Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγαινε στη σελιδα που ποσταρα στους οδηγους για νεους χρηστες και θα βρεις οτι θες για πληκτρολογιο

 

παιδια βοηθεια, :(

 

οπως ειπα πριν, εκανα ροοτ την 2.2.1 ολα καλα και πηγα να βαλω ελληνικο swype.

ακολουθησα τον οδηγο απο τη σελιδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335181#post3335181

 

και τελικα αυτο που καταφερα ειναι να μην εχω ουτε το αρχικο swype (εχει εξαφανιστει απο τα input methods).

Βασικα εκανα ολα οσα λεει ο οδηγος εκει αλλα οταν πηγα να εγκαταστησω στο swype.apk μου εβγαλε "δεν εγκατασταθηκε", ενω ο οδηγος προεβλεπε οτι θα εβγαζε 'εγκατασταθηκε'.

 

Αρχιζω να υποψιαζομαι οτι ισως δεν επρεπε να σβησω το φακελο /data/data/com.swype.android.inputmethod που ελεγε ο οδηγος

 

Τι μπορω να κανω ρε παιδια? μια βοηθεια :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με την σύνδεση του ιντερνετ μέσω 3g?τελικά έβαλα την 2.2.1 (αλλα κ απο πριν με την jm5) δεν μπορώ να συνδεθώ στο inernet παρα μόνο μέσω wifi.Αν μπορείται να μου πείτε και τα σωστά apn settings είτε για q είτε για wind είτε καποια λύση γιατι νομίζω ότι δεν μπαίνει καν σε 3g δίκτυο..ευχαριστώ προκαταβολικά..
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια, :(

 

οπως ειπα πριν, εκανα ροοτ την 2.2.1 ολα καλα και πηγα να βαλω ελληνικο swype.

ακολουθησα τον οδηγο απο τη σελιδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335181#post3335181

 

και τελικα αυτο που καταφερα ειναι να μην εχω ουτε το αρχικο swype (εχει εξαφανιστει απο τα input methods).

Βασικα εκανα ολα οσα λεει ο οδηγος εκει αλλα οταν πηγα να εγκαταστησω στο swype.apk μου εβγαλε "δεν εγκατασταθηκε", ενω ο οδηγος προεβλεπε οτι θα εβγαζε 'εγκατασταθηκε'.

 

Αρχιζω να υποψιαζομαι οτι ισως δεν επρεπε να σβησω το φακελο /data/data/com.swype.android.inputmethod που ελεγε ο οδηγος

 

Τι μπορω να κανω ρε παιδια? μια βοηθεια :(

 

δες το ποστ #1609

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3425042&highlight=swype#post3425042

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με την σύνδεση του ιντερνετ μέσω 3g?τελικά έβαλα την 2.2.1 (αλλα κ απο πριν με την jm5) δεν μπορώ να συνδεθώ στο inernet παρα μόνο μέσω wifi.Αν μπορείται να μου πείτε και τα σωστά apn settings είτε για q είτε για wind είτε καποια λύση γιατι νομίζω ότι δεν μπαίνει καν σε 3g δίκτυο..ευχαριστώ προκαταβολικά..

οχι φιλε, εμενα με cosmote ειναι ολα οκ.

εχω και γω την αγγλικη 2.2.1.

Με swype τι εκανες? εβαλες ελληνικο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το εχω δοκιμασει αλλα τιποτα, οταν παω να τρεξω το εκτελεσιμο με το μεγαλο ονομα, μου βγαζει 'δεν εγκατασταθηκε'.

Που μπορω να βρω τα αρχικα αρχεια να τα βαλω παλι στη θεση τους να εχω το αγγλικο swype τουλαχιστον?? ειδικα το φακελο /data/data/com.swype.android.inputmethod

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το εχω δοκιμασει αλλα τιποτα, οταν παω να τρεξω το εκτελεσιμο με το μεγαλο ονομα, μου βγαζει 'δεν εγκατασταθηκε'.

Που μπορω να βρω τα αρχικα αρχεια να τα βαλω παλι στη θεση τους να εχω το αγγλικο swype τουλαχιστον?? ειδικα το φακελο /data/data/com.swype.android.inputmethod

 

εισαι σιγουρος?

εγω το εχω κανει ετσι και μου δουλευει μια χαρα...

επισης δεν λεει κατι για το inputmethod... :rolleyes:

 

κατεβασε απο εδω και δες αμα μπορεις να το κανεις απλα install και μετα καντου ενα reboot

http://rapidshare.com/#!download|878tl|426938482|Swype_2.6.47.11856_WVGA.apk|13728

 

αμα δεν γινεται τιποτα, δοκιμασε να το κανεις hard reset, και αμα παλι δεν βλεπει καθολου το swype, πρεπει να ξαναπερασεις τη ρομ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς πρόβλημα με την σύνδεση του ιντερνετ μέσω 3g?τελικά έβαλα την 2.2.1 (αλλα κ απο πριν με την jm5) δεν μπορώ να συνδεθώ στο inernet παρα μόνο μέσω wifi.Αν μπορείται να μου πείτε και τα σωστά apn settings είτε για q είτε για wind είτε καποια λύση γιατι νομίζω ότι δεν μπαίνει καν σε 3g δίκτυο..ευχαριστώ προκαταβολικά..
Πηγαινε εδω

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/internet-mms.html#more

ειναι το blog του Αντωνη (tonyk),πηγαινε εκει,δες τις ρυθμισεις για την wind και βαλε τις χειροκινητα,δουλευουν αψογα.Δυστυχως στις 2.2.1 ρομς που κυκλοφορουν δεν μπαινουν οι ρυθμισεις για τα apn αυτοματα,τουλαχιστον για την wind,δεν γνωριζω για τα αλλα δικτυα τι γινεται.

αν χρειαστεις βοηθεια κανε μου pm γιατι το θεμα των ρυθμισεων εχει ειπωθει πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μπορεί να μου πεί κάποιος που μπορώ να βρώ τα αρχεία για να τα βάλω στο odin για την 2.2.1 κ που τα βαζουμε το καθένα (π.χ. στο pda ποιο βάζω).Κ μετά τί πρέπει να κάνω ώστε να λειτουργούν όλα τέλεια??Δεν με ενδιαφέρει για ελλινικό swype

 

Καντο μεσω KIES με το kies registry patcher. Βαζει τα σωστα αρχεια μονο του και μετα δεν ανυσηχεις μηπως παει κατι στραβα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το κατέχω λίγο πιο αναλυτικά?που παω και τι κάνω?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=835628

 

Προχωρας παντα με προσοχη και μετα απο διαβασμα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ακολούθησα τον πιο πρόσφατο οδηγό στο xda και έχω κανονικά πλέον 3 button combination!!! :D:D:D

Είναι αρκετά απλή διαδικασία, απλά θέλει σε ένα σημείο να προσέξεις το ONFI να μην είναι x0 :D

 

Δοκίμασα και download και recovery mode, μπαίνει και στα δυο κανονικά με τη μία.

 

Οπότε τώρα είμαι έτοιμος για δράση!

Να βάλω 2.2.1; (Και αν ναι, που βρίσκω έναν πλήρη οδηγό) ή να περιμένω την ported 2.3;

 

thx και πάλι σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια τους!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ακολούθησα τον πιο πρόσφατο οδηγό στο xda και έχω κανονικά πλέον 3 button combination!!! :D:D:D

Είναι αρκετά απλή διαδικασία, απλά θέλει σε ένα σημείο να προσέξεις το ONFI να μην είναι x0 :D

 

Δοκίμασα και download και recovery mode, μπαίνει και στα δυο κανονικά με τη μία.

 

Οπότε τώρα είμαι έτοιμος για δράση!

Να βάλω 2.2.1; (Και αν ναι, που βρίσκω έναν πλήρη οδηγό) ή να περιμένω την ported 2.3;

 

thx και πάλι σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια τους!

 

Αυτο εκανες? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=821698

 

Βαλε την 2.2.1 που αυτη τη στιγμη ιπταται και οοοοοοοοοοοοοταν εχουμε ported βλεπεις...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανες? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=821698

 

Βαλε την 2.2.1 που αυτη τη στιγμη ιπταται και οοοοοοοοοοοοοταν εχουμε ported βλεπεις...

 

Ναι φίλε μου, αυτόν τον οδηγό ακολούθησα. Έκανα στην αρχή το πρώτο κομμάτι με το dump να δω αν είμαι οκ με το "!@" και μετά ακολούθησα τα επόμενα steps κατεβάζοντας το RAZ-FiX-SGS.zip και μπαίνοντας στο recovery μέσω adb.

 

Διαδικασία 5 λεπτών.

 

Πάω οπότε σε 2.2.1 και μετά όταν με το καλό βγει η 2.3 αναβαθμίζω σε εκείνη.

 

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, από τότε που έβαλα τις τιμές που πρότεινε ο Tony για τον autokiller, η συσκευή πετάει!

 

Btw, τα θεματάκια με το GPS έχουν διορθωθεί στην 2.2.1 ή παραμένουν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, αυτόν τον οδηγό ακολούθησα. Έκανα στην αρχή το πρώτο κομμάτι με το dump να δω αν είμαι οκ με το "!@" και μετά ακολούθησα τα επόμενα steps κατεβάζοντας το RAZ-FiX-SGS.zip και μπαίνοντας στο recovery μέσω adb.

 

Διαδικασία 5 λεπτών.

 

Πάω οπότε σε 2.2.1 και μετά όταν με το καλό βγει η 2.3 αναβαθμίζω σε εκείνη.

 

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, από τότε που έβαλα τις τιμές που πρότεινε ο Tony για τον autokiller, η συσκευή πετάει!

 

Btw, τα θεματάκια με το GPS έχουν διορθωθεί στην 2.2.1 ή παραμένουν;

 

Φαινεται πανευκολη διαδικασια και μαλιστα απο οτι καταλαβα ουτε καν να κανεις μονος σου χρηση adb δεν χρειαζεται αφου ο τυπακος στο δινει ετοιμο στο πιατο τρεχοντας απλα το recovery.bat:) Τα υπολοιπα τα κανει μονο του. Ειναι καλη μαγκια και με ψηνει θα ελεγα, απλα ηθελα να ρωτησω καποιον που δοκιμασε. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάω οπότε σε 2.2.1 και μετά όταν με το καλό βγει η 2.3 αναβαθμίζω σε εκείνη.

 

 

Btw, τα θεματάκια με το GPS έχουν διορθωθεί στην 2.2.1 ή παραμένουν;

 

βαλε την 2.2.1 που σου ειπε ο Παναγιωτης και θα γινει αεροπλανο το κινητακι!!;)

το gps σε αυτες τις ρομ απλα..ζωγραφιζει!!!!:up:

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=835628

 

Προχωρας παντα με προσοχη και μετα απο διαβασμα.

 

αντε βρε παιδια καντε ενα οδηγο στα ελληνικα..και για εμα; που δεν τα καταφερνουν στα αγγλικα ...:)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πανευκολη διαδικασια και μαλιστα απο οτι καταλαβα ουτε καν να κανεις μονος σου χρηση adb δεν χρειαζεται αφου ο τυπακος στο δινει ετοιμο στο πιατο τρεχοντας απλα το recovery.bat:) Τα υπολοιπα τα κανει μονο του. Ειναι καλη μαγκια και με ψηνει θα ελεγα, απλα ηθελα να ρωτησω καποιον που δοκιμασε. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου.

 

Δεν μπήκα στην διαδικασία να τρέξω το .bat. Ούτως ή άλλως και με το adb πανεύκολο είναι μετά από τόσες φορές που το είχα τρέξει, οπότε...

 

Να επισημάνω κιόλας, ότι στα πρώτα βήματα που σου δίνει δυο τρόπους για να "τραβήξεις" το dump, εμένα ο TerminalEmulator δε μου δούλεψε. Όσες φορές και να πήγα να τον τρέξω, crashερνε και τελικά το έκανα μέσω windows.

 

βαλε την 2.2.1 που σου ειπε ο Παναγιωτης και θα γινει αεροπλανο το κινητακι!!;)

το gps σε αυτες τις ρομ απλα..ζωγραφιζει!!!!:up:

 

Nice!!! Θα την περάσω σήμερα το βραδάκυ μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω βρεθει μπροστα σε τετοια ακριβως περιπτωση και σημερα τα 2 παιδια δεν μιλιουνται πλεον:p Ποτε το κινητο επανω σε τραπεζι με καδεφεδες κλπ.

 

Λοιπον αφου το προλαβες ισως εισαι τυχερος και δεν εχει παθει τιποτα. Μην το στειλεις στο service φυσικα γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να μεινεις χωρις τηλεφωνο τις γιορτες. Ασε να δεις πως θα παει και αν δεν σου βγαλει προβλημα τη γλιτωσες φθηνα. Το χειροτερο που μπορεις να παθεις (και μιλαω για το χειροτερο ολων) ειναι να παει το νερο ως μεσα και να παρει ετσι υγρασια η πλακετα. Τοτε θα θελει αλλαγη και επειδη η υπαιτιοτητα ειναι δικη σου (η του φιλου σου τεσπα) θα σου κοστισει παραπανω απο ενα κατοσταρικο. Περιμενε να δεις πως θα παει.

 

Φίλε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Το κιν. μετά από μία μέρα δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.Ελπίζω πως δεν έπαθε κάτι.Τώρα θα περιμένω μερικές μέρες ακόμη και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Για σας πάλι, αν περάσω την Αγγλική 2.2 με το Kies Registry Patcher 1.7.0.0 θα μπορέσω μετά να αλλάξω την γλώσσα σε Ελληνικά και να βάλω Ελληνικό πληκτρολόγιο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκα στην διαδικασία να τρέξω το .bat. Ούτως ή άλλως και με το adb πανεύκολο είναι μετά από τόσες φορές που το είχα τρέξει, οπότε...

 

Να επισημάνω κιόλας, ότι στα πρώτα βήματα που σου δίνει δυο τρόπους για να "τραβήξεις" το dump, εμένα ο TerminalEmulator δε μου δούλεψε. Όσες φορές και να πήγα να τον τρέξω, crashερνε και τελικά το έκανα μέσω windows.

 

 

 

Nice!!! Θα την περάσω σήμερα το βραδάκυ μάλλον.

 

E ναι κι εγω εχω δουλεψει αρκετα το adb για recovery και download οποτε δεν θα ειχα προβλημα. Απλα το επισημανα γιατι ο τυπος εχει κανει πολυ καλη δουλεια και σου δινει μασημενη τροφη. Ειναι πραγματικα ο ευκολοτερος τροπος για επαναφορα του μαγικου συνδυασμου. Πολυ ωραια φιλε μου σε ευχαριστω.

 

edit - Και για να βοηθησουμε και καποιους αυτο πρεπει να δειχνει για να συνεχισεις τη διαδικασια στο OFNI σωστα? Ετσι σου εδειχνε?

http://img840.imageshack.us/i/20101219173838.jpg/

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά....Έχω unbranded το galaxy και το kies δεν μου βγάζει αναβάθμιση....Εαν μέσω του kies registry patcher περασω product code το VGR δηλαδή της Voda θα πάνε όλα καλά και θα με αναβαθμίσει; Σημειωτέον ότι το έκανα μέχρι το σημείο στο οποίο όντως μου επιτρέπει να κάνω την αναβάθμιση και κόλωσα για αυτό σας ρωτάω... Απαντήστε γιατί είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί.....
Link to comment
Share on other sites

Για σας πάλι, αν περάσω την Αγγλική 2.2 με το Kies Registry Patcher 1.7.0.0 θα μπορέσω μετά να αλλάξω την γλώσσα σε Ελληνικά και να βάλω Ελληνικό πληκτρολόγιο;

με λιγη υπομονη ναι!!!

χαρη στη βοηθεια καποιων καλων σαμαριτων εδω μεσα τα καταφερα.

Πιστευω οτι αξιζει και τσαμπα περιμενει τοσος κοσμος την 'επίσημη'....

Link to comment
Share on other sites

με λιγη υπομονη ναι!!!

χαρη στη βοηθεια καποιων καλων σαμαριτων εδω μεσα τα καταφερα.

Πιστευω οτι αξιζει και τσαμπα περιμενει τοσος κοσμος την 'επίσημη'....

Φίλε δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το πως το έκανες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...