Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η πιο νεα ειναι η JSD αυτη φοραω εδω και 1,30 μηνα απροβληματιστα......παει φετες ....και ειναι πολυ καλη .....εδω κα ι1,30 μηνα ειχα ενα fc και ενα Broken voice ...απολυτως τπτ αλλο

Ειναι αψογη

Που την βρισκω;:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ειναι καλυτερη σιγουρα απο την 2.3.4 ρε παιδια;Με ενδιαφερει ποιο πολυ η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το system μπορεί να γίνει ext4 από rfs;

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια ,εχω το galaxy κανα χρονο και μου παρουσιαζε καποια προβληματα του εκανα factory reset ,τωρα το συνδεω με kies και στις πληροφοριες λογισμικου μου βγαζει οτι <<δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης>>

<<τρεχουσα εκδοση .PDA JG3 /PHONE JG1/CSC.SWC(DBT)>>.

Μπορω να κανω κατι για αναβαθμιση του λογισμικου μεσω kies η οχι αν οχι πως θα μπορουσα ,

(εχω κοιταξει τους οδηγους αλλα δεν πολυβγαζω ακρη)

ευχαριστω εκ των προταιρων:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια.

Αυτες τις μερες καθομαι και διαβαζω απο δω και απο κει για να φτιαξω μια rom στα μετρα μου,αφου οτι κυκλοφορει δεν ειναι για τα γουστα μου...

Μεχρι στιγμης ολα καλα...

 

Σαν βαση εχω βαλει jvQ,και τωρα αυτο που θελω ειναι να του περασω τα διαφορα fixes που εχουν αναφερθει...

 

Μπορειτε να μου επισημανετε μερικα οσοι εχετε την στοκ jvQ?

 

Αυτα που ξερω εγω μεχρι στιγμης είναι το FC στο Phone.apk το οποιο δεν εχω καταφερει να το αναπαραγω(εχω μηδεν FC μεχρι στιγμης),το προβλημα με το autobrightness που εχω δει και ο ιδιος και τον browser...τπτ αλλο?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, ωραιος Παρη thanks για το mini review. Επομενως δεν θα μπω κι εγω στον κοπο να φλασαρω. Απλα θα περασω εναν βελτιωμενο custom kernel που να βασιζεται στην JVR (πχ semaphore -φανταζομαι να λειτουργει ε Στρατο?) και παραμενω στην JVQ. Κατα το τελος του μηνα θα περασω οτι βρεθει μπροστα μου, γιατι εχω να φλασαρω καιρο και θελω μια αλλαγη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ναι λειτουργεί μια χαρά... Ε, σχεδόν :lol:

Στην 1.4.0 είχα ένα πρόβλημα με το wipe data από το CWM (ένα τυπογραφικό λάθος μπορεί να σου φάει ώρες).

Έβγαλα πριν από λίγο την 1.4.1, που κι αυτή έχει ένα προβληματάκι με το φόρτωμα εξωτερικών modules (π.χ. tegrak oc).

Πιστεύω θα διορθωθεί κι αυτό σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λόγο σήματος; δηλαδή να χάνει το σήμα ή να αλλάζει συνέχεια από 3g σε 2g και το αντίστροφο.

 

Το θέμα που λες είναι το battery drain που έχουν όλες οι 2.3.3. Το os ξεχνάει να κατεβάσει την cpu και η μπαταρία στραγγίζεται κανονικά (σε ώρες όχι μέρες).) Λύνεται προσωρινά με ένα restart η περνώντας μια 2.3.4

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μήπως στα Γιάννενα ήσουν με 2g και με το που πήγες Αθήνα δουλεύεις μόνιμα 3g? (αν είναι η επιλογή σου στο auto). Αλλά μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά για να είναι μόνο αυτό..

 

το έχεις μήπως σε gsm/wcdma οπότε στην αθήνα συνδέεται με 3g και έτσι καταναλώνει μεγαλύτερη μπαταρία ; (πας στο ρυθμίσεις -> ασυρματη επικοινωνία -> δίκτυα κινητής τηλεφωνίας )

 

μπα δεν ειχα ποτε θεμα battery drain , και τωρα που επεστρεψα γιαννενα εξακολουθω να μην εχω!

παντως σπιρτα συμφορουμητες οντως στο αυτοματο τα ειχα τα δικτυα...! να το αλλαξω αυτο? το εβλεπα κατα καιρους σαν κολπο για σωσημο μπαταριας και απο περσυ που το εχω το κινητο το διαβαζω αλλα δεν ειχα φανταστει... πραγματικα ηταν τεραστια η διαφορα! και εγω κουφαθηκα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μαυρα τα μαντατα για τη σερενατα,οσο αφορα την jvr.Μετα απο 2 μερες αψογης λειτουργειας,εφαγα σημερα και το πρωτο fc καθως και το πρωτο broken voice στο bt.Γενιικα ειναι στα ιδια επιπεδα με την jvq,οι αλλαγες εχουν γινει στον κερνελ της συγκεκριμενης ρομ.Εχει γινει μεγαλη προοδο στον driver του bluetooth.Για πρωτη φορα με καποια 2.3.X ειδα να φορτωνονται αδιαμαρτηρητα οι επαφες μου απο το κινητο στο συστημα του αυτοκινητου και να γινεται πληρη αναγνωριση κατα την κληση οπως στις eclair και froyo.Σε διαστημα σχεδον 3 ημερων εφαγα μονο ενα broken voice (παραμορφωση φωνης) σε αντιθεση με οποιαδηποτε αλλη 2.3.Χ που θα μου το ειχε κανει στο συνολο των κλησεων που εκανα τουλαχιστον 20 φορες!!Θελει λιγη δουλεια ομως ακομη.

Πρασπαθεια διορθωσης παρατηρησα και στο θεμα των fc.Eιδα οτι ο χρονος εναρξης-τερματισμου κλησης εχει μειωθει αισθητα,ειδικα στον τερματισμο,απο την στιγμη που θα τερματισουμε δηλαδη την κληση πατωντας το κοκκινο πληκτρο,εχει μειωθει πολυ,πραγμα που δειχνει οτι το ψαχνουν αλλα δυστυχως χωρις επιτυχια ακομη.

Επισης την ειδα πιο <σπιρτοζικη> απο την jvq χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι και πιο γρηγορη

Τωρα για τα υπολοιπα αν και νομζω οτι πλεον δεν εχουν νοημα,το gps μια απο τα ιδια με της jvq,το ιδιο και η διαχειριση μνημης με λιγο καλυτερο το wifi.

Κατι αλλο που παρατηρησα και το διασταυρωσα με τον Ηρακλη που την εχει και αυτος περασμενη,παρατηρησα μεγαλυτερη ευκρινεια και καθαροτητα σε γραμματα και εικονιδια,το καταλαβαινεις περισσοτερο οταν εισαι σε νορμαλ φωτισμο δωματιου,κατι εκαναν φαινεται κι εκει.

Συμπερασμα=θα ξαναβαλω παλι την jsd μεχρι να βγει κατι καινουριο.Με κουρασαν και με απογοητευσαν οι gingerbread και ειδικα οι τελευταιες,οι 2.3.4.

 

Μπραβο Παρη κατατοπιστικοτατος οπως παντα!!

Προσωπικα, ομως δεν σκοπευω να την αλλαξω μεχρι να βγει κατι νεοτερο καθως μεχρι στιγμης τουλαχιστον με ικανοποιει μια χαρα. Χωρις fc και διαφορα αλλα περιεργα. Αναμενω οπως παντα μια επισημη επιτελους 2.3.4

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το system μπορεί να γίνει ext4 από rfs;

 

Γιώργος

 

Φυσικά και γίνεται. Αν φοράς τον kernel που έχεις στην υπογραφή σου, κατέβασε την εφαρμογή ext4 από εδώ και κάνε την μετατροπή.

 

ρε παιδια μια βοηθεια ,εχω το galaxy κανα χρονο και μου παρουσιαζε καποια προβληματα του εκανα factory reset ,τωρα το συνδεω με kies και στις πληροφοριες λογισμικου μου βγαζει οτι <<δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης>>

<<τρεχουσα εκδοση .PDA JG3 /PHONE JG1/CSC.SWC(DBT)>>.

Μπορω να κανω κατι για αναβαθμιση του λογισμικου μεσω kies η οχι αν οχι πως θα μπορουσα ,

(εχω κοιταξει τους οδηγους αλλα δεν πολυβγαζω ακρη)

ευχαριστω εκ των προταιρων:rolleyes:

 

Ρίξε μια ματιά εδώ, στην παράγραφο "Δε μου δουλεύει το Kies".

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργεί μια χαρά... Ε, σχεδόν :lol:

Στην 1.4.0 είχα ένα πρόβλημα με το wipe data από το CWM (ένα τυπογραφικό λάθος μπορεί να σου φάει ώρες).

Έβγαλα πριν από λίγο την 1.4.1, που κι αυτή έχει ένα προβληματάκι με το φόρτωμα εξωτερικών modules (π.χ. tegrak oc).

Πιστεύω θα διορθωθεί κι αυτό σήμερα.

 

Τον δοκιμαζω ευθυς αμεσως.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Αν φοράς τον kernel που έχεις στην υπογραφή σου, κατέβασε την εφαρμογή ext4 από εδώ και κάνε την μετατροπή.

 

 

 

Αυτό έκανα αλλά επειδή δεν έχει αρκετό ελεύθερο χώρο δεν μου το κάνει, γι'αυτό ρωτούσα το πρωί πως το καθαρίζεις, σημειωτέων έχω κάνει εγκατάσταση με repartition.

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα αλλά επειδή δεν έχει αρκετό ελεύθερο χώρο δεν μου το κάνει, γι'αυτό ρωτούσα το πρωί πως το καθαρίζεις, σημειωτέων έχω κάνει εγκατάσταση με repartition.

 

Γιώργος

 

Οπότε, επαναλαμβάνω ότι πρέπει να απεγκαταστήσεις εφαρμογές συστήματος από το system/app για να κάνεις χώρο. Το repartition που αναφέρεις δεν παίζει κανένα ρόλο. Η JVR έχει προφανώς τιγκαρισμένο το system της.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και γω, απο jvk επεστρεψα σε 2.2.1 και ησυχασα......

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Η jvk φιλε μου ηταν η πρωτη 2.3.3 που βγηκε και ειναι μακραν η χειροτερη ολων. Οι επομενες που κυκλοφορησαν ειναι σαφως καλυτερες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ο καινουριος semaphore δουλευει με την jvq?

 

Ναι δουλεύει... Όλες οι εκδόσεις JVP, JVQ, JVR δεν έχουν μεγάλες διαφορές και δεν θα συναντήσεις προβλήματα είτε χρησιμοποιήσεις την έκδοση kernel για τις προηγούμενες εκδόσεις rom είτε το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγο εβαλα τον 1.4.1 semaphone και μολις βγηκε και ο 1.4.2

Μπραβο Στρατο...πολυ καλη δουλεια!!!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει... Όλες οι εκδόσεις JVP, JVQ, JVR δεν έχουν μεγάλες διαφορές και δεν θα συναντήσεις προβλήματα είτε χρησιμοποιήσεις την έκδοση kernel για τις προηγούμενες εκδόσεις rom είτε το αντίθετο.

 

Στράτο παράκληση θερμή :

Μπορείς να μας εξηγήσεις με απλά λόγια και εν συντομία τί ακριβώς κάνει ο kernel και ποιες παραμέτρους της λειτουργίας του κινητού επηρεάζει?

thanks προκαταβολικά!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο παράκληση θερμή :

Μπορείς να μας εξηγήσεις με απλά λόγια και εν συντομία τί ακριβώς κάνει ο kernel και ποιες παραμέτρους της λειτουργίας του κινητού επηρεάζει?

thanks προκαταβολικά!!

 

http://osarena.net/2011/06/peri-kernel-ke-litourgikon-meros-1o.html

Διαβασε το και θα καταλαβεις...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

http://osarena.net/2011/06/peri-kernel-ke-litourgikon-meros-1o.html

Διαβασε το και θα καταλαβεις...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

ωραιος αλλα φανταζομαι το παιδι εννοουσε τι διαφορα που κανει ο νεος semaphore και οχι τι ειναι γενικα ο πυρηνας...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγο εβαλα τον 1.4.1 semaphone και μολις βγηκε και ο 1.4.2

Μπραβο Στρατο...πολυ καλη δουλεια!!!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σ' ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος αλλα φανταζομαι το παιδι εννοουσε τι διαφορα που κανει ο νεος semaphore και οχι τι ειναι γενικα ο πυρηνας...

 

Όχι Χρυσσόστομε. Αυτό ήθελα να μάθω που πόσταρε ο Ηρακλής!

Thanks mates!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Όχι Χρυσσόστομε. Αυτό ήθελα να μάθω που πόσταρε ο Ηρακλής!

Thanks mates!!

οκ...γραψε λαθος!!:D

ασχετο αλλα και γω λεω να περιμενω ακομα με την jvq μιας και την βολευτηκα.με αυτα που ακουγονται για την jvr και ελλειψης χρονου δε θα μπω σε δοκιμες ακομα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στράτο παράκληση θερμή :

Μπορείς να μας εξηγήσεις με απλά λόγια και εν συντομία τί ακριβώς κάνει ο kernel και ποιες παραμέτρους της λειτουργίας του κινητού επηρεάζει?

thanks προκαταβολικά!!

 

Βασικά, ξεκίνησα αυτόν τον πυρήνα για 3 πράγματα που ήθελα έξτρα στο galaxy. Αυτά που γράφω και στον τίτλο του thread:

- Voodoo sound του supercurio (όποιος το δοκιμάσει δεν μπορεί να ξανακούσει μουσική στο galaxy χωρίς αυτό)

- BLN (back light notification) του neldar. Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων με τα back light leds που έχουν τα δύο πλήκτρα. Δηλαδή π.χ. αν έχεις αναπάντητη κλήση τα δύο leds θα παραμείνουν αναμένα ώστε να μπορείς με ευκολία χωρίς να κάνεις unlock τη συσκευή να το δεις.

- OC/UV του existz. Overclocking στα 1.2Ghz για μεγαλύτερη ταχύτητα και undervolting (λιγότερη τάση λειτουργίας στη CPU) για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τη μπαταρίας (μη φανταστείς κάτι εξωπραγματικό)

 

Από 'κει και πέρα με τον καιρό προσπάθησα να κάνω κάποιες βελτιώσεις στο configuration του πυρήνα για καλύτερη απόδοση και να ενσωματώσω από την standard λειτουργικότητα του linux kernel κάποια χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν στον stock kernel (π.χ. CIFS)

 

Edit: δεν πρόλαβα να δω την απάντησή σου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ξεκίνησα αυτόν τον πυρήνα για 3 πράγματα που ήθελα έξτρα στο galaxy. Αυτά που γράφω και στον τίτλο του thread:

- Voodoo sound του supercurio (όποιος το δοκιμάσει δεν μπορεί να ξανακούσει μουσική στο galaxy χωρίς αυτό)

- BLN (back light notification) του neldar. Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων με τα back light leds που έχουν τα δύο πλήκτρα. Δηλαδή π.χ. αν έχεις αναπάντητη κλήση τα δύο leds θα παραμείνουν αναμένα ώστε να μπορείς με ευκολία χωρίς να κάνεις unlock τη συσκευή να το δεις.

- OC/UV του existz. Overclocking στα 1.2Ghz για μεγαλύτερη ταχύτητα και undervolting (λιγότερη τάση λειτουργίας στη CPU) για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τη μπαταρίας (μη φανταστείς κάτι εξωπραγματικό)

 

Από 'κει και πέρα με τον καιρό προσπάθησα να κάνω κάποιες βελτιώσεις στο configuration του πυρήνα για καλύτερη απόδοση και να ενσωματώσω από την standard λειτουργικότητα του linux kernel κάποια χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν στον stock kernel (π.χ. CIFS)

 

Edit: δεν πρόλαβα να δω την απάντησή σου...

 

Εξαιρετική δουλειά Στράτο:cool: ! Πότε θα σε δούμε και από CM μεριά?? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...