Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό είναι. Αύριο θα βγάλω την 5,1 με fix Για πληκτρολόγιο, updated cwm (κάνετε sdcard partition ext4 από recovery). /data=ext4, /system & /cache=ext2. Με κερνελ fugumod 2.4 beta2 μόνο non oc έκδοση. όσοι θέλετε oc περνάτε τον fugumod alpha5. Προτείνω τον beta2 standard γιατί έχει 1% battery mod & voodoo sound v8 & άλλα... Έτοιμη είναι αλλά γράφω έκθεση & ιστορία αύριο στις 8....

 

κυριλλε που το βρισκουμε το fugumod alpha5? γιατι δεν υπαρχει στο thread..

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλό είναι. Αύριο θα βγάλω την 5,1 με fix Για πληκτρολόγιο, updated cwm (κάνετε sdcard partition ext4 από recovery). /data=ext4, /system & /cache=ext2. Με κερνελ fugumod 2.4 beta2 μόνο non oc έκδοση. όσοι θέλετε oc περνάτε τον fugumod alpha5. Προτείνω τον beta2 standard γιατί έχει 1% battery mod & voodoo sound v8 & άλλα... Έτοιμη είναι αλλά γράφω έκθεση & ιστορία αύριο στις 8....

 

Ωχ καταλαβα καλη επιτυχια για αυριο :) Παντως χωρις oc πιστευω δεν θα λεει και πολλα :P θα δοκιμασω αυτο με τα 800mhz για σημερα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι. Αύριο θα βγάλω την 5,1 με fix Για πληκτρολόγιο, updated cwm (κάνετε sdcard partition ext4 από recovery). /data=ext4, /system & /cache=ext2. Με κερνελ fugumod 2.4 beta2 μόνο non oc έκδοση. όσοι θέλετε oc περνάτε τον fugumod alpha5. Προτείνω τον beta2 standard γιατί έχει 1% battery mod & voodoo sound v8 & άλλα... Έτοιμη είναι αλλά γράφω έκθεση & ιστορία αύριο στις 8....

 

Συγχαρητηρια για την υπομονη σου και το κουραγιο σου απλα εαν μπορουσες και εχεις χρονο να εβγαζες εναν οδηγο βημα-βημα για την 5.1 non oc στα ελληνικα.......φυσικα οποτε μπορεις .......καλες εξετασεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την υπομονη σου και το κουραγιο σου απλα εαν μπορουσες και εχεις χρονο να εβγαζες εναν οδηγο βημα-βημα για την 5.1 non oc στα ελληνικα.......φυσικα οποτε μπορεις .......καλες εξετασεις!!!!!!!

 

οκαυ thanks

 

Ωχ καταλαβα καλη επιτυχια για αυριο :) Παντως χωρις oc πιστευω δεν θα λεει και πολλα :P θα δοκιμασω αυτο με τα 800mhz για σημερα :P

 

Θα λέει :P Έτσι και αλλιώς σε καμιά βδομάδα θα έχουμε κ oc ξανά...

 

κυριλλε που το βρισκουμε το fugumod alpha5? γιατι δεν υπαρχει στο thread..

 

θα το ανεβάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν μόνο το fix για το πληκτρολόγιο θα βγει κανά update μέσω CWM;

 

Όχι σορυυ είναι πιο πολύπλοκο. Πιστεύω έστησα καλή την βάση της v5.1 Και μάλλον τα επόμενα updates μέχρι την 6, θα έρχονται μέσω CWM. :P

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε καλή επιτυχία για αύριο! Έβαλα το beta2 fugu στην 4.1 non oc και πραγματικά πετάει. Επίσης κατάφερα να χρησιμοποιήσω και το titanium γιατί για κάποιο λόγο δεν το είχα σε εκτίμηση και αποφάσισα να κάνω και partition. Όλα πήγαν super εκτός από το ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα Angry Birds. Κάτι γίνεται με την sd και την εσωτερική μνήμη και δεν μπορεί να τα βάλει. Ξέρεις τι μπορεί να φταίει; Δεν καίγομαι αλλά σκοτώνω την ώρα μου όταν περιμένω κάπου!!! Επίσης δοκίμασα πρώτα το Fugumod I5800 (froyo) v2.4.beta2 (800Mhz edition) και lagαρε του θανατά!!! Τώρα τρέχω το Fugumod I5800 (froyo) v2.4.beta2 (standard) with JFS and ReiserFS support και είναι κομπλέ!Αύριο θα δοκιμάσω και το Fugumod I5800 (froyo) v2.4.beta2 (800Mhz edition) with JFS and ReiserFS support να δω τι παίζει...
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε καλή επιτυχία για αύριο! Έβαλα το beta2 fugu στην 4.1 non oc και πραγματικά πετάει. Επίσης κατάφερα να χρησιμοποιήσω και το titanium γιατί για κάποιο λόγο δεν το είχα σε εκτίμηση και αποφάσισα να κάνω και partition. Όλα πήγαν super εκτός από το ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα Angry Birds. Κάτι γίνεται με την sd και την εσωτερική μνήμη και δεν μπορεί να τα βάλει. Ξέρεις τι μπορεί να φταίει; Δεν καίγομαι αλλά σκοτώνω την ώρα μου όταν περιμένω κάπου!!! Επίσης δοκίμασα πρώτα το Fugumod I5800 (froyo) v2.4.beta2 (800Mhz edition) και lagαρε του θανατά!!! Τώρα τρέχω το Fugumod I5800 (froyo) v2.4.beta2 (standard) with JFS and ReiserFS support και είναι κομπλέ!Αύριο θα δοκιμάσω και το Fugumod I5800 (froyo) v2.4.beta2 (800Mhz edition) with JFS and ReiserFS support να δω τι παίζει...

 

Λοιπον το jfs & reiserfs support δεν χρειάζεται αν τα παρτιτιονς δεν είναι jpf i reiserfs. Σου προτείνω να βάλεις την v5.1 αύριο :D Για το angry birds μάλλον φταίει το ότι η cache μάλλον είναι ext4. Φτιάξε ένα fs.convert αρχείο που να λέει μόνο "stl8 ext2" χωρίς τα ", βάλτο στο /sdcard/android/data/fugumod και κάνε reboot + ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

κυριλλε που το βρισκουμε το fugumod alpha5? γιατι δεν υπαρχει στο thread..

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997367

 

Εδώ έχει όλα τα kernel Fugumod...Προς το τέλος του 1ου post έχει ένα download link!: ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι σορυυ είναι πιο πολύπλοκο. Πιστεύω έστησα καλή την βάση της v5.1 Και μάλλον τα επόμενα updates μέχρι την 6, θα έρχονται μέσω CWM. :P

 

Ωραία. Κάτι είναι και αυτό. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το jfs & reiserfs support δεν χρειάζεται αν τα παρτιτιονς δεν είναι jpf i reiserfs. Σου προτείνω να βάλεις την v5.1 αύριο :D Για το angry birds μάλλον φταίει το ότι η cache μάλλον είναι ext4. Φτιάξε ένα fs.convert αρχείο που να λέει μόνο "stl8 ext2" χωρίς τα ", βάλτο στο /sdcard/android/data/fugumod και κάνε reboot + ξαναδοκίμασε.

 

Και πως το φτιάχνω αυτό;;; Δεν είμαι τόσο προχωρημένος! Αν είναι μεγάλη η διαδικασία να μου την αναλύσεις στειλτο μου όταν έχεις χρόνο. Εκτός αν υπάρχει ήδη αυτό στην 5.1 οπότε μην μπαίνεις στον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Και πως το φτιάχνω αυτό;;; Δεν είμαι τόσο προχωρημένος! Αν είναι μεγάλη η διαδικασία να μου την αναλύσεις στειλτο μου όταν έχεις χρόνο. Εκτός αν υπάρχει ήδη αυτό στην 5.1 οπότε μην μπαίνεις στον κόπο!

 

απλά φτιάχνεις ένα .txt αρχείο κ γράφεις κ μετά το μετονομάζεις σε fs.convert, εδώ έτοιμο: http://www.multiupload.com/PL97BW868W . κάνε reboot αφού το βάλεις /sdcard/android/data/fugumod/

Link to comment
Share on other sites

απλά φτιάχνεις ένα .txt αρχείο κ γράφεις κ μετά το μετονομάζεις σε fs.convert, εδώ έτοιμο: http://www.multiupload.com/PL97BW868W . κάνε reboot αφού το βάλεις /sdcard/android/data/fugumod/

 

Είσαι φοβερός!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997367

 

Εδώ έχει όλα τα kernel Fugumod...Προς το τέλος του 1ου post έχει ένα download link!: ;)

 

τα εχει ολα εκτος απο το 2.4 alpha 5...

Link to comment
Share on other sites

τα εχει ολα εκτος απο το 2.4 alpha 5...

 

fugumod 2.4 alpha5: http://www.multiupload.com/I8VCDT0PPS , one package.

Link to comment
Share on other sites

fugumod 2.4 alpha5: http://www.multiupload.com/I8VCDT0PPS , one package.

 

ευχαριστω κυριλλε αν και εχεις διαβασμα... καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

 

p.s. 1% battery και χωρις spikes ο ηχος μεχρι στιγμης στα τηλεφωνα που εκανα (εκτος φυσικα απο το bench που απο OC ηταν στα 630+ και πηγε στα 370 τωρα στην non-OC αλλα ελπιζουμε για Stable OC fugu soon ;) )

 

επειδη το εχω ξαναδει το 630. εγω ειμαι τοσο καιρο με ολες τις ρομ του κυριλλου και πανω απο 500 δεν εχω παει... ειναι καμια ρυθμιση που πρεπει να κανω; και στα 1300 συνεχως...

μπορει καποιος που εχει το 630 να πει τι εχει κανει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια......μολις αγορασα το samsung i5800 και θα ηθελα να ρωτησω

 

να αναβαθμισω σε 2.2 froyo απο αυτο το thread ;

να βαλω του κυριλλου ;

η να αφησω την eclair αν και ειναι παλια και αργη........

 

θελω μια rom να μην καταπινει την μπαταρια ...παντα σε λογικα πλαισια....

θελω επισης να μου το βρισκει το pc οταν το συνδεω γιατι ακουω και διαβαζω πολλα....

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

Edited by bagg21
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια......μολις αγορασα το samsung i5800 και θα ηθελα να ρωτησω

 

να αναβαθμισω σε 2.2 froyo απο αυτο το thread ;

να βαλω του κυριλλου ;

η να αφησω την eclair αν και ειναι παλια και αργη........

 

θελω μια rom να μην καταπινει την μπαταρια ...παντα σε λογικα πλαισια....

θελω επισης να μου το βρισκει το pc οταν το συνδεω γιατι ακουω και διαβαζω πολλα....

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Καλησπέρα. Βάλε την v5.1 (μόλις βγει) αλλά αφού λες, μόλις το αγόρασες, ψάξτο λίγο και σε καμιά βδομάδα αρχίζεις τα flasarismata :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , μετα την 5.0 final Που ολα πανε καλα παρατηρω μονο το εξης...

σκανε ανα τακτα χρονικα διαστηματα τα google frameworks και πρεπει να πατησω force close...

καμια ιδεα ???

 

και επισης απευθυνομαι στον Kyrillo εαν ειναι ευκολο να μου πει η 5.0 final ειναι ευκολο να γινει εγκατασταση σε tablet κινεζικο μεν!!! αλλα κανει δουλεια. Δουελευει με sd cards!

sorry για το ασχετο μυνημα...

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε τελικά δεν δούλεψε αυτό με το convert. Το έκανα αλλά ακόμα δεν μπαίνουν τα angry birds. Το έβαλα εκεί που ειπες έκανα επανεκίννηση. Μου βγάζει "Αδύνατη η εγκατάσταση σε συσκευή αποθήκευσης usb ή σε κάρτα sd". Τεσπα θα βάλω την 5.1 όταν την βγάλεις και θα δω.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε καλημέρα.

 

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής, αν δεν ισχύει ήδη. Υπάρχει δυνατότητα να βγάλεις μια ROM που να μην χρειάζεται να κάνεις Wipe Data και Clear Cache στο κινητό σου? Μια ROM δηλαδή που απλά να φλασάρεις μέσω Odin και να μην χρειάζεται να ξαναπερνάς εφαρμογές με Titanium, να ξαναπερνάς τις επαφές σου, κ.ο.κ.! Αν θα μπορούσες να το κάνεις αυτό θα μας γλύτωνες από την εκνευριστική αυτή ενασχόληση με τα φλάσαρε, σβήσε, γράψε, κ.ο.κ.

 

Σ'ευχαριστώ.

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια......μολις αγορασα το samsung i5800 και θα ηθελα να ρωτησω

 

να αναβαθμισω σε 2.2 froyo απο αυτο το thread ;

να βαλω του κυριλλου ;

η να αφησω την eclair αν και ειναι παλια και αργη........

 

θελω μια rom να μην καταπινει την μπαταρια ...παντα σε λογικα πλαισια....

θελω επισης να μου το βρισκει το pc οταν το συνδεω γιατι ακουω και διαβαζω πολλα....

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

Καλώς ήρθες bagg21.

 

Αν σου λέει κάτι αυτό που θα σου γράψω, εγώ όταν φόραγα την μαμά 2.1 η μπαταρία μου τελείωνε πιο γρήγορα απ'ότι με την v3.3 Extreme Edition του Κύριλλου (την οποία και θεωρώ την top all-rounder έκδοση του Κύριλλου και σαφώς ανώτερη από την μαμά 2.1)!

 

Θα σου πρότεινα, για να μην απογοητευθείς ως πρωτάρης (στο forum εννοώ), να φλασάρεις την v3.3 Extreme Edition του Κύριλλου για αρχή. Να την συνηθίσεις και μετά αφού βγεί η 5.1, ή η όποια πιο σταθερή από την 3.3 κι έπειτα, να συνεχίσεις.

 

Κάπου διάβασα αυτή την εβδομάδα ότι θα βγει και η μαμά 2.2 μέσω Kies. Αλλά αυτό το διαβάζουμε τους τελευταίους 7 μήνες, οπότε....! :)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα!Εχω κι εγω την τελευταια εκδοση του Κυριλλου (5.0 final) και πανω που ελεγα οτι εχω καταλαβει πανω κατω τι και πως γινεται, διαβαζω κατι για fugumond 2.4 alpha 5 και παθαινω καταθλιψη!!!!Τι ειναι αυτο;;Που χρησιμευει;;Χρειαζεται να το βαλω κι εγω;;(Το ιδιο ή αλλη εκδοση;;)Ας μου εξηγησει καποιος σε απλα ελληνικα (για ασχετους!!!) σας παρακαλω!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...