Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.

περασα σημερα την kyrillos 4.1 oc ενω ειχα την 4.0rc3 . ειχα προβλημα με το wifi στην 4rc3,ενω πριν λιγες μερες δουλευε κανονικα με κανα δυο δικτυα που ειχα δοκιμασει.γι'αυτο περασα την 4.1 oc και δοκιμασα στο router μου που ειναι siemens και ενω λεει connecting γραφει μετα απο λιγο disconnected.καμια ιδεα τι φταιει;

 

EDIT:

Εβγαλα ακρη επρεπε να αλλαξω το Wireless MAC Access Control στην επιλογη Off. ολα οκ! Μια ασχετη ερωτηση, απο που μπορω να κατεβασω την alpha version της kyrillos rom 5.0 ?

Edited by kokojojobobo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα.

περασα σημερα την kyrillos 4.1 oc ενω ειχα την 4.0rc3 . ειχα προβλημα με το wifi στην 4rc3,ενω πριν λιγες μερες δουλευε κανονικα με κανα δυο δικτυα που ειχα δοκιμασει.γι'αυτο περασα την 4.1 oc και δοκιμασα στο router μου που ειναι siemens και ενω λεει connecting γραφει μετα απο λιγο disconnected.καμια ιδεα τι φταιει;

 

EDIT:

Εβγαλα ακρη επρεπε να αλλαξω το Wireless MAC Access Control στην επιλογη Off. ολα οκ! Μια ασχετη ερωτηση, απο που μπορω να κατεβασω την alpha version της kyrillos rom 5.0 ?

 

Δεν είναι ακόμα έτοιμη προς διάθεση.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Γύρισα με μεγάλη χαρά στην v.3.3 Extreme Edition.

 

Οι λόγοι είναι ομαλή λειτουργία κινητού και διάρκεια ζωής μπαταρίας καλύτερη απ'ότι με v.4.0RC3 και ό,τι προγενέστερο από v.4.0RC3!

 

Βρίσκω ότι όλες οι εκδόσεις από v.3.3 Extreme Edition ως την v.4.0RC3 (και εκτιμώ και οι επόμενες της v.4.0RC3) έχουν κάνει θαυμάσια δουλειά στα γραφικά και στις μετρήσεις ταχύτητας. Υπάρχει όμως σημαντικό έλλειμμα στην ομαλή λειτουργία του κινητού σε καθημερινή χρήση (ξαφνικά 'κολλήματα', κ.α.) και η ταχύτητα από μόνη της δεν προσφέρει πολλά όταν ξεζουμίζεται η μπαταρία. Παρόλα αυτά, όλα τα παραπάνω (που αποτελούν και καθαρά προσωπικά σχόλια) δεν αναιρούν επ'ουδενί την θαυμάσια δουλειά των φίλων που εργάζονται για τις αναβαθμίσεις!

 

Αυτά.

Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου θεωρω την 3.3 και την 4.1 n.oc τις πιο σταθερες και οικονομικες απο αποψη καταναλωση μπαταριας.
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

H 3.3 είναι πολύ σταθερή όντως. Απλά στην v4.0 δεν έχει ένα σταθερό κερνελ. Είναι alpha... Επίσης θα διαθέσω σήμερα την v5.0 beta/rc... με το κερνελ της 4.0. Στην v5.0 final θα έχουμε σταθερό κερνελ.
Link to comment
Share on other sites

H 3.3 είναι πολύ σταθερή όντως. Απλά στην v4.0 δεν έχει ένα σταθερό κερνελ. Είναι alpha... Επίσης θα διαθέσω σήμερα την v5.0 beta/rc... με το κερνελ της 4.0. Στην v5.0 final θα έχουμε σταθερό κερνελ.

 

θα περιμενουμε να κατεβασουμε την 5.0 βετα να την βαλουμε να δουμε τι παραπανω πια θα μας προσφερει απο της προηγουμενες που τα προσφερουν ολα πια. ελπιζω πριν τις 4.30 γιατι θα παω για δουλεια μετα.:)

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενουμε να κατεβασουμε την 5.0 βετα να την βαλουμε να δουμε τι παραπανω πια θα μας προσφερει απο της προηγουμενες που τα προσφερουν ολα πια. ελπιζω πριν τις 4.30 γιατι θα παω για δουλεια μετα.:)

 

όχι, δυστυχώς δεν γίνεται τόσο γρήγορα :) Πρέπει να τελειοποιήσω το θέμα και έχω και φροντηστήριο (4-6). Μάλλον κατά τις 11 θαναι έτοιμη...

Link to comment
Share on other sites

όχι, δυστυχώς δεν γίνεται τόσο γρήγορα :) Πρέπει να τελειοποιήσω το θέμα και έχω και φροντηστήριο (4-6). Μάλλον κατά τις 11 θαναι έτοιμη...

 

δεν πειραζει μωρε κατα τις 11 τελειωνω και εγω καλυτερα να εχω να κανω κατι οταν ακουω τους ραδιο αρβυλα.:) με εντυποσιαζει δε το οτι παρα το νεαρο της ηλικιας σου εχεις καταφερει κατι τετοιο και κανεις. ευγε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από λίγο καιρό, καλημέρα! Νομίζω οτι στο θέμα της κατανάλωσης, παίζει καθοριστικό ρόλο η οθόνη του κινητού. Βέβαια δεν ξέρω αν οι lcd οθόνες έχουν μεγάλη κατανάλωση, και θεωρώ ότι μια ισχυρότερη μπαταρία η στην χειρότερη μια οθόνη τεχνολογίας led θα έλυναν το θέμα της κατανάλωσης, αυτά, περιμένω απόψεις. :ooch:
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη εχουμε :

 

επιδοσεις: v4.1 oc , v4,1 , v4.0

 

οικονομια μπαταριας : v3.3, v3

(απο αριστερα προς τα δεξια οι καλυτερες)

 

γνωστα bugs: v4,1 oc : κοληματα στα video,

 

 

 

Aν θελεται να φτιαξουμε εναν οδηγο που να βοηθησει στην επιλογη καταλληλης rom.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από λίγο καιρό, καλημέρα! Νομίζω οτι στο θέμα της κατανάλωσης, παίζει καθοριστικό ρόλο η οθόνη του κινητού. Βέβαια δεν ξέρω αν οι lcd οθόνες έχουν μεγάλη κατανάλωση, και θεωρώ ότι μια ισχυρότερη μπαταρία η στην χειρότερη μια οθόνη τεχνολογίας led θα έλυναν το θέμα της κατανάλωσης, αυτά, περιμένω απόψεις. :ooch:

 

επισης τα ασυρματα ,gsm,3g,wifi τραβανε τα αντερα τους.αυτα πιστευω ειναι τα πιο ενεργοβορα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας γιατι οταν το συνδεω στο κιες αρνηται να μου κανει συχρονισμο και μου βγαζει μυνημα οτι δεν ανταποκρινεται η συσκευη,Υποψιν το κιες το αναγνωριζει το κινητο, συχρονισμο δεν κανει.Βερσιον 4.0 Κυριλλου
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας γιατι οταν το συνδεω στο κιες αρνηται να μου κανει συχρονισμο και μου βγαζει μυνημα οτι δεν ανταποκρινεται η συσκευη,Υποψιν το κιες το αναγνωριζει το κινητο, συχρονισμο δεν κανει.Βερσιον 4.0 Κυριλλου

 

Δεν ξέρω.. Αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Προτιμώ το titanium backup.. Θα το ψάξω πάντως. Διέγραψε τον φάκελο /sdcard/DCIM/.thumbnails (με root explorer ή adb) και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

http://e-click.gr/index.php?target=products&product_id=45637

 

Ζελατίνα για οθόνη για τον γαλαξία μας. Αύριο θα την πάρω και θα σας πω εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.. Αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Προτιμώ το titanium backup.. Θα το ψάξω πάντως. Διέγραψε τον φάκελο /sdcard/DCIM/.thumbnails (με root explorer ή adb) και ξαναδοκίμασε.

 

το titanium backup root to κατεβασα απο το μαρκετ αλλα μου λεει οτι δεν ειμαι root και δεν μου δουλευει, λογικα η βερσιον 4.0 δεν πρεπει να ειναι ρουτ? η pro ειναι με χρηματα και δεν μου επιτρεπει να την αγορασω,τον φακελο που μου εγραψες τον εσβησα απο τα win αλλα και παλι δεν μπορω να κανω συχρονισμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help! Πήρα backup με το titanium, έβαλα την ρομ 4.1, έκανα wipe data and cache, ξαναεγκατεστησα το titanium απο το market και κάνω restore αλλά δεν μου επαναφέρει τις επαφές... Ευτυχώς έχω ένα παλιο backup στο kies αλλά .. είναι παλιό.. Παρατηρώ ότι το τιτανιουμ έχει backup τις επαφες 1.0 ενώ τώρα στο τηλ τρέχει το 'επαφες 2.2'. Αυτό φταίει άραγε;;
Link to comment
Share on other sites

v5.0 beta => http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11407369&postcount=2

 

η 4.0 είναι ροοτ. κάνε επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε.

 

@vpanag, κάντες ένα copy paste στην sim να τις έχεις και εκεί... Μάλλον αυτό έφταιγε με το τιτανιουμ, το ότι είναι πιο παλιά version οι επαφές.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

το titanium backup root to κατεβασα απο το μαρκετ αλλα μου λεει οτι δεν ειμαι root και δεν μου δουλευει, λογικα η βερσιον 4.0 δεν πρεπει να ειναι ρουτ? η pro ειναι με χρηματα και δεν μου επιτρεπει να την αγορασω,τον φακελο που μου εγραψες τον εσβησα απο τα win αλλα και παλι δεν μπορω να κανω συχρονισμο.

 

Έχω την εντύπωση ότι για το kies πρέπει να χρησιμοποιήσεις το μανίσιο home-screen(touchwizard) και όχι launcher pro κτλ.

Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις το android wifi manager. To περνάς σε κιν και υπολογιστή και συγχρονίζεις ασύρματα.

Στο titanium πάτα εκεί που λέει "προβλημα" και κάνε εγκατάσταση shoutbox και su.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

επειδή ειμαι λίγο άσχετος κ δοκίμασα να κάνω root το galaxy 3 μου. τ έκανα κανονικά απλά τώρα που προσπάθησα να βάλω live wallpappers ο υπολογιστής δεν μου το διαβάζει καθόλου και δεν μπορώ να το κάνω και unroot μπορεί κάποιος να μου πει τι λαθος έκανα και πώς να το διορθώσω?

 

ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για το kies πρέπει να χρησιμοποιήσεις το μανίσιο home-screen(touchwizard) και όχι launcher pro κτλ.

Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις το android wifi manager. To περνάς σε κιν και υπολογιστή και συγχρονίζεις ασύρματα.

Στο titanium πάτα εκεί που λέει "προβλημα" και κάνε εγκατάσταση shoutbox και su.

 

έχει την δικιά μου οπότε έχει busybox κ root.. Όντως για το κιες παίζει να φταίνε οι launchers

 

 

καλησπέρα

 

επειδή ειμαι λίγο άσχετος κ δοκίμασα να κάνω root το galaxy 3 μου. τ έκανα κανονικά απλά τώρα που προσπάθησα να βάλω live wallpappers ο υπολογιστής δεν μου το διαβάζει καθόλου και δεν μπορώ να το κάνω και unroot μπορεί κάποιος να μου πει τι λαθος έκανα και πώς να το διορθώσω?

 

ευχαριστώ εκ των προτερων

 

έλα φίλε. πληκτρολόγησες τις εντολές? με ποιον τρόπο έκανες ροοτ?

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

έλα φίλε. πληκτρολόγησες τις εντολές? με ποιον τρόπο έκανες ροοτ?

 

κατέβασα αυτο GalaxyS_One-Click_Root_Greek από ενα σχετικό thread που έλεγε πως κάνει και για galaxy 3 και ακολούθησα τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ενοχλητικό σκαλοπάτι του ήχου κλήσης θέλω να ξεφορτωθώ και τα σκαλοπάτια της ένδειξης μπαταρίας. Καμιά ιδέα;

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Στην 4.1 έκδοση το "home button" μου εμφανίζει όλες τις διαφάνειες της επ.εργασίας.

Γίνεται να το κάνω όπως πριν, δηλαδή να μου δείχνει τις εφαρμογές???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...