Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο τροπος για το αυθεντικο ελληνικο και να παρεις σιγουρα update απο την ελλαδα(οταν βγει.....)ειναι αυτος που ειπα απο πανω...για οποιοδηποτε αλλο firmware δες εδω...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=846913

 

ειναι ασφαλες να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες και αμα τηρεις τις προυποθεσεις(βλεπε 3 πληκτρα) τοτε καντο αλλα προσεκτικα..γενικα ειναι δικια σου επιλογη...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

μια ερωτηση..

για να παρουμε 2e recovery στις jpu/jpx/jpy πρεπει οπωσδηποτε να το ρουταρουμε με cf-root?

αλλος τροπος δεν υπαρχει?

θελω να βαλω το superoneclick..

thanks

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες και αμα τηρεις τις προυποθεσεις(βλεπε 3 πληκτρα) τοτε καντο αλλα προσεκτικα

 

οι οδιγιες ειναι εκεινες που βρισκονται στην πρωτη σελιδα?βασικα οτι διαλεξς απο το link που μου εδωσες ειναι οκ?θα διαλεξς απο ευρωπη το ταιλευτεο που εχει ειναι οκ ή πρέπει να διαλεξω καποιο συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις τρέξει την εφαρμογή του Youtube στην JPX ; Δεν τρεχει λεει λογω σφαλματος δικτύου .Τι μπορεί να φταίει; Το μαρκετ δεν εβλεπε στην αρχή τις ηδη κατεβασμενες εφαρμογες και συνηλθε μόνο του ως δια μαγειας όπως και το SGS Toolbox που δεν εδειχνε καποια πραγματα σωστα.. τωρα βλεπει και το nv_data.bin και δειχνει οτι ειναι KOR ενώ το bak ητανε λεει COS. Tην JPX την εβαλα πανω σε JM2 με hack του KIES
Link to comment
Share on other sites

οι οδιγιες ειναι εκεινες που βρισκονται στην πρωτη σελιδα?βασικα οτι διαλεξς απο το link που μου εδωσες ειναι οκ?θα διαλεξς απο ευρωπη το ταιλευτεο που εχει ειναι οκ ή πρέπει να διαλεξω καποιο συγκεκριμενο?

 

ναι αυτες ειναι οι οδηγιες και ισχυουν για ολες τις ρομ...στην πρωτη σελιδα εχει τα ελληνικα firmwares που δοθηκαν στην ελλαδα τα 2.1 τουλαχιστον γιατι εχει και ενα 2.2 που δεν εχει κυκλοφορησει..στην σελιδα που σου εδωσα ολα αυτα τα firmwares εχουν δοθει απο το kies...αμα πας στα ευρωπαικα εχει καποια που ξεκινανε με xw και αυτα ειναι που εχουμε και στην ελλαδα γιατι εχουν και ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο...καποια αλλα αρχιζουν με xx και εχουν ελληνικο μενου αλλα οχι ελληνικο πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτες ειναι οι οδηγιες και ισχυουν για ολες τις ρομ...στην πρωτη σελιδα εχει τα ελληνικα firmwares που δοθηκαν στην ελλαδα τα 2.1 τουλαχιστον γιατι εχει και ενα 2.2 που δεν εχει κυκλοφορησει..στην σελιδα που σου εδωσα ολα αυτα τα firmwares εχουν δοθει απο το kies...αμα πας στα ευρωπαικα εχει καποια που ξεκινανε με xw και αυτα ειναι που εχουμε και στην ελλαδα γιατι εχουν και ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο...καποια αλλα αρχιζουν με xx και εχουν ελληνικο μενου αλλα οχι ελληνικο πληκτρολογιο...

 

κατεβαζω τωρα το I9000XXJPY|2.2.1|2010 December και το file ειναι .exe κανονικα δεν επρεπε να ειναι ζιπ και να κανω extract οπως λεει το post ??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα την εκδοση JPU και οταν συνδεσα το κινητο με usb για να το βαλω στο kies,το kies δεν το αναγνωριζε..ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο???
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω τωρα το I9000XXJPY|2.2.1|2010 December και το file ειναι .exe κανονικα δεν επρεπε να ειναι ζιπ και να κανω extract οπως λεει το post ??

 

extract ειναι φιλε μου.Απλα ειναι ziparismeno με το 7zip.οταν το κατεβασεις και το τρεξεις θα το δεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

μια ερωτηση..

για να παρουμε 2e recovery στις jpu/jpx/jpy πρεπει οπωσδηποτε να το ρουταρουμε με cf-root?

αλλος τροπος δεν υπαρχει?

θελω να βαλω το superoneclick..

thanks

 

Δες στην πρωτη σελιδα αυτου του thread.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτη η ρομ που λες την εβαλες μεσω του ΚΙΕΣ ? λογικα πρεπει να του εδωσες εσυ το αρχειο για να σου το φορτωσει μεσω ΚΙΕΣ ετσι ? εκτος και αν ξερεις κατι που δεν ξερω ( σιγουρο αυτο ετσι οπως το κοβω :P )

 

 

 

Αναβαθμίζεται μέσω kies εύκολα με Kies Registry Patcher v.1.7.0.0.rar

 

 

Βάζουμε product code XEU .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

extract ειναι φιλε μου.Απλα ειναι ziparismeno με το 7zip.οταν το κατεβασεις και το τρεξεις θα το δεις...

 

το εκανα extract και μοθ βγαζει περιεργα files μου βγαζει cache.rfs zImage param.lfs factoryfs.rfs και ακομη ενα zip file που το εκανα και παλι extract μοθ βγαζει παλι τα ιδια files

Link to comment
Share on other sites

το εκανα extract και μοθ βγαζει περιεργα files μου βγαζει cache.rfs zImage param.lfs factoryfs.rfs και ακομη ενα zip file που το εκανα και παλι extract μοθ βγαζει παλι τα ιδια files

 

Εσυ πρεπεις να πατησεις απλα 2 κλικ στο .exe και θα σου βγαλει εναν φακελο. Μεσα στο φακελο ειναι οτι χρειαζεσαι. Ειναι self extract το αρχειο. Θα σου συνιστουσα ιδιεταιρη προσοχη φιλε παντως, η καλυτερα να διαβασεις λιγο και ασε τα πειραγματα στο κινητο προς το παρον. Θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις τρέξει την εφαρμογή του Youtube στην JPX ; Δεν τρεχει λεει λογω σφαλματος δικτύου .Τι μπορεί να φταίει; Το μαρκετ δεν εβλεπε στην αρχή τις ηδη κατεβασμενες εφαρμογες και συνηλθε μόνο του ως δια μαγειας όπως και το SGS Toolbox που δεν εδειχνε καποια πραγματα σωστα.. τωρα βλεπει και το nv_data.bin και δειχνει οτι ειναι KOR ενώ το bak ητανε λεει COS. Tην JPX την εβαλα πανω σε JM2 με hack του KIES

 

Κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και το έλυσα κάνωντας update την εφαρμογή Youtube από το Market.

 

Το product code μετά την εγκατάταση της JPX είναι KOR, απλά άλλαξέ το σε XEU.

 

Έκανες hard reset? Αν κάνεις θα χάεις όλες τις εφαρμογές, αλλά μπορείς να τις επαναφέρεις μέσο του Titanium Backup (αφού πρώτα κάνεις backup).

Link to comment
Share on other sites

Στην jpx πως θα κάνω root?

 

Παιδια ελεος απλα. Σορρυ φιλε μου δεν ειναι προσωπικο αλλα καποια πραγματα δεν διορθωνονται με τιποτα...Με τιποτα ομως...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πρεπεις να πατησεις απλα 2 κλικ στο .exe και θα σου βγαλει εναν φακελο. Μεσα στο φακελο ειναι οτι χρειαζεσαι. Ειναι self extract το αρχειο. Θα σου συνιστουσα ιδιεταιρη προσοχη φιλε παντως, η καλυτερα να διαβασεις λιγο και ασε τα πειραγματα στο κινητο προς το παρον. Θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το εκανα ολα λειτουργουν πολυ καλα και ευχαριστς πολυ παρα πολυ για ολα και το εχς κανει και root με το SuperOneClick του εχω βαλει το autokiller memory πωσ ομως το κανω ακομη πιο γρηγορο?? με το lag fix δοκιμασα και εχω ασχημη εμπειρια δεν ξερς τι πηγε λαθος αλλα εμεινε στο reboot δεν μπορουσε να μπει στο menu κατι να βαλω να το κανω γρηγορο???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα την εκδοση JPU και οταν συνδεσα το κινητο με usb για να το βαλω στο kies,το kies δεν το αναγνωριζε..ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο???

 

στην jpu γίνεται μόνο με μια εντολή (chmod) , γιατί δεν έβαλες jpx ή jpy (η τελευταία) που βγήκαν πιο μετά και δεν έχουν αυτό το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

στην jpu γίνεται μόνο με μια εντολή (chmod) , γιατί δεν έβαλες jpx ή jpy (η τελευταία) που βγήκαν πιο μετά και δεν έχουν αυτό το πρόβλημα ;

 

οταν λες γινεται με μια μονο εντολη?Συγνωμη φιλε αλλα δεν τα ξερω και καλα τα πραγματα.Σημερα ψαχτικα γι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες να ρωτησω κατι...εχω την JPX και εχω κατεβασει την εφαρμογη foursquare ενω πριν με την 2.1 χωρις ρουτ κλπ μου δουλευε αψογα τωρα μου βγαζει ενα σφαλμα.Εκανα απεγκατασταση την εφαρμογη και ξανά εγκατασταση και τωρα μου βγαζει η σφαλμα η δεν αναγνωριζει το username/password.Ξερετε τι μπορει να φταιει;;; Αν καποιος εχει την jpx ας κανει μια δοκιμη παρακαλω.
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

οταν λες γινεται με μια μονο εντολη?Συγνωμη φιλε αλλα δεν τα ξερω και καλα τα πραγματα.Σημερα ψαχτικα γι αυτα...

 

ναι δεν είναι κάτι απλό (αν δεν ξέρεις)

ουσιαστικά πρέπει να τρέξεις ένα τερμιναλ , και να αλλάξεις τα δικαιώματα σε ένα αρχείο (chmod 0666 /dev/usb_mtp_driver αν θυμάμαι καλά) αλλά μετά από restart χάνεται (κάπου υπήρχε σαν app για να γίνεται εύκολα αλλά δεν το βρίσκω)

 

τεσπα, γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να βάλεις (μιας και την έβαλες σήμερα) jpx ή jpy

εγώ έχω jpx (custom rom -> darky 6.0) που το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι το wifi τρώει πολύ μπαταρία

στην Jpy λένε ότι έχει διορθωθεί αυτό (δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

εγώ έχω πάρει το galaxy s από τη vodafone , αρχές οκτωβρίου. Δοκιμάζω να κάνω αναβάθμιση από το Kies αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Όνομα μοντέλου: GT-I9000

Τρέχουσα έκδοση: PDA:JM5 / PHONE:JM1 / CSC:JM1

Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής.

 

Μίλησα με τη samsung και μου είπαν ότι προφανώς δεν έχει επάνω πλακέτα της vodafone και γι'αυτό δεν γίνεται η αναβάθμιση, και να περιμένω την ελεύθερη έκδοση!

Λέτε να παίζει κάτι τέτοιο?

 

Είναι κανείς άλλος με Vodafone που να μη μπόρεσε να κάνει update από το Kies?

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν είναι κάτι απλό (αν δεν ξέρεις)

ουσιαστικά πρέπει να τρέξεις ένα τερμιναλ , και να αλλάξεις τα δικαιώματα σε ένα αρχείο (chmod 0666 /dev/usb_mtp_driver αν θυμάμαι καλά) αλλά μετά από restart χάνεται (κάπου υπήρχε σαν app για να γίνεται εύκολα αλλά δεν το βρίσκω)

 

τεσπα, γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να βάλεις (μιας και την έβαλες σήμερα) jpx ή jpy

εγώ έχω jpx (custom rom -> darky 6.0) που το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι το wifi τρώει πολύ μπαταρία

στην Jpy λένε ότι έχει διορθωθεί αυτό (δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα)

 

αν ειναι τοσο ψαξιμο καλυτερα να μην το επιχειρησω γιατι δεν ξερω και πολλα οπως σου ειπα.Για να βαλω την JPY αυτο κανω? http://androidforums.com/samsung-galaxy-s/241588-rom-2-2-1-official-i9000xxjpy-european-flash-whith-odin.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς άλλος με Vodafone που να μη μπόρεσε να κάνει update από το Kies?
μου κανει εντυπωση που πηρες απο voda το γαλαξια με την jm5,αυτη την δινει η wind

 

αν ειναι τοσο ψαξιμο καλυτερα να μην το επιχειρησω γιατι δεν ξερω και πολλα οπως σου ειπα.Για να βαλω την JPY αυτο κανω? http://androidforums.com/samsung-galaxy-s/241588-rom-2-2-1-official-i9000xxjpy-european-flash-whith-odin.html
φιλε tsilas θα σου προτεινα να μην επιχειρησεις τιποτα αν δεν διαβασεις μερικα βασικα πρωτα,κινδυνευεις να παρεις το τηλεφωνο στα χερια εν ριπη οφθαλμου!!!

στο λεω πολυ φιλικα αυτο για να μην τραβας τα μαλια σου,πηγαινε πρωτα στην πρωτη σελιδα του thread και διαβασε καλα τους οδηγους του tyxerakia πριν κανεις το οτιδηποτε και αυτο να κανουν ολοι οι νεοι χρηστες,με μισες κουβεντες απο εδω κι απο εκει εχετε μεγαλες πιθανοτητες να τα μπρικαρετε (dead,μα εντελως dead!!!)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...