Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα αυτό ισχύει για όλα τα καταστήματα που το διαθέτουν ήδη; Στο e-shop για παράδειγμα έχει το κλασικό "2 χρόνια εγγύηση On-Site σε όλη την Ελλάδα από την LG Electronics Hellas" και μιλάμε για άμεση διαθεσιμότητα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα αυτό ισχύει για όλα τα καταστήματα που το διαθέτουν ήδη; Στο e-shop για παράδειγμα έχει το κλασικό "2 χρόνια εγγύηση On-Site σε όλη την Ελλάδα από την LG Electronics Hellas" και μιλάμε για άμεση διαθεσιμότητα.

Kαλυτερα να ρωταμε τους πωλητες για χωρα εισαγωγης ωστε να χουμε το κεφαλι μας ησυχο.Παρολο που ειναι απο γερμανια εισαγωμενο δεν θα ειχα προβλημα να το παρω αλλα με προβληματισε αυτο με το update που αναφερθηκε σε προηγουμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Εδω δινει 2 χρονια εγγυηση....πρεπει να χει παρει κομματια απο την cosmote.Στα 249 ευρω.

http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=6688

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα απο τους Κινεζους (HTC) στους Κορεατες. Το πηρα απο cosmote. Πρωτες εντυπωσεις θετικες: πολυ καλη κατασκευη, ακριβεστατο και γρηγορο GPS (δοκιμασα με Νavigon), ικανοποιητικη μπαταρια, απροβληματιστη ευαισθησια οθονης. Η βαση αυτοκινητου πολυ καλη. Στα αρνητικα: καμια εξωτερικη ενδειξη (LEDακι) για χαμενες κλησεις και μυνηματα, μονο ενα μικροσκοπικο εικονιδιο για κλησεις και μυνηματα στη status bar, απαραδεκτο περιβαλλον SMS. Android keyboard χωρις ελληνικη γλωσσα (το LG εχει). Δεν καταφερα να κανω συγχρονισμο με PC μεσω του προγραμματος που το συνοδευει. Δοκιμασα πολλες φορες, και παιρνω το μυνημα "το τηλεφωνο δεν αποκριθηκε" παροτι το βλεπει κανονικα και μεταφερει εικονες και βιντεο...
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα απο τους Κινεζους (HTC) στους Κορεατες. Το πηρα απο cosmote. Πρωτες εντυπωσεις θετικες: πολυ καλη κατασκευη, ακριβεστατο και γρηγορο GPS (δοκιμασα με Νavigon), ικανοποιητικη μπαταρια, απροβληματιστη ευαισθησια οθονης. Η βαση αυτοκινητου πολυ καλη. Στα αρνητικα: καμια εξωτερικη ενδειξη (LEDακι) για χαμενες κλησεις και μυνηματα, μονο ενα μικροσκοπικο εικονιδιο για κλησεις και μυνηματα στη status bar, απαραδεκτο περιβαλλον SMS. Android keyboard χωρις ελληνικη γλωσσα (το LG εχει). Δεν καταφερα να κανω συγχρονισμο με PC μεσω του προγραμματος που το συνοδευει. Δοκιμασα πολλες φορες, και παιρνω το μυνημα "το τηλεφωνο δεν αποκριθηκε" παροτι το βλεπει κανονικα και μεταφερει εικονες και βιντεο...
Ποιο HTC ειχες?....εντυπωσεις απο τον browser σε σχεση με αυτα που ειπα παραπανω?
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα απο τους Κινεζους (HTC) στους Κορεατες. Το πηρα απο cosmote. Πρωτες εντυπωσεις θετικες: πολυ καλη κατασκευη, ακριβεστατο και γρηγορο GPS (δοκιμασα με Νavigon), ικανοποιητικη μπαταρια, απροβληματιστη ευαισθησια οθονης. Η βαση αυτοκινητου πολυ καλη. Στα αρνητικα: καμια εξωτερικη ενδειξη (LEDακι) για χαμενες κλησεις και μυνηματα, μονο ενα μικροσκοπικο εικονιδιο για κλησεις και μυνηματα στη status bar, απαραδεκτο περιβαλλον SMS. Android keyboard χωρις ελληνικη γλωσσα (το LG εχει). Δεν καταφερα να κανω συγχρονισμο με PC μεσω του προγραμματος που το συνοδευει. Δοκιμασα πολλες φορες, και παιρνω το μυνημα "το τηλεφωνο δεν αποκριθηκε" παροτι το βλεπει κανονικα και μεταφερει εικονες και βιντεο...

 

Για τα SMS βάλε το Handcent SMS απο το Market. Αυτό με το πληκτρολόγιο είναι περιέργο, μήπως το κινητό σου είναι παραεισαγωγή και έχει άλλη ROM? Αλλά και για αυτό υπάρχει λύση, "Greek IME" απο το market.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Για τα SMS δεν μου αρεσει πως ενω εχω μια "οθονη" με περιοριζει να γραφω σε ενα πολυ μικρο πλαισιο... Βεβαια υποθετω πως ειναι χαρακτηριστικο ανηκει στο Android γενικα και δεν χρεωνεται στη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Για τα SMS δεν μου αρεσει πως ενω εχω μια "οθονη" με περιοριζει να γραφω σε ενα πολυ μικρο πλαισιο... Βεβαια υποθετω πως ειναι χαρακτηριστικο ανηκει στο Android γενικα και δεν χρεωνεται στη συσκευη.

 

Μα οταν το γυρίσεις στο πλάι, σχεδόν fullscreen γίνεται το qwerty. Δε σε βολεύει σε qwerty;

Link to comment
Share on other sites

Το κανες qwerty το πληκτρολογιο; γιατι οντως το κλασσικο το στριμωχνει αριστερα. εγωω βολευομαι και με qwerty χωρις να το γυρισω πλαγια
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει αναπάντητη ή νέο μήνυμα υπάρχει η δυνατότητα παλμικής ειδοποίησης φωτισμού όπως σε πολλά κινητά της ΝΟΚΙΑ;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πηρα απο τον γερμανο γιατι δεν αντεξα να περιμενω και σε γκρι γιατι δεν μπορω τις δακτυλιες που μενουν στο μαυρο.Τωρα που το δουλεψα ειναι μια χαρα το browsing...απλα δεν πολυβολευει με multitouch ενω με διπλο tap οπου θες να ζουμαρεις ολα γινονται ομαλα καθως και το φορτωμα στο frame αυτου που επιλεγεις.Το interface του ειναι ακομα πιο πρακτικο και απο το htc sense του wildfire που ειχα...πραγματικα ειναι το must κινητο για αρχαριους.Επιβεβαιωνω τον φιλο παραπανω οτι το android keyboard δεν εχει ελληνικη γλωσσα :(....κατα τα λοιπα το να γραφεις sms ειναι μια διαδικασια πιο γρηγορη και ευκολη απο το wildfire παροτι το δευτερο εχει μεγαλυτερους χαρακτηρες.Πραγματικα ειναι πολυ ανετο.Επισης εντυπωσιακα ειναι τα χρωματα και η ευκρινεια της οθονης για low budget android συσκευη...το ηχειο πεντακαθαρο και το UI της LG παροτι δεν ειναι τοσο μουρατο οσο το htc sense ειναι αρκετα ομορφο.Πολυ βολικη και η μπαρα με wi-fi-gps-etc που την εχουν ενσωματωσει στην statusbar.

 

Για μενα το μονο αρνητικο μεχρι στιγμης ειναι η αισθηση της οθονης...οχι οτι δεν ειναι γρηγορο το touch....ισα ισα ειναι πιο γρηγορο απο wildfire αλλα εχει σκληρη υφη...δεν ξερω ισως με τον καιρο μαλακωσει.

 

Ενα δευτερο θεματακι που εχω ειναι με τον συγχρονισμο επαφων....εκανα συγχρονισμο επαφων με το gmail μου και περαστηκαν κανονικα.Οταν εκανα συγχρονισμο με facebook μου βγαζει μηνυμα οτι εγινε αλλα δεν μου περναει τις photos απο το facebook στις επαφες μου......?...μηπως πρεπει να τις περασω στην sim για να τις συγχρονισει?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει αναπάντητη ή νέο μήνυμα υπάρχει η δυνατότητα παλμικής ειδοποίησης φωτισμού όπως σε πολλά κινητά της ΝΟΚΙΑ;

 

There is an app for that! :P

http://www.androidtapp.com/missed-call/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά sakisss μάλλον είναι το καλύτερο κινητό της κατηγορίας. εντωμεταξύ το ηχείο κοντράρει χαλαρά το 5800 σε ένταση και ποιότητα! βέβαια ο μόνος τρόπος που έχω βρεί μέχρι στιγμής να μην τρώει τόση μπαταρία είναι να έχω απενεργοποιημένο το data της κινητής.
Link to comment
Share on other sites

παιδια για σας ειμαι κι εγω κατοχος του p500 εδω και δυο μερες.εχω καποιες απορειες.1) ποιο συστημα πλοηγησης μπορω να βαλω(καλο και δωρεαν εαν γινετε)

2)εχω απενεργοποιηση το wap για να μην χρεωνωμαι υπαρχει περιπτωση να με χρεωνει το 3g και αν ναι που μπορω να το δω 3) το moultitouch τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να δω και να τεστάρω για πολύ ώρα και το lg optimus one και το zte blade.

Και τα δύο πολύ ωραία.

 

Κατ' εμένα το zte blade είναι ότι πιο καλό μπορείς να πάρεις με πολύ χαμηλή τιμή. Δεν θα το προτιμούσα για απαιτητικούς χρήστες γιατί η λίγη μνήμη ram του το ζορίζει σε live wallpapers. Ίσως να υπάρχουν και εφαρμογές αργότερα που να αντιμετωπίσουν κάποια δυσκολία.. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν έχω android κινητό.

Επίσης σε σχέση με το optimus one, παρότι η οθόνη του zte blade είναι μεγαλύτερη και σε μέγεθος και σε ανάλυση, το optimus είχε μεγάλη διαφορά σε φωτεινότητα και σε αντίθεση. Η περισσότερη ram του optimus φαίνεται στα live wallpapers καθώς και η κατασκευή του από μαλακό πλαστικό.Επίσης το ηχείο του είναι πολύ πιο δυνατό. Και εκεί έκανε την διαφορά. Το μόνο μειονέκτημα είναι τα 100 ευρώ διαφορά από το zte blade.

 

Όποιος θέλει ένα δεύτερο κινητό ή μπαίνει για πρώτη φορά σε android λειτουργικό το zte blade είναι ότι το καλύτερο.

Προσωπικά, αύριο θα αγοράσω το optimus one γιατί όπως και ο sakiss δεν αντέχω άλλο!!

 

@sakiss βάλε τον launcher pro και θα καταλάβεις την διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που ανεφερα με την σκληρη υφη στην οθονη...γραφτε ακυρο...μετα απο λιγη χρηση εγινε soft like butter.

 

Στο wildfire υπηρχε επιλογη για να κανεις συγχρονισμο σε καθε επαφη ξεχωριστα με fb....αντιστοιχη επιλογη στο LG δεν βρισκω....παντως καταφερα να συγχρονισω με fb οταν εδωσα στις επαφες μου στο gmail ιδιο ονομα με αυτο του fb.To θεμα ομως ειναι να μην βαζουμε στις επαφες μας τα ονοματα τους στο fb.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Οσο κι αν προσπαθω για συγχρονισμο με την PC SUITE επιμενει να δινει το μυνημα "το τηλεφωνο δεν αποκριθηκε" στο 2ο βημα... Αφου βαρεθηκα χρησιμοποιω το MyPhoneExplorer οπως προτεινε καποιος απο το XDA forum. Απλο σωστο και δωρεαν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κατεβασετε astro file manager..οποια εφαρμογη κατεβαζεις απο το internet μεσω κινητου γινεται αυτοματα install στις apps και φυσικα μετα μπορεις να την μεταφερεις στην sd.

 

 

@xirosiman το δοκιμασα το launcher pro...οντως γινεται ακομα πιο γρηγορο αλλα δεν μου αρεσε το UI.

 

Αν το κανουμε μονο root χωρις να αλλαξουμε rom χανουμε την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κατεβασετε astro file manager..οποια εφαρμογη κατεβαζεις απο το internet μεσω κινητου γινεται αυτοματα install στις apps και φυσικα μετα μπορεις να την μεταφερεις στην sd.

 

 

@xirosiman το δοκιμασα το launcher pro...οντως γινεται ακομα πιο γρηγορο αλλα δεν μου αρεσε το UI.

 

Αν το κανουμε μονο root χωρις να αλλαξουμε rom χανουμε την εγγυηση?

 

 

 

Από όσο έχω διαβάσει στο νετ, ναι η εγγύηση χάνεται.. αλλά νομίζω μπορείς να το επαναφέρεις.. εγώ λίγο το φοβάμαι όμως..

 

ΥΣ: Το αγόρασα!! μόλις ανοίγω το κουτάκι του νέου μου κινητού και είμαι πολύ χαρούμενος!!:lol::p:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιλησα με LG....με root χανεται η εγγυηση αλλα στο service αν χρειαστει να επαναφερεις οτι εχεις ξηλωσει καθως και την επισημη rom αν την εχεις αλλαξει φυσικα και το κανουν αλλα με κοστος του χρηστη.

 

Εκανα την διαδικασια root....μου εμφανιστηκε το εικονιδιο superuser αλλα οταν το ανοιγω δεν μου φορτωνει τις εφαρμογες για να ξηλωσω οτι θελω...?

 

Συγχρονισμο με fb γινεται μονο αν δωσεις στις επαφες σου ιδιο ονομα με αυτο του fb.Δεν εχω βρει αντιστοιχη επιλογη οπως στο wildfire που σου εβγαζε για καθε επαφη ξεχωριστα αν θες να την κανεις link με την αντιστοιχη του fb.

 

Για την ελληνικη γλωσσα στο android key εδω στην LG δεν μπορουν να κανουν κατι...το κινητο ερχεται μεταφρασμενο για ελλαδα απο εξωτερικο....απλως περιμενουμε αν το προσθεσουν σε επομενο update αλλιως βαλτε το greek IME...το δοκιμασα κ δουλευει αλλα μου βγαζει τις γραμμες του keyboard καπως χυμα.Οποτε θα μεινω στα greeklish.

Edited by sakiss
Σ
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα κάνει να φορτίσει όλη η μπαταρία;;

 

Την πρώτη φορά πρέπει να το φορτίζουμε κανονικά μέχρι να γεμίσει ή αδειάζουμε όση μπαταρία έχει και το φορτίζουμε από το μηδέν;;

 

Υπάρχει κάποια διαδικασία στην 1η φόρτιση ή απλά είναι μούφες;;

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα κάνει να φορτίσει όλη η μπαταρία;;

 

Την πρώτη φορά πρέπει να το φορτίζουμε κανονικά μέχρι να γεμίσει ή αδειάζουμε όση μπαταρία έχει και το φορτίζουμε από το μηδέν;;

 

Υπάρχει κάποια διαδικασία στην 1η φόρτιση ή απλά είναι μούφες;;

Οτι και να κανεις πανω απο 2 μερες με νορμαλ χρηση δεν βγαζεις.Οτι λεει στο manual....φορτισε το μεχρι να εμφανιστει το εικονιδιο στην οθονη...και απο εκει κ περα θα το φορτιζεις οταν θα ειναι γυρω στο 20%...να μην το αφηνεις δλδ να αποφορτιζεται πληρως.
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτούς που θέλουν sync με το Facebook: γίνεται, αρκεί να ξέρεις τον τρόπο. Καταρχήν χρειάζεται η επίσημη εφαρμογή του Facebook, της LG δε λέει και πολλά. Δεύτερον, πρεπει να ρυθμίσετε στις Επαφές να φαίνονται και όλες οι επαφές του Facebook. Όταν το καταφέρετε, πρέπει να κάνετε συγχώνευση τον επαφών του τηλεφώνου με αυτές του Facebook. Αυτό γίνεται αν κάνετε επεξεργασία μιας επαφής και πατήσετε το menu. Προφανώς πρέπει να γίνει για κάθε επαφή ξεχωριστά. Επίσης αν κάποιος έχει Twitter η Skype μπορεί να κάνει πολλαπλή συγχώνευση, οπότε στο τέλος έχεις μια επαφή με όλα τα account αυτού του ατόμου σε ένα μέρος.

 

Το κλειδί είναι να μάθετε να δουλεύετε τα menu στις επαφές! Δεν ειναι κάτι δύσκολο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Τhanks man ολα Ok.:):)

 

υ.γ. Το optimus εχει την επισημη fb app εγκατεστημενη.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Τhanks man ολα Ok.:):)

 

υ.γ. Το optimus εχει την επισημη fb app εγκατεστημενη.

 

Καλύτερα, βάλανε μυαλό!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...