Jump to content

Ποιο antivirus χρησιμοποιείτε;


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Ποιο antivirus χρησιμοποιείτε;  

161 members have voted

  1. 1. Ποιο antivirus χρησιμοποιείτε;

    • BitDefender
      2
    • Kaspersky
      20
    • Webroot
      1
    • Norton
      13
    • ESET Nod32
      49
    • AVG
      31
    • McAfee
      8
    • Avira
      30
    • Panda
      7
    • ZoneAlarm
      0


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το MSE είναι βαρύ ; Θέλω να το βάλω σε netbook.

 

Οχι ισα ισα το αντιθετο. Δεν καταναλωνει πολλους πορους, σχεδον ελαχιστους!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Kανενα, γιατι με ενα GB RAM που εχω γονατιζει το συστημα!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο desktop έχω ένα (μη αγορασμένο) Norton internet security 2006 που έχει λήξει από το 2007. :blink:

Στο netbook έχω ένα mcafee ληγμένο 10 μήνες.

Και τα δύο προγράμματα μου φαίνονται κουραστικά, το νορτον καθυστερεί τα πάντα και το μακαφι έβγαζε και βγάζει συνεχώς μηνύματα για update πολύ ενοχλητικά -άστο ρε φίλε, θα σου πω εγώπότε θέλω να δεις για updates!

Θέλω να βάλω κάτι που να είναι ενημερωμένο, και να είναι ελαφρύ και νόμιμο, είτε δωρεάν είτε οικονομικό (για 2 μηχανάκια).

Μου είπαν ότι το δωρεάν avg αφήνει υπολειμματα όταν πας να το απεγκαταστήσεις.

 

Τι να βάλω τώρα, λοιπόν; :lost:

 

Από το νετ δεν πολυφοβάμαι, δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα, δεν μπαίνω μόνο σε "περίεργα" σάιτ, ούτε ανοίγω περίεργα μέιλ κλπ. Φοβάμαι όμως τα στικάκια και τους εξωτερικούς σκληρούς που τα συνδέω όπου νά 'ναι λόγω δουλειάς και δεν ξέρω τι κατσαρίδες μπορεί να υπάρχουν εκειμέσα...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

To δωρεάν avg δεν αφήνει τίποτα αν το απεγκαταστήσεις. Επιπλέον είναι μακράν το καλύτερο δωρεάν και πολύ καλύτερο από πολλά άλλα που πωλούνται κανονικά. Η προηγούμενη έκδοσή του ήταν κάπως βαριά, αλλά η νέα (avg 2011) καλυτερεύει αρκετά τα πράγματα.

To MSE είναι πολύ ελαφρύ, αλλά προσωπικά το απέρριψα συγκρίνοντάς το με το AVG κυρίως λόγω του surfing - searching security που προσφέρει το δεύτερο.

Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και τίποτα περισσότερο.

Αν δεν θέλεις να δοκιμάζεις, βάλε απευθείας το MSE.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Kaspersky (KIS - αγορασμένο). Δε σε απογοητεύει με τίποτα. Δεύτερη επιλογή το πολύ καλό Avira.

 

Το Norton δεν είναι πια βαρύ όπως παλιά, αλλά καταφέρνει σε κάθε έκδοση να έχει κάτι που να σε εκνευρίζει. Μια το UI, άλλοτε μια τάση για υπεραυτοματοποίηση και περιορισμένο έλεγχο από τον χρήστη για απενεργοποίηση στοιχείων, άσ' το...

 

Το ESET Nod32 είχε υπερθεματιστεί κάποτε ως τρελά ελαφρύ, γρήγορο και ταυτόχρονα αποτελεσματικό. Ποτέ δε μου γέμισε το μάτι προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Kaspersky (KIS - αγορασμένο). Δε σε απογοητεύει με τίποτα. Δεύτερη επιλογή το πολύ καλό Avira.

 

Το Norton δεν είναι πια βαρύ όπως παλιά, αλλά καταφέρνει σε κάθε έκδοση να έχει κάτι που να σε εκνευρίζει. Μια το UI, άλλοτε μια τάση για υπεραυτοματοποίηση και περιορισμένο έλεγχο από τον χρήστη για απενεργοποίηση στοιχείων, άσ' το...

 

Το ESET Nod32 είχε υπερθεματιστεί κάποτε ως τρελά ελαφρύ, γρήγορο και ταυτόχρονα αποτελεσματικό. Ποτέ δε μου γέμισε το μάτι προσωπικά...

 

Πολυ καλο το Kaspersky πραγματι αλλα οι τελευταιες δυο εκδοσεις τρωνε πολλους πορους και το κανουν απαγορευτικο για τα μηχανηματα που δεν ειναι και τοσο συγχρονα. :!:

 

Το antivirus κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι ελαφρυ, περα απο την αξιοπιστια του. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Kaspersky Internet Security και Kaspersky Anti-Virus (οχι στο ιδιο μηχανημα βεββαια :rolleyes:) αγορασμενο σε 7 μηχανηματα. Το χρησιμοποιω απο το 2004 και δεν περναει τιποτα και μου φαινεται περιεργο που το βλεπω τοσο χαμηλα σε σχεση με τα αλλα που τα εχω δει μπροστα μου να κολλανε ιους.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ avast, αλλά όταν θα λήξει θα βάλω το mse. έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

έκανα την βλακεία να βάλω mse και με απογοήτευσε. δεν δέχθηκε το σύστημά μου κανέναν ιό [καθώς ξέρω και μπαίνω μόνο σε ασφαλή ιστοσελίδες], αλλά είχα πρόβλημα με το windows update [δεν μπορούσε να κατεβάσει τις ενημερώσεις. τελικά είδα στο google ότι το πρόβλημα γινόταν επειδή είχε το mse] έτσι, ξαναγύρισα σε avast και τώρα όλα δουλεύουν ρολόι. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάνεις λάθος. Το Norton κάποτε έκανε τα μηχανήματα να σέρνονται. Τώρα, αν εξαιρέσεις το boot, που όντως καθυστερεί, ούτε καν που καταλαβαίνεις ότι υπάρχει. Όταν πρωτοπήρα το μηχάνημα, είχε μια δοκιμαστική έκδοση McAfee η οποία μερικές φορές το γονάτιζε. Μόλις έληξε η δοκιμαστική περίοδος έβαλα το NOD 32, πάλι δοκιμαστική έκδοση. Κι αυτό δεν μπορώ να πω ότι είναι βαρύ, αλλά έβαλα ένα Usb μολυσμένο με ιό και ούτε καν το πήρε χαμπάρι. Ευτυχώς δεν έπαθα ζημιά. Πάλι καλά που ο μ...κας που μου το έδωσε να το βάλω μου είπε ότι είναι μολυσμένο και δεν έτρεξα κανένα πρόγραμμα. Το σκανάρισα με το NOD και δε βρήκε τίποτα. Κατέβασα το Avast και μόλις το σκάναρα βρήκε 2-3 ιούς! Πέταξα το NOD και αγόρασα το Norton Internet Security, το οποίο σε πληροφορώ ούτε καν το καταλαβαίνεις, όπως προείπα. Το μηχάνημα δεν κολλάει καθόλου, δεν απαιτεί καθόλου επεξεργαστική ισχύ. Άφησα και το Avast και δουλεύουν και τα δυο μια χαρα. Μπορεί να έχεις δίκιο για τα 2 antivirus, αλλά εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Ίσα ίσα που το ένα συμπληρώνει το άλλο.

 

οταν εχεις 2 antivirus υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να πιασεις ιο.κρατα το norton αν και εγω προτιμω eset nod32

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις 2 antivirus υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να πιασεις ιο.κρατα το norton αν και εγω προτιμω eset nod32

 

Ίσως να έχεις δίκιο. Θα το ψάξω. Σ' ευχαριστώ πολύ. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις 2 antivirus υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να πιασεις ιο.
Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί όμως να υπάρξουν διάφορα conflicts. Γενικά πρέπει να αποφεύγεται δύο τέτοιου είδους software να τρέχουν στο ίδιο μηχάνημα. Δεν προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία, το μόνο που μπορεί να προκύψει είναι προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί όμως να υπάρξουν διάφορα conflicts. Γενικά πρέπει να αποφεύγεται δύο τέτοιου είδους software να τρέχουν στο ίδιο μηχάνημα. Δεν προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία, το μόνο που μπορεί να προκύψει είναι προβλήματα.

 

+1!! Ασε που το ενα σκοτωνει το αλλο!!

 

Αν θελετε επιπλεον προστασια ας εχετε ενα καλο antimalware που δεν τρεχει real time και να κανετε μια φορα τη μερα ενα scanning. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

AVIRA στα 2 από τα 3 pc μου.To άλλο έχει ξεμείνει με παλιό antivirus και δεν ασχολούμαι.

freeware και αποτελεσματικό όποτε χρειάστηκε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιώ το AVG και είναι αρκετά καλό.Συχνά updates και μέχρι τώρα δεν είχα

κάποιο πρόβλημα.Βασικά προσέχω σε ποια site πάω και τι κατεβάζω αλλά καλό είναι

να υπάρχει ένα anti virus , ποτέ δεν ξέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...