Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους σας,,,,διαβαζω αρκετες ωρες στο φορουμ σχετικα με τα κινητα και ωφειλω να πω οτι ειμαι πολυ πισω μιας και μερικες φορες δεν καταλαβαινω τιποτα απο οσα λετε,,,

προχτες εγινα κατοχος samsung galaxy 3 και χτες μπηκα στο μαρκετ και κατεβασα καποια live wallpapers,,,

οπως ειδα και σε προηγουμενα ποστ,,,εκανα ολες τις ρυθμισεις,,,κατεβασα την εφαρμογη z4root ,,,εκανα root το κινητο (χτες εμαθα τι ειναι) με επιτυχια αφου ειδα και τον φακελο με το γκρι ρομποτακι superuser

και πηγα παλι στο μαρκετ,,,προσπαθησα για τα live wallpapers αλλα τιποτα,,,,μηπως ξεχασα καποια ρυθμιση???σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους σας,,,,διαβαζω αρκετες ωρες στο φορουμ σχετικα με τα κινητα και ωφειλω να πω οτι ειμαι πολυ πισω μιας και μερικες φορες δεν καταλαβαινω τιποτα απο οσα λετε,,,

προχτες εγινα κατοχος samsung galaxy 3 και χτες μπηκα στο μαρκετ και κατεβασα καποια live wallpapers,,,

οπως ειδα και σε προηγουμενα ποστ,,,εκανα ολες τις ρυθμισεις,,,κατεβασα την εφαρμογη z4root ,,,εκανα root το κινητο (χτες εμαθα τι ειναι) με επιτυχια αφου ειδα και τον φακελο με το γκρι ρομποτακι superuser

και πηγα παλι στο μαρκετ,,,προσπαθησα για τα live wallpapers αλλα τιποτα,,,,μηπως ξεχασα καποια ρυθμιση???σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

εκτός από το ροοτ, έχει και μια διαδικασία να εκτελέσεις :) δες στην πρώτη σελίδα που λέει κάτι για livewallpapers!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια εχω το αναφερομενο smartphone μου εχει λυσει τα χερια στην δουλεια μου. Τελειο.

Τα στοιχεια του κινητου ειναι

2.1-1 update

kernel 2.6.29

θελω να περασω την νεα εκδοση.

Η αληθεια ειναι οτι εχω χαζεψει εντελως με οσα διαβασα και δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

Συγχωρεστε με υπαρχει καποιος οδηγος αναβαθμισης και που θα βρω την νεα εκδοση

και θα ηθελα να μαθω πως λυσατε ρε παιδια το θεμα internet ωστε να μην χρειαζεται οταν ειμαι σπιτι να συνδεομαι με τον παροχο αλλα με το router μου και μονο και φευγοντας να κανω με καποιο disable το Internet απο τον παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια εχω το αναφερομενο smartphone μου εχει λυσει τα χερια στην δουλεια μου. Τελειο.

Τα στοιχεια του κινητου ειναι

2.1-1 update

kernel 2.6.29

θελω να περασω την νεα εκδοση.

Η αληθεια ειναι οτι εχω χαζεψει εντελως με οσα διαβασα και δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

Συγχωρεστε με υπαρχει καποιος οδηγος αναβαθμισης και που θα βρω την νεα εκδοση

και θα ηθελα να μαθω πως λυσατε ρε παιδια το θεμα internet ωστε να μην χρειαζεται οταν ειμαι σπιτι να συνδεομαι με τον παροχο αλλα με το router μου και μονο και φευγοντας να κανω με καποιο disable το Internet απο τον παροχο.

 

δες στην πρώτη σελίδα που λέει πως να αναβαθμήσεις σε froyo :) επίσης μόλις αναβαθμίσεις θα πατήσεις το κουμπί που κλείνει το τηλέφωνο και θα επιλέξεις να απενεργοποιήσεις το internet από τον πάροχο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το LagFix! Ενώ έχω πάνω Froyo, είμαι root, έχω κάνει partition την sd μου (8άρα είναι και την έκανα 7 + 1) και έχω το BusyBox 1.17.1, πάω να τρέξω το LagFix και δεν γίνεται τίποτα. Για την ακρίβεια, το LagFix που είναι και στο πρώτο post όταν το τρέχεις "σκάει", ενώ το scriptaki του apollo τρέχει κανονικά αλλά όταν κάνει reboot το κινητό, δεν έχει γίνει τίποτα... :cry: Έχω δοκιμάσει τα πάντα ως αναφορά factory reset, το ξανάflashαρα αλλά και πάλι τίποτα! Αρνείται παραδειγματικά να συνεργαστεί! Καμία ιδέα???

 

Μήπως κανείς έχει καμιά ιδέα για να παίξει τελικά??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρονια πολλα σε ολους.

Μετα το κατατοπιστικοτατο αρθρο και βοηθεια περασα σε froyo. Καμια σχεση με την προηγουμενη εκδοση. Πολυ πιο ταχυ και πιο 'καλο'. Θελω να ρωτησω ομως μια λεπτομερεια εαν θελω να μπω στο internet απο το κινητο μεσω vodafone οταν δεν ειμαι σπιτι τι πρεπει να κανω γιατι δεν βρισκω κατι που να δινει προσβαση οταν θελω σε 3g/gprs

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω παρα πολυ καιρο το link που εχει δημιουργηθει και θελω με την σειρα μου να βαλω και εγω ενα χερακι ... εχω κανει αναβαθμιση σε froyo και εχω μεινει και εγω ευχαριστημενος ... ενα μπραβο στον kyrillos13 που εκανε αυτην την δουλεια ... πολλοι ομως μετα απο αναβαθμιση σε froyo εχουν χασει τα APN της συσκευης τους ... παρακατω θα δειτε πως θα ξανακανετε το κινητο σας να εχει 3G δικτυο και να μπορειτε να στελνετε και να λαβενετε MMS ...

 

Για χρηστες VODAFONE ...

 

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις Ασύρματα Δίκτυα Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας

Ονόματα Σημείων Πρόσβασης

 

Ρυθμίσεις Internet

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): Internet

APN: internet.vodafone.gr

(εάν είστε χρήστης καρτοκινητής πληκτρολογήστε: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη (username): user

Κωδικός Πρόσβασης (password): pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN (APN type): Default

 

**Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία**

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Αποθήκευση (Save)

 

 

Ρυθμίσεις MMS

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): VF MMS

APN: mms.vodafone.net

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Διακομιστής Μεσολάβησης MMS: 213.249.19.49

Θύρα MMS: 5080

Πρωτόκολλο MMS: WAP 1.2 (δεν θα το βρειτε πουθενα μεσα στην συσκευη παραβλεψτε το)

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: MMS

 

**Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία**

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού Αποθήκευση (Save)

 

Θα σας συνηστουσα τελειωνοντας ολη αυτην την διαδικασια να κατεβασετε το apn backup and restore απο το market σε περιπτωση που κανατε καμμια πατατια και χαθουνε οι ρυθμισεις οπως επισης και το apn on/off για να ενεργοποιειτε και απενεργοποιειτε το 3g δικτυο και να μην σας ερθει κανενας υπερογκος λογαριασμος στο τελος του μηνα ... για τα υπολοιπα δικτυα δεν γνωριζω σας δινω ομως ενα link που ισως σας βοηθησει ... ειναι παρομοια η διαδικασια που θα ακολουθησετε ... πιστευω να βοηθησα ... (εδω ειναι το link για τις αλλες εταιριες ... http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html)

Edited by MCGITYS
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, το Νavigon που εχω στον Γαλαξια κανει να το περασω οπως ειναι στο galaxy 3;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα ενω το samsung kies μου αναγνωριζει σωστα το κινητο. Οταν ομως προσπαθω να το βρω με το adb( adb devices) δε το βρισκει... εχω enabled το usb debbuging οταν προσπαθω να το δω απο adb.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα ενω το samsung kies μου αναγνωριζει σωστα το κινητο. Οταν ομως προσπαθω να το βρω με το adb( adb devices) δε το βρισκει... εχω enabled το usb debbuging οταν προσπαθω να το δω απο adb.

 

Το android sdk το έχεις εγκαταστήσει σωστά; Τί σου γράφει όταν προσπαθεις να το δεις και δεν το βλέπει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μου γραφει τα εξης:

*daemon not runing. starting it now *

*daemon started succesfsully *

list of devices atached

και κανονικα εδω επρεπε να μου εχει καποια νουμερα που αντιστοιχουν στη συσκευη μου σωστα? ομως δεν εχει τπτ. θεωρητικα το εχω εγκαταστησει σωστα για την ακριβεια κατεβασα το adb απο το Link που υπαρχει στον οδηγο για το root.

Link to comment
Share on other sites

Παίδια έχει βγει η official 2.2 μέσω kies? Ή ακόμα περιμένουμε; Έχω του Κύριλλου τη ρομ και δεν μπορώ να το τσεκάρω μόνος μου μιας και θέλει 2.1 και κάτω.

Επίσης μπορεί να με βοηθήσει και κάποιος σε κάτι; Όταν αποθηκεύω μια επαφή στη κάρτα σιμ, μπορώ να γράψω ελάχιστους χαρακτήρες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό εκτός από τους λατινικούς χαρακτήρες κ να το αποθηκεύω στη μνήμη της συσκευής.

Edited by giannis_ps
Link to comment
Share on other sites

μου γραφει τα εξης:

*daemon not runing. starting it now *

*daemon started succesfsully *

list of devices atached

και κανονικα εδω επρεπε να μου εχει καποια νουμερα που αντιστοιχουν στη συσκευη μου σωστα? ομως δεν εχει τπτ. θεωρητικα το εχω εγκαταστησει σωστα για την ακριβεια κατεβασα το adb απο το Link που υπαρχει στον οδηγο για το root.

 

Eίναι θέμα drivers τότε, για κάποιο λόγο δεν έχουν περάσει σωστα και δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο... Δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνο σε μια άλλη θύρα usb για αρχή... μετά δοκίμασε να βγάλεις το Kies, ή να εγκαταστήσεις μόνο τους drivers: http://rapidshare.com/#!download|970l35|416304166|SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe|19531

 

Στο device manager, είναι όλες οι συσκευές ΟΚ, ή υπάρχει κάποια με κίτρινο θαυμαστικό δίπλα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας που ειχα με την samsung hellas μου ανεφεραν πως δεν προκειται-αναμενεται να βγει η επισημη εκδοση 2.2 για το galaxy 3. ελπιζω να μην ισχυει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας που ειχα με την samsung hellas μου ανεφεραν πως δεν προκειται-αναμενεται να βγει η επισημη εκδοση 2.2 για το galaxy 3. ελπιζω να μην ισχυει.

 

Δεν ισχυει φιλε μου. Αστους να λενε. Επρεπε να τους πεις: μα καλα, τι ναρκωτικα περνετε?

Ειναι μαλ@κες ρε ****το και ειναι το μονο που μου την σπαει στην σαμσουνκ. Ενω εχει και **** τις συσκευες η υποστηριξη ειναι #%?:#**!.

Ειναι σχεδον σιγουρο οτι μεχρι τελος μαρτιου θα εχει βγει η τελικη 2.2. Τωρα στην χωρα μας μπορει να αργησει αλλα δεν μας νοιαζει γιατι την περναμε και με odin.

 

ΥΓ: Για οσους ενδιαφερονται, βγηκε καινουρια εκδοση της ρομ μου. Η v3.0 beta. Την συστηνω ανεπιφυλακτα!

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Καποιος που εχει λυσει το θεμα με 3g/gprs δηλαδη μετα την εκδοση 2.2 πως ενεργοποιουμε το internet χωρις wifi αλλα μεσω παροχου...γιατι οτι και εαν εκανα και που αναφερε ο προαναφερομενος φιλος δεν επαιξε. Στην πριν εκδοση 2.1 ειχα βαλει apn off/on ενα util και ηξερα ποτε μπαινω και σε ποιο δικτυο
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Καποιος που εχει λυσει το θεμα με 3g/gprs δηλαδη μετα την εκδοση 2.2 πως ενεργοποιουμε το internet χωρις wifi αλλα μεσω παροχου...γιατι οτι και εαν εκανα και που αναφερε ο προαναφερομενος φιλος δεν επαιξε. Στην πριν εκδοση 2.1 ειχα βαλει apn off/on ενα util και ηξερα ποτε μπαινω και σε ποιο δικτυο

 

Καλημέρα, πρέπει να ρυθμίσεις το apn. τι εταιρία κινητής τηλεφωνίας έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι. Vodafone

 

καλημερα φιλος αν ψαξεις λιγο πιο πριν εχω κανει πληρη αναφορα για το προβλημα σου ... σελιδα 79 χαμηλα ... να σαι καλα και καλα σαρακοστη ...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσα οτι βαση των step που εγιναν δεν επαιξε τουλαχιστον στο δικο μου κινητο. Δεν ειπα οτι δεν εχει γραφει καποια παραγραφο για αυτο και το αναφερα οτι ακολουθησα τα βηματα.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσα οτι βαση των step που εγιναν δεν επαιξε τουλαχιστον στο δικο μου κινητο. Δεν ειπα οτι δεν εχει γραφει καποια παραγραφο για αυτο και το αναφερα οτι ακολουθησα τα βηματα.

 

κατι δεν θα εκανες σωστα ... ξανακανε τα βηματα και κλεισε-ανοιξε την συσκευη σου ... το εχω κανει αυτο σε πεντε συσκευες ... αν το ξαναδεις αυτο περιμενω ποσταρε ... και γραψε μου αναλυτικα ... ευχαριστω ...

 

καλησπερα παιδια.. κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας που ειχα με την samsung hellas μου ανεφεραν πως δεν προκειται-αναμενεται να βγει η επισημη εκδοση 2.2 για το galaxy 3. ελπιζω να μην ισχυει.

 

δεν ισχυει αυτο που λες γιατι οι καινουργιοι γαλαξιες που εχουν βγει εχουν συστημα 2.2 http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-Mini-Black-GT-S5570AAAEUR.htm

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-Ace-Black-GT-S5830OKAEUR.htm αν και το δευτερο με κοβω να το χτυπαω σε λιγακι ... :):):)

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

κατι δεν θα εκανες σωστα ... ξανακανε τα βηματα και κλεισε-ανοιξε την συσκευη σου ... το εχω κανει αυτο σε πεντε συσκευες ... αν το ξαναδεις αυτο περιμενω ποσταρε ... και γραψε μου αναλυτικα ... ευχαριστω ...

 

 

 

δεν ισχυει αυτο που λες γιατι οι καινουργιοι γαλαξιες που εχουν βγει εχουν συστημα 2.2 http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-Mini-Black-GT-S5570AAAEUR.htm

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-Ace-Black-GT-S5830OKAEUR.htm αν και το δευτερο με κοβω να το χτυπαω σε λιγακι ... :):):)

Σωστό αυτό που γράφεις, αλλά άνετα θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν αυτό σαν εργαλείο marketing για να 'σπρώξουν' το Galaxy Mini (και εννοείτε ότι θα αφήσουν με αυτόν τον τρόπο να 'σβήσει' το παλαιότερο Galaxy 3)!!!

 

Εγώ πάλι, εκτιμώντας και χειροκροτώντας την προσπάθεια unofficial froyo versions, όπως αυτή που μας διαθέτει ο με νοοτροπία επαγγελματία Kyrillos13, δεν έχω καταλάβει αν ακόμα συμφέρει να βάλεις μια unofficial froyo version. Από την μία έχεις το πιο εξελιγμένο software για το κινητό σου όμως από την άλλη δεν έχω πετύχει κάποιον εδώ μέσα (συμπερλ. εμού) να μην είχε/έχει έστω και μικρά θεματάκια με την unofficial froyo version. Αυτό λοιπόν προσπαθώ να καταλάβω! Αξίζει?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε σας παιδιά αργεί να φορτώσει τις επαφές, όταν πατάτε το αντίστοιχο εικονίδιο; Εμένα καθυστερεί κανά 3 με 5 δευτερόλεπτα. Μπορεί με κάποιο τρόπο να ανταποκρίνεται πιο γρήγορα; Ή έτσι είναι;
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι η αλλαγη που εκανα σε 2,2 ειναι τραγικα τελεια η τουλαχιστον σε εμενα δουλευει αψογα. Παρα πολυ γρηγορο καμια σχεση με πριν και δεν εχω πουθενα κολλημα. Ακομα και το internet ειναι γρηγοροτερο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...