Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@@dbekia

 

Έχεις δίκιο φίλε μου.

Εκτός του παλιού oclf που απλα έκανε μια μετατροπή απο RFS σε ext2 και δεν δημιουργούσε αλλού είδους προβλήματα, όλα τα αλλα προορίζονται για power users.

 

Παρ όλα αυτα το galaxy ήταν το καλύτερο smartphone που πέρασε απο τα χέρια μου. Το έδωσα εξ αιτίας αυτών που λέμε για την samsung και για κάποια αλλα πράγματα που προς το παρών μπορω να κάνω μόνο με το iPhone.

 

Έχει τα μειονεκτήματα του όπως όλα, αλλα είναι πολυ λιγότερα.

Πιστεύω ότι σύντομα η samsung θα βελτιωθεί. Εφόσον αποφάσισε να μπει γερά στον χώρο των smartophones, θα καταλάβει ότι για να μην χάνει πωλήσεις, πρέπει να κάνει ότι και οι άλλοι.

Επίσης μην κοιτάτε τι γίνεται στα φόρουμ. Οι πωλήσεις του galaxy S είναι σαφώς μεγαλύτερες απο του desire.

Στα φόρουμ είχαμε τόσα χρόνια δικαίως την άποψη smartophone=HTC. Ο πολύς κόσμος αγοράζει με διαφορετικά κριτήρια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν τίθεται το δίλημμα ταχύτητα x% & σταθερότητα 100% ή ταχύτητα 100% & σταθερότηρα 99,9%, η απάντηση πάντοτε θα είναι η ίδια ...

ΠΟΤΕ καμία εταιρία δεν πρόκειται να προτιμήσει να "στείλει" στα ράφια συσκευές (ή να κάνει update διαθέσιμα για όλους, ψαγμένους και άσχετους μαζί) με bleeding edge ROMs που πετάνε σε bench, αν υπάρχει έστω και μικρή πιθανότητα αστάθειας.

Κάποτε υπήρχε μια ABIT που είχε αυτή τη στρατηγική και είδατε που κατέληξε κι αυτή (και μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό χώρο όπου τέτοιες "προτάσεις" βρίσκουν πολύ πιο "εύφορο" έδαφος) .

Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας, ότι όλοι εμείς που γράφουμε εδώ ή σε αντίστοιχα forum στο εξωτερικό, δεν είμαστε οι "τυπικοί" χρήστες ...

 

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ μαζί σας ως προς τη δυσκινησία, "δυσκοιλιότητα" :lol: της Samsung ως προς τα updates, αλλά μη μου πεί κανείς πως με όλα τα custom optimizations που έχει κάνει στο Galaxy S κατάφερε να πάρει πάνω από 10% ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ, in vivo και όχι in vitro, βελτίωσης σε "επιδώσεις" ...

Αντίθετα, 200+ σελίδες είναι γεμάτες με προβλήματα, κολλήματα κ.τ.λ

 

Παναγιά μου και χριστέ μου τι διαβάζω! Οι μισές συσκευές που φτάνουν στα ράφια έχουν προβλήματα σταθερότητας (Τι θέλεις να σου πω. Για νόκια που σβήνουν επαφές? Για ΣΕρικσον που με το κλείσιμο του slide freezarei? για LG με touch για τα βουνά? ΓΙΑ WINMO?). Και μιλάω γενικά στα κινητά όχι μόνο στα smartphone!!! Μην τρελαθούμε δηλαδή! Αμέτρητα τα μηνύματα για προβλήματα σε συσκευές out of the box και κυρίως στα Smartphone! Εάν η εταιρία είναι σοβαρή βγάζει updates και τα διορθώνει. Εάν όχι .. καλή τύχη! Δηλαδή θα πηδήξω με αυτά που διαβάζω!! Δουλεύω σε μια από τις μεγαλύτερες εισαγωγικές εταιρίες κινητής στην Ελλάδα και μπορώ να σου πώ πως ένα μεγάλο μέρος των κινητών που έρχονται ανοίγονται και φλασάροντε με την latest έκδοση για να μην έχουμε θέματα.

 

Τώρα το θέμα επιδόσεων. Όχι περισσότερο από 10%? Για το Galaxy μιλάμε? HELLooooooooooo??? Θα πω απλά ότι είναι άλλο τηλέφωνο. Και τις επιδόσεις όπως είπα δεν τις μετράω με αριθμούς. Για μένα RL usage, real feel που λέμε, responce όπως θες πέστο, αυτό μετράει. Ειδικά παλιότερα με τις 2.1 μιλάμε για μέρα με τη νύχτα. ΣΤην 2.2 στέκεται αξιοπρεπώς και χωρίς opts ...

 

Να προσθέσω ότι συμφωνώ με τον Κώστα από πάνω (ως συνήθως οι απόψεις μου είναι πολύ κοντά σε αυτά που γράφει), και να πώ πως το Galaxy S δεν είναι τηλέφωνο για τον μέσο χρήστη. Για την ακρίβεια δεν είναι τηλέφωνο γενικότερα :) Εάν είστε μέσος χρήστης τότε.. δύσκολα τα πράματα :)

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος που έχει βάλει Speedmod ή Universal Lagfix να γράψει λίγο τα βήματα που απαιτούνται;;Το XDA είναι χάος και το odin δεν βοηθάει και πολύ για το που και πως τρέχεις τα Ζ kernel patches...

Το εχω ζητησει και εγω αυτο αλλα κανεις δεν απαντησε.Ενα λινκ με σαφεις οδηγιες πως βαζουμε κερνελ patch στο samsung.Η πλακα ειναι οτι στο pc εχω περασει πολλες φορες kernel patch στο suse αλλα στο τηλ. δεν ξερω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Aυτό νομίζω δε διορθώνεται, είναι απ'τη Samsung, και καλά για να μην τρομάζουμε / ενοχλούμε τους άλλους όταν μας παίρνουν με το δυνατό ήχο.

Αν είναι δυνατόν. Αυτό δε μπορεί να "διορθωθεί" με κάποιο τρόπο;

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αναρωτηθεί γιατί η Samsung δεν ενσωματώνει τις αλλαγές αυτές στις επίσημες εκδόσεις του λογισμικού της?

 

Η προσέγγιση που προτείνεις αφορά σε χομπίστες και μόνον … το smartphone είναι εργαλείο και όχι development testbed … συνεπώς οφείλει να είναι ανταγωνιστικό out-of-the-box με μηδενικές παρεμβάσεις και αυτοσχεδιασμούς βάσει standardized benchmarking ratings (και αυτό στο λέω ως άνθρωπος “της δουλειάς”, με καμιά 15αριά χρόνια εμπειρίας στο IT Industry).

 

Όταν αγοράζω μια BMW M3 είναι απαράδεκτο να πρέπει να περάσω από το συνεργείο του μάστρο-μίτσου του μηχανικού για να την κάνει tune … αυτό οφείλει να το έχει το κάνει το M-Division και όχι ο “λάκης ο γκαβός με τον μίτσο τον τανάλια” από το παραδίπλα junkyard.

 

+1000. Συμφωνω απολυτα το κινιτο θα επρεπε να λειτουργει αψογα εξω απ το κουτι. Πολλες φορες οι εταιρειες δεν ενσωματωνουν καποιες φαινομενικα ευκολες βελτιωσεις γιατι αυτες πιθανον να αλληλεπιδρουν με αλλες λειτουργιες που ο μεσος χρηστης δεν μπορει να φανταστει, π.χ το rfs ειναι μεν αθλιο αλλα αν η σαμσουνγκ εχει στηριξει ολο το συστημα αναβαθμισης και το δικο της μαρκετ πανω ς αυτο δεν ειναι τοσο απλο να το αλλαξει. Απο την αλλη ο καθε ερασιτεχνης (οχι απαραιτητα με την κακη εννοια) μπορει σχετικα ευκολα να κανει καποιες τετοιες αλλαγες, οι οποιες ομως στις πλειστες των περιπτωσεων δημιουργουν αλλα προβληματα κ κανουν το συστημα πιο ασταθες.

Οι εταιρειες λοιπον θα πρεπει να κανουν οτι ειναι δυνατον ωστε το προιον που παραγουν να λειτουργει αψογα χωρις επιπροσθετες αλλαγες και μαιμουδιες {περαν του ρουτ} αλλα φαινεται οτι λιγες τα καταφερνουν τελικα, γι αυτο αλλωστε η apple εχει το καλυτερο smartphone αυτη τη στιγμη ενω οι υπολοιποι ακολουθουν ακομη κ σε σημεια που φαινομενικα εχουν καλυτερο hardware.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ζητησει και εγω αυτο αλλα κανεις δεν απαντησε.Ενα λινκ με σαφεις οδηγιες πως βαζουμε κερνελ patch στο samsung.Η πλακα ειναι οτι στο pc εχω περασει πολλες φορες kernel patch στο suse αλλα στο τηλ. δεν ξερω.

 

Δεν χρειάζεται Link. Είναι πολύ απλές οι οδηγίες. Παίρνεις το .tar και το φλασάρεις μέσω odin AS PDA. Ούτε πιτ ούτε repartion δεν διαλέγεις τίποτα άλλο. Κάνε disable οτιδήποτε lagfix έχεις πριν περάσεις τον κερνελ και μετά ενεργοποίησε ξανά το lagfix που θέλεις μέσω recovery. Προσοχή μερικοί κέρνελ περνάνε κατευθείαν μέσω clockworkmod recovery χωρίς odin.

 

Αν είναι δυνατόν. Αυτό δε μπορεί να "διορθωθεί" με κάποιο τρόπο;

 

Μπορεί. Και είναι feature, οχι bug :) Εάν έχεις deodexed rom και έχεις διάθεση να διαβάσεις 10 σελίδες στείλε μου πμ να σε καθοδηγήσω στο XDA.

 

+1000. Συμφωνω απολυτα το κινιτο θα επρεπε να λειτουργει αψογα εξω απ το κουτι. Πολλες φορες οι εταιρειες δεν ενσωματωνουν καποιες φαινομενικα ευκολες βελτιωσεις γιατι αυτες πιθανον να αλληλεπιδρουν με αλλες λειτουργιες που ο μεσος χρηστης δεν μπορει να φανταστει, π.χ το rfs ειναι μεν αθλιο αλλα αν η σαμσουνγκ εχει στηριξει ολο το συστημα αναβαθμισης και το δικο της μαρκετ πανω ς αυτο δεν ειναι τοσο απλο να το αλλαξει. Απο την αλλη ο καθε ερασιτεχνης (οχι απαραιτητα με την κακη εννοια) μπορει σχετικα ευκολα να κανει καποιες τετοιες αλλαγες, οι οποιες ομως στις πλειστες των περιπτωσεων δημιουργουν αλλα προβληματα κ κανουν το συστημα πιο ασταθες.

Οι εταιρειες λοιπον θα πρεπει να κανουν οτι ειναι δυνατον ωστε το προιον που παραγουν να λειτουργει αψογα χωρις επιπροσθετες αλλαγες και μαιμουδιες {περαν του ρουτ} αλλα φαινεται οτι λιγες τα καταφερνουν τελικα, γι αυτο αλλωστε η apple εχει το καλυτερο smartphone αυτη τη στιγμη ενω οι υπολοιποι ακολουθουν ακομη κ σε σημεια που φαινομενικα εχουν καλυτερο hardware.

 

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος του μηνύματός σου. Από την άλλη όταν μιλάς απαξιωτικά για τους "ερασιτέχνες" και τις "μαιμουδιές" μάλλον έχεις χάσει το νόημα του opensource λειτουργικού. Επίσης σαφώς να αναφέρω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Οι customies δεν δημιουργούν αστάθειες και προβλήματα (ως επι των πλείστων) ο άσχετος κάγκουρας wonabe χρήστης τα δημιουργεί που αντί να κάτσει να διαβάσει ΤΙ ακριβώς πάει να κάνει (συνήθως θέλει πολύ διάβασμα) βλέπει ένα link 2 οδηγίες και πάει βοουυυρρ.

 

Και όσο για το τελευταίο σκέλος, απλά lol τίποτα παραπάνω :lol:

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Βλέποντας ένα βίντεο για το Samsung Galaxy tab που έχει το φροντο παρατήρησα πως η RAM είναι πάνω από 400. Αυτό πως γίνεται σε μια συσκευή που έχει ίδιο hardware με τη δίκιο μας; δεν θα έπρεπε κ το galaxy s με froyoνα έχει το ιδιο;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα αρχισω και εγω σε λιγο τις μοντες ηθελα να ρωτησω επειδη εμενα το τηλ δεν μπαινει με τον συνδιασμο κουμπιων σε recovery mode αν μπορω αυτη την επιλογη να την ενεργοποιησω μεσω odin η πρεπει υποχρεωτικα να κανω εκεινη την μοντα για να δουλευει ο συνδιασμος των 3 πληκτρων?

btw εχει κανεις εκεινο το λινκ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. Το σαββατο με επιτυχια εγκατεστησα το froyo και ολα δουλευουν αψογα με εξαιρεση οτι δεν μπορω να γραψω ελληνικους χαρακττηρες . Καμια βοηθεια ?????

 

εκδοση βασικου φασματος i9000xxjp2

εκδοση kernel 2.6.32.9 root

αριθμος εκδοσης GT-I9000-ENG 2.2 MASTER 332 TEST-KEYS.332

 

Διάβασε στους οδηγούς για νέους χρήστες, έχει εκεί οδηγίες. Πρέπει φυσικά να είσαι root. Eπίσης η Froyo που εγκατέστησες είναι πολύ παλιά, πολύ beta και ασταθής. Βάλε την JPO ή την JPA αν θες, που είναι οι επίσημες που έβγαλε η Samsung πριν μια βδομάδα.

 

Αν είναι δυνατόν. Αυτό δε μπορεί να "διορθωθεί" με κάποιο τρόπο;

 

Μάλλον μπορεί, αλλά θέλει modified ROM διαφορετική από τη μαμά, φλασαρισμένη με odin, root κτλ. Δεν είναι μονο στο Galaxy S αυτό, τα περισσότερα τηλέφωνα της Samsung το έχουν, και τα Windows phones της επίσης...

 

Επειδη θα αρχισω και εγω σε λιγο τις μοντες ηθελα να ρωτησω επειδη εμενα το τηλ δεν μπαινει με τον συνδιασμο κουμπιων σε recovery mode αν μπορω αυτη την επιλογη να την ενεργοποιησω μεσω odin η πρεπει υποχρεωτικα να κανω εκεινη την μοντα για να δουλευει ο συνδιασμος των 3 πληκτρων?

btw εχει κανεις εκεινο το λινκ?

 

Κοίτα στην υπογραφή μου. Μην αρχίσεις mods χωρίς τα 3 κουμπιά, αν δεν έχεις εμπειρία με ηλεκτρονικά μαστορέματα και κολλητήρια θα καταλήξεις στο service.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Θα μπορούσε απλά να είχε τη δυνατότητα να επιλέξεις μεταξύ αυξανόμενου ήχου και κανονικού όπως έχουν όλες οι άλλες εταιρίες...
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται Link. Είναι πολύ απλές οι οδηγίες. Παίρνεις το .tar και το φλασάρεις μέσω odin AS PDA. Ούτε πιτ ούτε repartion δεν διαλέγεις τίποτα άλλο. Κάνε disable οτιδήποτε lagfix έχεις πριν περάσεις τον κερνελ και μετά ενεργοποίησε ξανά το lagfix που θέλεις μέσω recovery. Προσοχή μερικοί κέρνελ περνάνε κατευθείαν μέσω clockworkmod recovery χωρίς odin.

 

 

 

Μπορεί. Και είναι feature, οχι bug :) Εάν έχεις deodexed rom και έχεις διάθεση να διαβάσεις 10 σελίδες στείλε μου πμ να σε καθοδηγήσω στο XDA.

 

 

 

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος του μηνύματός σου. Από την άλλη όταν μιλάς απαξιωτικά για τους "ερασιτέχνες" και τις "μαιμουδιές" μάλλον έχεις χάσει το νόημα του opensource λειτουργικού. Επίσης σαφώς να αναφέρω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Οι customies δεν δημιουργούν αστάθειες και προβλήματα (ως επι των πλείστων) ο άσχετος κάγκουρας wonabe χρήστης τα δημιουργεί που αντί να κάτσει να διαβάσει ΤΙ ακριβώς πάει να κάνει (συνήθως θέλει πολύ διάβασμα) βλέπει ένα link 2 οδηγίες και πάει βοουυυρρ.

 

Και όσο για το τελευταίο σκέλος, απλά lol τίποτα παραπάνω :lol:

 

 

Δε μιλάω καθόλου απαξιωτικα (το διευκρινισα) άλλωστε η κυριολεκτικά σημασία της λέξης ερασιτέχνης δεν είναι κακή. Ακόμη κ ο καλύτερος όμως πολλές φορές θα αναγκαστεί να κάνει μαιμουδια (πχ virtual ext2) αφού δεν έχει συνήθως πλήρη πρόσβαση σε όλα τα modules όπως έχει ο κατασκευαστής. Ο σκοπός του open source όμως δεν είναι να διορθώνει μ@λαkies όσων δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλά να δίνει τη δυνατότητα του επιπλέον κ του εναλλακτικού.

Όσο για τα γέλια, ο Jobs να δεις γέλια (τα δικα του έχουν κ αντίκρυσμα $)

Πάντα φιλικα.

 

Sent from my GT-I9000

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μενουν αναπαντητα καποια πραγματα, ανεβαζω δυο φωτογραφιες.

Η μια ειναι απο το Galaxy S και η αλλη απο Olympus. Προσπαθειστε να βρειτε ποια απο τις δυο ειναι του Γαλαξια.

 

 

http://img233.imageshack.us/img233/8661/201008141300.th.jpg

http://img266.imageshack.us/img266/4638/p7270494.th.jpg

Και για του λογου το αληθες:

http://img.skitch.com/20101108-en1re84krcki1wp7mf5u41ddsh.preview.jpgClick for full size - Uploaded with Skitch

 

Δεν λεω οτι βγαζει καλυτερες απο την Olympus των 12 mpx, αλλα οι φωτογραφιες τοσο του Galaxy οσο και του iphone 4, ειναι παρα πολυ καλες και μπορεις να πας καπου χωρις αγχος αν δεν εχεις ψηφιακη μαζι σου.

 

Παρακτατω δινω link για να κατεβασει οποιος θελει αυτουσιες καποιες φωτο που ειναι επισης απο το galaxy και την olympus. Μπορειτε απο τις ιδιοτητες να διαβασετε απο ποια καμερα ειναι καθε μια.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/Galaxy-Olympus.zip

(περιμενετε λιγο να ολοκληρωθει το upload)

 

 

@@@Για τον φιλο vipercubic που ειπε «μονο lol για την apple και το iphone4», θα πω οτι κανεις μεγαλο λαθος. Δεν θελω να κανω VS εδω, αν περιμενεις λιγες μερες θα ανεβασω στο blog μου ενα πληρες *VS που θα περιλαμβανει συγκρισεις σε ολους τους τομεις οπου φαινεται καθαρα η υπεροχη του iphone4.

Ολοι σ᾽αυτο το thread γνωριζουν ποσο αντικειμενικος ειμαι και ποσο ενθουσιασμενος ημουν και ειμαι με το Galaxy.

Δεν εβγαλα συμπερασματα αβασανιστα και δεν πεταχτηκα να πω την αποψη μου αμεσως με το που επιασα το iphone στα χερια μου. Αφησα να περασουν 3 βδομαδες ωστε να ολοκληρωσω την συγκριση και οτι πω να ειναι πραγματικοτητα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος του μηνύματός σου. Από την άλλη όταν μιλάς απαξιωτικά για τους "ερασιτέχνες" και τις "μαιμουδιές" μάλλον έχεις χάσει το νόημα του opensource λειτουργικού. Επίσης σαφώς να αναφέρω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Οι customies δεν δημιουργούν αστάθειες και προβλήματα (ως επι των πλείστων) ο άσχετος κάγκουρας wonabe χρήστης τα δημιουργεί που αντί να κάτσει να διαβάσει ΤΙ ακριβώς πάει να κάνει (συνήθως θέλει πολύ διάβασμα) βλέπει ένα link 2 οδηγίες και πάει βοουυυρρ.

 

Και όσο για το τελευταίο σκέλος, απλά lol τίποτα παραπάνω :lol:

 

Αφού είσαι της δουλειάς, ψάξε βρές ποιά είναι η επίσημη πολιτική υποστήριξης της Red-Hat για μετατροπές στο GPLed μέρος του Enterprise Linux Server (= ΜΗΔΕΝ support άν έχει αλλάξει αυτοσχεδιαστικά έστω και bit από το δικά της binaries). Άλλο το open source και άλλο η άγνωστης έκβασης πειραματισμοί του κάθε πιτσιρικά που παίζει με τα kernel codes στον ελεύθερο χρόνο του.

 

Για τα υπόλοιπα, εγώ φίλε μου αγόρασα premium smartphone για την δουλειά και την διασκέδαση μου ΔΕΝ αγόρασα project phone που για να παίξει γρήγορα ή σωστά θα πρέπει να πατσώνων kernels και να εγκαθιστώ lag fixes.

 

Για αυτό και άν το Software department της Samsung (Kies + Development Lifecycle στα FW) δεν σοβαρευτεί κατά τα πρότυπα της HTC θα με χάσει από πελάτη ...

Link to comment
Share on other sites

Για τα benchmarking ratings που μιλάς, προφανώς δεν γνωρίζεις ότι το quadrant θεωρείται εντελώς αναξιόπιστο γιατί "κλέβει" στο I/O τεστ (θες να σου βγάλω 2450 στο SGS μου? εύκολο) και ότι το Linkpaκ είναι optimised για snapdragon και όχι για τον δικό μας σαφώς ανώτερο hummingbird. Επίσης ως άνθρωπος της δουλείας με 15ετή εμπειρία θα έπρεπε να ξέρεις πως οι αριθμοί παίζουν πραγματικά πολύ μικρό ρόλο..και oi εταιρίες που βγάζουν τα benchs για να ευνοήσουν κατά λάθος την εταιρία που τους τα στάζει, παραλείπουν κατά τύχη optimisations της αντίπαλης μεριάς.

 

Τα benchmarks υπάρχουν για να εξασφαλίζεται στοιχειώδης συγκρισιμότητα αποτελεσμάτων μεταξύ διαφορετικών συσκευών. Προφανώς δεν είναι πανάκεια, προφανώς δεν λένε πάντα όλη την ιστορία, και προφανώς προϋποθέτουν την αμεροληψία όσων διενεργούν τους ελέγχους.

 

Quadrant & Linpack χρησιμοποιεί ευρύτατα τόσο το GSMarena όσο και το Cnet - και παρά τους περιορισμούς τους προσφέρουν μια χονδρική προσέγγιση για το τι ψάρια πιάνει από πλευράς raw performance κάθε πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως γίνεται να διαγράψω όλα τα bookmarks apo ton default browser? ειναι πολλά και βαριέμαι να τα διαγράφω ενα ενα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα παίδες και πέρασα κι εγώ ένα lagfix δοκιμαστικά. Συγκεκριμένα έβαλα τον One Click που υπάρχει στο Market και είχε καλές κριτικές. Στις επιλογές του προγράμματος μου δίνει την επιλογή να κάνω unRoot αν θέλω. Υπάρχει κανένας λόγος να κάνω unroot τώρα που έκανα αυτό που ήθελα να κάνω ή δεν επηρεάζει σε τίποτα;

Επίσης σε εμένα δεν έπιανε κανένα button comb για να μπω στο recovery menu και αναγκάστηκα να το κάνω με adb.

Κάποιοι στο ιντερνετ γράφουν ότι πήγαν και άλλαξαν την συσκευή τους για αυτό το λόγο. Υπάρχει λόγος να μπω σε τέτοια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στους οδηγούς για νέους χρήστες, έχει εκεί οδηγίες. Πρέπει φυσικά να είσαι root. Eπίσης η Froyo που εγκατέστησες είναι πολύ παλιά, πολύ beta και ασταθής. Βάλε την JPO ή την JPA αν θες, που είναι οι επίσημες που έβγαλε η Samsung πριν μια βδομάδα.

 

 

 

Μάλλον μπορεί, αλλά θέλει modified ROM διαφορετική από τη μαμά, φλασαρισμένη με odin, root κτλ. Δεν είναι μονο στο Galaxy S αυτό, τα περισσότερα τηλέφωνα της Samsung το έχουν, και τα Windows phones της επίσης...

 

 

 

Κοίτα στην υπογραφή μου. Μην αρχίσεις mods χωρίς τα 3 κουμπιά, αν δεν έχεις εμπειρία με ηλεκτρονικά μαστορέματα και κολλητήρια θα καταλήξεις στο service.

Ευχαριστω, για να το κανω αυτο θα πρεπει να απενεργοποιησω και το lagfix και/ή να γινω unroot ή δουλευει και ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος του μηνύματός σου. Από την άλλη όταν μιλάς απαξιωτικά για τους "ερασιτέχνες" και τις "μαιμουδιές" μάλλον έχεις χάσει το νόημα του opensource λειτουργικού. Επίσης σαφώς να αναφέρω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Οι customies δεν δημιουργούν αστάθειες και προβλήματα (ως επι των πλείστων) ο άσχετος κάγκουρας wonabe χρήστης τα δημιουργεί που αντί να κάτσει να διαβάσει ΤΙ ακριβώς πάει να κάνει (συνήθως θέλει πολύ διάβασμα) βλέπει ένα link 2 οδηγίες και πάει βοουυυρρ.

 

Και όσο για το τελευταίο σκέλος, απλά lol τίποτα παραπάνω :lol:

+1 Είναι προφανές ότι κάποιοι (υποθέτω με επαγγελματικές συσκευές τύπου Νοκια communicator) δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία από το τί εστί xda-devs forum. Λογικό, αφού τα windows mobile (βασικά HTC), που μέχρι πρόσφατα "ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ" αποκλειστικά είχαν ποσοστό <10% επί της αγοράς. Δε βάζω στάμπες (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες), βλέπω μόνο να έχουν κρατήσει μια ολόκληρη εταιρία όρθια από εκεί που οι φήμες για χρεωκοπία και οι συγχωνεύεις έδιναν κι έπαιρναν (βλ. qtek). Με τίς "μαϊμουδιές" τους και τους "ερασιτεχνισμούς" τους, υποστήριζαν επαγγελματικές συσκευές όταν η "εταιριάρα" που μας φαντάζει σήμερα πρότυπο υποστήριξης τις έθαβε υπεροπτικά. Οι εφαρμογές τους είχαν ποιότητα. Έγιναν κριτήριο αγοράς smartphone, έδωσαν ώθηση σε πώλήσεις(!).

Αυτοί είναι οι άνθρωποι στους οποίους κάποια παιδιά εδώ στρέφονται για να βελτιώσουν τυχόν αδυναμίες του SGS. Μόνο τυχεροί πρέπει να αισθανόμαστε που βλέπουμε τη συσκευή μας να μοστράρει στο φόρουμ αυτό. Δίνουν πρόσθετη αξία στη συσκευή μας, γιατί όταν η Σαμ μας αφήσει στο έλεος του θεού (που το κάνει εύκολα), εμείς θα απολαμβάνουμε custom gingerbread και παγωτό.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

+1 Είναι προφανές ότι κάποιοι (υποθέτω με επαγγελματικές συσκευές τύπου Νοκια communicator) δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία από το τί εστί xda-devs forum. Λογικό, αφού τα windows mobile (βασικά HTC), που μέχρι πρόσφατα "ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ" αποκλειστικά είχαν ποσοστό <10% επί της αγοράς. Δε βάζω στάμπες (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες), βλέπω μόνο να έχουν κρατήσει μια ολόκληρη εταιρία όρθια από εκεί που οι φήμες για χρεωκοπία και οι συγχωνεύεις έδιναν κι έπαιρναν (βλ. qtek). Με τίς "μαϊμουδιές" τους και τους "ερασιτεχνισμούς" τους, υποστήριζαν επαγγελματικές συσκευές όταν η "εταιριάρα" που μας φαντάζει σήμερα πρότυπο υποστήριξης τις έθαβε υπεροπτικά. Οι εφαρμογές τους είχαν ποιότητα. Έγιναν κριτήριο αγοράς smartphone, έδωσαν ώθηση σε πώλήσεις(!).

Αυτοί είναι οι άνθρωποι στους οποίους κάποια παιδιά εδώ στρέφονται για να βελτιώσουν τυχόν αδυναμίες του SGS. Μόνο τυχεροί πρέπει να αισθανόμαστε που βλέπουμε τη συσκευή μας να μοστράρει στο φόρουμ αυτό. Δίνουν πρόσθετη αξία στη συσκευή μας, γιατί όταν η Σαμ μας αφήσει στο έλεος του θεού (που το κάνει εύκολα), εμείς θα απολαμβάνουμε custom gingerbread και παγωτό.

 

 

Πολλα + φιλε συμφωνω απολυτως.

 

Οσο για το vs που εχει ανοιξει με το μηλο τις τελευταιες σελιδες το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε το post του Κωστα ( Te_salat) που σιγουρα θα μας λυσει πολλες αποριες.

 

Για να γυρισουμε στο θεμα μας, παρατηρησα σημερα ενα mini bug (?) στην JM2 που εχω περασμενη. Το βραδυ εβαλα ενα ξυπνητηρι και αφησα το κινητο στο γραφειο. Ξυπνωντας παρατηρησα οτι η οθονη του κινητου ηταν αναμενη (με το lock screen) και η μπαταρια απο πληρη φορτιση στραγγισε κι εφτασε στο 14%. Προφανως η οθονη, ενω επρεπε να σβησει μολις πατησα το power button για να κλειδωσει, δεν εσβησε και εμεινε ολο το βραδυ ανοιχτη. Εχει συμβει σε κανενα το ιδιο?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

το wi-fi direct έρχεται πρώτο στο galaxy s δείτε το εδώ http://www.madfortech.com/2010/11/08/samsung-galaxy-s-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-wi-fi-direct/
ck
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω μετά την αναβάθμιση σε froyo (επίσημη) είναι όταν κάποιος με καλεί μαζί με το ringtone πετάγεται και μια φωνή στα αγγλικά και μου λέει ποιος με καλεί. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω για να απενεργοποιήσω την φωνή ?
Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω καθόλου απαξιωτικα (το διευκρινισα) άλλωστε η κυριολεκτικά σημασία της λέξης ερασιτέχνης δεν είναι κακή. Ακόμη κ ο καλύτερος όμως πολλές φορές θα αναγκαστεί να κάνει μαιμουδια (πχ virtual ext2) αφού δεν έχει συνήθως πλήρη πρόσβαση σε όλα τα modules όπως έχει ο κατασκευαστής. Ο σκοπός του open source όμως δεν είναι να διορθώνει μ@λαkies όσων δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλά να δίνει τη δυνατότητα του επιπλέον κ του εναλλακτικού.

Όσο για τα γέλια, ο Jobs να δεις γέλια (τα δικα του έχουν κ αντίκρυσμα $)

Πάντα φιλικα.

 

Sent from my GT-I9000

 

Φαντάζομαι virtual ext2 εννοείς Loop ext2. Και ποιος σου είπε ότι δεν έχει πρόσβαση? Για το galaxy σχεδόν από τις αρχές κυκλοφορεί Native ext4 (voodoo-project). Δηλαδή στο pc σου θεωρείται μαιμουδιά να κάνεις ένα παρτιτιον NTFS από FAT32 επειδή απλά το NTFS αποδίδει καλύτερα? Δεν νομίζω. Τα γέλια ήταν απάντηση ανάλογου ύφους της δικής σου, δεν μπορεί να μας λες ότι η Aple leadarei και οι υπόλοιποι ακολουθούν. Η Apple έκανε το μπαμ με το 2G. Και ναι πριν βγει το android ήταν μπροστά από τους άλλους. Η κοινότητα android είναι η ταχύτερη αναπτυσσόμενη στον κόσμο EVER. Πιστεύω πως έχει φτάσει σε σημείο να κοντράρει άνετα το Ιος και αυτό γιατί όπως και να το κάνουμε opensournce > closed platforms και αυτό θα το δείς και μελλοντικά εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε πάλι (εκτός εάν κατέβουν οι ΕΛ σε κανά 2 χρόνια και γίνει χαμός :lol:) Όσο για τα $$$ δεν νομίζω πως δεν είναι επιτυχία τα 5.000.000 συσκευές σε 3-4 μήνες... Η Apple πόσες πούλησε?

 

@@@Για τον φιλο vipercubic που ειπε «μονο lol για την apple και το iphone4», θα πω οτι κανεις μεγαλο λαθος. Δεν θελω να κανω VS εδω, αν περιμενεις λιγες μερες θα ανεβασω στο blog μου ενα πληρες *VS που θα περιλαμβανει συγκρισεις σε ολους τους τομεις οπου φαινεται καθαρα η υπεροχη του iphone4.

Ολοι σ᾽αυτο το thread γνωριζουν ποσο αντικειμενικος ειμαι και ποσο ενθουσιασμενος ημουν και ειμαι με το Galaxy.

Δεν εβγαλα συμπερασματα αβασανιστα και δεν πεταχτηκα να πω την αποψη μου αμεσως με το που επιασα το iphone στα χερια μου. Αφησα να περασουν 3 βδομαδες ωστε να ολοκληρωσω την συγκριση και οτι πω να ειναι πραγματικοτητα.

 

Κώστα σε παρακολουθώ από τις αρχές και δίνω μεγάλη βάση σε αυτά που γράφεις. Η απάντηση τύπου γέλια ήταν γιατί βγήκα λίγο εκτός εαυτού εκείνη την στιγμή. Δεν έχω αμφιβολία ότι το iphone4 vs galaxy out of the box, δεν συγκρίνονται είναι πολύ ποιο ώριμη συσκευή. Όταν όμως αρχίζεις να "ξεκλειδώνεις" τις δυνατότητες τι γίνεται? Αυτό θα ήταν ένα καλό συγκριτικό!

 

Αφού είσαι της δουλειάς, ψάξε βρές ποιά είναι η επίσημη πολιτική υποστήριξης της Red-Hat για μετατροπές στο GPLed μέρος του Enterprise Linux Server (= ΜΗΔΕΝ support άν έχει αλλάξει αυτοσχεδιαστικά έστω και bit από το δικά της binaries). Άλλο το open source και άλλο η άγνωστης έκβασης πειραματισμοί του κάθε πιτσιρικά που παίζει με τα kernel codes στον ελεύθερο χρόνο του.

 

Για τα υπόλοιπα, εγώ φίλε μου αγόρασα premium smartphone για την δουλειά και την διασκέδαση μου ΔΕΝ αγόρασα project phone που για να παίξει γρήγορα ή σωστά θα πρέπει να πατσώνων kernels και να εγκαθιστώ lag fixes.

 

Για αυτό και άν το Software department της Samsung (Kies + Development Lifecycle στα FW) δεν σοβαρευτεί κατά τα πρότυπα της HTC θα με χάσει από πελάτη ...

 

Χμ τα έχεις λίγο μπλεγμένα μου φαίνεται ε? Εξάλλου φαίνεται από τον τρόπο που μιλάς η νοοτροπία και ο τρόπος σκέψης σου οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να κάνω αντίλογο μαζί σου. Είχες ποτέ 2G να δεις ΤΙ προβλήματα έβγαζε? Διάβασες μήπως για το σήμα στα πρώτα Iphone4 που έδιναν δώρο θήκη μαζί για να πιάνει καλά? Κάθε συσκευή πονάει κάπου. Και το galaxy πονάει στο software. Εάν δεν το ήξερες πριν αγοράσεις κακό του κεφαλιού σου δεν έκανες σωστή έρευνα αγοράς. Και στην τελική όλα αυτά που λες δεν ισχύουν στην ΕΠΙΣΙΜΗ 2.2 .. μια χαρά παίζει το τηλέφωνο.. οι υπόλοιπες customies είναι για τους τρελαμένους. Χμμμμ Τα πρότυπα της HTC ε? ... σε παραπέμπω στο πόστ ποιο κάτω του φίλου me00016

και να φανταστείς ήμουν από τους ποιο πιστούς υποστηρικτές της HTC και πάντα τα έσκαγα χοντρά για την ναυαρχίδα της ..

 

Τα benchmarks υπάρχουν για να εξασφαλίζεται στοιχειώδης συγκρισιμότητα αποτελεσμάτων μεταξύ διαφορετικών συσκευών. Προφανώς δεν είναι πανάκεια, προφανώς δεν λένε πάντα όλη την ιστορία, και προφανώς προϋποθέτουν την αμεροληψία όσων διενεργούν τους ελέγχους.

 

Quadrant & Linpack χρησιμοποιεί ευρύτατα τόσο το GSMarena όσο και το Cnet - και παρά τους περιορισμούς τους προσφέρουν μια χονδρική προσέγγιση για το τι ψάρια πιάνει από πλευράς raw performance κάθε πλατφόρμα.

 

Σου εξήγησα ακριβώς τον λόγο για τον οποίο τα συγκεκριμένα benchs είναι για τα βουνά. Τι δεν μπόρεσες να καταλάβεις? :confused:

 

+1 Είναι προφανές ότι κάποιοι (υποθέτω με επαγγελματικές συσκευές τύπου Νοκια communicator) δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία από το τί εστί xda-devs forum. Λογικό, αφού τα windows mobile (βασικά HTC), που μέχρι πρόσφατα "ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ" αποκλειστικά είχαν ποσοστό <10% επί της αγοράς. Δε βάζω στάμπες (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες), βλέπω μόνο να έχουν κρατήσει μια ολόκληρη εταιρία όρθια από εκεί που οι φήμες για χρεωκοπία και οι συγχωνεύεις έδιναν κι έπαιρναν (βλ. qtek). Με τίς "μαϊμουδιές" τους και τους "ερασιτεχνισμούς" τους, υποστήριζαν επαγγελματικές συσκευές όταν η "εταιριάρα" που μας φαντάζει σήμερα πρότυπο υποστήριξης τις έθαβε υπεροπτικά. Οι εφαρμογές τους είχαν ποιότητα. Έγιναν κριτήριο αγοράς smartphone, έδωσαν ώθηση σε πώλήσεις(!).

Αυτοί είναι οι άνθρωποι στους οποίους κάποια παιδιά εδώ στρέφονται για να βελτιώσουν τυχόν αδυναμίες του SGS. Μόνο τυχεροί πρέπει να αισθανόμαστε που βλέπουμε τη συσκευή μας να μοστράρει στο φόρουμ αυτό. Δίνουν πρόσθετη αξία στη συσκευή μας, γιατί όταν η Σαμ μας αφήσει στο έλεος του θεού (που το κάνει εύκολα), εμείς θα απολαμβάνουμε custom gingerbread και παγωτό.

 

Πέστα χρυσόστομε γιατί νομίζω πως είμαι εξωγήινος ώρες ώρες!!

Link to comment
Share on other sites

το wi-fi direct έρχεται πρώτο στο galaxy s δείτε το εδώ http://www.madfortech.com/2010/11/08/samsung-galaxy-s-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-wi-fi-direct/

 

αρκεί να μην έρθει όπως το BT 3.0

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω μετά την αναβάθμιση σε froyo (επίσημη) είναι όταν κάποιος με καλεί μαζί με το ringtone πετάγεται και μια φωνή στα αγγλικά και μου λέει ποιος με καλεί. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω για να απενεργοποιήσω την φωνή ?

Σε 2.1 το βήμα είναι

Ρυθμίσεις-Κείμενο σε ομιλία-Λειτουργία οδήγησης

 

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανω kies update εχει φτασει στο 100% κ εδω κ μιση ωρα κ κατεβαζει ακόμη ειναι φυσιολογικο?επισης καθε λιγο κ λιγακι μου βγαζει το μηνυμα (δεν ειναι δυνατη η συνδεση στο internet ,θελετε να ελεγξετε τη συνδεση κ να δοκιμασετε ξανα?..)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...