Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει περάσει κάποιος στη συσκευή του το LockBot, με το οποίο μπορείς ν' αλλάξεις το μαμά Lockscreen, με κάποιο από τα LockScreens των iPhone, Hero, Eclair, Flan &, X10 ;

 

Ρωτάω γιατί ενώ η ενεργοποίησή κάποιου Lockscreen γίνεται εύκολα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τo galaxy s του αδερφού μου: όταν πατάω το home screen button (το μεσαίο) κατά τη διάρκεια που η συσκευή είναι κλειδωμένη, αυτό ξεκλειδώνει, κάτι που πιστεύω ότι δεν έπρεπε να γίνεται. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις (που είναι αρκετές), αλλά δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο θέμα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει περάσει κάποιος στη συσκευή του το LockBot, με το οποίο μπορείς ν' αλλάξεις το μαμά Lockscreen, με κάποιο από τα LockScreens των iPhone, Hero, Eclair, Flan &, X10 ;

 

Ρωτάω γιατί ενώ η ενεργοποίησή κάποιου Lockscreen γίνεται εύκολα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τo galaxy s του αδερφού μου: όταν πατάω το home screen button (το μεσαίο) κατά τη διάρκεια που η συσκευή είναι κλειδωμένη, αυτό ξεκλειδώνει, κάτι που πιστεύω ότι δεν έπρεπε να γίνεται. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις (που είναι αρκετές), αλλά δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο θέμα.

 

To αναφέρουν πολλοί στα reviews του. Προφανώς έχει πρόβλημα με κάποιες συσκευές...

 

Κανονικα και με το νομο! Πανω που δοκιμαζα να αλλαξω το sales code σε EUR. :p

 

Ετοιμος κι εγω λοιπον για το γιαουρτι. Thanks για την ιδεα!

 

Όσο για το πρόβλημα με το product code, δεν είναι πρόβλημα... Το product code γίνεται να αλλάξει κι αυτό με κάτι αλχημείες σε folder του συστήματος, επίσης αλλάζει με flash καμιά φορά με Odin, αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα, μιας και δεν είναι απαραίτητο για την αναβάθμιση αφού το kies είναι ηλίθιο και ξεγελιέται μέσω registry. Το EUR είναι όντως ελληνικό, αλλά για να δείξει ότι είναι το τελευταίο, πρέπει να συμφωνεί με το firmware. Έχω πάντως την εντύπωση ότι όταν στείλουν το froyo θα το στείλουν σε όλους όσοι έχουν 2.1, ανεξάρτητα από το αν η συσκευή τώρα λέει ότι δε μπορεί να αναβαθμιστεί... θα δούμε.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

Πριν λίγο κατά τύχη βρήκα κάτι και επειδή δεν θυμάμαι να έχει γραφτεί ξανά εδώ, είπα να το γράψω.

Όταν είμαστε στις επαφές όπως γνωρίζετε υπάρχει η μπάρα στα δεξιά με τα αγγλικά γράμματα όπου πατώντας πάνω σε κάποιο γράμμα, μας μεταφέρει στις επαφές που ξεκινούν από το συγκεκριμένο γράμμα που πατήσαμε.

Επίσης όταν πατήσουμε πάνω σε ένα γράμμα και χωρίς να αφήσουμε, συρθούμε προς τα πάνω η προς τα κάτω, μας μεταφέρει στις επαφές του αντίστοιχου γράμματος.

Αυτά είναι γνωστά σε όλους σας.

Αυτό που βρήκα κατά τύχη είναι το εξής. Όταν πατήσεις πάνω σ' ένα γράμμα π.χ στο K, αν σύρεις το δάχτυλο προς τα αριστερά, τότε σου δίνει την δυνατότητα να αναζητήσεις τις επαφές που ξεκινούν από το Κ και σέρνοντας προς τα κάτω κάνεις αναζήτηση και στο δεύτερο γράμμα.

 

Π.χ αν θέλω να πάω στην επαφή με επώνυμο PROVATAKIS, πατάω πάνω στο γράμμα Ρ και χωρίς να το αφήσω, σύρω προς τα αριστερά, και τότε μου εμφανίζει άλλο ένα γράμμα, δηλαδή ΡΑ, και σέρνοντας προς τα κάτω με πάει στο ΡR, όπου και βρίσκω το επώνυμο που θέλω.

 

Πιστεύω να σας το περιέγραψα σωστά αυτό που ήθελα να πω :)))).

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτούς εδώ! Έχει συμβεί και σε κανένα άλλον; Αν ναι έχετε βρει άλλη λύση εκτός από την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων;

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s/101026-galaxy-s-unable-scan-networks.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτούς εδώ! Έχει συμβεί και σε κανένα άλλον; Αν ναι έχετε βρει άλλη λύση εκτός από την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων;

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s/101026-galaxy-s-unable-scan-networks.html

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3309650#post3309650

- Alex
Link to comment
Share on other sites

database storage is nearly full delete some user created data from contacts message calendar or call log and try again

 

αυτο ειναι το μηνυμα που παιρνω με το που ξεκινα το τηλεφωνο και μου βγαζει και μια κοκκινη sd card απανω(low on space,database storage is getting low).

 

αυτο συνεβει αφου εγκατεστησα τον νεο kernel απο xda και εκανα lagfix με την επιλογη overkill.

προφανως μετετρεψε τον χωρο αυτο το overkill.

μεσα απο το adb shell,εβαλα το script για να μεταφερω εφαρμογες στην sd card,μετεφερα ενα καρο εφαρμογες,αλλα παλι τα ιδια!!!!!

 

 

internal sd card

total space 5.78

available 2.24

 

internal phone storage

available space 1.18gb

 

 

δηλαδη εχω χωρο αρκετο!!!!

δεν μπορω να εγκαταστησω oμως καμμια εφαρμογη!

help!!!!!!!

 

----------------------------------------------------------

 

κοιταχτε λιγο αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=752471&page=2

 

 

εχω παρομοιο προβλημα και μου συνεβη σημερα που προσπαθησα να φορτωσω για πρωτη φορα τις επαφες μου απο αντιγραφο ασφαλειας μεσω kies επιτυχως

Edited by bladerunner82
Link to comment
Share on other sites

αφηστε το παιδια,μην σας κουραζω.τα εσβησα ολα και ξαναφλασαρα τα παντα απο την αρχη.

θα περασω ενα ενα χειροκινητα τα τηλεφωνα οπως παντα...

kies did it again

 

 

=================

 

παιζει να εκανα εγω την βλακεια διοτι αν και νομιζα οτι ειχα βαλει το bind data to dbdata στο false,δεν ηταν.

οποτε κατι μου την γεμιζε εκει μεσα.πεταγε πολυ πραγμα

Edited by bladerunner82
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...

Πώς μπορούμε με απλό και ασφαλή τρόπο να κάνουμε calibration

τον G-sensor του Galaxy-S;

 

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση, ότι όταν σου λέει για γεμάτη μνήμη δεν αναφέρεται στις εσωτερικές και εξωτερικές sd αλλά στην εσωτερική μνήμη, που είναι συνολικά 2gb και με το oclf πέφτει στο 1gb. Τις επαφές γιατί τις περνάς χειροκίνητα; Δεν τις συγχρονίζεις με google;

Να σας πω κι εγώ κάτι που ανακάλυψα και δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί. Αν πατήσετε στην κορυφή της οθόνης μέχρι να εμφανιστεί η notifications bar και αντί να τη σύρετε προς τα κάτω αρχίστε να τη στήνετε δεξιά-αριστερά εξομοιώνετε τη φωτεινότητα της οθόνης!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...

Πώς μπορούμε με απλό και ασφαλή τρόπο να κάνουμε calibration

τον G-sensor του Galaxy-S;

 

Νίκος.

 

Κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3312402#post3312402

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

αφηστε το παιδια,μην σας κουραζω.τα εσβησα ολα και ξαναφλασαρα τα παντα απο την αρχη.

θα περασω ενα ενα χειροκινητα τα τηλεφωνα οπως παντα...

kies did it again

 

 

=================

 

παιζει να εκανα εγω την βλακεια διοτι αν και νομιζα οτι ειχα βαλει το bind data to dbdata στο false,δεν ηταν.

οποτε κατι μου την γεμιζε εκει μεσα.πεταγε πολυ πραγμα

 

Κι εγω που ειχα παθει το ιδιο του εκανα φορματ (εργοστασιακες ρυθμισεις),αφου κρατησα βεβαια πρωτα μπακαπ την εσωτερικη καρτα στο κομπιουτερ και ηρθαν ολα στα ισια τους, δεν μου ξαναβγαλε το μηνυμα;)

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πρόβλημα με το product code, δεν είναι πρόβλημα... Το product code γίνεται να αλλάξει κι αυτό με κάτι αλχημείες σε folder του συστήματος, επίσης αλλάζει με flash καμιά φορά με Odin, αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα, μιας και δεν είναι απαραίτητο για την αναβάθμιση αφού το kies είναι ηλίθιο και ξεγελιέται μέσω registry. Το EUR είναι όντως ελληνικό, αλλά για να δείξει ότι είναι το τελευταίο, πρέπει να συμφωνεί με το firmware. Έχω πάντως την εντύπωση ότι όταν στείλουν το froyo θα το στείλουν σε όλους όσοι έχουν 2.1, ανεξάρτητα από το αν η συσκευή τώρα λέει ότι δε μπορεί να αναβαθμιστεί... θα δούμε.

 

Φίλε Alex, συμφωνώ απολύτως με τη σκέψη σου, και εγώ πιστεύω ότι μάλλον το froyo θα δωθεί σε όλες τις eclair. Εκείνο που με απασχόλησε ήταν το ποιά έκδοσή του θα πάρω εγώ. Υποψιάστηκα λοιπόν ότι eπειδή το product code μου είναι DBT τότε λογικά (:lol::lol::lol:) το kies θα μου δώσει το γερμανικό froyo. Οπότε πέρασα από τον οδηγό σου το τελευταίο firmware της cosmote και σε συνδυασμό με την αλλαγή στη registry ελπίζω το kies να μου δώσει το ελληνικό froyo (αν και kies και ελπίδα δεν είναι ταυτόσημες έννοιες). Βέβαια όλα αυτά για να μην στήνω από την αρχή το κινητό, καθώς είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει τρόπος και για φλασάρισμα του ελληνικού froyo μέσω odin.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βλεπουμε φωτογραφίες η οποία θα μπορεί να ζουμάρει σωστά μια φωτογραφία; Πιστευω οτι ο γαλαξιας στην γκαλερι του μας δείχνει μια φωτογραφία χαμηλοτερης αναλυσης απο αυτην που εχει στην πραγματικοτητα για να ειναι ταχυτερο το ζουμ. Για να γινω κατανοητος σας δινω παραδειγμα. Τραβηξα μια φωτογραφια με το γαλαξια, ενα αυτοκινητο. Την στελνω στο Ν95 μου και ζουμαρω και στα 2 κινητα στο 100% (στο γαλαξια δεν δινει ποσοστο οποτε μιλαω για τη μεγιστη μεγεθυνση). Τα βαζω διπλα διπλα και στο Ν95 διαβαζω πινακιδα, στο γαλαξια μια θολουρα.... Για του λογου το αληθες...

 

http://img263.imageshack.us/img263/9658/dsc6764k.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος στη συσκευή του το LockBot, με το οποίο μπορείς ν' αλλάξεις το μαμά Lockscreen, με κάποιο από τα LockScreens των iPhone, Hero, Eclair, Flan &, X10 ;

 

Ρωτάω γιατί ενώ η ενεργοποίησή κάποιου Lockscreen γίνεται εύκολα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τo galaxy s του αδερφού μου: όταν πατάω το home screen button (το μεσαίο) κατά τη διάρκεια που η συσκευή είναι κλειδωμένη, αυτό ξεκλειδώνει, κάτι που πιστεύω ότι δεν έπρεπε να γίνεται. Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις (που είναι αρκετές), αλλά δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο θέμα.

πηγαινε στην εφαρμογη_ανοιξε την και στο πρωτο ξετικαρε και ξανατικαρε την ρυθμιση και πισω...σε μενα δουλευει κανονικα ετσι

Επισης το ιδιο θελει μετα απο καθεreboot γιατι αλλιως εχεις διπλη οθονη κλειδωματος (την μαμα πρωτα)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βλεπουμε φωτογραφίες η οποία θα μπορεί να ζουμάρει σωστά μια φωτογραφία; Πιστευω οτι ο γαλαξιας στην γκαλερι του μας δείχνει μια φωτογραφία χαμηλοτερης αναλυσης απο αυτην που εχει στην πραγματικοτητα για να ειναι ταχυτερο το ζουμ. Για να γινω κατανοητος σας δινω παραδειγμα. Τραβηξα μια φωτογραφια με το γαλαξια, ενα αυτοκινητο. Την στελνω στο Ν95 μου και ζουμαρω και στα 2 κινητα στο 100% (στο γαλαξια δεν δινει ποσοστο οποτε μιλαω για τη μεγιστη μεγεθυνση). Τα βαζω διπλα διπλα και στο Ν95 διαβαζω πινακιδα, στο γαλαξια μια θολουρα.... Για του λογου το αληθες...

 

http://img263.imageshack.us/img263/9658/dsc6764k.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αυτο με το θολωμα της φωτογραφιας το εχω παρατηρησει κι εγω. Χωρις να το εχω συγκρινει βεβαια, εχω την εντυπωση οτι στο ζουμ η φωτογραφια χανει πολυ λεπτομερεια.

Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βλεπουμε φωτογραφίες η οποία θα μπορεί να ζουμάρει σωστά μια φωτογραφία; Πιστευω οτι ο γαλαξιας στην γκαλερι του μας δείχνει μια φωτογραφία χαμηλοτερης αναλυσης απο αυτην που εχει στην πραγματικοτητα για να ειναι ταχυτερο το ζουμ. Για να γινω κατανοητος σας δινω παραδειγμα. Τραβηξα μια φωτογραφια με το γαλαξια, ενα αυτοκινητο. Την στελνω στο Ν95 μου και ζουμαρω και στα 2 κινητα στο 100% (στο γαλαξια δεν δινει ποσοστο οποτε μιλαω για τη μεγιστη μεγεθυνση). Τα βαζω διπλα διπλα και στο Ν95 διαβαζω πινακιδα, στο γαλαξια μια θολουρα.... Για του λογου το αληθες...

 

http://img263.imageshack.us/img263/9658/dsc6764k.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

το "voodoo" λενε οτι διορθωνει καποια προβληματα που αφορουν και την οθονη (χρωμα και sharpness) (αλλα εγω δεν ξερω να σου πω πως να το περασεις γιατι δεν το πολυπειραζω το galaxy μου....!!!)

 

http://project-voodoo.org/color

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

database storage is nearly full delete some user created data from contacts message calendar or call log and try again

 

αυτο ειναι το μηνυμα που παιρνω με το που ξεκινα το τηλεφωνο και μου βγαζει και μια κοκκινη sd card απανω(low on space,database storage is getting low).

 

αυτο συνεβει αφου εγκατεστησα τον νεο kernel απο xda και εκανα lagfix με την επιλογη overkill.

προφανως μετετρεψε τον χωρο αυτο το overkill.

μεσα απο το adb shell,εβαλα το script για να μεταφερω εφαρμογες στην sd card,μετεφερα ενα καρο εφαρμογες,αλλα παλι τα ιδια!!!!!

 

 

internal sd card

total space 5.78

available 2.24

 

internal phone storage

available space 1.18gb

 

 

δηλαδη εχω χωρο αρκετο!!!!

δεν μπορω να εγκαταστησω oμως καμμια εφαρμογη!

help!!!!!!!

 

----------------------------------------------------------

 

κοιταχτε λιγο αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=752471&page=2

 

 

εχω παρομοιο προβλημα και μου συνεβη σημερα που προσπαθησα να φορτωσω για πρωτη φορα τις επαφες μου απο αντιγραφο ασφαλειας μεσω kies επιτυχως

 

φιλε και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και απο οτι φαινεται δεν ειμαστε οι μονοι...

ισως δεν ειναι ακομη ετοιμη 100% η εκδοση kernel

ξαναγυρισα στην goodbye rfs αλλα ειχα κρατησει back up με το titanium και σε 20 λεπτακια ολα ηταν οπως πριν :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είπα και γω να μπω στο γαλαξία των προβλημάτων ! Αγόρασα χτες το galaxy s αλλα για καποιο λόγο το κινητό μετα από λίγη ώρα πάυει να έχει συνδεση με το δίκτυο της Wind, ασχετα αν το χρησιμοποιώ ή όχι. Δε μπορω να παρω να με παρουν, τπτ. Κλείνω ανοιγω συνδεσεις , κάνω εκκαθαριση μνήμης, τα σκοτώνω όλα με task manager, πάλι τπτ. Επειδη αυτό το Thread κοντευει να φτάσει στην Κορέα , υπάρχει καποιος που να μπορεί να μου δώσει μια λύση , έστω ένα link να δω γιατι και πως?

P.S. To κινητο δεν κάνει αυτα που δείχνουν τα βιντεάκια με προβλήματα στο σήμα του στυλ το πιανεις απο πανω και χάνει το αφηνεις και επιστρεφει. Χάνει σήμα και πανω στο κομοδίνο, και δεν επιστρεφει παρά μόνο με reboot.

Να'στε όλοι καλα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πηγαίνοντας στο Ημερολόγιο για να δω τα accounts που είναι συνδεδεμένα με αυτό (Ρυθμίσεις > Ημερολόγια), βλέπω μόνο το ένα από τα δύο Gmail Accounts που έχω, καθώς και το Facebook.

Προσπαθώ να προσθέσω και τον δεύτερο λογαριασμό Google που χρησιμοποιώ, αλλά ότι και να κάνω, συγχρονίζω το σύμπαν, παρόλα αυτά δεν φαίνεται να μπορώ..

Έχει κάποιος καμμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον έκανα βλακεία.

Έβαλα μια εξωτερική κάρτα, την αναγνώρισε και μετά πάτησα «διαμόρφωση». Τώρα λέει ότι η κάρτα είναι κενή ή χρησιμοποιεί μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων. Πατάω «τοποθέτηση» αλλά τίποτα. Κάποια ιδέα τι συμβαίνει;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή για να βλεπουμε φωτογραφίες η οποία θα μπορεί να ζουμάρει σωστά μια φωτογραφία; Πιστευω οτι ο γαλαξιας στην γκαλερι του μας δείχνει μια φωτογραφία χαμηλοτερης αναλυσης απο αυτην που εχει στην πραγματικοτητα για να ειναι ταχυτερο το ζουμ. Για να γινω κατανοητος σας δινω παραδειγμα. Τραβηξα μια φωτογραφια με το γαλαξια, ενα αυτοκινητο. Την στελνω στο Ν95 μου και ζουμαρω και στα 2 κινητα στο 100% (στο γαλαξια δεν δινει ποσοστο οποτε μιλαω για τη μεγιστη μεγεθυνση). Τα βαζω διπλα διπλα και στο Ν95 διαβαζω πινακιδα, στο γαλαξια μια θολουρα.... Για του λογου το αληθες...

 

ελεος.. και ελεγα ρε ****το τι παιζει με τις φωτο τι παιζει με τις φωτο, γιατι φαινονται τοσο χαλια οταν τις ζουμαρεις...

δεν με ειχε κοψει να το συγκρινω με το n95 μου μπας και δω καμια διαφορα.

 

κατι αλλο εκτος απο αυτο εχει παρατηρησεις κανεις σας τιποτα περιεργο στο bluetooth του galaxy s????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον έκανα βλακεία.

Έβαλα μια εξωτερική κάρτα, την αναγνώρισε και μετά πάτησα «διαμόρφωση». Τώρα λέει ότι η κάρτα είναι κενή ή χρησιμοποιεί μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων. Πατάω «τοποθέτηση» αλλά τίποτα. Κάποια ιδέα τι συμβαίνει;

 

Δοκιμασες να κανεις επανεκινηση?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον έκανα βλακεία.

Έβαλα μια εξωτερική κάρτα, την αναγνώρισε και μετά πάτησα «διαμόρφωση». Τώρα λέει ότι η κάρτα είναι κενή ή χρησιμοποιεί μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων. Πατάω «τοποθέτηση» αλλά τίποτα. Κάποια ιδέα τι συμβαίνει;

 

αν την εκανες διαμορφωση ειναι κενη..........

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...