνει λίγο πίσω (ν.9.5) και θέλω να βάλω την τελική ν.10

Αν είναι εύκολο ας μου γράψει κάποιος τι πρέπει να κάνω με τα partitions και το S2E, φοβάμαι ότι θα χαθώ μέσα σε τόσα ποστ.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το hybrid2sd και αυτό που θέλω να μάθω είναι αφού κάνω τα βήματα που λέέι ο Κύριλλος (Open S2E, go to its settings, Tick the "Mount as ext4" option, reboot, open the app again, tick "Appications" & "Dalvik cache", reboot) πως θα περάσω τις εφαρμογές μου μέσω ΤΒ. Επίσης πότε πρέπει να κάνω ext4 το παρτίσιον και πως;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα βγει CM7.2 Alpha8..

 

Ελπίζω να είναι καλή και να ξεκουνηθούμε σιγά σιγά από Froyo! : Ρ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μείνει λίγο πίσω (ν.9.5) και θέλω να βάλω την τελική ν.10

Αν είναι εύκολο ας μου γράψει κάποιος τι πρέπει να κάνω με τα partitions και το S2E, φοβάμαι ότι θα χαθώ μέσα σε τόσα ποστ.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το hybrid2sd και αυτό που θέλω να μάθω είναι αφού κάνω τα βήματα που λέέι ο Κύριλλος (Open S2E, go to its settings, Tick the "Mount as ext4" option, reboot, open the app again, tick "Appications" & "Dalvik cache", reboot) πως θα περάσω τις εφαρμογές μου μέσω ΤΒ. Επίσης πότε πρέπει να κάνω ext4 το παρτίσιον και πως;

Ευχαριστώ :)

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Εγκαθιστάς τη ROM.

2. Εγκαθιστάς το Titanium και επιλέγεις οι εφαρμογές να γίνονται restore στην εσωτερική μνήμη (ακριβώς όπως έκανες και με τις παλαιότερες ROM του Κυρίλλου).

3. Δημιουργείς το partition μέσα από το Recovery Mode.

4. Ακολουθείς τις οδηγίες του Κυρίλλου προκειμένου να λειτουργήσει σωστά το S2E (Open S2E, go to its settings, Tick the "Mount as ext4" option, reboot, open the app again, tick "Appications" & "Dalvik cache", reboot).

5. Περνάς μέσα στην κάρτα το Backup σου.

6. Κάνεις restore.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Προσωπική μου συμβουλή είναι να μη χρησιμοποιήσεις το Titanium αν το backup το έχεις δημιουργήσει σε έκδοση Froyo καθώς στο Gingerbread τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά και το κινητό σου έχει αυξημένες πιθανότητες να τα παίξει. Αν θες να επαναφέρεις κάτι, επανέφερε ΜΟΝΟ εφαρμογές και όχι δεδομένα ή ρυθμίσεις. Αλλά και πάλι το καλύτερο είναι να μην επαναφέρεις τίποτα και να στείλεις τις εφαρμογές στο κινητό σου από το market στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την μικρη ιστορια που μου συνεβη χθες.

Ειχα την v10 final και καθως ημουν στην δουλεια αρχισε να κολλαει απιστευτα και δεν αποκρινοταν τιποτα.Μετα απο reboot δεν φορτωναν ουτε widgets ουτε τιποτα.Τελος παντων δοκιμασα διαφορα αλλα δεν γινοταν τιποτα.Οποτε μολις γυρισα σπιτι λεω ευκαιρια να το "καθαρισω" εντελως και να περασω εξ'αρχης την v10.

Την περασα ολα ωραια και καλα αλλα οταν πηγα να κανω restore με το TB pro ,version 4.0.0(μονο τα apps με τα data τους),crashare εντελως το tb.Πατησα δηλαδη να κανει batch restore αλλα εκανε restore 2 apps και μου πετουσε forse close.Δοκιμασα και εκει διαφορα αλλα τιποτα.Οποτε περασα το απλο free tb και εκανα δυστυχως δυστυχως restore μια μια εφαρμογη.Εχετε καποια ιδεα περι αυτου?

Και δευτερον.Παταω να κλειδωσει το κινητο και οταν παταω μετα καποιο πληκτρο δεν με βγαζει στην lockscreen παρα ειναι ξεκλειδωτο.

Και εδω καμια ιδεα επισης. :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την μικρη ιστορια που μου συνεβη χθες.

Ειχα την v10 final και καθως ημουν στην δουλεια αρχισε να κολλαει απιστευτα και δεν αποκρινοταν τιποτα.Μετα απο reboot δεν φορτωναν ουτε widgets ουτε τιποτα.Τελος παντων δοκιμασα διαφορα αλλα δεν γινοταν τιποτα.Οποτε μολις γυρισα σπιτι λεω ευκαιρια να το "καθαρισω" εντελως και να περασω εξ'αρχης την v10.

Την περασα ολα ωραια και καλα αλλα οταν πηγα να κανω restore με το TB pro ,version 4.0.0(μονο τα apps με τα data τους),crashare εντελως το tb.Πατησα δηλαδη να κανει batch restore αλλα εκανε restore 2 apps και μου πετουσε forse close.Δοκιμασα και εκει διαφορα αλλα τιποτα.Οποτε περασα το απλο free tb και εκανα δυστυχως δυστυχως restore μια μια εφαρμογη.Εχετε καποια ιδεα περι αυτου?

Και δευτερον.Παταω να κλειδωσει το κινητο και οταν παταω μετα καποιο πληκτρο δεν με βγαζει στην lockscreen παρα ειναι ξεκλειδωτο.

Και εδω καμια ιδεα επισης. :)

 

χμμ έχεις παρτιτιον? Αν ναι, κάντο format σε ext4 από το pc;p

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την v10 αλλα δεν μπορω να βρω στις ρυθμισεις που ειναι η επιλογη για να συνδεεται σαν mass storage το κινητο μεσω usb... Οταν συνδεω το usb δεν μου βγαζει pop up menu για να επιλεξω ουτε την ειδοποιηση πανω στην μπαρα και αντιστοιχα δεν εντοπιζει το pc το κινητο... Τι μπορει να παιζει? Φαινεται πολυ καλη rom btw...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλέφωνο που έχει γίνει root αλλά δεν έχει πειραχτεί τίποτα άλλο πέρα απο αυτο, μπορεί να γίνει overclocking (εστω και λιγο) χωρις να περαστεί κάποια άλλη rom, αλλά κρατώντας την μαμα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...