Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε αυτό.

 

Tο αγορασα καθως ειχα δει και σε ξενα φορουμ να το προτεινουν για αυτη τη δουλεια και παροτι στις ρυθμισεις τσεκαρισα επιλογη που να λεει wake up screen with trackball δεν λειτουργησε!

 

Να σημειωσω εδω πως απο τη στιγμη που διαπιστωσα οτι μετα την αναβαθμιση σε 2.3.3 και καποιες αλλες εφαρμογες μου επαψαν να λειτουργουν σωστα εκανα και μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις!

 

Μαλλον και αυτο θα δουλευε σωστα οσο η συσκευη μας ηταν 2.2 Froyo!

 

Οποτε συνεχιζω να ψαχνω...

Edited by alfisti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οτιδήποτε root είχες κάνει με το νέο OTA Update χάθηκε. Τώρα πρέπει να περιμένεις να καταφέρουν να ξεκλειδώσουν τον bootloader για να καταφέρεις τις εφαρμογές που ζητάνε Root access.....
Link to comment
Share on other sites

κανεις downgrade se 1.34 ξανά root και μετα upgrade σε αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1169091

ή κατά προτίμηση σε αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=837042

 

μπορείς τέλος αν έχεις s-off να ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα βρεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1170287

Edited by a66fm
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει κάνει το OTA την πάτησε, όπως και πάρα πολλά άτομα στο XDA. Γιαυτό στέλνανε τις συσκευές που τους ήρθανε "καταλάθος" με 2.3 απο τον απρίλιο και μετά. Τώρα βρήκανε κάποιο exploit για να μπορούνε να το περάσουνε αυτό, αλλά δεν ξέρω για σίγουρα.

 

Άκυρο βγήκε τρόπος να το κάνεις Root.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1178912

 

Εάν έχεις κάποιες λίγες γνώσεις από ADB, μπορείς να το καταφέρεις άνετα.

Edited by dumraden
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω αγορασει ενα μεταχειρισμένο Desire Z (αγορά από ΠΛΑΙΣΙΟ) το οποίο ήταν rooted και με Vitrous Vision rom.

Επειδή στο Menu/settings/About Phone/Phone Identity/Model number το τηλέφωνο φαλινεται σαν T-Mobile G2

και επίσης επειδή δεν ξέρω και τα στοιχεία του Software Info (Firmware, baseband κλπ) που είχε το τηλέφωνο στην αρχή θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος εβγαζε δύο φωτογραφίες τα στοιχεία που εμφανίζονται στα μενού ωστε να δώ τα αρχικά στοιχεία:

Menu/settings/About Phone/Phone Identity

και

Menu/settings/About Phone/Software Information.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Βάλε την επίσημη αν θέλεις η συσκευή σου να έρθει σε stock κατάσταση...

 

http://shipped-roms.com/download.php?category=android&model=Vision&file=RUU_Vision_HTC_WWE_1.82.405.1_R_Radio_12.28e.60.140f_26.04.02.17_M2_SF_release_168383_signed.exe

 

Αν τρέξει απλά το exe και εγκατασταθεί... σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

το είχα βρεί το site αλλά δεν ήξερα ποιά Rom να διαλέξω.

Να υποθέσω ότι η :

 

RUU_Vision_Gingerbread_S_HTC_WWE_2.42.405.2_Radio_12.56.60.25_26.10.04.03_M_release_199043_signed.exe

(http://shipped-roms.com/download.php?category=android&model=Vision&file=RUU_Vision_Gingerbread_S_HTC_WWE_2.42.405.2_Radio_12.56.60.25_26.10.04.03_M_release_199043_signed.exe)

 

αφορά το update σε Gingerbread?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αυτό ακριβώς... είναι ολόκληρη η gingerbread αλλά δεν στην πρότεινα επίτηδες. Αν διαβάσεις προς τα πίσω θα καταλάβεις.

 

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρουν κλειδώματα, root κτλ... βάλτη άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. Μόλις απέκτησα ένα Desire Z!

Υπάρχει τρόπος να δούμε ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο;

 

Συμπληρώνω=

Και ωραία. 'Αντε και τις είδαμε (κρατώντας παρατεταμένα το "Home") πως μπορούμε να τις κλείσουμε;

 

Πάμε σε 4 ερωτήσεις (περιττό να σας πω πως έχω τροποποιήσει το μήνυμα 5 φορές).

 

1. Το βράδυ, όταν όλοι οι άνθρωποι θέλουμε να πέσουμε για ύπνο, με ποιον γρήγορο τρόπο, μπορούμε να το βάλουμε στο αθόρυβο; Μπορώ να φτιάω 2-3 προφίλ (όπως κάνεις με τα ΝΟΚΙΑ);

 

2. Καλό το τηλέφωνο, αλλά μέσα στο μετρό, δεν μπορείς να ακούσεις καν τι τραγούδι παίζει, παρά μόνο όταν το τρένο σταματάει σε στάση. Τόσο χάλια είναι τα ακουστικά ή υπάρχει καμμία εφαρμογή που να δυναμώνει την ένταση;

 

3. Έψαξα στο market και βρήκα μια εφαρμογή που "προφέρει" το όνομα αυτού που σε καλεί. Την έχω ενεργοποιήσει, αλλά το κινητό αρνείται πεισματικά να λαλήσει το όνομα. Εσείς ποια εφαρμογή έχετε εγκαταστήσει για αυτή την λειτουργία;

 

4. Ο ήχος του μηνύματος είναι αρκετά χαμηλός. 'Οχι ότι και της κλήσης σου παίρνει τα αυτιά, αλλά τέλος πάντων. Υπάρχει σωτηρία;

Edited by radiodj105
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο;

Συμπληρώνω=

Και ωραία. 'Αντε και τις είδαμε (κρατώντας παρατεταμένα το "Home") πως μπορούμε να τις κλείσουμε;

με το home βλέπεις τις εφαρμογες που ανοιξες πρόσφατα όχι τι τρέχει στο background αυτές τις βρίσκεις είτε με τον ενσωματωμένο task manager (settings>applications>running services, ή με κάποια αντίστοιχη εφαρμογή απο το market

παντως ΔΕΝ ειναι windows mobile και θεωριτικά πάντα οι εφαρμογές στο android που δεν κανουν κατι για πολύ ώρα τερματίζονται απο το ιδιο το λειτουργικο.

1. Το βράδυ, όταν όλοι οι άνθρωποι θέλουμε να πέσουμε για ύπνο, με ποιον γρήγορο τρόπο, μπορούμε να το βάλουμε στο αθόρυβο; Μπορώ να φτιάω 2-3 προφίλ (όπως κάνεις με τα ΝΟΚΙΑ);

ο ποιο απλος τρόπος είναι να πατήσεις το (-) του volume και να το βάλεις σε αθόρυβο ή με το widget "profiles" που εναλλάσει αθόρυβο-δόνηση-κανονικό ή τέλος με το Volumer++ app

2. Καλό το τηλέφωνο, αλλά μέσα στο μετρό, δεν μπορείς να ακούσεις καν τι τραγούδι παίζει, παρά μόνο όταν το τρένο σταματάει σε στάση. Τόσο χάλια είναι τα ακουστικά ή υπάρχει καμμία εφαρμογή που να δυναμώνει την ένταση;

τόσο χάλια είναι τα ακουστικά αλλά δοκιμασε το quick settings app και δές αν είναι όντως στο μέγιστο ή το dsp-manager app ή το Volumer++

 

4. Ο ήχος του μηνύματος είναι αρκετά χαμηλός. 'Οχι ότι και της κλήσης σου παίρνει τα αυτιά, αλλά τέλος πάντων. Υπάρχει σωτηρία;

Δυνατό ringtone πχ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1164109 και μια απο τις παραπάνω εφαρμογες

Edited by a66fm
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σταύρο, σε παρακαλώ, ξανασύνταξε το μήνυμά σου.

Λείπουν οι απαντήσεις σου. χεχε.

Πως το κατάφερες αυτό ρε μπαγάσα;

Link to comment
Share on other sites

σε τόσα φόρουμ που έχουμε πέσει μουρη με μούρη μεχρι τώρα πάλι καλά που δεν σου απαντησα αλλού αντι για εδώ :-)

αυτή η εναλλαγή απο Ελληνικά σε Αγγλικά με εφαγε :-)

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, άσε τη γκρίνια και ξαναγράψε τις απαντήσεις μπας και βγάλω άκρη γιατί έχω φρικάρει με το ρημάδι.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ξενερωσει τρελα με το Ζ μου απο τη μερα που πηρε την αναβαθμιση σε 2.3

 

Για τα προσωπικα μου γουστα χειροτερο εγινε απο οσο ηταν 2.2... καθε μερα βρισκω και κατι αλλο που δε μου δουλευει οπως πριν!

Δεν τα αναφερω γιατι ειπαμε για τη χρηση που κανω εγω με ξενερωνουν, για αλλους μπορει και να ειναι ασημαντα!

 

Εαν λοιπον ηταν το pc θα του κανα ενα system restore στη στιγμη πριν γινει η αναβαθμιση!

 

Ειναι κατι τετοιο εφικτο αν το κανω root; (υποθετω no-root που ειναι τωρα δε γινεται με τιποτα!)

 

Ο οπισθοδρομικος χρηστης! :lol:

Link to comment
Share on other sites

προβλήματα? όπως???

κι αυτο γιατί δεν έχω δεί κατι που να δουλεύει σιγουρα σε gingerbread rom οπότε πιό σίγουρο το να φτιαχτεί οτι δεν σου αρέσει απο το να μείνεις χωρίς τηλέφωνο

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

προβλήματα? όπως???

 

- Οποια εφαρμογη και αν εχω δοκιμασει για trackpad wake δεν δουλευει

- Οταν το συνδεω με καλωδιο με το pc παροτι εχω τσεκαρισμενη την επιλογη'να ερωτηθω' συμπεριφερεται σαν να ειχα κανει προεπιλογη το μονο φορτιση!

- Αρκετες φορες το τηλεφωνο κολαει και οτι και αν παταω δε το εκτελει οποτε ειτε κανω επανεκινηση ειτε βγαζω τη μπαταρια και μετα ειναι οκ

- Το μυστηριο προβλημα της συσκευης που σβηνει και μετα θελει βγαλσιμο της μπαταριας για να συνελθει ενω 4,5 μηνες μου το χε κανει 6-7 φορες αλλες τοσες το εχει κανει τις τελευταιες 15 μερες (αυτο μπορει να ναι κ συμπτωση και αδικα κατηγορω το Gingerbread :p)

Nα τονισω πως μετα την αναβαθμιση εκανα επιστροφη στις εργοστασιακες ρυθμισεις!

 

Το hard reset πως γινεται; (εκτος αν ειναι αυτο που εκανα!)

Link to comment
Share on other sites

- Οποια εφαρμογη και αν εχω δοκιμασει για trackpad wake δεν δουλευει

όσα mod εχω δεί που δουλεύουν θέλουν εγκατάσταση μέσα απο recovery mode και ισως και root access rights.

- Οταν το συνδεω με καλωδιο με το pc παροτι εχω τσεκαρισμενη την επιλογη'να ερωτηθω' συμπεριφερεται σαν να ειχα κανει προεπιλογη το μονο φορτιση!

μμμ μια απο τα ιδια αν το έχω βάλει στο "disk & ask" σε "htc & ask" παίζει

- Αρκετες φορες το τηλεφωνο κολαει και οτι και αν παταω δε το εκτελει οποτε ειτε κανω επανεκινηση ειτε βγαζω τη μπαταρια και μετα ειναι οκ

- Το μυστηριο προβλημα της συσκευης που σβηνει και μετα θελει βγαλσιμο της μπαταριας για να συνελθει ενω 4,5 μηνες μου το χε κανει 6-7 φορες αλλες τοσες το εχει κανει τις τελευταιες 15 μερες (αυτο μπορει να ναι κ συμπτωση και αδικα κατηγορω το Gingerbread :p)

έχω 3 μπαταρίες και μου το έχει κάνει μόνο με την μία, πιστεύω λοιπόν οτι είναι θέμα μπαταρίας.

Nα τονισω πως μετα την αναβαθμιση εκανα επιστροφη στις εργοστασιακες ρυθμισεις!

 

Το hard reset πως γινεται; (εκτος αν ειναι αυτο που εκανα!)

1.Turn the power off. If your HTC Desire Z is frozen, pull the battery out and reinsert it

2.Hold the Volume Down button

3.Press and hold the Power button until the device turns on

4.You are now presented with a menu that allows for Fastbook, Recovery, Clear Storage, and Simlock

5.Select Clear Storage by pressing the Volume Down button

6.Press and release the Power button

7.Now simply confirm your decision: Volume Up for YES and Volume Down for NO

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

όσα mod εχω δεί που δουλεύουν θέλουν εγκατάσταση μέσα απο recovery mode και ισως και root access rights.

 

Δεν ομιλω την κινεζική λεβεντη :p

μοναχα ελληνικα... αντε και αγγλικα στο τσακιρ κεφι! :lol:

 

Εαν βεβαια καταλαβα σωστα αρχικα θα πρεπει να κανω ενα ξεγυρισμενο hard reset.

 

Θα το κανω αυριο και θα επανελθω καθοτι εσυ μοιαζεις βαθια μπασμενος στα κολπα...

 

Ευχαριστω

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

1. Το βράδυ, όταν όλοι οι άνθρωποι θέλουμε να πέσουμε για ύπνο, με ποιον γρήγορο τρόπο, μπορούμε να το βάλουμε στο αθόρυβο; Μπορώ να φτιάω 2-3 προφίλ (όπως κάνεις με τα ΝΟΚΙΑ);
Επειδή κι εμένα αυτό με απασχόλησε από την αρχή με το android, χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το setting profiles. Έχει πολλές δυνατότητες αν και είναι κάπως περίεργο στη λογική του. Σου προτείνω να το δοκιμάσεις.

Λοιπον εχω ξενερωσει τρελα με το Ζ μου απο τη μερα που πηρε την αναβαθμιση σε 2.3

 

Για τα προσωπικα μου γουστα χειροτερο εγινε απο οσο ηταν 2.2... καθε μερα βρισκω και κατι αλλο που δε μου δουλευει οπως πριν!

Δεν τα αναφερω γιατι ειπαμε για τη χρηση που κανω εγω με ξενερωνουν, για αλλους μπορει και να ειναι ασημαντα!

 

Εαν λοιπον ηταν το pc θα του κανα ενα system restore στη στιγμη πριν γινει η αναβαθμιση!

 

Ειναι κατι τετοιο εφικτο αν το κανω root; (υποθετω no-root που ειναι τωρα δε γινεται με τιποτα!)

 

Ο οπισθοδρομικος χρηστης! :lol:

Από τότε που έκανα την αναβάθμιση σε 2.3.3 είδα ότι το κινητό γενικά είναι πιο γρήγορο, όμως κάποιες φορές στο τέλος της μέρας όταν επιστρέφω στη home screen εμφανίζεται η λευκή οθόνη με το λογότυπο της HTC και φαίνεται ότι ξαναφορτώνει όλες τις home screens με τα widgets. Επειδή έχει περίεργη συμπεριφορά και σε άλλα θέματα (π.χ. χάνει τη ρύθμιση για αυτόματη φωτεινότητα οθόνης σε κάποιες περιπτώσεις), υποθέτω ότι ένα reset είναι απαραίτητο και θα προσπαθήσω να το κάνω μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

οταν βλέπεις κατι τετοιο αυτό σημαινει οτι κανει επανεκίνηση το sence (θα το βρείς να αναφέρεται και σαν "rosie") επειδη συνήθως είναι θέμα διαχείρισης της μνήμης που δημιουργεί τετοια κολλήματα (πχ συμβαίνει αμέσως μετα το κλήσιμο κάποιας "βαριας" εφαρμογής και προσπαθειας να επανέλθουμε στην home screen) υπάρχουν διαφορα trick βελτιστοποίησης που μπορείς να δοκιμάσεις αλλα δυστυχώς πρέπει να είσαι root και συν της αλλης έχουν ήδη ενσωματωθεί σε αυτή την rom εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=837042
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Χαζή και σύντομη ερώτηση:

 

Που χρησιμεύει το μοναδικό πλήκτρο που έχει το τηλέφωνο, κάτω από την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Εναν αξιοπιστο οδηγο για rootαρισμα μπορω να εχω;

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

για 2.3.3 ...οχι

Χαζή και σύντομη ερώτηση:

 

Που χρησιμεύει το μοναδικό πλήκτρο που έχει το τηλέφωνο, κάτω από την οθόνη;

δες το κατι σαν "ποντικι" αλλα....εχεις ακόμη 4 κάτω απο την οθόνη :-)

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...